N.Z.H. was afscheidsjool dubbele slag voor: gisteravond werd tram door bus vervangen beoogde doel vrijwel volledig Verrassingsoperatie bereikte het GELE TRAM 1 JANUARI 1962 UIT HAARLEMMERSTRAAT! Er ontbreekt iets in stadsbeeld Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 oktober 1960 Tweede blad no. 30171 Tramlievend Leiden is gisteravond op effectieve wijze bij de neus genomen door de NZH: tegen het middernachtelijk uur reed de laatste stadstram de remise binnen, meer dan een vol etmaal vóór het aangekondigde moment. Door ervaring wijzer geworden had de NZH besloten, een voortijdige sloop van de trams in Leiden, Katwijk en Noordwijk bij het feestelijk afscheid te voorkomen, door de omschakeling op bussen een dag eerder te doen plaats vinden. En zelfs deze veiligheidsmaatregel werd niet afdoen de geacht, zodat men in de loop van gisteren be sloot, ook de laatste ritten van gisteravond door bussen te laten verzorgen. Het afscheid van de tram werd in Leiden, Katwijk en Noordwijk dan ook een vrij tam ver lopende gebeurtenis met heel wat minder fanfares dan in vele kringen als omlijsting van de laatste rit waren ontworpen. Het publiek nam gisteravond deze voortijdige omschakeling erg laconiek op: de reizigers bleven er Siberisch koud onder of ze nu met een tram of met een bus naar bed werden gereden. Natuurlijk was het vervroegde tijdstip van het tramafscheid niet geheel geheim gebleven, zodat op de Breestraat de studenten nog een poging in het werk stelden om er een feest van te maken, terwijl op het Stationsplein vele souvenirjagers dubbeltjes door de allerlaatste tram lieten plat- rijden. De tram uit de badplaatsen. Het vertrek van de laatste tram uit Katwijk. een aantal hunner op de eerste stadsbus moest overstappen om verder naar de bestemming gebracht te worden. De sfeer in de tram was, zoals de directie van de N.Z.H. had gehoopt: rustig en gewoon zoals vrijwel iedere andere stadsrit van de tram. Behalve dan die politiemannen, die er kennelijk zelf ook plezier in hadden, de laatste stadstram onbeschadigd naar de remise te bege leiden. Laatste passagier uit laatste tram Terwijl het Stationsemplacement vrij wel tramloos was, stapte om elf minuten voor het middernachtelijk uur bjj het Station de laatste passagier uit de laat ste stadstram. Onbewust maakte deze passagier, het was de heer J. van Hoo- ven uit de Anna van Burenlaan 4 te Oegstgeest, op dit late uur geschiedenis. Niemand kan hem dit meer nadoen. Onze fotograaf maakte er dan ook een plaatje van. Voor ons Blad, doch ook voor het archief van de N.Z.H. Met de heer Van Hooven maakte ook vele andere passagiers, die naar Oegst geest moesten, kennis met de weinige De laatste „tramklant" van de N.Z.H. krijgt het laatste vervoers- biljet in de laatste stadstram. Het ging niet doorDitmaal hebben de studenten hun kans ge mist. Onder strenge politiebewa king passeert het laatste stadstram met je ongestoord Sociëteit Minerva. overigens weinig kans om van hun activiteiten blijk te geven. Het bleef vrij wel beperkt tot een samenscholing op de trottoirs. In de omgeving van het Station was ook de directeur, de heer J. J. Jurrissen, met zijn staf, aanwezig en druk in touw om de zaal met de chefs, conducteurs, tram bes tuurders en buschauffeurs zo goed mogelijk te regelen. En dit is volkomen gelukt! De laatste rit Elf mensen hebben gisteravond laat een voor Leiden historische tramrit ge maakt: de laatste. Zij waren er zich niet van bewust, toen zij om vijf minu ten over half twaalf van de Hoge Rijn dijk startten, maar zij zijn het enkele minuten later gewaar geworden. Het oude trouwe trammetje nummer A 325 tinkelde rustig als bij al die dui zenden voorgaande ritten door de stille Hogewoerd, toen plotseling een viertal politiemannen de wagen kwam bezetten en er een soort rijdende vesting van kwam maken. De studenten, die een niet onverdienstelijke en luidruchtig af- scheidsprogramma voor hedenavond hadden ontworpen, waren er letterlijk en figuurlijk te elfder ure achter geko men dat het afscheid meer dan 24 uur vroeger plaats zou vinden. In verband met de daarmee te verwachten activi teiten op de Breestraat vond de politie het nodig, de tram tussen Steenschuur en Kort Rapenburg niet meer te laten stoppen. „Moet er nog iemand uit vóór het Kort Rapenburg? Niemand? dan gaan de deuren op slot". Voorafgegaan door een patrouille wagen van de politie en met een royale geüniformeerde bezetting schoof de aller - allerlaatste stadstram rustig door de Breestraat. de elf passagiers glunderend over het buitenkansje, dat zij deze bijzondere rit konden meemaken. Het waren geen jeugdige herrieschoppers, die voortijdig het werk van de slopers over namen. maar bezadigde Leidenaren, die zich naar het station lieten rijden, waar De heer van Hooven uit Oegst geest is gisteravond in zeker op zicht een historische figuur gewor den. Als laatste passagier stapte hij bij het Station uit de laatste stadstram. Een 80-jarige tram ge schiedenis werd afgesloten overstapjes, welke deze avond van tram op bus werden uitgereikt. Een comfor tabele bus stond gereed om de eerste route naar Oegstgeest te maken. Naar de remise Lieten wjj op dit moment de bus de bus, met het laatste stadstrammetje zijn wij nog even doorgereden naar de remise aan de Rijnsburgerweg, waar „het paard, doch nu voor goed, op stal werd gezet. Maandag zullen de slopers er zich reeds over ontfermen Inmiddels vertrokken er ook reeds i bussen naar Rijnsburg. Katwijk en Noordwijk. Zonder een rumoerige afscheidsjool is gisteravond vrijwel geruisloos van tram op bus overgeschakeld. Met deze vervroegde indienststelling van de bus zullen vandaag ongetwijfeld vele Leidenaars en tramenthousiasten het betreuren, dat zij met hun laatste rit tot de laatste dag dat zou van daag zijn hebben gewacht. Zij moe ten zich nu maar troosten met de ge dachte, dat ze nu een dag eerder met de bus hebben kunnen rijden. Rails met zeep Het verdwijnen van de blauwe is in Katwijk aan den Rijn niet onopgemerkt voorbij gegaan. De rails bij de Molen- tuinweg had men met groene zeep inge smeerd. Naast de rails waren fakkels in de grond gestoken. Toen de tram pas seerde werd allerlei klein vuurwerk af gestoken. Een groot kordon politie-agen- ten voorkwam, dat een vrij grote menigte de tram tegenhield. Nadat de laatste tram voorgoed naar de remise was vertrokken werd de trambrug in Katwijk-Binnen opengedraaid. In Kat wijk-Zee, Rijnsburg en Noordwijk heeft het verdwijnen van de tram zonder ceremonieel plaats gehad. N. Z. H. neemt H. T. M-lijn Den Haag- Wassenaar-Leiden voor f 850. 000 over Naar wij vernemen, heeft de Raad van Beheer van de Haagse Tramweg Maat schappij (H.T.M.) in zijn donderdag gehouden vergadering ingestemd met het voorstel de exploitatie van de tramlijn Den HaagWassenaarLeiden te staken met ingang van 1 januari 1962. Deze verbinding zal dan door de Noord-Zuid-Hol- landsche Vervoer-Maatschappij met bussen worden verzorgd. De N.Z.H. is bereid voor de feitelijke overneming van dit vervoer de H.T.M. f. 850.000 te betalen. Vrijdagmorgen is deze transactie in het college van B. en W. van Den Haag besproken en de volgende week staat ztf op de agenda van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Door de overdracht van deze concessie wordt de H.T.M. bevrjjd van een verliesgevende lijn, terwijl de N.Z.H. het haar toegewezen streekvervoergebied beter kan afronden cn bedienen. De situatie in het Leidse stadsvervoer wordt er ook overzichtelijker door. I Teneinde geen enkel risico te nemen werd het voor de sloop bestemde mate riaal op de lijnen naar Katwijk en Noordwijk ingezet, omdat de N.Z.H. ge leerd heeft, dat er van tot verdwijnen gedoemde tramrijtuigen weinig heel blijft en een groot deel van het materieel nog ongeveer een jaar mee moet op de inter lokale dienst naar Den Haag. Ook op de stadslijn werd met het bekende oude blauwe trammetje gereden. Verder reden op de Katwijkse trams rechercheurs van de Katwijkse gemeentepolitie mee om een oogje in 't zeil te houden. De trambaan is daar wegens de vele boch ten, wissels, enkelspoortrajecten en bruggen, bijzonder kwetsbaar voor ver nielingen. Teleurstelling De Leidse politie hield op het Stations plein en het bedreigde punt: „Sociëteit Minerva" de wacht. Dat al deze maat regelen niet tevergeefs zijn geweest, werd ons gewaar toen een pseudo-slopersploeg uitgerust met een tas vol gereed schappen ons op het Stationsplein haar voornemen kenbaar maakte. Het liep voor deze ploeg en vermoedelijk voor vele anderen op een teleurstelling uitMen voelde zich bij de neus ge nomen. Had men voor de N.Z.H. op dit moment geen goed woord over, bij het Enkele passagiers maakten gister avond reeds per stadsbus een rit door de stad. (Foto Leidsch Dagblad/Holvast) langs rijden van de gele H.T.M. en het passeren van de Eltaxbussen klonk een enthousiast: Leve de H.T.M. en de Eltax. Uiteraard had deze vervroegde om schakeling een groot aantal dienstom- zettingen voor het personeel ten gevolge. Dienstdoende personeelsleden werden door een vliegende brigade met vier bussen op hun huisadressen van een en ander op de hoogte gesteld, resp. afge haald. Mede hierdoor lekte toch wel iets van deze overrompelingstactiek van de N.Z.H. uit, zodat er vooral in de omge ving van het Station wel wat meer publiek op straat was dan gewoon, maar de stemming bleef in het algemeen rustig. Ook de afscheidshulde van de studenten voor Sociëteit Minerva bleef ongebruikelijk mat. Ook zij moesten be merken, dat de N.Z.H. hen by de neus had genomen. Het motorrijtuig, dat in werkelijkheid de laatste tram was lieten zij vrijwel ongehinderd passeren, omdat zij nog latere diensten verwachtten. Even later zagen zij tot hun verbazing de eerste stadsbus passerenEen sterke politiemacht gaf de studenten Vanochtend hebben vele Leidenaren hun trammetje gemist in het stadsbeeld. Wy spraken mensen, die bitter teleurgesteld waren over dit voortijdige afscheid, omdat zjj de zaterdagmiddag uitgetrokken hadden om nog een paar foto's van de Leidse stadstram te maken. Een beetje onwennig ging Leiden vanochtend per bus naar het werk, terwijl vrywel de voltallige directie van de NZH op en om het Stationsplein zwermde om te zien, hoe de operatie van de omschakeling verliep. Overigens was ook gisteravond de directeur Jurrissen met talrijke medewerkers op het Stationsplein aanwezig, tevreden breed lachend over het slagen van deze onverhoedse slag, waarmee de NZH weliswaar veel jool onmogelijk maakte maar ook moeilijkheden wist te omzeilen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3