PRISMA SENSATIONELE BEKENTENIS VAN SCHOT BOBBY EVANS Bio-revalidatie-oord is steeds niet officieel erkend WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 „Groote Beer" op Curasao VOETBAL Van der Leek drie maanden buitenspel' Het bestuur van DOS heeft gister avond het besluit genomen de trainer Jaap van der Leek, te ontheffen van zyn werkzaamheden voor een voorlopige pe riode van drie maanden met behoud van volledig salaris. Aldus een communiqué van het bestuur van de Utrechtse ver eniging dat verder ieder commentaar weigerde te geven. De heer Van der Leek deelde ons des gevraagd mede, zelf in het duister te tasten omtrent de motivering van het besluit van het DOS-bestuur om hem drie maanden „buitenspel" te plaatsen. „Ik heb reeds eerder een onderhoud gehad met de voorzitter van DOS, de heer Berendse en een bestuurslid, maar alles was dermate verwarrend dat ik het bestuur heb gevraagd mij schriftelijk een en ander mee te delen. Dat dit gebeurd is ziet u en het enige wat ik nog weet is, dat het bestuur my binnenkort zal be richten op welke gronden men tot dit besluit is gekomen", aldus de heer Van der Leek. Geen vervolging van Leo Horn? (Speciale berichtgeving) Naar aanleiding van het gebeurde na afloop van de voetbalwedstrijd DOS DWS/A, waarbij scheidsrechter Leo Horn een toeschouwer, de heer M. van Eyk, een stomp in het gelaat zou hebben gegeven, heeft de voorzitter van DOS, de heer W. Berendse, gistermorgen be- besprekingen gevoerd met de heer v. Eyk. Deze onderhandelingen hebben tot ge volg gehad, dat de heer Van Eyk zyn aangifte wegens mishandelen mondeling bij de commissaris van politie, L. C. Mutsaers, heeft ingetrokken. Na een schriftelijke bevestiging zal de Officier van Justitie beslissen of de gerechtelijke vervolging van de heer Horn al dan niet zal doorgaan. SPORTSPLINTERS Het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond heeft contact gezocht niet de Oostenrijkse turnbond voor een uit- en thuiswedstrijd. De eerste ont moeting wordt op zondag 30 oktober a.s, in Linz gehouden. Over de revanche ontmoeting zijn de besprekingen nog gaande. Op het 31e congres van de inter nationale schaakfederatie (FIDE) dat in Leipzig wordt gehouden heeft het be stuur aan de Nederlandse schaakmeester Lodewijk Prins (Amsterdam) -1e titel var. internationale arbiter verleend. De Schiedamse zwemster Cockie Gastelaars is direct na terugkeer uit Rome naar Arnhem vertrokken om daar deel te nemen aan de ClOS-cursus voor meisjes, die op 1 september is begonnen. Het is haar bedoeling de 2-jarige op leiding tot sportlerares te volgen en zich te specialiseren in het onderwijs in zwemmen en turnen. Schaak-Olympiade Maandag a.s. wordt te Leipzig een be gin gemaakt met de zgn. „Schaak- Olympiade", de 14e in de reeks die in 1927 begon en die tussen 1939 en 1950 onderbroken moest worden. Niet minder dan 41 landen zullen volgens de laatste berichten te Leipzig vertegenwoordigd zijn: Rusland, Zuid-Slavië, de Ver. Sta ten, Argentinië, Hongarije, Oost- en West-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Bul garije, Roemenië, Engeland, Spanje en Nederland. Het Nederlandse team beschikt in dr. M. Euwe, J. H. Donner, H. Bouwmeester, Lod. Prins, H. Kramer en K. Langeweg over sterke troeven en maakt stellig een uitstekende kans om door te dringen tot de finale groep van 12, waarvoor wij hierboven de meeste gegadigden op somden. Indrukwekkend is het team van de Russen dat bestaat uit: Tal, Botwin- nik, Keres, Kortsjnoi, Smyslov en Pe- trosian. Het schijnt ondenkbaar dat deze ploeg de wereldtitel voor landen ploegen van vier spelers niet zou win nen. Dat zou dan sinds 1952 de vijfde achtereenvolgende maal zyn. Zij blijven in voorarrest De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van 'n Amsterdamse redactie-stenograaf en een Amstelveense drukker-publiclst opnieuw met dertig dagen verlengd. De 44-jarige redactie-stenograaf is een van de aangehoudenen, die verdacht worden van illegale activiteiten voor het Algerijnse Bevrijdingsfront FLN. De drukker-publicist wordt ervan verdacht medewerking te hebben verleend aan het vervaardigen van valse identiteitsbewij zen voor deze opstandelingenorganisatie. Zoals bekend is, hoopt de Amster damse substituut-officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse op korte termijn de dagvaarding tegen de laatste te kun nen uitbrengen. Naar aanleiding van het door de mi nister van O. K. en W. aangekondigde voornemen de subsidie op de studenten- maaltijden te verlagen hebben vertegen woordigers van de studenteneettafels in den lande in een brief aan de voorzit ters der Tweede-Kamerfracties en aan de leden van de vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hun bedenkingen tegen deze subsidie verlaging geuit. Zoals bekend wil de minister de sub sidies op studentenmaaltijden per 1 sep tember 1961 verlagen van 40 op 30 cent en deze in de daarop volgende jaren tot nul reduceren: het streven van de rege ring is er op gericht de overheidssub sidies in de consumptieve sector te be ëindigen. Sinds 1 oktober bedraagt de toegestane verkoopprijs per maaltijd f. 1,20. De eventuele subsidieverlaging per 1 september 1961 mag worden door berekend, waardoor de prijs op f. 1,30 komt. Na volledige afschaffing van het subsidie wordt de prijs f. 1,60. In hun brief geven de studenten als hun mening te kennen dat het onjuist is de op de maaltijden verstrekte subsi dies als liggende in de consumptieve sec tor te beschouwen. Het rapport-Rutten en de tweede nota inzake voorzieningen voor studenten van september 1959, steunen aldus de brief de opvat ting, dat de eettafelvoorzieningen als sociale voorzieningen moeten word^i aangemerkt. De uit de subsidieverlaging voortvloeiende prijsstijgingen zullen het vele studenten uiterst moeilijk maken voort te gaan van de op voedingswaarde gecontroleerde maaltijden gebruik te maken. Dat er meer geld beschikbaar komt om de eettafeloutillage te verbete ren, zal naar hun mening daaraan wei nig veranderen. Ze verwachten dat de gevolgen hiervan voor de gezondheid der studenten nadelig zal zijn. De hevige regenval in de afge lopen nacht heeft een deel van Tuindorp Oostzaan wederom blank gezet. Politie en brandweer traden meteen in actie, terwijl de bewoners zelf met man en macht trachtten hun huizen leeg te hozen. In de Nieuwe Keizersgracht in Amsterdam deed een baggermolen een bijzondere vangst. Om deze vangst op het droge te brengen, moest een kraanwagen te hulp wor den geroepen. Het bleek een reeds 2y2 jaar vermiste Volkswagen te zijn. RECHTZAKEN Vrijspraak tegen twee wachtmeesters geëist Toch totaal ongeschikt voor de politie De procureur-generaal by het ge rechtshof te Amsterdam heeft gister middag in hoger beroep vrijspraak ge- eist tegen twee geschorste wachtmees ters van de verkeersgroep Amsterdam der Rijkspolitie die in eerste instantie wegens het aannemen van giften van verkeersovertreders door de Amsterdam se rechtbank resp. tot 6 en 4 maanden gevangenisstraf waren veroordeeld. De procureur-generaal mr. F. C. Kist achtte de ten laste gelegde gevallen niet bewezen, zij waren z. i. niet sterk ge noeg om tot een veroordeling te kunnen leiden. Dit kan alleen wanneer er dui delijk sprake is van handelen in strijd met hun plicht. De lichte overtredingen van weggebruikers hadden volgens de procureur-generaal de wachtmeesters geen aanleiding kunnen zijn proces-ver baal op te maken. „Wel is wat zij gedaan hebben", zo zei mr. Kist, „buitengewoon ernstig. Het blijkt dat zij van een mentaliteit zijn, die niet thuis hoort in een politiekorps, namelijk het gebruikmaken van relaties die zij in hun ambtelijke functie hadden gemaakt". Dit was naar het oordeel van de procureur-generaal op zeer geraffi neerde wijze gedaan. „Zij horen bepaald niet thuis in een politiekorps, ze zijn to taal ongeschikt voor de politie". Mr. Kist hoopte dat beide disciplinair ge straft of ontslagen zouden worden. De beide raadslieden sloten zich aan bij het requisitoir voor zover dit de geëiste vrij spraak betrof. Het hof zal op 25 oktober arrest wijzen. A. den Ouden overleden Dinsdag, de zelfde dag waarop hy in het ziekenhuis is opgenomen, is in Al phen overleden de heer A. den Ouden, oud-wethouder van de gemeente Alphen aan den Ryn en eigenaar van een be kend aannemingsbedrijf. De heer Den Ouden bereikte de leef tijd van 76 jaar. De heer Den Ouden heeft zich reeds in 1907 te Alphen aan den Rijn gevestigd als timmerman. Toen legde hy de grond slag voor een eigen aannemingsbedryf en werkte spoedig samen met zyn broer J. den Ouden te Oegstgeest. Beiden leg den zy zich speciaal toe op het realise ren van grote objecten, zoals scholen, bruggen, fabrieken en grote openbare gebouwen. Als eerste grote bouwwerk verwezeniykte de heer Den Ouden het kantongerechtsgebouw te Utrecht. Thans wordt de zaak, die meer dan vyftig Jaar bestaat, gedreven door zyn zoon A. den Ouden, samen met diens neef, G. den Ouden, zoon van de heer J. den Ouden uit Oegstgeest. De overledene genoot in de bouw wereld voorts grote bekendheid door zyn vele organisatorische functies. Hy was vele jaren o.a. voorzitter van de lande- ïyke aannemerspatroonsbond; voorts was hy 45 jaar lid, 8 jaar secretaris en 22 Jaar voorzitter van de plaatseiyke af deling „De Rynstreek". Als een van zyn geesteskinderen valt te noemen de in stelling van het Vakantiefonds van ge- j noemde bond. Man van de klok... De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman - die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger. het goede Anker-horloge Bovendien heeft de heer Den Ouden vele functies vervuld in het maatschap- peiyk, sociale, kerkeiyke en politieke le ven, waarvan wy slechts willen noemen zyn bestuurslidmaatschap van de Ver eniging Christeiyke Scholen, bestuurs lidmaatschap (tot vorig jaar) van de Coöperatieve Boerenleenbank, Raiffel- senbank te Alphen aan den Ryn en zyn meer dan 23-jarige raadslidmaatschap, van welke periode hy meer dan vyf jaar als wethouder voor de A R P. de porte feuille van gemeentewerken heeft be heerd, welke dienst hy heeft gegrond vest. Corruptie in Brits voetbal De kwestie van de corruptie in het Britse voetbal, die de laatste dage nnogal wat stof heeft doen opwaaien, heeft een sensationele wending genomen door de onthul ling van Bobby Evans, spil van Chelsea en Schots international, die bekend heeft vorig seizoen een speler van Everton 500 pond ster ling (ruim 5000 gulden) te hebben geboden opdat deze zijn ploeg de wedstrijd tegen Chelsea zou laten verliezen. De bekentenis van Evans werd ge daan in de „Daily Mail", die een diep gaand onderzoek in deze zaak leidt. Evans, die 47 maal voor het Schotse elftal heeft gespeeld, zou hebben ver klaard dat hy, in samenwerking met een andere Schotse speler, het geld heeft aangeboden aan Alex Parker, eveneens Schots international en ach terspeler van Everton. Evans weiger de echter de naam van zijn helper te noemen. Het doel was het winnen van een weddenschap over de uitslag van de wedstryd en Evans beweert, dat het aanbod niets te maken had met bookmakers e.d. Parker is niet op het aanbod inge gaan. „Het was een belachelyke zaak en ik had het nooit moeten doen. Het is al een hele tyd geleden en ik heb nooit gedacht dat de geschiedenis open baar zou worden", zou Evans commen taar zyn geweest. „Ik ben me ervan bewust, dat dit het einde van myn carrière betekent, zo voegde hy er volgens het Engelse blad, aan toe. De onthullingen van Bobby Evans, die de manager van Chelsea van zyn misstap zou hebben verwittigd, volgen op die, welke gedurende het weekeinde zyn gedaan door Roy Paul, oud- inter national van Wales en ex-aanvoerder en binnenspeler van Manchester City. Deze heeft toegegeven dat hy twee maal ongeoorloofde betalingen heeft geaccepteerd, waarvan een van onge- veei 5000 gulden, om clubs, die in degradatiegevaar verkeerden, te laten winnen. De 40 jaar oude Paul is mo menteel manager van Garw Athletic, een kleine club die uitkomt in de twee de divisie van de league in Wales. Methoden Er zouden verschillende methoden zyn om een wedstryd te „verliezen": de penalty als straf voor opzettelijk hands of een duw in de rug van een tegenstander, de „zelfmoordpass", wat de betiteling is voor een terugspeel bal die door een tegenstander kan worden ovderschept en de gefingeerde blessure, waardoor een speler zyn ploeg tot tien man kan reduceren. Ook is er een nog veel gemenere methode, de zogenaamde „ziekenhuis pass", dat wil zeggen een korte pass naar een collega, die zodanig geplaatst Protest tegen verlaging subsidies voor mensa VOLLEYBAL De „Groote Beer", die met het zesde infanterie bataljon op weg is naar Ned. Nieuw-Guinea, is gisterochtend op Cu rasao aangekomen. De militairen met de voor Curasao onbekende tropenhoeden, trokken sterk de aandacht toen zy het eiland verkenden en souvenirs kochten. Het schip, waar alles wel aan boord is, heeft gisteravond zyn reis vervolgd. BOBBY EVANS wordt dat deze de bal slechts kan be reiken ten koste van een onzachte aan raking met een tegenstander. By deze botsing loopt de ploeggenoot groot ri sico om voor de rest van de stryd uitgeschakeld te worden. De zaak begint zo'n ernstige wen ding te nemen, dat in Engeland reeds om enquêtes wordt verzocht. Zo schrijft de „News Chronicle" in de editie van dinsdag: „Voor de spelers en voor de miljoenen toeschouwers is het beroepsvoetbal gekomen in een sta dium, dat een ernstig en diepgaand onderzoek noodzakelyk maakt". Ter verantwoording geroepen Hedenmorgen vernamen wy: Het bestuur van de Londense eerste divisieclub Chelsea heeft Bobby Evans, die in een Engelse krant toegaf dat hij het vorige seizoen een speler van Ever ton gepoogd heeft om te kopen, ter ver antwoording geroepen. Evans heeft al verklaard, dat hy een grondig onderzoek wenst in deze kwestie, zodat hij een volledige verklaring kan geven voor hetgeen is gebeurd. Het be stuur van Chelsea heeft inmiddels alle feiten aan de Football League doorge geven. Het league-bestuur zal vandaag byeenkomen om de omkooppoging te be handelen. Competitie Overgangsklasse Het wedstrydprogramma van de Over gangsklasse, district West III van de NeVoBo telt wat betreft de Leidse teams weer enige interessante wedstryden. Zo staat er donderdagavond in het Gymnasium (8 uur) by de dames de derby te wachten tussen Kangeroes en Prof. Wyk. Vrydagavond, eveneens in het Gymna sium, gaat om 9 uur de derby beginnen tussen HVL en Kangeroes. Tevoren (8 uur) treedt Prof. Wyk aan tegen Con cordia 2. De vierde Leidse overgangs- klasser WS komt zaterdagavond bin nen de ïynen (in Dordrecht) tegen Ora- wi. Klaverjascompetitie Voor de competitie van de Federatie van Klaverjasverenigingen werden de volgende wedstrijden gespeeld: Ere-klasse: SLFOosthoek 48, KNG DSB 7—5, Krantz—KNG 5—7, Oost hoekT. en D. 75, ZaalbergKrantz n.b. le-klasse: 't CentrumP. v. H. 39, MDHGroenoord 4—8, SportiefDVS 5%— 6%. 2e-klasse: Hier staat buiten verwach ting T. en D. aan de kop, gevolgd door P. v. H. T. en D.—Zaalberg 9—3, KNG- Zaalberg 84, P. v. H.Oosthoek 6% 5%, DSB—P. v. H. 7—5, MDS—Sportief 48, 't CentrumOosthoek 39, KNG- Groenoord 75. 3e-klasse: GroenoordSportief 57 regl., SLFOosthoek 75, DSB 4 DSB 3 57, OosthoekSportief 75. PAARDESPORT Achtste plaats voor Hairos II in Gotham draverij De gisteravond te Yonkers (New York) gehouden Gotham draverij over V/2 myl is een triomf geworden voor de Ameri kaanse paarden. Su Mac Lad werd eerste, voor Great Lullwater en Senator Frost. Het Franse paard Jamin werd vierde, terwyl het Ne derlandse paard Hairos II, dat als vijf de was geëindigd, gedeclasseerd werd naar de achtste plaats omdat hij onge veer halverwege de koers Su Mac Lad zou hebben gehinderd. Inwisseling oude munten Vooral ten gerieve van neringdoenden herinneren wy er nogmaals aan dat za terdag a.s. de termyn afloopt, waarbin nen voor de laatste maal gelegenheid wordt geboden tot het inwisselen van oude munten, welke al sedert 1948 bui ten omloop zyn gesteld, t.w. cent (brons), 1 cent (brons en zink), 2V* ct. (idem), 5 cent (cupronikkel en zink), 10 cent (zilver en zink), 25 cent (idem), 3/6 gld., 1 gulden en 2% gld. by alle post-, by- en hulpkantoren en tion6. vb* P&rrnAcuxtotvb. altijcC covt&b- De exploitatie wordt daardoor moeilijker (Van onze Haagse redactie) Het BIO - revalidatie- oord, dat op 23 juni j.L in de bossen naby Arnhem werd geopend, maakt thans een wat moeilijke tyd door. Nog steeds is dit oord door het Rijk nog niet officieel erkend als revalidatie-oord. Dat betekent het uitblyven van subsidies door Rijk, provincie en gemeenten. Ook de Ziekenfondsen dragen nu niet bij in de verplegingskosten van patiënten, nu de officiële erkenning uitgebleven is. een modern huis wel byzonder jammer vindt. Tot nu toe heeft de stichting Bio-va- kantieoord, waaronder ook dit revalida tiecentrum behoort, de verpleging van de thans in het tehuis verblyvende pa- tienten zelf bekostigd. Enige gemeenten waarvan nu kinderen in het centrum vertoeven, hebben zich wel garant gesteld voor de verplegings kosten, die op ongeveer f22,per dag komen, maar dat alles neemt niet weg, dat de stichting maar niet geld kan biyven uitgeven. De bouwkosten van de paviljoens heb ben f 3 miljoen bedragen. In twee van de paviljoens zal een speciale school in gericht worden. Doch ook hiervan is nog niets kunnen komen, omdat de gemeen te Arnhem, zo vernamen wy van de Stichting, tot nu toe, wat de subsidie betreft, verstek heeft laten gaan. Het bestuur van de Stichting is eni germate verbaasd over het uitblyven van de erkenning, temeer, daar er op het ge bied van revalidatiecentrum zulk een te kort in ons land is. Thans vertoeven 22 kinderen in het centrum. De masseurs en de specialisten worden door de stichting bekostigd. In totaal bedraagt de capaciteit van dit centrum ongeveer 70 patiënten. Door het uitblyven van de erkenning kan de bezetting dus momenteel maar ongeveer 30% bedragen, hetgeen men voor zulk De toestand is op het ogenblik zo, dat de Stichting nog wel even door kan gaan met de financiering van het ver- biyf van de patiënten. Doch als de er kenning al te lang zou uitblyven en men daardoor subsidies niet zou ontvangen, zou het misschien niet uitgesloten zyn, dat in de toekomst dit revalidatieoord gesloten zou moeten worden. Prins Bemhard op thuisreis Prins Bernhard is gistermorgen per vliegtuig uit Madrid vertrokken, waar hy enkele dagen heeft gelogeerd in ver band met een Jachtparty. De Prins, die het toestel waarmee hy reist zelf bestuurt, is via Parijs naar En geland gevlogen, waar hy een privé be zoek zal afleggen. Hij wordt morgen om streeks het middaguur op het vliegveld Soesterberg verwacht. Verbod Ned. onderwijs personeel in Noord-Sumatra Ingevolge een opdracht van het Indo nesische ministerie van Onderwys zal het Nederlands onderwyspersoneel, ook van de R.-K. missie, op scholen in Noord-Sumatra worden heengezonden. Volgens een woordvoerder van genoemd ministerie in Medan zullen missionaris sen uit andere landen die in Noord-Su matra onderwys geven, op hun post mo gen biyven tot zy kunnen worden ver vangen door plaatseiyke krachten. Volgens kranteberichten wordt het aantal onder wyskr ach ten van de R.-K. missie in dit gebied geschat op 18, van wie 16 Nederlanders en 2 Belgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9