IEMCO FOR LE iw Zege voor Verwoerd: Zuid-Afrika wordt eind 1961een republiek POLITIES ALARISSEN (NOG) NIET OMHOOG Géén extra - leveranties van V. S. aan Indonesië WEERBERICHT meubelen Nationale partij kreeg 75. 000 stemmen meer dan de oppositie Minister Luns bepleitte weer landingsrechten voor deKLM schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk' Nu iedereen TV! EDLY-RADIO SERVICE (Stee/ Qïïeu ws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 No. 30170 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Zuidafrikaanse Nationale Partij van premier Verwoerd heeft in het referendum over de vraag of Zuid-Afrika een republiek moet wor den een zij het „betrekkelijk geringe overwinning behaald. Vol gens het onofficiële resultaat van de woensdag gehouden stemming, waaraan alleen de ongeveer 1.800.000 blanke kiesgerechtigden mochten deelnemen, spraken 850.724 kiezers zich uit voor de republiek, terwijl 774.607 kiezers te kennen gaven, dat zij de huidige toestand, waarin Koningin Elizabeth van Engeland als staatshoofd wordt erkend, bestendigd willen zien. De voorstanders van een republiek kregen der halve een meerderheid van 76.117 stemmen. Kleine meerderheid De Nationale Partij, die sinds 1948 aan de macht is, beschikt in het land zowel als in het parlement over slechts een kleine meerderheid. Haar aanhan gers wonen over het algemeen op het platteland, terwijl de stadsbewoners ge meenlijk hun stem geven aan de Ver- In januari voorstel in het parlement Na deze volksraadpleging zal de rege ring in de volgende fase beslissen, of zij de republiek zal laten uitroepen door het parlement. Premier Verwoerd zou vanavond een radiorede houden. Men verwacht dat hij dan zijn verdere plan nen bekend zal maken. Vóór het refe rendum had de eerste-minister meege deeld, dat de regering in de komende parlementaire zitting in januari voor stellen zal doen om de weg naar een republiek te effenen. Het zou volgens hem echter nog wel tot het eind van het volgend jaar kunnen duren, voordat een besluit ten uitvoer wordt gelegd. De Nationale Partij, die vrijwel alle Afrikaanders Afrikaans-sprekenden van Boerenafkomst onder haar aan hang telt, had als haar voornaamste tegenstandster de Verenigde Partij, die in meerderheid bestaat uit mensen van Britse afkomst. Deze partij is tegen het uitroepen van de republiek, omdat dit de mogelijkheid inhoudt, dat Zuid-Afrika buiten het Britse Gemenebest komt te staan. Zij noemde het referendum een poging om de aandacht van het volk af te leiden van het dringende rassen vraagstuk. Ferhat Abbas laat het masker vallen Beroep op de Sovjet-Unie Premier Ferhat Abbas van de „Voor lopige Algerijnse regering" heeft gister avond een beroep op de Sovjet-Unie ge daan, „het lijdende Algerijnse volk" te helpen bij het verkrijgen van onafhan kelijkheid. Hij sprak op een receptie van de Tunesische ambassadeur in Moskou, waar hij eerder op de dag uit Peking was aangekomen. In antwoord op een rede van de Sovjetrussische vice-premier Kosy- gin zei Abbas, dat het geen toeval was, dat de vertegenwoordigers van de voorlopige Algerijnse rege ring zich in de Russische hoofdstad bevonden. „Wij zijn hier omdat naar onze mening de wereld thans verdeeld is in twee kampen, het kamp van de imperialisten en het kamp van de vrede. Het Algerijnse volk weet, dat Moskou in het kamp van de vrede ligt". Abbas deelde mee, dat hij drie dagen in Moskou zou blijven. President De Gaulle heeft te La Tour du Pin een toespraak gehouden, waarin hij met betrekking tot Algerije zei, dat Frankrijk zich noch door de V.N., noch door de opstandelingen de wet zal laten voorschrijven. De organisatie van de V.N. vindt hij „gedegenereerd tot een soort permanent schandaal". Wij willen Europa één maken, aldus de Franse president, maar wij willen daarbij onszelf blijven, onze ziel en onze vrijheid van handelen behouden. Vandaag zou De Gaulle in Grenoble het woord voeren. Verwacht werd, dat hij een nieuwe poging zal doen een einde aan de strijd in Algerije te maken en zijn mening zal geven over andere be langrijke aangelegenheden, zoals de atoombewapening. De Zwitserse politie heeft gisteravond in Genève Francis Jeanson aangehou den, die vorige week op beschuldiging van steunverlening aan de Algerijnse opstandelingen in Parijs bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Enige weken geleden had de Zwit serse regering Jeanson de toegang tot het land ontzegd, omdat zijn activiteit ten gunste van de Algerijnse verzets beweging in strijd met de neutraliteit van Zwitserland werd geacht. IETS LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Iets lagere middagtemperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 OKTOBER. Zon op: 6.52 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 20.12 uur; onder: 10.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.09 en 17.27 uur. Laagwater te 1.07 en 13.17 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's) enigde Partij. Op grond van het kies stelsel worden de plattelandsdiètricten bevoordeeld boven de stadsdistricten. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat de Unie van Zuid- Afrika vijftig jaar bestond, had dr. Ver woerd in juni een beroep op de Engels sprekende Zuidafrikanen gedaan om met de Afrikaans-sprekende samen te werken bij het instellen van de repu bliek en deze niet afhankelijk te willen stellen van de wens van de meerderheid. Ingeval van samenwerking zou elk con stitutioneel conflict kunnen worden ver meden en de twee blanke bevolkings groepen zouden opnieuw samen het land kunnen leiden, zo meende de eerste-mi nister De uitslag van het referendum bete kende een groot succes voor het „elek tronisch brein", dat werd gebruikt door professor Bleksley van de universiteit van Witwatersrand. Op grond van de eerste uitslagen had dit apparaat 24 uur voordat de voorlopige einduitslag bekend werd gemaakt, voorspeld dat de repu- blikeinsgezinden een meerderheid van 75.000 stemmen zouden behalen. Bij de jongste algemene verkiezingen had het apparaat een soortgelijke nauwkeurige voorspelling gedaan. Het overleg tussen minister mr E. H. Toxopeus van Binnenlandse Zaken en de politiebonden over herziening van de salarissen van het politiepersoneel heeft niet tot overleg kunnen leiden. De besprekingen werden afgebroken, nadat de politiebonden het „onaan vaardbaar" hadden uitgesproken over de voorstellen van de minister, Actie naar buiten? Vanmiddag komt de centrale van po litieorganisaties (C.P.O.), waarin de drie vakbonden de Nederlandse, de chris telijke en de katholieke politiebond, waar bij 95 procent van het gehele Neder landse politiekorps is aangesloten samenwerken, in spoedvergadering bij een ter bespreking van de vraag of en welke maatregelen er nu genomen moe ten worden. De Nederlandse Politiebond (N.V.V.) heeft gisteravond reeds in een commu niqué aan de afdelingsbesturen de si tuatie uiteengezet. Het hoofdbestuur geeft daarin zijn oordeel, dat „thans op de kortst mogelijk termijn naar bui ten moet worden getreden". Naar het oordeel van de bond zal dit het meeste effect sorteren, indien dit gezamelijk met de andere politiebonden zou gebeuren. Daarover wordt dus van middag gesproken. AANSPRAAK Volgens het communiqué heeft de Nederlandse Politiebond alles is het werk gesteld om te bereiken, dat voldaan wordt aan de gerechtvaardigde eis, dat de Nederlandse politieambtenaar het sa laris krijgt, waarop hij krachtens zijn functie aanspraak mag maken. „Wij willen dit in alle openbaarheid brengen roepen daartoe nu reeds uw steun in. Zeer lang hebben wij een beroep op uw geduld moeten doen teneinde niet het verwijt te moeten incasseren, dat lichtvaardig met uw belangen is omge sprongen. Tezamen hebben wij dit kun nen presteren. Daarom rekenen wij er nu op, dat de leden gehoor zullen geven aan hun parool om gezamenlijk op een voor de politie waardige wijze naar buiten te treden. Hierover hopen wij dezer dagen nadere medelingen te doen", aldus het communiqué van de Neder landse Politiebond. NIET AANVAARDBAAR Het overleg van gistermiddag werd dus afgebroken, nadat de politievakor ganisaties verklaard hadden dat de voor stellen van de minister niet aanvaard baar waren. De minister had zich bereid verklaard zyn aanvankelijk voorstel tot het toe kennen van een zgn. „inconveniënten- toeslag" ad. 40 gulden per maand een voorlopig karakter te geven. Dit in af wachting van een event, reële salarisver hoging, die evenwel niet vóór 1 ja nuari 1962 zou kunnen worden geëffec tueerd. Op die datum zou dan bekeken moeten worden of er inderdaad ruimte zal zijn tot een herziening van de sala rissen van het politiepersoneel op basis van het uitgebrachte werkclassificatie- rapport. De politiebonden stonden echter op het standpunt, dat de maandelijkse toe slag zeker 80 gulden per maand zou moeten zijn, gezien de aanzienlijke ver betering welke kortgeleden werd aan gebracht in de honoraria der mare chaussees. De minister weigerde echter verder te gaan dan veertig gulden. „Het uiterste", zo verklaarde hij. Bo vendien wenste de minister deze toe lage niet te zien als een soort voorschot op de verwezenlijking van het wgrk- klassificatierapport, maar als een losse tijdelijke maatregel. De vertegenwoor diger van de bonden hadden het ver band als voorwaarde gesteld. TE LANG - TE RISKANT Bovendien achten de vertegenwoor digers van het politiepersoneel de tijds duur tot 1 januari 1962 veel te lang en het risico van een mogelijke ruimte op die datum te groot. De minister had trouwens al te verstaan gegeven, dat het wel eens mogelijk zou zijn. dat er dan voor het politiepersoneel helemaal geen ruimte zou zijn. Zo botsten de meningen onverzoen baar en werd het overleg afgebroken. Vanmiddag komen de politievakorgani saties bijeen om hun standpunt te be palen. Overigens zal er op korte ter mijn geen resultaat te verwachten zijn. Morgen vertrekt minister Toxopeus im- mers naar Nederlands Nieuw Guinea. En inmiddels hangt ook in de lucht of het personeel de op 3 september door de bewindsman toegezegde toelage van 40 gulden per maand zal krijgen. Vergoeding schade van „Plantaziekte" Het Unileverconcern is deze week be gonnen met het uitkeren van de schade vergoedingen, die betrekking hebben op ziektegevallen in Nederland, welke wor den toegeschreven aan het gebruik van „Planta" of een der andere margarine- merken, waarin de Planta-emulgator was verwerkt. Tot dusverre werden on geveer 8000 verzoeken om toezending van een schadeformulier ingediend, daar van zjjn er nu ruim 7200 beantwoord. De schadeclaims zijn over het het al gemeen niet hoog, zij variëren van 50 tot 100 gulden en betreffen veelal medische onkosten of extra uitgaven voor hulp in de huishouding, zaken e.d. Over de wei nige verzoeken om smartegeld - slechts een zeer gering percentage - zal in prin cipe worden beslist door de commissie schadevergoedingen aan particulieren (de z.g. „Commissie-Van Vollenhoven"), een onafhankelijk college van drie voor aanstaande juristen, waarvan de uit spraak voor beide partijen bindend is. Deze procedure zal nog enige tijd vergen. Schadeloosstelling van West-Duitsland aan vluchtelingen De Hoge Commissaris voor de vluch telingen van de V.N., dr. Lindt, en de Westduitse staatssecretaris dr. Carstens hebben te Bonn een akkoord onderte kend volgens hetwelk de Duitse Bonds republiek schadevergoeding ten bedrage van ongeveer honderd miljoen mark zal betalen aan vluchtelingen die slacht offer zijn geweest van vervolging door de nationaal-socialisten wegens hun na tionaliteit. Het bureau van de hoge com missaris te Genève heeft dit gisteren bekendgemaakt. Volgens het akkoord zullen vluchte lingen die wegens hun nationaliteit aan vervolging bloot hebben gestaan en blij vend letsel hebben opgelopen, dezelfde vergoeding krijgen als vluchtelingen die op grond van him politieke overtuiging of ras zijn vervolgd. „Bevoegde bondsautoriteiten" hebben, aldus de bekendmaking, meegedeeld dat West-Duitsland in totaal ongeveer hon derd miljoen mark voor deze groep zal betalen. De scheidende hoofddirecteur van de ANWB, de heer Van Balen, heeft gisteren in Den Haag gereci- De heer Van Balen (mid den) in gezelschap van zijn opvol ger, de heer A. Blankert (links) en de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Atgera. Besprekingen met Herter en Dillon (Van onze Amerikaanse correspondent) Het bericht over een bespoedi ging en uitbreiding van de wapen leveranties van Amerika aan Indonesië is volkomen onwaar gebleken. Amerika's militaire hulp verlening aan Indonesië gaat gewoon door, maar dat is natuur lijk geen opzienbarend nieuws. Nadat het bericht over extra leveranties, dat uit Indonesische bron afkomstig was, bekend was geworden, hebben de Nederlandse vertegenwoordigers in de Verenig de Staten terstond informaties bij het State Department (Buitenland se Zaken) ingewonnen. Officieel werd van Amerikaanse zijde aan minister Luns meegedeeld, dat de geruchten over grotere en snellere wapenleveranties van alle grond ontbloot waren. De New York Times had gemeld, dat men aan generaal Nasoetion concrete toezeggingen had gedaan, toen hij on langs op het Pentagon (ministerie van Defensie) bespx*ekingen had gevoerd. Het is juist dat Nasoetion bij die gelegen heid de wens te kennen heeft gegeven de vloot uit te breiden, doch van deze en andere wensen had men alleen maar kennis genomen. Beloften heeft men niet gedaan. In de New York Times werd gesproken over een mogelijke levering van enkele landingsvaartuigen. Indien Indonesië die krijgt, zou dit dus geen extraatje zijn, doch die militaire steun zou ingepast moeten worden in het financiële kader der normale hulpver lening. Deskundigen zijn van oordeel, dat dergelijke schepen geen bedreiging vor men voor Nieuw-Guinea. Minister Luns, die, voordat hij naai de Assemblee kwam, eerst vijf dagen Vader van 14 kinderen tweemaal overreden Op de Rijksweg te Laag Keppel is gis teravond de 51-jarige W. B. van Wessel verongelukt. Deze was per fiets de Rijksweg opgereden en werd aangereden door een personenauto en tien meter meegesleurd. De chauffeur stapte uit om het slachtoffer te helpen, maar moest meteen opzij springen voor een andere wagen, bestuurd door een Amerikaans militair. Deze reed nogmaals over het slachtoffer waardoor de man op slag werd gedood. Hij was gehuwd ®n vader van 14 kinderen. besprekingen heeft gevoerd te Washing ton, zou vandaag opnieuw voor één dag naar Washington terugkeren. Daarna vliegt hij door naar de Antillen en keert 14 oktober te New York terug om een dag later naar Europa door te reizen. De Nederlandse minister heeft intus sen in Amerika wederom krachtig lan dingsrechten voor de KLM bepleit. Hij sprak o.a. met Dillon en Herter. Bij alle topfiguren, op de president na, heeft de minister thans zijn KLM-pleidooi afge stoken. Maar ook andere onderwerpen, zoals de problemen van de Zes en de Zeven, De Gaulle's politiek en de NAVO-be- langen kwamen bij deze gesprekken aan de orde. Over De Gaulle en de NAVO waren de Amerikanen het zeer met het Neder landse standpunt eens. Ten aanzien van het samengaan der Zes en Zeven zijn de Amerikanen, zoals bekend, wat aar zelend, omdat zij juist in een periode, waarin goud wegvloeit, bang zijn voor een eventuele discriminatie tegen de Verenigde Staten. Kroesjtsjef wil een speciale zitting voor tie ontwapening Van gezaghebbende zijde bij de V.N. wordt vernomen, dat Kroesjtsjef voor stander is van een speciale zitting van de Assemblee - in het begin van het vol gend jaar - over de ontwapening. Hij be twijfelt of dit probleem wel met succes kan worden aangesneden op de lopende zitting, wegens de presidentsverkiezin gen in de Ver. Staten en het feit dat zo veel regeringshoofden al zijn vertrok ken. De speciale zitting zou door de re geringshoofden moeten worden bijge woond. Kroesjtsjef heeft het ingewikkelde ontwapeningsvraagstuk dinsdag met Macmillan besproken. Zij bespraken, zo wordt van gezaghebbende zijde verno men, de mogelijkheid het probleem door technici en politici afzonderlijk te laten bestuderen, maar overeenstemming hier over werd niet bereikt. Macmillan is gisteren uit New York in Londen teruggekeerd. MacMillan zei dat het afgelopen deel van de bijeenkomst van d Ver. Naties „de meest dramati sche en bijzondere zitting sinds de op richting" is geweest. „Ik geloof dat niet alles is gegaan zoals Kroesjtsjef het wil de. Hü dacht dat hij de zaak zou kun nen overdonderen en alle touwtjes in handen zou hebben, maar hij heeft zich teveel laten gaan". Gevraagd of hij zich na zijn bespre kingen met de Sovjetrussische premier hoopvoller voelde dan na de mislukking van de Parijse topconferentie antwoord de Macmillan „ja". Hij wilde zich ech ter niet uitlaten over de mogelijkheid dat in het komende voorjaar een nieu we topconferentie wordt gehouden. Wel Hulppolitie voor West-Berlijn Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft gisteren bekendgemaakt dat het van plan is een vrijwilligerskorps van 500 man in het leven te roepen, dat de politie moet bijstaan in geval van nood. Met de opleiding van de eerste 50 man is men al begonnen. Devrijwilligers moeten in noodgeval len officiële gebouwen, bruggen en an dere belangrijke stadscentra bewaken. Men moet hun taak zien als een onder deel van de „verdediging tegen moge lijke, door de communisten uitgelokte relletjes". NEW YORK TIMES NOEMT SOEKARNO EEN DICTATOR De New York Times heeft vandaag president Soekarno een dictator ge noemd. Het blad schrijft, dat het doel van de Amerikaanse militaire hulp aan Indonesië ongetwijfeld bedoeld is om te voorkomen dat dit land te veel afhanke lijk van de Sovjet-Unie wordt. Deze steun kan echter niet de volledige goed keuring van Soekarno's regeringsstelsel en diens internationale politiek inhou den, zo meent het blad. „Laten we geen illusies hebben over hetgeen wij doen. Soekarno's beginsel van eenstemmig heid vertoont niet de minste gelijkenis met wat wij in de westelijke landen be schouwen als democratie", aldus de New York Times. Advertentie Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 - LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Advertentie Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75- 77, tel. 020-222166, of te Wad- dinxveen de prachtige collectie For mule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom! Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus gratis ter inzage. zei hij dat zal moeten worden onder handeld over enkele belangrijke kwes ties die in Parijs niet aan de orde kwa men. „Ik hoop dat wij in staat zullen zijn hiervoor een bijeenkomst te beleg gen. Ik ben bijzonder hoopvol gestemd. Ik geloof dat de Russen ermee zullen instemmen". Graetz, Grundig, Telefunken, Saba, Schaub-Lorenz 43 cm. tegen de fantastische prijs v.a. f 495.— 53 cm. v.af695. Fabrieksnieuw, aflevering in gesloten verpakking. Volle garantie. VOOR BETERE SERVICE MORSSTRAAT 20 - LEIDEN TEL. 3397S Uit Het Leidsch Dagblad van 8 October 1860: Eenigen tijd geleden heeft zich te Londen een vereeniging gevormd, om brieven of pakjes door middel van hellende bui zen van eene gedeelte der stad naar het andere te doen glijden en alzoo zonder tus- schenkomst van personen of vervoermiddelen te verzenden. Die maatschappij heeft hare werkzaamheden begonnen met het leggen der buizen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1