KROESJTSJEF SLOEG WOEDEND MET ZIJN SCHOEN. OP TAFEL Debré: „Fransen zijn de Algerijnse oorlog moe" r"lllllimi Al éw QTie WEERBERICHT En voorzitter Bolands hamer vloog in stukken —Wilde en vernederende tonelen in New \ork Communisten stonden op T punt de meerderheid mee te krijgen Man in Utrecht poogde vrouw tot driemaal toe te wurgen Opmerkelijke uitlatigen aan een diner met hoge militairen leuws TOP-VOORDEEL Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 No. 30175 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Pandemonium in de Algemene Vergadering (Van onze Amerikaanse correspondent) Kroesjtsjef trok gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. zijn schoen uit om daarmee op tafel te slaan en president Boland was aan het slot van de middagzitting zo verontwaardigd, dat hij de voorzittershamer kapotsloeg: nooit in de geschiedenis van de Verenig de Naties is een dergelijk spektakelstuk vertoond!! De communisten hadden deze middag overigens meer reden om voldaan dan veront waardigd te zijn: zij stonden op het punt om samen met overgrote meerderheid de overwinning te behalen op zgn. „koloniale" mogend heden als Engeland en Frankrijk. Dat die zege moest worden uitgesteld tot vandaag was te wijten aan een conflict tussen de Roemeen en de president, waardoor de middagzitting om zeven uur abrupt tot een einde kwam. Het onderwerp van het debat was niet bijzonder belang rijk, maar de relatie tussen Oost en West is door de scènes van dinsdag en woensdag beslist nog meer gespannen geworden! begrijpelijk en de Sovjet-Unie buitte die uit. Slechts enkele staten spraken hun voorkeur uit voor de eerste commissie als eerste fase van behandeling, zoals Nieuw-Zeeland bijv., dat bovendien ern stig bezwaar had tegen de bewoordingen die de Sovjet-Unie voor de verklaring omtrent het kolonialisme had gesugge reerd. De Sovjet-Unie wenst alle kolo niën en voogdijgebieden onmiddellijk volledige onafhankelijkheid te verlenen en zij heeft dat zwart op wit gezet in haar memorandum. Zulk een verklaring heeft echter in de Assemblee weinig kans. Zelfs pas zelf standig geworden staten als Ghana zien in, dat onmiddellijke onafhankelijkheid nadelig zou kunnen zyn voor sommige koloniën, maar de president van Guina toonde zich zo radicaal, dat hy het woord „onmiddellijk" wilde aanvaarden. U kunt wel beweren, zo zei hy, dat een man niet op eigen benen kan staan, maar zolang je hem niet de kans geeft, is dat niet bewezen. Philippijnse rede bracht gemoederen in hevige beroering Teneinde duidelijk te tonen hoe anti kolonialistisch hy was, ging Kroesjtsjef zich te buiten aan aanklachten over wat de Belgen in Kongo hebben gedaan, hoe de Amerikanen hun Indianen deden lyden, hoe de Australiërs inboorlingen hebben uitgeroeid en wat Engeland nog altijd doet in zijn koloniën. Voor de Rus was allereerst van belang, dat de nieuwe ex-koloniale staten de overtuiging krij gen dat zij met de communisten in één groep zitten. Kroesjtsjef wil die vereen zelviging zo sterk mogelijk maken. Hij riep de nieuwe staten toe: „als de krach tenbalans in ons voordeel is, is de waar heid aan onze kant". Later, aldus Kroesjtsjef, zal de mens heid ons rekenschap vragen, hoe wij gehandeld en gestemd hebben om hon derd miljoen mensen, die nog ondei koloniaal bewind leven, vrij te maken. Grotere drang kon hij wel niet uitoefe nen op de nieuwe staten. Niet het onderwerp was zo belangryk, maar wel was het van betekenis of Kroesjtsjef er eindelijk in zou slagen de overgrote meerderheid achter zich te krijgen in de stryd voor de bevrijding van de koloniën. Als niet alle tekenen bedriegen, zal hy daarin slagen. Het punt, dat aan de orde was, was slechts van procedure-aard. De Assemblee zal zich bezig houden met een officiële ver klaring omtrent het verlenen van onaf hankelijkheid aan koloniale volken. De vraag was alleen of dit onderwerp eerst behandeld zal worden in de eerste com missie of dat men ineens in de plenaire vergadering daarover zal gaan spreken. De Russen hebben voorgesteld, dat uit sluitend de plenaire bijeenkomst zich daarmee zal bemoeien. Zij deden het voorkomen alsof dit forum plechtiger en voornamer is, doch in feite komen alle onderwerpen via de commissies toch in de plenaire zitting terecht! Lood om oud ijzer Het was dus lood om oud yzer, maar al spoedig bleek, dat de ex-koloniale staten dit thema zo belangryk vonden, dat zij aan de behandeling er van alle praal en waardigheid wilden verlenen die mogelijk scheen. Hun neiging was PRESIDENT TUBMAN IN ONS LAND President Tubman van Liberia is, ver gezeld van zyn echtgenote in ons land aangekomen voor een kort particulier bezoek. De president kwam op uitnodi ging van Koningin Juliana en Prins Bernhard, met wie hy vandaag de lunch heeft gebruikt in Paleis Soestdijk. Prins Bernhard en president Tubman zijn reeds jaren goede vrienden. Zij ont moetten elkaar voor het laatst, toen de Prins in 1958 een officieel bezoek bracht aan Liberia. De Liberiaanse ambassa deur in Nederland, de heer Joseph Gra ham, geeft vandaag ter ere van zyn president een receptie. Morgen zullen de heer en mevrouw Tubman een bezoek brengen aan de wer ver van Verolme bij Rotterdam. Zij zul len op de werf de lunch gebruiken. Het „Nederland-Afrika Instituut" zal mor genavond een receptie geven ter ere van de Liberiaanse president. Zaterdagmor gen zal president Tubman per trein naar Zürich vertrekken. AFNEMEND BUIIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 oktober Zon op: 7.02 uur; onder: 17.49 uur. Maan op: 0.08 uur; onder: 15.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.05 en 22.42 uur, laagwater te 5.14 en 17.42 uur. Dat in het debat dingen worden gezegd waarmede sommige gedelegeerden het niet eens zijn is een gewoon verschijnsel. Die opmerking was voor Kroesjtsjef aanleiding te interveniëren. Na eerst een schoen uitgetrokken te hebben en daar mee dreigend te hebben gezwaaid, noemde hij de Philippijn een „knul die spandiensten verrichtte voor de impe rialisten". De president wreef hij aan, dat hij partijdig was ten gunste van de koloniale mogendheden. Maar, Kroesjtsjef, „wij leven op deze aarde niet bij de genade van God of van U, meneer de president". Het kwam er vol gens de Rus op aan wat men zelf presteerde. Het kolonialisme moest wor den begraven, hoe dieper hoe beter. 9 Slot pag. 2 Acht doodvonnissen op Cuba voltrokken Tijdens de berechting van achten twintig contra-revolutionairen in San tiago de Cuba zyn acht beklaagden onder wie een Amerikaan tot de dood veroordeeld. Tegen zestien beklaagden werd dertig jaar en de vier overigen twintig jaar gevangenisstraf geeist. Tot deze laatsten behoren twee vrouwen. Eenentwintig van de beklaagden maakten deel uit van een groep contra revolutionairen, die kortgeleden op de noordoostkust van Cuba waren geland. De overigen stonden terecht op de be schuldiging hun hulp te hebben ver leend. De doodvonnissen werden hedenoch tend bij zonsopgang voltrokken. Een rechtbank in Santa Clara heeft gisteren vijf contra-revolutionairen ten dood ver oordeeld. Veertig doden bij onrust in Rhodesië Tydcns de jongste onlusten te Gwelo in Zuid-Rodesië is, volgens inlichtingen die gisteravond door het Londense hoofd kwartier van de Nationale Democratische partij van Zuid-Rhodesië zijn ontvan gen, een veertigtal negers om het leven gekomen en een honderdtal negers ge wond. Een knul, die spandiensten verricht voor imperalisten De rede van de Philippijn Lorenzo Sumulong bracht de gemoederen eerst recht in beroering. De communisten, die gelijk gezegd, er geen been in zien de Westerse mogendheden zwart te maken, toonden zich uiterst gevoelig toen de Philippijn begon te spreken over kolo niale toestanden die zijns inziens in Oost-Europa heersten. Midden in deze rede vroeg de Roemeen het woord om protest aan te tekenen tegen de smaad, zijn land aangedaan. De president had de Philippijn tot de orde moeten roepen, betoogde de Roemeen. Ondanks twee protesten weigerde president Boland dit te doen. De opmerkingen waren niet van persoonlijke aard geweest, zei hy Na het drinken van dertig glazen bier (Speciale berichtgeving) Een 22-jarige vrouw uit de Kwartelstraat in Utrecht strompelde zondagavond gesteund door enkele buren het hoofdbureau van politie binnen. Zij kon nauwe lijks spreken en bloedde uit haar neus. Men wist de politie duidelijk te maken dat zy tot driemaal toe bijna gewurgd was door een jongeman, die zij in een café aan de Oude Gracht had ontmoet. Na drie dagen en nachten zoeken in de provincies Utrecht, Gelderland, Noord- en Zuid-Holland heeft de politie de dader gevonden: een 23-jarige opperman uit Soest. Woensdagavond heeft de politie de man in Soestduinen gearresteerd. Hy was daar bezig een karweitje op te knappen aan een boerderij, die diep in het bos verscholen ligt. Na omsingeling van dit huis kon de politie de jongeman grypen. Het was begonnen op zondagavond toen hij na een lange tocht langs ver scheidene Utrechtse café's aan een voor bijganger vroeg of er ergens iets te „be leven" viel. De man wees hem een café dat hij echter niet heeft kunnen vinden. Zijn dooltocht eindigde in een bar, waar hij het gezochte vertier vond. Opgehitst door het publiek en na het consumeren van 30 glazen bier begaf hy zich met de vrouw naar haar kamer aan de Kwartelstraat, die zy eerst kort geleden had gehuurd. „Wil je niet bij me blijven"? zou de man aan de vrouw hebben gevraagd. Daar voelde zy niets voor. De man werd kwaad en kneep de vrouw de keel dicht. Angstig zocht hy naar de sleutel waar mede zy haar kamerdeur afgesloten had. Intussen kwam zij weer by. Opnieuw wurgde hij haar. Hy gaf haar boven dien enkele vuistslagen op het hoofd en gezicht en ging verder met zoeken naar de sleutel, „welke de vrouw" zoals uit het politieverhoor bleek, in haar mantel had opgeborgen De man haalde haar tas overhoop vond de sleutel niet, maar haalde er twee tientjes uit. Toen de kamerbewoonster opnieuw bykwam nam de man een sjaal, bond die de vrouw om de hals en legde er twee knopen op. Daarna liet hy zich uit het raam van de eerste verdieping op de straat vallen. By die vlucht verloor hij een knoop, die de politie later op de vensterbank vond. Op het politiebureau kon de vrouw een vaag signalement van de man op geven, waarby vooral een opvallend grys-groen windjack met een tricot kraag belangryk was. De dader was een jongeman, die by de politie en de Utrechtse onderwereld totaal onbekend was. Honderden men sen zijn door de rechercheurs J. H. Koe- leman en L. R. v. d. Kerkhof onder vraagd, voordat bleek dat de dader een buitenman moest zijn. Hy werkte ge woonlijk als opperman op bouwwerken in Soest. Op het boerderijtje, waar hy gepakt werd, werkte de man vaak in zijn vrije uren uit liefhebberij. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man zal wegens poging tot doodslag voor de officier van Justitie worden ge leid. Hij is thans in verzekerde bewaring gesteld. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Kroesjtsjef in de historische zit ting van de V.N. waarin naast het gesprek en laatstelijk ook de vuist, nu zelfs de schoen een woordje mee ging spreken. Op de lessenaar vóór de man. wien de schoen blijk baar niet paste, zijn te hulp ge roepen schoeisel. Betoging in Brussel tegen Kongo-beleid Met karabijnen en sabels gewa pende politiemannen hebben gis teravond in het centrum van Brussel enige duizenden betogers uiteengedreven, die op weg waren naar de regeringsgebouwen om uiting te geven aan hun ontevre denheid over het Belgische beleid in Kongo. Volgens officiële mede delingen werden twee agenten licht gewond. Het is niet bekend of er onder de betogers gekwetsten zijn. De botsingen ontstonden, toen de be togers voor het grootste deel ambte paren uit de voormalige Belgische Kongo na een protest vergadering in een lange stoet op straat versohenen met spandoeken en vlaggen. Een grote politiemacht te paard, in jeeps en in overvalwagens was echter inmiddels op de been gebracht om hun de toegang tot de „neutrale zone" van Brussel, waar alle regeringsgebouwen zijn gele gen. te versperren De politie voerde enkele charges uit om de stoet te belet ten door de met prikkeldraad versterkte barrière heen te breken. De betogers be kogelden het cordon van de met rijks wacht versterkte politie met stenen en kluiten aarde. Het verkeer in de Brusselse binnen stad werd als gevolg van de betoging geheel verlamd. De stoet bereikte het centrum juist op het spitsuur en tien tallen trams en honderden auto's moes ten in een stromende regen wachten totdat de politie de weg had vrijge maakt Op de vergadering, waaraan naar schatting tussen de 7.000 en 5.000 oud- koloniale ambtenaren werd deelgeno men. werd de Belgische regering in haar Kongo-beleid „onbevoegdheid, gemis aan inzicht, lafheid en misdadigheid" ver weten De spandoeken, die later werden meegedragen. hadden opschriften, die persoonlijke aanvallen inhielden op mi nister-president Eyskens. Na de betoging bleven politie en rijks wacht op wacht by de voornaamste re geringsgebouwen in de stad. Politie te paard stond opgesteld by het ministerie van Afrikaanse zaken en een grote poli tiemacht bevond zich gisteravond bij het koninklyk paleis. KONINGIN JULIANA tijdens haar toespraak voor de tele visie over de verkeersveiligheid. „Gezag van president is afgenomen" „De oorlog in Algerije kan niet blijven voortduren, het Franse volk is hem moe en wij moeten hiermee rekening houden". Dit zijn de woorden waarmede de Franse premier Debré zich vol gens aanwezigen heeft uitgelaten op een acht dagen geleden te Constantine, in Algerije, aan hoge militairen aangeboden diner, waar aan, behalve Debré zelf, aanzaten Paul Delouvrier, gezagshoofd voor geheel Algerije, Michel Gouraud, bevelhebber van het legerkorps van Constantine en de generaals en kolonels, die het bevel voeren over de militaire sectoren in oost- Algerije. Debré wordt beschouwd als een vol strekt toegewijde aanhanger van gene- Atlas met muizen gelanceerd Van Cape Canaveral is vandaag een Atlasraket gelanceerd met drie muizen aan boord. De raket moest een afstand van 8.000 km afleggen. raai De Gaulle en zyn woorden geven de mening van de president weer. Men hecht daarom byzonder veel belang aan zyn uitlatingen te Constantie. De premier sprak ook over de binnen landse toestand in Frankryk. Hy zei: „Deze heeft zich verder ontwikkeld. En voor internationaal terrein geldt dat het gezag van de president thans niet meer is, hetwelk hij in mei 1959 genoot". Debré zei voorts: „wy zullen ver plicht zyn hetgeen door de Verenigde Naties wordt besloten te overwegen, ook al zyn wy evenzeer verplicht er geen re kening mee te houden". Hy voegde hieraan toe: „Een Algerijns Algerye betekent evenwel géén onafhan kelijk Algerye en het zal dit nooit bete kenen ook". Hoe lang hebt u plezier van f 110,-? Uit Het Leidsch Dagblad van 13 October 1860: Het onlangs ingediend wetsontwerp tot afschaffing der slavernij in de West-Indische bezittingen bepaalt, dat de vrij- making der slaven geschiedt zes maanden na de afkondiging der wet in Suriname, en vier maan- den na die afkondiging op Cu- ragao, Bonaire, Aruba, St. Eusta- tius en Saba Een bedrag om lang, héél lang plezier van te hebben, als u deze week f 110,- extra uitgeeft... extra voordelig uitgeeft. Voor een chique overjas uit onze nieuwe collectiel 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK OVE RJAS 110,-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1