TWEEDE KAMER STAAT ACHTER LOONBELEID VAN HET KABINET WEERBERICHT TOP-VOORDEEL 135,- (9ud Qlu i euros Motie over lonen 48 tegen 66 stemmen verworpen VIJF NEUTRALEN TROKKEN ONTMOETINGSRESOLUTIE IN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 No. 30169 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. Tan Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 U treft het, met uw f 135,- U hebl vele mogelijkheden om ineen» f 135,- uit te geven. Moor géén enkele manier weegt op tegen deze unieke kans om voor f 135,- een costuum van klasse te kopen. Speciale aanbieding die alleen deze week geldig ii: VAN-DE-WEEK COSTUUM Dagölaa van (Jit bet Leidscb 6 October 1860: Door Joh. van Harteveld. I inelkverkooper, wonende alhier I verzoekt varkens te mogen hou- den en mesten, gedeeltelijk voor den handel, op een op*n plaats achter zijn ivoning op het Le- vendaal, geteekend Wijk III no. 223. VERSCHERPTE SOCIALISTISCHE AANVAL VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui en vannacht plaatselijk mist Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 OKTOBER. Zon op: 6.50 uur: onder: 18.05 uur. Maan op: 19.39 uur; onder: 9.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.51 uur. Laagwater te 0.29 en 12.42 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Nederlaag voor Hugh Gaitskell Het congres van de Britse Labour- partij in Scarborough heeft gistermid dag een resolutie aangenomen waarin eenzijdige Engelse atoomontwapening wordt bepleit. De aanvaarding van deze resolutie betekende een nederlaag voor partijleider Gaitskell, die handhaving van de Engelse atoomwapening en trouw aan de NAVO voorstaat, maar in be- stuurskringen verklaarde men dat de resolutie slechts gezien moet worden als een besluit van de jaarvergadering. De resolutie heeft bij lange na niet de meerderheid van tweederden gekregen, die nodig is om haar te kunnen op nemen in het officiële partijprogram, zo merkte men op. En men voegde hieraan toe, dat het leiderschap van Gaitskell een kwestie is die door de parlementsfractie van Labour moet wor den uitgemaakt. In bovengenoemde resolutie, afkom stig van het verbond van transportar beiders, geleid door Frank Cousins, wordt een defensiepolitiek, die is gebaseerd op dreiging met kernwapens, van de hand gewezen. Een resolutie van het vakver bond van houtbewerkers, waarin het standpunt van het partijbestuur werd gesteund trouw aan de NAVO-poli- tiek, gebaseerd op de afschrikwekkende werking van Amerikaanse atoomwapens werd evenals die van het partij bestuur verworpen (met 3.331.000 te gen 2.999.000 stemmen Slot pag. 2 woonte wordt een motie van de Partij van de Arbeid af te wijzen, alleen om dat zij van de PvdA afkomstig is. „U mag alleen een stem verklaren," interrumpeerde prof. Romme. „Dat hebt u niet uit te maken," repli ceerde mr. Burger. „U mag alleen uw stem motiveren," verklaarde voorzitter Kortenhorst aan de hand van het reglement van orde. „Ziet u nou wel," schamperde prof. Romme. Verontwaardigd verliet de heer Burger het spreekgestoelte. De motie werd daarna verworpen met 48 tegen 66 stemmen. (Men zie ook elders) Vliegtuigongeluk tloor spreeuwen? De bestuurder van het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart, Elr wood Quesada, heeft gisteren in Boston meegedeeld dat het vliegtuigongeluk met de „Electra" van de „Eastern Airlines" kan zijn veroorzaakt door een vlucht vogels. Het viermotorige toestel kwam dinsdag in de haven van Boston te recht. Eenenzestig inzittenden kwamen om. Het is bekend dat er aan het einde van de startbaan een grote groep spreeu wen was, toen het toestel opsteeg, aldus Quesada. Hij opperde het idee dat een aantal van de vogels in de luchtinlaten van de turbineschroefmotoren is geraakt Bij het onderzoek is niets gebleken van fouten in de structuur van het vliegtuig. De geheime documenten die zich in het toestel bevonden zijn teruggevonden en aan de bevoegde autoriteiten terug gegeven. (Van onze parlementaire redacteur) De P. v. d. A. heeft gisteren in de Tweede Kamer een verscherpte aanval gedaan op het kabinet-De Quay, met de indiening van een motie, waarin als oordeel werd uitgesproken, dat bij overeenstemming tussen partijen, tussentijds open breken van de C.A.O.'s voor de loonsverhoging moet worden toegestaan, indien de herziening van de lonen niet leidt tot prijsstijging en indien de C.A.O. tenminste één jaar van kracht is geweest. De motie werd met 48 tegen 66 stemmen ver worpen. Met de P. v. d. A., de communisten en PSP, stemden ook drie leden van de AR-fractie en van de CH-fractie, de heer Kikkert, voor de motie. Minister-president De Quay had verklaard, dat het verzet van. de regering tegen het tussentijds openbreken van de C.A.O.'s alleen ten doel heeft de bereikte welvaartsverbetering veilig te stellen, alsmede het systeem van de vrijere loonvorming, dat voor de arbeiders een succes is gebleken. Bij normale afloop van de C.A.O.'s zal weer loonsverhoging mogelijk zijn en als de meevallers van de conjunctuur blijvend zijn, dan zal het ook zijn neerslag vinden in de nieuwe C.A.O.'s. Zonder openbreking zijn bovendien voldoende mogelijkheden aanwezig om de arbeiders te doen delen in de resultaten van bepaalde ondernemin gen en bedrijfstakken. heident Gevaar van overspanning niet denkbeeldig Debat tussen Soebandrio en Schürmann over de politiek inzake Nieuw Guinea (Van onze Amerikaanse correspondent) De poging van Nehroe, Tito, Nasser, Soekarno en Nkroemah (de z.g. neutralen) om een poging te forceren tussen Eisenhower en Kroesjtsjef is op niets uitgelopen: zij trokken gisteren, na een lang, bitter debat in de Algemene Vergadering van de V.N., hun desbetref fende resolutie in, nadat een Australisch amendement verworpen was, dat betoogde het voorgestelde overleg uit te breiden met Macmillan en De Gaulle. De amendering door Menzies liet reeds een ontmoeting van Eisenhower en Kroesjtsjef vallen en beoogde hervatting van het top- overleg tussen de Vier na ambtsaanvaarding van de nieuwe Ameri kaanse president. De genadeslag voor het neutralistische voorstel kwam toen Argentinië, Japan en Noorwegen een amendement indienden op de vijf-landenresolutie, waarin de grote landen gevraagd werd op korte termijn een topconferentie te beleggen zonder dat deze landen met name werden genoemd. Hierdoor kwam het voorgestelde contact Eisenhower Kroesjtsjef te vervallen, hetgeen voor de vijf onaanvaardbaar was, omdat het juist daarom te doen was en niet om een gesprek van Kroesjtsjef met een nieuwe Amerikaanse president. Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, die gistermiddag repliceerde op de rede die ministers Luns een dag te voren gehouden had. Indien Soebandrio een tekst had moeten kiezen voor zijn toespraak dan zou dat geweest moeten zijn „oog om oog en tand om tand". Nederland zou in de afgelopen periode getracht hebben Indonesië politiek en economisch, ja gewelddadig te onder mijnen. Thans heeft Indonesië besloten tot een nieuwe koerstegenover de politieke ondermijning zou politieke macht worden gesteld, tegenover econo mische ondermijning economische macht en tegenover geweld geweld. „Wat moeten wij doen?" zo riep hij uit, „pas sief afwachten? Dat zullen we niet doen!" Het is zeer goed mogelijk dat Soeban drio vroeger op school Vondels „Lucifer" gelezen heeft. Ook daarin had hij een goed motto voor zijn rede kunnen vin den, namelijk „ik troost me dan geweld te keren met geweld" Dat was precies wat Soebandrio zei, maar die regel uit Vondel is een uitspraak van Lucifer, de revolutionaire engel, die door niemand bedreigd werd en die het op die manier alleen maar goed praatte, dat hij tot actie overging. Mr. Schürmann, Nederlands perma nente vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, is eennuchtere Rotterdam mer. Terstond na Soebandrio's rede be klom hij het spreekgestoelte en de hoofdzaak van zijn pittig antwoord kan men aldus weergeven: als Indonesië werkelijk oprecht is en werkelijk alleen geweld met geweld wil vergelden, dan is er geen enkel gevaar. Nederland, met zijn geringe strijdmacht in Nieuw- Guinea, heeft noch de capaciteit, noch de bedoeling geweld te gebruiken tegen Indonesië. Slot pag. 2 „Oog om oog en tand om tand" als motto Indonesische rede „De Nederlandse publiciteit, die gege ven is aan de reis van de Karei Door man, kon men terecht beschouwen als een halve oorlogsverklaring aan Indo nesië," aldus beweerde Soebandrio, de De verkeersbrug over de Merwede ij Gorinchem nadert haar voltooi ing. Omstreeks de jaarwisseling ■wopt men deze belangrijke oever- erbinding, die in plaats van de huidige pont komt, in gebruik te kunnen nemen. Minister-president, prof. dr. J. E. de Quay tijdens zijn antwoord namens de regering op de algemene beschouwingen van de Tweede Kamer. Stijging In de industrie bedroeg de stijging var. de produktiviteit in het tweede kwartaal De sociaal-economische situatie heeft zich gunstiger ontwikkeld dan was voor zien, maar het gevaar van overspanning is thans verre van denkbeeldig, aldus prof. De Quay. De loonstijging heeft een forse verhoging van de welvaart ten gevolge gehad, hetgeen zich uit in de thans merkbare stijging van de consumptie. Er wordt veel gekocht en er worden dus de uiterste eisën gesteld aan de produktie, die de grens van de capaciteit nadert. Door de grote vraag naar goederen en het gebrek aan arbeidskrachten komen de prijzen in de gevarenzone. Daarom is de regering beducht voor een tussentijds openbreken van de C.A.O.'s. Wanneer dat in een belangrijke sector als de metaalindustrie gebeurt, is het uitgesloten, dat dit elders geen aanleiding tot looneisen geeft. De werkgevers willen dan met prijsverhoging vooruitlopen op de te verwachten kostenverhoging. Prijsverlaging blijft dan in ieder geval achterwege. Alvorens over de motie werd gestemd, deed zich nog een incident voor. Mr. Burger wilde voor de stemming nog de altijd toegestane „korte verklaring" af leggen, die geen heropening van het de bat mag betekenen, maar uitsluitend een motivering van de stem mag inhouden. Mr. Burger begon te zeggen, dat het ge- Onvenvachte steun van drie ARdeden Een loonsverhoging kan nooit onge daan worden gemaakt en daarom moet men er niet aan beginnen als geen ze kerheid bestaat, dat ze niet wordt door berekend in de prijzen. De meerderheid van de organisaties in de Stichting van de Arbeid is tegen tussentijdse verhoging van de lonen. Het is onjuist, dat de rege ring er op uit zou zijn de arbeiders het hun toekomende deel van de welvaarts verzekering te onthouden. Er past geen openbreking van de c.a.o.'s als er toeval lige conjuncturele meevallers zijn. Als ze blyvend zijn, dan worden ze verwerkt in de nieuwe c.a.o. Ze moeten dan ten dele ook aan het gehele volk ten goede ko men, in de vorm van prijsverlaging, die nodig is tegenover de prijsstijging in de economisch zwakke bedrijfstakken. De winstdeling die de regering wil be vorderen, geeft geen aanleiding tot blij vende kostenverhoging. Zonder openbre king van de ca.o.'s zijn voldoende moge lijkheden aanwezig om de arbeiders te doen delen in de resultaten van bepaalde ondernemingen en bedrijfstakken. Tus sentijdse loonsverhoging, voor afloop van de c.a.o., is in strijd met het algemeen belang. Er zou een loonbeweging ont staan ,die tot overbesteding zou leiden, hetgeen weer zou noodzaken tot beste dingsbeperking. De belastingverlaging voor grote groepen der bevolking zal een welvaartsverbetering betekenen zonder kostenverhoging voor het bedrijfsleven. Lonen en produktiviteit' Als motief voor een tussentijdse verho. ging van de lonen, had de woordvoerder van de PvdA aangevoerd, dat de produk tiviteit sterker is gestegen dan de lonen Dat bestreed de KVP-er Bogaers, de di recteur van het wetenschappelijk bureau van de Katholieke Arbeidersbeweging. Hij noemde het een typisch gerucht in een tijd van hoogconjunctuur-psychose. Men verspreidt het gerucht zonder het te controleren. De produktiviteit is meer gestegen dan verwacht, maar niet meer dan de lonen. In( 1959 is de produktiviteit met 3%% gestegen, in 1960 zal de stijging naar ver wachting 7% bedragen, nadat aanvanke lijk 4% was geschat. Sedert 1958 Is de produktiviteit dus gestegen met 11%. Daarentegen zijn de regelingslonen se dert 1958 gestegen met 14%, met inbegrip van de sociale verzekeringspremies. Hieruit blijkt het omgekeerde van wat de heer Burger heeft beweerd. Inmiddels is dit jaar de produktivi- teitsstijging duidelijk aan het afnemen. Deze stijging bedroeg in het eerste kwar taal ten opzichte van vorig jaar 14%, in het tweede kwartaal 10%. Van de aflo pende lijn van de produktiviteitsstijging hangt het voornamelijk af of er aan het eind van het jaar nog een verschil is tussen de stijging van de lonen en de produktiviteit. van 1960 ongeveer 22% ten opzichte van 1958. terwijl de loonsom in totaal was ge stegen met 24% of ongeveer 21% per hoofd. Vaststaat, dat in het vierde kwar taal de loonsom altijd iets hoger is. Als d: dalende lijn van de produktiviteit niet verder omlaag gaat, hetgeen zeer gunstig zou zijn, zou aan het eind van het jaar de produktiviteitsstijging 22% bedragen en de loonsom per hoofd nabij 20%. In dien de dalende lijn van de produktivi teit doorzet, zal er geen verschil zijn. Bovendien moet in aanmerking wor den genomen, dat een deel van de pro duktiviteitsstijging bestemd is voor prijs verlaging volgens de aanvaarde spel regels voor de vrijere loonvorming. Met dat al meende de heer Bogaers, dat de basis aan de motie is ontvallen. In een hoogconjunctuur zou de uit voering van de motie uiterst nadelige consequenties hebben voor onze econo mie. De KVP-fractie was daarom niet bereid het grote succes van de vrijere loonvorming naar een mislukking te voeren, waardoor in de eerste plaats de economisch zwakken zouden worden ge troffen. Geen behoefte Dr. Tilanus verklaarde achter het be leid van de regering te staan en daarom geen behoefte te hebben aan een motie, die een andere richting uit wil Prof. Oud zei alle consequenties van de plotseling ingediende motie, die hij nog nauwelijks had kunnen lezen, niet te kunnen over zien. Los van de inhoud zou hij daarom zijn stem aan de motie niet kunnen ge ven. Dr. Bruins Slot verklaarde, dat de ge hele AR-fractie van mening is, dat de pryzen niet mogen stijgen en dat er daarom geen massale loonsverhoging mag komen. Een deel van de fractie denkt hier echter genuanceerd over Dit deel meent, dat de huidige economische situatie geen klemmende redenen biedt om elke tussentijdse verhoging van het loon af te wijzen, indien geen prijsstij ging optreedt en de loonsverhoging: ge spreid wordt in de tijd. Daarom wilde de heren Hazenbosch, Van Nierop en Van Eibergen hun steun aan de PvdA- motie niet onthouden. JONGETJE UIT AMSTERDAM VERDWENEN De 12-jarige Martin Seur uit Amster dam is al een week zoek. Op woensdag 28 september jl. ging hij ongeveer kwart voor negen 's ochtentends naar school, waar hij evenwel niet is aangekomen. De hoofdinspecteur chef van de kinder politie te Amsterdam heeft thans om de opsporing en terugbrenging van Mar tin Seur verzocht. De jongen verbleef wegens opvoedings moeilijkheden in een Amsterdams ob servatiehuis. Hij is al enkele malen weg gelopen, doch kwam na 3 a 4 dagen weer boven water. De kinderpolitie heeft het vermoeden dat Martin Seur in Am sterdam of in de omgeving rondzwerft en aan de kost tracht te komen door iemand te helpen met bijvoorbeeld pak jes dragen. Ook is het mogelijk dat hij met een schillenophaler is meegegaan of helpt bij een expeditieonderneming.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1