Reders bepleiten centrale verkoop, mechanisatie en meldingsplicht KROESJTSJEF MOEST ZWARE NEDERLAAG INCASSEREN.... Katwijk kan zn draai(brug) sinds gistermiddag niet meer vinden Dringende taak voor overheid met inschakeling bedrijf Opgericht 1 maart 1860 ^Woensdag 12 oktober 1960 Vierde blad no. 30174 luidruchtige spektakelrede van Russische premier bleef zonder enig resultaat (Van onze Amerikaanse correspondent) Kroesjtsjef heeft gisteren een bijzonder zware nederlaag geleden in Jc Assemblee. Deze nederlaag was des te indrukwekkender, omdat zij [onmiddellijk volgde op Kroesjtsjefs eigen oratorische vuurwerk. De Russische leider trachtte de indruk te wekken, alsof het van het groot ste belang was, dat de ontwapening zou worden behandeld in de voltallige vergadering en niet in de eerste commissie. In feite maakt dit echter weinig verschil, want vrijwel alle sprekers zouden dezelfde zijn, welk forum men ook gebruikte. Men kan dus betogen, dat Kroesjtsjef slechts verloor in een onbe langrijke zaak. Doch dan zou men de betekenis van deze nederlaag onderschatten. Kroesjtsjefs voornaamste doel gedurende deze periode immers was versteviging van de betrekkingen tussen de communisti sche staten enerzijds en de nieuwe ex-koloniale landen anderzijds. Onverwachte rijpheid der nieuwe staten Waar Kroesjtsjef maar kans zag, childerde hij de NA VO-vertegen woordi- ers als kapitalistische militaristen af, irwijl hij vol lof was voor de voorma- ge koloniën, die een grootse toekomst gemoet gingen. Voortdurend onder- reepte hij het belang van de ontwape- ing. De strijd hiervoor geleek wel de trijd van de communisten en neutralen egen het zogenaamde militaire bloc. Fie die strijd serieus opvatte moest be- landeling van de ontwapeningskwestie de plenaire zitting wensen. Het getuigt van bjjna onverwachte jpheid der nieuwe staten, dat zij niet eïmponeerd werden door Kroesjtsjefs juurwerk. Kennelijk voelden zij, dat dit oud vuur, veel geknal, doch geen gloed evatte. Behalve de satellietstaten alleen Cuba, Guinea en Mali oor behandeling in de plenaire verga- tring. De overgrote meerderheid der oormalige Franse koloniën was voor normale behandeling in de eerste jmmissie. Met 62 tegen 12 stemmen en onthoudingen leden de Russen een ederlaag. Dit afscheidscadeau zal Nikita mgen Amerika's goedmoedige reus Wads- orth was na Kroesjtsjefs toespraak nog iller dan zijn Russische voorganger, taneer grote redevoeringen kunnen orden gehouden, zo zei Wadsworth, de Sovjet-Unie altijd enthousiast, aar wanneer het aankomt op realisti- be onderhandelingen dan lopen de immunisten weg. Amerika is steeds be id geweest terug te keren naar de inferentietafel en is daartoe nog steeds ireid, verkiezingen of geen verkiezin- en. Een groot deel van de middag ging een met het optreden van Ruslands itellieten. Men kreeg reeds de indruk, it de stemming spoedig zou volgen, ich plotseling werd bekend, dat roesjtsjef gebruik zou maken van het cht om te antwoorden op de redevoe- ngen van Amerika, Canada en Enge- nd. Vuurwerk kon beginnen ervaringen van de Sovjet-Unie in ontwapeningscommissies zijn heel Bcht geweest, beweerde de Russische emier. Die commissies noemde Kroesjt- ef een rookgordijn om de arbeiders te Isleiden. Hij had een ogenblik gehoopt b Fransen aan zijn zijde te krijgen adat het met De Gaulle een afspraak ad gemaakt, doch Jules Moch (die ook i de zaal aanwezig was) zou de hoop eer vernietigd hebben. Frankrijk had dl niet aan de afspraken gehouden. Js gij werkelijk ernst maakt met ont- ining, dan blijf ik in New York, ook ïb ik mij voorgenomen donderdag- rad weg te gaan". En pal daarop dan eer een grapje: „Ik ben nu een maand eg, maar de zaken in de Sovjet-Unie lan prachtig. Ik kan best langer blij- n". Daarna kwam echter weer een nieuwe met luid geschreeuw en wilde baren: „Wij zijn in opkomst. Wilt ge n bewapeningswedloop? Wij brengen Bt er beter vanaf. Wij maken raketten n de lopende band. Zij komen nu als orsten uit de machine". Hij ging er prat op, dat de Sovjet- na de revolutie de invasie heeft lagen. „Wij gooiden jullie als vuilnis het land". Eventueel zou de Sovjet dat op groter schaal herhalen, daarop liet hjj weer volgen, dat hij dreigde en geen ultimatum ge itel Er bestonden nog steeds mogelijkhe- o voor de wereld. In de toekomst zou- n de Afrikanen en Aziaten een rol van tekenis spelen en die kennelijk betere «komst was volgens hem reeds zeer (bij. Jules Moch liet de aantijgingen niet zich zitten. Hij verklaarde, dat ankrijk zijn positie niet veranderd Beft en nog altijd vasthield aan het itwapeningsplan in drie fasen, dat met e Russen was besproken. Frankrijk is ihter tegen spektakelvertoningen over itwapening. Moch wenste geen kwali- catie te geven van de rede, die Kroesjt- ef zojuist had afgestoken. Om half acht was men eindelijk aan de stemming toe. Na de energieke pro paganda van ruim drie weken leed de Sovjet-Unie een zware nederlaag, waar bij de meeste staten, die men voor zich wilde winnen, hun stem uitbrachten tegen Kroesjtsjefs voorstel! Ibis shag - wat 'n shag de halfzware shag om nooit te vergeten. dobbelmann lekker man '■"W: Het visschandaal in IJmuiden (Van onze IJmuidense correspondent) Ter afsluiting van de artikelen, die wij in de afgelopen dagen hebben gewijd aan het rapport van de Commissie Vissershaven IJmuiden en de daarbij gevoegde nota's van de besturen van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden en de Ned. Zeevisgroothan del Vereniging, laten wij hier nog een aantal wensen volgen, zoals zij door het bestuur van de Redersvereniging zijn uitgewerkt. Centrale verkoop wordt zeer belangrijk geacht, waarbij in het bijzonder het grootste gedeelte van de kustvis 70 tot 90 procent hiervan is tongvis en lichte scholsoorten in eerste aanleg hiervoor geschikt wordt ge acht. Juist deze kustvis met concentratie van de vangst van enige honderden schepen rondom het weekeinde veroorzaakt congestie, waar bij andere bedrijfssectoren in de verdrukking raken en dikwijls direct of indirect ten zeerste worden geschaad. Relatief vereist deze vis, door versnip pering en vele sorteringen, onevenredig veel plaatsruimte. Deze groep aanvoer ders dient volgens de reders te beseffen, dat men niet alleen in het bedrijf staat en rekening moet houden met het geheel en ten minste bij handhaving van het systeem van concentratie op het week einde dient mede te werken ten aanzien van aanpassing door middel van cen tralisatie en mechanisatie ten behoeve van de in hoge mate juist door hen ge schapen problemen. Voor de handel be tekent invoering hiervan bovendien in hoge mate een verhoging van de effi- ciëncy en besparing van kosten met tegelijkertijd een aanzienlijke verbete ring van hun systematiek en werkinde ling. Abracadabra Het is volgens de reders duidelijk, dat veiling met een elektrisch mijntoestel een logisch gevolg zal zjjn van de voor gestelde verbeteringen. Het huidige pri mitieve abracadabra van de mondelinge veiling, voor velen een bron van ergernis en aanleiding tot rommelig positiezoe- ken rondom en dikwijls over de vis ten behoeve van de toewijzing, zal hiermee kunnen verdwijnen. Bij inrichting van een veilinglokaal zal er een kantine moeten komen, waar zakenlieden behoorlijk kunnen worden ontvangen. Thans beschikken firma's, die voor miljoenen exporteren, alleen over primitieve en onvoldoende kan toor- en pakhuisruimten en kunnen zij evenmin elders een geschikte plaats vinden. Er is slechts één miserabele, kleine en meestal smerige kantine van enkele tientallen vierkante meters. Dit is alleen al voor de werknemers veel te weinig, zeker over een afstand van 750- 1.000 meter. Ook voor hen moeten er tenminste een of twee behoorlijke kan tines bijkomen. Meest voor hand liggend De meest voor de hand liggende vorm van mechanisatie bestaat volgens de reders uit invoering van het pallet systeem met afvoer via heftrucks, een en ander onder centraal beheer van de vei lingvennootschap, die men voorstaat, met aflevering van de volle geveilde kist in de pakhuizen, terwijl deze heftrucks dit bedrijf. De overheid dient voortaan in de uitrusting van het visserijbedrijf te IJmuiden financieel op dezelfde wijze bij te dragen als in andere vergelijkbare be drijven van nationale betekenis gebrui kelijk is en de in vergelijking daarmee grove onbillijkheid van het tot dusver gevolgde systeem recht te zetten. Een herorganisatie op basis van splitsing tus sen havenwezen en veilingwezen wordt hierbij een eerste noodzaak geacht. Taak voor overheid De vereniging van reders van vissers vaartuigen te IJmuiden is dus van me ning, dat hier een dringende taak ligt voor de overheid, welke primair dient te worden opgelost met een maximale in schakeling van de terzake kundigen uit het bedrijf zelf, want het accent bij al deze zaken dient te liggen op de prak tijk. In dit opzicht is de vereniging van menning, dat in het visserijbedrijf reeds lang sprake is van een sterk versnip perde en ondoelmatige over-organisatie direct of indirect namens de overheid in de visserij, welke mede verantwoordelijk is voor de onbevredigende situatie. Wanneer dan ook tot daden wordt be sloten, wordt ten aanzien van het uit voerend orgaan concentratie tot een zo klein mogelijke groep bedrijfsdeskundi- gen dringend noodzakelijk geacht. Hier aan zal het visserijbedrijf te IJmuiden volgens de redersvereniging gaarne alle medewerking verlenen. Officiële bevrijdingslierclenking met H. Mis Bezwaren van P. v. d. A. en protestantse zijde In de Maastrichtse raad van gister avond heeft het feit, dat in het kader van de officiële bevrijdingsherdenking van de stad op 13 september in de openlucht bij het monument op het Koningsplein door de pastoor-deken van de stad een Heilige Mis werd opgedragen tot een interpellatie geleid van het pro testantse lid der P.v.d.A-fractie, de heer F- Allema. Tegelijkertijd werd een schrijven van de kerkeraad der hervormde gemeente te Maastricht, gericht aan B. en W., behandeld, waarin van protestants kerke lijke zijde eveneens bezwaren tegen de organisatie van de bevrijdingsherden king 1960 werden kenbaar gemaakt. De heer Allema, die van te voren nadruk kelijk verzekerde, dat zijn interpellatie niet was ingegeven door anti-papisme of door welk anti-katholiek gevoel ook, bracht zijn bezwaren uitvoerig en zorg vuldig naar voren. Een bevrijdings herdenking achtte hij een nationaal feest, dat door alle groepen der bevolking van welke geloofsovertuiging ook moest kunnen worden meegemaakt zonder be lemmering van ieders persoonlijke gods- eveneens dienstbaar zullen kunnen zijn dienstige overtuiging. Hoewel hfj de voor de afvoer van de vis uit het schip naar de centrale veilingplaats, respec tievelijk te zijner tijd bij haring en ma kreel bij lokale stapeling nabij het ver kopende schip. Daarnaast is een alter natief of aanvullend afvoersysteem door middel van vervoerskolonnes of tran sportbanden denkbaar in de vishallen of achterom buiten de vishallen. Sancties Lancering Samos- satelliet mislukte Te Point Arguello in de Amerikaan- Be staat Californië, is gisteravond de lancering van een „Samos"-satelliet mislukt. Deze satelliet werd gelan ceerd door een uit twee trappen sa mengestelde „Atlas-Agena" raket en Evatte een geheime instrumentenla- dlng, die door de Amerikaanse lucht macht wordt beschreven als „fotogra fische uitrusting voor proefnemingen". De taak vain deze „Samos"-satelliet lu zijn door radiogolven foto's terug te Men, die van welk gedeelte der aarde «worden genomen. Het was de bedoeling dat de gehele [eede trap van de raket-satelliet, die 59 kilogram weegt, in een baan om aarde zou komen. be raket-satelliet was dertig meter en zou, indien alles naar wens 8 verlopen, haar luchtverkenning van een hoogte van vijfhonderd kilome- uitvoeren. De Amerikaanse Luchtmacht heeft [«ter twee uur na de lancering, mede- Meld dat de tweede trap van de ®et niet tot ontbranding is gekomen, «at deze niet in een baan om de aar- 8 is gekomen. Jani Quadros, de overwinnaar in de verkiezingsstrijd om het presi dentschap in Brazlië, verlaat hier het stemhokje na het uitbrengen van zijn stem. Voor een goede ordening acht de com missie Vissershaven IJmuiden doelma tige sancties gewenst. De redervereni ging voegt hieraan toe, dat bundeling van werkkrachten binnen een organisa torisch verband van een zelfstandige veilingvennootschap, welke jurisdictie heeft binnen het totaalbeeld harer werkzaamheden zonder de beperkingen die onvermijdelijk zijn bij een overheids orgaan, zonder meer impliceert bevoegd heden om diegenen die inbreuk maken op de goede gang van zaken met de no dige sancties te corrigeren, door de mo gelijkheid van ontslag, uitsluiting of anderszins. Zulks dient volgens de re ders redelijkenvijs geen moeilijkheden meer op te leveren. De congestie op bepaalde dagen en de onbekendheid met de komende aanvoe ren veroorzaken ten aanzien van de aan- voerdhoeveelheden van de visserij zelf jaarlijks een schade van tenminste een miljoen gulden en ten aanzien van de opbrengsten bjj verkoop eveneens direct of indirect een schade, die honderd duizenden guldens kan bedragen, afge zien van de overlast en spanningen, die de onregelmatigheden op dit punt met zich meebrengen. De uitvoerbaarheid van ordening op dit punt heeft reeds geruime tijd de aandacht van diverse aanvoerders. De vereniging van reders van vissersvaartuigen is er zich van be wust, dat ook in dit opzicht ingrijpende maatregelen moeten worden uitgewerkt. Alle sectoren dienen ten aanzien van spreiding en regeling van aanvoeren, mede via meldingsplicht, te beseffen, dat hiervoor bepaalde spelregels moeten worden vastgesteld, wil men anderzijds aan de wal bereiken, dat door ordening een grotere doelmatigheid wordt ver wezenlijkt ten bate van het gehele be drijf. Hoofdzaak ten aanzien van de uit voerbaarheid van alle voorgestelde maat regelen blijft het menselijk element, waarbij volgens de reders blijkt, dat van de zijde van de ondernemers en de over- heid sprake is van een zwakke situatie en waarbij aan werknemerszijde door de mede hieruit voortvloeiende spannin gen en vergroeiingen een figuur is ont staan, welke slechts door ingrijpende herorganisatie naar de juiste vorm kan worden omgebogen. De techniek zal hierbij moeten helpen. Financieel moet men zich daartoe alle noodzakelijke hulpmiddelen kunnen ver oorloven, want uitgaven van enige mil joenen guldens terzake zijn verant woord binnen het kader en formaat van beste bedoelingen bij het college van B. en W. veronderstelde om aan de herdenking der bevrijding dit jaar eens een andere vorm te geven, verzocht hij B. en W. toch met klem bij volgende gelegenheden een andere programmasa menstelling voor deze officiële nationale herdenking te overwegen. Burgemeester mr. Willem baron Mi- chiels van Kessenich stelde dat B. en W. uitgingen van de overtuiging, dat een herdenking der bevrijding slechts dan oprecht en zinvol is wanneer daarbij bovenal aan God dank wordt gebracht en degenen, die voor de vrijheid hun leven gaven, in gebed worden herdacht. STANDPUNT B. EN W. Naard e mening van het College was het opdragen van een Heilige Mis voor het overgrote deel der Maastrichtse be volking de meest zinvolle wijze om aan deze dankbaarheid uiting te geven. Ook aan niet-katholieke kerkgenootschappen was door B. en W. het verzoek gericht op de avond van de bevrijdingsdag een kerkdienst te houden. Nu intussen aan B. en W. gebleken is, dat het opdragen van de Heilige Mis in het kader der officiële stedelijke herdenking tot gevolg heeft, dat deel name aan die herdenking niet algemeen zou zijn, heeft het College besloten aldus de burgemeester, voortaan voor de bevrijdingsherdenking teneinde een algemene deelname mogelijk te doen zijn, een zodanige vorm te kiezen, dat afgezien wordt van alles waardoor en kele groepen der bevolking zich gedwon gen zouden zien aan deze herdenking niet deel te nemen. De burgemeester kon, zoals hij later tijdens de behandeling van de inter pellatie mededeelde, nu nog niet zeggen hoe de oplossing zou kunnen zijn, daar aan voegde hij echter toe dat als op de uitnodiging had gestaan, dat na af loop der herdenking een open-lucht-mis zou worden opgedragen in plaats van de gebruikte tekst dat een plechtigheid zou besloten worden met het opdragen van een open-lucht-mis, er waarschijn lijk geen moeilijkheden geweest zouden zijn. Het KVP-raadslid, B. Cuyten, spre kend als waarnemend fractie-voorzitter, verklaarde het te zullen betreuren als de interpellatie aanleiding zou geven om in een herdenking het element van gebed te verwijderen. De kleine pro- Snelgroeiend zeewier in de Stille Oceaan Het reusachtige zeewier dat voor de kusten van Californië wordt aangetrof fen is voor zover thans bekend het snelst groeiende gewas ter wereld. Vol gens het Oceanografisch Instituut van de Univerditeit van Californië te La Jolla, groeit deze overigens waardevolle zoutwaterplant niet minder dan een halve meter per dag. Dit wier groeit op de zeebodem, laat dan los en stijgt naar het wateroppervlak, waar de lange uit lopers zich vertakken en een dicht en drijvend kussen vormen. Dit wier wordt geoogst voor de fabrikatie van een soort agar-agar en wordt verder gebruikt als bestanddeel van bepaalde voedingsmid delen. Bamboe, dat per dag „slechts" 30 cm de hoogte inschiet, is nu de op één na snelst groeiende plant, aldus de Chemische Courant. De 25-jarige Prins Frangois Bourbon Orleans, tweede zoon van de Franse troonpretendent,de Graaf van Parijs, die in Algerije tijdens een zuiveringsactie tegen de op standelingen is gesneuveld. testantse minderheden der Maastrichtse bevolking kunnen toch ook gelegenheid krijgen om volgens hun geloofsovertui ging eveneens hun deelname in de Maastrichtse bevrijdingsherdenking in te passen, aldus spreker. De interpel latie was hiermede afgedaan. Gistermiddag omstreeks 3 uur was het gebeurd. De draaibrug bij de Oude Molen in Katwijk, waar de blauwe tram zo vaak over heen is gereden, is verdwenen. Het was een heel karwei, waar de slopers uren mee zoet zijn geweest. Het is echter nog betrekkelijk snel vol bracht. Maar dat moet ook. Want de tram is nu van de baan. Nu moet de baan aan de kant. De brug gen ook. (Foto LD./Jaap van Duyn, Katwyk-Z.)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7