OOSTENRIJK BEKNOT AANKOOP VAN GROND DOOR DUITSERS Noorwegen meegesleept in ongekende welvaart Boeren vaak in verleiding door hoge prijzen waartegen landgenoten niet kunnen opbieden Vraag ook naar jachtgronden, maar naar industrieterreinen Stamgewoonte voorkomt massale werkloosheid in Leopoldstad. beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! Chefarine.4 tegen pijnen en Regering inviteert buitenlands kapitaaldat voorheen steeds placht te ivorden geweerd Kerkelijk Leven WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 (Van onze Weense correspondent) In verschillende Europese landen is het aankopen van grondstukken of van grotere en waardevolle percelen voor buitenlanders verboden of wordt dit ten zeerste bemoeilijkt. Het is in Spanje bijv. verboden om hotels aan buitenlanders te verkopen, die deze bedrijven zelf willen exploiteren. En verkoop van zomerhuisjes aan de westkust van Dene marken is aan zoveel beperkende bepalingen verbonden, dat buiten landers zich slechts bij uitzondering kunnen „inkopen". In Oostenrijk is men nog niet zover. Het ministerie van Land- en Bosbouw heeft geen verordening of verbod, doch slechts een waar schuwing gepubliceerd, waarin de aandacht van de provinciale be sturen wordt gevestigd op de mogelijkheid, dat dergelijke aankopen door buitenlanders een gevaar zouden kunnen worden. Boerenbond remt op voorzichtige wijze Bij nadere informatie wilde het ge noemde ministerie tegenover ons eer der de indruk wekken dat er nog geen acuut gevaar aanwezig is. Het beriep zich daarvoor op het merkwaardige ar gument. dat het zelf nog geen volle dig overzicht heeft omdat voor het ver kopen van grotere landerijen, grond stukken en percelen wel de toestemming van provinciale en gewestelijke instan ties nodig is, doch deze instanties op dit punt volledig autonoom zijn en hierover dus geen bericht behoeven te sturen aan het ministerie. In Wenen wil men deze zaak, die in aller mond is, blijkbaar niet overdre ven, omdat men voornamelijk wil voor komen dat de openbare mening in West-Duitsland wordt geprikkeld. Als kopers van grondstukken treden name lijk vrijwel uitsluitend Duitsers op en daar Oostenrijk voor zijn handel gro tendeels op de Bondsrepubliek is aan gewezen, wil men deze nabuur zoveel mogelijk ontzien! Boerenbond verontrust Een geheel andere indruk krijgt men echter, wanneer men de boerenbond in Oostenrijk polst en vooral wanneer men te rade gaat bij het bureau van deze bond voor de provincie Neder-Oosten- rijk. Deze provinciale bond is namelijk de grootste en sterkste, omdat vrijwel de helft van alle boerenbedrijven hier bij is aangesloten. In de vroegere werk kamer van Dollfuss, die veertig jaar geleden nog secretaris was van deze bond, kan men het volgende horen. De boerenbond is veel beter op de hoog te dan het ministerie, omdat hij als onafhankelijke organisatie zijn relaties en connecties over het gehele land heeft. Zo weet men daar vrij nauwkeurig, of en waar grondstukken worden verkocht, want het meeste land dat van eigenaar verandert, is ln het bezit van boeren. Over elke verandering in de eigen domsverhoudingen moet een commissie in eerste en tweede instantie beslissen. Welnu, een vertegenwoordiger van de boerenbond is altijd lid van deze com missies, zodat hij langs het provinciale bestuur ook het hoofdbestuur daarover kan inlichten. Dit gebeurt inderdaad, vooral inzake het verkopen van land en bos. Op grond van de binnengekomen in lichtingen blijkt het hoofdbestuur wel degelijk verontrust te zijn over de gang van zaken. De prijzen namelijk, die door Duitsers worden aangeboden, zyn zo hoog, dat Oostenrijkse belangstellenden niet in staat zijn daartegen op te bieden. Een volledig ingericht hotel met bos- bezit en alpenweide, gelegen op de grens tussen de provincies Karinthië en Tirol, kon in Oostenrijk geen koper vinden, ofschoon de prijs van twee miljoen opzettelijk laag was gehouden, doch na één enkele advertentie in Duitse bladen traden er onmiddellijk makelaars uit de Duitse Bondsrepubliek op, die grif drie en half miljoen boden! Wat de Duitsers zeeken De kopers uit Duitsland zijn in de eerste plaats goed gesitueerde particu lieren die in het nog rustige Oosten rijk een stuk grond willen kopen om er een villa of een bungalow te bou wen waar zij hun vakantie kunnen doorbrengen. Het meest gezocht zijn grondstukken in Tirol. Vorarlberg, de provincie Salzburg en het gewest Salz- kammergut, dus in zulke streken die aan West-Duitsland grenzen. Toch hebben ook veel villa's en zomerhuisjes rond de meren van Karinthië reeds Duitse eigenaars. Vervolgens zijn grote concerns in industrieën op zoek naar bossen en jachtgronden voor hun directeuren en gasten. Daar zulke gebieden in West- Duitsland door de toenemende indus- tralisering steeds zeldzamer en duurder zijn geworden, probeert men zijn geluk in Oostenrijk waar de meeste boeren nog een klein bosbezit resp. een kleine jacht hebben. De daarvoor aangeboden sommen zijn zo hoog, dat veel Oosten rijkse boeren de verleiding niet kunnen weerstaan. Er zijn echter ook kopers die dergelijke gronden alleen verwerven om hun geld goed te beleggen. Ten slotte treden grote Duitse industrie-be drijven als kopers op die in Oostenrijk nieuwe fabrieken oprichten. Hierbij spe len ingewikkelde commerciële overwegin gen de hoofdrol. De Duitse Bondsrepubliek Is lid van de E.E.G. (de Zes van de Euromarkt) terwijl Oostenrijk bij de kleine zeven van de E.V.A. is aangesloten. Door de oprichting van fabrieken in Oostenrijk hopen de Duitse industriëlen op de twee markten te kunnen optreden en tege lijkertijd van de dubbele voordelen te profiteren, welke kans de Oostenrijkse industrie natuurlijk niet heeft. De uit breiding van Duitse bedrijven ls zo groot, dat de boerenbond daarin reeds nu een werkelijk gevaar ziet, want dergelijke fa brieken dringen tot ln het hart van Oostenrijk door, o.a. in de provincie Neder-Oostenrijk en voornamelijk in de gewesten Lilienfeld en het Waldviertel. Tegenmaatregelen Nu wil de boerenbond de reeds be gonnen ontwikkeling tegengaan, omdat het land op deze manier langzamer hand „ontvreemd" dreigt te worden en de boeren in de toekomst niet meer zelfstandig blijven, doch in een af hankelijke positie komen van buiten landers, die bovendien niet op de hoogte zijn van de land- en bosbouw en die zich ook niet houden aan de voorschrif ten omtrent de bebossing en hét behoud van het wild. Tevens dreigt het gevaar dat teveel arbeidskrachten aan de land bouw worden onttrokken, omdat zij hun heil zoeken in de nieuwe fabrieken waar zij meer loon verdienen. Dit kan op de lange duur tot gevolg hebben, dat de eigen verzorging met landbouwproduk- ten, die eindelijk in Oostenrijk werd bereikt, weer terugloopt. Door het op treden van grondspeculanten, die de prijzen abnormaal opdrijven, worden de Oostenrijkse kopers uitgeschakeld, krij gen buitenlanders veel te veel macht om een bepaald beleid door te zetten en komt er een ongezonde verschuiving in het prijspeil. Nu de regering, resp. het ministerie van Land- en bosbouw geen scherpere maatregelen heeft ge troffen, neemt de boerenbond het ini tiatief in handen. Aangezien de gewes telijke secretarissen van deze bond zit ting hebben in de commissies, die in de eerste en tweede instantie hun toe stemming moeten geven bij de verkoop van landerijen, hebben deze functiona rissen van het hoofdbestuur in Wenen opdracht gekregen om elke aanvraag van buitenlanders voorlopig op de lange baan te schuiven en daarover dan ten slotte negatief te beslissen. Bovendien staat de Oostenrijkse boerenbond in vriendschappelijke relaties met de boe renbond in West-Duitsland, voorname lijk met het hoofdbestuur van Frank fort. Zodra nu Duitse kopers in Oosten rijk opdagen, vraagt het bureau in We nen bij het hoofdbestuur in Frankfort om informaties over de koopkracht, de soliditeit en de kredietwaardigheid van de sollicitanten. Zodra deze echter be merken dat men hen in hun eigen land controleert en hen onder de loep neemt, trekken zij zich meestal stil zwijgend terug. En dat is juist wat men in Oostenrijk wil bereiken: geen kwaad bloed zetten, maar toch zoveel mogelijk onder elkaar blijven! Men ziet de Duit ser wel graag als toerist, maar niet als vaste buurman *v#( p voor koffie op z'n best Taxibezitter Edouard moet aan niet, minder dan 15 familieleden te eten geven De voorzitter van de Stichting Emmausvrienden Nederland, de heer J. P. Kemper, heeft gisteren een televisietoestel geschonken aan een ernstige zieke in Zoeterwoude- Hoge Rijndijk. Het geld voor dit geschenk werd in de naaste om geving van de woning van de zieke ingezameld. De rest van het geld werd geschonken door genoemde stichting. Op de foto overhandigt de voor zitter van de stichting het toestel aan de heer Brussche. Stamgewoonten, welke eeuwenlang de voorutigang hebben belemmerd in Afrika verhinderden thans massale hongers nood onder de duizenden werklozen in de Kongolese steden. Hoewel er momenteel in Leopoldstad alleen al bijna 80.000 werklozen zijn, zijn er maar weinig gevallen van hongers nood, als gevolg van het feit dat familie leden alles met elkaar delen, tot in ver wijderde familiegraad. Het geval van taxibezitter Edouard, wiens Ford Fairlane een van de weinige goed onderhouden taxi's in de hoofdstad is en hem ongeveer 1.000 Belgische fran ken per dag opbrengt, is typerend. Edouard behoort tot de groep met de hoogste inkomens onder de 400.000 ne gers in de hoofdstad. Een hoofdarbeider brengt het er nauwelijks tot ongeveer 2.500 franken per maand. Doch Edouard klaagde: „Monsieur, ik kan nauwelijks benzine en olie kopen, omdat ik voor 15 mensen moet zorgen". Toen Belgische werkgevers in de af gelopen zomer vertrokken, raakten veel familieleden van Edouard him baan kwijt. De stamgewoonten leggen aan Edouard de plicht op hun te eten te geven. „Ik heb twee zusters, hun man nen en kinderen, twee neven en mijn eigen vrouw en drie kinderen voor wie ik moet zorgen", vertelde hij. Vóór onafhankelijkheidsdag verdien de Edouard zoveel, dat hij zijn eigen taxi kon kopen, kon wonen in een huis met drie kamers, en met een ijskast, grammofoon, elektriciteit en stromend water. Hij hoopte zijn zoons naar de universiteit te kunnen sturen. Inmiddels heeft zijn woning een inva sie beleefd van werkloze familieleden, die in zijn keuken, tuin en huiskamer slapen. QriGDi Edouard was verbitterd over een neef, die als auto-monteur een baan kon krij gen bjj de Verenigde Naties. „Maar hij heeft geen zin meer in werken". „Waarom gooi je hem er niet uit", vroeg ik. Edouard keek of hij het in Keulen hoorde donderen. Hij legde uit: „Maar hij is de zoon van mijn vaders broer. Als ik dat deed, kon ik nooit meer mijn familie onder ogen komen". Edouard zweeg even en vervolgde: „Bovendien, als ik toestemming van de stam zou krijgen om hem weg te sturen, zou hij gaan stelen. En daar ik de enige in de familie ben die inkomsten heeft, zegt de stamwet dat ik de boete moet betalen als hij wordt gepakt Het is goed koper hem zijn dagelijks eten te geven". De kwestie die Edouards slaap kwelt, is wat er zal gebeuren als de taxi, die er nu 89.000 kilometer heeft opzitten, het opgeeft. Edouard kan geen nieuwe meer kopen, daar hij zelfs niet genoeg geld heeft om een aanbetaling te doen. „Dan moeten mijn vrouw en kinderen naar ons dorp terugkeren en van de gemeen telijke soepketel leven", weet hij nu reeds. Advertentie riiieeif» vin !en Zweedse origine waren) overgegane upCGldic Illloolt? Vctll krachtveld binnen afzienbare tijd in Noors bezit zou terugkeren. Het volk rp t i "I van Noorwegen heeft stellig steeds ach- -t rygve JLjICa Clie OOK. ter deze wet gestaan en het past daarom J nog altijd in de Noorse gedachtengang I verheugd te zijn als er weer een stuk naar Nederland koml|™-* NA MOORD OP HANSJE HERMANS Verdachte blijft ontkennen De 54-jarige ongehuwde metaalartiei- der uit Belfeld die maandagmorgen op zijn werk in de ijzergieterij De Globe te Tegelen werd gearresteerd, verdacht van moord op de 11-jarige Hans Her mans uit Sevenum, blijft hardnekkig ontkennen iets met de moord uitstaan de te hebben, aldus de offioier van jus titie te Roermond, mr. J. H. W. Hou- ben. Verdere mededelingen kon de of ficier mstemamiddag. hangende het on derzoek nog niet verstrekken. Ook over de resultaten van de gistermiddag ge nomen sorteerproeven kon de officier ons nog geen mededelingen doen. Inmiddels is echter wèl bekend, dat toen men een politie-speurhond liet ruiken aan de schop waarmee Hans Hermans was begraven, de hond regel recht naar de verdachte liep. Dit her haalde zich telkenmale. ORDER VOOR FOKKER VAN DE SOEDAN De Fokkerfabrieken hebben met de Soedan Airways te Khartoem een con tract getekend voor levering van drie F 27 friendship vliegtuigen. Dit is de eerste order, die Fokker uit Afrika ont vangt. De toestellen zullen uitgerust worden met Rolls Royce DA 7 motoren en plaats bieden aan 40 passagiers. Het totale aantal bestellingen voor F 27-machines is daarmee tot 168 ge stegen. Van dat aantal heeft Fokker in Nederland er 85 ontvangen en de Fair- child fabrieken, die in Amerika de F 27 in licentie bouwen, 83. Fokker heeft tot nu toe 45 van de 85 bestelde Friendships afgeleverd, Fairchild circa 75. Leider van socialisten in Japan vermoord De lëider van de socialistische partij in Japan, Inajiro Asanoema, ir vandaag door een student doodgestoken toen hij in een park te Tokio een verkiezingsrede hield. Asanoema, die 63 jaar geworden is, stierf kort nadat hij naar een zieken huis was gebracht. Hij voerde een cam pagne tegen het veiligheidsverdrag met Amerika. Dit verzet leidde in juli tot aftreden van de regering-Kisji. Asanoema werd kort na de oorlog algemeen secretaris van de socialistische (Van onze Scandinavische correspondent) In Noorwegen heerst reeds meer dan een jaar een welhaast onge kende hoogconjunctuur. Het land met zijn 3.2 miljoen inwoners is meegesleept door de opwaartse conjunctuurgolf en de goederen- honger in tal van Europese en andere landen. Zijn export, voor heen een geringe factor en dan nog vrijwel alleen grondstoffen en visserijprodukten omvattend, heeft zich in allerlei richtingen uitge breid. Grondstoffen, halffabrikaten en ook fabrikaten hebben een af zetgebied overzee gevonden, deels op geheel nieuwe markten, deels in concurrentie op de oude mark ten met traditionele leveranciers van elders. De Noorse fabrikanten hadden vele moeilijkheden te overwinnen. Naast de strijd in het buitenland om het afzet- I gebied, hadden zij ook in het binnen- lland tegenstand te breken, zowel van de zijde van de vakverenigingen als van de regering. De arbeidsproduktiviteit gaat er niet gelijk op met de eisen voor I vrije tijd. In geen enkel Westers land wordt namelijk per arbeidskracht zo kort gewerkt als in Noorwegen! Terwijl ministers en hoge ambtenaren verklaarden, dat Noorwegen alleen ra- jtioneel zou kunnen produceren en bij voorbeeld zijn schoen- en confectie-in- dustrie pas rendabel zou kunnen maken als het 4 miljoen inwoners telde, hebben de vakverenigingen zich consequent ver zet tegen immigratie. Noorwegen zou stellig meer dan 4 miljoen mensen kun nen voeden, kleden en huisvesten maar de georganiseerde arbeiders willen dat niet. Er heerst in de Noorse arbeiders beweging angst voor de ijver van bui tenlandse mededingers, een huivering, die door de regeringskringen niet wordt gevoeld maar waarmee men niettemin rekening dient te houden. Want de ar beiderspartij, die sedert de oorlog de meerderheid bezit, steunt op het vak verbond. Het heeft macht en die bezit de oppositie niet. Buitenlands kapitaal was tientallen jaren in de ban Buitenlands kapitaal is sedert 1907 in de ban. Toen waren de radicale partijen, niet geheel ten onrechte overigens, be vreesd dat hun watervallen, sedert kort ontdekt als prachtige krachtbronnen, in buitenlandse handen zouden geraken. Het Storting aanvaardde een wet, de concessiewet, welke de garantie schiep, dat Noorwegen niet onteigend zou kun nen worden en dat het inmiddels reeds in vreemde handen (zoals de oprichters van Norsk Hydro, die van Franse, Duitse Eartij. Vorig jaar werd hij tot voorzitter enoemd. De pleger van de aanslag, de 16-jarige student Jamagoetsji, is op de plaats van de misdaad aangehouden. Hij behoort tot een ultra-nationalistische partij. De bijeenkomst waarop Asanoema het woord voerde, was georganiseerd door drie grote politieke partijen in Japan: de liberaaldemocratische (regeringspar tij) de socialistische en de democra tische. zoals twee jaar geleden toen Unilever zijn belangen daar verkocht. En het past er even zeer in, ontevreden te zijn als een buitenlandse ondernemer, zoals vorige jaar Verolme, zijn geld en energie in Noorse richting stuwt. Onverwoestbaar optimisme Het getuigt daarom wei van een on verwoestbaar optimisme als de regering nu tracht vreemd kapitaal aan te trek ken. In een speciaal daarvoor samen gestelde brochure vraagt zij aandacht voor industrievestiging en zij belooft een verlichting van het strenge regime in zake het overmaken van winsten naar het buitenland. Zij zendt de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties naar tal van kapitaal krachtige landen om te trachten de nieuwe ge dachten, die haar (de Noorse regering) bezielen, uit te dragen. Dr. Trygve Lie, wiens verdiensten voor zijn land alge meen zijn erkend, komt in dat verband ook naar Nederland. Voor de oorlog heeft Nederland ge toond vertrouwen in Noorwegen als be- leggingsland te hebben. Het heeft ver scheidene staats- en gemeenteleningen verstrekt. Noorwegen heeft na de oorlog zijn schulden tot de laatste cent betaald. De vraag rijst daarom: als men onze arbeidskrachten niet wil hebben, ook niet in tijden waarin wij in Nederland met werkloosheid kampen en als men op de produktiviteit van het verstrekte industriekapitaal hoegenaamd geen in vloed kan uitoefenen, zou het dan maar niet beter zijn te overwegen de oude vorm van kapitaalverstrekking n.l. in staats- en gemeenteleningen, met een rentetype, dat bij de huidige krediet markt aansluit ,te hervatten? NED. HERV. KERK Beroepen te Ossendrecht J. C. Grelve, predikant voor buitengewone werkzaam heden (legerpredikant) te Bergen op Zoom. Bedankt voor Amsterdam-Sloten (toez.) H. J. J. Keyzer te Maasland. GEREP. KERKEN Beroepen te Barneveld J. W.- Vlaande ren te Delfzijl. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel L. S. den Boer te Sassenheim en C. Ver- hage te Hllversum-centrum. Beroepen te Zwolle P. Op den Velde te Hllversum-oost. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-zuid P. van der Vliet te Oldebroek. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Amsterdam-centrum A. Hof man te Zeist en A. Vergunst te Rotter dam-centrum. Tragische inzet verkoop kinderpostzegels (Speciale berichtgeving) De verkoop van kinderpostzegels heeft gisteren in Hoogeveen wel een zeer tragische inzet gehad. De 12-jarige Femmigje Vild ging na schooltijd om vier uur met haar zusje op de fiets er op uit om zegels te ver kopen. Daarbij is ze in het water van de Noordse Opgaande geraakt en ver dronken. Vermoedelijk is ze geslipt in de mod der van het pad langs de smalle kant van het kanaal waar nog geen ver harde weg is. Terwijl haar zusje, dat achter op de fiets zat zich in vei ligheid wist te brengen, kwam Femmigje met de fiets in het water terecht. Het zusje diep onmiddellijk om hulp maar er was niemand in de buurt dan een oude man aan de overkant van het •kanaal, die ook om hulp riep. Na en kele minuten kwam een bakkersknecht langs die in allerijl een reddingshaak haalde bij de sluis en daarmee werd het lichaampje opgedrecht. Het kind, dat onder de fiets bleek te zijn te rechtgekomen, was toen reeds overleden. „Willem Ruys" vrijdag weer in Rotterdam Vrijdag a.s. wordt de „Willem Ruys", onder commando van kapitein C. G. F. Hoek uit Den Haag, van haar achtste reis rond de wereld in Rotterdam te rugverwacht. De ontscheping van de voor hier bestemde passagiers zal s'mor- gens om half negen een aanvang nemen. Onder hen bevinden zich de kapitein ter zee H. M. van den Wall Bake, chef staf, Commandant Zee macht Ned. Nieuw Guinea, en de kapi tein-luitenant ter zee J. J. van Delden, de commandant van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein", beiden komend uit Nieuw Guinea, alsmede de Marine attaché bij de Nederlandse ambassade in Australië, de kapitein ter zee F. G. H. van Straaten. Advertentie ER IS OOK VOOR U EEN PETROLEUM-VERWARMING in de modellenserle (van stfjlvol-MOOERN tol "tiidloos"-KLASSIEK). van het WERELOMERK Vonnissen bankfraude te Driesum (Speciale berichtgeving) De Leeuwarder rechtbank sprak van morgen de vonnissen uit in de bank fraude te Driesum, waarbij de directeur van de Boaz-bank en de accountant van deze bank te Groningen betrokken wa ren. De directeur had in een tijdsverloop van 30 jaar een bedrag van f. 360.000 verduisterd, daarbij inbegrepen „onge dekte leningen" en de accountant in to taal f. 100.000. De directeur werd thans door de rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van 3 jaar met aftrek van de tijd die hij reeds in voorarrest heeft doorgebracht (13 maanden). De accoun tant werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 3 jaar en 6 maanden even eens met aftrek van bijna 13 maanden voorarrest. De rechtbank verwierp het verweer van de raadgever van de accountant, mr. A. H. Smit, die had gesteld dat niet be wezen was dat hij van de malversaties wist. Ten aanzien van de directeur over woog de rechtbank dat deze door de tijd, die over de knoeierij was verlopen, ge hard was in het kwade. Zij verwierp de conclusie van het psychiatrisch rapport, waarin stond dat verdachte zeer ver minderd toerekeningsvatbaar was. Het minimum verstand, nodig om te besef fen waar de fraude begon en eerlijkheid ophield, was hier zeker aanwezig. De straf werd echter gematigd door de ge ringe controle. De hogere straf van de accountant motiveerde de rechtbank door te wijzen op de vertrouwenspositie, die deze ge noot. Hij was juist als waker aangesteld doch fraudeerde mee. Daarbij had h(j kennelijk misbruik gemaakt van zijn in tellectueel overwicht op de directeur. Het kleed van onwetendheid, dat ver dachte zich had omgehangen, paste deze man, die op de rechtbank de indruk van een schrander en gewiekst man maakte, dan ook slecht, zodat de rechtbank over tuigd was geraakt dat hij van de fraude had geweten. De officier mr. M. H. Gelinck, had te gen de directeur 3V2 jaar m.a. en tegen de accountant 4% jaar m.a. gevorderd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4