TV MILO ANSTADT kreeg de televisieprijs 1960 h HAAGSE AGENDA T V-prijs voor M. A. Bewondering Café-Reit. „Zomerzorg" Met een enkel woord PICTOGRAM 23 sa - 1 Agenda 1 VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 If/flUM Gelukkige veelzijdigheid De Televisieprijs 1960 van het Prins Bernhard Fonds is toegekend aan Milo Anstadt regisseur-produ cer bij de t.v.-staf van de VARA. De voorzitter van het Prins Bern- hard Fonds, prof. mr. G. J. Wiarda, heeft hem deze prijs gisteravond uitgereikt tijdens een bijeenkomst in het Hilversumse raadhuis. De prijs ls aan Milo Anstadt toege kend aldus het rapport van de Jury o.l.v. de heer W. Vogt voor al zijn verdienstelijk werk in de televisie, voor al in zijn rubriek „Spiegel der Kunsten" „Daarin weet hU het Informatieve op niet opdringerige wijze te verbinden met het instructieve, waarbij het gestadig zoeken naar nieuwe vormen en metho den, zowel in het vergaren van de stof als in het opdissen daarvan, getuigen van een ernstige, constructief speurende geest. Toneel, muziek, beeldende kun sten, worden op gelukkige wijze door hem in beeld ter sprake gebracht, op een ogenblik waarop frisheid der actu aliteit de gebeurtenis of een persoonlijk lot omgeeft." Overigens mijdt Anstadt de gevaarlijke weg van het luchtige en ver strooiende niet. Deze gelukkige veelzij digheid zou misschien bij zoveel mede dinging, nog niet voldoende zijn geweest om voor de Televisieprijs te worden uit verkoren als hij zich niet ook nog had on derscheiden met zijn rubriek „Welbe schouwd", het forum onder presidium van mr. Cammelbeeck, en zijn aandeel in de opdissing en compositie van de eerste aflevering der serie „Nederland in de bezettingstijd" (de tweede viel buiten het beoordelingstijdvak der Jury). De Jury hecht zoveel gewicht aan deze daad. dat zij er de nadruk op wil laten vallen dat hier sprake was van gelukkig teamwork. Anstadt genoot bij deze do cumentaire de steun van bekwame me dewerkers als dr. L de Jong en Ben Blokman, aldus het rapport. Twee culturele sferen Milo Anstadt werd geboren op 10 Juli 1920 te Lwow in Gallicië, dat toen deel uitmaakte van Polen. In oktober 1930 vestigde het gezin zich in Amsterdam. Anstadt is in twee culturele sferen op gegroeid: in de Oosteuropese-joodse en in de Westers-Nederlandse. Hij is zelf van mening, dat deze tweezijdigheid van doorslaggevende betekenis is geweest voor zijn verdere loopbaan. Zijn school opleiding is zeer beperkt geweest. Feite lijk is hij een autodidact. Naast zijn werk in het kleine bedrijfje, dat zyn vader had opgebouwd, bereidde hij zich voor op het staatsexamen, dat hij als ge volg van het uitbreken van de oorlog nooit heeft afgelegd. Wel volgde hij in 1938-1939 de colleges van het. Nutsse- minarium voor Pedagogiek. Zijn ouders werden tijdens de oorlog gedeporteerd en keerden niet terug. Na de bevrijding trad hij in dienst bij het weekblad „Vrij Nederland" als redacteur en redactie-secretaris. In 1950 stapte hij over naar de radio. Hij werkte als chef-redacteur een aantal jaren bij de radio nieuwsdienst. In 1948 was Anstadt reeds begonnen met het schrij ven van hoorspelen en klankbeelden voor de VARA. In de loop van zes Jaar werden twaalf van zijn spelen voor de microfoon gebracht door S. de Vries jr. Op 1 februari 1955 trad Milo Anstadt toe tot de tv.-staf van de VARA. Consolidatie In de inleiding van het Juryrapport wordt een aantal opmerkingen gemaakt over de kwaliteit der tv.-ultzendingen in 1959-1960, die volgens de Jury behou dens enkele duidelijk naar voren sprin gende uitzendingen een consolidatie ;e zien hebben gegeven van erkende standpunten. De experimenten op to neelgebied hebben nog niets duurzaams opgeleverd. Het décorwerk heeft meestal kwaliteit, het in beeld gebrachte toneel talent mag er zijn, maar aldus de ;ury de basis van alle goede televisie: iiet vaktechnisch gave en oorspronkelij ke scenario wordt te vaak gemist. Echte tv.-schrijvers zijn nog zeldzaam. Goede schrijvers zouden aangemoedigd moeten worden. Goede persoonlijke prestaties leverden o.a. Henk de By in zijn reportage- en interviewwerk en Theo Eerdmans in zijn rubriek „Je neemt er wat van mee", terwijl de waardering, die reeds in het vorige Juryrapport werd uitgesproken over Bert Garthoff als de gastheer in Anders dan anderen" nog is versterkt. Prestaties, die volgens de Jury even eens boven de middelmoot uitkwamen, waren de uitbeeldingen van Ank van der Moer en Ko van Dijk in respectievelijk „Tweemaal Iphegeneia" en „Requiem voor een zwaargewicht". De geheel persoonlijke noot, die Pierre Janssen, conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam, aan zijn rubriek „Kunstgrepen" heeft weten te geven, heeft, volgens de jury aangetoond hoe eerlijke bewogenheid van een spreker haar uitwerking op de kijkers niet mist. Nadat prof. mr. G. J. Wiarda de prijs had uitgereikt en een telegram van Prins Bernhard had voorgelezen, sprak Milo Anstadt een uitvoerig dankwoord. Voor deze plechtigheid hadden de vele aanwezigen uit radio- en televisiewereld geluisterd naar prof. mr. I. A. Diepen horst die „als buitenstaander" zijn visie op de televisie gaf en tot de conclusie kwam, dat er inderdaad wel gevreesde nadelen van de televisie zijn opgetreden, maar dit medium alle te zwartgallige voorspellingen toch had beschaamd. Voorts is op deze avond bekend ge maakt, dat de televisieprijs, welke voor lopig voor drie jaar was ingesteld, van nu af aan een permanente prijs zal zijn, welke jaarlijks zal worden toegekend. (Van onze t.v.-medewerker) Wü achten ons gerechtigd en verplicht een duit in het zakje te doen nu ten derde male de prijs van het Prins Bem- hardfonds voor de televisie is uitgereikt en deze prijs daarmede tevens een (Van onze t.v.-medewerker) We hebben bewondering voor hetgeen de KRO gisteren voor de televisie pres teerde. Het is toch ook wat, dat het beste programma in de serie „Het huis voor God en ons" tot onderwerp had de Ad ventkerk van de Hervormde Gemeente in Aerdenhout, waarbij commentaar door een predikant werd geleverd. We waren over de aanpak van dit onderwerp tot op heden nu niet direct enthousiast. Het was een dorre en wat warrige historie. En dan ineens rijst een beeld voor de kijkers op, waarin met eerbied de door architect Sijmons ont worpen kerk in de ruimte wordt gezet en er uit naar voren treedt. En dat was nog niet alles: er werd nog een deel van een protestantse doopdienst bij ge geven. Hoogst opmerkelijk enver heugend, want hierdoor kwam ook ruimte in de televisie. Er vertoonde zich een nieuw en verheugend perspectief. Prijzende woorden dienen eveneens gewijd te worden aan de dramatische produktie. De min of meer lamentabele titel mocht het genot niet vergallen. „De brug der zuchten" was een hoogst opmerkelijk spel, ontstaan uit een to neelstuk van een jong Engels auteur, dat weliswaar bekroond werd, maar bij de opvoeringen niet zo'n grote waarde ring wist te oogsten. Lo van Hensbergen heeft zijn fijn- besneden pen en zijn spitse geest in dienst gesteld van een televisiebewer king. Maar hij heeft meer gedaan. Hij heeft de dialogen herschreven (en hoe!) het stuk uitstekend weten te bezetten en de vertoning bovendien nog geregis seerd. Hij kon er niets aan doen, dat het in het begin traag op gang kwam. Het was echter nodig voor de situatie tekening, maar naarmate er meer per sonages in tevoorschijn traden, kwam er leven en tekening in het geheel. Alle kinderachtigheden van de „grote" poli tiek werden door soms hevige bij- kleuring heerlijk op de hak genomen. Het geheel kreeg een sfeer van actuali teit mee, die het geschikt maakte in New York bij de afscheidsvoorctelling van de vergadering der V.N. te worden opgevoerd. We zouden het in het geheel niet be treuren om dit stuk nog eens te zien De zwart-wit (mis-) tekening, die men aan dit soort zaken bU de V.N. pleegt te geven, wordt erdoor genuanceerd krijgt diepte en hierdoor toch ook wel misschien iets meer perspectief. continu karakter heeft gekregen blijkens een uitdrukkelijke uitspraak van het be stuur. Wij zullen daartoe geen nauw keurig verslag geven dat vindt de lezer elders in dit blad maar willen opiniërend tewerk gaan. Voorop staat, dat wij verheugd zijn voor Milo Anstadt, omdat met ingang van gisteren bij de 30ste verjaring van jn komst in Nederland hij zijn initialen [gemener waar gemaakt ziet dan alleen ter dekking van de naam, die hij bij zijn geboorte in het Poolse Lemberg mee kreeg. Hij is erkend als MA., in Angel saksische landen als titel gebruikt voor master of arts. meester der kunsten. Maar verder hebben we toch ook wel enige kritiek. Het bericht van de krant van gisteren nog in het geheugen betref fende de geheimzinnige omzichtigheid, waarmee de keuze van de Nobelprijs- kandidaat dit Jaar wordt omgeven, moet het een pijnlijke constatering worden genoemd, dat de keuze zo lange tijd tevoren in zo brede kring was uitgelekt. Eén der charmes, die der verrassing, werd er aan ontnomen. Het was ver wacht. Niettemin was en bleef het onver wacht voor velen. Dit lijkt abacadabra, waarvan de oplossing aldus luidt: Anstadt was zelf totaal niet tevreden met zijn „Spiegel der kunsten". Hij is er welhaast letterlijk ziek van geworden. Hij zag er nauwelijks meer heil noch perspectief in. Na meer dan 50 uitzen dingen moet elke serie in schablone ge klonken raken. Net op het goede moment voor zijn geestelijk evenwicht kreeg hij die prachtopdracht om de serie over de bezetting te gaan produceren en regis seren. Dat hij vooral hierdoor ineens in de pr ij zenzekerheid kwam te verkeren, is begrijpelijk, maar belast hem zwaar voor de komende jaren, waarin hij de serie tot een 20 afleveringen moet vol einden. Kort geconcludeerd: hij verdient de prijs, maar wij hadden het meer voor de hand liggend gevonden als hij hem als bekroning van een vervulde opdracht had ontvangen. Garthoff had hem dit maal ons inziens toegewezen moeten ADVERTENTIE TELEFOON 21444 Weekeind menu's f3.50, f4.50, f6—. Menu f 6. ASPERGESOEP GEBR. KIPPELEVER op toost. MADEIRASAUS Entrecöte aux Champignons DOPERWTEN POMMES FRITES IJS MET SLAGROOM. VOOR KINDEREN hebben wU een speciaal menu a f3. Advertentie HEINZELM ANN'S wollen damesjumperg en vesten herentruien. i p o r t h u i s v.d. >Staay krijgen, maar deze was reeds met andere eer geprezen. Het deed ons deugd, dat in het Jury rapport de documentaire over de schrootaffaire werd geroemd, Hilter- mann's Londens commentaar, de repor tages uit Kongo, Pierre Janssen in het zonnetje werd gezet, Theo Eerdmans met ere werd vermeld, alsmede de regisseurs Van Hemert en Van Iersel en tenslotte met zo grote nadruk werd gepleit voor een frequenter optreden van onze stad genote mevrouw Plmentel. Bij het gebeuren gisteren in Hilversum veroorloven we ons nog de volgende kanttekeningen. Het was een aardig idee om in het journaal wat interviews in te lassen, maar reporter Gerritsen wist zijn plaats niet door de rol van gastheer te gaan spelen en een onder vraagde welkom te heten. Het grapje van Garthoff was goed („Ik hoop, dat Annie Schmidt hem krijgt, want ze ver telde me Juist, dat de prijs van het vorig Jaar al op is") en burgemeester Boot gedroeg zich waardig zonder hooghartig te zijn. De zaalregie bU de tekening tenslotte was te statisch, te traag en onzeker en toonde niets van enige waar dering voor de pakkende wijze, waarop Anstadt een kenschets van de Neder lander gaf noch van de reacties op zijn weldoordachte t.v.-filosofle. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. - NCRV: 18.00 Fanfaremuz. 18.20 Licht ..rogr. 18.50 Regerlngsultz.: De volksont wikkeling ln deze wereld, door mr. L. B. van Ommen, chef afd. volksontwikkeling van het min. v. O. K. en W.. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Oevar. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gram. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 In tern. oriëntatie ln kerk. zending en oecu mene, lezing, 23.00 Kamerork. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 208 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. uitz. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu. lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Plano en vlooi. 20.30 De mens en zijn werk, gesprek. 20.50 De wereld ver- -adert. lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 Jen school waar ze recht op hebben, klankb. 22.16 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Espe ranto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Maandelijkse t.v.-kron. 21.00 Reis beschrijving met illustraties. 21.15-22.10 Gevar .progr. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP 1820 uur) Graduation Ball VRIJDAG 7 OKTOBER Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Heeft Constance gelijk?" 8 uur nam. Dlligentla Going Madly Dutch 7.30 en 10 uur nam ZATERDAG 8 OKTOBER Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Tweemaal Bonaparte" 8 uur nam. Gebouw voor K. en W. Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo 8.15 uur nam. Dlligentla Going Madly Dutch 7.30 en 10 uur nam. ZONDAG 9 OKTOBER Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Heeft Constance gelijk?" 2 en 8 uur nam Haagsche Kunstkring Recital pianiste Miranda Stronghlli 8 uur nam. MAANDAG 10 OKTOBER Dlligentla Pianiste Mlchéle Boegner 8 uur nam. DINSDAG 11 OKTOBER Kon. Schouwburg Nederlands Ballet 8 uur nam. Dlligentla Pianist Noël Lee en violist Paul Makanowlzky 8 uur nam. WOENSDAG 12 OKTOBER Kon. Schouwburg Nederlandse Co medle met „Dona Diana" 8 uur nam. Rolzaal Brussels harpkwartet van Mireille Flour 8 uur nam. Gebouw voor K. en W. Residentie-or kest o.l.v. Willem van Otterloo, solist Zl- no Franscescattl (vlooi) 8.15 uur nam. DONDERDAG 13 OKTOBER Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Heeft Constance geiyk?" 8 uur nam. Gebouw voor K. en W. Nederlandse Opera met „Le Nozze dl Figaro" 8 uur nam. BIOSCOPEN Apollo Na de extase. (14 Jaar). Dage lijks: 12.15. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Asta Can-can. (14 laar). Dagelijks 2 en 8 uur, zondag: 1.30. 4.30 en 8 uur. Byou Wlr Wunderklnder. (A.l.) Da- felljks: 2, 7.15 en 9.30 uur; zondag: 2, .15, 7.15 en 9.30 uur. Camera De man die alles kan. (A.l.). Dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2, .4.30, 7 en 9.15 uur. City Kirmes. (18 Jaar). Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9.15 ur; zaterdag en zondag: 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Corso Malgret. (14 Jaar). 2.15 en 8.15 uur; zaterdag: 2 9.15 uur; zondag: 2, 4.,30, 6 uur. tageiyks: 6.45 en spraak met Mi (14 Jaar). Werkdagen: 2.30 en 8.15 u. zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Flora Het teken van Don Marcos. (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Copltol Lokvogels der macht. (18 Jaar), zaterdag: 2. 0.30 en 9.15 uur; zondag: 4, 6.30 en 9.15 uur; woensdag: 8 uur; donderdag: 2 uur; overige dagen 2 en 8 uur. lollvwood Lokvogels der macht. (18 jr) zaterdag en zondag: 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Criterion The Goddess. (18 Jaar). Da gelijks: 2.15, 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag: 1.45. 4. 7 en 9.15 uur. Metropole Tusehlnskl Gesloten ln ver band met première „Ben-Hur" op vrij dag 21 oktober. Muslca De vrouw die haar man ver kocht. (18 Jr). Dagelijks: 2.15 en 8 uur; zaterdag: 7 en 9.30 uur, zondai 9.30 uur; matinee zaterdag en woensdag 7 en geen Odeon Rhapsodle der hartstochten. 14 Jr). Dagelijks: 2 en 8 uur; zondag: .45, 5 en 8.15 uur. Olvmpla Suddenly last Summer. (18 Jaar). Dagel.: 2 en 8 uur; zondag 2, 5 en 8 uur. Passage De zaak M.P. (A.l.). Dage- 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zondag; 1.45, 4.16, 6.45 en 9.16 uur. Rembrandt Come Prima. (A.l.) Zater dag: 2. 6.45 en 9.15 uur; zondag: 4, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2 en 8 uur. Rex Waarover men niet spreekt. (18 laar). Dagelijks: 9.30, 11.30, 1.30, 8.30, 5.30, 7"" J 4.30, 7 donderdag: Vrijdag t.e.m. zondag: 2.; 9.15 uur; maandag: t.e.r 2,30. 7 en 9.15 uur. Seinpost Wild River. (14 Jaar). Dagelijks 2.15 en 8.15 uur; zaterdag en zondag' 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Stndlo Lemmy Cantlon Incognito. (11 Jaar). Dagelijks: 2 ,4, 7 en 9.15 uur. Thalla Bandido. (14 jaar). igeiyks: 30. 4.30 2.30. 7 en 9.15 uur: zaterdag: 7 en 9.15 uur; zondag: 3. 5. 7 en 9.15 u. De ritkUk Het zevende zegel. (18 laar) Dinsdag en donderdag 2 uur; zondag i 4,15, 7 en 9.15 uur, overige dagen 2, 7 ei 9.15 uur. West-End Nooit op zondag. (18 Jaar). Dageiyks: 2.15 en 8.16 uur; zaterdag: 2.15, 6.45 en 9.15 uur; zondag: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cineac Nieuws uit binnenland en bui tenland, afgewisseld door een tekenfilm en een documentaire van A. Koolhaas „25 Jaar wereldgeschiedenis". (Over de 4e iyn I: Johann Strauss. (Ballet arr. Antal Dorati). The New Sym- phny Orchestra London olv. Anatole Fis- toularl. I: Franz Lehar „Die lustige Witwe Operette ln 3 bedrijven op tekst van Vic tor Leon en Leo Steln. Medewerkenden: Baron Mlrko Zeta, gezant van Pontevredo in Parys, Anton Niessner; Valencienne, Emmy Loose; Graaf Danilo Danllowltsch, gezantschapssecretaris, Erich Kunz; Han- na Glawarl. Elisabeth Schwarzkopf; Ca- mllle de Roslllon, Nlcolal Gedda Vicomte Cascada, Ot&kar Kraus; Raoul de St. Brio che, Josef Schmldlnger. Phllharmonla Koor en Orkest. Dirigent: Otto Acker- mann. BINNENLAND De pensioenen van reserve-officieren zijn het onderwerp van een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer ls ingediend, in dit ontwerp wordt een regeling voorge steld Inzake de voor pensioen geldige diensttijd en de pensioengrondslag van reserve-officieren van Landmacht en Ma rine. aan wie tydens de bezetting eervol ontslag of groot verlof ls verleend. - Donderdag 13 oktober brengen elf Duitse gemeentebesturen uit het mijnge- bled rond Aken een orlëntatiebezoek aan Zuid-Limburg. Tydens dit bezoek, dat een volle dag ln beslag zal nemen, zal ln di verse Limburgse steden speciaal aandacht worden geschonken aan de bouwnyverheld het onderwijs en Instellingen op sociaal en cultureel gebied. - Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat, ls de hoofdinge nieur ln algemene dienst der P.T.T., lr. P. F. Blickman te 's-Gravenhage (Centrale Directie). Ingaande 1 september 1960 be noemd tot hoofdingenieur-directeur der P.T.T. De minister van Volkshuisvesting, mr. J. van Aartsen heeft ln het Rijksmu seum Kröller-Müller in Otterloo een re ceptie aangeboden aan de deelnemers van het Internationaal stedebouwkundig con gres. Aan dit congres wordt door vertegen woordigers van meer dan 20 landen deel genomen. In het Apeldoornse Julianaziekenhuls ls de 81-Jarige heer G. Brienesse overleden, nadat hy bijna twee weken geleden met kolendampvergiftiging werd opgenomen. Zijn 89-Jarlge echtgenote, die ook in het ziekenhuis moest worden opgenomen, kon genezen naar huls terugkeren. In het ..Parochiehuis" te NiJverdal heeft prof. dr. ir. W. F. du Bols. voorzit ter van de „Nederlandse vereniging voor Textieltechniek" (N.V.T.T.), gisteren de Nederlandse Textieldagen I960 geopend, waarop aandacht wordt geschonken aan actuele problemen en de toekomst van de textielindustrie. De na de ontploffing aan boord van de Nederlandse tanker „Astrid Naess" van de Nederlandse Norness Scheepvaartmaat schappij verleende ontslagen aan acht be manningsleden, zijn „financieel afgewik keld". Zulks geschiedde naar genoegen van de bij het N.V.V. aangesloten centrale van zeevarenden ter koopvaardy, die de belangen van de opvarenden van de Astrid Naess heeft behartigd. BUITENLAND Het Wallraf-Richartz-museum in Keulen heeft uit het bezit van Marc Cha gall diens grote olleverfschlldering „Mo- zes verbrijzelt de wetstafelen" voor 190.000 mark aangekocht. Er worden voorbereidingen getroffen voor een uitwisseling van balletgezelschap pen tussen Jeruzalem en Johannesburg. Het onlangs gestlchtte Johannesburgs stadsballet gaat omstreeks Juni 1961 in Jeruzalem (en daarna ln Tel Avlv en Hal- fa) optreden. In januari 1961 komt de vermaarde Israëlische balletchoreografe Nlna Nlkova naar Zuld-Afrlka. In Juni brengt zy dan haar „bdbelse balletgroep" van Jeruzalem naar Johannesburg om daar balletten, gebaseerd op Oud-Testa- 60 seconden om dit „woordbeeld" tè ontraadselenof I seconde om de oplossing te lezen! In het district Lublin. In het zuid oosten van Polen, zyn achttien ambtena ren van het bureau, belast met de Inza meling van varkens, gearresteerd wegens verduistering van grote bedragen. Van de bult ls reeds een bedrag van drie miljoen zloty of bijna een half miljoen Nederland se guldens achterhaald. Een door het Franse ministerie voor Culturele zaken georganiseerde tournee door de Scandinavische landen van de Franse schrijfster Nathalie Sarrauté. voor het houden van lezingen, ls afgelast, na dat de schrijfster het bekende manifest Sartre, waarin het recht tot dienstweige ring bij de Franse troepen ln Algerye wordt verdedigd, heeft ondertekend. By opruimingswerkzaamheden in de tijdens de oorlog geheel verwoeste Tler- garten-wyk ln We6t-Beriyn ls een brand kast met geheime documenten uit de na zi-periode gevonden, w.o. brieven van Martin Bormann, Alfred Rosenberg en Rudolf Hess en ook van de party-kanse- lary en de Gestapo. Volgens de politie hebben de papleren van hun langdurig verblijf ln de zwaar beschadigde brand kast erg te lijden gehad. BIJ Alx-les-Balns zyn gistermiddag twee helikopters van het Franse leger in de lucht tegen elkaar gebotst. Alle zes In zittenden kwamen om het leven. „In de zeer nabije toekomst" zal worden gebruik gemaakt van radiografisch bestuurde raketten voor het verzenden van post over lange afstanden, aldus heeft de Franse minister van de P.T.T. Michel Mau- rlce-Bokanowskl meegedeeld. Wellicht zul len volgend Jaar reeos enkele proeflance- rlngen worden gedaan. In Stallnabad. de hoofdstad van Tadjikistan, zal volgende week de eerste Russische conferentie over Afro-Azlatlsche solidariteit worden gehouden, aldus be richt Tass. Gedelegeerden uit Algerye. de Ivoorkust. India, Kameroen, de V.A.R., „en andere Afro-Azlatlsche landen" nemen er aan deel. De Westdultse minister van Econo mische Zaken en vlce-premler Erhard ls donderdag van bezoeken aan Afghanistan en Perzië in Bonn teruggekeerd. Hy noem de zyn reis „byzonder geslaagd". In Tehe ran heeft Erhard gedurende drie uur met de Sjah politieke en economische kwesties besproken. De directeur van het Max Planck- instltuut voor arbeidsfysiologie, prof. dr. Günther Lehmann, heeft een onderzoek ingesteld naar de Invloed van geluld op de mens. Ook door geluiden die niet als hinderlijk worden ondervonden kunnen storingen ln de bloedsomloop, maag en hartaandoenlngen en vaatziekten ontstaan Volgens prof. Lehmann kan men niet aan geluld wennen, omdat de vaten zich door met de bouw van 's werelds grool onbewuste reacties vernauwen, de bloed- tel. het New Americana-hotel. Het zal 50 druk wordt verhoogd en de bloedsomloop verdiepingen hoog worden en ln mei 1962 meer weerstand ondervindt. zyn voltooid. mentl6Che figuren, te dansen. De orkaan „Kit" heeft tot nu toe op de Phillppljnen zestien mensenlevens ge elst het aantal personen dat nog wordt vermist ls groot. Slachtoffers zijn voor het overgrote deel opvarenden van bootjes die in de storm ten onder gingen. De orkaan, waarin windsnelheden van 145 km/u voor komen. beweegt zich thans ln noordelijke richting. Het Westdultse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat er dezer dagen twee mannen zyn gearres teerd, die voor de Russen spioneerden. Zij hadden documenten gefotografeerd, en de fotokopieën naar Oost-Berlljn gesmokkeld. In New York zyn gisteren een 16- Jarlge en een 17-jarige Jongen ter dood veroordeeld, omdat zij vorig Jaar twee Jon- f;ens. die zy zouden hebben aangezien voor eden van een concurrerende Jeugdbende, hadden doodgestoken, zy hoorden het vonnis onbewogen aan. De Britse spoorwegen overwegen of zy een grens zullen stellen aan het ge wicht van de treinreizigers. Woensdag ge beurde het n.l., dat de dleseltreln tussen Reading en Londen driemaal tot stilstand kwam tijdens de rit van een uur. Dit kwam doordat in het eerste rijtuig van de trein zoveel weldoorvoede forensen plaats genomen hadden, dat de wagen doorzakte en de automatische rem ln werking werd gesteld. Een spoorwegfunctionaris ver klaarde: „Bij ons weten ls dit nog nooit voorgekomen". Het Duitse leger zal de beschikking krygen over een gebied van bijna 100 ha ln de Belgische gemeente Arendonk de Belgisch-Nederlandse grens voor he richten van een militaire basis. Na een rumoerige vergadering heeft het Aren- donkse gemeentebestuur met de stemmen van de socialistische leden tegen een voor stel goedgekeurd om dit terrein af t« staan aan het Belgische ministerie van Landsverdediging, dat op zyn beurt de grond voor een periode van 30 Jaar zal af staan aan de „Bundeswehr". In New York is een begin gemaakt i. w (otste VRIJDAG Den Burcht: Filmavond over emigratie Lissone Llndemann. 8 uur nam. MarekerkZangavond Bybelkloskver- eniglng. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht): Jongeren- federatie Leiden. Spr. Willem van Iepen- daal over: „Volkstaal en volkshumor". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventskerk 10 10.30 uur. bijbelstudie; 10.30-12 uur (H.A.) ds. K. C. van Oossanen. Lakenhal: Opening Postzegeltentoonstel - ling. 2.30 uur nam. Stationsplein: Paddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.45 uur nam. MAANDAG Rapenburg 8: Ver. voor Int. Rechtsorde Spr. dr. J. Pouwer over „De visie van de papoea op ons". 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-lezing dr. Bron- gersma over de expeditie naar Nieuw-Gul- nea. 8 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Lezing mevr, ;aalVan Santvliet over Tsjecho-Slowa- kije, voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen 30 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Spr. de heer Dingeman Korf sr. over oud-Neder landse tegels. 8 uur nam. Pieterskerk: Concert Mannendubbel- kwartet ..Inter Nos". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Volkshuis: Kinderkoor „Alles ter ere Gods". 7.30 uur nam. WOENSDAG Antonie Duycklaan 13: Opening Prinses Marijke kleuterschool. 3.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. Godfrey Talbot. „Met een microfoon de wereld rond". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Haarzuilen, Hulzen en A'dam. 8 uur voorm. Tearoom v. d. Heyden( Breestraat 83): Causerie A. Gols over Frankrijk, voor Ned. Chr. Rei8ver. 8 uur nam. Zomerzorg: Ver. oud-leerlingen Am bachtsschool. Filmavond „Winter op de Noordatlantlsche Oceaan". 8 uur nam. Den Haag (Kon. Schouwburg): K. en O.-voorstelling Ned. Comedle „Dona Diana". 8 uur nam. DONDERDAG Central: Ledenverg. Ver. voor Faculta tieve Crematie. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Oratorium ver. „Con Amore" zingt Mozart's Requiem en Bach-cantates. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A Taevernler Tot 1 okt werkd. 105 uur; 's zondags 1—5 uur; na 1 okt.: werkd I 4 uur; 's zondags 14 uur (Tot 17 oktober) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon 6telling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 'szonaags 15 uur nam (tot 15 december) Ryksmuseum Geologie en Mlneraloi v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geo) gle van Nederland. Op werkdagen 7an 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rllksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling „zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). VOOR ZATERDAG 8 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Religieuze liederen. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Kinderkoor. 10.80 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promanade- ork. en soliste. 12.50 Act. 13.00 Nw§. 18.16 Zonnewijzer. 18.20 Llohte mui. 18.50 Voor de Jeugd. KRO: 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Gram. v. teenagers. 15.10 Fran se les. 15.30 Vaticaanse act. 16.45 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 1680 Instrum. oc tet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalis tiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Memojandum. 19.15 Lichte muz. 19.35 Vraaggesprek. 19.60 Lichtbaken, lezing. 20.00 Ork., koor en sol. 21.00 Gram. 21.10 Gevar progr. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Gewyde muz. 22.45 Samenspraak der herders, lezing. 23.05 Muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. - VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 voor de hulsvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12,33 Hammondorgelspel. 13,00 Nws 13.15 Bportnws. 13.40 Gram. VARA: 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 De multery op de Calne, hoorsp. 16.40 Har- monie-ork. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Vrijzinnige Protestanten ln den vreemde, lezing. 19.40 Christus, zijn leer lingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge var. progr. 21.15 Soc. comm. 21.80 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Cabaret. 23.10 Gram, met com ment 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Alleen voor heren, muzikale eomedle. 20.45 Kanttekeningen. 20.55 Licht progr. 21.40 Speelfilm. 22.06 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 ro. 12.00 Ork. conc. 12.30 Ooggetuigenver slagen. 13.00 Automoblllstenkron. 13.80 Liederen. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Interviews. 14.40 Gram. 15.10 Hoorsp. 16.10 Hoogtepunten uit de progr'e v. d. afge lopen week. 17.00 Vragenbeantw. 17.30 Pla- norecital. 17.45 Voor de kind. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportprogr. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Lichte muz, 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.10 Boek bespr. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermu». Engeland, BBC Light Programme, 1500 11.00 Gevar. progr. (Om 11.80 en 12.80 nws.). 13.00 Wedstr. tussen leerlingen van scholen. 13.30 Nws. en gevar. muz. 13.45 Sportprogr. 14.10 Lichte muz. 16.00 Ork. muz. 15.45 Lichte muz. 15.55 Races. 16.10 Lichte muz. 16.45 Voetbal. 17.06 Sportuit slagen. 17.45 Pianospel. 18.00 Sportversla- gen. 19.00 Samenzang. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Voetbal. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.). 22.00 Gevar. muz. 23.00 Jazz muz. 23.30 Nws. en sport 23.40 Popul. muz. (Om 0.30 nws.). 0.65-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 809 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.16 Ham mondorgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Ge var. muz. 15.30 Volksmuz. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Popul. muz. 19.00 Nwe. 19.30 Koormuz. 20.00 Popul. liedjes. 21.15 Dans muz. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.40 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrilk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.40 Kamermuz. 17.45 Gram. 18.15 Opera- muz. 19.40 Jeugdconc. 21.00 Ork. muz. 22.20 Gram. 23.05 Gram. 23.52-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.16 Muz. kaleldoskoop. 14.30 Journ. 16.00 Accordeonmuz. (Om 15.15 Gram.) 16.00 Liederen. 16.15 Gram. 16.45 Don Kozakkenkoor. 17.00 Nws. 17 30 Litur gische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse es. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.45 Gram. 20.30 Gevar. muz. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Vrol. muz. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Dansmuz. 484 m. 12.17 Lichte muz 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 14 60 Vrije tyd. 16.02 Ork. muz. 17.00 Nws. 17.10 Jazmuz. 18.38 Gram. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.30 TArléslenne. opera. 21.30 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.65 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Onze man ln Havana". (14 Jr) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De held van Pork Chop Hill". (!8 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.16 en 9.15 u.: iondag: 2.30, 4.45. 7.16 en 9.15 uur. Casino: „Een nacht van 1000 angsten". (18 laar). Werkdagen: 2.30, 7 en^.15 u., zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; Donderdagavond: K. en O. Lldo: „Petrus de grote visser" (14 Jaar). Dagelijks: 2.30 en 8 uur. Luxor: „De zaak M.P." (Alle leeftyden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Middle of the nlght". (18 J«r). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. WASSENAAR Astra-theater 8 uur; zaterdag en zondag: 7 en 9.16 u. „De kinderrechter". (14 Jaar). Donderdag 8 uur ..Jane Eyre". (14 Jaar). Zondag en woensdag 2.30 uur „Slsst". (Alle leeft.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden zyn geopend de Doeza-Apotheek Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven- Apotheek, Haven 18. tel. 20085. Bij geen gehoor bij Uw hulsarte of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Van vrijdag t/m woensdag WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam mist Den Helder mist Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Et B w.stll 17 9 j j S3 0.5 0.3 0.1 4 16 10 mist o 2 17 5 licht bew zzo 5 17 12 mist w.stil 17 10 u.i mist w.stll 17 7 0.4 mist w.sttl 18 12 2 licht bew. w.stll 18 8 0.1 Z.-Limburg zwaar bew. zzo 3 17 9 6 Helsinki motregen no 4 8 5 0.2 Stockholm geh. bew. n 2 13 8 0 Oslo geh. bew. ono 4 12 9 0.1 Kopenhagen geh. bew. o 7 16 8 0 Aberdeen mist wstll 13 Londen regen nno 4 18 13 4 Brussel zwaar bew z 3 18 10 0 Luxemburg mist wzw 1 15 8 1 Parys geh, bew. z 3 19 12 0.1 Bordeaux regenbul w 6 18 13 26 Grenoble zwaar bew w.stil 18 11 8 Nice onbewolkt nnw 2 20 12 9 Berlijn geh. bew. nno 1 20 11 Frankfort regen zw 2 18 12 2 München regen wnw 2 16 11 8 Zürich regen w.stll 15 11 24 Genéve zw. bew. zo 1 15 9 3 Locarno regen wstll 13 11 35 Wenen zwaar bew. o zo 7 23 13 0 rnnsbruck regen w 4 23 10 3 Athene zwaar bew. ono 1 24 0.1 Rome half bew. wzw 2 25 14 28 Alacclo zw bew. w 3 13 2 Madrid licht bew w.stll 17 9 0 Mallorca licht bew. w.stll 23 0.6 Lissabon onbewolkt w 4 20 13 2

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2