KNAP SNEL WEER OP OOK HERENKLEDING IS Lezers schrijven AAN MODE ONDERHEVIG Belangr ijke nieuwbouw medisch kleuterdagverblijf „Margriet" ONZSWOtNSMG'TtP m „De visie van de Papoea op ons" MET Dr.L.D. BRONGERSMA NAAR HET STERRENGEBERGTE Kreymborg Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 11 oktober 1960 Tweede blad no. 30173 Moderado van P. &C. bracht veel variatie (Van een bijzondere medewerkster) Ieder jaar in voor- en najaarsseizoen kondigen de shows zich aanwelke alle zijn afgestemd op het modebeelddat dan voor de vrouw aantrekkelijk is. Ze zijn alle ingesteld op de vrouwdie zich gaarne naar de laatste mode kleedt. Voor dit seizoen zijn dit donkere kleurenhoge hoeden, naaldhakken en ruige stoffen. Dat er echter ook voor de man sprake is van mode. bewees de gisteravond door de N.V. Peek en Cloppenburg in haar gebouw aan de Breestraat gehouden „Moderado", welke grotendeels de thans gangbare herenmode naar voren bracht. Er was een grote verscheidenheid, welke ons de indruk gafdat er ook voor de heren met zeer veel zorg samengestelde com binaties zijn. Gedistingeerd van kleur en opvallend van moderne en toch weer niet gewaagde coupe. Het was, zoals gezegd, niet uitsluitend de herenmode anno 1960, welke ons werd gepresenteerd, ook de vrouw moderne sport - en regenkleding kwam tijdens deze show in het beeld. Elf personeelsleden en 2 junioren toon den een gevarieerde collectie. Voor de jonge man is een combinatie, ook voor winter, nog steeds een geliefde dracht. Mooie jasjes in ruige stoffen of het yzersterke Harris-tweed waren er in ge zellige kleurencombinaties. Een nieuw mode-detail zyn de splitjes, die of alleen aan de achterkant, of aan de zijkanten zijn aangebracht. Onder deze jasjes wer den wollen pul-polo blouses gedragen in vaak donkere tinten. Er was ook een grote verscheidenheid in geitenharen en Noorse truien. De pantalons zyn uit tin neroy, terlenka, of uit stof bewerkt met silocet, waardoor deze plooihoudend zijn. De pijpen zyn zeer nauw en zonder om slag. Deze costuums werden vaak ge completeerd met waterafstotende katoe nen jacks, meestal met teddy gevoerd. Een ideale dracht voor bromfiets of scooter. Hiernaast was er een grote verschei denheid in costuums geheel uit dezelfde stof vervaardigd. Ook voor de heren is er variatie genoeg, doch meestal is men bang uit de toon te vallen. Wanneer men echter een costuum in een aardige ge- dinstingeerde kleur kiest, kan men al leen maar modieus zijn. Een nieuw mode-accent is de openge sneden revers en schuin geplaatste zak ken. De sluiting bestaat meestal uit 2 vrij hoog geplaatste knopen met een kort revers. Mooie kleurencombinaties zoals bruin/blauw en groen/grijs in vage rui ten en strepen, waren er te kust en te keur. Een antracietkleurig costuum was zeer chique. De winterjassen waren van mohair of prachtige loden stoffen. De modellen zijn zeer kort en vaak voorzien van een laag- aangebrachte ceintuur aan de achter kant. De mouwen zijn zowel aangeknipt, als ingezet. Ook hier veel vage ruiten. Hiernaast werd een collectie regenjas sen en parka-coats gebracht en verschil lende jacks, die aan twee kanten draag baar zijn. Een mooie combinatie was een blauw en okerkleurig exemplaar met af- knoopbare capuchon. Voor feestelijke gelegenheden werden een rokcostuum, jaquet en enkele smo kings w.o. een nachtblauw costuum gebracht. Voor de dames waren er hoofdzakelijk sportieve mantels. Monty-coats of regen- Armiiiius-herdenking van Leidse Academie Gistermiddag vond in het Groot Audi torium van de Leidse Universiteit een herdenking plaats van het feit, dat de Leidse theologische hoogleraar Arminius vier eeuwen geleden werd geboren. Bij vele van onze lezers zal de naam Ar minius bekend zijn door schoolonder richt betreffende de godsdienstconflic ten tussen Arminius en Gomarus... Tijdens de herdenking in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit spraken de aëctor magnificus prof. J. V. Rijpperda Wierdsma en de theologische hoogleraren prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en prof. dr. G. J. Hoen- devdaal. Eerste concert Kunstkring „Voor Allen" Op maandag 17 oktober opent de Leid- sche Kunstkring „Voor Allen" het sei zoen met het optreden van het piano- duo Kurt Bauwer-Heidi Bung, die zowel in 1953 te Vercelli als in 1955 te Mün- chen op een internationale klavierduo- wedstrijd de eerste prijs behaalden. Zy spelen op een dubbel-vleugel wer ken van Friedemann, Bach, Mozart, Cho pin, Sain-Saëns, Bartok en Milhaud. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Westerse sociale wetenschappen, de heer J. F. van Ge- mund te Den Haag. BEGRAFENIS MR. F. LIGTENBERG De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. F. Ligtenberg, oud- kantonrechter alhier, zal vrydag as. om 12 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag plaats vinden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Laurens René, zn. van A. C. Alban en E. S. Troost; René, zn. van J. Kooien en a. Zitman; Willem, zn. van W. vanDuijn en J. G. Schuitemaker; Wendeline. dr. van J. B. Vermeulen en L. J. Roozemond; Maarten, zn. van T. Verbaas en B. W. v. d. Plas; Janna, dr. van J. Varkevlsser en C. W. Schaap; Marianne, dr. van J. Lepoeter en J. v. d. Blom; Jacqueline, dr. van D. H. N. Wanslnk en C. Boeré; Leonne, dr. van L. Zwart en J. Schreu- der; Johanna Catharlna, dr. van H. La- terveer en J. H. van Egmond; Llllana Eleonora Maria, dr. van G. Candldo en W. P. G. de Graaf; Florls Nlcolaas, zn. van L. F. N. Hulsbosch en B. v. d. Stelt; Margaretha Theodora, dr. van T. Hoog land en M. G. Jaspers; Hendrik, zn. van H. G. Dik en T. Dukel; Valentina Rosé Fablola, dr. van J. J. Parmentler en H. van Hunen; Johannes Jacobus Engelber- tus, zn. van A. P. J. de Ridder en C. J. C. Lubbe; Marja Hendrlka Maria, dr. van W. H. de Roos en S. Bronmeljer; Walter Pieter, zn. van C. G. Spierenburg en E. H. Kwestroo; Jacob, zn. van J. de Zwart en C. van Duljn; Pieternella, dr. van J. W. van Kruistum en A. Hogewonlng; Cor nelia Johanna, dr. van D. P. J. v. d. Ham en i. a. Llndhout. GETROUWD G. de Wilde en H. G. M. van Roos malen. OVERLEDEN M. A. Struijkenkamp, 76 jaar, wed. van J- M. v. d. Moolen; L. Dam, 79 Jaar, man; H. J. Vermaas. 54 Jaar, echtgen. van J. L. Vollaard; J. M. Kallenberg, 75 Jaar, wed. van J. B. de Groot. jassen met heerlijk warme teddyvoering en wollen mohair mantels. Een leuke combinatie was een geruit groen jasje, waaronder een tinneroy pantalon met een beeldige gemeleerde pullover werd getoond. In suède-Jasjes, zowel voor dames als heren, was er een grote verscheidenheid Twee jongens brachten terlenka panta lons met gezellige pullovers waarover korte jacks gedragen werden. Voorts ge voerde coats en voor de koude wollen flausch jassen, zowel in effen als geruit. De bijpassende accessoires, zoals das sen, wollen sjaals en haarvilten hoeden, waren met zorg gekozen. De dameshoeden waren van de Fa. van Weizen, Donkersteeg en de schoe nen van de Fa. Hollants, Vismarkt, ter wijl de heer Wout Bergers zorgde voor de sportuitrusting o.a. van de ski-kle- ding. Kon dat niet anders? Eerlijk gezegd vind ik dat proces-ver baal tegen die jeugdige souvenirjager uit Oosterbeek (bericht pag. 11, kolom 4 in het LD. van gisteren) nogal piet luttig. Een jonge tramliefhebber neemt de moeite om van Arnhem naar Leiden te reizen in de verwachting, dat hij daar voor het laatst foto's van de „Blauwe" kan maken. Maar tot zijn diepe teleurstelling constateert hij, dat het voorwerp van zijn liefde verdwe nen is. Hij spoedt zich naar de remise, waar de sloop al in volle gang is (zie de foto in kolom 1,2 en 3). Daar be gaat hij de fout enige (overigens waar deloze) voorwerpen in zijn zak te laten verdwijnen, wordt betrapt en geverba liseerd. Ik kan mij voorstellen, dat de slopers er niet aan kunnen beginnen iedereen toe te staan souvenirs los te schroeven. Dat belemmert de werkzaam heden. Maar dan moet men er ook niet mee akkoord gaan, dat er foto's genomen worden. Laat dat dan aan een beroepsfotograaf over en verwijs be langstellenden naar diens adres. Nu dit niet is geschied, vind ik een proces-ver vaal voor iemand, die uit werkelijk enthousiasme helemaal vanachter Arn hem naar de Sleutelstad komt, een £1 te zware straf. Een stevige reprimande zou m.i. voldoende zijn geweest. En misschien kan de politie overwegen, dat die jeugdige belangstellenden in spoor- en tramweg er tenminste een behoor lijke hobby op nahouden. Leiden. C. J. R. Naschrift van de Redactie Wij kunnen het standpunt van de geachte inzender geenszins delen. De meest juiste en voor de verzamelaar waar schijnlijk meest bevredigende gang van zaken ware geweest, wanneer hij zich aan de chef van het sloperspersoneel had bekend gemaakt, het doel van zijn komst had medegedeeld en tenslotte daaraan de vraag had verbonden om tegen een kleine vergoeding enkele sou venirs te mogen meenemen. Wanneer wij die chef waren geweest, hadden wij deze enthousiaste verzamelaar gaarne enkele bordjes gratis meegegeven! De nieuwe studio van de Neder- I landse Wereldomroep, die in aan- I bouw is aan de Naarderweg te Hil versum. Wens van jaren gaat in vervulling In het jaar. dat het medisch kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boerhaavelaan vijftien jaar bestaat, gaat voor het bestuur van dit kleuterdagverblijf een belangrijke wens in vervulling. Morgenmiddag om vier uur zal de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, in de aula van het Acad. Ziekenhuis de thans gereed gekomen nieuwbouw aan het bestuur officieel overdragen. Van het moment af, dat het pand in 1945 aan het bestuur - prof. dr. G. M. H. Veeneklaas is thans voorzitter - werd overgedragen, heeft de accommodatie steeds zorgen gebaard. Een bestaande villa te moeten inrich ten tot een dagverblijf voor circa 60 kin deren en 20 volwassenen is een ongewo ne opgave. In de loop der jaren is, met bescheiden geldelijke middelen en veel incidentele hulp van buiten af, het no dige gedaan om althans de verblijven voor de kinderen passend te maken. De inrichting van het huishoudelijke ge deelte van het bedrijf, keuken, wasge legenheid en voorraadruimte is, tot 1959, geheel onvoldoende geweest. Vele malen is een plan tot verbetering opgesteld, doch telkens wegens gebrek aan geld onuitgevoerd gebleven. Het nu verwezenlijkte plan is een be wuste stap naar een organisatorische opbouw van het huis; het dienstgedeelte is een eenheid, die self-supporting is, doch de mogelijkheid tot intensief con tact met het verzorgingsbedrijf aan de ene kant en de buitenwereld aan de an dere kant ruimschoots biedt. Deze nieuwbouw laat de mogelijkheid tot verdere aanbouw volledig open. Binnen het bestaande gebouw werd tevens de mogelijkheid gevonden een werkkamer voor de directrice en een verblijf voor de kinderverzorgsters in te richten. Hoewel het bestuur nog meerdere wen sen op zyn verlanglijstje heeft staan, o.a. de aantrekking van een kinderarts, een psycholoog en een sociale werkster in vaste en volledige dienst, heerst er in deze kring grote vreugde over het tot standkomen van deze nieuwbouw, waar door dit kleuterdagverblijf nog beter aan het voor ogen gestelde doel kan beant woorden. Zoals bekend schonk de „Stichting voor het Kind" te Tilburg in 1945 aan Leiden meubilair, kleding en voeding voor 1 maand, ter oprichting van een kleuterdagverblijf. De gemeente stelde deze schenking in handen van de afde ling Leiden van Ned. Volksherstel. De afdeling Werkcomité Gezinszorg van de Leidse afdeling van Ned. Volks herstel kreeg in haar vergadering van 13 juni 1945 deze schenking officieel van de gemeente Leiden aangeboden. Reeds enkele weken later kon het eerste be stuur van het kleuterdagverblijf worden samengesteld. Dank zij de bemiddeling van het Ned. Roode Kruis kon het pand aan de Boerhaavelaan worden gehuurd en ingericht, waarna op 24 juli 1945 de eerste kinderen werden opgenomen. Strekte zich de zorg aanvankelijk uit over kleuters, die na het beëindigen van de tweede wereldoorlog erg zwak waren of na een ziekte aan een opname-periode toe waren, nu al weer vele jaren is de aandacht speciaal gericht op kleuters, die bij de ontwikkeling van hun func ties grote moeilijkheden hebben, zoals het niet normaal slapen, spelen, eten enz. Was het systeem van verzorging in de eerste jaren afgestemd op het voorbeeld van Tilburg: vrij grote groepen van kin deren met 2 3 verzorgsters in één groep, in de jaren 19521954 is men geleidelijk aan, doch systematisch overgegaan tot een verzorgingssysteem, dat bestaat uit een stelsel van kleine zelfstandige groe pen (max. 6) met één vaste verzorgster. De jeugdige bevolking van „Margriet" de kleuters worden 's ochtends per autobus gehaald en keren 's avonds weer naar de ouderlijke woning terug leeft in dit dagverblijf een normaal leven, waartoe het bestaande gezinsverband zo veel mogelijk wordt nagebootst. Aan het hoofd van ieder groepje staat een z.g. „vervangmoeder, die de gehele dag met „haar" kinderen optrekt. Gemiddeld blijven de kleuters negen maanden aan Alleen geldig woensdag 12 okt a.8. Kleuterpantalon Model Kid, met splitjes in zoom. IJzersterke, heerlijk warme melton in fantasiedessins. 3 jaar nu LEIOEN IÉÉÖ HAARLEMMERSTRAAT 143 f - Voor de Leidse Kantonrechter Verdachte wachtte bijna vijf uur, maar was week te vroeg.... Vele kijk- en luistergeldontduikers Het Leids kantongerecht had gisteren niet te klagen over gebrek aan belang stelling. Al liet een groot aantal verdachten verstek gaan, de ter behandeling overgebleven zaken vorderden veel tijd. Zo ging de ochtendzitting van de kanton rechter, mr. R. de Bruyn, bijna ongemerkt over in de middagzitting van kanton rechter, mr. W. de Koning, daar de gebruikelijke pauze slechts enkele minuten duurde. Daar mr. E. v. d. Schans zowel tijdens de ochtend- als de middagzitting als officier van Justitie optrad, behoeft het geen nader betoog, dat deze magistraat een drukke dag heeft gehad. Zo kon het gebeuren, dat door de overmatig lange tijdsduur van de zitting een 30-jarige Leids ingezetene de dupe werd van eigen onachtzaamheid, omdat hij zijn dagvaarding wat al te opper vlakkig had bekeken. Om ca. 3 uur vroeg hij nl. wanneer hij nu „eens aan de beurt was". Vanaf half elf zat hij gedul dig te wachten tot zyn naam zou wor den afgeroepen. Zijn begrijpelijke ver ontwaardiging bracht „alle hens aan dek" en de consternatie was niet gering, toen bleek, dat zyn naam niet op de rol voorkwam. „Mag ik even Uw dagvaar ding zien?, aidus de kantonrechter, die hierna met één blik op dit exploot het raadsel oplostte. „U is een week te vroeg hier, U moet pas de zeventiende ok tober voorkomen. Voortaan beter lezen". Het accent kon gisteren worden ge legd op het grote aantal „lichte geval len", waaronder een opmerkelijk lange reeks van verdachten, die waren „verge ten" hun radio- of t.v.-toestel te laten registreren en derhalve hun luister- of kijkgelden niet hadden betaald. In een enkel geval was er een geldig excuus en bedroeg de boete f. 5.-, maar meestal lag „ontduiking" er al te dik bovenop en volgde een ernstig vermaan plus f. 25 boete, subs. 5 dagen. Vrouwentranen Toen een 27-jarige chauffeur uit Rijnsburg met zijn vrachtauto door de Leidse politie werd aangehouden voor een routine-onderzoek, bleek dat er een proces-verbaal „in de lucht hing", om dat de vering van de vrachtauto alles te wensen overliet. „Ik weet er alles van, maar ik moest nu eenmaal rijden voor mijn baas", verklaarde verdachte des tijds tegen de Leidse politie. Deze werd mild gestemd, droeg verdachte op linea recta naar een garage te gaan voor een grondige reparatie en verbaliseerde niet, omdat verdachte de opdracht direct zou nakomen. Hij deed dit echter niet en ging rustig door met „vrachtjes" rijden, maar rekende daarbij volkomen „buiten de zorgen van .Margriet" toevertrouwd. Hoewel de financiën het (nog) niet toelaten om een medisch directeur aan „Margriet" te verbinden, staan de kleu ters onder medische controle van de pro vinciale kinderarts, dr. J. P. Boekhold, die op zyn beurt weer assistentie ont vangt van de assistenten van de Univer sitaire Kinderkliniek. Een samenwerking, welke alleen in Leiden bestaat en reeds vruchtbare resultaten heeft afgeworpen. MORGEN OVERDRACHT VAN NIEUWBOUW Tydens de morgenmiddag in het Acad. Ziekenhuis te houden bijeenkomst zullen behalve de burgemeester ook het woord voeren de presidente van de Stichting Fed. Commissie voor de Kinderhygiëne in Zuid-Holland, mevr. C. A. de Ruijter de Zeeuw, lid van Ged. Staten van deze provincie, dr. A. In 't Veld, inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid-Hol land en de voorzitter van „Margriet", prof. dr. Veeneklaas. Na deze bijeenkomst bestaat er gele genheid om kennis te nemen van de tot standgekomen nieuwbouw. Advertentie Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebtU een antineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. Bijeenkomst VIRO en „Oost en West" „De visie van de Papoea op ons". Over dit onderwerp hield dr. J. Pou- wer, gouvernementset hnoloog in Nieuw- Guinea, gisteravond in het gebouw van de N.V. Nationale Levensverzekering Bank een inleiding voor leden van de Vereniging voor Internationale Rechts orde en van de Koninklijke Vereniging Oost en West, resp. afdeling Leidt n Oegstgeest en Leiden. Om zyn toehoorders een indruk te geven van de ligging, klimatologische factoren en de bevolkingsgroepen in dit „dwerg-continent" vertoonde dr. Pouwer een serie dia's. Zo kreeg men enigszins een indruk van de geweldige afstanden in dit gebiedsdeel. De gemeenschappen liggen erg ver uit elkaar. Door het na- tuurlyke milieu is een geconcentreerde levenswyze in dorpen niet mogeiyk. Ook werden de verschillende typen landstre ken besproken. De levenswyze van de Papoea vormde natuuriyk een belang- ryke bron van bespreking. Dit bracht dr. Pouwer op de visie van de Papoea op de Westerling. Eerst besprak hy echter de bepaalde soorten van belangstelling, welke de Europeaan voor Nieuw Guinea koestert. Men bekykt het soms als een exotisch land. Niets is echter minder waar. Het leven van de Papoea is bijzonder mono toon. Het is soms zo hard, dat het moei- lyk is te veel kinderen op te voeden in een gezin. Er worden ook thans nog kin deren gedood. Een andere visie is: „Wat doet men eigeniyk met dit Overzeese gebiedsdeel, dat alleen maar geld kost?" De inleider wees erop, dat men Nieuw- Guinea niet als een particulier bezit moet beschouwen. Het beeld, dat de Papoea zich vormt van de Westerse beschaving wordt be- invloed door zyn eigen cultuur. De eer de waard" en onderschatte de Leidse politie wel zeer op haar waakzaamheid, want toen hy 's avonds zyn woonplaats binnenreed maakte de Rijkspolitie al daar reeds haar opwachting en het pro ces-verbaal was een feit. „Het ging maar om één vrachtje graszoden", aldus ver- dachtes echtgenote, die als gemachtigde was verschenen. De officier vond de ma nier waarop haar echtgenoot had gehan deld nu niet bepaald fraai en eiste daar om f. 75 boete subs. 20 dagen, waarop de echtgenote-gemachtigde in snikken uit barstte. Vrouwentranen kunnen ook een kantonrechter milder stemmen. Het von nis luidde dan ook f. 50 boete subs. 10 dagen. Over aarzelen Een 21-jarige matroos uit Rotterdam verleende met een door hem bestuurde auto op een voorrangskruising in Noord- wyk geen voorrang aan een wielrydster. De schade viel nogal mee, maar een en ander had mede tot gevolg, dat ver dachte „tegen de lamp liep", omdat hy geen enkele rijbevoegdheid bezat. „Wy aarzelden allebei en ik reed dus maar door", aldus verdachtes zwakke verweer. In de bewijsstukken kon van enige aar zeling niets worden teruggevonden en de magistraten aarzelden dan ook niet om Ruim f1347.voor dierenbescherming Dank zy gezamenlyke inspanning heeft de alhier gehouden straatcollecte ten bate van de dierenbescherming een bedrag van ruim f. 1347 opgebracht. Een prachtig resultaat! verdachte - conform eis en vonnis - twee geldboeten van f. 40 subs, tweemaal 8 dagen op te leggen. Aangezien ik niet weet hoe het is ge komen, heb ik niets tot myn veront schuldiging aan te voeren, dus zal ik moeten betalen, want het was uiteinde- lyk myn schuld", aldus de ruiteriyke bekenning van een 48-jarige chauffeur van de gemeentelijke reinigingsdienst, die destijds met zyn vuilnisauto op de Haarlemmervaart om onverklaarbare re denen te veel naar links uitweek met het gevolg, dat de bestuurder van een tegenligger min of meer schrok en te gen een ter plaatse geparkeerde auto opreed. Schade f. 64 en voor rekening van de chauffeur van de vuilnisauto. Verdachtes houding in deze stemde zo wel de magistraten als de benadeelde party uiterst mild. Deze laatste bood verdachte direct alle bystand aan by diens toekomstige poging om die f. 64 op de gemeentelyke rekening te laten af schrijven. Een betaling uit verdachtes eigen zak vond hy meer dan onbiliyk. Eis en vonnis waren mild en luidden resp. f. 20 subs. 4 dagen en f. 15 subs. 3 dagen. Ze ook weer eens „Zo bent U er weer eens" aldus kon een 18-jarige Leidse scholier worden be groet, omdat hy als bromfietser voor dien al driemaal was veroordeeld. Een maal wegens het overschryden van de maximumsnelheid en tweemaal voor een andere overtreding. Ook nu had hij in Noord wijk weer eens flink wat gas gege ven en werd prompt bekeurd. Ditmaal nog f. 30 boete subs. 6 dagen, maar de waarschuwing, die hierop volgde, kon deze jeugdige bromfietser-recidivist niet misverstaan. Interessante tocht door boeiend land GEEN ZUURKOOL De Papoea's uit een kampong in de nabijheid van de basis brachten dage- lyks een bezoek aan de kampkeuken waar zy zich tegoed deden aan de resten van de maaltyd. Eens wenste de kok het rystmenu eens af te wisselen met het specifieke Hollandse zuurkool met spek (uit blik uiteraard). Na die middag zyn de gasten vier dagen weg gebleven In de pauze toonde spreker een deel van zyn vangst w.o. drie dozen met de meest uiteenlopende soorten vlinders, inheemse vogelsoorten (o.a. de prachtig gekleurde paradysvogel), grote boom kikkers met enorme zuignappen en zelfs een tweetal gifslangen, alles uiteraard in geprepareerde toestand. In de lezingen-cyclus van K. en O. sprak gisteravond dr. L. D. Brongers- ma over zijn expeditie naar het Ster rengebergte. Dr. Brongersma, diie als zoöloog Ned. Nieuw-Guinea meerdere malen heeft bezocht en deelnam zowel aan de voor- als eigenlijke expeditie van vorig jaar, zeide dat een expeditie, zo als die vorig jaar heeft plaatsgevonden, in feite een haohelyke onderneming is. Niet in de eerste plaats door gevaren voor de deelnemers persoonlijk, doch i.v.m. de moeilijkheden by de ravitail lering van 150 man over oneindige af standen in een rauw en onherbergzaam gebied. Theoretisch zyn deze moeilyk- heden met vliegtuigen op te lossen doch het vinden en aanleggen van geschikte landingsplaatsen is od zich zelf reeds studiewerk van vele maanden. Spr. schetste de tegenslagen, welke de ex peditie. nog voor er definitief was ge start, kreeg te incasseren: o.a. over een vliegterrein, dat door officiële instan ties ten onrechte werd afgekeurd en enige tyd later weer werd vrygegeven en over een verlies van byna een ton. daar de afstand vice-versa, inclusief alle ma terialen eenmaal tevergeefs werd afge legd, tegenslagen die in feite kenmer kend zyn voor dit land. Voor de bevoorrading werd gebruik gemaakt van de onmisbare Pioneers en helikopters, voor de laatste moesten vele landingsplaatsen worden gemaakt i.v.m. hun beperkte actieradius. Uit het boeiende betoog van dr. Brongersma bleek, hoe onmetelyk groot dit land is; de schoonheid van het land en het karakteristieke van de Papoea- bevolking werden geïllustreerd door een groot aantal voortreffelyke dia's. Uit voerig besprak dr. Brongersma de by- zonderheden van deze tocht vanuit het basiskamp in de Sybil-vallei, door Hol- landia naar de Julianatop op het Ster rengebergte, alsmede de grote weten- schappelyke waarde daarvan. Bijzonder aantrekkelyk waren de dia's welke een beeld gaven van de inlandse bevolking, waarmede de expeditie-leden steeds een prettig contact onderhielden ste reacties van de Papoea's, toen zy de vreemdeling ontmoetten, waren een men geling van angst en nieuwsgierigheid. Hy is wel zeer verbaasd, maar hy zal zich beslist niet als de mindere beschou wen. Hy gaat zich rekenschap geven van wat de blanken hier eigeniyk komen doen. Daarvoor zoekt hy een verklaring in de mythologie. Spreker gaf daar en kele voorbeelden van. Na enige tyd ontstond er een anti- vreemdelingengedachte, omdat de blan ken zich met de zaken van de Papoea gingen bemoeien. Hy begreep de zin van de diverse maatregelen niet. Zoals het gedwongen worden in dorpen te gaan leven, onderwerping aan de bestuurs rechtspraak en de hygiënevoorschriften. Maar hoe hy ook op dit alles zal reage ren: de begeerte naar de goederen van de blanken biyft. Daar gaat het by hem om. Deze gedachte werkt zelfs door in de politieke partyen. „Ons Grunnegerlaand" NA 38 JAAR TRAD DE HEER H. A. VRIEND AF ALS VOORZITTER Gisteravond hield „Ons Grunneger laand" een algemene vergadering in „Het Centrum". In zyn openingswoord heette de voorzitter, de heer H. A. Vriend, naast een 40-tal leden in het byzonder welkom de heren K. ter Laan en Deel man, resp. voorzitter en secretaris van het „Grunneger Genootschap". De ge- bruikelyke agendapunten werden in vlot tempo afgewerkt. Tot nieuwe voorzitter werd de heer Klevering gekozen, de heer Riks werd herbenoemd en de heer Van der Molen tot nieuw bestuurslid be noemd. Tot leden van de nieuwe kas- commissie werden gekozen mevrouw Schouten en de heren Muller en Nie- boer. Hierna vond de huldiging van de heer Vriend plaats. Allereerst kreeg de heer Riks het woord. Hy bracht de voorzitter hulde voor al het werk, dat hy in de af gelopen 38 jaar voor de vereniging heeft gedaan, niet alleen als voorzitter, doch ook als toneelregisseur. Namens de ver eniging bood hy het het echtpaar Vriend twee tuinstoelen en een bybehorend tafeltje aan. Hierna sprak de heer K. ter Laan, de nestor van de Groninger beweging in Nederland. Hy memoreerde enkele hoog tepunten uit de afgelopen jaren, waarin spreker nauw heeft mogen samenwerken met de scheidende voorzitter. Ook de heer Deelman sprak in dezelfde geest. Belde sprekers lieten hun woorden ver gezeld gaan van een cadeau in de vorm van een Gronings boek. De heer Vriend dankte de verschillen de sprekers voor hun vriendeiyke woor den en cadeaus. Hy deed een beroep op de leden mee te blijven werken tot gro tere bloei van de vereniging Nadat „Ons Laind" zich in een 3-tal liederen had laten horen volgde na een korte rondvraag tegen 11 uur de sluiting van deze zppr ^reanimeerde bilepnkomst. Onze stadgenoot, de heer C. P. Vroege, slaagde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht voor het artsexamen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3