VELPON Qeuqeot UITVERKOOP Jaar 1959 was de Britse rampzalig voor zeevisserij Dr. Drees pleit voor belasting op de vermogensvermeerdering Studenten protesteren tegen de beperking van studievrijheid k Als U schoenen koopt.. eist dan een merk, bovendien voorzien van RESTANTEN POUO-BLINDEN-LOTEN DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Enkele maanden geleden is een rap port verschenen van de „White Fish Authority" (afgekort WFA). De WFA is het lichaam, dat in het leven werd ge roepen om de Britse zeevissery, met uit sondering van de haringvisserij, te sti muleren. De belangen van de haring visserij worden behartigd door de „Her ring Industry Board" (HIB). In 1951 werd in Engeland de ..Sea Fish Industry Act 1951" van kracht, waarin de bedragen fonds perdu, de leningen en de subsidies bij de bouw van vissers vaartuigen of vernieuwing aan een vaartuig worden geregeld. Dat het hier geen geringe bedragen betreft blijkt wel uit dit rapport. Het Jaar 1959 begon met een bedrag van bijna 11.000.000 aan leningen, geduren de 1959 werd dit bedrag vergroot met 5.500.000 voor nieuwe leningen. Er werd afgelost voor 1.500.000, zodat per eind december 1959 het totale bedrag aan leningen 15.000.000 bedroeg. De WFA bestaat nu 9 jaar en in deze periode is een bedrag van 7.000.000 gegeven als schenking bij de bouw van een vaartuig. Deze schenkingen zijn 25% van de nieuwbouwkosten. Behalve deze bedragen k fonds perdu worden ook nog leningen verstrekt. De rente is afhankelijk van de looptijd. In 1953 was deze rente van 3 tot 4H%. Thans be draagt deze 5% tot 6'^%. Britse reders zijn van oordeel dat de rente thans te hoog is. Pogingen om deze lager te krij gen zijn tot op heden tevergeefs geweest. In ons land is de aanvoer van haring het belangrijkst. Dit is niet het geval in Groot-Brittannië, waar de aanvoer van vis het belangrijkst is. Beide takken van zeevisserij zijn geheel van elkaar ge scheiden, doordat de treil visserij op ha ring vrijwel niet voorkomt. De aanvoer van zeevis bedraagt 800.000 ton. Volgens onze begrippen is dit enorm. Men dient hier rekening te houden met een bevol king die ruim 4x zo groot is al de onze en een visverbruik dat 4x die van het Nederlandse is. De verre visserij is de grootste aanvoerder van deze 800.000 ton. De havens Grimsby en Huil nemen het leeuwedeel voor hun rekening. Het aan deel van de verre visserij zal iets meer dan 50% bedragen. In Groot-Brittannië met zijn lange kustlijn, treft men vele middelgrote en kleine vissershavens aan. Deze zijn van een niet te onderschatten belang. Van het restant wordt 2/3 aan gevoerd door schepen die in nabije wate ren vissen en 1/3 wordt door kustvissers aangevoerd. De totale aanvoer was in 1959 3%% lager dan in 1958. De prijzen waren ech ter gunstiger, waardoor de bruto-besom- mingen 5% hoger lagen. Enorme verliezen De najaarsstormen hebben In 1959 enorme verliezen toegebracht. Er zijn 6 treilers groter dan 70 voet, 8 kleine trel- lers en 26 kleine vaartuigen gezonken, waarvan verschillende met hun gehele bemanning. Het jaar 1959 kan dan ook als een rampzalig Jaar worden be schouwd. De vloot van de verre visserij bedroeg eind 1959 239 vaartuigen, of wel 9 min der dan in 1958, ondanks het in de vaart brengen van 6 nieuwe diesel of diesel- elektrische treilers, waaronder één fa- brieksschip. Hull is de thuishaven van 137 van deze schepen, Grimsby 84 en Fleetwood 15. Voorts Aberdeen 2. De aanvoeren van IJsland en Noorwegen namen af, daarentegen namen de vang sten bij de Barentszee en rond het Bereneiland toe. De visserij nabij Groen land, Newfoundland en Labrador is nog van ondergeschikte betekenis. In de nabije wateren De treilvisserij in de nabije wateren en op de middelgrote afstand gebruikt het scheepstype, dat in vele gevallen overeenkomst met het Nederlandse ver toont. De meeste van deze schepen hebben een lengte van 100 tot 140 voet. Zij vissen op de Noordzee, bij de West kust van Schotland en in de omgeving van de Faröer. In deze sector zijn er van de 238 nieuwe schepen, die gedurende, de laatste 8 Jaren zijn gebouwd, 213 met een toeslag van 25% van de bouwkosten gebouwd. Deze schenkingen belopen in totaal een bedrag van ruim 25.000.000. In deze „wear waters" vissen circa 470 treilers. Geleidelijk aan verdwijnen de kolen- treilers en worden vervangen door die- seltreilers. In Aberdeen is in één jaar tijds het aantal kolentreilers gezakt van 120 tot 56. De aanvoer van deze treilers bedraagt 144.000 ton zeevis. Dit is nog bijna 5 fnaal zoveel als onze totale jaarlijkse visaanvoer van treilers tot kustvisser toe. Deze treilers krijgen ook nog een subsidie per zeedag. Deze varieert van 15.9 18.4 per dag. De kustvisserij is zeker niet te ver waarlozen. De kustvissers voeren 1/6 van de totale Britse vangst aan. De WFA heeft hier reeds meer dan 6 miljoen ingestoken. De bouw van 694 schepen werd reeds goedgekeurd, alsmede de plaatsing van 423 nieuwe motoren. Minder rederijen Na de tweede wereldoorlog is het aan tal rederijen sterk verminderd als ge volg van een concentratie-tendens. Zo is in 8 jaar tijd het aantal visserijmaat schappijen van 240 gedaald tot 156, of met ongeveer 40%. Dit komt overeen met Nederland. In Engeland en Wales zijn 293 treilers of iets meer dan de helft in handen van 8 maatschappijen. Het groot-rederij- bedrijf neemt een belangrijke plaats in. Zo is 70% van de vloot in handen van 17 ondernemingen. In Schotland zijn de grootste rederijen in het bezit van 59 vaartuigen. In Engeland daarentegen hebben 2 rederijen meer dan 50 schepen, 6 rederijen 2050 en 9 rederijen 10 tot 19 eenheden. In de grote visserijplaatsen zoals Huil en Grimsby zien wij dat de grote treil- rederijen hun eigen be- en verwerkings maatschappijen, handelsondernemingen en vriesinstallaties hebben. Advertentie bestelwagen 650 kg. met BENZ.-motor f7250.. met DIESEL-motor f 8980." Automobielbedrijf DEViLEE - REïZEVOORT Da Costastraat 1416 Leiden Telef. 31200 (Advertentie) De „Tina Scarlett" wordt vandaag geborgen (Speciale berichtgeving) Vandaag ls hei Rotterdamse ber gingsbedrijf W. A. v.d. Tak begonnen met de berging van de Deense veer boot „Tina Scarlett", die daarop door dit bedrijf naar de haven van Emme rik zal worden gesleept. Men hoopt de kop van het schip te kunnen lichten zodat de patrijspoorten vrijkomen waar na met het leegpompen zal kunnen worden begonnen. Het lichten van het Nederlandse schip „Vaarwel" zal pas over een dag of vier kunnen geschieden, het bevat namelijk nog 500 ton ijzererts, dat nog gelost zal moeten worden. WONDERLIJKE BLOEI VAN HET M.U.L.O. De voorzitter van de Bond van be sturen van christelijke Muloscholen, dr. H. J. Landman, heeft gisteren op de algemene vergadering van de Bond in Utrecht getuigd van zijn voldoe ning over de „wonderlijke bloei" van het MULO in Nederland, dat meer leer lingen telt dan welke andere tak van onderwijs ook. Het aantal Jongens en meisjes dat Muloscholen bezoekt, heeft het kwart miljoen met enkele duizen den overschreden. Een derde hiervan volgt protestant christelijk onderwijs. De scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs hebben ln to taal ongeveer 170.000 leerlingen. Grote winst niet gepaard met prijsdaling Oud-premier dr. W. Drees is voorstander van een belasting op vermogensver meerdering. De opbrengst ervan kan naar z\jn mening worden gebruikt voor grote kapitaaluitgaven (Deltawerken e.d.) of de vorming van een conjunctuurreserve, waardoor een grotere mate van gemeenschapsbezit ontstaat. Volgens dr. Drees worden ln de grote ondernemingen thans enorme nieuwe kapitalen gevormd, waarvan weinig ten goede van de bevolking komt, bijv. door middel van prijsverlagingen. Dr. Drees maakte deze opmerkingen tijdens een gisteravond in Amsterdam gehouden bijeenkomst van de democra- tische-socialistische studentenvereniging „Politeia". Hij sprak over „Het socialis tisch alternatief in deze tijd". Dr. Drees zei. o.m. dat de Nederlandse socialisten bewust voor een gemengde economie hebben gekozen, d.w.z. een maatschappij waarin particuliere- en gemeenschapsbedrijven naast elkaar kunnen bestaan. Socialisatie van grote concerns als Unilever, Aku, Philips, Koninklijke Olie e.d. achtte dr. Drees ondenkbaar, omdat deze bedrijven te belangrijk zijn voor onze nationale economie en door hun internationale karakter zeker aan het gevaar van naasting zouden weten te ontkomen. Spr. was van mening dat de prijsontwikkeling bij de openbare nutsbedrijven voor de verbruiker gun stiger is dan bij de particuliere onder nemingen. Naar zijn mening gaan de enorme bedrijfswinsten daar niet ge paard met prijsdalingen. Over het socialistisch alternatief in deze tijd zei dr. Drees o.m. dat men dan de keuze heeft tussen communisme en kapitalisme. „Omdat ik de vrijheid pre fereer, kies ik voor het democratisch- Motie en briefkaarten aan Ttveede Kamer (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse studenten hebben een grootscheepse actie op touw gezet tegen art. 60 van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onder wijs, die vermoedelijk woensdag a.s. door de Tweede Kamer in openbare behandeling zal worden genomen. Artikel 60 opent de mogelijkheid studenten het recht tot het volgen van het onderwijs te ontzeggen. De studenten achten een beperking van de studievrijheid onaanvaardbaar. Gisteren hebben minister Cals en alle Kamerleden een motie ontvangen, waar in de Nederlandse Studentenraad ar tikel 60 en de daarvoor aangevoerde argumenten uitvoerig bestrijdt. In alle universiteitssteden worden pamfletten verspreid; voor aanplakken van derge lijke biljetten kregen in Leiden reeds „Landbouwdorpen" in Zuid-Vietnam De Zuidvietnamese regering voert thans een plan uit tot de bouw van mo- del-landbouwdorpen in de zuidwestelijke gebieden teneinde de pogingen van com munistische zijde om in deze moerassige rijstlanden vaste voet te krijgen, te dwarsbomen. In een aantal maanden zijn in genoemd gebied gehele dorpen uit de grond gerezen en aan tienduizenden boeren is verzocht hun overal langs de waterwegen verspreide hutten te verla ten en zich bij elkaar in de nieuwe „landbouwdorpen" te vestigen. Twaalf landbouwdorpen zijn reeds ge reed gekomen en nog een zevental hoopt men voor het einde van dit jaar te vol tooien, voordat de rijstoogst de werk kracht der boeren geheel zal opeisen. In de nieuwe landbouwdorpen wordt gezorgd voor scholen, elektrische ver lichting, ziekenhuizen, winkels, sportvel den, zwembaden en mettertijd ook bio scopen. Hier krijgen de boeren, die in de meeste gevallen slechts aarzelend him oude behuizing verlieten, ook de kans op rijstvelden in eigen bezit. Het initiatief tot de bouw der land bouwdorpen is uitgegaan van Zuidviet- nams Westelijk-gezinde president Djem, die bij zijn bezoek aan Malakka in 1959 de nieuwe steden aldaar bezichtigde. Volgens regeringsfunctionarissen hoopt de regering door het samenbrengen der boeren in de nieuwe dorpen haar poli tieke er administratieve invloed in de gebieden, die aan communistische on dermijning-acties blootstaan, te verster ken en de bewering van communistische zijde, dat er niets voor de boeren gedaan wordt, te ontzenuwen. Volgens de correspondent van Reuter, die de nieuwe dorpen bezocht, kan ech ter (nog) niet van een slagen van het regeringsplan gesproken worden. De spoed waarmede het plan wordt uitge voerd schijnt tot technische onvolko menheden te hebben geleid waardoor be trokken boeren materieel nadeel onder vinden. Communistisch-gezinden zouden dit uithuiten voor ag'tatie. GOUDEN JUBILEUM BOND NIJVERHEIDSONDERWIJS De Staatssecretaris van O. K. en W. de heer G. C. Stuhenrouch heeft vanmor gen in zijn rede, ter gelegenheid van de viering te Scheveningen van liet 50- jarig bestaan van de Bond van Vereni ging tot het geven van Nijverheidson derwijs, een overzicht gegeven van de voorgeschiedenis van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs. De vlucht der techniek is van dien aard, dat een scheiding tussen louter technisch onder wijs en onderwijs, dat nagenoeg geheel geen aandacht besteedde aan enige tech nische vorming van de leerlingen, niet langer wenselijk is, zo zeide hij. De onderwijsherziening concentreert zich voornamelijk op het voortgezet on derwijs De nieuwe regeling wil het bestaande niet afbreken maar het onderwijs in overeenstemming met de gewijzigde om standigheden brengen. Het onderwijs vol gens het leerlingstelsel is niet in het nieuwe ontwerp ondergebracht. Een af zonderlijke wet hiervoor is in voorbe reiding Tenslotte somde de staatssecretaris enkele punten op, die z.i. voor de toe komst van het nijverheidsonderwijs van groot belang zijn. Er moet een waarborg worden geschapen, dat de scholen daar komen waar ze nodig zijn. Het ver schuiven van vakopleiding naar alge mene vorming binnen het nijverheids onderwijs zal voortgang moeten vinden. De speling, die de wettelijke voorschrif ten aan de inrichting van het onderwijs zullen moeten laten, zal de scholen ge legenheid tot differentiatie van het on derwijs binnen de school moeten laten De verantwoordelijkheid van de school zelf en eventueel van de bij enige tak van nijverheidsonderwijs geïnteresseerde organisatie en instellingen voor de leer plannen zal beter tot haar recht moeten komen. Door een betere horizontale aan sluiting tenslotte zal elke leerling de kans moeten worden geboden het voor hem in theorie bereikbare ook in feite te bereiken. De voorzitter van de bond van vereni gingen tot het geven van nijverheids onderwijs dr. J. R. Blom heeft in een rede verklaard dat het nijverheidson derwijs zich in zijn optimale vorm zal kunnen ontplooien, wanneer de vrijheid en de zelfwerkzaamheid ervan in het onderwijsbestel worden gegarandeerd. enkele studenten een proces verbaal. Volgens art. 60 kan een faculteit „een regeling vaststellen, welke de mogelijk heid opent aan een student, die bin nen tenminste tweemaal de daarvoor aangeduide studieduur het eerste examen niet met goed gevolg heeft afgelegd, het recht tot het bijwonen van het tot dat examen leidende onderwijs te ont zeggen". De voornaamste argumenten van mi nister Cals voor deze beperking van de studievrijheid zijn, dat het studieren dement moet worden opgevoerd, en dat de „doorstroming" moet worden bevor derd in verband met de sterke toename van het aantal studenten. De Nederland se Studentenraad stelt daartegenover, dat het studierendement niet met nega tieve maar met positieve maatregelen moet worden opgevoerd, en dat het ef fect van art. 60 op de „doorstroming" te verwaarlozen zal zijn. Op een gisteren in Amsterdam gehou den persconferentie heeft de Nederlandse Studentenraad zijn standpunt nog eens toegelicht. Voorzitter L. G. Schimmel- penninck praeses van het Leidsch Stu denten Corps legde de nadruk op de principiële kant van de zaak. Een ver bod om college te lopen, ook al geldt het slechts enkele, wordt onaanvaard baar geacht. „In de wet hoort slechts wat nodig is en niet wat overbodig is", luidt de tekst van een briefkaart, waarvan 33.000 exemplaren zijn gedrukt voor het ver zamelen van adhesiebetuigingen. De Studentenraad hoopt een grote hoeveel heid van deze (getekende) briefkaar ten in de Tweede Kamer te kunnen deponeren. De gehele Tweede Kamer is uitgeno digd voor een lunch op a.s. woensdag in de Rolzaal (Binnenhof), waar stu denten-cabaretiers hun visie zuilen ge ven op de nieuwe wet voordat hierover in 's Lands vergaderzaal zal worden beslist. Schciduw over dies-viering Rijhsbelasfingacademie (Speciale berichtgeving) Senaatspraeses J. J. M. D. van Krevel heeft het gister in de Rotterdamse Flevo- zaal nog eens nadrukkelijk gezegd: se naat en leden van het corps van de studenten aan de Rijksbelastingacade mie in Rotterdam maken zich zorgen over de toekomst van het corps. De voortdurende onzekerheid over het voortbestaan van het corps R.B.A., zei de president, is nog niet weggenomen. Dat heeft een ernstige invloed op onze werkzaamheden. Dat vormde dan de enige schaduw over deze opgewekte diesviering, de 48ste bijzondere corpsvergadering op deze zeer druk bezochte (Staatssecretaris dr. W.H. van den Berge was er o.a.) Dies Natalis. Een nog wat aarzelend Io Vivat, luidde de feestelijkheden in. Onmiddellijk daar na gaf senaatspraeses Van Krevel een beknopt verslag van de lotgevallen van het corps in het afgelopen jaar. Vervolgens hield de praeses-senatus zijn diesrede „Aspecten van het huidige humanisme in Nederland". Er was daarna een ontvangst waarop velen de Senaat kwamen gelukwensen. De diesviering wer» voortgezet met een socialisme" zo zei dr. Drees, die daarbij de democratie voorop stelde. Voor de toekomst meende spr. dat internationale contacten, met name de hulp aan onder ontwikkelde en zelfstandig geworden ge bieden, een belangrijke plaats zullen gaan innemen. Naar aanleiding van vele vragen uit de drukbezochte bijeenkomst, merkte dr. Drees nog op, dat Nederland bereid moet zijn een mandaat van de V.N. over Nieuw-Guinea te aanvaarden. Tegen overleg met de V.N. over soevereiniteits overdracht aan Indonesië bad hij geen bezwaar, maar wel vroeg hij zich af of overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië niet gelijk staat met kolo nialisme Over het Nederlandse aandeel in de N.A.V.O. merkte dr. Drees tenslotte op, dat dit naar zijn mening verhoudings gewijs te groot is. Advertentie Loterij g.g.k. d. Min, v. Just, d d. 13-5-'6Q No. L.O. 600/033/487. Loten a f 1.—*p begint morgen om 13.00 uur bij: VROOM DREESMANN N.V., Aalmarkt 22 - Leiden f 1.per stuk in 5 kleuren i 225.000.aan prijzen 5 woonhuizen, incl. KELLER-keukens 5 DAF-auto's T.V.-ontvangers enzovoort BEKENDMAKING VAN HOOFDPRIJZEN MORGENAVOND tijdens een speciale radio- uitzending 298 mtr. tussen 20.21 en 20.50 uur. i Ol ON 09.-9-SI PP '7snr A UIH P -ya-a fuaioq QQQQg 'uiapjanoH SOS g. Dijk van de Mark bezweek over 8 meter Honderden hectaren onder wafer gelopen (Speciale berichtgeving) Gisteren is de dijk van de Mark tus sen Breda en het Markkanaal over een breedte van 8 meter bezweken. Honder den hectaren met bieten, knolgroen en gras van de 5.000 ha grote polder „De Haagse Beemden" zyn onder water ge lopen. Als men er niet in slaagt uiter lijk vandaag het gat gedicht te hebben zullen ook kostbare tuinbouwgronden verdrinken. De doorbraak is 'n gevolg van de over vloedige regenval. De afgelopen dagen is op het gebied van het Hoogheemraad schap Mark en Dintel, ter grootte van 80.000 ha 53 millimeter regen gevallen. Dit betekent, dat 50 miljoen liter water via de Mark moesten worden afgevoerd. Dit was door de krachtige noordwester storm niet mogelijk. Het water steeg daardoor zo hoog, dat het op vele plaat sen de zomerbedding van de Mark ver liet. Dat de Mark op sommige plaatsen buiten zijn oevers treedt is een normaal verschijnsel in de herfst. Maar de inten siteit, waarmee het thans gebeurt, is onrustbarend. Gisteren hebben arbeiders van de polder, de aannemingsfirma van het Heemraadschap met man en macht ge werkt het gat te dichten. Gisteravond was de opening teruggebracht tot drie meter. Toen men weer 200 zandzakken in het gat wierp, verdwenen deze spoor loos. Het gat moet dus bijzonder diep zijn. Naast het gat bevindt zich een duiker, waardoor het water van De Haagse Beemden in de Mark wordt geloosd. Deze duiker helde gisteravond bedenkelijk. Als ook deze bezwijkt ls de ramp voor de polder niet te overzien. Bij bezoek Koningspaar Siam: vier uur rust boven Den Haag Juist als bij de opening van de Staten-Generaal op de derde dinsdag in september zal op maandag 24 ok tober a.s.. Mi de aankomst van de Koning en Koningin van Siam boven het centrum van Den Haag volkomen rust in het luchtruim heersen. Voor de eerste maal in de geschie denis heeft de Rijksluchtvaartdienst een verbod uitgevaardigd voor het uitoefenen van de burgerluchtvaart tijdens de aankomst-plechtigheden van de Koninklijke gasten. Het verbod is van kracht van 's och tends 8 tot 12 uur voor het gebied, dat ligt binnen een afstand van 1 km. van de route station Staatsspoor naar het Koninklijk paleis ..Huis ten Bosch". Uiteraard vormt dit verbod voor de luchtvaart geen enkel beletsel Het ver boden luchtruim ls nauwelijks 10 vier kante kilometers groot en kan gemakke lijk vermeden worden. diner, 's Avonds bracht de werkgroep Rotterdams Toneel een opvoering van het toneelspel ,De gelykbenigen" van Plet Sterck, waarna een bal. Franse ministers niet naar Rusland! (Van onze Par ij se correspondent) Toen Kroesjtsjef in maart JJ. in een tyd dat er nog geen vuiltje aan de diplomatieke hemel bleek te zijn een triomfantelijk bezoek aan Frankrijk bracht, was de Sovjetrussische premier ook al bijzonder royaal met zijn invita ties die hij met gulle hand overal rond zich strooide. Zodra hij met iemand lan ger dan vier minuten in gesprek was en het gezicht van die iemand hem wel be viel, kwam al gauw, begeleid door een denderende klap op diens schouder, de uitnodiging los, hem in Moskou op te komen zoeken. Een speciale Sovjetrussische ambte naar bevond zich voortdurend in de vaargeul en op de hielen van de Russi sche premier om alle namen te noteren van die invité's, van wie er sedertdien inderdaad een aantal het Ijzeren gordjjn is gepasseerd. Voer zover die uitnodigingen echter aan ministers en hoge ambtenaren wer den gericht zal de heer K. voorlopig te vergeefs naar zijn gasten moeten uit zien. Generaal De Gaulle heeft in de re gering zijn ministers gisteren namelijk meegedeeld, dat de diplomatieke omstan digheden een reis van officiële Franse persoonlijkheden naar Rusland in zjjn ogen voor het ogenblik ongewenst ma ken. Door dit presidentiële veto worden drie ministers (Joxe, Jeanneney en Ja- quinot) alsmede tien prefecten getrof fen. Op dit algemene uitgangsverbod in Russische richting heeft het Franse staatshoofd niettemin twee uitzonderin gen willen toestaan: de minister voor de Opbouw, Sureau, die door zjjn Russische collega was uitgenodigd, behoeft zijn reis. die dan ook een exclusief technisch ka rakter wordt toegekend, niet af te zeg gen. En de buitengewone prefect Jean Mairey, die in maart de opperste ver antwoordelijkheid droeg over de veilig heid van Kroesjtsjef en zijn talrijke ge volg, heeft generaal De Gaulle zijn snoepreisje evenmin willen onthouden. De Franse politieambtenaar, wiens vrouw vloeiend Russisch spreekt ls ech ter op het hart gebonden, dat hij als privé-persoon op reis gaat, en zich in de Sovjet-Unie als een gewone toerist zal hebben te gedragen. Na Euromarkt: produktschap moef vijftig man entslaan (Van onze Haagse correspondent) Wanneer binnen enige tijd de Euro- markt haar beslag heeft gekregen, zal 50 man personeel - dat is de helft - van het Produktschap voor Siergewassen moeten worden ontslagen. Dan zal men ln Nederland een groot aantal teeltbe perkingen en andere regelingen, die ner gens in Europa bestaan, niet meer kun nen handhaven. Het personeel, dat men tot nu toe voor de controle van die re gelingen gebruikte, komt op straat te staan. Dat bleek gisteren bij de behandeling van een geschil tussen het Produktschap en de SER voor de afdeling van de Raad van State voor de geschillen van be stuur. Het ging om een bedrag van 250.000 gulden, bestemd voor de overgang naar het zgn. „eindloonsysteem". Produkt schap en SER zijn het er over eens, dat dit bedrag moet worden uitgetrokken. Maar van welke post moet het worden afgeschreven? Van de algemene reserves (2.1 mil joen!) zegt het Produktschap. Van het wachtgeldfonds (1.5 miljoen!) zegt de SER, die sterk tegen fondsvorming is. Dat kan niet, zegt het Produktschap, want als wij personeel moeten ontslaan, hebben we het wachtgeldfonds nodig. Men kan het wachtgeld ook van de alge mene reserves betalen, zegt de SER en keurt de ontwerp-begroting af. Gisteren werd het geschil dus voor de Raad van State behandeld. De vertegen woordiger van het Produktschap, mr. T. A. van Dijken, betoogde nog, dat de SER zijn afwijzende beslissing ten aan zien van het begrotingsontwerp ook on mogelijk juridisch staande kon houden, omdat het ontwerp van geen enkele na deel voor het Produktschap of zijn leden was. Nadat» mr. W. J. van Eykeren, verte genwoordiger van de SER nog had op gemerkt, dat niet verwacht mag worden dat het t.z.t. ontslagen personeel niet aan de slag zal kunnen komen, sloot de voorzitter de behandeling. De Raad zal t.z.t, advies aan de Kroon uitbrengen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwazal en Zullichem J. Schuurman te Bleskensgraafte Windes helm J. J. Franek te Plngjum. Aange nomen naar Den Burg op Texel D. J. Froentjee te Nijega (H.O.). GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem (vac. A. C. Mooy) W. G. Scheeres te Weesp. GEREF, GEMEENTEN GEREF. GEMEENTE IN NEDERLAND Beroepen te Geldermalsen H. Llgten- berg te Rotterdam-west. Ds. M. van Empel overleden In de ouderdom van 79 jaar is in Mid delburg overleden ds. M. van Empel, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, die in vroeger Jaren op verschil lend gebied een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Ds. Van Empel aanvaardde 14 januari 1906 het predikambt in Biggekerke. Van daar vertrok hij in januari 1910 naar Middelburg, waar hi) werkzaam is ge weest tot aan zijn emeritaat in januari 1946. Ds. Van Empel was o.m. voorzitter van de Ned. Bond van Predikanten en lid van het hoofdbestuur van de Cen trale Vereniging van Openbare Lees zalen en Bibliotheken. Ook heeft hij zit ting gehad in de Staatscommissie van Advies Inzake het bibliotheekwezen. Vragen over maatstaven inzake loonvorming De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de SER advies gevraagd over de maatstaven van de loonvorming. In zijn brief aan de raad zet de Staats secretaris uiteen, dat de bestaande alge mene aanwijzing en daarbij behorende nadere verduidelijking voorshands de basis blijven, waarop verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden tot stand zullen kunnen komen. Inmiddels zijn wensen naar voren ge komen met betrekking tot de aard van de in de algemene aanwijzing neerge legde maatstaven en eveneens met be trekking tot de hanteerbaarheid daarvan op langere termijn. In verband hiermee Advertentie Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop Na de moord op de socialist Asanoema Japanse premier zegt een grondig onderzoek toe De Japanse premier Ikeda heeft in een verklaring, uitgegeven namens de regering, de politie en de liberaal-demo cratische partij, een grondig onderzoek toegezegd van de aanslag op de socia listische leider Asanoema. De pleger van deze aanslag, waarbij het slacht offer overleed, la niet 16, maar 17 jaar oud. De vermoorde Asanoema was een vriend van communistisch-China en stond kritisch tegenover de buiten landse politiek van Amerika. Hij bracht verscheidene bezoeken aan China. In maart verklaarde hy als leider van een socialistische delegatie naar China, dat Amerika de gemeenschappelijke vijand van Japan en China was. Wegens zyn grote politieke activiteit, zijn talloze redevoeringen en zijn po gingen om socialistische groeperingen te verenigen, kreeg hij de bijnaam „de locomotief". Al ln zijn studenten jaren probeerde hij mijnwerkers en boeren in vakverenigingen onder te brengen. Voor de oorlog werd hij als radicaal verscheidene malen gearre steerd. Na de oorlog werd hij alge meen secretaris van de socialistische partij. Een half Jaar geleden werd hij tot voorzitter gekozen. NASOETION: N.-GUINEA NIET ONDER BEHEERSCHAP De Indonesische minister van natio nale veiligheid, Nasoetion, die een be zoek brengt aan Malakka, waar hy zich o.a. op de hoogte wil stellen van de communistische activiteit aldaar, heeft hy aankomst te Koeala Loempoer ver klaard, dat Indonesië niet zal ingaan op suggesties om Ned. Nieuw-Guinea onder een beheerschap der V.N. te stellen, daar het behoort tot het grondgebied van Indonesië en door Indonesië dient te worden bestuurd. Op een vraag of Indonesië enigerlei militaire actie tegen Nieu"v-Guinea van zins is. zei hij: „Op het ogenblik is de gedragslijn van Indonesië, westelijk Nieuw-Guinea met vreedzame middelen bij Indonesië te krijgen. Wij geloven, dat het militair gespróken, niet moeilijk zou zijn, het vraagstuk tot een oplossing te brengen, maar dat ls niet de Indone sische manier". Nasoetion zeide. dat hij een aanbod vnn de premier van Malakka, Teungkoe Abdoel "ac-hman. om in het vraagstuk Nieuw-Guinea bemiddeling te verlenen, zou toejuichen en zei. dat door de goede betrekkingen tussen Malakka en vele an dere landen, Malakka invloed zou kun nen doen gelden en bekendheid zou kunnen geven aan het „kolonialisme" in West Nieuw-Guinea. „Indonesië", aldus Nasoetion, „is op het ogenblik niet voornemens te pogen, de kwestie op de agenda der algemene vergadering geplaatst te krijgen" vraagt de Staatssecretaris het oordeel van de SER over de vraag of de huidige maatstaven voor de toetsing van voor stellen tot verbetering van arbeidsvoor waarden, wyziglng af aanvulling behoe ven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15