Britse Labourbeweging scherp naar links. 1,10 6,90 u u u 10,75 VROOM &DREESMANN 4,45 10,85 Metaalbewerkers onthouden hun steun aan resolutie van partij RECHTZAKEN koopt kwaliteit koopt tegen lagere prijs koopt 2,25 8,50 WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 Hachelijke positie voor Hugh Gaitskell Scarborough, woensdagochtend de teerling geworpen: de onheildag voor de Britse I^abourpartij is begonnen. Want gisteravond laat heeft de delegatie van de verenigde Britse metaalbewer kersunie met een ruime meerderheid besloten haar steun te onthouden aan de partyresolutie, welke wil dat Enge land zich uitsluitend met Amerikaanse- H-bommen bewapent en lid van de NAVO blijft. De officiële politiek van Labour is gebaseerd op gelijktydige in ternationale ontwapening. Hoewel de metaalbewerkers, die met hun ongeveer driekwart miljoen stemmen de beslissing van het congres in handen hebben, zelf voor de dag komen met een Brits-unila- terale resolutie, eisen zij de eenzijdige afschafing van de H-bom door Engeland, doch met de bedoeling dat Engeland in de NAVO biyft met uitsluitend conven tionele wapens (hierover wordt in de re solutie echter met geen woord gerept). Wilde Carron, de leider van de me taalbewerkersunie, ofschoon beide mo ties nauwelijks met elkaar te rijmen vallen, tevens voor de officiële partijlijn stemmen om Gaitskell te redden? Dit plan is thans verijdeld, waardoor de nederlaag van het partybestuur en van Gaitskell vaststaat. Het betekent een complete breuk tussen het partijcongres en de socialistische Lagerhuisfractie, wier positie uiterst hachelijk is geword- den vooral in de toekomstige parlemen taire defensie-debatten. De verwachting is echter dat Gaitskell het verder zal uitvechten binnen de fractie welke zeker voor tachtig procent achter hem staat. Gaitskell is slechts aan de fractie ver antwoording schuldig. Het leiderschap daarvan maakt hem automatisch tot partyleider. Tenzij hij besluit onmiddel lijk af te treden of tenzy de fractie hem overboord werpt Harold Wilson en George Brown worden reeds als mo gelijke opvolgers genoemd Wil Gaits kell misschien wachten op een omme zwaai van de grote vakbonden, die met Pasen hun jaarlijkse conferenties hou den. De moeilijkheid is echter dat hy en zijn medestanders zich in het parle ment belachelijk dreigen te maken door een politiek te verdedigen welke door het partijcongres is verworpen, als is dat besluit misschien naar de letter van de partij-constitutie niet bindend voor de fractie. De situatie geeft vrij spel aan de thans hemelhoog jubelende lin kervleugel in het Lagerhuis, welke in de propaganda voor eenzijdige kernont wapening moreel sterker dan ooit staat, aangezien de rebellen zich op het partij congres kunnen beroepen. Twee dingen De metaalbewerkers zullen straks op het congres twee dingen doen, n.l. voor hun eigen motie stemmen en voor die van de gevreesde Frank Cousins, die leider van de transportarbeiders, wiens resolutie naar de tekst iets minder ver gaat afwijzing van de kernwapens als grondslag voor de defensie-politiek hoewel hij de felste unilaterist van allen is. Ook de officiële partijpolitiek wil niet dat de Britse defensie uitsluitend ge baseerd zal zijn op alleen zaligmakende ZEEMAN DOODDE „TIJGER-ANNIE" Vonnis: V/i jaar en ter beschikkingstelling Het Haagse Gerechtshof heeft een ge vangenisstraf van 3Vi jaar alsmede ter beschikkingstelling van de regering op gelegd aan een 20-jarige Rotterdamse zeeman die op de avond van 10 februari j.l. in de Rotterdamse havenwyk Katen- drecht de als „Tyger-Annie" bekend staande vrouw (28) met een nylonkous heeft gewurgd. De Rotterdamse rechtbank had de dader ter zake van mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, een gevan genisstraf van zes jaar en terbeschik kingstelling van de regering opgelegd. Zowel de verdachte als de officier van Justitie tekenden tegen dit vonnis hoger beroep aan. De procureur-generaal bij het Haagse H-bommen, maar bedoelt er Iets anders mee dan de rebel Cousins Carron, die tegen de resolutie van zijn eigen bond is, heeft op gewetensgronden geweigerd de motie waarin hy niet ge looft bij het congres in te dienen. Op het vakbewegingscongres van vorige maand in Douglas heeft Carron de offi ciële politiek helpen steunen, hetgeen hy kon doen omdat zijn eigen bond geen unilaterale moties had ingediend, doch zich achter Cousins had geschaard. Thans is Carron de pas afgesneden. Door dit alles heeft de Britse Labour beweging een scherpe zwenking naar links gemaakt, vooral omdat het con flict dieper gaat dan het eigenlijke de fensieprobleem. Het is een zware slag voor de gematigde en evenwichtige Gaitskell, die door de links-gerichte par tymassa belaagd wordt. Hoewel hij door vriend en vijand geprezen wordt voor zyn schitterende leiding gedurende de verkiezingscampagne van vorig jaar, heeft hy het bij velen in de partij verbruid doordat hij na de verkiezings nederlaag overhaast gemene zaak scheen te maken met een groepje rechtse intellectuelen, die van Labour een soort algemene vryzlnnige party wilden maken. Kanarie redt echtpaar! Een kanarie heeft een bejaard Arn hems echtpaar van de dood gered. Doordat het vogeltje op een gegeven moment van zijn stokje ging bemerkte het echtpaar, dat er kolendamp in de kamer hing. Even daarna werd zowel de man als de vrouw onwel. Beiden werden naar het St.-Elisabethgasthuis vervoerd. De man kon na onderzoek naar de woning terugkeren. De vrouw is ter verpleging opgenomen. By het door de politie Ingesteld onderzoek bleek, dat het te vroeg sluiten van een bran dende haard vermoedeiyk de oorzaak is geweest. Hof stelde 14 dagen geleden dezelfde eis als de Rotterdamse officier van Justitie: 12 jaar gevangenisstraf, zonder terbe schikkingstelling. Een tot vier jaar geëist tegen zeven brandkastenkrakers De officier van Justitie by de Amster damse Rechtbank, mr. J. H. Bergs ma, heeft tegen zeven zware Amsterdamse jongens, die tezamen „naam" maakten als brandkastenkrakers en in mei j.l. tegen de lamp liepen na een brutale kraak by de N.V. Huizer Houthandel in Huizen, straffen geëist die in drie ge vallen varieerden van 2 tot 4 jaar, terwyl in vier gevallen de officier een voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar met een proeftyd van drie jaar requireerde. Hoewel hy rekening hield met „het be paald niet rooskleurige verleden" van ieder van deze verdachten, van wie de jongste (24 jaar), reeds driemaal werd gevonnist, terwyl de oudste (50 jaar) 20 vonnissen op zyn strafblad heeft staan, betrok mr. Bergsma de door de Bossche rechtbank aan vier verdachten opgeleg de gevangenisstraf vier jaar wegens een brandkastenkraak in Maarheze (buit f. 17.000) mede in zyn beschouwing. „Vier jaar vind ik wel voldoende voor al deze feiten", zei hij. „Afgezien van het resultaat van de behandeling van deze zaken in hoger beroep, lykt het my on der deze omstandigheden dan ook moei lijk een onvoorwaardelyke straf te eisen". Mr. Bergsma volstond in deze vier gevallen daarom met het vragen van een voorwaardelyke gevangenisstraf van een jaar. Uitspraak over 14 dagen. BIJZONDER VERLOF VOOR BEROEPSMILITAIREN Antwoord op vragen „De voorschriften voor buitengewoon verlof op 's Rijks kosten, dat aan be roepsmilitairen in bepaalde gevallen wordt verleend, zijn uitgebreid", aldus heeft de minister van Defensie ln ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Schouwenaar (PvdA) meegedeeld. Elke gehuwde Nederlandse militair, die in het buitenland dient, heeft aanspraak op vervoer op Rijksrekening, indien zyn echtgenote of kind in levensgevaar ver keert. Minister Visser meent echter, dat het billyk is deze faciliteit ook te ver lenen aan de minderjarige ongehuwde beroepsmilitair, indien een van zyn ouders in levensgevaar verkeert. De be windsman overweegt hierby dat gelet moet worden op de plaats die de ouders in het leven van een minderjarige in het algemeen innemen en op de finan ciële draagkracht van de minderjarige in het algemeen. De gedachtenwisseling van het par lementslid en de minister werd gevoerd op grond van een geval, waarin een minderjarige beroepsschepeling, die by de Kon. Marine in Nieuw-Guinea dient, in verband met ernstige ziekte van zyn vader in Nederland wel verlof werd verleend, maar de reiskosten zelf moest betalen. De rust deed hem goed (Speciale berichtgeving) De Arnhemse rechtbank veroordeelde gisteren een monteur conform de eis tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. De man was werkeloos, leef de in onmin met zijn vrouw en zou haar by een ruzie in het gelaat hebben ge stompt, met een schaar in het been heb ben gestoken en gedreigd hebben haar met deze schaar in het gezicht te ste ken. De verdediger had de gevorderde straf te zwaar gevonden en op onmid- deliyke invryheidstelling voor zijn cliënt aangedrongen. Verdachte had echter te kennen gegeven, dat hy voorlopig nog liever bleef zitten. De rust in de cel deed hem goed Rechts en centrum wint in Finland By de gemeenteraadsverkiezingen die de afgelopen twee dagen in Finland zyn gehouden hebben de rechtse en cen- trumpartyen de meeste winst geboekt, terwijl de communisten als derde win naar uit de bus kwamen. Van de 1.858.643 ingebrachte stemmen, ongeveer 70% van de 2.670.000 stemge rechtigden, kregen de rechtse en cen- trumpartyen 53,9% van de stemmen. In 1956 was het percentage op hen uitge brachte stemmen 52,8%. De twee sociaal-democratische partyen kregen samen 24.35% van de stemmen, tegen 25,4 in 1956. De communisten, die in 1956 21,2% vergaarden, kregen nu 21,75% van de stemmen. De Zweedse Volksparty. een liberale minderheidsgroep, verloor in Helsinki twee zetels, en boekte ook verder in het land nog verliezen. De onofficiële uitslagen van de ver kiezingen in Helsinki zyn, dat de Zweed se volksparty 12 zetels heeft gekregen, de liberalen 9, de beide sociaal-democra tische partyen behielden ieder 19, de communisten 16 (in 1956 15), de conser vatieven 21 (18). De conservatieven hebben 151 zetels gewonnen en de communisten 136. De sociaal-democraten hebben er 200 verlo ren. De agrarische partij, die aan de re gering is, heeft veel zetels verloren aan een nieuwe partij, die der kleine boeren, die 316 zetels heeft veroverd. Er zijn 1.834.000 stemmen uitgebracht. Hiervan kregen de burgerlijke partijen (conservatieven, agrariërs, kleine boeren en liberalen) er 964.866 (6616 zetels", de Volksdemocraten (communisten) 408 137 (2134 zetels), de sociaal-democraten 393.924 (2170 zetels) en de Simonieten (afgescheiden linkervleugel van de so cialisten) 62.881 (225 zetels). Deze uitslag is nog niet geheel volledig. Van enkele afgelegen gemeenten is nog geen uitslag ontvangen. Franse sportwol in'8 moderne kleuren met tweed effect. Grote bol Handgeborduurd dekservet met 4 bijpassende vingerdoekjes. Als uitblinker 4 Partij maillots mousse kwali. teit. In de kleuren donker groen, marine, beige, zwart en rood ook in grijs. Alle maten. Maat 30 32-34. 2.95 36-38 3|7.5 (damesmaat) 4Q-42 4 25 Partij wollen shawls in diverse prachtige kwaliteiten* In effen kleuren «maar ook fan tasie dessins. Nu guldens goedkoper. Partij I 1,95 Partij 11 2,90 Partij III 3(9Q Extra voordelige molière voor grote en kleine heren. Zwart Iéder; Jongensmaten met porozool herenmaten met lederen zool. met teddy voering. Geheel gevut caniseerde rubberzooi. Met rits sluiting. Maten 36-42 Nu f. 5.- voordeliger. van „Skai" plastic. Fraaie koperen beugel met witte knoppen. Geheel met zijde gevoerd. Ruime voortas. In alle modetin- ten o.a. bruin, zwart, beige, havana etc. Graslinnen lakens met brede zoom. Zeer zachte kwaliteit. 1 -pers 150x240 5,50 2-pers. 180x240 6,50 Bijpassende slopen 62x70 1,75 Geborduurde lakens met D.M*C. garens bewerkt. Zachte kwaliteit Geborduurd 1-pers. 150x240 6,50 2-pers. 180*240 7,50 Bijpassende slopen 62x70 2,75 Molton dekens geheel wit Degelijke kwaliteit. Goed wasbaar. Flinke 1 pers. 125x180 2,95 Grote 2 pers. 150x200 3,95 Droogrek van geplasticeerd draad- Opvouwbaar. Gemakkelijk te bevestigen aan de deur, balcon, stoel, leuning etc. Kan niet roesten. Drooglengte ömeter Blank beu kenhouten keukenstoel 9«l akten gepolijst Gemakkelijke rugleuning en vormzitting. Ge schikt voor slaap kamer, logeer kamer etc. Patentvoetbal van chroomleder vervaardigd. Handgenaaid 12-delig

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7