„Inter Nos" herdacht in Pieterskerk zijn 35-jarig bestaan met ere! Gezellige verjaarsvisite bij honderd jarige mevrouw M. de Jong- Guyt C. Walenkamp Hoogst bekwame medewerking van de organist Piet van Egmond BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 oktober 1960 Tweede blad no. 30174 Temidden van haar kinderen, klein kinderen, achterkleinkinderen en ach ter-achterkleinkinderen het waren er wel tachtig die allen naar het gereformeerde rusthuis „Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat waren ge komen, heeft mevrouw M. de Jong- Guyt een geboren en getogen Kat- wijkse, die nog altijd haar witte kap met de gouden oorijzers draagt gis teren haar honderdste verjaardag ge vierd. Het is een gezellige verjaars visite geworden. Met veel bloemen en geschenken. Het begon 's ochtends reeds vroeg. Om half negen mevrouw De Jong was nog op haar kamer klonk reeds feestelijke en gewijde zang door het rusthuis. Een koortje uit het personeel bereidde haar deze vroege attentie. Een paar uur later was er in de conversatiezaal van „Groen hoven" een ontvangst door de bewoners- (sters), terwijl later op de dag ook de gereformeerde Katwijkse predikant, met een deputatie van de kerkeraad zijn ge lukwensen kwam aanbieden. Ook de bei de geestelijke verzorgers van het rust huis, ds. J. de Boer en dr. K. Dronkert, ontbraken niet op dit 100-jarige feest. In zijn kwaliteit van voorzitter van het Stichtingsbestuur, bracht de heer H. A. Mulder de felicitaties van dit bestuur, dat in de middaguren vrijwel voltallig aanwezig was, over. Deze dag, aldus spr. is niet alleen een hoogtepunt in het le ven van de honderd-jarige en haar fa milie, doch ook voor het gehele tehuis. Een kolossale taart en een fles eau de cologne werden namens dit bestuur aan geboden. Aangezien mevr. De Jong reeds zeven tien jaar een „Leidse" is, verschenen in de loop van de middag ook de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote op deze verjaarsvisite. Een grote schaal, met prachtig fruit, brachten zy mede. Hoewel de honderd jarige, gelet op haar doofheid, deze dag vrijwel niet aan de conversatie kon deelnemen haar 80-jarige dochter, Ook twee achter-achterkleinkin deren, de 1]^-jarige Nelleke van der Plas uit IJmuiden, links op de schoot van mevr. M. van Kin- schot-Dorhout Mees, en de 3-jarige Huibertina Kuyt uit Katwijk op de knie van de burgemeester kwamen Oma gelukwensen. mevr. L. v. d. Plas-de Jong praatte daar entegen het hoogste woord uit was het haar aan te zien, dat het haar goed deed zoveel familie en belangstellenden rond haar heen te zien. Eerst laat in de middag keerde de rust in „Groenhoven" terug en zocht mevr. De Jong een diep gelovig mens de stilte van haar kamer weer op, om God te danken voor Zijn trouwe zorgen, nu al een eeuw aan haar bewezen. GEVAAR VOOR ONTPLOFFING Gistermiddag omstreeks tien minuten voor drie is in een automobielbedrijf aan de Herengracht een acetyleenfles in brand geraakt, waardoor er gevaar voor ontploffing ontstond. In verband hier mee werden een aantal woningen in de nabijheid van de garage ontruimd. Het verkeer ter plaatse werd stilgelegd. De brandweer doofde het vuur met drie stralen, waarna de fles in het water aan de Herengracht werd gedeponeerd. Vannacht tussen twaalf en drie uur heeft de politie een aantal eerstejaars studenten aangehouden op grond van het onbevoegd aanplakken van biljetten. De studenten plakten namelijk op openbare gebouwen e.d. biljetten aan met het op schrift „Artikel 60 beperkt de studie vrijheid". Onderaan stond in kleine letters: en uiteraard hogere lonen voor de politie Ook in Utrecht roerden de eerstejaars zich op een dergelijke manier. SIGARENHANDEL PRINSESSEKADE 1 biedt U deze week: 50 WILLEM n senoritas miskleur van 7.50 voor 6.25 10 STUKS No. 660 van 2.20 voor 1.70 Succes Katwijkse politie in Duitsland Zaterdagmorgen om half zeven hebben een tiental leden van de politiesportver- eniging „KPSSV" o.l.v. adjudant Smal- lenbroek koers gezet naar Oberhausen om deel te nemen aan de Internationale zwemwedstrijden, welke gehouden wer den in het Stadsbad Oberhausen. In Leiden werd een ogenblik de reis onder broken om een tiental leden van de Leidse Polltiesportvereniging o.l.v. hoofd inspecteur Verzijden in de gelegenheid te stellen een zitplaats in de bus in te nemen, waarna de reis werd voortgezet. De contacten voor deze sportuitwisseling waren door de sportleider van de politie- sportvereniging te Oberhausen de afge lopen zomer gelegd. Behalve de zwem ploeg uit Katwijk bestaande uit de heren De Zwart, Kuivenhoven, Roode, Verkerk, Kerkkamp, Vahrmeyer, Stubbe, Van der Zalm, Ringeling en Ottinga en die vanuit Leiden werd ook deelgeno men door de zwemploegen uit Krefeld, Essen en Duisburg. Na de begroeting door de sportleider van de politiesportvereniging Oberhau sen, werd de maaltijd genuttigd in de gemeentelijke daarvoor beschikbaar ge stelde .Dager", waar tevens gelegenheid was om te overnachten. De middaguren werden gebruikt om de stad te bezichti gen. Des avonds om zeven uur werd met de zwemwedstrijd begonnen, waarbij de Katwijkse politie als vierde uit de strijd kwam. Tijdens de wedstrijden waren de bur gemeester, H. Duiker, de korpschef van politie, mr. J. Blanken en de referen daris ter secretaries, de heer Veldhuizen van Zanten uit Katwijk aanwezig. Na de wedstrijden volgde de prijsuit reiking. Voordat maandag aan de terug tocht werd begonnen werd des morgens nog een excursie gemaakt naar een staalfabriek te Oberhausen. De Duitse verenigingen, die aan deze sportmanifestatie hebben deelgenomen zullen hoogstwaarschijnlijk in 1961 een tegenbezoek aan Katwijk en Leiden brengen. Begrafenis Bloemen Bertha (Van onze Haagse redactie) De begrafenis van de te Den Haag op 73-jarige leeftijd overleden Bloemen- Bertha heeft morgenmiddag om 13.15 uur plaats op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. De erkende corpora zullen morgen rouw aannemen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. wijsbegeerte de heer J. van der Hoeven te Rotterdam (cum laude). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Angelina Christina Catharina Johanna Maria. dr. van H. van Kempen en M. P. v. d. Bogaerd; Matthijs Egbert, zn. van E. H. Huizing en K. E. Büchll; Jan, zn. van J. A. Nleboer en J. M. van Loe; Tij- men, zn. van W. Koet en A. M. Vermont; Elisabeth Catharina, dr. van J. J. Regeer en W. van Rijn; Gerrlt Willem, zn. van M. T. Schuurman en W. L. ten Napel; Marjan, dr. van J. C. v. d. Mey en L. T. v. d. Neut. GETROUWD V. Rietkerk en W. P. Matze. OVERLEDEN A. van Polanen, 95 Jaar, man; A. S. van der Kaay, 3 Jaar, dochter; L. Brandt, 35 Jaar. echtgen. van W. v. d. Mey; E. H. Mlelart, 76 laar, wed. van P. D. T. Tee- baal; F. Llgtenberg, 72 jaar, man; N. van Duijn, 61 Jaar, echtgen. van O. van Kla veren. verantwoordelijkheidsbesef tot grote hoogte is opgevoerd, bewees hij overtui gend met zijn vertolkingen van Max Re- gers' magistrale, schoon wat verbrok keld aandoende „Grote Fantasie" op de koraal „Een vaste burcht is onze God", het vergeestelijkte „Prélude, fugue et variation" van César Franck, Boël- mann's „Suite Gothique" en een eigen improvisatie over Psalm 150. Aan feil loos technische beheersing en een veel zijdige registratiekunst ontbreekt het Van Egmond al evenmin, daarbij houdt hij zich consciëntieus aan de stylistische voorschriften. Een Boëlmann moge wel Onder gelukkig zeer bevredigende belangstelling herdacht het mannendubbelkwartet „Inter Nos" gisteravond in de Pieterskerk zijn 35-jarig bestaan. Dat solistische medewerking verkregen was van de bekende en hoogst bekwame organist Piet van Egmond, heeft onge twijfeld tot de verheugende opkomst der luisteraars bijgedragen. Intussen waren ook de prestaties van „Inter Nos", onder de aan dachtsvolle en kundige leiding van Louis van Wijngaarden een gang naar het kerkgebouw waard. Onze aanvankelijke bedenkingen in akoestisch opzicht tegen het zingen van een zó klein ensemble in een zó immense ruimte werden gelukkig niet bewaarheid. De acht zangers hadden zich terzijde achter de kansel opgesteld. Op die plaats kon het geluid uitstekend tot zijn recht komen. „Inter Nos" beschikt dan ook in de ten van klasse behoort, wier muzikaal huidige samenstelling - J. Kleer en L. Overduin eerste tenoren, S. Singerling en D. Filippo tweede tenoren, P. Loo- vens en J. Vermeer, baritons en V. Stok- huyzen en W. K. van Katwijk - over in het algemeen ongeforceerd, glanzend en goed dragend materiaal, ondanks het feit, dat aan deze amateurs vanzelf sprekend de zangtechnische scholing ontbreekt. Helaas vormen de bassen echter meermalen nog een te ongenoeg zaam indringend fundament ten opzich te van de wel eens te sterk dominerende tenoren. Doch overigens zij lof gebracht voor de zuiverheid der inzetten, uitge zonderd een enkele maal in de geeste lijke zangen van Gallus en Da Palestrina en het bij voortduring bevredigend op toon blijven. Verheugend is, dat men ook bij machte blijkt een ver doorgevoerd, teder en welklinkend pianissimo te pro duceren, bijv. in Da Palestrina's „Popu- le Meus", zulks in tegenstelling tot vele andere ensembles, die slechts het forte - en dan dikwijls nog krampachtig - tot him beschikking hebben. Dat „Inter Nos" niet schroomt zijn re pertoire te verrijken met werk der he dendaagse componisten, bleek uit een verrassende keuze: de „Trois petites prières" van Francis Poulenc, geschre ven in een totaal eigen idioom, dat de zangers met veel inzicht bleken te be heersen. Drie kostbare werkjes van ni veau! In de derde „Prière" excelleerde de tenor Overduin. Een conventioneel en wat zoetelijk ge schreven „Te Deum Laudamus" van de Engelse componist C. S. Lang, kwam compositorisch niet boven de middel maat uit. Het werk, vermoedelijk voor koor gedacht, werd gezongen in samen werking met de organist, een bijzonder hachelijke onderneming, waardoor men zich, behoudens enkele aarzelingen, te vredenstellend heensloeg. Tenslotte Hans Langs' „Zweig in Bethlehem", „Septembernacht" van Walter Rein en „Avondgebed" van Wil lem Landré, zich alle drie bewegend in de styl van de Liedertafel, muzikaal van geringe waarde. Een climax in de keuze was er dus niet, ook al getuigden de ver tolkingen op zichzelf van veel toewij ding. Louis van Wijngaarden voerde met be grip de directie, bewees opnieuw zijn veeleisende taak met veel ernst op te vatten. „Inter Nos" moge nog vele jaren voortgaan de Leidenaars met zijn gewe tensvolle zang te verblijden. Dat Piet van Egmond tot de organis- sterk in de voetsporen van Franck lo pen, niettemin behoort zijn vederlichte „Toccata" tot de meest geliefde, ja „po pulaire" speelstukken van het orgelre pertoire, al ontbreekt er het element der banaliteit toch niet aan. Eerlijk gezegd viel ons de Improvisatie van Van Eg mond tegen. Zij riekt ons qua briljante registratie teveel naar de „show", ver wonderlijk voor een kunstenaar van dit formaat. Wij dachten zo, dat deze Im provisatie zich meer voor een „wateror- gel" zou lenen. Vooral na de pure supe rioriteit en grote rust van Franck, met groot meesterschap weergegeven, was het contrast wel héél sterk Het begrip voor juist afgewogen kleurwerkingen was overigens in het spel van Van Egmond evident. Wij hopen dat „Inter Nos" onver flauwd voort mag gaan de liefde voor de In handige plastic tabakszak Grote variatie in originele mantels en strak vallende japonnen (Van onze bijzondere medewerkster) Voor het laatst in dit seizoen vond by V. en D. een rendez-vous met de najaars mode plaats. Dat hiervoor steeds belangstelling bestaat bleek ook ditmaal weer uit het groot aantal dames, dat gistermorgen en -middag de modeflitsen kwam bezoeken. Zoals altijd was er weer een geva- ziet men ook veel groen en blauw. Een rieerde collectie, waarbij de vaak zeer aantrekkelijke mantels in de meerder heid waren. De originele mantels zijn royaal ge sneden en vaak van een dubbele over slag voorzien. Zij zijn vervaardigd uit ruige stoffen zoals mohair, grove vis graat tweeds, Shetland en langharige bouclé, in prachtige sobere herfsttin- ten.Bruin domineert in velerlei nuan ces. ook voor japonnen, doch hiernaast zang steeds verder te cultiveren, zodat het zijn bestaansrecht blijft behouden en vele verenigingen, als in de afgelopen 35 jaar, van zijn medewerking kunnen pro fiteren. Wie weet. hoeveel studiezin en toewij ding er nodig is om tot prestaties te ko men, die deze avond ten gehore werden gebracht, brengt dit wakkere groepje graag daarvoor zijn ere-saluut! H. Bewondering van anderen - voldoening bij U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's, En de prijs is nu geen hindernis meer Be/ of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam PIET. VAN. EGMOND Leidse huisvrouwen zien Tsjechoslowakije Vele hulsvrouwen hebben glstermld- dag geluisterd naar een interessante le zing over Tsjecho-Slowakije. De presi dente van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, mevrouw C. Hageman Verhagen, verwelkomde in de grote zaal van „In den Vergulden Turk" in het bijzonder de spreekster mevrouw Staal van Santvliet, die met haar man een reis door Tsjecho-Slowakije maakte. Mevrouw Staal vertelde eerste een oude sage, waaraan de naamgeving van het land verbonden is. Hoe de voortrekker Tsjech zijn Slavische stammen over de bergen voerde naar Moravië en hoe naar deze leider de naam Tsjechië ont stond. Hieruit ontstond dan tenslotte de naam Tsjecho-Slowakije. Dit land heeft vier eeuwen van be zetting gekend. Maar eindelijk in 1918 scheidde Tsjecho-Slowakije zich af van de Habsburgse monarchie. Na de tweede wereldoorlog kwam het land onder een communistische regime. Dit was in het kort de geschiedenis, zoals de spreekster, die behandelde. Over de bevolking zelf en de levens gewoonten vertoonde mevrouw Staal dia's. Het voornaamste bestaansmiddel üi dit land achter het IJzeren Gordijn is de landbouw. Het is een bijzonder hartelijk en gastvrij volk. Daar kon de inleidster van meepraten. Wat haar wel was opgevallen: dat men het beroep van huisvrouw in Tsjecho-Slowakije niet kent. Zowel de man als zijn vrouw wer ken. want de prijzen van de goederen zijn er schrikbarend hoog. Mevrouw Staal toonde goede en minder goed ge slaagde opnamen van de prachtige ge bouwen en andere schone kunstvoor werpen. En natuurlijk had zij veel aan dacht besteed aan het leven van de bevolking. beeldige combinatie was een blauwzwart- gemeleerde jas met een zwarte persianer kraag met bijpassend imitatie persianer hoedje. Voor nog geen 70 gulden kan men de gelukkige bezitster zijn van een bouclémantel met een bontkraag van persianer pattes. Deze werd getoond in een donkerbeige tint. Enkele beeldige mantelkostuums met 7/8 mantels, waar van een groen tweed costuum met in genieus in de zijnaad aangebrachte zak ken, heel apart was, oogstten veel suc- De vaak simpele, strak vallende ja ponnen zijn vervaardigd uit gladde weef sels, soms met een lichte structuur, of voor geklede doeleinden uit glanzende imprimés met lurex verwerkt. Een mosgroen deux-pièces en een strak ke bruine japon met een garnering van zeehond in deze glanzende stof, waren heel mooi. De geklede namiddag-japonnen zijn vaak voorzien van een klein schootje Voor onze „Tieners" was er veel keus; kamgaren en jersey pantalons, met grove truien en snoezige draion blouses, jur ken vervaardigd in grote ruiten of in leuke contrasterende strepen, zoals ge toond werd in een bruin-blauw chemi- siermodel met wijde pofmouw en voor zien van een witte kraag en manchet ten Vermeldenswaard is ook 'n geplooi de beige tinneroy rok met grote knopen en gegarneerd met zwarte franje, ge completeerd met een zwart truitje. Dat V en D de mode een slag voor is, kwam tot uiting in een ensemble voor de a.s. zomer. Dit bestond uit een strakke japon met bijpassende mantel van bedrukte terlenka. De vier mannequins brachten tot slot, drie korte avondtoiletten w.o. een beel dige lila georgette op zijde gewerkte japon, met een bolle rok en ingehouden zoom. De voetvrije kanten bruidsjapon met tulen sluier viel zeer in de smaak. Sportdag Chr. Kweekschool De sportcommissie van de schoolver eniging VLAK van de Christelijke Kweekschool organiseerde in samenwer king met de gymnastiekleraar, de heer Bos, gisteren voor de leerlingen een sportdag. Door het slechte weer moest het programma binnen afgewerkt wor den. De takken van sport, waarin gestre den werd, waren handbal, dammen, schaken en tafeltennis. De handbal teams bestonden uit twee dames en twee heren. Na felle strijd kwam 2a als win naar uit de strijd. De tweede plaats was voor 3a, terwijl lc derde werd. Bij het dammen was de uitslag: dames: 1. B. Both, 2. T. Leurdyk, 3. J Termar Said; heren: 1. A. Buskens, 2. K. van der Meent, 3. M. Lenne. Verheugend was het dat de kweek school de beschikking heeft gekregen over een paar goede schakers. C. de Bra ver werd eerste; P. Dijkdrenth tweede en R. Brunt eindigde als derde. De tafeltenniswedstrijden werden bij de dames gewonnen door M. Wilschut, tweede N. Kempenaer en derde S. van Doorn. Bij de heren was B. van Leusden de sterkste; tweede werd J. Jonk en derde A. Mulder. 's Middags werd er een volleybalwed strijd gespeeld tussen de damesteams van de Kweekschool en het Gymnasium. De Kweekschooldames wonnen met 30. De dag werd besloten met een fees telijke avond in de gymnastiekzaal. Advertentie In Leids rusthuis „GroenIwven,, Drie Okfobermarsen Een oud-stadgenoot, de heer J. M. J. de Haan te Heélsum, een zoon van wij len de heer J. M. Th. de Haan, een vroegere eigenaar van café-restaurant „Zomerlust" aan de Stationsweg, vestigt er naar aanleiding van ons verslag van de 3 oktoberfeesten de aandacht op, dat de door „K. en G." bij deze gele genheid aangeboden 3 oktobermars niet de eerste van deze aard is geweest. In 1905 is nil. op het Schuttersveld een groot muziekfestival gehouden, waarbij alle deelnemende korpsen een mars heb ben uitgevoerd, welke werd gecompo neerd en ook gedirigeerd door de heer Johan Geyp, de directeur van het mu ziekkorps der Schutterij en het latere Stedelijke Muziekkorps. Bij informatie bij de archivaris der 3 October Vereeniging, de heer H. de Wilde, vernamen wij dat ook dit niet de eerste 3 oktobermars is geweest. In 1890 componeerde de heer J. G. H. Mann. destijds dirigent van het toen malige muziekkorps van het 4de regi ment infanterie een dergelijke mars en •in 1895 deed de heer Willem van Erp in dezelfde kwaliteit hetzelfde. Er zou dus langzamerhand een ge hele potpourri van 3 oktobermarsen kunnen worden samengesteld. Mogelijk een idee voor onze Leidse muziekkorpsen bij het a.s. 75-jarig be staan der 3 October- Vereeniging?

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3