Residentie - Orkest presenteert in komend seizoen aclit concerten iSÏÏÜL. PeektCloppenburg L L Naast Willem van Otterloo clrie gasten: Böhm, Dorati en Dixon Snuif en wrijf H-7AZIIZ-1 Dr. A. Th. van Leeuwen in Nyborg: Bijbel en dogma „Chinees" voor duizenden in Europa ïW-' IL Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 5 oktober 1960 Tweede blad no. 30168 Vele goede beloften voor muzikaal Leiden Ook het Residentie-Orkest bevindt zich thans in een periode van „hoogcon junctuur. Het is wel eens anders geweest, maar nu behoeft men zeker niet te klagen! Onder de directie van Willem van Otterloo heeft het zich in binnen- en buiten land een voortreffelijke naam verworven. Vobr het komende seizoen zijn er dan ook verschillende invitaties om in andere landen te komen spelen (Zwitserland, Spanje, Ierland en Duitsland), terwijl de grote successen, die in het afgelopen jaar in Portugal en Engeland behaald zyn, nog vers in het geheugen liggen. Na het optreden in die landen waren de critici, die speciaal in Londen niet gemakkelijk zijn, bepaald enthousiast! Voor het komende seizoen is het orkest, dat wederom uitbreiding onderging o.a. zal de Marokkaanse harpiste Jenny Benhamou een aanwinst betekenen vol goede plannen. In het bijzonder zal aandacht gewijd worden aan figuren als Strawinsky en Béla Bartök, terwijl men in de loop der jaren zich ook meer en meer met de z.g. „Weense school" (Webern, Berg en Schönberg) gaat bezig houden. Daarnaast blijven vanzelfsprekend de oud-vertrouwde klassieken en romantici in het centrum der aandacht staan, al zullen van hen veelal werken tot uitvoering komen, die men tot nu toe op de programma's gemist heeft. Ondanks het nijpende dirigentenprobleem is men erin geslaagd drie gezagheb bende figuren te engageren, t.w. Karl Böhm, de voor onze stad nog onbekende Antal Dorati (twee concerten) en de negerdirigent Dean Dixon, die in het afge lopen seizoen ook hier furore maakte. Op de overige concerten van de reeks van acht, zal Willem van Ootterloo weer voor de lessenaar staan. Wat de programma's betreft, deze munten voor het seizoen 1960-'61 uit door een interessante inhoud. Op 27 oktober vindt het eerste concert plaats onder leiding van Karl Böhm, met medewerking van de inter nationaal bekende pianist, onze landge noot Daniel Wayenberg. Uitgevoerd wor den Mozart's „Haffner Symfonie", het pianoconcert in Es van Liszt en de „Symphonia Domestica" van Richard Strauss, die de speciale voorliefde van Böhm bezit. Op het concert van 17 november zal men een der minst gespeelde symfo nieën van Schubert kunnen beluisteren, namelijk diens „Derde", voorts speelt de beroemde pianist Euardo Del Pueyo, op de concerten van het R O. een goede bekende, het Krönungskonzert van Mozart (in D, K. V. 537), waarna Stra- winsky's „Le sacre du printemps" volgt. De concertmeester van het R. O., de vio list Theo Olof, presenteert op het con cert van 1 december het vioolconcert van Alban Berg, het orkest begint met een Concerto Grosso van Handel en be sluit met de Eerste Symfonie van Joh. Brahms. Het programma van het concert op 19 januari bevat Rameau's suite, uit „Les Indes Galantes", „Ma Mère l'Oye" van Ravel, vijf Franse opera-aria's, ,Don Quichotte Dulcinée" van Ravel en La Mer van Debussy. Solist is de ook in onze stad zo zeer bewonderde zanger Gérard Souzay. Dean Dixon presenteert op het concert van 9 februari Strawinsky's Pulcinella- Suite, het vioolconecrt van Glazoenof (solist Herman Krebbers, eveneens con certmeester van het R. O.) en Beetho ven's „Vyfde Symfonie". Antal Dorati dirigeert de concerten op 2 maart en 23 maart. Op het eerste kan men een symfonie van Clementi beluisteren, de succesvolle Spaanse so praan Consuelo Rubio zingt een aria uit „Judifcta trionfante" van Vivaldi, twee aria's uit „Cosi fan tutte" van Mo zart en zeven volksliederen van De Falla, van welke componist ook diens „Homejanes" en „El sombrero de tres picos" tot uitvoering komen. Op het tweede concert speelt de gerenommeerde pianist Hans Richter-Haaser het tweede pianoconcert van Bela Bartök, waarna besloten wordt met de Zevende Symfo nie van Anton Bruckner. DE TOESTAND VAN MR. LIGTENBERG Naar wij bij informatie vernamen, is er in de toestand van mr. F. Ligten- berg, de oud-kantonrechter, die zondag avond bij een aanryding op de Witte Singel ernstig werd gewond en thans in het Academisch Ziekenhuis wordt ver pleegd. weinig verandering ingetreden. De toestand blijft derhalve zorgwek kend. OPENING PRINSES MARIJKE KLEUTERSCHOOL De door de Stichting voor Chr. Kleu terscholen te Leiden en Oegstgeest te exploiteren nieuwe „Prinses Marijke- kleuterschool" aan de Antonie Duyck- laan zal woensdag 12 oktober, 's middags om 3.30 uur, officieel worden geopend. De inspectrice voor het kleuteronderwijs, mej. G. M. C. Gelauff, zal de opening verrichten. Willem van Otterloo dirigeert. Rest nog het slotconcert op 20 april, waaraan de pianiste Monique Haas haar medewerking verleent. Zy zelf heeft ver zocht Strawinsky's „Capriccio" te mogen spelen. Gezien het feit, dat dit werk haar speciale voorkeur heeft, mag men van de vertolking veel verwachten! Het programma van die avond vermeldt voorts fragmenten uit de muziek bij ,A Midsummer Night's Dream" van Felix Mendelssohn, de Variations Symphoni- ques" van César Franck (eveneens te spelen door Monique Haas) en Tsjai- kowsky's „Roméo et Juliette". Men ziet: de artistieke leiding van het Residentie-Orkest laat niets onbeproefd, om ook de Leidenaars te laten delen in het muziekgenot, dat het in Den Haag zyn getrouwe aanhangers jaarlijks schenkt. Leiden staat reeds sinds jaren bjj dit orkest in de gunst! Niet alleen omdat het graag in de Stadsgehoorzaal speelt, maar ook om dat het hier steeds een dankbaar en enthousiast gehoor vindt. Mogen ook in het komende seizoen onze stadgenoten en zij, die in de om geving wonen, dit door middel van een massale opkomst weten te waarderen! Najaarsshow In het mode-eldorado van P 4 C, Breestraat 78-80. wordt op maandagavond a s. om 8.15 uur, voor de tweede keer een klaterende modeparade gehouden van de nieuwe collecties. Reserveer nu alvast uw plaats, dat voorkomt teleurstelling. Gratis kaarten aan de kassa vanaf donderdag a.s. t/m maandag. Dustot ziens in de nieuwe zaak van LEIDEN Franse ereprijs voor Leidse dahlia's Op de Salon du Dahlia, de jaarlykse internationale dahliatentoonstelling te Parys, welke dezer dagen in de Oran- gerie van het Pare du Luxembourg is gehouden, werd de inzending van de Firma J. G. Ballego Zonen te Leiden, bekroond met de Grand Prix dHonneur 1960. Bovendien ontvingen niet minder dan acht van de negen door deze firma ge toonde nieuwe introducties het Certi- ficat de Mérite. Deze variëteiten zullen in de Jardin Conservatoir van het Mu seum voor Natuurlijke Historie te Parys worden uitgeplant. EXPOSITIE BOUWFONDS NED. GEMEENTEN Op de Beestenmarkt staat een wagen. Door de felgekleurde moderne tekenin gen aan de buitenkant moet hij wel de aandacht trekken. Over de bouw van een eigen woning is in die wagen een tentoonstelling ingericht, verzorgd door het Bouwfonds Nederlandsche Gemeen ten. De expositie heeft als titel „De veilige weg naar het eigen huis". Zij laat van alles zien. Zo zijn er foto's te bewonde ren van woningen, zoals die voor BG deelnemers zijn gebouwd. Van de plan nen, die het Bouwfonds zelf beschikbaar stelt, zijn tekeningen te bezichtigen en een maquette. Vele materialen en on derdelen zijn in de kleurige tentoonstel lingsruimte ondergebracht. Het eerste gedeelte van de wagen is ingericht als een moderne keuken. Vervolgens komt men in een douche-cel. De wanden ver derop in de wagen zijn deels beschilderd, deels voorzien van verschillende soor ten behang. Ook afwasbaar plastic wandbekledingsmateriaal is toegepast. Een demonstratiepaneel toont hoe de tochtweringsconstructie werkt, die op de draairamen en buitendeuren wordt aan gebracht. De expositie blijft nog enkele dagen in Leiden. Gistermiddag, bij het uitgaan van de openbare school aan de Lorentzkade, is de 10-jarige Han Clements, wonende in het Stuyvesanthof. door een auto ge grepen. De jongen, die zonder op het verkeer te letten de rijweg overstak liep tengevolge van deze aanryding, een her senschudding op. Tengevolge van een plotseling op stekende rukwind is gisteravond om streeks twaalf uur de 16-jarige Th. Boesveld bij het afnemen van een tent zeil van een poffertjeskraam op het Schuttersveld gevallen. De jongeman kneusde enkele ribben Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oldenkeppel (toez.) A. M. Arntzenius te Grootegast; te Stevens- weert-Maasbracht D. van Boven te Tricht. Aangenomen naar Thamen a. d. Amstel Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Oratie prof. dr. K. A. Busia Prof. dr. K. A. Busia, vanwege de Stichting Afrika-Studiecentrum be noemd tot bijzonder hoogleraar in de sociologie en cultuurkunde van Afrika aan de Leidse Universiteit zal het hoog- leeraarsambt aanvaarden met een inaugurele rede op vrijdag 14 oktober a.s. te 16.15 uur in het Groot Auditorium. „Wereld is niet buiten, doch in de kerk" (Speciale berichtgeving) De Nederlander dr. A. Th. van Leeuwen (Kerk en Wereld) heeft de in Nyborg confererende kerken dinsdag zonder omwegen voor de realiteit van alle dag ge steld toen hij in zijn referaat „De dienst der kerk aan een door onchristelijking bedreigde wereld" vaststelde: „ieder jaar treden tallozen toe tot de miljoenen, die voorgoed met de kerk afgerekend hebben. De afbraak van het middeleeuwse corpus christianum is nog in volle gang. Tienduizenden willen geen enkele band met de kerk. Dogma en bijbel zijn „Chinees" voor hen geworden. Ieder elementair gesprek over God, gebed en vroomheid zijn voor hen klan ken van een andere planeet. Laten we als Europese kerken in dit opzicht toch ook over de grenzen van ons continent heenzien," zei dr. Van Leeuwen. Hij noemde met name Zuid-Amerika met zijn anti-clericalisme en de situatie in Noord-Amerika, waar onder de opper vlakte van een religieuze vernieuwing zijns inziens de secularisatie voortgaat. Dr. Van Leeuwen zei: „Worden onze ker ken zelf niet door onchristelijking be dreigd? Zyn het niet te veel gevestigde instituten geworden? Als de kerk van daag over dienst spreekt, moet het er haar niet in de eerste plaats om gaan, dat zij in een goddeloze wereld God dient, maar dat zij de mens van vandaag te hulp komt bij zijn werkelijke nood. We moeten de dienst der kerk zien in het teken van het lijden en sterven van haar Heer,'' aldus dr. Van Leeuwen. „Dienen kan nu eenmaal alleen maar door een dienstknecht gebeuren," zei hij, „dat betekent dat de kerk solidair moet zjjn met de onchristelijke wereld. De we reld is niet buiten, doch in de kerk. De kerk als instituut moet bereid zyn te sterven als dat voor haar dienst aan de wereld nodig is." „Als christenen zijn we niet geroepen om de kerk te dienen, maar de kerk is er om de wereld te dienen. De dienst zy oecumenisch of er komt niets van te recht. De kerk moet het werktuig zyn waardoor Christus zijn herscheppend werk kan verrichten. Zij moet meer uit de toekomst en minder uit het verleden leven" oordeelde dr. Van Leeuwen. Zyn woorden werden door de 180 aan wezige kerkelijke autoriteiten (een derde hunner komt van achter het ijzeren gor dijn) met gemengde gevoelens aange hoord. In oosters-orthodoxe en angli caanse kringen, maar ook daarbuiten, klonk kritiek. Dat bleek bij de verschil lende discussie-groepen. B. Holl te Middelbert (Gron.). Bedankt voor Emmen L. S. Blom te Aardenburg; voor Baam (toez.) (vac. dr. F. H. Span jaard) J. Vuyst te Almelo; voor Wezep (toez.) J. van Rootselaar te Delft. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Eindhoven (vac. F. A. Fanoy) (2de beroep) J. M. Bloemkolk te Ede. Bedankt voor Siddeburen R. van Reenen te Klundert; voor Ulrum H. Als- meier te Bunde (Duitsl.) Benoemd tot bij stand i.h. pastoraat te Apeldoorn (Zulder rijk) ildaai H. Ploeger, emeritus predikant GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert Joh. de Waal te Smithvllle (Ontario. Canada) (voorheen te Bunschoten). Bedankt voor Zwaag- westelnde G. J. Buys te Papendrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Wormerveer C. Zijlstra te Franeker. „Heeft God niet zeer beslist de kerk ge wild?" zo werd van die zijde nadrukke lijk gevraagd. Hannovers Lutherse bis schop dr. Hans Lilje opende de confe rentie. „Nergens in de wereld is zo sterk gezocht naar vernieuwine van de kerk als juist in Europa", zei hij. Nederlanders in Nyborg: dr. E. Em men, secretaris-generaal der Ned. Herv. Kerk, de ex-synode-praeses dr. A. A. Koolhaas, Amersfoort, ds. M. A. Krop, Groningen, dr. A. Th. van Leeuwen, AMBTSJUBILEUM DS. LE COINTRE In een tot alle hoeken gevuld kerkge bouw te Woubrugge, sprak ds. W. M. le Cointre een gedachtenisrede uit i.v.m. zyn ve.ertigjarig ambtsjubileum. Als hoofdthema van zijn prediking gaf hij op „De heerlijkheid van het ambt". Na de prediking werd het woord ge voerd door ouderling H. Burggraaff, die een uiteenzetting gaf over de tegenwoor dige gemeente. Vervolgens werd de jubilaris namens de gemeente gelukgewenst door ouder ling J. Metselaar, die na zyn toespraak verzocht te zingen de zegenbede uit Ps. 134 „Dat 's Heren zegen op U daal". Na de dienst was gelegenheid in de kerkzaal om de jubilaris met zijn echt genote de hand te drukken, waar velen gebruik van maakten. Driebergen en dr. W. Nijenhuis, Loos duinen, vormen de hervormde delegatie op deze kerkenconferentie. Namens de Geref. Kerken zijn aanwezig; ds. H. W. H. van Andel, Utrecht, dr. W. P. Berg huis. Kampen, prof. mr. P. Borst, Am sterdam, de heer A. Borstlap namens het Internationaal Christelijk Vakverbond uit Utrecht, mej. G. M. Holsteyn, Utrecht, namens de Oecumenische Raad, ds. J. F. E. Huizinga, Hengelo, baptist en ds. A. M. van Peski, Groningen, remon strants predikant. HITCHCOCK H1TC" S°PHIA lOREN H h ACTUEEL, SENSATIONEEL, EMOTIONEEL 'N BOFALS U HET TE PAKKEN KRIJGT In het marinevliegkamp Valken burg werden hedenochtend 14 of ficieren behorende tot de Konink lijke Marine-reserve beëdigd. Na inspectie van de op het platform opgestelde troepen gaf de comman dant van het vliegkamp, kapiten- ter-zee-vlieger J. C. Petschi, een korte toelichting op de eeds-for- mule „Trouw aan de Koningin, ge hoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht" Na voorlezing van het desbetref fende Koninklijke Besluit ging hij over tot het afnemen van de eed. Na afloop hiervan hield de com mandant een toespraak, waarin hij o.a. met nadruk wees op het begrip „Wij dienen", daarbij een gebeur tenis uit zijn officiersloopbaan op halend. Een parade besloot de plechtigheid. Op deze foto neemt kapitein-ter zee-vlieger J. C. Petschi de leide- naar L. D. B. v. d. Steenhoven, lui tenant-ter-zee van speciale diensten der derdeklasse KMR, (links) de eed af. (Foto L.D./Holvast) Teraardebestelling ds. A. W. M. Odé Gistermiddag vond te Goes de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van ds. A. W. M. Odé, die o.m. van 1928 tot 1938 predikant was van de hervormde gemeente te Koudekerk aan den Rijn. In de grote Maria Magdalenakerk te Goes vond vooraf een rouwdienst plaats, waarbij ook aanwezig waren afgevaar digden van de kerkeraad der Herv. ge meente uit Koudekerk en enkele ge meenteleden. Ds. C. Metselaar leidde deze dienst en sprak over 1 Petrus 1 24 en 25„Want alle vlees is als gras en al zijn heerlijk heid als een bloem in het gras; het gras verdort en de bloem valt af, maar het woord des Heren blijft in der eeuwig heid. Dit nu is het woord dat u als evan gelie verkondigd is." Hierna vond de ter aardebestelling plaats. Bij de groeve werd gesproken door ds. J. W. Coenraad en ds. F. N. M. Nijssen, beiden te Goes. De oudste zoon van de overledene, ds. G. A. Odé uit Biggekerken sprak een dankwoord Ds. H. J. Kater 25 jaar predikant Morgen is het vijfentwintig jaar gele den, dat ds. H. J. Kater uit Amsterdam werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Kater stond eerst drie jaar te Drimmelen in de classis Breda, daarna ruim acht jaar te Batavia (Dja karta: Protestantse Kerk in het voorma lige Nederlands Oost-Indië) en na zijn terugkeer in Nederland nog bijna vier jaar te Enschede. Sinds 11 juni 1950 dient de jubilaris de hervormde gemeen te van Amsterdam, waar hij werkzaam is als predikant voor bijzondere werkzaam heden en wel als predikant van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden. Van zyn hand verscheen indertijd een brochure „De positie van de Vrijzinnig Hervormden in de Nederlandse Her vormde Kerk" en enkele jaren geleden bevestigde hij HKH Prinses Beatrix als lidmate in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Kater heeft ook bekendheid gekre gen als radiospreker. Sinds september '50 verzorgt hij reeds tien jaar voor de VPRO de rubriek „Deze week" en verder heeft hij ook jarenlang voor de Wereld omroep een avondgebed verzorgd. Ds. Kater zal zaterdagmiddag 8 okto ber van half vier tot vijf uur in het ge bouw Weteringschans 100 te Amsterdam recipiëren SECRETARIS HERV. EMIGRATIE-COMMISSIE NAAR AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND De secretaris van de Hervormde emi gratie-commissie, de heer N. J. Prinsen, zal zich, op verzoek van de Algemene Emigratiecentrale en de Hervormde Emigratie-commissie en met medewer king van de Nederlandse Emigratie- dienst, op 13 oktober met een emigran tenvliegtuig naar Australië begeven. Ook zal een bezoek aan Nieuw-Zeeland wor den gebracht. De heer Prinsen zal in beide landen met de emigratie-attaché's besprekin gen voeren over emigratie-aangelegen heden. Daarnaast zal hy zich op de hoogte stellen van het kerkelyk werk onder de emigranten. Daartoe zal hy contact opnemen met de Nederlandse predikanten, die in Australië en Nieuw- Zeeland werken, maar ook met de Pres byteriaanse kerk in deze landen. Overwogen zal worden of het kerkelyk sociale werk onder de emigranten in Australië uitbreiding behoeft. In Sydney Jongetje (Noordwijlcerhout) na val van auto gedood Hedenmorgen omstreeks acht uur is de 8-jarige Adri van der Werf uit de Beatrixstraat in Noordwjjkerhout ver ongelukt. De jongen was op de drie- wielige bestelwagen van een melkhan delaar geklommen. Toen deze van de Beatrixstraat de Koninginneweg in sloeg werd het ventje van de auto ge slingerd. De gevolgen lieten zich aan vankelijk niet zo ernstig aanzien, maar bij aankomst in het Academisch Zieken huis in Leiden, waarheen de jongen was vervoerd, bleek het slachtoffertje reeds overleden te zijn. Russische aanval op Zwitserland ..Rode Ster", het blad van het Rus sische ministerie van Defensie, heeft een hevige aanval gedaan op Zwitser land. De politieke deskundige van het blad hekelt „de politiek van versnelde militarisering van het land, die de Zwitserse leiders op het ogenblik voeren" en constateert „een steeds duidelyker vyandigheid van de Zwitserse burger lijke pers tegenover alles wat met de Sovjet-Unie te maken heeft". Volgens de politieke deskundige van „Rode Ster" houdt de anti-Sovjetrus- sische campagne in Zwitserland verband met de bedoeling van de Zwitserse lei ders, hun land in het zog van de NAVO te brengen. Het reorganisatieplan voor het Zwitserse leger toont duidelyk aan, dat Zwitserland, in strijd met zyn „traditionele neutraliteit", er bewust naar streeft in het militaire stelsel van het Westen opgenomen te worden, aldus „Rode Ster". Het blad zegt ten slotte, dat de Zwitserse troepen voorbestemd zyn om in geval van oorlog met de NAVO-strydkrachten samen te werken. THANS DEUGDELIJKE HELMEN VOOR DE TROEPEN Alle parate troepen en alle klein-ver- lofgangers zyn thans voorzien van een deugdelijke helm. De groot-verlofgangers zijn voor naar schatting 88^ in het bezit van een deugdelijke helm. Van de overige 12'c groot-verlofgangers kunnen die met een mobilisatiebestemming by een even tuele nu plaatsvindende mobilisatie uit de beschikbare voorraden allen van een goede helm worden voorzien. Dit deelt minister Visser mee in een brief aan de Tweede Kamer naar aan leiding van het verslag van de commis sie onderzoek militaire aankoopbeleid. In deze brief zegt de minister verder over de helmen affaire, dat de controle op het aantal nog te controleren helmen inmiddels voortgang heeft. Voor de mo bilisabele troepen heeft de controle plaats by de herhalingsoefeningen, zy zal maximaal drie jaar vergen. De hel men die in het bezit zijn van groot- verlofgangers zonder mobilisatiebestem ming zullen binnen een Jaar alle zyn ingeleverd. is reeds een kerkelyk sociaal werker aangesteld. Ook zal besproken worden of het wen- seiyk is nog meer Nederlandse predi kanten te doen overkomen. In Australië werken thans 18 Nederlandse predi kanten, in Nieuw Zeeland 5.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3