Reders onderschrijven suggesties tot verbeteringen in IJmuiden Anders dan ander? VERBINDINGS—SATELLIET VAN V. S. IN BAAN OM DE AARDE SNELFIX Chefarine 4 Hygiëne in cle vishallen is dikwijls zeer bedroevend Zuid - Afrika ging vandaag naar de stembus: republiek of niet? Capaciteit Courier I-B: in 10 minuten 50 krantepagina,s Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! L Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 5 oktober 1960 Vierde blad no. 30168 De Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden is nader ingegaan op de suggesties, die de Commissie Vissershaven IJmuiden heeft gedaan om verbeteringen in de bestaande situatie te verkrijgen. De suggesties worden op de voet gevolgd en telkens wor den deze volledig onderschreven, waarbij, anders dan door de com missie werd gedaan, ook een nadere motivering wordt gegeven. De controle is ofivoldoende met een politie-apparaat van 5 a 6 man. Gebrek aan personeel is menigmaal gebruikt als motief bij klachten over onvol doende controle. Een groot gedeelte van de haven, speciaal de zuid zijde, wordt niet of nauwelijks bestreken. Wisseling van personeel in een groter aantal controleplaatsen wordt noodzakelijk geacht, doch is wegens onderbezetting onmogelijk. Aantrekking van nieuw personeel is echter zeer moeilijk, omdat de salarissen te laag zijn. Wanneer deze bezetting tot 12 a 18 man zou worden uitgebreid, zouden wel de bij hun taak en omgeving behorende salarissen kunnen worden betaald, indien dit personeel behoort bij een particulier veilingbedrijf, terwijl dan selectie en gezagtoekenning meer op persoonlijke verdiensten dan bin nen de ambtelijke normen kunnen geschieden, aldus de Redersvereni ging. Minder binding aan ambtelijke sfeer Het wekt verbazing, dat enerzijds de personeelsbezetting relatief is vermin derd, terwfjl anderzijds de grote finan ciële overschotten niet alleen uitbreiding hiervan, doch ook betaling van een met taak en omgeving overeenkomende rui mere salariëring zouden toestaan. Thans echter wordt hal- en administratief personeel binnen de rijksnormen beperkt door schalen en rangindeling, terwijl nergens bij Verkeer en Waterstaat een werkelijk vergelijkbare bedryfssfeer aan wezig is. Menigmaal is dan ook de klacht geuit, dat men bijzonder moeilijk personeel kan aantrekken, wat boven dien strenge selectie vrijwel onmogelijk maakt. Ook in die opzicht zou creatie van een aparte rechtspersoon binnen semi-overheids- of geheel particuliere sfeer een grotere vrijheid van organi satie mogelijk maken. Onredelijk Ten aanzien van een wenselijk geachte splitsing van haven- en veilingbedrijf wordt nog opgemerkt, dat het bijzonder onredelijk lijkt, dat in IJmuiden tot dus verre de visserij het gehele staatsvissers- havenbedrijf vrijwel zelf heeft moeten financieren, zelfs met inbegrip van her stel van oorlogsschade, niet alleen door zware veilingheffingen, doch ook door hoge tarieven voor andere diensten in een bedrijf, dat van algemeen nut is. Nationaal gezien levert het IJmuidens bedrijf 50 75 miljoen gulden aan de viezen, naast aanvulling van het eigen voedselpakket ter waarde van 30 40 miljoen gulden, terwijl aan diverse aan deze activiteiten verbonden belastingen jaarlijks 5 10 miljoen gulden in 's lands schatkist vloeien. Wanneer men dan ziet hoe van gemeente- of overheids wege elders tientallen miljoenen guldens worden gefinancierd in b.v. de havens van Amsterdam en Rotterdam, in Delf zijl voor het soda-project, in de N.V. Luchthaven Schiphol ten behoeve van de K.L.M. of dichterbij in havenmon ding en sluizen te IJmuiden ten behoeve van de scheepvaart, dan wordt volgens het bestuur van de redersvereniging in vergelijking hiermee ten aanzien van het visserijbedrijf te IJmuiden met twee maten gemeten. Onder één noemer Creatie van een N.V. Veilingbedrijf IJmuiden schept de mogelijkheid om doelmatig het grootste gedeelte van de in de vishallen aanwezige werkkrachten onder één noemer te brengen zonder dat zij hierdoor rijksambtenaar worden. Hierdoor wordt een doelmatiger werk verdeling mogelijk en kan voorts een betere opbouw van binnen de eigen bijzondere sfeer passende arbeidsvoor waarden en arbeidsomstandigheden worden bereikt, terwijl de bestaande ar- beidsspanningen kunnen worden vermin derd door uitbreiding van de totale sterkte, omdat deze uitbreiding centraal door een krachtige eenheid kan worden georganiseerd. Een dergelijke bundeling is ook mogelijk zonder een veilingven nootschap, doch de doelmatigheid hier van kan eerst goed tot uiting komen bij volledig samenspel met het veilingbedrijf en dat wordt beter mogelijk geacht in in geval van de eerder genoemde split sing. Vóór de oorlog geschiedde weging door beëdigd rijkspersoneel, welk systeem na de oorlog werd verlaten, terwijl dit on danks herhaald verzoek niet werd her vat, omdat de directie van het staats- vissershavenbedrijf dit niet haar taak achtte. Uiteraard behoeft dit niet in te houden, dat weging op particuliere basis vergezeld moet gaan van misbruiken, zoals de commissie Vissershaven IJmui den in haar rapport heeft gesignaleerd, maar ook ten aanzien van dit punt acht de redersvereniging het duidelijk, dat wanneer dit geschiedt door personeel van de veilingvennootschap, de gewraak te toestanden eerder uit de weg geruimd kunnen worden dan wanneer een sys teem van kleine particuliere belangen gehandhaafd blijft. Bovendien kan dit materieel bevor derd worden, indien een begin wordt gemaakt met mechanisatie, die in het bijzonder mogelijk wordt geacht bij de aangevoerde tongvis, juist de meest kostbare soort, waarin de grootste waar den op een of andere manier via onjuiste kanalen verdwijnen. Centralisering van deze aanvoer naar één verkooppunt door afvoer van de totale tongvangst per schip door middel van het palletsysteem met heftrucks en centrale weging op deze plaats vereenvoudigen aanzienlijk de controle en overzichtelijkheid. Indi viduele vrijheden bij een dergelijke weging zullen veel minder gemakkelijk zijn. Hygiëne heel slecht De reders menen te moeten stellen, dat de hygiëne in de vishallen dikwijls bedroevend is. In het bijzonder de ge bruikte veilingkisten zijn uitermate smerig. Er wordt over de vis gelopen en er gebeuren vele ongerechtigheden, die misschien beter gezien dan beschreven kunnen worden. Voor de verbetering hiervan zal op zoveel mogelijk punten moeten worden gemechaniseerd met inschakeling van beter materiaal en op bepaalde onderdelen uitbreiding van personeel. Momenteel is sprake van een hygiëne, die in een particulier bedrijf door de Warenwet niet zou worden getolereerd, aldus de reders. Microbenreservaat De huidige houten kist is gelijk aan die van vijftig jaar geleden, onpraktisch en onhygiënisch en uitermate geschikt als microben- reservaat. De techniek van plastic- of aluminiumkisten is dus danig gevorderd, dat verbetering op dit punt mogelijk is, ofschoon zeer kostbaar, in de orde van grootte van f. 50,per kist. Maar dit rechtvaardigt juist een systeem van terugbezorging via statie geld of anderszins, waarmee dan echter aflevering tot in het pakhuis mogelijk is, wat extra handelingen bespaart. Nieuw systeem Op het gebied van mechanisatie van de lossing is een begin gemaakt met een centraal losband-systeem op het schip zelf bij de KW 42. De resultaten zijn goed en voor zover deze niet geheel be vredigen moet het mogelijk zijn de nodige verbeteringen hierin aan te bren gen. Hiermede is in ieder geval geble ken, dat de mechanisatie aan boord kan beginnen. Overneming van de vis van het schip op een centrale sorteerlosband in de vis- hal, met een daarbij aan te brengen automatische weging, moet technisch uiteindelijk mogelijk zijn. Daarnaast leent in het bijzonder de tongaanvoer voor mechanisatie en centrale behande ling, omdat de kwaliteitsverschillen hiervan gering zijn. Enorme plaatsbesparing Alle tong zou dan direct na lossing gestapeld op pallets per heftruck naar de centrale verkoopplaats moeten wor den gevoerd, wat een enorme plaatsbe sparing zou betekenen en een aanzien lijk verhoogde efficiency bij veiling en verwerking. Nu moeten kopers geduren de uren over een afstand van bijna 700 meter tientallen kleine porties nalopen en doen afhalen. De ruimtebesparing bij dagen van 50.000 75.000 kilo tong zou ten aanzien van deze vissoort alleen al neerkomen op een vermindering van wellicht 2.000 3.000 m2 tot 250 500 m2. De tyds- en kosten besparing zullen eveneens aanzienlijk zijn. Deze tong wordt momenteel op ge wicht met de hand gesorteerd door middel van lengtemetingen. Hiervoor bestaan natuurlijk machines, die, al zou den zij honderdduizenden guldens kos ten, bij een aanvoerwaarde van 15 mil joen gulden aan tong per jaar te allen tijd verantwoord zijn. Het spreekt vol- Nederlands hoogste kantorenflat gaat omhoog De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz zal op 17 ok tober het startsein geven voor de bouw van Nederlands hoogste kantorenflat die op de Neude te Utrecht zal ver rijzen. Volgens een Zweeds bouwsysteem zal op die dag de kern van het 64 meter hoge gebouw worden gestort. Binnen 14 dagen verwacht men dat het hoog ste punt is bereikt. Op 70 meter hoog te zal een kraan worden aangebracht, die het hele bouwterrein zal bestrij ken. Men verwacht dat in het voor jaar 1961 de eerste vijf etages in ge bruik kunnen worden genomen. Advertentie gens de reders vanzelf, dat onregel matigheden en rommeligheden rond om deze tongaanvoer aldus aanzienlijk worden verminderd. Is de nodige erva ring met de tong opgedaan, dan is uit breiding van deze systematiek waar schijnlijk mogelijk met lichte schol soorten, wat een soortgelijke ruimtebe sparing zou meebrengen. Het is mogelijk dat niet alle aanvoer zich voor cen tralisatie en stapeling zonder meer leent, doch alleen reeds de tongsector recht vaardigt nieuwe maatregelen en uit de daarbij te verkrijgen ervaring zullen on getwijfeld verdere verbeteringen kun nen voortvloeien. Geen betaling in natura De reders onderschrijven ook de sug gestie tot verbod van betaling in natura. Wanneer de 4 hoofdgroepen van werk krachten, nl. vislospersoneel, reserve- vishandelpersoneel en losse krachten on der een organisatie, nl. een veiling NV, als eigen personeel in vaste dienst wor den ondergebracht, met de noodzakelijke uitbreiding van de sterkte, dan zal hier min of meer automatisch uit kunnen voortvloeien, dat incidentele vormen van bijstand en de daarbij thans gebruike lijke betaling in natura overbodig zijn. vooral indien ordening van dit perso neel plaats vindt via werkkaarten, in delingssystemen en andere behoorlijke organisatie-miethodenAldus zal aan- ei verkoop van zoodvis eveneens verminde ren, terwijl aan een verbod hiervan kracht zal kunnen worden bijgezet door ontslag en/of uitsluiting. Pbroihoux(£*vA> Unie blij ft democratie", zegt Verivoerd „Engels wordt taal van tweede zegt oppositie rang", wet zal zyn en dat de Zuidafrikaanse Unie een democratisch land zal blijven. Verwoerds Nationale partij heeft ge zegd dat indien Zuid-Afrika een repu bliek wordt, een einde zal komen aan de diepe kloof tussen de Engels- en Afri- kaanstalige Zuidafrikanen. De blanke burgers van Zuid-Afrika hebben bij referendum bepaald of het land Koningin Elizabeth als staats hoofd moet houden of een republiek on der een president moet worden. Ruim 1.8 miljoen blanken hadden het recht „ja" of „neen" te antwoorden op de vraag of het land een republiek moet worden. De minister-president, Verwoerd, van de Nationale Partij is voorstander van een republiek. Hij heeft gezegd dat dit de enige grote verandering in de grond- Gisteravond om 18.49 uur Nederlandse tijd, precies drie jaar na het lanceren van de eerste menselijke kunstmaan, de Spoetnik I, werd van de raketbasis Cape Canaveral in Florida een Thor-Able-Starraket ge lanceerd, die de kunstmaan Courier I-B in een baan om de aarde heeft gebracht. Het is de voorloper van een militair verbindingsstelsel over de gehele wereld. Op 18 augustus van dit jaar werd de eerste poging gedaan om een dergelijke satelliet (de Courier I-A) in een baan om de aarde te brengen, maar toen ontplofte de lanceerraket. De Courier I-B beschrijft thans een baan om de aarde tussen de 800 en de 1200 km hoogte. Het heeft in de bedoeling gelegen, een cirkel vormige baan op 1100 km hoogte te bereiken, doch daarin is men blijk baar niet ten volle geslaagd. De Courier I-B weegt 226.8 kg en maakt in een uur en drie kwartier een omwenteling om de aarde. De appara tuur van de kunstmaan blijkt feilloos te werken. De Amerikaanse militaire autoriteiten hopen binnen vier jaar een keten van dergelijke satellieten ter beschikking te hebben om bood schappen snel van iedere en naar iedere gewenste post op aarde te kunnen overbrengen. Vijf bandopnemers De nieuwe satelliet is uitgerust met vijf magnetische bandopnemers, die met radioseinen van aarde af in werking kunnen worden gesteld naar believen voor opnemen of uitzenden van bood schappen. De bandopnemers kunnen 68.000 woorden per minuut vastleggen en heruitzenden. De energie voor de apparatuur wordt geleverd door 19.200 zonnecellen in de buitenwand van de Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60. Eerste Kamer op 18 oktober bijeen De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman heeft gistermiddag in de vergadering van de Kamer medegedeeld dat naar hij zich voorstelt de Eerste Kamer de algemene politieke beschou wingen op 13 december a.s. en de al gemene financiële beschouwingen op 20 december a.s. zal houden. De eerstvolgende vergadering van de Eerste Kamer zal op dinsdag 18 okto ber worden gehouden. bolvormige satelliet, die een middellijn heeft van 129.5 cm. De bandapparatuur kan in ongeveer tien minuten de inhoud van circa 50 krantepagina's opnemen en later, op een codesignaal van de aarde af, deze weer uitzenden in gelijke tijd. Dit is ongeveer gelijk te stellen met de omvang van het boodschappenverkeer over een gehele dag via de bestaande transatlan tische kabels en via transatlantische radioverbindingen. Een keten van dergelijke satellieten schept een uniek, welhaast feilloos wer kend militair verbindingssysteem over de gehele wereld, dat een capaciteit heeft welke ruim voldoende is voor zelfs de meest exorbitante behoefte in oorlogs tijd. Dit verbindingssysteem heeft voorts het voordeel, dat atmosferische omstan digheden er vrijwel geen storende in vloed op kunnen uitoefenen. Vredesdoeleinden Hoewel de opzet van het Courier-sys teem primair militair is, zullen de satel lieten in normale tijden ook voor vredes doeleinden als relaisstations kunnen worden ingeschakeld, b.v. voor het bood schappen verkeer en voor nieuwsdien sten. Het ligt in de bedoeling, deze eerste courier binnenkort in te schakelen voor het relayeren van de nieuwsberichten van United Press en Associated Press. Volgens Amerikaanse deskundigen is het systeem praktisch niet moedwillig te verstoren van de aarde af, b.v. door stoorzenders. Raketcombinatie De raketcombinatie, waarmee de COU RIER I-B werd gelanceerd, is een bijzon der krachtige tweetrapsraket met een startgewicht van meer dan 52 ton. Met een soortgelijke raket werd op 22 juni jl. de navigatie-satelliet Transit II-A ge- Eind september ruim 27.000 werklozen De geregistreerde arbeidsreserve be droeg eind september 27.096 mannen (eind augustus 29.999). Hiervan waren 10.774 (augustus 11.097) op sociale werk voorzieningsobjecten werkzaam en 2.459 (augustus 3.842) op aanvullende werken. Het aantal werkloze vrouwen was eind september 5.242 (eind augustus 4.914). lanceerd, nadat de lancering van de Transit I-A op 17 september van het vorig jaar mislukte doordat deze raket combinatie, de Atlas-Able-Ster faalde. Voor het lanceren van de Transit I-B gebruikte men op 1 april van dit jaar een Thor-Able-raket. Boodschap Eisenhower President Eisenhower heeft gisteren via de nieuwe satelliet een boodschap gezonden aan de voorzitter van de V.N. Assemblee, Boland. Hij zegt daarin dat de moderne wetenschap de mens kan helpen werkelijke vrede te bewerkstelli gen. Russen zoeken nieuwe geleidesystemen De Sovjetrussische Akedemie van We tenschappen is in Moskou in speciale zitting bijeen geweest ter gelegenheid van het feit dat de eerste Spoetnik drie jaar geleden werd gelanceerd. Op deze zitting werd een en ander onthuld over de waarnemingen die men met Spoetnik IV gedaan heeft. Zo vertelde Leonied Sedof dat men heeft kunnen vaststellen, dat de maan en de zon een veel groter invloed uit oefenen op de banen van de kosmische raketten en de satellieten dan was ver wacht. Volgens hem is het daarom nodig, dat de geleidingssystemen voor vluchten naar Venus en Mars veel nauwkeuriger werken dan de bestaande. Wij zullen volkomen nieuwe geleidingssystemen moeten ontwerpen, zei hij. De raketcombinatie Tlior-Able- [gelanceerd, op de raketbasis Cape Star, waarmee de Courier I-B werd I Canaveral. Dr. VERWOERD De oppositie, waarvan de Verenigde Party het sterkst is, noemt Verwoerds verzekering een lege belofte. Zij is van oordeel dat indien Zuid-Afrika een re publiek wordt, het land alleen maar sneller naar het „fascisme" kan af draven. Het Engels zal in een paar jaar tot een taal van de tweede rang worden. De oppositie was van mening dat zy kon winnen, indien meer dan negen tig procent van de stemgerechtigden naar de stemlokalen zou gaan. De meeste waarnemers dachten dat het aantal ja- en neen-stemmers ongeveer even groot zou zyn. De veertien miljoen negers, Aziaten en kleurlingen missen het recht aan het referendum deel te nemen. Advertentie. Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Openbaar lichaam voor Haagse agglomeratie (Speciale berichtgeving) Tezamen met zyn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid, heeft de minister van Binnenlandse Zaken zich beraden over het vraagstuk van de uitbreiding van de Haagse agglo meratie. By dit overleg is hem gebleken, dat in het gebied ten oosten van de agglomeratie, ten noorden van de spoor- lyn Den HaagUtrecht en ten westen van het dorp Zoetermeer, ruimte zal moeten worden gevonden voor een deel van de „overloop" van de Haagse agglo meratie, te weten voor een aantal van 100.000 inwoners in het tydvak tot 1980. De vraag is thans, waar in dit gebied de daarvoor nodige woonwyken moeten worden gesticht en of daarvoor de keuze dient te vallen op het zogenaamde plan- Wilsveen dan wel op een andere oplos sing (byvoorbeeld een omvangryke uit breiding van Zoetermeer). De ministers staan op het standpunt, dat de beslissing daaromtrent niet primair by de centrale overheid dient te berusten. Naar hun. mening, zal terzake in eerste aanleg een beslissing moeten worden genomen door een te vormen openbaar lichaam, het welk behalve de Haagse agglomeratie het gebied van de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer zal dienen te omvatten en o.mjnet planologische en coördine rende bevoegdheden zal dienen te wor den toegerust. Van het vorenstaande is inmiddels mededeling gedaan in de me morie van antwoord betreffende de nota inzake uitbreiding van de Haagse agglo meratie, welke op 2 augustus jl. aan de Tweede Kamer is toegezonden. In deze memorie van antwoord is tevens een wetsontwerp, hetwelk in de vorming van een openbaar lichaam voor de Haagse agglomeratie voorziet, in uitzicht gesteld. Het desbetreffende voorontwerp van wet is intussen voorgelegd aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. Gedeputeerde Staten hebben dit voor ontwerp van wet thans aan de raden der gemeenten toegezonden, teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun zienswyze daaromtrent kenbaar te ma ken. Jongen overleed vijf maanden na ongeluk Ongeveer vyf maanden geleden werd de 16-jarige Hans Janssen uit Groes- beek, toen hy plotseling de weg overstak door een bestelauto gegrepen en tegen de grond geworpen. De jongen werd ernstig gewond en bleef bewusteloos lig gen. Hy werd overgebracht naar het St.-Canisiusziekenhuis te Nymegen. waar hy gisteren aan de gevolgen van de aanryding is overleden, zonder bij be- wustzyn te zyn gekomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11