Flinke meerderheid in V.N. voor de bespreking van binnenlandse zaken Kolonel Moboetoe wil Loemoemba arresteren WEERBERICHT Premier Kroesjtsjef sou heden ontwapening ter tafel brengen Man, verdacht van moord op Hans Hermans te Belfeld gearresteerd Duizend militairen bij woning van ex-premier samengetrokken ©uc/ ëfó. teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 OKTOBER 1960 No. 30173 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de situatie in Algerije, de kwestie van de apartheid in Zuid-Afrika, het Chinese gedrag in Tibet alsmede de toestand in Hongarije met een flinke meer derheid op de agenda geplaatst. De tegenstanders van behandeling dezer kwesties betogen doorgaans, dat de Verenigde Naties zich niet mogen mengen in binnenlandse aangelegenheden, maar de meerderheid was van mening, dat hier de rechten van de mens in het geding zijn en dat de Assemblee zich wel degelijk met deze aangelegenheden moet bemoeien. Bovengenoemde beslissingen werden gisteravond genomen, alsmede het door de Russen voorgestelde punt van „bedreiging van de wereld vrede door agressieve daden van de Ver. Staten tegen de Sovjet-Unie". In de loop van de dag hadden in het algemeen debat twee staten het woord gevoerd, die in hun deel van de wereld een extreme positie innemen, namelijk Guinea (dat onder de Afrikaanse staten de extreem linkse richting vertegenwoordigt) en Israël, dat, hoewel in het Midden- Oosten gelegen, bijzonder veel gemeen heeft met de politieke opvattin gen van de Westeuropese staten. Zuid-Afrika is trots op ontbreken van huichelachtigheid Sekoe Toeré, de president van de uiterst-linkse republiek Guinea, diende een resolutie in om vertegenwoordigers van de Loemoemba-groep voorlopig zit ting te geven in de Assemblee, in af wachting van wat de geloofsbrievencom- missie tenslotte zal beslissen. Zoals men zich herinnert, zijn te New York twee delegaties van Kongo aan wezig en eerlijk gezegd treuzelt men met het probleem in afwachting van de ver dere ontwikkeling in Kongo. Toeré bleek een trouw volgeling van Kroesjtsjef! Ook hij pleitte voor algemene ontwape ning en onmiddellijke afschaffing van alle koloniale overheersing. Golda Meir, Israels minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Ben Goerion bereid is tot een regionale topconferentie met de Arabische leiders. Hij stelt daarvoor geen condities. Daar Nasser zich voor een ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjef verklaard heeft, behoort hij volgens Israëls vertegenwoordigster ook bereid te zijn tot een conferentie met Ben Goerion. Vanmiddag zou er weer meer leven in de brouwerij komen. Verwacht werd namelijk, dat Kroesjtsjef zou spreken over een onderwerp, dat hem meer dan iets anders ter harte schijnt te gaan: ontwapening. De Russen hebben voor gesteld de ontwapening niet in de eerste commissie te behandelen, doch in de plenaire Assemblee-zitting. In feite maakt dit weinig verschil. Doorgaans hebben dezelfde vertegen woordigers zitting in de plenaire Assem blee en in de eerste commissie. Kroesjt sjef loopt echter met het plan rond om een speciale Assemblee na Kerstmis in Europa bijeen te roepen om alleen over ontwapening te spreken. Het werd mogelijk geacht, dat hij dit plan officieel aan de orde zou stellen. Kernproeven Stopzetting van de kernproeven is een probleem, dat nauw verwant is met ontwapening. In de binnenlandse poli tiek van de Verenigde Staten begint deze kwestie actueel te worden. McCone, de voorzitter van de Commissie voor atoomenergie, wenst binnenkort de on deraardse explosies officieel te hervat ten, teneinde te onderzoeken hoe men dergelijke explosies kan registreren controleren. Maar een dergelijke hervatting zou een mislukking van de toch al moeilijke onderhandelingen te Genève ten gevolge kunnen hebben. Men vraagt zich af, of de huidige regering op het einde van Eisenhowers ambtstermijn de verant woordelijkheid voor zulk een beslissing mag nemen. Kennedy heeft zich uitge sproken tegen hervatting van de onder grondse proeven. Hij wenst zo spoedig mogelijk te proberen of men door serieuze onderhandelingen niet met de Russen tot een akkoord kan komen. Ook dit aspect van de ontwapening zou door Kroesjtsjef in het geding gebracht kun nen worden. Zuidafrikaan Louw van zich af bijt Een van de sprekers van gisteren was de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Eric Louw. IETS KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt en enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust aan vankelijk stormachtige noordwestelijke wind. In het algemeen iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 OKTOBER Zon op: 6.59 uur; onder: 17.53 uur; Maan op: 23.11 uur onder: 14.06 uur; Hoogwater te Katwijk te 7.49 en 20.11 uur; Laagwater te 3.22 en 15.35 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Louw hield een felle rede, waarin hij krachtig antwoordde op de kx-itiek op de Zuidafrikaanse politiek van gescheiden ontwikkeling der rassen. Hij verklaarde: „Het geduld dat wij tot nu toe aan de dag hebben gelegd met betrekking tot de kritiek op de Zuidafrikaanse politiek van apartheid, is thans uitgeput. Veer tien jaar lang hebben wij met geduld en verdraagzaamheid de op ons gerichte aanvallen en het geschimp, waarmede deze gepaard gingen, verdragen. Dit is nu afgelopen" De minister, die zich kantte tegen opneming van de punten „de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek" en „de behandeüng van Indiërs en Pakistanen in Zuid-Afrika", vervolgde: „Mijn ministerie heeft zeer vele gege vens verzameld betreffende het rassen onderscheid, andere vormen van discri minatie en bijzonder slechte maatschap pelijke toestanden in vele van de landen, die zich, nu en in vorige zittingen van de Algemene Vergadering, geroepen voel den om klachten tegen Zuid-Afrika uit te brengen. Ik wil hier nog als ironische bijzonder heid bij opmerken, dat de aanvallen op Zuid-Afrika niets slechts in deze Assemblee worden gedaan, doch ook in de pers van landen, waar het rassen onderscheid openlijk en op uitgebreide schaal wordt beoefend. Doch in deze landen sust men het geweten door de verzekering, dat het maken van rassen onderscheid niet wettelijk is goedge keurd....", aldus Louw. De minister merkte verder op, dat Zuid-Afrika „een veel betere staat van dienst bezit dan de meeste der landen, die bovengenoemde punten besproken willen zien. „Wat ook onze fouten mogen zijn en welk land maakte ze niet? op één ding zijn wij trots, namelijk dat natio nale huichelachtigheid niet een van onze nationale ondeugden is", zei hy. „De Amerikaanen „De kindervriend naren zijn bijnamen; trakteerde op ijsjes Op last van de officier van justitie zijn gekomen. Later is hij weer uitge- te Roermond, mr. W. C. Uiterwaal gaan om daarna weer in zijn kosthuis is gisteren op zijn werk in Tegelen terug te keren. De politie en de officier van Justitie achten het in het belang van het onderzoek, dat uiteraard met grote kracht wordt voortgezet, geen bij zonderheden omtrent de resultaten en (L.) gearresteerd een 54-jarige man uit Belfeld. Deze wordt ervan verdacht de 11-jarige Hans Hermans uit Seve- num te hebben vermoord. Zoals men weet werd deze 11-jarige vei'horen bekend te maken, jongen uit Sevenum vermist, nadat hij op weg was gegaan naar een oom, bij i wie hij een geleende zaag moest terug brengen Op 14 september werd zijn stoffelijk overschot gevonden, begraven I in een aspergeveld, drie km ten zuid westen van Sevenum. Het stoffelijk overschot werd ont dekt door een militair. Twee compag nieën militairen, afkomstig uit het depot 1 infanterie uit de „Frederik Hendrik" kazerne in Blerick hadden naar het vermiste jongetje gezocht. Vastgesteld kon worden, dat het knaapje met een dun touw gewurgd was. De dag voordat het stoffelijk over- j schot van het jongetje was gevonden, had men reeds, verborgen in het struik gewas, zijn fiets ontdekt. De gearresteerde verdachte zou een twintigtal jaren geleden twee meisjes hebben vermoord. Daarvoor zou hij ver oordeeld zijn tot 20 jaar gevangenis straf, waarvan de man er 15 zou hebben uitgezeten. Hij woonde nog maar gedurende een half jaar in Belfeld (gemeente Tegelen). Hij had daar twee bijnamen namelijk „de Amerikaan" en „de kindervriend". Deze laatste bijnaam ontleende hij aan het feit. dat het zijn gewoonte was on geveer twee maal per dag de plaat selijke ijssalon te bezoeken en daar de kinderen op ijs te trakteren. Daaraan besteedde hij bedi-agen, oplopend tot ongeveer een gulden per kind. De man is een employé van een ijzergieterij („De Globe") in Tegelen. PRIJS KOELHUISBOTER VASTGESTELD De minister van landbouw en visserij heeft de groothandelsprijs voor koel- huisboter uit de regeringsopslag van het voedselvoorzienings in- en verkoop bureau vastgesteld op f2.59 per kg., vermeerderd met de toeslag van f 0.64 op boter in kleinverpakking voor bin nenlandse afzet. (Bij het ompakken in wikkels ontvangen de groothandelaren het toeslagbedrag van f 0.64 terug). Deze koelhuisboter, die na een pro ces van ontdooien, ompakken en dis tribueren in de loop van deze week beschikbaar komt, zal verkrijgbaar zjjn tegen een prijs van f 0.76 tot f 0.78 per half pondspakje. Het ligt voorshands niet in de be doeling wijzigingen in deze prijs te brengen. Minister Marijnen heeft zich met deze prijs aangesloten by het com promisvoorstel van het produktschap voor zuivel, dat j.l. zaterdag ter open bare bestuursvergadering tot stand kwam. Deze overeenstemming geldt ook voor de prijs van verse boter, die /na de verlaging door het produktschap van de toeslag voor de consument van f 0.80 tot f 0.64 per kg) vei'krijgbaar zal zijn tegen f 0.84 tot f 0.86 per pakje. Naar verluidt tonen de verklaringen van de gearresteerde omtrent zijn gedra gingen op de bewuste zondag hiaten Volgens zijn zeggen zou hy deze dag in het 25 kilometer verderop liggende Baarlo de kermis bezocht hebben, dus in de nabijheid van Sevenum zijn geweest. Kolonel Moboetoe, de „sterke man" in Kongo, heeft gisteren een duizendtal militairen samengetrokken rondom de ambtswoning van de afgezette premier Loemoemba. De kolonel verklaarde, dat niemand meer het gebouw zou mogen verlaten of betreden. Er werd een schot in de lucht afgevuurd en verscheidene aanhangers van Loemoemba werden per vrachtauto weggevoerd. De residentie werd bewaakt door troepen van de V.N., die versterking kregen van een compagnie militairen uit Ghana, die in de nabijheid posities be trokken. Ultimatum tot 3 uur hedenmiddag hij zou in de namiddag weer thuis richten". Loemoemba verscheen in hemdsmou wen op het balkon en daagde Moboetoe uit tot een duel. „Laat hij zijn wapen kiezen, dan zullen wij zien wie de sterk ste is", aldus Loemoemba. Later protesteerde Moboetoe by de V.N., omdat Ghanese troepen hem had den belet „een wettige arrestatie te ver- De enige maanden geleden afge zette premier van Turkije, Mende- res (rechts) heeft het blijkbaar warm tijdens het verhoordat hem in een gevangenis in Istanboel wordt afgenomen. Binnenkort komt hij met enkele van zijn minis ters voor de rechter Justin Bomboko, voorzitter van dc raad van studenten, die door kolonel Moboetoe is benoemd om Kongo te rege ren, heeft gisteren de Verenigde Naties tot heden de tijd gegeven om Loemoem ba, de afgezette premier, aan de strijd krachten van Moboetoe over te leveren. Bomboko deelde op een persconferen tie mee, dat het Kongolese leger klaar staat om tegen de V.N. te vechten ten einde Loemoemba te arresteren. Als de V.N. Loemoemba niet tegen 3 uur heden middag zouden uitleveren, zou het Kon golese leger zijn verantwoordelijkheid aanvaarden. Volgens Bomboko zjjn er alleen al in Leopoldstad 100.000 werklozen en het land wordt met ondergang bedreigd als er niet spoedig drastische maatregelen genomen worden. Een Katangees vliegtuig uit Elisabeth- stad heeft 23 vluchtelingen in het gebied van Kabalo, dat in Noord-Katanga ligt, opgehaald. Een woordvoerder van de Katangese regering heeft meegedeeld, dat acht blanken, onder wie een vrouw, in dit gebied door opstandige Baloeba zijn vermoord De lichamen zouden spo ren van martelingen vertonen. Volgens militairen, die uit dit gebied naar Eli- sabethstad zijn teruggekeerd, heerst er nog steeds een gespannen toestand. De Baloeba, die in Kabalo en omge ving wonen, zijn nu al ruim een maand in verzet tegen Tsjombe en de zijnen Op verschillende plaatsen is het tot ge vechten gekomen tussen deze Baloeba en de troepen van Tsjombe. MINISTER TOXOPEUS IN NED. NIEUW-GUINEA Vanmorgen is minister Toxopeus bjj het begin van zijn 12-daags bezoek aan Ned. Nieuw-Guinea, aangekomen op het vliegveld Scntani, nabij Hollandia. Te Biak was de minister van het KLM- vliegtuig uit Nederland overgestapt in een toestel van „De Kroonduif" in ge zelschap van gouverneur Platteel die hem naar Biak was tegemoet gereisd. Op Sentani werd de heer Toxopeus be groet door talrijke burgerlijke en mili- De reisredacteur van het Leidsch Dagblad fungeerde gisteravond als gespreksleider tijdens de openings avond van het nieuwe televisie programma van de Avro „Pers in persoon". Een opname van de ge sprekspartners tijdens de uitzending Oucl-nazi-officieren leiden Oostduitse strijdkrachten De „New York Times vestigt de aandacht op de nieuwe Russi sche bedreigingen tegen West- Berlijn en vooral de snelle milita risering van Oost-Duitsland. In dit verband, zo zegt het gezaghebben de Amerikaanse blad, verdient de jongste Russische nota aandacht, waarin geprotesteerd wordt tegen de herbewapening van West- Duitsland. Over de Oostduitse strijdkrach ten geeft het blad de volgende cijfers: leger, militie, politie en de para-militaire organisaties beschik ken tezamen over 1.100.000 man, die voor een groot deel onder het commando staan van oud-nazi officieren, die op hun beurt weer onder Russische controle staan. Hierbij moeten dan nog worden gevoegd de twintig Russische divisies in Oost-Duitsland met 400.000 man. West-Duitsland, welks bevolking drie maal zo groot is als die van Oost-Duitsland, beschikt over slechts 486.000 man, met inbegrip van alle reserves en politie. De NAVO-strijdkrachten in Duitsland bestaan uit slechts twaalf divisies. Gelet op bovenstaande feiten komt de verklaring in een eigenaardig licht te staan, welke de Sovjet-Unie, Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakye hebben uitgegeven. Daarin zeggen zy, dat de „Westduitse oorlogsvoorbereidin gen een nieuwe, gevaarlijke fase hebben bei-eikt, daar West-Duitsland thans vastbesloten is tot elke prijs wapens voor massale vernietiging te verkrijgen". De regeringen spreken hun bezorgd heid uit over de „toenemende bedreiging van de vrede, welke voortvloeit uit het dryven van de Westduitse militaristen en vergeldingzoekers". In deze communistische verklaring woi-dt verder beweerd, dat de Westduitse regering om herziening van de overeen komsten van Parijs heeft verzocht, die voorzien in beperkingen van de West duitse herbewapening. In de verklaring wordt verder gezegd, dat „voormalige nazi-genei-aals, met de volledige steun van de Westduitse rege ring en Bondskanselier Adenauer, in een memoi-andum de volgende eisen hebben gesteld: verplichte militaire dienst voor alle lichamelijk hiervoor geschikte West duitsers onbeperkte uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens en bommenwerpers .stichting van een machtige vloot zonder enige beperking wat betreft tonnage en bewapening der oorlogsbodems en het legeren van West duitse eenheden ver buiten het gebied der Bondsrepubliek binnen de grenzen van andere NAVO-landen, hetgeen ge paard moet gaan met de inrichting van opslagplaatsen van wapens", aldus de verklaring der vier communistische regeringen. Van links naar rechts dr. P. J. Koets (Parool), dr. E. Diemer (De RotterdammerW. L. Brugsma gespreksleider, reisredacteur van ons blad). L. Frequin (De Gelder lander) en mr. L. A. Stempels (Nieuwe Rotterdamse Courant). Loongrens 1 januari acht mille (Van onze Haagse redactie) De loongrens voor de sociale verzeke ring (ziektewet, invaliditeitswet en wer- keloosheidswet) zal ingaande 1 januari a.s. worden verhoogd van f. 7450 tot f. 8.000. Dit is een gevolg van de in de zomer van dit jaar tot stand gekomen wette lijke regeling, waarby de hoogte van de loongrens werd gekoppeld aan de ont wikkeling van Ionen en prijzen. Volgens deze wet wordt de loongrens telkens per 1 januari herzien wanneer de loonindex en/of de prijsindex per 31 juli res»\ 15 augustus van het vooraf gaande jaar een afwijking vertoont van tenminste 3% met de indexcijfers van het jaar daarvoor. Het indexcijfer van de lonen is van 31 juli 1959 tot 31 juli 1960 gestegen met 9.8 De prijsindex liep van 15 augus tus 1959 tot 15 augustus 1960 op met 3.7 procent. Met het gemiddelde van deze verhogingen, t.w. ruim 6.7, moet nu per 1 januari a.s. de loongrens worden ver hoogd. Deze verhoging komt neer op ruim f. 500. Daar de loongrens naar boven moet worien afgerond op éen veelvoud van f. 50.- leidt de rekensom tot een verhoging van de loongrens per 1 ja nuari a.s. tot f. 8.000. Een algemene maatregel van bestuur, waarbij deze nieuwe loongrens formeel wordt vastgesteld, is binnenkort te ver wachten. Eisenhower werpt zich met alle kracht in verkiezingsstrijd President Eisenhower heeft zich thans met alle kracht in de verkiezingscam pagne voor Nixon geworpen. Hij deed dit gisteravond in een televisie-uitzending. Tijdens het vraaggesprek voor de tele visie verhulde Eisenhower niet zeer ge kwetst te zijn door een opmerking van Senator Kennedy, de presidentiële kan didaat der Democratische partij, die kortgeleden heeft gezegd dat het pres tige der Verenigde Staten de laatste acht jaren is afgenomen. „Toen ik hoor de zeggen, dat de Verenigde Staten een tweederangs-mogendheid was geworden, had ik moeite mijn woede te bedwingen", aldus Eisenhower. Hij waarschuwde de Amerikaanse be volking tegen de verkiezingsbeloften der Democraten, die, zo zei hij. de Verenigde Staten alleen maar in schulden willen doen steken. „De Verenigde Staten zijn de bankiers van de landen van de vrye wereld, en als deze laatste hun vertrouwen in ons betaalmiddel verliezen, zal de vrije we reld in een chaos worden gestort". taire autoriteiten, o.w. de ondervoor zitter van de raad van diensthoofden, de heer A. Boendermaker directeur van Binnenlandse Zaken, de commandant der Zeemacht in Ned. Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht G. J. Platerink en de resident van Hollandia, mr. F. R. J. Eibrink Jansen. Er was een erewacht van de politie. Te Hollandia inspecteerde minister Toxopeus voor de woning van de gouverneur een versterkte wacht van de mariniers. Dagblad van Uit Het Leidsch 11 October 1860: In vele kerken te Berlijn bestaat nog het gebruik, dat de personen, die bevestigd of inge zegend worden, voor de zit plaats, die zij gebruiken, twee grosschen aan de kerkbedienden betalen. Bij een dezer dagen plaats gehad hebbende plechtig heid werd ook een jonge juf frouw ingezegend met een zeer omvangrijke crinoline. Na af loop der plechtigheid wilde zij het jewone bedrag voor de ge bruikte stoel betalen, maar de vrouwelijke bediende verklaar de, dat dit te weinig was, want dat de crinoline drie stoelen had bedekt

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1