Laaisle nieuws NIEUW KRAKEEL TUSSEN DE KOPSTUKKEN VAN DE C.D.U. Leidse raad hedenmiddag bijeen DINSDAG 11 OKTOBER 1960 Minister Erhard o.m. op Adenauer gebeten Wegens diens gesprek met de industriëlen Belangrijk besluit buiten minister 0111 (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de beide leidende figu ren van de Westduitse regering èn van de verkiezingscampagne van de CDU, Bondskanselier Adenauer en minister van Economische Zaken, prof. Erhard, is opnieuw een ernstige controverse ontstaan. Erhard, die donderdag van een tiendaagse reis naar Amerika, Per- zië en Afghanistan in Bonn terug keerde, is bijzonder op zijn rege ringschef gebeten wegens diens conjuncturele gesprekken met lei dende Westduitse industriëlen buiten hem om en over de opzeg ging van het handelsakkoord met Oost-Duitsland. De kanselier zelf zou Erhards op treden tegen de Westduitse industrie kortzichtig achten. De minister heeft na melijk twee weken geleden de industrie verweten dat zij weinig ofniets doet om de oververhitte Westduitse conjunc tuur binnen redelijke grenzen te hou den. Volgens Adenauer evenwel kan een tegenstelling Erhard industrie de verkiezingscampagne van de CDU schade berokkenen. Veel ernstiger zijn ongetwijfeld de verwijten van Erhard. Tijdens zijn af wezigheid van nog geen twee weken •.egde de regering-Adenauer zonder hem liet handelsakkoord met communistisch Oost-Duitsland op. Enige dagen geleden, tijdens zijn doorreis van New York naar Afghanistan, voerde Erhard van het vliegveld Frankfurt een telefoon gesprek van een half uur met de Bonds kanselier, dat volgens het Bonner blad „General Anzeiger" de volgende in houd zou kunnen hebben gehad: Erhard:„ik vlieg niet eerder naar Af ghanistan tot ik de verzekering neb -"t het handelsakkoord met Oost-Duits- iand in mijn afwezigheid niet wordt opgezegd". Adenauer: „dan moet u maar meteen in Frankfurt 'n woning huren". Prompt daarop zegde het kabinet het akkoord, ondanks Erhards felle protesten op Geen aftreden Het gesprek tussen Adenauer en Westduitse industriëlen en bankiers over de conjunctuur, dat eveneens buiten de verantwoordelijke man voor het econo mische wel en wee van de Bondsre publiek om plaats vond, deed voor Erhard de deur dicht. Nog te meer daar bekend is geworden dat Erhards correspondentie met Adenauer over de ideeën van de voorzitter van het in dustrie-verbond, Berg een felle te genstander van Erhard aan Berg zelf bekend werden gemaakt! Die daarop prompt buitenlandse journalisten over de inhoud hiervan inlichtteMen gelooft te Bonn beslist niet dat deze nieuwe controverse zal leiden tot een aftreden van Erhard. Een feit is even wel dat in de CDU zelf heftige ver wijten tegen Adenauer zijn geuit en dat fractie-voorzitter Krone opnieuw er op uit is gegaan om de kemphanen uit elkaar te trekken en in het ver kiezingsjaar vrede in de CDU te houden. Krone geldt als voorstander van de gedachte, dat Erhard, als tweede ver kiezingsman van de CDU, meer dient te worden ingeschakeld en dat Adenauer alles moet vermijden wat de minister zou kunnen kwetsen. De socialisten hebben inmiddels reeds gebruik gemaakt van de controverse Adenauer-Erhard! Zij hebben in het parlement om opheldering gevraagd over de Adenauers conjunctuur-gesprekken, buiten de voor de conjunctuur verant woordelijke man, Erhard, om, Student van schuld vrijgesproken (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan inzake *het dodelijk verkeersongeval, dat in de nacht van 25 op 26 april 1958 heeft plaatsgevonden op de Rijswijkseweg, nabü het spoorvia duct te Den Haag. Een Delftse student reed hier met zijn auto tegen een railslijpwagen van de HTM, waarbij een zijner mede-inzitten den, een 20-jarig meisje uit Velp dode lijk verwond werd. De officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank had tegen de student op 28 juni jl. terzake van dood door schuld een voorwaardelijke hechtenisstraf van 1 maand en f. 250 boete geëist. Alvorens uitspraak te doen, besloot de rechtbank ter plaatse een schouw te houden in de nacht van 28 op 29 sep tember, toen de maanstand dezelfde was als in de nacht van de aanrijding, zulks met het oog op de belichting van de weg. De rechtbank sprak verdachte van morgen vrij van dood door schuld, over wegende dat van de student niet kan worden gezegd, dat hij „hoogst roekeloos en onvoorzichtig" heeft gereden en dat hem derhalve geen grove schuld kan worden verweten aan de dood van het slachtoffer. Wel werd de student schuldig ver klaard aan het in gevaar brengen van de veiligheid op de weg. ter zake waar van hem een boete werd opgelegd van f. 75 subsidair 15 dagen. NOG GEEN BEKENTENIS IN SEVENUMSE MOORDZAAK De in verband met de moord op de 11- jarige Hans Hermans gearresteerde man heeft nog geen bekentenis afgelegd, zo heeft de officier van Justitie te Roer mond meegedeeld. De man kwam in 1928 in aanraking met de Amerikaanse Justitie, die hem tot 2 jaar veroordeelde wegens diefstal met braak en een roofoverval. Nauwe lijks had hij deze straf uitgezeten of hij beging een nieuw vergrijp: ontucht met geweld. Hiervoor werd hij in 1930 ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstrafvan deze straf zat hij 8 jaar en 9 maanden uit, waarna hij door Amerika werd uit gewezen en naar Nederland terugkwam. Hij was dus niet lang in Nederland terug toen de Nederlandse politie hem in 1941 arresteerde, verdacht van moord op een 14-jarig meisje te Oisterwijk. Op 17 december 1942 veroordeelde de recht bank te Breda hem tot 15 jaar wegens doodslag. De man, die de moord ontkend had, ging in hoger beroep by het ge rechtshof in Den Bosch, dat het vonnis van de Bredase rechtbank echter beves tigde. Via cassatie kwam hij nog voor het gerechtshof in Den Haag, van welks vonnis hy nog eens in beroep ging voor de Hoge Raad, die op 26 februari 1946 zijn tweede cassatieverzoek verwierp. De man, die steeds zijn onschuld had volge houden, bleef 15 jaar gevangenisstraf houden. Hij zat het grootste deel van de hem opgelegde straf uit in de gevangenis te Leeuwarden, waaruit hij op 12 september 1955 voorwaardelijk in vrijheid werd ge steld. Tot 4 november van dat jaar ver bleef hij nog te „Koninglust" in Helden Panningen; hij bleef onder toezicht tot 14 april van dit jaar. VERKEERSSTAGNATIE IN ROTTERDAM Een defecte autobus van de N.V. Ver voermaatschappij „De Twee Provinciën" heeft vanmorgen, juist op het spitsuur, een grote stagnatie veroorzaakt in het verkeer tussen Rotterdam-zuid en het stadscentrum. Zowel by de Maasbrug gen als voor de tunnel wachtten luid toeterende automobilisten vanmorgen in lange files. De situatie werd pas tegen de middag opgelost. De bus strandde door een gebroken achterveer op de Willemsbrug, waar door daarop het verkeer - ook voor de trams - vrijwel onmogelijk werd. Vele automobilisten sloegen dan ook de weg in naar de Maastunnel, maar daarin was juist een-file-verkeer ingesteld en spoedig kon ook dit knelpunt de drukte niet meer verwerken. De verkeerschaos werd voor de Rotterdamse politie pas weer overzichtelijk, nadat een takelwa gen van de RET de defecte bus had weggesleept. DAMMEN. Van Ast doet niet mee In de lijst van deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap dammen (men zie ook elders in dit Blad) is nog een wijziging gekomen: R. van Ast (Australië) moet wegens een maagkwaal, waarvoor hij waarschijnlijk binnenkort geopereerd zal moeten wor den, verstek laten gaan. In zijn plaats is aangewezen F. Gordijn (Nederland). De lijst van deelnemers ziet er nu als volgt uit: Tchegolew (R.), Dionis (Fr.), Deslau- riers (Can.), Saint Fort (Haiti). H. Ver poest B.). Bom (Ned.). Koeperman 'R De Descallar (Marokko). Agliardi (Mo naco). Saba Sy (Senegal). Verse (Fr Gordijn (Ned.), Dukel (Ned.) en Sen A Kaw (Suriname). Deze treinbrand ziet er gevaarlijk uit, maar het viel erg mee. De Westduitse spoorwegen vonden dit de eenvoudigste manier om ver ouderd materiaal op te ruimen. Het hout en andere waardeloze materia len werden uit de wagens gebrand; het metaal, dat overbleef, ging naar de schroothoop. STADSNIEUWS C. A. A. Kerckhoff 40 jaar bij V. D. Het verkeer in Leiden ondervond gis teravond een benauwd kwartier toen de „bustrein", waarmee het gehele perso neel van V. en D. te Leiden en Alphen aan den Rijn naar Treslong in Hille- gom werd vervoerd, om 6 uur van de Aalmarkt vertrok. Ditmaal voor een feestavond in een geheel ander genre dan tot nu toe werd georganiseerd. In de ontvangzalen bracht vrolijke muziek van „The Bouncers" de stem ming er direct in. Om kwart voor acht werden de deuren van de grote zaal ge opend en toen allen, d.w.z. plm. 800 per sonen hadden plaatsgenomen, bood de zaal een feestelijke aanblik. Even later betraden de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff met zijn echtgenote de zaal begroet met een hartelijk applaus en een „lang zullen zij leven", daarom zo toe passelijk, omdat op deze avond tevens het feit werd herdacht, dat de heer Kerckhoff op 1 oktober jJ. 40 jaar ver bonden was aan het V. en D.-concern. De heer Kerckhoff sprak een kort woord, waarbij hij allen welkom heette en een prettige avond wenste. Tevens nam hij de gelegenheid te baat om al len te danken voor het mooie geschenk, een radio-grammofooncombinatie met stereofonische mogelijkheden, die hem bij die gelegenheid namens het gehele personeel was aangeboden. Na deze korte toespraak werd een maaltijd geserveerd in een prettige en ongedwongen sfeer. Het diner werd omlijst door muziek van 't ensemble „The Bouncers", tussen de verschillende gerechten trad het Les ter trio op met een zeer geslaagd pro gramma. Aan het einde van de avond dankte de bedrijfsleider, de heer G. M. Grib- nau namens allen de directie voor deze buitengewone avond. Omstreeks middernacht zette de bus karavaan wederom koers naar Leiden. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN De Leidse amateurfotografen verga derden gisteravond in „De Doelen". De heer H. G. Bolten uit Wageningen ver telde wat van zijn buitenlandse reizen en vertoonde hierby een collectie dia's. Voor de pauze maakten de aanwezigen een wandeltocht door Wales. De heer Bolten bleek een goed opmerker te zijn van planten en dieren en hy liet uit komen, dat Wales voor rustzoekers een uitermate geschikt oord is. Dagen lang kan men er wandelen zonder iemand tegen te komen. Zonliefhebbers kunnen er niet veel genieten. Het re gent er vaak en meestal is de hemel dicht bewolkt. Na de pauze kreeg de laatste catego rie gelegenheid de schade in te halen door een uitstapje naar Portugal. De serie kleurendia's, in dit land opgeno men, blonk uit door compositie en kleu ren. Voorzitter G. J. F. Gompelman sprak een hartelijk dankwoord tot de heer Bolten. Tussen 8 en 10 oktober is ingebro ken in een groentewinkel aan de Fran- chimontlaan. De dader(s) verschafte»n> zich toegang tot het huis aan de achter zijde via een los raam boven de keuken deur. Uit de toonbanklade werd een be drag van f. 12.50 ontvreemd. Asperges in Frankrijk Men zegt dat Frankrijk de meeste asperges kweekt van geheel Europa. Waarschijnlijk consumeert het ook de grootste hoeveelheid van deze verrukke lijke groente, als men de begrote pro- duktie van 45.000 ton in aanmerking neemt, waarvan slechts 12 wordt ge ëxporteerd. De totale oppervlakte asperges in Frankrijk bedraagt ongeveer 11.000 ha of meer dan 520 kilometer aspergebedden De asperge is één van de weinige groen ten in Frankrijk, welke is onderworpen aan nauwkeurige kwaliteitsbepalingen. De export-regelingen voor asperges zijn uitermate streng. Daling aantal agrarische arbeidskrachten Volgens een mededeling van het West- Duitse Ministerie van Landbouw is het aantal agrarische werkkrachten in de Bondsrepubliek in de periode van 1949- 1959 met ongeveer 1.1 miljoen (30 verminderd. Het grootste deel van de afgevloeide arbeiders vond emplooi in de industriële sector. Niettegenstaande dit verlies nam de landbouwproduktie over hetzelfde tijdsbestek met de helft toe, voornamelijk als gevolg van inten sivering en rationalisatie. LEIDERDORP Aan de herv. lagere school aan de M. P. Splinterlaan is tot onderwijzer in vaste dienst per 1 januari benoemd de heer C. Glijn uit Leiden. Tot tijdelijk onderwijzer is benoemd de heer J. A. Huibregtse. WARMOND Veertig jaar bij de gemeente-secretarie Op 15 oktober a.s. hoopt de heer S. W. Hogenboom, adjunct-commies bij de gemeen te-secretarie, zijn veertigjarig ambtsjubileum te vieren. De heer Ho- genboom is thans hoofdzakelijk belast met de werkzaamheden, voortvloeiende uit zijn functie als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Ook houdt hij zich bezig met de Dienstplichtwet en andere organieke wetten. Hij is een ambtenaar met een grote plichtsbetrachting, die zijn werkzaamheden met een grote nauwgezetheid en ijver vervult. Zater dagmorgen om tien uur zullen collega's en superieuren de heer Hogenboom in de raadszaal huldigen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Henrlca A. M.. dr. van A. M. A. Eggen en E. W. Koks; Martlnus Chr. D., zn. van A. W. v. d. Geest en J. M. v. d. Hulst; Theodora M. M., dr. van J. J. Heemskerk en A. P. Hulsebosch. Overleden: A. G. Renee, echtgenote van A. H. Elstgeest. 45 Jr. Onze stadgenoot, de heer B. Neute boom, zal op 22 oktober a.s. in het mili taire kamp te La Courtine worden be ëdigd als officier. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is op de Herengracht ter hoogte van per ceel 18 een driewielige motor-carrier in brand geraakt, doordat er een lek in de benzineleiding zat. Het voertuig kreeg lakschade, terwijl de banden en de motor vernield werden. Schade Rijnramp zes miljoen gulden (Speciale berichtgeving) De „Tina Scarlett", de veerpont die vrijdag op de Ryn by Emmerik na een botsing met een tanker in brand raakte, kan waarschynlyk ten dele behouden blyven. De bergings- en casco-experts hebben kunnen constateren dat het deel van het schip beneden het rljdek vrij wel intact is gebleven. Alleen de boven bouw, waar o.a. de passagiersaccommo datie was gevestigd, is totaal verwoest. De machinekamer staat gedeeltelijk onder water. Door de hitte zijn vrjjwel alle patrijspoorten gesmolten. Het her stel van de veerboot zal ongeveer drie miljoen gulden kosten. Intussen breken de verzekerings experts zich het hoofd over de enorme puzzel waarvoor zij zijn gesteld. Vanzelf sprekend kan omtrent de schuldvraag slechts door een gerechtshof worden be slist, maar het opnemen van de schade alleen al is een ontzaglijk karwei. De ex perts menen te mogen aannemen, dat de totale schade om en nabij de zesmil joen gulden zal liggen. De berging van de wrakken is ten dele opgedragen aan het Rotterdamse bedrijf Van den Tak, dat met vier andere Nederlandse ber gingsmaatschappijen en enkele Duitse ondernemingen had ingeschreven. ER MOET BLOED VLOEIEN! „Een dergelijk schandelijk gedrag te genover de politie in de wettige uit oefening van haar plicht moet streng bestraft worden", zei vanmorgen de of ficier van Justitie bij de Haagse recht bank. Hy eiste 11 maanden gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling tegen een 27-jarige inbreker uit Delft, die, toen een recher cheur en een inspecteur by hem thuis kwamen om hem te arresteren, zich bo ven aan de zoldertrap had opgesteld, uit roepende: „Als jullie boven komen gooi ik je de hersens in er moet bloed vloeien!", waarna hy de politiemannen een stuk Ijzer naar het hoofd gooide. Door snel de deur naar de trap dicht te slaan voorkwamen de politiemannen dat zij geraakt werden. Daarna gooide de inbreker nog een complete zolderop ruiming naar beneden: kisten, teilen en andere voorwerpen, doch hij werd niet' temin in de kraag gevat. Voor de rechtbank bekende de man de hem tenlastegelegde feiten, waaronder een inbraak in de bouwstoffenhandel van zijn ex-werkgever aan de Hooikade te Delft. Zijn verdediger voerde aan dat de man door de komst vanfde recherche in pa niek was geraakt. HU is bovendien ver minderd toerekeningsvatbaar. Uitspraak 25 oktober. Avontuurlijke broertjes (Speciale berichtgeving) Twee broertjes uit Huizen (N.-H.) van 13 en 14 jaar, die zaterdag van huls wa ren weggelopen, zyn gistermiddag aan getroffen op het fabrieksterrein van de visconservenfabriek „Mayonna" in hun woonplaats. De jongens vertelden, dat zij het plan hadden een schip te gaan bouwen om daarmee naar Engeland en Spanje te varen. Om hun plannen beter te kunnen uit voeren hadden zij op het fabriekster rein in een grote kist hun „bivak" op geslagen. Hier trof de politie o.m. een tekening aan van het schip, dat het tweetal wilde bouwen. In de omgeving van de fabriek gingen de broertjes 's nachts op roof uit. Uit een kinderwagenfabriek, een dekenfa- briek en by twee vishandelaren roofden zy dekens, kussens, flesjes cola, sigaret ten. etenswaren, geld, een braadpan, een petroleumstel en nog enkele andere voorwerpen, die zij meenden nodig te hebben voor hun avontuurlijke reis. Zoon van graaf van Parijs in Algerije gesneuveld Een der zonen van de graaf van Pa- rys, Francois, die als militair in Algerije diende, is hedenochtend bij een operatie in Kabylië gesneuveld. Est vraagt politiek asiel De Estlandse vice-consul in New York, Ernst Jaakcon, heeft aan de pers mee gedeeld dat een Estlands bemannings lid van het Russische schip Baltika, waarmee Kroesjtsjef naar Amerika ge komen is, politiek asiel in de V.S. heeft gevraagd. Het is de 29-jarige stoker Vik tor Jaanimets. Aangezien Amerika de annexatie van Estland door de Sovjet-Unie niet heeft erkend, beschouwt het Estlandse consu laat in New York zich als de wettige vertegenwoordiging van Estland. Artsen pleegden fraude voor gratis medicijnen (Van onze Haagse redactie). Twee jonge huisartsen zijn vanmor gen door de Haagse Rechtbank tot geldboeten van resp. f150 en f 60 ver oordeeld, terzake van oplichting en me de p'ichtigheid aan oplichting. De artsen, van wie de jongste uit Den Haag. verbonden is aan de farmaceu tische dienst van het militair hospitaal te Den Haag terwijl de ander uit Oegst- geest. deze dienst nog maar sinds kort verlaten had. hebben door middel van een vervalst recept enige verbandmid delen en medicijnen ter waarde van f 12 losgekregen van de militaire apo theek te Den Haag. Deze artikelen nad de oudste arts, die in behoeftige financiële omstandig heden verkeerde, nodig voor de verzor ging van zijn jongste kind. Hij had zijn jongere collega, die hem was opgevolgd bij de militaire farmaceutische dienst, ertoe bewogen een recept uit te schrij ven. Beide artsen oefenen thans een kleine huisartsenpraktijk uit. OEGSTGEEST Auto sloeg over de kop: vier Hagenaars gewond Gisteravond omstreeks negen uur Is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Marine Electronische Bedryven een uit de richting Amsterdam komende perso nenauto over de kop geslagen. De vier inzittenden, twee mannen en twee vrou wen, allen uit Den Haag, werden ge wond. Zij moesten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overge bracht. De slachtoffers waren vanmor gen buiten levensgevaar. De auto is vrijwel geheel vernield. Enkele ogenblik ken na dit ongeluk ontstond in de on middellijke omgeving van het autowrak een kettingbotsing, waarbij vier wagens betrokken waren. Alle auto's liepen schade op. Bouw houten Herv. school in Zuid-West Voor een behandeling van een agenda, welke slechts veertien voorstellen om vatte, kwam de Leidse raad o.l.v. jhr mr. F. H. van Kinschot hedenmiddag bij een. Tot leden van het bestuur van de Stichting ,3urgerijfonds van Leiden" werden benoemd de heren J. G. Hagens, H. van Weizen en A. van Dijk. In een tweetal vacatures in het onder wijzend personeel van de openbare Ulo school aan de Pieterskerkstraat en de Plesmanlaan werd voorzien door de be noeming van resp. de heren H. C. Scheerder te Den Helder en O. v. d. Veen te Spykenisse. Tot tijdelijk leraar in de lichamelijke oefening aan de Gem. Bedrijfstechnische school werd de heer J. J. J. van Beek te Voorschoten be noemd. Een krediet van f 8.250 verleende de raad voor de aanschaffing en montage van een gestabiliseerd voedingsapparaat in het natuur- en scheikunde-lokaal van het Rembrandt-lyceum. Akkoord ging de raad voorts met de bouw van een 3-klassige houten her vormde school aan de Cesar Franck- straat (Leiden-zuidwest). Voor de bouw werd een bedrag van f. 180.000 beschik baar gesteld. Vooraf had de heer Van Iterson (Prot. Chr.) gevraagd naar de noodzakelijkheid van het bouwen van houten noodscholen. Dit is thans de achtste. Hij hoopt dat het de laatste is. De heer Duyverman (VVD» vroeg naar de behoefte "aan scholen in dit stadsdeel en had de eventuele mogelijkheden van een schoolboot gaarne eens onder ogen gezien. Wethouder Van Schaik ant woordde. dat men geen urgentie krijgt voor een definitief gebouw, dat de bouw kosten geringer zijn en de bouw van een houten school in twee k drie maanden gereed is. Het aantal gereed of bijna ge reed gekomen permanente lokalen in Leiden bedraagt 206, tegen 72 houten lo kalen. Een duidelijke prognose over het aantal scholen kan spreker nog niet ge ven. Dit hangt van vele factoren af. Tenminste 1 achtklassige school zal voor september 1961 zeker nodig zijn. De gedachte aan een schoolboot zal spreker nog eens bekijken. Z.i. zijn er bezwaren aan verbonden. Een voorstel op de exploitatievergoe- ding-1960 voor de bijzondere school voor BLO aan slechthorende en spraakge- brekkige kinderen werd vastgesteld (f. 5.649). Voor het aanbrengen van een aanvullende tegelbestrating van de speel tuin „Rondom de Maredijk" werd een bedrag van f. 1200 gevoteerd. Besloten werd om te bepalen, dat een herziening c.q. vaststelling van een uit breidingsplan met betrekking tot gron den, gelegen ten zuiden van het voor malige Pesthuis wordt voorbereid. By het voorstel inzake de onteigening van percelen, gelegen aan de Morssingel en het Pieters Huibertshof (wederop- bouwplan Stationsplein en omgeving) vroeg de heer Duyverman (WD) of straks ook voor de huidige bewoners, o.w. drie praktizerende artsen, gelijk waardige woningen - ook wat de ligging betreft - beschikbaar zijn. Voorts wan neer de termijn van onteigening daar is. Noorse tanker met averij naar Amsterdam Omstreeks 12 uur vanmorgen heeft de IJmuidense zeesleepboot „Simson" het met ernstige machineavery ronddrijven de Noorse tankschip „Polartank" bereikt op ongeveer 180 mijl ten noorden van IJmuiden. Op een hoge en moeilijke zee bij windkracht 6 tot 7 met noordweste lijke richting slaagde de „Simson" erin een sleepverbinding tot stand te bren gen en de tanker op sleeptouw te ne men. De „Polartank" zal voor reparatie naar Amsterdam worden gebracht. Wethouder Stolp wethouder Jonge- leen is met vakantie antwoordde, dat het onderhavige voorstel in feite alleen slaat op de woningen aan het Pieters Huibertshof. Het College zal al het mo gelijke doen om de bewoners en dit geldt ook straks voor de Morssingel aan een gelijkwaardige woning te helpen. Een definitieve termijn van onteige ning kan spreker nog niet noemen. Zi. zal dit een kwestie van enkele jaren zijn. Na deze uiteenzetting werd het voor stel aangenomen. Ook de overige werden z.h.st. aangenomen. Om drie uur sloot de voorzitter de vergadering. BEURSOVERZICHT Oplopende markt Amsterdam, 11 oktober. De internationale waarden vertoon den vanmiddag, na een lagere opening, een oplopende tendentie. Vooral de Unilever- en Philipswaarden profiteer den hiervan. Vergeleken met de slot- koersen van gisteren werden echter bij de opening toch nog geringe koersver liezen geleden. Wall Street sloot maan dag kleurloos en was voor de Nederland se hoofdfondsen beter gestemd voor Unilever en KLM. Philips en Kon. Olie noteerden er iets lager. Over het alge meen wordt in Amerika geen recessie verwacht. Men is voor de toekomst eer der weer aan de optimistische kant. Londen was vandaag onregelmatig en West-Duitsland trok, na lagere ope ningskoersen: later weer wat aan. Voor Unilever was op het Damrak opnieuw belangstelling hoofdzakelijk van lokale zijde. De margarinewaarden liepen op van 817 tot 825 4. tegen gisteren als slotkoers 821. De laagste koers uit de niet-officiele ochtendhandel van van daag voor Unilever was 807. Philips steeg van 1264 tot 1269 tegen een voor gaande slotkoers van 12774. Aku's min vier punten op 499. Hoogovens moest op 910 ruim acht punten van de forse koerswinst van gisteren afstaan. De han del in de Philips, Aku, Kon. Olie en Hoogovenhoek was zeer gering. Kon. Olies praktisch onveranderd op f. 129.30. Nationale Handelsbanken, die gisteren nominaal f. 110.400 omzetten, konden zich op circa 200% goed handhaven. KLM werd, ingevolge Wall Street, iets hoger geadviseerd. Veel verandering in de koersen van de Scheepvaartaandelen kwam er ook van daag niet. De handel was zeer klein. Van de cultures werden certificaten Deli door lokale speculatieve vraag uit de markt genomen op geruchten, dat de maat schappij f. 8 k 10 min. van de belasting zal terugontvangen. Desgevraagd deelde de directie van Deli mee, dat deze ge ruchten volkomen uit de lucht zijn ge grepen. Aangezien er weinig verkoop- limites in deze hoek aanwezig waren, had de geringe vraag de overhand en steeg de koers van de certificaten van f. 175 tot f. 181. De slotkoers van gisteren was f. 176.50. Toen bedroeg de koerswinst f. 4,50. In HVA werd de drukte goed „op gezet". De grote drukte was echter niet in overeenstemming met de gedane zaken. Dit neemt niet weg dat de aan delen op 151 circa drie punten boven gis teren noteerden. Staatsfondsen iets be ter voor de staffellening. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 oktober 1960 Londen 10.58%—10.594New York 3 76% 3.774: Montreal 3.84H—3 85ft; Parys 76 78—76.83; Brussel 7554—7 564; Frankfort 90.33 4—90.384Stockholm 72.954—'73.004 Zurich 87.46—8751; Milaan 60.724—60.774; Kopenhagen 54.73 4 —54.784; Oslo 52.854 —52 90 4; Wenen 14.564—14574; Lissabon 13.184 —13.20. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 11 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1014 ïoiA Ned '59 44 1014 101% Ned. '60-1 44 1014 101% Ned 60 n 44 294 ioi% Ned '59 4 4 994 99 f j Ned '53 34 954 954 Grootboek obl. 34 80 Ned '47 34 (3) 94ft 94% Ned. "51 34 974 B 9714 b Ned. '53 (34) 95ft 95ftGB Ned '56 3 4 95ft GB 95ftGB Ned. '48 34 884 884 Ned. bel. cert. 34 944 Ned. '50 3y4 884 884 Ned. '54 3 4 89 H 89H Ned '55 I 34 89% 89%GB Ned. '55-11 34 92 4 92% Ned -37 3 704 70% Ned. grtbk. '46 3 92 Ned. doll. In. 47 3 88fi 89 Ned. Inv. cert. 3 98ftGB 98ft Ned 62-64 3 99 ft 99% Indië *37 3 98 4 984 Indië '37 A 3 94% 94ft Ned won.bJ. *57 6 109H 110 GB Ned. won bJ. *58 44 100H 101 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 29% 30 Nat. Handelsbank 200 198 Ned. Handelmy2954 Amst. Rubber 1044 GB 110 GL H-V-A1484 1514 Senembah 544 540 AK.U 503 4 499 Berkel's Patent (v.) 378 GB 370 Calvé Delft cert. 800 GB 812 GB Dell My.en (Ver.) 176.50 179 Kon. Pap v Gelder 3414GB 340 Hoogovens eert 9184 9094 Müller en Co. NB 4354 4374 Ned Kabelfabr 645 GB 650 GB Philips 12774 1266 Philips pref3294 332 Unilever 821 8244 Wilton Feyenoord 200 200 Bill ton 2de r446 4454 Dordtse Olie gew. 6074 6054 Kon. Olie (120.—) 130.60 130.50 idem (50 f20.—) 129.40 129.10 Holl. Amer. RJn 143 4 1424 Java China Paket 158 GL 157% KJLJd107.80 107.40 Kon Ned Stmv My 1884 189% Kon Paket My 139 4 139% Stoomvaart My Ned 172 1714 Nlevelt Goudr eert 147% 147 v Ommeren eert 304% 304% Kon Rott Lloyd 154 1534 Ned Scheepv Unie 152 152 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (34) i 954 idem 48 (34 95 96 R'dam '52-1 <4 4 99 4 994 ld ld. "37 1-11 (34 94 94% Z.-Holland *56 (44) 100 99 4 Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (54) 105 105 ld. N.WJ3. *52 (44 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 944 94 Premieleningen A'dam "33 3 1014 100% A'dam *51 I 24 87% 86% A'dam *56 I 24 82 82% A'dam *56 n 24 89% 89% A'dam *56 m 24 89% 894 Eindhoven -54 24 804 Enschede *54 24 79% 80% Den Haag *52 I 24 88% 884 Idem n 24 88% 884 R'dam '52 I 24 87 894 Idem n 24 89% 89% Idem *57 24 99 97% Utrecht *52 24 93 92 Z.-Holl 1957 24 944 944 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 240 50 240 Amst. Bank 420 4114 H.BU eert 2374 238 Rott Bank 3324 3254 Twentsche Bank 312 3054 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy K. N. Ed-met. A-AA Idem pref wd. Electrolasmy Kon. Ned Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v Bouwnyv. Internatio Int. Kunststof!. Ind Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok Mij Sikkens Groep Ver. Touw! abrieken Walvisvaart Wemink's Betonm. Van wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg My Amerik fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem 8teel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Ou Union Pacific Un. States 8teel 475 480 59% 574 105 1044 368 315 1904 190 570B. 575 B 270 271 161 161 65 508 667 665 8994 896 340 342 108% 108% 1584 160 125 124% 133 134 3% - 22 21% 474 48 47 46 iV 404 40 45% 45H 42% 424 76 764 55 55 75% 76 254 25 74 73ft

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5