Prof. clr. Sj. Groenman verliet na zes jaar de Leidse Universiteit Laatste nieuws Ijle zone'sin wereldbeeld Derde internationale eonferentie van Universiteiten in Mexieo Op dag van veilig verkeer: twee gewonden bij ongeluk te Leiden WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 Na ongeveer zes jaar als buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit toegepaste sociologie te hebben gedoceerd hield prof. dr. Sj. Groenman gisteren in het Groot Auditorium zijn afscheidscollege in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in Utrecht. In de Domstad was hij tijdens zijn Leidse professoraat eveneens buiten gewoon hoogleraar. Nadat prof. Groenman gesproken had over het sociologische ver schijnsel, dat zich tussen de belangstellingssferen van de mens ijle zones liggen, waarin deze interesse sterk is gereduceerd, werden door mede werkers en leerlingen woorden van waardering gesproken voor al hetgeen prof. Groenman in zijn Leidse tijd gedaan heeft voor ontwik keling van de sociologische studie en voor het Sociologische Instituut van de Leidse Universiteit. Zoveel mensen, zoveel werelden Onder de titel ,.Het discontinue we reldbeeld' 'formuleerde prof. Groenman zijn reeds eerder gelanceerde hypothese over de ijle zone. Voor de mens is de plaats waar hij zich bevindt, in het bij zonder zijn woning met zijn gezin het middelpunt van zijn wereldbe-" Er zijn zo gezien evenzovele wereldei-. men sen. Het blijkt echter niet uitsluitend zo te zijn. dat wat verder van dit „mid delpunt" van het wereldbeeld af ge schiedt ook minder belangrijk schijnt: hier treedt het verschijnsel van de ijle zone's op. De twee-eenheid gezin-woning heeft de laatste vijftig jaar een proces van contractie ondergaan, waardoor de rela ties met de directe omgeving slechts weinig diepgang is overgelaten. Tegen over deze contractie staat een uitdijen van de levenskringen. De maatschap pelijke verbanden, waarin de mens een rol speelt zijn onderhevig aan een steeds voortdurend proces van schaalvergro ting. Praktische betekenis Buiten zijn gezin richt de mens zijn belangstelling sprongsgewijs op gro tere collectiviteiten, zoals de staat en in mindere mate de woonplaats. Deze theorie heeft ook praktische zin b.v. ten aanzien van de wiikgedachte in de planologie, die spreker in extreme vorm lrrieëel noemde. Hetzelfde meende hij te moeten constateren ten aanzien van de civitasgedachte in de universitaire gemeenschap. Het socio logisch realisme gebiedt, ook deze civitasgedachte te onderkennen als liggende in een ijle zone. Iets soortgelijks doet zich voor in het redactioneel beleid van een plaatselijke krant. Een twee- of driemaal per week verschijnend blad in een kleine plaats legt het hoofdaccent op de plaatselijke sfeer. Bij groei van de plaats en over schakeling naar dagelijkse verschijning staat de redactie voor het probleem van het discontinue wereldbeeld: zij moet nieuws- en opiniebron worden omtrent wat in den lande en de wereld gebeurt, waardoor een duidelijke tweeslachtig heid optreedt in de dagbladen der grote steden en de provinciale bladen. Zij zijn naast plaatselijk blad ook grote krant. De moderne massacommunica tiemiddelen maken het mogelijk dat een plaatselijk of provinciaal blad zeer wel de rol van grote krant kunnen spelen. De correspondenten in de omgeving van de stad zullen dan echter gaan gevoe len, dat zfj min of meer in een ijle zone zijn komen te liggen. Politiek aspect Prof. Groenman sprak voorts over het verschijnsel van de ijle zone's in de ont staansgeschiedenis van de krant om daarna aandacht te vragen voor de po litieke aspecten van zijn theorie. In onze dagen hebben de staatsgren zen een sterkere sociologische betekenis gekregen dan vroeger, toen de regionale bindingen sterker waren dan de na tionale, en toen de grens niet meer was dan een stippellijn op de kaart. Dit blijkt ook alweer uit de nieuwsvoorziening. Terwijl voor het eigen land gebeurtenis sen uit de grensstreek die van betekenis lijken in de bladen worden vermeld, wordt de schaal van het sociale kaart beeld aan de overzijde van de grens on middellijk sterk verkleind: aan de grens begint voor ons Europa in forse hoofd lijnen. Na gegevens over interessen van de kiezers voor de verschillende regionen in Engeland en Frankrijk te hebben behan deld, constateerde prof. Groenman aan de hand van verkiezingsanalyses, dat het Nederlandse stemgerechtigde publiek het meest is geïnteresseerd in de lands- politiek en daarna in die van de ge meente. Slechts één procent van de kie zers is het meest geïnteresseerd in de politiek van de provincie. Alleen in plaatsen beneden de 5000 in- plaatselijke verkiezingen juist iets gro ter dan die voor de nationale. De pro vincie ligt echter kennelijk in een ijle zone. Prof. Groenman ging tot slot nog iets nader op details van dit vraagstuk in. Waardering Na zijn college werd prof. Groenman het eerst toegesproken door prof. dr. R. F. Beerling, die constateerde dat de kring van hoogleraren verarmd achter blijft na het vertrek van prof. Groen man naar Utrecht. Namens de Verenigde Faculteiten sprak voorts prof. dr. F. van Heek, met wie prof. Groenman het nauwst heeft samengewerkt. Hij had woorden van lof voor de scherpzinnige analyse der problemen, de geestige boei ende colleges en het praktisch inzicht van prof. Groenman, die daarmede veel heeft bijgedragen tot de Leidse beoefe ning der sociologische wetenschappen en vooral ook tot de sociologische studie. Namens de wetenschappelijke staf sprak mej. M. O. L. Klein en namens de studenten de heer H. J. Olthof, die eveneens grote waardering voor de con tacten en de onderwijscapaciteiten van prof. Groenman onder woorden brach ten. Na een dankwoord van prof. Groen man vond nog een bijeenkomst plaats in woners is de belangstelling voor de de ontvangstzaal van de Academie. Geen gedaclitenwisseling, ivel contact Prof. Sassen was Leids vertegenwoordiger Dez& dagen hadden wij een onder houd met prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit over de derde al gemene conferentie van de Internati onale Vereniging van Universiteiten, die onlangs in Mexico is gehouden. Op deze conferentie vertegenwoordig de prof. Sassen de Leidse Universiteit, de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. de Technische Hogescool te Delft, de Landbouwhogeschool in Wa- Op de dag van het veilig verkeer heeft Oegstgeest op onverklaarbare wijze ge- zich in Leiden een vrij ernstig verkeers ongeluk voorgedaan. Vanmorgen omstreeks 11 uur is nl. een Eltax-taxi komende uit de richting slipt en tegen een trammast gebotst. De 35-jarige taxichauffeur M. J. Schutte werd uit de wagen geslingerd, terwijl een juist passerende wielrijdster, de 19-jarlge Zo werd de verkiezing voor het voor zitterschap gecompliceerd door het feit, dat de gastheer van de conferentie, de rector van de Universidad Nacional Autonoma de Mexico, prof. Nabor Car- rillo, zich kandidaat had gesteld. Bij da stemming moest hij het echter af leggen tegenover de andere kandidaat prof. Cyril James, van de Mc. Gill University te Montreal (Canada). Verder werd de verkiezing van het bestuur bemoeilijkt, doordat twee ver tegenwoordigers van universiteiten uit de Arabische wereld hun kandidatuur op het laatste ogenblik introkken, toen die van de vertegenwoordiger van de uni- Iversiteit van Jeruzalem door de com- uSïï?-1 SSTSS'V'EïufS iertenge—°genandere h°°g" van° d" Van 1955 at is prof* Sassen lid van fcïS,v"?, trachten het bestuur der internationale vereni- t0p aefn ging geweest. Hij heeft de voorberei- Ln 5.L 1 h»? dende bijeenkomst en de drie tot dus- t?t lid ran hit bestuur n%t eewoondUden algemene <=°nferenties b«" meer beschikbaar gesteld. Totplaats- De conferentie in Mexico heeft zich ^™"e^ 'id van het bestuur werd met een drietal onderwerpen bezigge- &1w«npr0f' dr' J' H' Terllnfen ult houden, namelijk: de universiteiten en y 8 de bekleding der openbare ambten: de 0p uilnodlgUlg ïan de Japan„ re_ verhouding van de exacte en de gees- werd besloten de vierde algemene teswetenschappen en de uitbreiding van c<mferentle van de Internationale Ver- de universiteiten. j eniging van Universiteiten in 1963 te 1 Tokio te houden, mee. dat van Prof. Sassen deelde een eigenlijke gedachtenwisseling al thans in de algemene vergaderingen en In de verschillende sectievergaderingen nauwelijks sprake is geweest. Wel hebben vele sprekers van hun inzichten over de drie onderwerpen of over de toe standen in hun eigen land getuigenis afgelegd, zonder dat het daarbij ooit tot een uitwisseling van gedachten is gekomen. Hierbij bleek, dat de proble men in diverse landen trouwens te zeer uiteenliggen, dan dat daarover in een openbare vergadering een enigszins be vredigende conclusie zou kunnen wor den bereikt. Prof. Sassen zag daarom het nut van deze algemene conferen tie vooral gelegen in de persoonlijke contacten, die hi de zeven dagen, dat de bijeenkomst heeft geduurd, uiterst vruchtbaar zijn geweest. De hoogleraar vroeg zich evenwel af of deze contacten voor de organisatie van het hoger onderwijs hier te lande enig nut zouden kunnen opleveren. Interessant was te vernemen, dat de belangstelling van een groot gedeelte Vol lof was prof. Sassen over de luisterrijke ontvangst, die de deelnemers aan de conferentie van de zijde van de regering van Mexico ten deel viel. Van der Leek vraagt schadevergoeding (Speciale berichtgeving) Jaap van der Leek heeft vanmorgen meegedeeld, dat hij van plan is een eis tot schadevergoeding wegens geleden prestige-verlies in te dienen van f. 25.000. 0 Hij motiveerde dit met te zeggen, dat der deelnemers van de eerste dag af »WU als trainers geen slachtoffer willen het meest werd aangetrokken door de op handen zijnde verkiezingen voor het voorzitterschap en het lidmaaschap van het bestuur. By deze verkiezingen heb ben politieke beweegredenen van allerlei aard een rol gespeeld. Tegeltechniek in de loop der eeuwen Bij de aanvang van de gisteravond in „De Lakenhal" gehouden eerste seizoenbijeenkomst van de Vereniging „Oud-Leiden" heeft de vice-voorzitter, de heer A. Bicker Caarfen de voorzitter, dr. W. C. Braat was verhinderd met een enkel gevoelvol woord het overlijden van oud-voorzitter, dr. A. Kessen, herdacht. OUD-LEIDEN HERDACHT Dr. A. KESSEN Met onverflauwd enthousiasme, aldus spreker, heeft dr. Kessen tot kort voor zyn dood gejjverd voor „Oud-Leiden". Dr. Kessen, die zich reeds bij zijn eerste schreden in Leiden als student een vurig bewonderaar toonde van de historie van Leiden, heeft zich tijdens zyn voorzit terschap immer onderscheiden als een voorvechter en animator van „Oud- Leiden". Met een scherp verstand van zaken en een hartelijke belangstelling voor de mensen rond hem heeft hij de vereniging geleid. Tekenend voor zijn persoon is dat hij slechts op advies van zijn geneesheer zijn activiteiten in de vereniging staakte. TEGELTECHNIEKEN ZIJN REEDS OUD Hiema kreeg de spreker van deze avond, de heer Dingeman Korf sr., tekenleraar aan het Coornhertlyceum in Heemstede, het woord. Uitvoerig ging hij in op de verschil lende technieken van de tegelbakkerij. De tin-geglazuurde tegels, welke bijna uitsluitend dienen als duurzame en hygiënische wandversiering, in tegen stelling tot loodgeglazuurde tegels voor vloerbedekking, waren in de Nederlan den al spoedig bekend. Het procédé van het glazuren werd in de veertiende eeuw voor het eerst toegepast rond de Middel landse Zee. Van Majorca en uit Italië stammen dan ook de Majolica- en Faïence-techniek. De verbondenheid van de Nederlanden met Spanje bracht een import van aardewerken met zich mede. In de tweede helft van de zestiende eeuw zien we in het tegenwoordige Nederland de eerste tegelbakkerijen opkomen. Hoewel deze bakkerijen met ernstige moeilijkheden te kampen had den, floreerden zij goed. De te vette in heemse klei moest namelijk gemengd worden met klei, die vaak uit verre stre ken aangevoerd moest worden, zelfs uit Engeland. In de zeventiende eeuw was er van een zeer grote export naar Por tugal sprake. Zo groot was deze, op het katholieke Portugal ingestelde export, dat in het Calvinistische Holland de in vloed merkbaar werd in de vorm van heiligen-motieven. Wat by de dia's duidelijk bleek was ook, dat naast veel typisch Hollandse tegels, vaak met didactische inslag, een enorm sterke buitenlandse invloed was waar te nemen. Moorse motieven ten gevolge van de Spaanse overheersing, Italiaanse, vanwege de kunstzinnige oriëntering op Italië en nog later de Lo- dewijk-stijlen vinden we herhaaldelijk terug bij de tegels van Nederlandse ma kelij. Aan het einde van de zestiende eeuw doet zich het Chinese porselein, dat in grote hoeveelheden door de Por tugezen naar Europa gevoerd wordt, sterk gelden. Voor na het buitmaken van een Portugese kraak (koopvaardij schip), welk afgeladen bleek te zijn met porselein, komt er een grote vraag naar Chinees aardewerk. (De naam kraak porselein is hiervan afkomstig). Omstreeks 1850 komt de decoratieve tegelbakkerij in sterk verval. Slechts en kele bakkerijen hebben zich kunnen handhaven. De achteruitgang bleef tot heden ten dage voortduren ten gevolge van de steeds toenemende vraag naar strakke, niet door figuren gebroken tegelwanden. Na een woord van dank tot de heer Dingeman Korf sloot de vice-voorzitter de vergadering. worden van „een clubleiding die niet in staat is betaald voetbal te leiden". Zijn contract met DOS duurt nog tot 1 juni 1962, In die tijd verdient hij een netto bedrag van f. 25.000 tot f. 30.000. Een plaatsvervanger voor Jaap van der Leek is nog niet aangewezen. Voor lopig neemt eerste-elftal speler Hans Kraay de training waar. HUURBLOKKERING IN LIQUIDATIE (Van onze Haagse redactie) Het „Grootboek Woningverbetering", dat destijds werd ingesteld, voor het blokkeren van de helft der voorlaatste huurverhoging, is in liquidatie. Het is de bedoeling dat deze afdeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op 1 april 1961 zal op houden te bestaan. De daar werkzame ambtenaren voor zover zij er niet tijdelijk waren gedetacheerd en dus kun nen terugkeren naar hun oude ftfhctie hebben aanzegging gekregen naar ander werk uit te zien. Het ministerie is hen daarbij behulpzaam. OEGSTGEEST ERE WIE ERE TOEKOMT! Naar aanleiding van ons bericht be treffende het auto-ongeluk op de Rijks straatweg te Oegstgeest, waarbij vier Hagenaars werden gewond, schreef een abonnee ons een brief, waarin hij zijn grote waardering tot uitdrukking brengt voor de eerste hulpverlening. De hoofd verpleger v. d. Mark en enkele E.H.B.O.- ers bevonden zich juist in de kantine van de Marine Electronische Bedrijven toen het ongeluk gebeurde. Onder zeer slechte weersomstandigheden en ten koste van hun kleding hebben zij de slachtoffers van het ongeval op liefde rijke wijze bijgestaan. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingeborg B.. dr. van N. van der Krogt en A. T. Kronen. Ondertrouwd: M. J. Rietbroek en H. A. van der Wal; H. C. M. de Koning en G. M. Koot Getrouwd: P. A. Taal en C. van Baard wijk; A. Plaat en M. A. van den Broek; P. M. Manni en I. Noordhoorn Overleden: J. F. U. Osse. 81 Jr.. echt- Ïenoot van J. C. E. v. Deth; A. van der larel, 76 Jr., weduwnaar van N. Qualm. Kroesjtsjef niet naar Noord-Korea Premier Kroesjtsjef heeft het bezoek, dat hij deze maand aan Noord-Korea zou brengen, tot onbepaalde datum uit gesteld, aldus een officiële mededeling in Moskou. Deskundige waarnemers con cluderen hieruit, dat het nog niet erg botert tussen Rusland en Rood-China. Zoals bekend bestaan er ideologische geschillen tussen Peking en het Kremlin. Uit de aangekondigde reis van Kroesjt sjef naar Noord-Korea en de mogelijk heid van contact met Roodchinese lei ders werd aanvankelijk geconcludeerd, dat de geschillen uit de weg waren ge ruimd. Het afzeggen van de reis heeft tot de conclusie geleid, dat er nog geen toenadering tussen Kroesjtsjef en Mao te verwachten is. Minister Luns sprak over Conferentie te Aruba Minister Luns heeft gisteren na afloop van de maandag en dinsdag gehouden conferentie met de Nederlandse ambas sadeurs in Zuid-Amerika, waarvan het doel was een uitwisseling van gezichts punten t.a.v. de politieke en economische ontwikkelingen in latijns Amerika, een persconferentie gehouden. Minister Luns zei, dat Nederland met belangstelling de politiek der V.S. ten aanzien van Latijns Amerika na de con ferentie van Bogota volgt. Nederland is gaarne bereid Latijns Amerika te helpen, doch de Rijksdelen komen het eerst in aanmerking. Volgens de minister heb ben de Antillianen dezelfde rechten als de ander Rijksgenoten op het afleggen van examens voor de buitenlandse dienst. Volgens jaar wordt een dergelijke conferentie in Paramaribo gehouden. Bestuursacademie te Leeuwarden begonnen De eerste bestuursacademie in ons land is deze week te Leeuwarden met 21 cursisten begonnen. Dit instituut maakt het mogelijk de opleiding van lagere en middelbare ambtenaren van gemeente en provincie tot buiten het terrein der bestuurstechnische scholing te verbre den, door ook en in het bijzonder aan dacht te besteden aan de algemene maatschappelijke probleem, waarvan in Friesland b.v. de industrialisatie een be langrijk voordeel is. Voorlopig neemt de cursus 1% dag per week in beslag. De totale duur is op 3 jaar gesteld. De bestuursacademie staat onder aus piciën van de „Fryske Akademy", een te Leeuwarden gevestigde semi-provinciale instelling op het gebied van wetenschap en onderwijs. WATEROVERLAST IN GELDERSE VALLEI De enorme regenval van de afgelopen nacht heeft verschillende beken in de laaggelegen Gelderse valei op vele plaatsen buiten hun oevers doen treden. De Rijksweg tussen Apeldoorn en Voorthulzcn stond gisteravond op sommige plaatsen blank. Thans staan tussen Lunteren en Bar- neveld nog verschillende wellanden on der water. In het laagste gedeelte van het waterschap van de beek bij Amers foort is het het ernstigst. Oudste Friezin - 102 - te Sneek overleden In de ouderdom van 102 jaar is gister avond in het ger. verpleeghuis te Sneek overleden de weduwe Hofstra-de Jong; zij was de oudste inwoonster van Fries land. Mevrouw Hofstra werd op 26 j ;ni 1858 geboren. Totdat zij enkele weken geleden door een ziekte werd getroffen, bezat zij een ongekende vitaliteit. Zo verrichtte zij, toen zij 100 jaar was, nog de plechtigheid van het heien van de eerste paal voor het nieuwe gereformeer de bejaardencentrum te Sneek. Wateroverlast in Tuindorp Oostzaan neemt af Vanochtend was reeds het water in het laagste gedeelte van Tuindorp Oost zaan, waar het de afgelopen nacht 15 centimeter hoog heeft gestaan, verdwe nen. Puttenzuigers van de stadsreiniging begonnen in de vroege ochtenduren met het leegzuigen van het tiental laagge legen woningen en winkels aan de Ko metensingel. Hoofdingenieur A. C. J. Koot van de afdeling rioleringen van Publieke Werken heeft vanochtend in het stadhuis een bespreking gehad met de betrokken wethouders over deze op nieuw opgetreden wateroverlast in het tuindorp. .TEURSO VERZICHT Unilever zeer vast Amsterdam, 12 oktober Er was vanmiddag maar één fonds ter beurze dat speciale aandacht vroeg, nl. Unilever. Het fonds dankte de flinke belangstelling aan de zeer vaste tenden tie voor dit fonds waarmede Wall Street gisteren voor de dag was gekomen. Het publiek en het buitenland namen van daag op het Damrak de stukken uit de markt. De verkooporders waren dun ge zaaid. Doordat de vraag belangrijk over heerste werd dit uitgedrukt in een zeer vaste stemming. De koers lag bij de ope ning op 853 bijna 30 punten boven de slotkoers van gisteren. Het verschil in koers tussen Unilever en de Philipsaan- Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. FEYENOORDBAHIA AFGELAST In verband met de slechte weersge steldheid heeft het bestuur van Feyen- oord, de voor vandaag vastgestelde wed strijd tussen Feyenoord en de Brazili aanse club Bahia moeten uitstellen. De mogelijkheid bestaat dat de wedstrijd binnenkort zal worden gespeeld. studente I. Schicht, door de slippende auto werd geraakt. Belden moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden over gebracht. De studente had een lichte hersenschudding en een kaakverwon- ding opgelopen, de chauffeur klaagde over pijn in de rug. Er bevonden zich geen passagiers in de taxi. De materiële schade is aanzienlijk. Op de foto ziet men de zwaar beschadigde auto. delen bedraagt altijd nog ruim 400 pun ten in het voordeel van Philips. Nu de Planta-affaire zo goed als achter de rug is, vindt men dit verschil wat aan de ruime 'cant. In de Philipshoek ging heel weinig om en de stemming was bij de opening lusteloos. De koers van 1267 was gelijk aan de vorige slotkoers. AKU's lie pen het verlies van gisteren voor een groot gedeelte in. Kon. Olies, die in Wall Street een kwart dollar hoger slo ten drukten dit uit in een prijs van f. 129.70, tegen dinsdag als slotprijs f. 129.10. Hoogovens op 916 plus 6 pun ten. Deze certificaten verloren gisteren 9 punten. Gedurende het verdere beurs- verloop brokkelden de koersen over de gehele linie af als gevolg van enig bui tenlands aanbod waartegenover geen vraag aanwezig was. AKU's daalden tot 496, Philips tot 1256, Unilevers tot 847. Kon. Olies tot f. 129.30 en Hoogovens tot 909 De scheepvaartafdeling was iets zwak ker. In de cultuursector was Deli bij de opening op f. 176 f. 3.- in reactie op de geforceerde vaste stemming van de beide voorgaande dagen. HVA kon zich goed handhaven op 152. Amsterdam Rubbers noteerden een puntje lager. La ter op de middag trad voor Dell een herstel In tot f. 179 waarna de prijs te gen het slot wederom inzakte. Staats fondsen zeer stil en iets vaster voor de Staffellening. In de lokale afdelingen werden aande len Kon. Zout op 1125 (1135) geadvi seerd. WISSELKOERSEN Amsterdam 12 oktober. Londen 10.58%—10.59y4; New York 3.76H-3.77 3/16; Montreal 3.84%—3.84%; Parijs 76.75—76.80; Brussel 7.55%— 7.56%; Frankfort 90.34—90.38; Stock holm 72.97—73.02; ZUrlch 87.45—8750; Milaan 60.74%—60.79%Kopenhagen 54.73%—54.78%; Oslo 52.86 4—62.91% Wenen 14.56V4—14.57y4; Lissabon 13.19— 13.20%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 12 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101A 101% 101% 101% 101% 101% 101% 101% 99 it 99 it Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 94% 94% 97% B 97% B 95AGB 95%GB Ned '56 3% 95AGB 95AGB Ned '48 3% 88% Ned. bel. cert. 3y4 94% Ned. '50 3V4 88% 88% Ned '54 3% 89 it 90 GB Ned '55 13% 89 %GB 89 it Ned. '55-n 3y4 92% Ned 37 3 70% Ned. grtbk '46 3 92 Ned. doll. In. *73.. 89 89 Ned. Inv. cert. 3 98 A 98AGB Ned 62-64 3 99% 99 A Indië 37 3 98% Indië '37 A 3 94A 94% Ned won.b.l '57 6 110 GB 110A Ned. won.b.l. '58 4% 101 101% ACTIEVE AANDELEN 30 30 Nat. Handelsbank 198 198% Ned. Handelmi) 295% 298% 110 GL 108% 151% 152% 540 540 AX.Ü 499 497% Berkel's Patent (v.) 370 365 GB Calvé Delft cert. 812 GB 821 Dell MiJ«n (Ver.) 179 177.30 Kon Pap v Gelder 340 338 Hoogovens cert 909% 906 Müller en Co NB 437% 438% Ned Kabelfabr 650 GB 660 GB 1266 1258% 332 333 824% 846% Wilton Feyenoord 200 200 Biliton 2de r 445% 447% 608 Dordtse Olie gew. 605% Kon Olie (f20.—) 130.50 130 Idem (50 a f20.—) 129.10 128.80 Holl. Am er lijn 142% 142% Java China Paket 157% 159 KLM 107.40 107.50 Kon Ned Stmv Mi) 189% 186% Kon Paket Mij 139% 139 Stoomvaart Mij Ned 171% 171 Nievelt Goudr eert 147 146 v Ommeren eert 304% 303 Kon Rott Lloyd 153% 153 Ned Scheepv Unie 152 152% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <3%) 3 95% 95% idem 48 (3%) 96 96 R'dam "52-1 (4%) 99% 99% B ld td 37 I-n (3%) 94% 95% Z.-Holland 36 (4%) 99% Bankwezen Vorige 81otkoers koers v. heden Bank N. G. *58 (5%) 105 104% id. N.WB, "52 (4%) 99% 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 93% Premieleningen A'dam *33 3 100% A'dam *51 I 2% 86% 87% A'dam *56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 89% 89% A'dam *56 m 2% 89% 89% Eindhoven *54 2% 80% 80 Enschede '54 2% 80% 79% Den Haag *52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88% 88'- R'dara '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 89% 89% Idem '57 2% 97% 99% Utrecht *52 2% 92 92% Z.-Holl 1957 2% 94% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco 240 241.50 Amst. Bank 411% 420 HB.U. eert238 238% Rott Bank 325% 330 Twentsche Bank 305% 306% Industrie Ondernemingen Albert Heyn480 490 BorsumiJ57% 58 K. N. Ed-met. A-AA 105 Idem pref. wd 104% Electrolasmy315 Kon. Ned Grofsm. 190 192 Holl. Constructie 575 B 579 Ing. bur. v. Bouwnijv 271 261 Internatio 161 161% Int. Kunststof!. Ind. 65 60 L Leidse Wolspinnerij 508 Rott. Droogdok Mij. 665 665 Sikken» Groep 896 900 Ver. Touwfabrieken 342 342 Walvisvaart 108% 109% Wernlnk's Betonm. 160 160 Van WUk en Heringa 124% 122% Zaalberg 134 130 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 3% Amerik. fondsen Canadian Paciflo R. 21% Intern NtckeJ 48 Anaconda 46 A BethJehero 8teeJ 40 Cities Service 45II Generaj Motors 42% Kennecott 76% Republic Steel 55 Shell Oil 76 Union Pacific 25 Un States Steel 73A 21% 47% 45% 40 45 42% 76% 55% 74% 73%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11