Bouw houten herv. school aan Cesar Franckstraat (Leiden Z.W.) Vis - detailhandel heeft nieuwe verkoopmethoden hard nodig WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 Voorstellen aan Leidse raad Onteigening van percelen t.b.v. bouwplan Stationsplein en omgeving In het zuidwestelijk stadsdeel is de schoolruimtevoorziening op het ogenblik zeer moeilijk. Reeds nu bestaat er een tekort van drie lokalen. Daar een andere oplos sing op korte termijn niet mogelijk is gebleken, achten B. en W. het noodzakelijk een drie-klassige houten school te bouwen, waarvoor een terrein beschikbaar is aan de Cesar Franckstraat. Het schoolgebouw, dat voor het Her vormd onderwijs zal worden bestemd, zal van hetzelfde type zijn als dan aan de Valeriusstraat en het te stichten 5-klassige schoolgebouw aan de Suma- trastraat. Het zal behalve drie leslokalen enkele bijruimten bevatten, zoals een hoof denkamer, leermiddelenberging, gar derobes enz. Ook is een vrijstaande fiet senstalling ontworpen. De verwarming zal geschieden met oliekachels. De bouwkosten zullen naar raming f. 180.000,— bedragen, waarin is begre pen f. 59.100,voor verwerving van het terrein. De afschrijvingstermijn dient voor dit houten gebouw op 20 jaren te worden gesteld. B. en W. hebben de minister van Onderwijs K. en W. ver zocht de financiering van dit object mo gelijk tem aken. Een urgentieverklaring is reeds ontvangen. WEDEROPBOUWPLAN STATIONSPLEIN Zoals bekend besloat de raad in zyn zitting van 9 februari j.l. tot vaststelling van het wederopbouwplan Leiden- Stationsplein en omgeving. Ter realisering van dit plan is het noodzakelijk, dat de gemeente tijdig de nodige percelen in eigendom verkrijgt. Wanneer mocht blijken, dat het niet mogelijk is hieromtrent met de eige naren langs minnelijke weg tot overeen stemming te geraken, zal tot onteigening van de percelen, overeenkomstig het be paalde in artikel 10, eerste lid, onder le, van de Wederopbouwwet, moeten worden overgegaan Dit artikel schept nl. de mogelijkheid van onteigening „ter uit- voerin van een van kracht zijnd Weder opbouwplan". Aangezien de uitvoering van één bouw plan inmiddels is ter hand genomen, is het noodzakelijk dat de percelen, die in de onmiddellijke omgeving daarvan zijn gelegen, op korte termijn in eigendom bij de gemeente komen. In verband hier mede heft het College van B. en W. een onteigeningsplan doen ontwerpen, dat in de behoeften van de gemeente dienaan gaande voorziet. Dit plan, hetwelk enige percelen, gele gen aan de Morssingel en aan het Pieter Huibertshof omvat kan worden omschre ven als het onteigeningsplan Morssingel en omgeving. Overeenkomstig het bepaalde in arti kel 10, lid 3, van de Wederopbouwwet, heeft het plan tot onteigening, met de vereiste stukken, met ingang van 8 sep tember 1960 gedurende de wettelijke ter mijn, ter inzage gelegen. Bezwaarschrif ten tegen de voorgenomen onteigening zijn niet ingediend. Derhalve geven B. en W. de raad in overweging om in bovenstaande geest een besluit te nemen. TEGELBESTRATING SPEELTUIN Het gedeelte van de speeltuin „Rond om de Maredijk", waar zich de speel- werktuigen bevinden, is voorzien van een tegelbestrating. Het overige terrein- dek van de speeltuin bestaat uit een grasmat. Nu de speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk" de inrichting van de tuin enige tijd geleden heeft uit gebreid met een glijbaan en twee schom melstellingen, is het, volgens B. en W. gewenst ook onder deze nieuwe speel- werktuigen tegelbestrating te doen aan brengen. De kosten van deze voorziening worden op f. 1200 geraamd. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 5 oktober C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A.: Snijbloemen: Gerbera 25-45. Clematis 40-75, Bouvardla 35-59, Chrys. (gr.) 70-100, idem (kl.) 15- 29. per stuk. Iris 110-260, Fresia 95-210, Ornfthogalum 70-75, Cyclamen 40-75, Dahlia (gr.) 30-53, Idem (kl.) 20-35, per bos. Anjers: rood 14-24, roze 14-25, wit 10-16, Orchid Beauty 20-30 per stuk. Ro zen: Better Times 7-16, Rosalandla 7-14, Parel van Aalsmeer 10-18, Geh. Duisberg 20-33, Pechtold 7-14, Verschuren 6-12, Towny Gold 7-18, Mad. Ofman 15-26, Baccarat 40-62, Montezuma 15-29, Stok man 7-14, Sweethaert 6-12, Nymph 25-45, per stuk. POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Adlanthum 150-180, 50-60; Anthurlum 300-680, 150-230; Aphelandra 150-180, 60- 80; Asplenlum 100-130, 35-45; Azalea 100-160; Begonia Eges 200-260. 60-85; Bladbegonla 80-120, 40-50; cactussen en vetplanten 80-300, 12-38; Camp. Isophylla 100-150, 40-65; Croton 150-300, 70-90; Cy clamen 300-500, 120-180; Cissus 150-250, 40-45; Euphorbia Splendens 80-120, 30-35; Ficus 200-300, gemengde planten 80-90; Hedera bont 150-250, 40-45; Idem Pittsburg 80-120, 20-25; Kalanchoë 50-70; Marantha 40-45; Nephrolepis 300-500, 35-40; Primula Obconlca 100-120, 35-70: St.-Paulla 20-40; Phllodendron 250-500, Idem Scandens 35-45; Pla- tycerlum 200-500, 80-130; Sansevlerla 200- 450, 100-185; Sclndapsus groen 60-65; idem bont 70-80; Tradescantla 60-65, 15-20: Varens gemengd 30-40: Aralea 100-150. 18-20. WOERDEN, 5 oktober Kaasmarkt: BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wllma, dr. van J. Stokkel en C. C. M. van Luijt; Jacobus Hermanus, zn. van J. H. v. d. Wijngaard en G. J. den Dopper; Helena Johanna Jacoba, dr. van G. P. la Lau en H. J. J. van Strater; Maria, dr. van J. A. Breedevelt en M. Teske; Ar thur, zn. van C. H. v. d. Linden en G. J. Blind; Cornelia, dr. van C. Janssen en D. Turenhout; Francisca Martha Christina, dr. van P. A. Pollmann en E. J. Vansteen- klste; Cornelia, dr. van P. A. v. d. Hoek en A. van Dolder; Merynen Tjarde. dr. van P. Kreek en G. A. E. Wels; Elisabeth, dr. van S. G. Kamphues en C. Velthuyzen; Sander Michiel, zn. van J. J. Overdfjk en C. H. Wortman; Cornells, zn. van J. Zwa nenburg en G. Schaart; Hendrlca, dr. van H. Noordervllet en A. Honsbeek; Paula, dr. van C. Oudshoorn en J. van Nood; Petrus Johannes Wilhelmus, zn. van W. Kamphuls en J. C. C. Njjssen; Rudolf An ton, zn. van D. de Gunst en J. A. Brou wer; Arnoldus Alexander, zn. van H. Ooms en H. C. van Ammers; Hendrlkus, zn. van H. Jansen en G. M. M. Smith; Lodovlcus Adrlanus Martinus Maria, zn. van M. T. C. M. Inderfurth en M. J. T. Warmerdam; Michelle Elizabeth, dr. van P. I. T. Scheltus en P. Garrett. OVERLEDEN A. Verdegaal, 54 Jaar, man; J. Huter. 60 Jaar, wed. van J. J. de Jong; J. A. van der Reijden, 74 Jaar, wed. van T. J. Over- dbk; H. van der Meij. 78 Jaar. man; J. C. Bink, 71 Jaar, echtgen. van H. v. Vene- tlën. VOORZIENINGEN GEMEENTEARCHIEF Nn het gebouw van het Gemeente archief vertonen de vloeren in de ves tibule, de hal en de gang op de beneden verdieping over de gehele oppervlakte verzakkingen. Bij onderzoek is gebleken, dat de betonnen ondervloeren niet ge wapend zijn en overal loshangen. Het is daarom noodzakelijk deze vloeren geheel te vernieuwen. De kosten hiervan wor den geraamd op f. 1720. VERKOOP BOUWTERREIN MEERBURGERPOLDER In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van 97 eengezinswoningen in gesloten bouw, zulks overeenkomstig het vigerende uitbreidingsplan „Leiden Meerburgerpolder", heeft de N.V. Coör dinatie-Bouw, gevestigd te Hilversum, verzocht aan haar/of aan de nader door haar te noemen lastgevers, te verkopen de percelen bouwterrein, groot ongeveer 16.500 m2, gelegen aan en nabij de IJsselkade, de Zaanstraat, de Spaarne- straat en de Merwedestraat. Met adressante is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f485.000. Tegen deze vérkoop bestaat, naar de mening van B. en W., geen be zwaar. WIJZIGING I.Z.A.-REGELING. Het bestuur van het Instituut Ziekte kostenvoorziening Ambtenaren in Zuid- Holland stelt voor enige wijzigingen aan te brengen in de intercommunale I.Z.A.- regeling Zuid-Holland, zulks ingaande 1 januari 1960. Voor zover zij niet van redactioneele aard zijn, beogen de wij zigingen o.m. aanpassing van de rege ling aan de allengs gegroeide feitelijke organisatorische situatie en verder het openen van de mogelijkheid om, in sa menwerking met de instituten in andere provincies, te komen tot de instelling van een vereveningsfonds, waaruit op tredende tekorten kunnen worden be streden. Vooral de laatstbedoelde wijzi ging is, volgens B. en W., van grote be tekenis, aangezien het van belang moet worden geacht, dat in het huidige sta dium van ontwikkeling der instituten het uiteenlopen van aanspraken en ver plichtingen der deelnemers zoveel mo gelijk wordt voorkomen. De totstand koming van de mogelijkheid van ver evening op korte termijn is daartoe dringend gewenst. B. en W. stellen de raad dan ook voor om met deze wijzi ging akkoord te gaan. Voorts zullen in de a.s. dinsdagmid dag te houden zitting van de raad de volgende voorstellen in behandeling ko men: aan het bestuur van de Stichting Christelijk Orthopaedagogisch Instituut voor Leiden en Omgeving, ten behoeve van zijn school voor buitengewoon lager onderwijs aan slechthorende en spraak- gebrekkige kinderen, voor de maanden april tot en met december van het jaar 1960, een voorschot te verlenen op de vergoeding bedoeld in artikel 34 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 ten bedrage van f.5649; aan te ko pen ,in het belang van de volkshuisves ting, de huizen met erven, staande en gelegen aan de Waardgracht 19 en aan het Waardkerkplein 6, groot resp. 53 m2 en 18 m2 voor een bedrag van rond f. 5650 in totaal; te bepalen, dat een her ziening c.q. vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrek king tot het gebied, gelegen ten zuiden van het voormalige Pesthuis en ten noordwesten van de spoorbaan Amster damRotterdam; een krediet van f.8250 te verlenen voor de aanschaffing montage van een gestabiliseerd voe dingsapparaat in het natuur- en schei kundelokaal van het Rembrandt-lyceum met bijkomende werken; voorlopige vast stelling van de rekening over het dienst jaar 1958. BENOEMINGEN Alvorens al deze voorstellen in behan deling komen, moeten enkele benoemin gen worden gedaan. In een tweetal vacatures in het onder wijzend personeel van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Pieterskerkstraat en aan de Plesman- school, zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van de heer H. C GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN Zie naar binnen! De titel van de voordracht by de opening van het werkseizoen van de ge- uniëerde Loge van Theosophen is ont leend aan het mystieke juweel „De Stem van de Stilte", een gedeelte van een werk, dat tot de canon van het Mahaya- na Buddhisme behoort. Daarin is een vers, dat op magistrale wijze de geeste lijke wordingsgang van de mens samen vat en waarin de woorden van de titel als een der stappen voorkomen. Om zich rekenschap te kunnen geven van de strekking van die raad, is het nodig vertrouwd te zijn met de Oosterse psychologie en met wat haar van de Westerse onderscheidt. Volgens de Oos terse wijsbegeerte is de mens een ziel: een geestelijke entiteit, een straal van het alomaanwezige en werkdadige Godsbeginsel in manifestatie, die op het mensstadium zelfbewustzijn ontplooit. Dit menselijke bewustzijn heeft twee aspecten. Met één ervan treedt de ziel tijdens incarnatie met haar omgeving in contact; het andere aspect vormt de brug tussen het bewustzijn en de geeste lijke wereld. Deze beide aspecten heten het lagere en het hogere verstand. De mens kan zijn geestelijke taak al leen vervullen, als het Hogere zich via he lichaam kan doen gelden. Het moet daartoe het lagere aan zijn doeleinden dienstbaar maken. In de gemiddelde mens gelukt dit niet, daar het lagere te zeer in beslag wordt genomen door de indrukken, die het via de zintuigen ont vangt, en door de wensen en begeerten, die in de lagere mens opwellen, zodanig, dat het bewustzijn daardoor geheel in beslag wordt genomen. De gemiddelde mens is zich niet bewust van de aan wezigheid van een machtig geestelijk centrum in zich zelfe en innerlijke groei kan alleen plaats hebben, als de werkelijkheid daarvan daagt. Dit kan slechts geschieden, alse het bewustzijn naar binnen gericht wordt. Het lagere bewustzijn beperkt zich tot de wereld der stof. Geestelijke wijsheid is alleen te vinden door naar binnen te zien: door het venster, dat uitzicht, op het geestelijk gebied en de wijsheid, die ons daardoor gewordt en dan die wijsheid via het la gere bewustzijn in onze gedragingen tot uitdrukking te brengen. Zo greit in de mens geleidelijk de vrede der verlich ting. Die inkeer is een vorm van gebed, waarop Jezus doelde, toen hij zeide, dat wy ons in onze binnenkamer mystiek gesproken ons hoger bewustzijn moe ten terugtrekken en daar aanraking moeten zoeken met ons geestelijke cen trum: de Vader in het Verborgene. ALG. BRANDSTOFFENHANDEL „LEIDEN" Tijdens een in café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden receptie heb ben zeer velen afscheid genomen van de heer J. van Leeuwen, die bijna veertig jaar directeur is geweest van de NV Alg. Brandstoffenhandel „Leiden". De Ver. van Handelaren in brandstof fen voor Leiden en omstreken, van wel ke vereniging ook vele leden aanwezig waren, was vertegenwoordigd door de heren J. H. Boelee en J. Zeilstra, resp. voo:rzitter en secretaris. Bovendien wa ren vele zakenrelaties aanwezig en een deputatie van de Ver. van grote detail handelaren in brandstoffen. Vele ge schenken werden aangeboden. Tevens maakten velen van de gelegenheid ge bruik om kennis te maken met de nieu we directeur, de heer G. J. de Jong. WERELDDIERENDAG De stand van het Jack Londonver- bond, welke gisteren ter gelegenheid van de Werelddierendag in de omgeving van de Prinsessekade was ingericht, heeft een batig saldo van ruim f. 228 opge bracht. Bovendien werden enkele nieuwe leden genoteerd. Scheerder, onderwijzer by het u.lo. te Den Helder en de heer O. v. d. Veen, on derwijzer bij het u.l.o. te Spijkenisse. Overeenkomstig het bepaalde in arti kel 23 van de Nijverheidsonderwijswet, stellen B. en W. de raad voor aan de ge meentelijke bedrijfstechnische school, voor de periode van 1 augustus 1960 tot en met 31 juli 1961, tot leraar in de li- chamelyke oefening te benoemen de heer J. J. J. van Beek te Voorschoten. Ingevolge het daaromtrent bepaalde in de statuten van de stichting „Burgerij fonds van Leiden", zijn de in artikel 6 onder b en c genoemde leden met de dag, waarop de eerste vergadering van de raad na 1 september werd gehouden, te weten 20 september jl. afgetreden. In de hierdoor ontstane vacatures dient derhalve thans te worden voorzien. De aanwijzing van de onder b ge noemde leden geschiedt door het college. Hiervoor zijn aangewezen de heren J. C. van Schaik. wethouder van onderwijs en S. M. Stolp, wethouder van financiën. De benoeming van de onder c genoem de drie leden geschiedt door de gemeen teraad. Deze kandidaatstelling vindt dinsdagmiddag a.s. plaats. Aantal viswinkels daalde van 4027-3786 (Speciale berichtgeving) Op de jaarvergadering van de Ned. Bond van Kleinhandelaren in vis heeft de ian ®r°ek® e*n hitvoerige uiteenzetting gegeven over het nut en de S^lher T /"■dr<if""fI«'''"1g- Er waren vele kleinhandelaren In hotel Santbergen te Hilversum bijeen en ie hebben met veel interesse kennis genomen van de nieuwe ideeën op dit gebied. .ome,. JÏJ"« Va" den B™ke groepen van aes of aeht deelnemers te vormen, die eikaars methode van werken zouden kunnen bestuderen. Men zou de groepen zo kunnen indelen, dat men ongeveer gelijksoortige bedrijven bij elkaar zou kunnen plaatsen, die echter zo ver van elkaar verwijderd zouden zijn dat er geen sprake van concurrentie is. Op het gebied van de kruideniers- en bakkersbedrijven is men met deze be- dryfsvergelyking al ver gevorderd. Het verwezenlijken van deze methode, waar voor veel enthousiasme bestond, kan ge schieden in samenwerking met de Ryksmiddenstandsconsulenten in de provincies. De vis-detailhandel heeft dergelyke nieuwe methoden hard nodig, want evenals in de gehele detailhandel, is er een vermindering van het aantal zaken merkbaar. Dat blijkt ook uit het aantal erkenningen, dat van 1959 tot 1960 daal de van 4655 tot 4555. Gewezen werd dan ook op het belang van het verkopen van het gehele diep vriesassortiment volgens de nieuwe vestigingsvergunning toegestaan dooi de vishandelaren. Parallelisatie is ook een voorwaarde voor het bijblyven. Met het verkopen van Indische artikelen heeft men al goede ervaringen opge daan. Ook tafelzuren vormen een by- artikel, dat goed loopt. Men zal het as sortiment moeten verbreden, anders houdt men de wedloop niet vol. Tijdens de jaarvergadering is ook aan dacht besteed aan het rapport van de commissie vissershaven IJmuiden. De bond van kleinhandelaren in vis is sterk geïnteresseerd in deze kwestie en het bestuur zal de situatie dan ook nauw keurig gaan bestuderen. Op 24 april wordt weer een volkshogeschooldag voor de vishandel gehpuden. Ditmaal zal Eer beek de vergaderplaats worden. De viswinkels in Nederland zijn op de volgende wijze over de verschillende provincies gespreid (tussen haakjes de cijfers van vorig jaar) Groningen 176 (197), Friesland 136 (145), Drente 54 (59), Overijssel 200 (210), Gelderland 282 (285), Utrecht 246 (261), Noord-Holland 1042 1127Zuid- Holland 1047 (1113», Zeeland 151 (166», Noord-Brabant 313 (324). Limburg 139 (140). In totaal is het aantal viswinkels in één jaar tyds gedaald van 4027 tot 3786. Nog een Ned. protest tegen Japanse film Ook het hoofdbestuur van de NIBEG (Nederl. Indische Bond van Krijgsge vangenen en Geïnterneerden) heeft nu krachtig geprotesteerd tegen de Japanse film „Blanke huid en gele comman dant". De film gaat over het lot van 1800 Nederlandse vrouwen in een ge vangenenkamp in Celebes. De dochter van een Canadese ambassade-ambtenaar en de dochter van een burgerambtenaar bij het Amerikaanse leger vertolken de rollen van twee naar liefde hunkerende Nederlandse vrouwen. De blonde Cana dese Lee Smith vertoont zich onder een douche en tracht later de Japanse commandant van het kamp, die zowel de held als het slachtoffer is, te verlei den. De Amerikaanse Elise Richter kust de Japanse officier en vraagt hem ten huwelijk. Volgens de Japanse makers zou de film gebaseerd zijn op ware ge beurtenissen. De NIBEG heeft thans een telegram aan de min.-president gezonden, waar in gevraagd wordt, waarom de regering naar aanleiding van deze film die door de Nederlandse ambassaderaad te Tokio H. C. Maclaine Pont als „walge lijk" werd bestempeld geen stappen onderneemt. De secretaris van de Bond verklaarde, dat vertoning in Nederland van deze film, die in strijd is met de moedige houding en het vaderlandslievend ge drag van de Nederlandse vrouw in de Japanse interneringskampen, zeker de woede zou opwekken en demonstraties zou uitlokken van de 164.000 oud krijgsgevangenen. Van de zijde van de Nederlandse Bioscoopbond vernemen wij echter, dat het niet waarschijnlijk is, dat de film in Nederland zal worden geimporteerd. Moboetoe bereid bet Kongolese parlement in ere te herstellen Terwijl de politieke ontwikkelingen te Leopoldstad er op wijzen, dat de regeringslichamen waarschijnlijk bin nenkort weer normaal zullen functione ren, komen uit de provincies berichten binnen, waaruit blykt, dat de provinciale bestuurders instemmen met het idee van een ronde-tafelconferentie. De „sterke man" van Kongo, kolonel Moboetoe heeft gisteren verklaard be reid te zijn toestemming te geven tot heropening van het parlement als de meerderheid van dat parlement het wil. Hij verklaarde dat na een onderhoud met oud-minister Songoio van Verbin dingen, die met nog vyf andere afge vaardigden van de oostelijke provincie in het openbaar Loemoemba is afge vallen. Zy overlegden de pers een com muniqué, naar hun zeggen door 25 af gevaardigden ondertekend, waarin de steun aan Loemoemba wordt ontzegd. Nu Moboetoe bereid is het parlement in ere te herstellen, gaan er reeds stem men op die ronde-tafelconferentie maar te laten vervallen. De nieuwe premier Ileo zou volgens deze zegslieden ni genoeg aanhang hebben om zijn offi ciële aanstelling te kunnen bedingen. Anderen vinden het echter verstandi ger de r.t.c. gewoon te laten doorgaan. DEZE WEEK BESLISSING OVER POLITIESALARISSEN? Deze week zal de beslissing moeten vallen over de herziening van de poli- tiesalarissen. Dit is de mening van het hoofdbestuur van de Nederlandse Poli tiebond (N.V.V.), die dit ter kennis van de Bondsafdelingen heeft gebracht. Voordat de minister mr. E. H. To xopeus zaterdag 8 oktober a.s. voor enige tyd naar Nieuw-Guinea vertrekt, zal in deze „onverkwikkelijke affaire" een beslissing moeten zijn genomen, goed of slecht, zo zegt het hoofdbe stuur. Het zal dan de tot nu toe op gelegde geheimhouding moeten beëin digen en de leden opening van zaken geven. Of er naar aanleiding van deze beslissing nadere maatregelen nodig zijn zal van het antwoord der regering af hangen. Het bondsbestuur zegt niet te zullen schromen deze maatregelen zo nodig te nemen. C.E.M.T.-conferentie in Den Haag geopend De vice-minister-president, de heer H. A. Korthals, heeft vanochtend in de Rid derzaal in Den Haag de twaalfde zit ting van de ministerraad der Europese conferentie van ministers van verkeer (CEMT) geopend. De conferentie, waaraan ministers en staatssecretarissen van verkeer uit 17 Europese landen met officiële waar nemers van de VS deelnemen, staat onder leiding van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, E. G. Stijkel. De vice-minister-president verklaarde in zijn welkomstwoord, dat een van de belangrijkste functies van de CEMT het bereiken van overeenstemming over de uitgangspunten voor de ontwikkeling van het Europese vervoer is. Er zyn reeds vele studies, nationaal en interna tionaal, over rationalisering van het ver voer en bestrijding van de verkeerson veiligheid gemaakt, en al vormen zij geen sluitend geheel, zij hebben in leder geval het besef versterkt dat er naar zo'n overeenstemming moet worden ge streefd. aldus de minister. Oude man te Winsum om het leven gekomen Gisteravond is te Winsum een ongeluk gebeurd, dat aan de 80-jarige F. de Jong aldaar het leven heeft gekost. Omtrent de oorzaak tast men geheel in 't duister. Waarschynlyk is de bejaarde man door een auto aangereden, maar van de wa gen was na de aanrijding geen spoor meer te bekennen. Op een gegeven moment hoorden om wonenden een harde klap. Toen men naar buiten ging bemerkte men aan vankelijk niets. Enkele minuten later hoorde men echter iemand roepen. Hier door gealarmeerd ging men opnieuw naar buiten en even later vond men de zwaargewonde heer De Jong in de berm. Op een brancard werd de bejaarde man vervolgens zijn woning binnengedragen, waar hij spoedig overleed. Successen voor de duiven van de Prins (Speciale berichtgeving) De duiven van Prins Bernhard behaal den dit seizoen goede successen, zo blijkt uit een overzicht van de Duivenverenl- ging „De Vriendschap" te Soest, die de Prins onder haar leden telt. Bij de VI- tesse-kampioenschappen werd een derde prijs behaald, in de midfond de tweede en derde prijs en bij de hokkampioen- schappen Jonge duiven was de Prins nummer 1. Hy werd tweede bij de na- vlucht. Kapitale boerderij door de bliksem getroffen Vannacht om kwart over drie is tij dens een kort doch hevig onweer de bliksem geslagen in de grote boerderij bewoond door de familie P. Stegenga te Waaxens (Gem. Hennaderadeel Fr.). De brand, die daardoor ontstond ver woestte in een kwartier tyd de gehele boerderij, die eigendom was van de Ned. Herv. Kerk te Waaxens. De gehele inboedel van boerderij en woning is nagenoeg verloren gegaan. In de schuur lag de wintervoorraad hooi en stro opgeslagen en er stonden verschillende landbouwwerktuigen. Drie koeien, die reeds op stal stonden, kwa men in de vlammen om het leven. Het andere vee was nog buiten. De brandweer uit Hennaderadeel, kon niet veel meer uitrichten en moest zich voor namelijk beperken tot nablussingswerk. De heer Stegenga, zijn vrouw en zoon konden zich in veiligheid stellen. De boerderij, die vorig jaar was ingewaaid en juist was hersteld, was verzekerd. Hogere ziekenfondspremie? (Van onze Haagse redactie) Hoewel de ziekenfondsraad nog geen beslissing heeft genomen, staat het vrij- wel vast, dat de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering op 1 jan. a.s. van 4.8 tot 5 zal worden verhoogd in verband met hogere ziekenhuistarie ven en hogere honoraria van medewer kers. Minister Toxopeus naar Australië (Van onze Haagse redactie) Na zyn bezoek aan Nieuw-Guinea, dat op 8 oktober a.s. aanvangt, zal minister Toxopeus in Australië overleg plegen met zijn Australische ambtgenoot Has- luck over de wederzijdse samenwerking by de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Vrijdag weer loonberaad van onze Haagse redactie) Het laat zich aanzien dat ondanks de brief van de regering aan de Stich ting van de Arbeid, waarin de tussen tijdse herziening van C.A.O.'s wordt af gewezen, de vakraad metaal de voor stellen bestreffende loonsverhoging (ge leidelijke verhoging tot 8 per 1 juli 1961 en winstdeling) toch by het Col lege van Rijksbemiddelaars zal indie nen. De Stichting van de Arbeid zal vrij dag a.s. weer bijeenkomen om zich over het loonprobleem te beraden na de brief van de regering. Ambassadeur Rosal is teruggeroepen Mauricio Rosal, de ambassadeur van Guatemala in Brussel en Den Haag die maandag in New York wegens het smok kelen van 50 kilo heroïne werd gearres teerd, is van zijn standplaats teruggeroe pen en in staat van beschuldiging ge steld. aldus de ambassade van Guate mala in Washington. Rosal wilde met drie anderen een hoe veelheid heroïne ter waarde van 4 mil joen dollar op de zwarte markt de VS binnensmokkelen. De Amerikaanse rege- rine stelt zich op het standpunt dat hij niet in de VS is geaccrediteerd en daarom ook geen aanspraak kan maken op diplomatieke onschendbaarheid. De Guatemalteekse ambassadeur in Wash ington. Carlos Alejos, heeft verklaard, dat zyn regering het hiermee eens is en bovendien alles zal worden gedaan om Rosal to laten vervolgen. Rosal en zijn drie medeplichtigen zyn tegen een borgtocht van 1 miljoen dol lar op vrye voeten gesteld. Nederlander deserteerde uit vreemdelingenlegioen Onder elf militairen van het Franse vreemdelingenlegioen die gedeserteerd zouden zyn uit hun gevechtseenheid in Algerië en die zich by de opstandelingen zouden hebben aangesloten, bevindt zich ook een uit Groningen afkomstige Ne derlander. Zijn naam is opgegeven als Cornells de Vries, oud 30 jaar, woonachtig in de stad Groningen. Hij was volgens de berichten gelegerd in het plaatsje Ain Sefra en deserteerde met 10 andere legionairs op 23 augustus in de omgeving van Tasjatoeff. De deserteurs werden volgens Reuter gisteren gepresenteerd op een perscon ferentie in Rabat, in aanwezigheid van de Marokkaanse minister van voor lichting, Moulay Ahmed Alawi en ver tegenwoordigers van „de voorlopige Al gerijnse regering". Acht van de deserteurs zijn uit Duits land afkomstig en twee uit Hongarije. ZOETERWOUDE AANBESTEDING In het openbaar is gisteren aanbesteed het leggen van een hoofdtransportlei ding voor drinkwatervoorziening van de Hoge Rijndijk naar de Noordbuurtseweg. De hoogste inschrijving was van H. K. Schouten. Voorschoten f. 55.750. De laag ste was H. Houwink, Heerenveen f. 23.099. (Deze pagma ls ongecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Stemming viel mee AMSTERDAM, 5 oktober De stemming viel vanmiddag op het Damrak by de opening heel erg mee. De internationale waarden vertoonden me rendeels slechts geringe koersverliezen, vergeleken bij het vorige slotniveau. De handel was wederom van weinig beteke nis. In de Phillpshoek viel de tendentie juist daarom zo mee, omdat Wall Street gisteren met lagere slotkoersen was af gekomen en de Nederlandse hoofdfond sen er aangeboden in de markt lagen. Amsterdam werd gestimuleerd door de vaste stemming van vandaag in Londen en op de Westduitse beurzen. Daarnaast werden de Philipsaandelen voor Zwitser se rekening uit de markt genomen, ter wijl New York de elektro-aandelen in geringe mate afgaf. De verzoenende houding van de Russische premier Kroesjtsjef tegenover secretaris-gene raal Hammarskjöld bracht de beurs in een wat optimistischer stemming. West- Duitsland was vast op de mededeling van de heer Kroesjtsjef, dat West-Ber- lijn niet geblokkeerd zal worden. Verder vond Amsterdam een lichtpunt voor de min of meer gunstige marktstemming, in de geslaagde lancering door de Ame rikanen van de satelliet de Courier 1 b. Hoe het ook zij de Philipspapieren waren op 1229 prijshoudend evenals Aku op 495. Unilevers een fractie lager op 776 en Hoogovens min 3 punten op 860. Kon. Olies bleven op f. 124, na een opening op f. 123.60, slechts 20 cent onder het vorige slot. Later kreeg het aanbod licht de overhand waardoor Philips daalden tot 1226, Unilevers tot 770 en Aku's tot 492. In de Scheepvaarthoek gaven de meeste aandelen fractionele koersverlie zen te zien. Hetzelfde kan gezegd wor den voor de leidende cultures, waar certificaten De li de gisteren behaalde winst moesten afstaan. Ook HVA lag een puntje lager. In de Staatsfondsen ondergingen de koersen weinig verande ringen. De Staffellening was aan de vaste kant. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 oktober 1960. Londen 10.59%—10.60%; New York 3.7711»—3.77AMontreal 3.84%—3 84%; Parijs 76.92%—76.97%; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.36—90.41; Stock holm 73.00%—73 05% Zürich 87 48%— 87.53%; Milaan 60 76%—6081%: Kopen hagen 54.79—54.84; Oslo 52.91—5286; Wenen 14.57%—14.58%Lissabon 13.20% —13.21%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 5 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 100A Ned. '59 4% 101% 100A Ned. '60-1 4% 101% 100A Ned. 60 II 4% 101% 100A Ned. '59 4% 99% 99 A Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 80 80 Ned. '47 3% (3) 94% 94A Ned. '51 3% 97% B 97% B Ned. '53 (3%) 9411GB 9411 Ned '56 3% 9411 94% Ned. '48 3% 88 87% Ned. bel. cert. 3% 94% Ned. '50 3 y* 88 8711 Ned. '54 3% 8911 89% Ned. '55 I 3% 891 i 89% Ned. '55-n 3y4 92% 92% Ned. *37 3 70% B 70% B Ned. grtbk. '46 3 91% 91% Ned. doll. In. 47 3 89 88% Ned. Inv. cert. 3 98AGB 98AGB Ned 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 96% 98 Indië '37 A 3 941è 94% Ned. won.bJ. '57 6 10911 110 Ned. won .bi. '58 4% 100A 100 A ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank29 29% Nat. Handelsbank 194 193 Ned. Handelmij293 293% Amst. Rubber 108 109 L H.VA150GB. 147% Senembah 536 540 AX.U495 492% Berkel's Patent (v.) 355G.B. 353 GB Calvé Delft cert. 769GB. 767% Deli Mij.en (Ver.) 172 170 Kon. Pap. v. Gelder 335 335% Hoogovens cert863 858 Mliller en Co. NB. 433 430 Ned. Kabelfabr622G.D. 619 Philips 1229 1224% Philips pref322G.B. 320 Unilever 778 771 Wilton Feyenoord 199 Biliton 2de r437 439% Dordtse Olie gew. ..586%exd. 581 %GB Kon. Olie (f20.—) 126.10 125.60 idem (50 h f20.—) 124.20 12330 Holl. Amer. lijn 144% 142% Java China Paket 153 154% K1Ü103.10 103.40 Kon Ned. Stmv My 188% 188% Kon Paket My 139% 139 Stoomvaart My. Ned. 171 170 Nlevelt Goudr cert 146% 145% v. Ommeren cert. 292G.B. 295 GB Kon Rott. Lloyd 154% 154 Ned. Scheepv Unie 153% 151 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% idem '48 (3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 99 B id. ld. 37 I-II (3%) 95% Z.-HoUand '56 (4%) 99 Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. *58 (5%) 104% 104% ld. N.WB. -52 (4%) 99% 99% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 93% 94% Premieleningen A'dam 33 3 101 A'dam '51 I 2% 86 85% A'dam '56 I 2% 80 80% A'dam '56 n 2% 80% 89 A'dam '56 m 2% 80% 89 Eindhoven '54 2% 80 80 Enschede 34 2% 78% 78% Den Haag 32 I 2% 86% 87% Idem II 2% 87% R'dam '52 I 2% 87% 88% Idem n 2% 89% Idem '57 2% 100% 100A Utrecht '52 2% 92% Z.-HoU. 1957 2% 95 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 235.50 235 Amst. Bank 424% 425% HB.U. eert234% 235 Rott. Bank 338 332 Twentsche Bank 306 310 Industrie Ondernemingen Albert Heyn470 465 Borsumy58% 58 K. N. Edmet. A-AA 105 Idem pref. wd. 104% Electrolasmy358 Kon. Ned. Grofsm. 187 187% Holl. Constructie 560 568 Ing. bur. v. Bouwnyv. 261 261 Internatio 155 155 Int. Kunststoff. Ind. 59 60 Leidse Wolspinnery 508 Rott. Droogdok My. 660 657 Sikkens Groep 915L. 905 L Ver. Touwfabrieken 338 335 Walvisvaart 109% 109% Wernink's Betonm 160 158 Van Wyk en Heringa 121% 124% Zaalberg 123 126 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% 22 A Intern Nickel 47% 47 Anaconda 45% 45% Bethlehem Steel 39% 39A Cities Service 44 44% General Motors 41% 41 Kennecott 76 75% Republic Steel 54% 54% Shell Oil 74% 73% Union Pacific 24% 25 Un. States Steel 72% 71%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5