Maison Spier Par ij se modekoningen in verzet tegen handel in hun ontwerpen Britse minister Maeleod bezwoer storm in conservatieve partij JAPONNEN Maison Spier JAPON AKKERTJES Besmettelijke ziekten vormen nog geen afgesloten hoofdstuk VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 NORA HINDERDE AUTEUR DEN DOOLAARD Boete voor het blaffen Voor het kantongerecht in Apeldoorn is gisteren het rechtsgeding, dat de schryver A, den Doolaard vorig jaar aanhangig maakte tegen zijn buurman, afgewikkeld. Den Doolaard had een klacht ingediend, omdat een herders hond Nora dag In dag uit zo hinderiyk blafte, dat de schrijver hierdoor niet kon werken, met als gevolg, dat een van zijn boeken een maand te Iaat ge reed zou zijn gekomen. De kwestie met de eigenaar van de hond is inmiddels opgelost, doordat de eigenaar van do hond samen met de heer Den Doolaard het hondehok heeft verplaatst, waar door de hond minder tegen voorbij gangers te keer gaat, omdat het hok nu verder van de weg af staat. Daarom was de substituut-officier van Justitie, mr. R. H. C. Cornellssen, bereid slechts een geringe boete tegen de eigenaar te eisen, namelijk f. 2.— subsidiair een dag hechtenis. De raadsman, mr. dr. A. E. K. Schaef- fer von Wienwald, meende, dat de ten lastelegging niet wettig en overtuigend bewezen was en vroeg daarom vrij spraak. Volgens hem is Nora een waak hond, die alleen maar haar plicht heeft gedaan. HU zei bovendien aan de goede kwaliteiten van de waakhond te twijfe len, omdat het dier niet aansloeg, toen hij er opzettelijk met veel lawaai was langs gelopen. De officier van Justitie achtte Juri disch het wettig en overtuigend bewijs: het veroorzaken van hinder, wel gele verd. Bovendien had z.l. verdachte al eerder voorzieningen kunnen treffen. De waarnemend kantonrechter, mej mr. B. E. Kool zei in haar vonnis, dat het blaffen van Nora verre van normaal was geweest en veroordeelde de eigenaar van de hond tot een formele boete van f. 1.—. BLAUWEN CONTRA GROENEN Geslaagde tegenaanval In slecht weer hebben de „Blauwen" van de vierde divisie, die in de oefening „Hordenloop" tegenover de agressor „groenen" staan, gister een tegenaan val ondernomen, die als volledig gelukt beschouwd kan worden. De strijd speelde zich af op de Oirschotse heide, nabij Eindhoven. Door het langdurige regen weer was de heidevlakte veranderd in een drassig moeras. Aan deze tegen aanval namen, behalve de infanterie, ook deel verscheidene imitatie-tanks en artillerie. Gistermorgen vroej* trokken de „Blauwen" vanuit de omgeving Breda, waar ze in de open lucht overnacht hadden, via België naar Oirschot. Nederlandse soldaat omgekomen bij La Courtine De Legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat gistermorgen tegen half tien is om gekomen de 20-Jarige dienstplichtige sol daat W. van Lent uit Opheusden, die deel uitmaakte van de Nederlandse ge vechtseenheid die oefent bij La Courtine Het ongeluk gebeurde bij Beiccat, waar soldaat Van Lent met de antenne van zijn draagbare radio leiding raakte. Breek, lid Niva te Eindhoven over „De functionele plaats van de administratie in de bedrijfshuishouding". De heer Breek geeft daarin een beschouwing over het doel der bedrijfshuishouding. De discussiegroep stond onder leiding van prof. dr. A. Mey, lid Niva. hoog leraar aan de universiteit van Amster dam. Accountantsdag te Scheveningen Wettelijke regeling is primair waarborg voor deskundigheid Nederland is relatief minder welvarend (Van onze Haagse redactie) „Bij een wettelijke regeling van het accountantsberoep gaat het zeker niet in de eerste plaats om het beschermen van de belangen van de accountants zelf. Wil een zodanige regeling aan haar algemeen maatschappelijk doel beantwoorden, dan moet zij in de eerste plaats waarborgen verschaffen voor het niveau van deskundigheid van de accountants, die onder de in de wet aangegeven kwalifica tie hun verklaringen afleggen". Dit zei gisteren de voorzitter van het Ned. Instituut van Accountants, de heer H. C. Treffers in een rede, die hy in het Kurhaus te Scheveningen hield ter gelegenheid van de accountantsdag 1960. Bovendien, zo zei hy, zullen een goede beroepsreglementering en een beroeps rechtspraak mede een juiste vervulling van de accountantsfunctie moeten waar borgen. Over deze laatste aspecten zei spreker, dat het maatschappelijk gezien onverantwoord zou zyn als personen aan een beroepsreglementering zouden wor den onderworpen en daarmee dus aan een tuchtrechtspraak, indien hun ni veau van deskundigheid daarvoor niet toereikend zou zyn. Eerder had hy ge sproken over de gevolgen van de EEG voor het accountantsberoep. Vooralsnog, zo meende hy, zal door de verschillen ln beroepsuitoefening in de EEG van „dooreenleverbaarheid" van accountants uit de zes landen geen sprake zijn. De voorzitter hoopte dat een ernstige poging zal worden gedaan om de verschillen in beroepsuitoefening geringer te doen wor den Voorlopig zal naar zyn mening kunnen worden volstaan met het schep pen van de mogelijkheid om onder de eigen beroepskwalificatie in andere lan den te kunnen optreden. Daarnaast zullen zonder bezwaar de belemmerin gen kunnen worden weggenomen om via de daar Ingestelde examens de beroeps kwalificatie van een ander land te be halen. Ook zal aandacht moeten worden besteed aan het vraagstuk van de ver houding tot de beroepsgenoten buiten de EEG. „Het ware te betreuren", zo merkte de heer Treffers op, „als regelin gen binnen de gemeenschap zouden lei den tot discriminaties ten opzichte van andere beroepsgenoten". Prof. dr. J. Tinbergen hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Ne derlands relatieve welvaartspositie, vroe ger en nu". Hij constateerde dat de relatieve welvaartspositie van ons land. gemeten naar het reële in- vergelijking met een aantal ons omrin gende landen achteruit is gegaan. Ter- wyi ons land in 1929 duideiyk welvaren der was dan Duitsland en Frankrijk en zelfs dan het gemiddelde van Duitsland. Frankryk en Groot-Brittannië, is het in de laatste jaren ongeveer even wel varend als Frankrijk en Duitsland en duideiyk minder welvarend dan het ge middelde der drie genoemde landen. Ook ten aanzien van België, zo meende de Rotterdamse hoogleraar, geldt dat Ne derland omstreeks 1929 welvarender en thans minder welvarend is. Deze divergentie van de reële inko mens per hoofd tussen Nederland en zyn grote buren moet, volgens prof. Tin bergen worden verklaard uit cyfers be treffende de bevolking, de relatieve prijsbeweging, de betekenis van uit bui tenlandse beleggingen verkregen inko mens, de kapitaal-coëfficiënt, de spaa. - quote, buitenlandse hulp en de oorlogs schade. Tenslotte vonden de discussies plaats over het preadvies van de heer P C. Uitbreiding dagelijks bestuur N.V.V. Op de eerstvolgende hoofdbesturen- vergadering van het N.V.V., die op 21 oktober a.s. wordt gehouden, zal worden beslist over een voorstel van het Ver- bondsbestuur het dagehjks bestuur van het N.V.V. tot 10 man uit te breiden. Het Verbondsbestuur heeft daartoe de volgende voordracht gemaakt: 1. S. van der Ploeg, secretaris van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfsbond; 2. W. A. Kieboom, secretaris van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel. Het dagehjks N.V.V. bestuur bestaat thans uit een voorzitter, een vice-voorzitter, een penningmeester, een secretaris redacteur en vyf secretarissen. Kinderlijkje gevonden De recherche van de gemeentepolitie in Oss stelt een onderzoek in naar de dood van een baby waarvan het stoffe- ïyk overschot gisteren gevonden is. Het stoffeiyk overschot van het kind (van het vrouweiyk geslacht) werd aangetrof fen in een straat aan de rand van de stad. Dr. Zeldenrust uit Den Haag heeft de sectie verricht. Daarbü zyn sterke aan wijzingen verkregen, dat het hier een ge val van moord betreft. Achternicht van Jules Verne begon handel te drijven in kleding van actrices (Van onze Paryse correspondent) Voor de Parijse rechtbank voor han delsdelicten hebben de verdedigers van de modehuizen Christian Dior en Bal- main de degens gekruist met een advo caat. die de belangen van een achter nicht van Jules Verne, Daniëlie Dor, verdedigde. De inzet van het proces vormt de handel die Daniëlie Dor sinds twee ja ren drijft in toiletten en robes van beide genoemde en andere Parijse mode hulzen, die tevoren door beroemde ac trices en filmsterren waren gedragen. Voor deze negotie in tweedehands kleren wordt het prestige van de haute couture zware schade toegebracht, zo verzekeren de advocaten van Dior en Baimain, die daarom deze concurrentie, die in hun ogen deloyaal zou zyn, nu dus aan het oordeel van de rechtbank hebben on- derwordpen. Een paar jaren geleden zag mademoi selle Dor in een modetydschrift de foto van een gedecolletteerde robe, die gedra gen werd door de actrice Simone Renant en nachten lang deed ze daarna geen oog meer toe van verlangen ook zo'n kleedje te kunnen bezitten. Omdat haar middelen de aankoop van een nieuw exemplaar echter niet toestonden, schreef ze een brief naar madame Re nant, met het verzoek die jurk van haar over te mogen nemen. Het idee sloeg aan en nadat de eerste koop beklonken was, schreef Daniëlie Dor stelselmatig alle beroemde filmactrices aan met het voor stel ook hun overtollige toiletten op te kopen. Martine Carol, Micheline Presle, Audette de Havilland en Brigitte Bardot behoorden tot haar cliëntele of beter tot haar vaste leveranciers. Het afzetge bied bleek al spoedig zo breed te zyn dat Daniëlie Dor een eigen winkel in een der rykste straten van Parijs kon openen. De belangstelling werd niet al leen gestimuleerd door het feit, dat men bij haar voor (betrekkelyk) weinig geld exclusieve modellen van de grote Paryse modeontwerpers kopen kon, maar bo vendien door de attractie een gewaad te mogen dragen, waarmee zich tevoren de beroemste en schoonste vrouwen van Parys hadden getooid! By elke aankoop overhandigde Da niëlie Dor een certificaat wairop zowel de ontwerper als de vroegere eigenares stonden vermeld. Binnenkort zal deze ondernemende zakenvrouw van de rech ter te horen krijgen of ze haar handel in tweedehands haute couture op de oude voet voort mag zetten Rapport van commissie-Monckton aan de orde en kwestie van meer inheemse macht Congres aanvaardde tweezijdige motie (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Koloniën, de briljante Maeleod, in wie velen een la tere premier zien, heeft op de conserva tieve partyconferentie in Scarborough op indrukwekkende wyze de storm weten te bezweren, welke dreigde op te steken over het rapport van de commissie- Monckton over Centraal-Afrika. In dit rapport werd voorgesteld de inheemsen meer macht te geven dan zy op het ogenblik in het federale parlement be zitten en tevens het recht voor de af- zonderlyke gebiedsdelen om uit de fede ratie te treden. (Men zie ook het num mer van gisteren over dit onderwerp). De rechtervleugel van de Tories is hiertegen en schaart zich achter de fe derale premier, Sir Roy Welensky, zoals Macleods voorganger, Lennox Boyd, had gedaan, die dr. Banda, de nationalis tische leider van Njassaland in de ge vangenis had geworpen. Maeleod keerde sinds het vorige partijcongres de rege- ringspolitiek radicaal om. Hoewel Maeleod zei, dat dit niet de plaats is om het regeringsstandpunt over het rapport in detail te bespreken, ging hy lynrecht in tegen Welensky door duideiyk te maken dat de Britse rege ring bereid is het beginsel van afschei ding op de constitutionele conferentie aan de orde te stellen. Welensky betwist dat de commissie- Monckton het recht had een dergelijke aanbeveling te doen. Maeleod ging zelfs verder door met zoveel woorden te ver klaren, dat de Britse regering de af-1 scheiding aanvaardt. Maeleod, misschien i wel de meest progressieve figuur in het kabinet, zei veelbetekenend, dat hij de conservatieven geen populaire koloniale j politiek kon beloven, nadat hy een hartstochtelijk beroep op het congres had gedaan zich van een voorbarig oordeel over het rapport te onthouden. Hij herhaalde wat premier Macmillan aan het begin van het jaar toen hy in Centraal-Afrika was heeft verklaard, nameiyk dat het niet het doel van de Britse regering is federaties te vernieti- gen maar juist tot stand te brengen. De Britse regering, zei Maeleod, is zeer ver heugd over de grote mate van overeen stemming in het rapport over de beteke nis van de federale staatsvorm. Maeleod voorspelde niettemin de grootste moei- ïykheden, een beroemde uitspraak van Churchill herhalende toen hy sprak van zwoegen, zweet en tranen. Maar hy j hoopte dat bitterheid en bloedvergieten achterwege zouden biyven. Het congres juichte hem toe, toen hij zei, dat Engeland zyn koloniale vraag stukken zelf zal oplossen en niet in de schoot van de Verenigde Naties werpen. De conferentie aanvaardde een motie waarin steun aan de regering wordt toe gezegd in haar verantwoordelijke taak om de koloniën naar zelfbestuur te lei den, waarby zowel de rechtmatige aan spraken van de kolonisten als de aspi raties van de inheemse volken zullen worden vervuld. Engeland en de H-bom Wattkinson. de Britse minister van De fensie, verklaarde dat Labours politiek zinloos en oneeriyk is. Hij verzekerde de vrije wereld, dat Engeland niet zal wan kelen en vastbesloten is de eerstvolgen de tien jaar een nucleaire macht te biy- ven. Ook de conservatieven zijn vol af schuw over de H-bom, maar zy lopen niet met hun geweten te koop, zei hy. Zonder de bom zou Engelands interna tionale invloed ineenschrompelen. Het gaat niet aan ons achter de Verenigde Staten te verschuilen, wy hebben een plicht tegenover onszelf en onze bond genoten, aldus Wattkinson. Een desbe treffende resolutie werd goedgekeurd met slechts een stem van een Jonge conser vatief tegen, die fel uitpakte tegen deze nucleaire wapens. Het algemene zwygen over zulk een hartverscheurend onder werp op dit congres was evenzeer een uiterste als dat het geval was met het grote misbaar hierover op de Labour- conferentie. Advertentie van geven iedereen plezier. WIJ BRENGEN OOK VOOR U EEN LEUKE in de nieuwste stoffen Tinneroy - Draion - enz. De prijzen variëren vanaf 19.50. Haarlemmerstraat 109 t.o. BATA - LEIDEN Zichtzending op aanvraag. nü weer zo lekker als kip..! flits d e p ij n we g Gisteren brachten de deelnemers van de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Werk gevers een bezoek aan het stadhuis van Amsterdam. Wethouder mr. G. van 't Huil middenvertelde iets over het stadhuis aan de voor zitter van het verbond, ir. F. Q. den Hollander (rechts) en ir. M. H. Damme. Ambassadeur in Bogota Binnenkort Is de benoeming te ver wachten van mr. 8. baron van Heem stra tot Nederlands ambassadeur in Bo gota. „Polartank" na zware tocht binnen De IJmuidense zeesleepboten „Slm- son", „Stentor" en „Hector" zyn er gis teravond omstreeks acht uur in geslaagd, het Noorse tankschip „Polartank" in de haven van IJmuiden te slepen. De tan ker, die 12.651 ton meet. is daarna door dezelfde sleepboten van N.V. Bureau Wysmuiler naar de scheepswerf van de NDSM in Amsterdam gesleept, om daar gerepnreerd te worden. De kapiteins A. van der Wiele en J. de Koe, die het commando voerden op de 1200 pk sterke sleepboten „Simson" en „Stentor", vertelden, dat de 180 myi lange sleepreis zeer zwaar is geweest. Gedurende twee dagen werd stormweer met windkracht acht doorstaan. Nadat de sleepboten maandagavond uit IJmui den waren vertrokken op het noodsein van de „Polartank", bereikten zy dit schip na 17 uur varen. In het slechte weer hadden ze nog een gemiddelde vaart van 11 myi per uur gemaakt. Het vastmaken van de tanker verliep vlot Tydens de stormachtige reis naar IJmuiden echter braken de trossen ver scheidene malen en moest de „Simson" tweemaal en de „Stentor" één keer op- nieu-7 verbinding tot stand brengen. Geen sprake verminderde werkzaamheid „Men bewandelt een uiterst gevaarlyk pad als men, door de snel groeiende belangstelling voor andere vraagstukken op het gebied van de volksgezondheid, gaat voorstellen, dat de bestryding van besmettelyke ziekten een afgesloten hoofdstuk in het boek der gezondheidszorg is". Aldus prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid, in de rede, waarmee hy gistermiddag een nieuw streeklaboratorium voor bacteriologie, serologic en pathologische antomie in Deventer heeft geopend. Prof. Muntendam wees daarbij op het vraagstuk van de salmonelloses de ty pering van het steeds groeiende aantal salmonelaevariaties, de epidemiologie van deze zich in Europa uitbreidende ziekten, waarby de levensmiddelen een zo belangrijke rol spelen. Dit vraagstuk vindt zUn weerslag in aard en omvang van arbeid in het nieuwe laboratorium te Deventer. Prof. Muntendam zei voorts: „De tu berculose wordt wel eens als een over wonnen vraagstuk voor ons land be schouwd. Deze stelling zou voor de toe komst funest zyn. Zolang er nog tu berculosepatiënten zyn, zolang zuilen zij een potentiële besmettingsbron voor hun omgeving vormen. Onverzwakt zal men derhalve de opsporing moeten voortzet ten en het vinden van de tuberkelbacil, derhalve het laboratoriumonderzoek, zal het sluitstuk van de diagnostiek moeten vormen. En ook hier weer zal de typering van belang zijn. De rundertuberkelbacil zal niet fre quent meer aanwezig zyn. Maar bedreigen ons nieuwe gevtren van het vogeltype, van pluimvee of an dere vogels De toekomst zal het leren, maar uw jaarverslag toont het duidelyk aan: momenteel is er nog geen sprake van verminderde werkzaamheid op dit gebied, resultaat van een onverminderde belangstelling en aandacht van de ge neeskundigen voor de tuberculose. Van venerologische zyde wordt er her haaldelijk en met klem de aandacht op gevestigd, dat ook de geslachtsziekten helaas geen afgesloten hoofdstuk vor men en integendeel de gevaren voor een hernieuwde toeneming niet denkbeeldig zyn. Met name de sterke toeneming bui ten onze grenzen, vooral onder de jeugd zoals in de V.S., gewyzigde zedeiyke nor men by groepen van de bevolking, het sterk geintensifeerde internationale con tact, ook onder jongeren, en een moge- ïyk resistent-worden van ziekteverwek kers tegen moderne geneesmiddelen, worden als mogaiyke oorzaken voor een toeneming der venerische infecties ge noemd. De toeneming van deze ziekten, zowel als de preventie, zullen haar re percussies op het laboratorium hebben, zo zullen dus bacteriologisch en serolo- gisch onderzoek op dit gebied wellicht in de toe' omst zelfs in toenemende mate de aandacht van het streeklaboratorium vragen". Na nog gesproken te hebben over de toenemende betekenis van de virus ziekten. kwam prof. Muntendam tot de conclusie, dat de besmettelijke ziekten onverminderde aandacht van de gezond heidsautoriteiten vragen en dat daarom iedere verbetering in het werk der la boratoria als steun voor de overheid moet worden beschouws. Cuba bemoeit zich met andere staten in Zuid-Amerika De Amerikaanse delegatie in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties zegt in een rondschryven, dat de toenemende interventie in Cubaanse aangelegenheden door de Sovjet-Unie en China „door de Cubaanse regering wordt toegejuicht". „De huidige Cubaanse regering wil zich bemoeien met interne aangelegen heden van andere Amerikaanse staten en het inter-Amerikaanse stelsel onder graven", aldus het document, dat 27 bladzijden telt. Het is een antwoord op de anti-Amerikaanse uitlatingen in de V.N.-Assemblee van de Cubaanse pre mier dr. Fidel Castro. De Amerikaanse afgevaardigde James Wadsworth heeft Hammarskjöld ver zocht het document onder de V.N.-leden te laten rondgaan. Het behandelt de Cubaans-Amerikaanse betrekkingen sinds 1898, de Amerikaanse marinebasis op Cuba, de Cubaanse suikeruitvoer naar Amerika, het beperken van de bewe gingsvrijheid van de Cubaanse delegatie naar de V.N., de beweerde weigering van Amerika om met Cuba te onderhande len, e.d. Proces-Meiuleres vandaag begonnen Op het eiland Jassi in de Zee van Marmora is vandaag het proces begon nen tegen byna 500 vooraanstaande fi guren van het bewind, dat op 27 mei in Turkye door een militaire staatsgreep werd omvergeworpen. Onder de be klaagden bevinden zich oud-president Bayar. oud-premier Menderes, alle leden van diens kabinet en de leiders van diens Democratische party. Hun wordt handelen in stryd met de grondwet, mis bruik van staatsfondsen en politieke corruptie ten laste gelegd. Zo zouden zy dagbladen hebben verboden en de op positie geneutraliseerd en zodoende „de dictatuur van één party" hebben geves tigd. Reeds is meegedeeld dat tegen ruim 30 beklaagden de doodstraf zal worden ge- eist. Onder hen zouden zich Bayar en Menderes bevinden. De oud-president wordt o.a. beschuldigd van het verkopen voor veel geld van een collie, die hy van het Afghaanse staatshoofd ten ge schenke had gekregen. Op de tenlaste legging van Menderes komt een geval van aanzetting tot abortus voor. Het hooggerechtshof, dat de zaak be handelt, telt acht leden. Tegen zyn uit spraken is geen beroep mogeiyk. Dood vonnissen moeten echter worden be krachtigd door het Comité van de na tionale eenheid, dat nu het gezag in handen heeft Siamezen veriaten Laos Het Siamese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de evacuatie ge last van alle Siamese onderdanen die in Laos wonen. De waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken in Bangkok verklaarde, dat de toestand in Laos verslechtert en dat een bur geroorlog onvermydeiyk is. Volgens nerr krijgen de communisten in dat land een grote invloed, waardoor het leven en de bezittingen van de Siamezen in gevaar komen. Er wonen naar schat ting 16.000 Siamese onderdanen ln Laos. Jaardiner Verbond Nederlandse Werkgevers Leden van het Verbond van Neder landse werkgevers hebben gisteravond, na afloop van de algemene ledenver gadering, aangezeten aan het jaardiner dat in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehouden en dat aangeboden was door de leden van het Verbond in Amsterdam en omgeving. By de autoriteiten be vond zich o.a. de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, die, voordat hy tot dit hoge ambt werd geroepen, secretaris was van het Verbond. Ook zat aan de voorzitter van de S.E.R., prof. dr. O. M. Verreyn Stuart. Tydens het diner voerde het caba retgezelschap van Slto Hoving gedeelten van zijn nieuwe programma op. dat werd ingeleid door Martie Verdenius. Nadat door het comité van voorbe reiding voor de jaarvergadering van het Verbond, met groot succes een korte schets was opgevoerd werd medegedeeld, dat Twentsche leden van het Verbond de Jaarvergadering 1961 zullen voorbe reiden. Vandaag brengen de leden van het Verbond bezoeken aan verscheidene be- dryven in en om Amsterdam. Onderzoek „Tina Scarlett" duurt voort „Het schip liep me uit het roer" aldus heeft de loods Jansen, die de „Tina Scarlett" vorige week vrijdag op de Ryn onder zyn bevel had, bU het politiever hoor naar aanleiding van de scheeps ramp bij Emmerik verklaard. Een ver klaring voor de plotselinge koersveran dering van de Deense veerboot, die van Keulen naar Rotterdam werd gesleept, kon de loods niet geven. Hij ligt ernstig gewond in het ziekenhuis in Emmerik. Het O.M. heeft zyn onderzoek naar de toedracht van de ramp nog niet afge sloten. Vier deskundigen moeten nog verslag uitbrengen. In het bysonder wordt nagegaan of iemand der by het ongeluk betrokkenen nalatig is geweest, of het transport van de veerboot goed georganiseerd was en of de tros, waar mede de achterste sleepboot met de veerboot verbonden was misschien met het roer van de „Tina Scarlett" in aan raking is gekomen. Groentewagen reed op locomotief Gistermiddag is op een onbeveiligde overweg te WesterwiJdwerd (Middel- stum» een groentewagen op een passe rende locomotief gereden. De enige in zittende, de 37-jarïge chauffeur B. Rid der uit Thesinge (Den Boer) heeft de van rechts komende locomotief vermoe- delyk niet opgemerkt, waar het zicht op de spoorbaan door een huis belemmera wordt. De chauffeur was op slag dood. Het treinverkeer tussen Bedum en Stedum moest gedurende anderhalf uur met bussen worden onderhouden. Korte brand bij A.D.M. In een grote, dubbele scheepsbouw- loods op het terrein van de Amsterdam se Droogdok Maatschappij aan de Meeu welaan heeft vannaoht een brand ge woed, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Kort nadat de brand was ont dekt, sloegen grote vlammen uit het 20 meter hoge dak van de loods, waarin ook een lasmagazyn was ondergebracht. Het eerste werk van de brandweer, die gezien de omvang van het complex, met groot materieel was uitgerukt, was de ongeveer 150 flessen met propaangas uit de loods te verwyderen. Toen dit ge beurd was en het gevaar voor ontplof fing dus was bezworen, kon het vuur. dat zich voornameiyk in de houten kap had genesteld, worden bestreden. Daarby werd ook gebruik gemaakt van de drij vende brandspuit „Jason". De brand, die waarschyniyk door kortsluiting was ont staan, is daarna snel bedwongen. Ballet met hindernissen Het balletgezelschap „Scandinavië" heeft geen geluk gehad by «yn voor stellingen in het Zweedse plaatsje Hu- diksvall. Het begon al tydens de re petitie toen de prima ballerina, Marian ne von Rosen, het doek op haar hoofd kreeg, dat een dronken toneelknecht uit zijn handen liet gliüpen De schuldige en twee van zijn collega's die ook te diep in het glaasje hadden gekeken, werden weggestuurd. Voor de voorstelling liep een van de dansers over het toneel, zakte door de planken en viel in de onderliggende kelder. Een dokter verbond zyn ge kneusde knie en hy kon weer optre den. Ook tydens de voorstelling liet het geluk het gezelschap in de steek. Een decorontwerper werd door een neerval lend voorwerp geraakt en moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Het publiek merkte echter niets van alle ongelukken en klapte na afloop van „Les Sylphldes" enthousiast. Prima ballerina Von Rosen verklaarde nog nooit zoiets meegemaakt te hebben.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7