HONIG NIEUWHONIG RIJSTSOEP Roolvink zeer ontstemd over 3 geestverwanten Het beleid inzake Nieuw-Guinea is geheel onveranderd gebleven rZ7- Niets nieuws in verklaring-Luns soepen Middenstanders tegen het advies S. E. R. vestigingsbesluiten In de Kamer in de steek gelaten Wrijving in CNV OVER VIER JAAR OOK DE JONGEREN NAAR STEMBUS Mr. van Thiel neemt het loon- en prijsbeleid onder de loep Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 oktober 1960 Derde blad no. 30169 Japan treft, blaam voor Karei Doorman (Van onze parlementaire redacteur) Onveranderd is het doel van het regeringsbeleid land en volk van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen en zo spoedig mogelijk de Papoea's het zelfbeschikkingsrecht te verlenen. Dat heeft minister-president De Quay gisteren in de Tweede Kamer nog eens.uitvoerig uiteengezet. Indien de Verenigde Naties aan Nederland het beheerschap zouden willen opdragen, heeft de regering daartegen principieel geen bezwaar. Indonesië echter wel. Daarom is langs die weg geen oplossing mogelijk. Nederland is bereid iedere internationale steun, die het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's garandeert te aanvaarden. Niet aanvaard baar is echter, dat een ander land Nieuw-Guinea inlijft. Guinea te onderwerpen aan het voort durende toezicht en oordeel van de Ver enigde Naties. Meer internationale steun is nodig De handhaving van de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea is geen doel op zichzelf, betoogde prof. De Quay, maar alleen een middel ter verwezen lij ling van het zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking. Nederland is tot op grote hoogte in staat land en volk van Nieuw-Guinea vooruit te brengen. Voor de beveiliging van het gebied heeft Nederland echter meer steun nodig op het internationale vlak. De mogelijk heid ervan onderzoekt de regering voort durend. De regering heeft bij bevriende mogendheden begrip gevonden voor het belang van rust en orde in het gebied waarin Nieuw-Guinea ligt. De houding van die bevriende mogendheden heeft ertoe bijgedragen, dat de veiligheid van het gebied tot nu toe verzekerd is ge bleven. Japans initiatief Het eerste initiatief voor een Neder lands vlootbezoek aan Japanse havens is uitgegaan van Japan, in 1957 reeds. De regering is zeer onaangenaam ge troffen door de Japanse weigering de „Karei Doorman" tenslotte te ontvan gen. „Als wij zelf van het vlootbezoek had den afgezien, zou men ons hebben ver weten", aldus prof. De Quay, „Ons in de hoek te hebben laten drukken. Nu treft Japan de blaam". „Hieruit blijkt weer eens", repliceerde mi-. Burger, „dat dit kabinet een pres- tige-politiek voert". Met betrekking tot Nieuw-Guinea oordeelde de leider van de socialistische oppositie, dat het be leid wel degelijk veranderd is, zoals blijkt uit de rede van minister Luns in de Verenigde Naties. Hij las uit een krant een kop voor boven die rede, luidende: „Verenigde Naties mogen pver Nieuw-Guinea beslissen". „Dat is een stomme kop", interrum peerde prof. Romme. Minister Luns heeft gezegd, aldus1 mr. Burger, dat Nederland bereid is om zijn politiek en activiteiten ten aanzien van Nieuw- RECHTZAKEN Stelende collectante (Van onze Haagse redactie) Snikkend bekende ter zitting van de Haagse Politierechter een 57-jarige me vrouw uit Den Haag, dat zij een col lectebus van het Kon. VVilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding had gefor ceerd, om er een bedrag van f 1.40 uit te nemen. „Ik had de hele dag gecollecteerd in de Vogelwijk. Toen mijn voeten zo'n pijn deden, dat ik naar huis wilde, ont dekte ik mijn portemonnaie vergeten te hebben. Om aan tramgeld te komen, heb ik toen die bus opengemaakt", zo ver telde de collectante. Uit een verklaring van het Kon. Wil- helmina Fonds bleek echter dat er veel te weinig guldens in de bus zaten in verhouding tot het aantal kwartjes en dubbeltjes. „U kunt er dus wel meer dan f 1.40 uitgehaald hebben", veronderstelde de politierechter. De vrouw ontkende dit ten stelligste. „Het is in ieder geval een pijnlijke ge schiedenis. U was zo'n goede collectante. Jammer dat U nu bent gaan stelen", zei de politierechter tot de vrouw, die in het verleden bij collectes voor allerlei doeleinden regelmatig met de hoogste opbrengst uit de bus kwam. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeelde de politierech ter de ont-spoorde collectante tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, alsmede tot een boete van f30.- subsidiair 6 dagen. Bonn: „Het woord is aan Ulbricht". (Van onze correspondent in Bonn) Op geen enkele wijze toonde men zich gisteren in Bonn onder de indruk van een zogenaamd gematigde speech van de Oostduitse communistische dic tator Walter Ulbricht van dinsdag j.l. De regeringspers-chef, staatssecreta ris Von Eckardt, zei op een perscon ferentie dat de Oostduitse regering thans een voorstel moet doen. Voor Bonn is er door Ulbrichts rede namelijk niets veranderd. De regerings chef heeft namelijk de kern van de huidige toestand (Westduitse opzegging van het Oost- Westduitse handelsak koord als antwoord op de Oostduitse maatregelen tegen West-Berhjn) niet aangeraakt. Eerst wanneer het Oostduitse regime de rechtstoestand van de Westberlijnse grenzen weer herstelt, dat wil zeggen de viennogendheden status van Berlijn erkent, eerst dan kan er weer gepraat worden over een nieuw handelsakkoord, Dat betekent, dat de Westduitsers zon der meer Oost-Berlijn moeten worden binnengelaten en de Westduitse passen van de Westberlijnse bevolking door de Oostduitse autoriteiten zullen moeten worden aanvaard. De vice-voorzitter van de S.P.D., Wehner, zei gisteren namelijk, dat Ul bricht met zijn rede van dinsdag heeft gepoogd de theorie van een zogenaamde vrijstad West-Berlijn, los van West- Duitsland, binnen te smokkelen. Hij noemde het grotesk, dat een man als Ulbricht, die 17 miljoen Duitsers de meest elementaire menselijke rechten heeft ontnomen, Bonn bekritiseert!! \ltijd zó De heer Weiter: „Dat is altijd zo geweest. Wij rapporteren ieder jaar aan de Verenigde Naties op grond van ar tikel 73 van het Handsvest". In de verklaring van minister Luns zag de heer Burger een internationa lisatie van het probleem Nieuw-Guinea. Hij kon het waarderen, maar hij maaktete zenden. erop attent, dat het na die verklaring uitgesloten is, dat Nederland zich nog kan onttrekken aan een uitspraak van de Verenigde Naties. „Er is geen sprake van", repliceerde dr. Bruins Slot (AJR.) „Dat wij onze Nieuw-Guinea-politiek onderwerpen aan de Verenigde Naties. Wij hebben een eigen politiek en die zullen wij onder werpen aan voortdurend toezicht en oordeel van de Verenigde Naties". Controle Uit de volledige Engelse tekst van de verklaring van minister Luns had prof. Oud alleen maar kunnen lezen, dat de Verenigde Naties onze goede bedoelingen in Nieuw-Guinea gerust voortdurend mogen controleren. Men kan er onmogelijk internationalisatie van Nieuw-Guinea uit lezen. Het betoog van de heer Burger had prof. Romme verwarringwekkend gevon den door het voor te stellen alsof een frontale verandering is gekomen in onze politiek. Dat is niet waar. Alleen de middelen zijn vernieuwd. Prof. De Quay zette uiteen, dat wat minister Luns heeft gezegd niet een nieuw beleid is, maar een plechtige be vestiging van ons streven naar zelfbe schikkingsrecht voor de Papoea's. Het is in het verleden wel meer gebeurd dat aan de Verenigde Naties is ver zocht waarnemers naar Advertentie MET FIJNE GROENTEN De soep die iedereen zo lekker vindt Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. -VS royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct, Juliennesocp 48 ct. Vermicellisoep 43 ct. Tachtig duizend betrokkenen bedreigd? (Van ofize parlementaire redacteur) Voor het loonbeleid van de regering, waarop de socialisten gisteren in de Tweede Kamer een scherpe aanval de den, is voor een zeer belangrijk deel ver antwoordelijk de Anti-revolutionaire staatssecretaris Roolvink, oud-bestuurs lid van het Christelijk Nationaal Vakver bond. Zeer ontstemd verliet hij daarom gisteravond de vergaderzaal, nadat drie van zijn Anti-revolutionaire geestver wanten, de heren Hazenbosch, Van Nie- rop en Van Eibergen hun steun hadden verleend aan de motie van de PvdA over de lonen. Hij zei in een eerste opwelling dat hij van plan was af te treden, even als in 1952 minister Stikker had gedaan toen hem bleek, dat hij niet meer het volle vertrouwen genoot van zijn geest verwanten in de Tweede Kamer. Het ge volg was toen een Kabinetscrisis. Het zal nu misschien zo'n vaart niet lopen, maar de staatssecretaris was zeer boos. Vreemd Het was in het Kamerdebat wel vreemd geweest, dat de KVP-er Bogaers, iemand van de Katholieke Arbeidersbeweging, het beleid van staatssecretaris Roolvink tegenover de PvdA had moeten verdedi gen en dat de AR Hazenbosch, bestuurs lid van het CNV, zijn partijgenoot staatssecretaris in de steek liet en mee stemde met de PvdA. Hij had dat niet gedaan, omdat de motie overeenstemde met het standpunt van het CNV, maar omdat hij het persoonlijk niet eens is met het beleid van staatssecretaris Rool vink. Het is al eerder in de Kamer ge bleken. dat de heer Hazenbosch iets te gen hem heeft. Grote man De grote man voor de loonpolitiek in het departement van Sociale Zaken is de intelligente staatssecretaris Roolvink geworden, goed van de tongriem gesne den, eveneens afkomstig uit de christe lijke vakbeweging, waarvan prof. De Quay iemand in zijn kabinet wilde heb ben om tegenover de PvdA te kunnen rekenen op de steun van de arbeiders van het CNV. Dat is een misrekening geworden, want juist uit de kring van het CNV wordt tegen staatssecretaris Roolvink voortdurend gestookt, zonder dat men er achter komt wat de oorzaak is van de wrijving. Ondermijnend De oppositie van de PvdA wordt na tuurlijk versterkt, wanneer zij niet al leen de steun krijgt van het NW (dat is heel gewoon), maar ook uit de kring van het CNV. Dan redeneren velen al gauw dat er toch ook wel iets redelijks moet schuilen in de oppositie van de PvdA. De positie van het Kabinet-De Quay wordt daardoor ondermijnd. De persoonlijke verhoudingen in het CNV schijnen reeds anderhalf jaar een belangrijke rol in de politiek te spelen. Er zijn gisteravond in de Kamerverga dering harde woorden gevallen, maar van een „sluit de gelederen" is nog geen sprake. Wanneer het SER-advies over de ves tigingsbesluiten voor het levensmidde- Naues is ver- ienj,e(jrijf, het drogisterijbedrijf en de Nieuw-Guinea detailhandel in tabaksartikelen wordt uitgevoerd, zal de bestaande branche indeling uiteen worden gerukt en wordt de bestaansmogelijkheid van de hierbij betrokken 80.000 middenstanders onder graven. Dit is het kernpunt van de bezwaren die het Ned. Verbond van Middenstands- verenigingen heeft tegen het door de SER geconcipieerde voorontwerp vesti- gingsbesluit voor de levensmiddelende tailhandel. Het Verbond heeft zijn prak tische bedenkingen tegen de omschrij ving van de branche-assortimenten gis termiddag onderstreept tijdens een in Amsterdam gehouden vakraadsvergade ring voor alle bij dit vraagstuk betrok ken leden. In een aan het slot van de vergade ring met algemene stemmen aangeno men resolutie wordt o.m. geconstateerd dat het SER-advies niet steunt op de inzichten van het bedrijfsleven, dat niet de gelegenheid 'kreeg zijn zienswijze kenbaar te maken zoals tot nu toe steeds gebruikelijk was. Op de staatssecretaris van Economische Zakep wordt een be roep gedaan de kortgeleden door het NVM opgestelde nota over het SER-ad vies als leidraad te gebruiken bij de Kabinet denkt niet aan a ftreden Kiesgerechtigde leeftijd dan op 21 jaar? samenstelling van vestigingsbesluiten. de respectievelijke De rijken rijker „Dit SER-advies is geheel geschreven i de richting van het grootwinkelbe drijf, waardoor de rijken rijker worden en de armen armer", merkte de alge meen secretaris van het NVM, de heer P. J. de Kruif, in een inleiding over de consequenties van het SER-advies op. Hij gaf tevens een toelichting op de nota van het NVM, waarin o.m. wordt opgemerkt dat de door de SER geformu leerde assortimenten geen kern assorti menten zijn ofwel de kern van de bran che slechts ten dele weergeven. Uitbreiding der verkoopplaatsen (Van onze parlementaire redacteur) Op aandrang van prof. Romme en prof. Oud heeft minister-presi dent De Quay gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld een grondwetswijziging te willen over wegen, waardoor de leeftijd van de kiezers na 1963 kan worden verlaagd tot 21 jaar. Bij de normale verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 zou tevens over deze grondwetswijziging kunnen worden beslist en daarna zouden dus jongere kiezers aan de verkie zingen kunnen deelnemen. Omtrent de toto, verklaarde prof. De Quay, dat het kabinet zich ten spoedig ste zal beraden over de suggesties om door wetswijzigingen tot een meer be vredigende regeling te komen. De minis ter van Justitie is thans in gesprek met twee aanvragers voor een totovergun- ning omtrent de voorwaarden. De prij zen zullen niet in geld mogen worden uitgekeerd. Dat laat de al bestaande loterywet niet toe. Bij de toelating van spijtoptanten zal de regering zich niet in de eerste plaats gebonden achten aan het getal, maar de nood beslissend doen zijn. Over de financiële regeling en de be schikbare arbeidskrachten voor de bouw van de IJ-tunnel, zullen ambtenaren van het Rijk en de gemeente Amsterdam overleg plegen, waarna een beslissing zal worden genomen. Prof. De Quay gaf de verzekering dat het kabinet er niet aan denkt af te treden. Zolang de meerderheid in de Kamer niet een wenk geeft af te treden, zal het kabinet zijn plicht doen en het werk voortzetten. Wordt dit voorontwerp wet, dan zal bijv. de poelier verpakte melk, groenten en aardappelen mogen verkopen en de kruidenier verpakt brood en melk, zo zei de heer De Kruif. „Het aantal verkoop plaatsen van kernartikelen wordt hier door met vele duizenden uitgebreid. De gevolgen hiervan zijn niet bij benade ring te overzien", zo vervolgde spreker, die voorts opmerkte dat steeds is ge waarschuwd tegen een schoksgewijze toepassing van de parallellisatie („een geleerd woord voor branchevervaging"), omdat een dergelijke ontwikkeling een gevaar is voor de goede bedrijfsuitoe fening. De SER gaat hieraan volgens de heer De Kruif gewoon voorbij, waar door duizenden middenstanders in hun bestaanszekerheid worden bedreigd. De heer De Kruif protesteerde tenslot te tegen het feit. dat de SER het ont werp van de Staatssecretaris waarover het advies moet uitbrengen naast zich neer heeft gelegd en een volledig nieuw voorontwerp heeft samengesteld. In de resolutie wordt o.m. opgemerkt dat het scheppen van gelijke kansen voor het midden- en kleinbedrijf door het SER-advies niet wordt bevorderd, Interrupties Bij de replieken zei de heer Burger weer, dat het kabinet te kort was ge schoten in de gewekte verwachtingen. „Dat is een goedkope bewering",, in terrumpeerde de KVP-er Bogaers. „Wat is tegenwoordig nog goedkoop?", vroeg de heer Burger lachend. „Praatjes!", antwoordde de heer Zwa- nikken tot grote hilariteit van het pu bliek op de tribune. „Naar de mening van de Kamermeer derheid is dit een goed kabinet", con stateerde de heer Burger. „Versterking wordt niet nodig geacht. Als men er aan tornt wordt de huidige constellatie be dreigd. Men kan dus niet beter. Daar neem ik nota van". Uitvoerig zette daarna de woordvoer der der oppositie met cijfers uiteen, dat er in 1961 geen sprake zal zijn van belastingverlaging, maar van 418 mil joen belastingverzwaring, waarna in 1962 de belastingverlaging slechts 18 mil joen zal bedragen. Het definitiefmaken van de tijdelijke belastingverhogingen beschouwde hij als een belastingverzwa- ring, evenals de vermindering van de investeringsaftrek en de beperking van de vervroegde afschrijving. Woedend Woedend stoof minister Zijlstra op oud-minister Hofstra af, van wie hij kon aannemen dat deze de heer Burger de becijferingen had gegeven. Met felle ge baren stond hij achter het gordijn tegen de heer Hofstra te oreren. Dat kan wat worden bij de algemene financiële beschouwingen over veertien dagen. Prof. De Quay zei alleen dat hij het betoog van de heer Burger niet kon onderschrijven. Het meerekenen van de vervroegde afschrijving als een belas tingverzwaring van 225 miljoen, is het j door elkaar halen van conjuncturele en structurele belastingpolitiek. Voor tal 1 van onderwerpen verwees de minister president trouwens naar de speciale be handeling bij het betreffende begro tingshoofdstuk. Miskraam door gebruik besmette margarine In het Belgische weekblad „De boer" is op 17 september een artikel ver schenen, waarin, onder de kop „De margarine-ziekte" o.m. de volgende zin sneden voorkomen: ook wordt nagegaan of een dood geboren kind ook niet het slachtoffer werd van de ziekte. Men vreest name lijk, dat het nuttigen van de gevaar lijke Planta door de moeder dodelyk is geweest voor de vrucht". Naar aanleiding hiervan heeft het Tweede-Kamerlid de heer Geuze de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid schriftelijk gevraagd of het citaat op juiste gegevens berust. In het bijzonder vraagt de heer Geuze of gevreesd wordt voor een verband tussen het sterfgeval en de margarine, zoals in het blad is aangegeven en of in de praktijk dergelijke verdachte gevallen zijn gerapporteerd» of ter ken nis zijn gekomen. Het Kamerlid vraagt ook of in een zodanig geval een gezaghebbend on derzoek wordt ingesteld, teneinde een verband tussen de miskraam en het nuttigen van besmette margarine al of niet aan te tonen. INDONESISCHE PERS AAN BANDEN De Indonesische regering is van plan het verstrekken van publikatievergun- ningen aan kranten opnieuw in beschou wing te nemen, zo heeft de Indonesische minister van voorlichting, Maladi, mee gedeeld. Hij zei dat in de toekomst alleen die kranten mogen verschijnen, die zich achter de idealen van president Soe- karno, zijn standpunt over „gelelde de mocratie" en achter de huidige grond wet stellen. hoewel zulks in de middenstandsnota van 1959 als doel is gesteld. De vakraadsvergadering verklaarde zich tenslotte akkoord met de nota van het Verbond over het SER-advies, waar bij een beroep op de Staatssecretaris wordt gedaan deze nota als leidraad te gebruiken. Op deze wijze wordt volgens de resolutie zowel aan de voorwaarde om tot een rationeel distributie-appa raat te geraken, als aan de gezonde ont wikkelingsmogelijkheden in het belang van de handel en van de consumenten, tegemoet gekomen. Honderden opvarenden van de Amerikaanse kruiser Boston", die een bezoek aan Amsterdam brengt, hebben bloed afgestaan voor de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Commandant C. T. Ferguson gaf het goede voorbeeld. Crematorium in Den Haag? (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat behalve in Groningen welke ge meente onlangs de rijksgoedkeuring heeft verkregen binnen niet al te lange tijd ook in Den Haag een crema torium zal worden gebouwd. Het ligt namelijk in de lijn van de verwachtin gen, dat door het gemeente bestuur van Katholieke Werkgeversvereniging Werknemers in de resultaten laten delen is kivestie van sociale rechtvaardigheid De algemeen voorzitter van de Alg. Kath. Werkgevers Vereniging, mr. F. J. M. van Thiel, heeft op de vanmorgen in het Kurhaus te Scheveningen gehouden vergadering ter gelegenheid van het negende lustrum van zijn vereniging, in zijn rede, getiteld „Beginsel en praktijk" o.a. aandacht besteed aan „enkele zaken, die een hoge actuele betekenis hebben". Allereerst de loonvorming. „Wij streven naar het verleggen van verantwoorde lijkheden van. de overheid naar de organen van het bedrijfsleven zelf. Wij willen aan deze zoveel verantwoordelijkheid voor het behartigen van eigen zaken toespelen als mogelijk is. Overigens hebben daarbij n°g andere belangrijke over wegingen een rol gespeeld: wij achten het in overeenstemming met de sociale rechtvaardigheid wanneer de werknemers in de resultaten van de bedrijfstak delen". Dat de invoering van de nieuwe loon politiek haar moeilijkheden heeft mee gebracht, noemde de heer Van Tiel niet verwonderlijk na een periode van 14 jaar gecentraliseerde loonpolitiek. „Wat te doen", zo vroeg hij, „wanneer gedurende de looptijd van een C.A.O. berekeningen aantonen dat in feite de gerealiseerde produktiviteitsontwikke- ling aanzienlijk groter is geweest dan dié waarop de loonsverhoging in de C.A.O. was gebaseerd? Dat is de vraag die in de huidige hausse met name in de metaalindustrie naar voren is ge komen. Twee uitgangspunten De heer Van Thiel bezag deze vraag van twee uitgangspunten, „en wel van uit onze kijk op het openbreken van collectieve arbeidsovereenkomsten en de coördmatie in het algemeen en vanuit de actuele economische situatie in het bijzonder". Hij merkte op d^t een alge meen geldende bedenking bestaat tegen het openbreken van dergelijke overeen komsten Bij de invoering van de moge lijkheid van gedifferentieerde loonvor ming heeft nooit de bedoeling voorge zeten de verschillen in de lonen tot willekeurige hoogte te doen oplopen, al dus de voorzitter Bijzondere spelregel De heer Van Thiel zei voorts o.a. dat het loonbeleid nog een bijzondere spel regel kent voor tijden van volledige of ovefmatig grote werkgelegenheid: voor die tijden is vastgelegd de noodzaak van grotere voorzichtigheid in het differen- 'iatiebeleid en van een zeker remmend Den Haag gunstig zal worden beschikt optreden. Het wil onze organisatie voor op het verzoek van de Crematorium- komen dat de situatie waarvoor deze vereniging Nederland waarin samen- regel is geschreven, zich thans zeer werken de vereniging voor facultatieve zeker voordoet. Geldt in het algemeen crematie en de vereniging voor crema tie, A.V.V.L. er aan de Kroon voor te stellen, haar toe te staan een crema torium te stichten in het uitbreidings plan „Ockenburg" op een terrein, dat in de nabijheid van de algemene be graafplaats „Westduin" ligt. de wenselijkheid van coördinatie, is de noodzaak daarvan in een periode van overspanning op de arbeidsmarkt met nadruk aanwezig, niet overschillig is tenslotte ook het tijdstip waarop in het bijzonder in de huidige situatie een loonsverhoging met name in een van de leidende takken van industrie tot stand komt. Bij de expiratie van een C-A.O. op de gestelde datum zou van een loonsver hoging thans in een leidende bedrijfs tak reeds een belangrijke magneetwer king op de lonen in de andere delen van het bedrijfsleven kunnen uitgaan. Gevaarlijke toestand Een bijzonder gevaarlijke toestand ontstaat, wanneer de loonbeweging zich bovendien niet gespreid in de tijd zou voltrekken. Deze spreiding in de tijd zou in gevaar komen wanneer er een loons verhoging in een bepaalde leidende be drijfstak door openbreking van de C.A.O. zou tot stand komen en daardoor an dere bedrijfstakken zouden volgen. In feite zou dan, gezien de verhoudingen op het ogenblik, ook naar de mening van onze organisatie, door een conjunctu rele versnelling het gehele loon- en prijspeil op drift geraken. Vanuit haar speciale mede-verant woordelijkheid voor het algemeen belang die op de katholieke werkgeversorgani satie als centrale rust, heeft onze ver eniging tussentijdse verbetering van lo nen thans ongewenst geacht. In de hui dige discussies hebben wij van meet af aan dit standpunt ingenomen. Onze or ganisatie heeft zich op dit punt met een aantal andere centrale organisaties van het bedrijfsleven blootgesteld aan een voor de hand liggende kritiek. Geen waarborgen Over de nieuwe prijzenwet die op sta pel staat, zei mr. Van Thiel. dat met de totstandkoming van die wet een einde zal zijn gekomen aan de anomalie, dat de bijzondere omstandigheden van 1939 nog steeds motivering kunnen vormen van een prijzenbeschikking in 1960. „Dat het voeren van een prijsbeleid bevoegdheden vraagt, is ons duidelijk en wordt door ons aanvaard", zo zei de heer Van Thiel verder o.m. „wat wij echter in het wetsontwerp missen zijn in een democratisch bestel passende waarborgen voor een juiste hantering van deze bevoegdheden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9