Berlijn had geen systematisch plan voor de luchtoorlog tegen Engeland Overgangsregeling bij intrekking van cle invaliditeitswet Britten ten enenmale onvatbaar voor paniek- Bombardementen konden het moreel niet breken Stuka's en Messerschmitts niet tegen de Spitfires opgewassen Jlir. Th. Röell weer voorzitter Verbond voor Veilig Verkeer Vijf miljoen personen kunnen hun aanspraken laten gelden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 oktober 1960 Derde blad no. 30174 De „Battle of Britain (Van onze Londense correspondent) (II - slot) Hitler met zijn zwak voor de grote Churchill en ook voor Engeland, bleef aarzelen. Na de oorlog is gebleken, dat de Duitse oorlogsleiding nooit een definitief en systematisch plan voor de luchtoorlog tegen Engeland heeft bezeten! Men'is er nog altijd hoogstverbaasd over dat Hitier op het kritieke ogenblik, toen hij op het punt leek de slag tegen de vliegvelden en de RAF-jagers in het zuiden en zuidoosten te winnen, plotseling de aan vallen liet staken om zich te concentreren op Londen en andere grote steden. Het was de grootste misrekening van de oorlog! Al spoedig bleek, dat ondanks de aan Engeland toegebrachte gevoelige klappen noch de Duitse bommenwerpers noch hun bommen in staat waren om de Britten de nederlaag toe te brengen. De beruchte Duitse duikbommenwerper, de Stuka, welke zoveel onheil bij de opmars door West-Europa had gesticht Rotterdam! was veel te traag voor de Spitfires en moest dan ook al gauw wor den teruggetrokken. De Stuka was alleen bruikbaar als er geen oppositie was Engelsen altijd onverstoorbaar (Van onze Londense correspondent) De Britse onverstoorbaarheid is spreekwoordelijk. Er zijn Engelsen, die nooit uit de plooi komen, ook al vergaat de wereld. Tijdens de luchtslag om Groot Brittannië was een neergeschoten Duitse vlieger met zijn parachute op een land goed van een verstokte Engelse aristocraat geland. Hij werd deftig met een buiging, zoals voorgeschre ven voor elke gast, door de butler begroet, waarna deze zich naar zijn meester begaf en met afgemeten stem aankondigde: „Mylord. er wacht een officier van de Duitse gewapende strijdkrachten in het salon op u Een andere familie nodigde een Duitse parachutist die net was neergekomen op de thee Er was een Engelse luchtmaar- schalk, die ondanks de voortduren de luchtaanvallen, zijn vredesrou- tine niet wilde veranderen. Op het vliegveld, waarover hij het bevel voerde, bleven de etenstijden in de mess dan ook zoals ze altijd voor de oorlog geweest waren. Wie te laat kwam. doordat hij in lucht gevechten gewikkeld was of wegens alarm moest opstijgen, kreeg geen voedsel! De piloten waren hierover vanzelfsprekend zeer verontrust en hun prestaties leden eronder. Maar verandering kwam er niet. Tenein de raad schaften ze een primus aan en bakten in een tentje op het terrein hun eieren en bacon wanneer ze geen toegang tot de kantine meer konden krijgen nog aanvallen op kleine schaal her ademen, totdat in de vroege zomer van 1944 de vliegende bommen hun duivels werk begonnen te doen. Maar de oorlog was in feite toen al beslecht OEFENING HORDENLOOP Een van de grootste militaire oefenin gen, wat tijdsduur en af te leggen af stand betreft tenminste, is gisteren in ons land begonnen. Ongeveer 9.000 militairen en 1.300 voertuigen begonnen in Breda met de oefening „Hordenloop". De oefening eindigt volgende week don derdag ten noorden van Assen. De (nieuwe) vierde divisie, onder lei ding van generaal-majoor F. van der Veen. houdt deze oefening. Deze vierde divisie is in de nieuwe legerorganisatle de gemechaniseerde infanteriedivisie, die aanvallend en tegenaanvallend opereert. Aan de gehele oefening nemen ruim 13.000 manschappen deel. De eerste pantserinfanteriebrigade is de aanval lende partij. De tegenpartij in het zui den is de 43ste brigade en in het oosten de 42ste brigade. Internationaal orgekoncoun Haarlem Als onderdeel van het Holland Festi val 1961 zal het elfde internationale orgelconcours te Haarlem gehouden wor den van 3 tot en met 7 juli. Ter gele genheid van deze manifestatie zal ook het orgel van de Grote Kerk, dat thans nog gerestaureerd wordt, weer ln gebruik worden genomen. Om de feestelijkheid van deze weder- ingebruikneming verder te onderstrepen zal met ingang van 3 Juli een internatio nale historische tentoonstelling op orgel- gebied in de „Vleeshal" en „Vishal" mu sea worden geopend, deze expositie zal tot en met 30 Juli 1961 te bezichtigen blijven. Het programma van het concours en wat daarmee samenhangt zal ditmaal geheel op het orgel van de Grote Kerk zijn geconcentreerd en het in andere jaren gebruikelijke afsluitende „zaalcon cert met orkest" komt thans te verval len. De gebeurlijkheden beginnen nu op 3 juli met de plechtige overdracht van het gerestaureerde orgel aan de gemeen te Haarlem, bij welke gelegenheid het zal worden bespeeld door beide stads- organisten, Albert de Klerk en Piet Kee. Op 4 juli zullen de concoursdeelnemers een vrij improvisatieconcert geven, op 5 juli volgt de eigenlijke wedstrijd, waar bij zij zullen improviseren over een door de jury opgegeven thema. De juryleden zelf concerteren op de daarop volgende dag (6 juli)het zijn Jeanne Demessieux uit Parijs, Anton Heiier uit Wenen en Albe-t de Klerk uit Haarlem. Tot besluit volgt op 7 juli een concert te geven door vijf vroegere winnaars van dit concours en wel de Oostenrijkers Hans Hasel- böck en Anton Heiier. alsmede de Ne derlanders Louis Toebosch, Klaas Bolt en Piet Kee. De namen van de deelne mers aan het concours 1961 zullen bin nenkort worden bekend gemaakt. GISPEN MAAKT MEUBELEN VOOR NET HUIS VAN NU RANKE KLEURIGE MEUBELEN VOOR MODERNE MENSEN DIE RUIMTE WIL LEN SCHEPPEN EN REDELIJKE PRIJZEN BETALEN VOOR STUL EN COMFORT. 4e P jq catalogus ontvangtUj doof storting van 0.75 ;p giro 079531 CULEMBORG Na rumoerige vergadering Nadat hij bereid was geweest te bedanken In aanwezigheid van vertegenwoordigers van de ministeries van Verkeer, Water staat en Defensie, tal van burgemeesters en andere autoriteiten, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer gisteren tijdens de algemene jaarvergadering in grand-hotel „Frigge" te Groningen jhr. Th. Röell by acclamatie als voorzitter herkozen. Dat gebeurde aan het slot van een nogal rumoerige en weinig lijn bezittende bijeen komst. Nadat jhr. Röell een kort openings woord had gesproken en de eerste tien agendapunten in sneltreinvaart onder zijn voorzittershamer verdwenen (sta tuten en huishoudelijke reglementen konden niet gewijzigd worden daar de vereiste 50 der afgevaardigden niet aanwezig was), wekte het punt: de af delingen Amsterdam, Den Haag en Rot terdam op voorstel van het hoofdbe stuur tot districten te verheffen, nogal wat beroering in de veel te kleine bo venzaal van „Frigge". De heer De Hol lander verdedigde dit voorstel namens de betrokken steden met een motivering dat de verkeerstechnische problemen in die steden geen enkele gemeenschap ver tonen met de problemen in kleinere plaatsen. De heer P. Galis van de afdeling Kwaliteit won liet van kwantiteit De eenmotorige Messerschmitt Me-109 i miste het vliegbereik dat noodzakelijk was om de bommenwerpers afdoende te beschermen en de tweemotorige Me-110, die een langere adem had, was even kwetsbaar als de bommenwerpers en had zelf jagerbescherming nodig. Duitsland had verzuimd een vloot van viermotorige strategische bommenwer pers te bouwen en bezat evenmin tor pedobommenwerpers, welke nodig waren geweest om de Home Fleet in geval van een invasie tegen Engeland te bestoken. De historische les van 1940 is dan ook, dat de Luftwaffe weinig of geen kansen had om de strijd onafhankelijk te beslissen en nauwelijks in staat was de voor een invasie noodzakelijke voor waarden te scheppen. Hitier had echter gehoopt met zijn Blitz, de bombardementen op de grote steden Londen kreeg er 65 dagen en nachten lang van te lusten het mo reel van de bevolking te breken, maar hij heeft niet beseft, dat het Engelse volk ten enenmale onvatbaar is voor paniek. Het hele Engelse volk, geholpen door een verbluffend aanpassingsvermo gen en vooral door een nooit aflatend- gevoel voor humor, stond als één man nal. Churchill kon geen vrede beloven, doch slechts bloed, zweet en tranen. Dank zy hun enorme geestelijke veerkracht kon den de Engelsen, die hun energie altijd sparen tot het ogenblik dat deze nodig is, al het leed en de ellende van de bom bardementen dragen. Britse soepelheid won het van de Duitse hardheid Toen Hitier na Duinkerken in Londen voortdurend nul op het rekest had ge kregen, begon zich in de tweede helft van juli min of meer van lieverlede aan beide kanten de generale repetitie voor de latere luchtslag te ontwikkelen, welke serieus op „adelaarsdag" 13 augustus be gon en zijn climax begin september zou bereiken, hoewel de aanvallen nog tot 31 oktober voortduurden. De Britse kwaliteit zoals overigens reeds bij de luchtgevechten boven Duin kerken was aangetoond bleek te zijn opgewassen tegen de kwantiteit waar mee de vijand Engeland trachtte te overweldigen. Op 15 augustus stortten zich meer dan 1700 Duitse toestellen op Engeland. De RAF-vliegers met hun vaak geimproviseerde opleiding tij dens het pilotentekort konden zij soms maar luttel aantal uren oefenen! wisten het dank zij hun soepelheid te bolwerken tegen de veel te dogmatische strijdwijze van de staalharde Duitse pi loten. De battle of Britain is in tweeërlei opzicht van historische betekenis ge worden. De luchtslag betekende de eerste ommekeer in de oorlog en het was zeker in de beginfase het laatste voorbeeld van een zuiver militair duel. Ook bleken beide zijden in den beginne bij hun bombardementen gewetensvol. Van een raid op Berlijn waren 21 bommenwerpers met hun ladingen naar Engeland teruggekeerd omdat slecht zicht de militaire doelen aan waarne ming hadden onttrokken. Deze „idyl lische" toestand duurde tot de nacht van 25 op 26 augustus, toen de RAF] Augustus 1940: Churchill was gedwongen in de schuilkelder zijn beroemde John Bull-hoed te ver vangen door een stalen helm. represailles tegen Berlijn uitvoerde als antwoord op het eerste bombardement van Londen de dag daarvoor, dat per abuis was uitgevoerd door tien verdwaal de Luftwaffetoestellen. Churchill ant woordde ogenblikkelijk met een tegen- bombardement. waarop Hitler op zyn beurt en nu pas goed non-stop de hel boven Londen liet losbarsten. Na 7 september alleen nog nachtbombardementen De vraag is gesteld of het wel de juiste tactiek van de RAF is geweest om te trachten, van de frontlinies uit, de aanvallen op de vliegvelden rondom Londen af te slaan. Deze bases waren immers bedoeld als een verdediging, waarbij de Rijn en niet het Kanaal de grens zou zijn. Duitse strategen zijn van mening dat de RAF de Luftwaffe totaal had kunnen bedwingen, indien de jagerformaties in het achterland zouden zijn opgestegen. Maar dit is mosterd na de maaltijd. De elders in Engeland gelegen vlieg velden en industriële gebieden moesten er rekening mee houden eveneens te worden aangevallen, hetgeen trouwens herhaaldelijk gebeurde, speciaal in de periode tussen 12 en 15 augustus, toen Goering ook zijn in Noorwegen en Dene marken gestationeerde luchtvloten in de strijd wierp. Indien de Luftwaffe dit tvpe aanval had doorgezet, is het de vraag of de RAF het had kunnen hou den Maar de aanvallen kwamen de Duitsers duur te staan. De battle en de Blitz de onophoudelijke bombarde menten op de steden en industriële cen tra brachten de Luftwaffe een ver lies van 25 percent toe. Hitier kon niets meer riskeren, gezien zijn plan voor de aanval op Rusland. De RAF herstelde zich zodanig dat de Luftwaffe na 7 september de dag bombardementen moest opgeven en voortaan alleen 's nachts opereerde. Hiervoor waren de Duitse piloten niet getraind, maar ook voor de RAF was het moeilijk. Behalve de verduistering speelde ook het weer hen parten. Bom men misten vaak hun doelen. Maar het Britse luchtafweergeschut was zwak en de zoeklichten betekenden niet veel. De Luftwaffe, die vurig had gehoopt dat de RAF op 15 augustus vernietigd zou zijn, zag wel in dat het onbegonnen werk was om Engeland op de knieën te krijgen. „Goede zet" kwam te laat Goering deed op 15 september nog een laatste gooi naar de overwinning door een massale aanval op de Engelse vliegtuigfabrieken, terwijl tegelijkertijd duikbootaanvallen werd uitgevoerd. Dit was een goede zet, maar het was te laat. Indien hij hiermee zou zijn be gonnen. zou de Luftwaffe ondanks het gebrek aan zware bommenwerpers waar schijnlijk een aanzienlijk succes hebben behaald. Door Hitlers plan voor de Rus sische campagne kwam hy echter in tijdnood. Alles werd op het oosten ge concentreerd. Vier jaar lang konden Londen en Engeland al waren er Advies van de S.E.R.: i 1 1 Financiering De Sociaal-Economische Raad heeft in zyn vrijdag 23 september j.l. in zijn gebouw in Den Haag gehouden besloten vergadering een advies vastgesteld over de te treffen overgangsregelingen bij intrekking van de invaliditeitswet. Dit advies dat thans voor publikatie is vrijgegeven, is uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en voorbereid door een subcommissie onder voorzitterschap van ir. H. Vos. Het is geen eenstemmig advies. Een klein aantal leden van de raad meent dat een ander stelsel van financiering der afwikkeling van de aanspraken dan het door de raad voorgestelde, de voorkeur verdient. Een ander klein aantal leden van de raad meent, dat de afwikkeling in 20 jaar moet zijn voltooid op basis van het door de Raad in overweging gegeven stelsel van afwikkeling. Naar schatting meer dan 5 miljoen verzekerden kunnen thans, op grond van de 40 jaar geleden tot stand gekomen invaliditeitswet, individuele aanspraken doen gelden op uitkering by invaliditeit en ouderdom, alsmede, bij overlijden, ten behoeve van weduwe en/of wezen. De S.E.R. adviseert de financiering der afwikkeling en van de aanvullende voor zieningen als volgt: a. de financiering van de lopende renten en de nieuw toe te kennen renten invaliditeitswet en van de liquidatieaan spraken, door liquidatie van het invali- diteits- en ouderdomsfonds en voor het meerdere door het Ryk., b. de verhoging van de uitkeringen voor de invaliditeitsrentetrekkers ten laste van de nieuwe invaliditeitsverze kering., c. de verhoging van de AOW-ultkerin- gen ten laste van deze verzekering. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: HASSELMAN PANDER Afkoopsom De S.E.R. adviseert de aanspraken van de verzekerden uit de invaliditeits wet af te wikkelen als volgt: Op het tijdstip van het in werking treden van de nieuwe invaliditeitsver zekering wordt de verplichting, resp. de mogelijkheid, tot premiebetaling beëin digd. De verzekering zou dan. moeten wor den beëindigd voor hen die op het tijd stip van liquidatie van de invaliditeits wet 35 jaar of jonger zijn, Aan deze verzekerden zal, een afkoopsom moeten worden toegekend gelijk aan het bedrag van de betaalde premies. Ook de aan spraken van de verzekerden boven deze leeftijd zullen moeten worden afgekocht, echter slechts voor hen die als zij 65 jaar worden, aanspraak kunnen maken op een ouderdomsrente van minder dan f60,per jaar. De afkoopsom voor de verzekerden die ouder zijn dan 36 jaar zal moeten worden vermeerderd met een rentefactor. De overige verzekerden kunnen slechts van hun 65ste jaar af aanspraken doen gelden. De S.E.R. adviseert geen nieuwe invaliditeits- en wezenrenten meer toe te kennen. Aanvullende voorzieningen Als aanvullende voorzieningen stelt de S.E.R, raad voor: a een geleidelijke verhoging van de AOW-uitkering in vier etappes, n.l. driemaal een verhoging van f 60.— per jaar <nl. bij de aanvang van de li quidatie der invaliditeitswet en ver volgens na 10 jaar en na 20 jaar), gevolgd door een slotverhoging van f 120.— per jaar 30 jaar na de aan vang van de liquidatie van de inva liditeitswet. (Op basis van dit advies zullen de geleidelijke verhogingen van de AOW-uitkeringen na 30 jaar in totaal dus f300,— bedragen) b. een verhoging van het peil van de uitkeringen aan invaliditeitrente- trekkers die jonger zijn dan 65 jaar, tot de uitkering waarop krachtens de nieuwe invaliditeitsverzekering een ongeschoolde arbeider met gelijke graad van invaliditeit recht verkrijgt, gepaard gaande met intrekken van ie thans ten laste van het rijk uit- :ekeerde toe- en bijslagen. Invalidi- eitsrentetrekkers, die tevens in het renot zijn van een ongevallenrente, of een uitkering krachtens de algeme ne weduwen- en wezenwet, worden volgens het advies van de SBJt., slechts in het genot gesteld van de verhoging, voor zover deze de onge vallenrente, resp de AWW-uitkertbfc|worden gebracht. overtreft. Voor de gehuwde vrouwen niet-kostwinster die in het genot zijn van een invaliditeitsrente, wordt de huidige situatie gehandhaafd (rente plus toe- en bijslagen)., c. wijziging van de ongevallenwet ten in dier voege dat de hoogte van de rente gebonden wordt aan wijzi gingen in de loonindex, dat de rente bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd een einde neemt en dat de uit keringen aan nagelaten betrekkingen vervallen, een en ander slechts voor de ongevallen welke zich na het tijd stip van het in werking treden van deze wijzigingen voordoen. Voor deze gevallen worden op de uitkeringen geen toeslagen ten laste van het Rijk verleend. Eén miljard uit te betalen? Afkoop van de aanspraken van de genen die 05 jaar of jonger zijn be tekent dat nog gedurende 30 jaar na de aanvang van de liquidatie van de invaliditeitswet ouderdomsrechten zullen moeten worden toegekend. F.en afwikkelingsperiode van deze duur acht de S.E.R. rijkelijk lang. De raad heeft voorkeur voor een kortere afwikke lingsperiode. Die zou tot 20 jaar kunnen worden teruggebracht indien in de af koop zouden worden betrokken alle verzekerden die bij de aanvang van de liquidatie de invaliditeitswet 45 jaar of jonger zijn. Het aan afkoopsommen uit te betalen bedrag zou daardoor echter aanzienlijk stijgen, nl. van ongeveer 400 miljoen gulden tot ongeveer één miljard gulden. Het aantal verzekerden met recht op een afkoopsom zou dan stygen van on geveer 2,7 miljoen tot circa 4 miljoen. De afkoop zou dan op administratieve en financiële gronden over een betrek kelijk lange periode gespreid moeten worden, b.v van 10 jaar. hetgeen uiter aard bezwaren ontmoet en bijzondere voorzieningen eist. Afwikkeling van 20 jaar? De S.E.R. onthoudt zich in zyn advies van een uitdrukkelijk oordeel. Hy be perkt zich er toe uit te spreken dat een afwikkelingperiode van 20 jaar z.i. aanbeveling verdient, indien dit geen overwegende moeilijkheden met zich brengt. Indien deze verkorting mogelyk zou zijn. zullen ook de aanspraken van degenen die 36 tot en met 45 jaar zijn. worden afgekocht en zal de verhoging van het jaarbedrag van de AOW in 20 Jaar (i.p.v. 30 jaar) tot stand moeten Tweede zoon van de graaf van Parijs in Algerije gesneuveld (Van onze Parijse correspondent) Franqois van Frankrijk, de tweede zoon uit het gezin van elf kinderen van de voormalige Franse kroonpretendent, de graaf van Parijs, is (zoals gisteren reeds in een deel van onze editie ge meld) zondag gesneuveld in een gevecht tegen Algerijnse rebellen in de buurt van Tizi-Oezoe. Deze telg uit het konings geslacht van Orleans, die in het civiele leven de titel voerde van prins, bezat als militair de rang van onder-luitenant. Zijn ouders zijn onmiddellijk naar Al gerije gevlogen om bij de begrafenis van hun zoon aanwezig te kunnen zijn. De graaf van Parijs heeft geen aanspraak willen maken op een uitzondering op de regel dat gesneuvelde soldaten eerst in Algerije moeten worden begraven. Het stoffelijk overschot van de jonge prins zal later echter naar Frankrijk worden overgebracht om in het familiegraf van de Orleans-dynastie te kunnen worden bygezet. Groningen was het met deze zienswijze geheel niet eens en zag deze poging als een blijk van afgunst dat de grote steden ten opzichte van de kleinere plaatsen schijnen te bezitten. Zyn me ning werd gedeeld door de heer Van Seben uit Dordrecht, die zich afvroeg waarom een relatief kleine afdeling als Amsterdam 5000 leden op een inwo nertal van bijna een miljoen, en nog pas enkele jaren oud, het initiatief tot deze verheffing bij het hoofdbestuur had durven nemen. De heer De Hollander repliceerde hierop dat de kracht van een vereniging niet in het ledental of het zoveeljarig bestaan zit. maar in het behartigen van de belangen. Spr. maakt^ in zijn enthousiasme nog een humoris- tische vergissing toen hij bij het op sommen van die belangenbehartiging sprak over de bekende Amsterdamse zil vertram. die ook deze week weer pro paganda gaat maken voor „alcohol by snelverkeer". Het hoofdbestuur zag in de bezwaren een motivering om ge noemd voorstel uit te stellen tot de tweede vergadering in november a.s. in Utrecht, maar op verzoek van een aantal afgevaardigden werd er toch tot stemming over gegaan. Het voorstel werd. vooral door het grote aantal aanwezige noordelijke afdelingen, die met uitzon dering van Emmen, Heerenveen en Peize alle tegenstemden, met 64 tegen 47 stem men verworpen. Toen de herverkiezing van jhr. Röell aan de orde kwam leidde de plaatsver vangend voorzitter, de heer H. Pols, uit Leeuwarden, deze stemming in met woorden van lof aan de betrokkene toe- te zwaaien, die 7/»ais spreker het for muleerde. onmiddellyk na het vernemen van de oppositie tegen zijn beleid, be reid was om persoonlyke redenen voor deze herverkiezing te bedanken. Slechts op aandringen van het hoofdbestuur en een ingestelde commissie van goede dien sten, die het vertrek van de heer Röell als een groot verlies voor het Verbond zagen, heeft deze zich daarna weer her kiesbaar gesteld. Men vroeg de vergadering jhr. Röell dan ook bij acclamatie te herbenoemen. Voor dit gebeurde voerde namens de opposanten de heer Ooms van de af- j deling Zaanstreek het woord. Deze zei I dat de oppositie die uit een vyftal dis tricten bestond, zich na overleg en in het belang van het Verbond moet de herverkiezing van jhr. Röell had ver enigd zonder echter het gestelde doel prijs te geven. Hij keurde enkele pu/bli- katies die de integriteit van jhr. Röell in een kwaad daglicht hadden gesteld, ten zeerste af, en wilde daarvoor geen enkele verantwoordelijkheid nemen. Een andere afgevaardigde van de oppositie, de heer Parelberg, wilde nog duidelijk gesteld zien welke voorwaarden aan deze herverkiezing verbonden waren, namelijk dat jhr. Röell bereid zou zijn indien noodzakelijk ook weer eerder dan de voorgeschreven driejarige termijn, te be danken. Daarop kwam onder luid ap plaus een ontroerde jhr. Röell in de vergadering terug. Deze dankte voor het gestelde vertrouwen en zei zich met zyn hele persoonlykheid voor de doelstel lingen te zullen blyven inzetten. Tot penningmeester werd in de plaats van de overleden heer Van der Steen ge kozen de heer N. M. A. Wolbeek, di recteur van de spaarbank van de stad Amsterdam, die 63 stemmen vergaarde tegen jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten 46. In 1961. zal de algemene vergadering in Leiden worden gehou den. Twee kinderen te Woerden overleden De vyfjarige J. W. van Oosten uit Woerden, naar wie sinds maandagmid dag half twaalf op grootscheepse wyze door politie, gemeentewerklieden, brand weer en vrijwilligers werd gezocht, is gisteravond om half negen levenloos op gehaald uil de haven, waar hij vermoe delijk in de vry steile berm heeft ge speeld een ongemerkt in het water is geraakt. Dit betekent, dat er op maandag ln Woerden twee kinderen zijn overleden tengevolge van te water raken. De drie jarige Teunis Benschop, die maandag middag op het nippertje uit de modder van de half gedempte Oude Ryn in Woerden kan worden gered, is namelijk gistermiddag ook overleden. De kleine had door dit modderbad zoveel giftige stoffen binnengekregen, dat ook een al gehele verwisseling van bloed het leven van het kind niet meer heeft kunnen redden. CONGRES OVER POLITIESALARISSEN Op 21 oktober zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag een congres worden gehouden over de politiesalarissen. Het congres wordt georganiseerd door de centrale politie-organisaties, waarby de drie po litiebonden zyn aangesloten. Op het congres, dat te 14.30 uur beginnen zal, zullen de voorzitters van de drie bonden een toespraak houden. Paniek door zondauto Als een onstuitbare projectiel daverde gistermorgen een volbeladen zandauto door de straten van Bergschenhoek. tot schrik en ontsteltenis van de moeders van tientallen kinderen, die juist op weg waren naar school. Het werd een ware ramptocht. Het was slechts aan <l< te genwoordigheid van geest van de chauf feur te danken dat zy niet uitgroeide tot een drama. Door onophoudelyk te claxo neren kon hy namelyk voorkomen dat een van de verschrikt uiteenstuivende kinderen werd geraakt. Materieel was de schade groot. De zandauto. waarvan de remmen weiger den. botste namelijk tegen een gepar keerde wagen, vernielde een etalageruit, vloog vervolgens door het hek van de hervormde kerk en belandde tenslotte met een enorme klap tegen een boom. Toen was zij alleen nog maar een hoop verwrongen staal. De chauffeur kreeg enkele lichte verwondingen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5