Najaar in de groentetuin Wie betaalt op 3 oktober hef gelag? De Zonnekoning en avontuurlijke Griek mengden zich in Siams zaken ZATERDAG 1 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Maar zij moesten op vernederende wijze de aftocht blazen - Alleen Jan Compagnie mocht blijven HOE WERKT HET? •om too o o oom ooo o» o Elke toets van de zender komt overeen met één der 32 tekens. Daarvan zijn er 3 voor het bedienen van de machine (nieuweregel enz.).Eén toets kondigt aan dat er letters volgen en een andere cijfers. Daardoor is het mogelijk 26 te kens te gebruiken voor het alfabet en dezelfde 26 nog eens voor cijfers, lees tekens en diensttekens. ontvanger (vi) De Franse staat bemoeide zich in vroeger eeuwen veel intensiever met overzeese handelsondernemingen en kolonisatie dan de Neder landse of de Engelse. Toen de Fransen omstreeks 1660 de blik richt ten op Siam, bleek dan ook al spoedig, dat de Franse regering en, vooral, de Franse koning een zeer levendige belangstelling koesterden voor dat land. Die Franse koning was de machtige Lodewijk XIV, de „Zonnekoning", zoals hij werd en wordt genoemd. De Zonnekoning wilde kort gezegd Siam tot bondgenoot van Frankrijk maken, hetgeen in feite betekent, dat hij het Rijk van de Witte Olifant de rol van vazalstaat had toebedeeld. Bovendien aldus stelde Lodewijk XIV zich de toekomst voor zou Siam dan het uitgangspunt en de operatiebasis moeten worden voor de kerstening van geheel Achter- Indië. Franse opzet was bijzonder handig Het was zonder twijfel een groots opgezet plan. Hoe dacht de Zonneko ning het te verwezenlijken? Drie „in strumenten" meende hij te kunnen ge bruiken, te weten: 1. de Rooms Katholieke Kerk, en in zonderheid de paters Jezuïeten, die als missionarissen zouden moeten uittrek ken naar Siam; 2. de wens van de sedert 1657 in Siam regerende koning Phra Narai om de vooral na het Verdrag-De Bitter van 1664 zeer sterk geworden invloed van Jan Compagnie te neutraliseren door steun te zoeken bij een andere Europese mogendheid dan Nederland; 3. het verlangen naar macht en in vloed van de ondernemende Griekse avonturier Konstantijn Phaulkon, die tydens de regering van Phra Narai, tot hoog aanzien was gekomen in Siam. Het tijdvak der Siamese geschiedenis, waarin de Fransen en Phaulkon „Monsieur Constance" noemden de Fransen hem, terwijl de Siamezen hem Chao Phya Wichayen noemden op de voorgrond traden, is niet slechts belangrijk op louter-historische gron den, maar ook was zij dat voor de Nederlands-Siamese betrekkingen. Daarom willen wij er hier het een en ander over vertellen. In het jaar 1662 vestigde zich in Ayuthia een aantal Franse paters-Je- zuiten. De Siamese vorst was hun terwille. Zij kregen grond en toestem ming om een kerk te bouwen. Zij moesten de koning van advies dienen bij de bouw van een nieuwe residentie Lopburi daar de vorst Ayuthia niet langer veilig achtte. Inmiddels was Konstantijn Phaulkon, die als scheeps jongen in 1656 van een Engels schip was gedrost, een belangrijke figuur in Ayuthia geworden. Hij slaagde erin, het vertrouwen des konings te winnen en bracht het tot eerste minister. Als koninklijk commissaris voor de buiten landse handel had hij de vrije handel sterk bevorderd en zich daardoor de vijandschap van de Engelse Oost-In dische Compagnie op de hals gehaald, terwijl ook Jan Compagnie in hem een gevaarlijke tegenstander zag. Meer en meer koos Phaulkon partij voor de Fransen, vooral na zijn overgang tot de R.-K. Kerk. In samenwerking met de Jezuieten organiseerde hij de uit wisseling van „dure" gezantschappen tussen het Hof in Ayuthia en dat van de Zonnekoning. Jan Compagnie mocht zich vanzelf sprekend niet verheugen in de vriend schap der Fransen. Een hunner (Nico las Gervaise), die geruime tyd in Ayu thia had vertoefd, stelde (ten onrech te) vast, dat de Siamezen geen volk meer moesten vrezen dan de Hollan ders. „Zjj hebben zich nog niet open- lyk tot vijanden van Siam verklaard, maar het gerucht gaat, datals zij dc gelegenheid hadden gekregen, zij bij verrassing de stad Bangkok, de Sleutel van Siam dus, hadden willen veroverenVolgens enige Franse of ficierenwaren de Hollanders van plan, Monsieur Constance te kidnap pen. Het was de winst op peper, die hem er toe bracht, de Siamezen te verraden.„U ziet het, de Franse propaganda-molen draaide op volle toeren in die dagen! Niettemin moest zelfs Gervaise toegeven, dat de Neder landse handel in Siam zeer belangrijk was en dat de factorij tot de mooiste gebouwen van Siam behoorde. Wat de Fransen betreft, over hen schreef Ger vaise, dat zij, hoewel laat in Siam ge komen, zeer gezien waren en dat zij wat de ontwikkeling van hun handel betrof grote verwachtingen koesterden. Franse successen Inderdaad waren de Jezuieten er in 1676 in geslaagd om de Siamese koning te bewegen, een Fransman tot gou verneur van het tin-eiland Puket te benoemen. Tien jaar later konden de Fransen, dank zij de steun van Phaul kon, een gunstig handelsverdrag met Siam afsluiten. Deze overeenkomst gaf de inmiddels in het leven geroepen (Franse) „Compagnie Royale des Indes Orientales" het recht, in Siam vrij handel te drijven en bovendien het aankoopmonopolie van het tin van Puket. De Siamese koning droeg voorts de haven Singora aan de Fransen over en stond hun toe, daar verster kingen aan te leggen. Lodewijk XIV zat intussen niet stil. In 1687 zond hij een troepenmacht ter. sterkte van 1400 man onder bevel van de maar schalk De Farges naar Siam. De Fransen bezetten een fort nabij Bangkok, zodat zy de Menam Chao Phya beheersten en daardoor de weg (van zee) naar Ayuthia. Eventueel zouden zij dus de schepen van Jan Compagnie kunnen beletten om naar de factorij op te varen. Ook de haven van Mergui kreeg een Franse bezet ting. De missionarissen stelden alles in het werk om de Siamezen te be keren. Reeds hoopten zij ook de Sia mese koning voor het Christendom te winnen. Het begon er inderdaad een beetje bedenkelijk uit te zien voor de Hollanders, doch Jan Compagnie hield het hoofd koel en dacht: onze tyd komt ook! Dat had hij goed gezien. Phaulkon gemarteld Koning Phra Narai begon zich echter te verzetten tegen de stijgende invloed der missionarissen en hun streven om hem te bekeren. Daarom besloot Phaulkon om in 1688 met Franse steun alle troonpretendenten uit te schakelen en een van hem afhankelijke schoon zoon des konings op de troon te bren gen. Dit plan lekte uit. De anti-Franse partij besloot toen te handelen. Phra Narai werd afgezet en stierf kort na dien. Phaulkon kwam in gevangen schap en werd beschuldigd van een poging om de Siamese kroon aan Lodewijk XIV over te dragen, dus van hoogverraad. Hij moest vreselijke mar telingen ondergaan, waaraan hij be zweek. De Siamese regering confis queerde Phaulkon's goederen en ver kocht mevrouw Phaulkon en verdere familie van de avonturier als slaven!! Er ontstond een openlijke strijd tussen de Franse troependetachemen ten en het Siamese leger. De Fransen vochten dapper, doch waren tegen de meerderheid niet opgewassen. Het gar nizoen van Mergui verkreeg vrije af tocht op Britse en Siamese schepen naar de Franse bezitting Pondicherry in India. De nog in leven zijnde resten der nabij Bangkok gelegerde troepen kregen eveneens verlof om naar India te vertrekken. Zeer zwaar hadden de missionarissen en bekeerlingen het te verduren. Velen hunner werden op afschuwelijke ma nier gemarteld en nadien in vochtige, stinkende kerkers geworpen. Honder den stierven op het schavot. Geseling en andere barbaarse kwellingen waren aan de orde van de dag. De haat tegen de Fransen inspireerde overheid en volk tot die handelingen. Het was Aan de vooravond van het 3-oktoberfeest wordt iedere rechtgeaarde Leienaar een beetje onrustig! Hij slaapt iets minder vast dan gewoonlijk, wat niet ver standig is, omdat de „dag der dagen" voor hem de ver moeiendste van het hele jaar wordt. Hij wil natuurlijk „ólles" mee maken en dat „alles" is héél veel! Het begint al voor dag en dauw en het eindigt pas na mid dernacht Je moet er maar tégen kunnen Wie het hele, door het bestuur zorgvuldig samengestelde pro gramma. wil verstouwen, ploft midden in de nacht gebroken in z'n bed, wat te onplezieriger is, omdat 't de volgende dag weer een gewone werkdag is, die hem volledig opeisen zal. Maar een Leidenaar zou geen goeie Leienaar zijn, als-ie zich daardoor van het „feesten" zou laten weerhouden. Het 3-oktoberfeest is 't jaar lijkse uitje, dat ernst en luim vereent. Met gepaste ernst wordt Lei- dens Ontzet uit de wrede Spaanse hand herdacht, met uitgelaten vrolijkheid nemen de nazaten van dappere voorvade ren de gelegenheid te baat, er eens een dag op uit te trekken, zich te goed te doen aan huts pot, haring en wittebrood, de drie ingrediënten, die de Leide- naars na een lange hongertijd, buiten zichzelf van vreugde brachten. Men hoopt natuurlij k op goed weer, want om een ganse lange dag in de regen rond te lopen, is geen pretje. Laat liever de zon maar schij nen, dan is het Schuttersveld goed droog en de Optocht ziet er kleuriger en fleuriger uit dan ooit! Zo wordt ria het kiezen van een abonneenummer ter controle het teken •oo»o(als cijfer).Met wie geseindwaarop het opgeroepen toestel auto matisch zijn naamgever (codenaam) terugseint. Als letter geeft •oo»o ech ter een d weer. Gezicht op de Menam Chao bij BangkokOp de voorgrond een der bizar gevormde tempeldaken, die typisch zijn voor Siam en die ook Jan Compagnie en zijn maats herhaaldelijk bewonderden. voortaan streng verboden om de Chris telijke leer te prediken en Christelijke boeken te drukken of te verspreiden. Volledig gefaald Intussen was 's konings broeder, Phra Petraja, tot heerser gekroond. Het was toen definitief uit met de grote dromen der Fransen. De Zonne koning en zijn avontuurlijke Griekse helper „Monsieur Constance" hadden volledig gefaald. Ware dit niet het geval geweest, dan was Lodewijk XIV er misschien in geslaagd om naast het Britse Voor-Indië een Frans Achter - Indië te stichten, hetgeen de loop der Zuidoost-Aziatische geschiedenis aan merkelijk gewijzigd zou hebben!! Toen Kampfer in 1690 Siam bezocht, zaten alle nog aanwezige Fransen, vrijwel uitsluitend geestelijken, in de gevangenissen. Hij bezocht enige hun ner daar. En hij stelde voorts vast, dat niet alleen de Fransen, maar ook de Engelsen uit het Rijk van de Witte Olifant verdwenen waren. Alleen de Nederlanders hadden verlof ge kregen om te blijven. Waarom was dit aan Jan Com pagnie toegestaan? Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Zo langzamerhand wordt het weer tijd om afscheid te nemen van de zo mergroenten. Daarom niet getreurd. Er blijft keus genoeg in de groentewin kel en gezonde en lekkere groentescho tels zyn werkelijk niet voorbehouden aan voorjaar en zomer. Het is over bekend, dat veel „wintergroenten" in deze tijd extra sappig en mals zijn (al klinkt dat misschien wat vreemd voor een kool of wortel) Zij zijn dan ook vlugger gaar dan hun latere familie leden; soms is een kooktijd van ruim een kwartier al voldoende. Ook voor rauwe slaatjes is zomerkooi uitstekend geschikt. Recepten voor 4 personen. Slaatje van savooiekool met tomaat: 200 gram savooiekool, 250 gram to maten, peterselie, een uitje of bieslook (een augurk), slasaus. De kool schoon maken en fijnsnyden of raspen. De to maten wassen (schillen) en in stukjes snijden. De peterselie en ui of bieslook schoonmaken en fynsnijden (evenals de augurk). Alle groenten dooreenmengen en het slaatje op smaak afmaken met een slasaus. Bami goreng: 350 gram mie, 200 gram doorregen varkenslappen, zo mogelijk 50 gram garnalen, 2 middelmatig grote preien bosje selderij, V4 savooiekool, desga wenst 100 gram taugé, 1 teentje knofc look, 4. sjalotjes of 1 middelmatig grote ul, reuzel of olie, zout, peper, ketjap, (sojasaus), citroen. Voor de garnering: 1 k 2 eieren, 4 sjalotjes of middelmatig grote ui. Het varkensvlees met 2 dl kokend water met zout opzetten en een half uur zachtjes koken. Het gare vlees uit de bouillon nemen en in dobbelsteen tjes snijden Prei, sederij en kool schoonmaken en snipperen. De taugé van doppen en worteltjes ontdoen. Sjalotten en knoflook fijnsnipperen, niet mengen. De mie, afhankelijk van het voorschrift op de verpakking, in kokend water met zout weken (2 a 2>£ uur) of met kokend water opzetten en 10 minuten zachtjes laten doorko ken. Met twee vorken de koekjes uit elkaar halen. Wanneer de mie gaar is, de massa op een vergiet laten uitlek ken. De blokjes varkensvlees met iets reu zel of olie bakken tot ze licht bruin worden. Peper en zout onder het bak ken toevoegen. De gesnipperde knof look even meebakken en als hij licht bruin begint te worden, de groenten toevoegen. Deze onder voortdurende omscheppen fruiten, doch vooral niét gaar laten worden. Daarna de mie en de garnalen erbij voegen en voorzich tig mengen. De mie niet stuk roeren. Zonodig de bouillon erbij gieten en het mengsel op smaak afmaken met ketjap en citroensap (oorspronkelijk wordt hierbij ook nog een theelepel ve-tsin gebruikt, een wit poeder dat het aroma verhoogt). Voor de garne ring: van de eieren dunne omeletjes bakken en deze in zeer fijne reepjes snijden, de sjalotjes of uien krokant bakken in ruim olie. De bami goreng opdoen in een open schaal. De boven kant bestrooien met de reepjes omelet en gebakken uien. Ketjap en partjes citroen erbij presenteren. Bleekselderij is slechts korte tijd ver krijgbaar. De liefhebbers van deze groente kunnen weer hun hart opha len aan bleekselderij met ham, met een melk- of kaassaus of in de klassieke combinatie met pakjes merg. De bin nenste kleine stengels van deze groen te kunnen rauw gegeten worden met wat zout, met slasaus of tomatenket chup of gevuld met kwark of zachte kaas. Bleekselderij met hamsaus. 2 struiken bleekselderij, een dikke plak ham van ongeveer 100 gram, 2Va dl (1% kopje) melk, 20 gram (3 eetle pels bloem, 20 gram (2 eetlepels) boter of margarine, zout. De bleekselderij schoonmaken door een schijf aan de onderkant weg te snijden en de buitenste grove blad scheden te verwijderen. Ook de bla deren en de dunne ronde stengeltjes wegsnijden. De overgebleven bladsche den afschrappen en in stukken snijden van ongeveer 2 cm lengte. De selderij opzetten met zoveel water met zout, dat hij net onderstaat en zachtjes gaar koken in ongeveer uur. De groente laten uitlekken en warm houden. De ham in kleine blokjes snijden. De boter of margarine smelten en de ham even zachtjes erin verwarmen. De bloem toevoegen en door de boter of margarine roeren. Bjj scheutjes tegelijk de melk erbij schenken. Steeds de saus aan de kook brengen alvorens opnieuw melk toe te voegen. De saus nog enkele minuten laten doorkoken en de uitge lekte bleekselderij ermee vermengen. Van het selderij-kooknat kan een ge bonden soep of een groente- of toma tensoep worden gekookt. Die Optocht is toch nog altijd het hoogtepunt! Ik heb er al héél wat mee gemaakt, maar mijn herinnering gaat toch niet zó ver terug, dat ik mij de eerste Reclame-Op tocht van 1891 kan herinneren. Dat kan ook niet, omdat de kool toen nog mijn rustplaats was en veilig opgeborgen in een kool, ziet ge van een Optocht niets. Zo heb ik ook niet de hoogst- merkwaardige figuur kunnen zien van de heer A. J. C. God- dijn uit de Haarlemmerstraat, die in dat jaar reclame maakte voor zijn Ameublementen en zich fier en feestelijk in een van zijn bureaus gestoken had. Een zwaar karwei voor een winkelier, die al de hele week rechtop m u wmtce. iuUcf staan Een héle durf voor een nijver middenstander, wiens ameuble menten wellicht „the day after the ball" weg gevlogen zijn, maar daarvoor eerst een atle tische heldenprestatie zonder weerga moest leveren De heer Goddijn verdient daarvoor nü nog onze hulde! Optochten zijn er in de af gelopen 74 jaar te kust en te keur geweest. De vindingrijkheid ten deze is onuitputtelijk. Nu kunt ge kennis maken met het „Domein van de vrouw". Altijd een begerenswaardig on derwerp! Ik ben benieuwd, wat z.e üaarvan nu wei gemaakt heo- ben! De vrouw heeft voor haar huishouden in deze tijd méér nodig dan ooit. Er zijn zóveel nieuwe vindin gen, dat het haar wel eens duizelt. Welnu: misschien krijgt ze door deze optocht ideeën te kust en te keur en daarom zal 't vooral voor haar zaak zijn, deze komende optocht goed te be kijken. De man zal dan wel 't gelag betalen Voor hem, op deze juichende dag, géén prettig vooruitzicht.... Toch staat er véél goeds te genover Vindt u ook niet? FANTASIO. De telex van het Engelse teleprinter exchange/ is een dienst die aan abonnees gelegenheid geeft om zelf telegrammen te zenden aan andere abonnees die ze zelf kunnen kiezen, hetzij meteen kies- schijf, hetzij met de cijfertoetsen van het toetsenbord. De berichten worden met behulp van een toetsenbord, als van een schrijfmachine, verzonden en op dezelfde wij ze automatisch gereprodu ceerd in één of meer ont vangtoestellen, zodat voor het bedienen geen speciale vakopleiding nodig is. Voor het overseinen wordt een code in het tweetalliqe (binaire) stelsel gebruikt. Daarbij zijn dus twee mogelijkheden: stroom of geen stroom o. Men werkt met telkens 5eenheden per te ken, zodat er 2x2x2x2x2s 32 combina ties mogelijk zijn die elk een teken voorstelfen zoals a= ••000 en b=*oo«« Bij twee eenheden zijn er vier mogelijkheden: O# OO o Door elke eenheid wordt het aantal verdubbeld: BEL MET WIE TERUGLOOP WAGEN NIEUWE REGEL Door het neerdrukken van een toets wordt de pal gelicht, de zenderarm gaat draaien, en on derbreekt bij het passeren van het stroomloze startcontact de stroom naar de magneet, Deze laat de pal los, zodat ook de ontvangerarm gaat draaien. Beide armen passeren nu tegelijkertijd de 5 contactpunten. In de zender zijn deze door de toets volgens de code al of niet stroomgevend geschakeld, zodat, in de ontvanger 5 hefboompjes al of niet verschoven worden door de overgesein de impulsen. Overeenkomstig de stand_ van de hefboompjes wordt dan het gewenste teken op het papier in de ontvanger afgedrukt. Bij zender en ontvanger draait een as met gelijke snelheid die een con- tactarm tracht mee te nemen. Bij beide belet een stoppal het meedraai en van de arm. De contactarm maakt contact, zodat stroom naar de ontvan ger vloeit, waar een magneet de stoppal vasthoudt

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 20