Vijf neutrale VN-staten bepleiten nieuw Amerikaans-Russisch contact Nationale bezinning op verkeersonveiligheid WEERBERICHT Amerika voor lastig probleem waarvoor Macmillan misschien oplossing kan helpen vinden WANNEER. WAT, WAAR OP 1 EN 3 OKTOBER J (9ud leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 No. 30166 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De aandrang van de neutrale staten om een ontmoeting te arrangeren tussen Eisenhower en Kroesjtsjef heeft plotseling een zeer concrete vorm aangenomen: Ghana, India, Indonesië, de V.A.R. (Egypte-Syrië) en Joego-Slavië hebben gisteren een resolutie ingediend, die, als eerste urgente stap ter vermindering van de spanning, Eisenhower en Kroesjtsjef dringend verzoekt hun kortgeleden onderbroken contact te hervatten. De pressie der neutralen in deze richting is steeds gestegen gedurende deze Assemblee. Toch is deze formele resolutie een grote gebeurtenis. De internationale druk op Eisenhower is hierdoor zo sterk geworden, dat hij er zich nauwelijks aan kan onttrekken. De moeilijk heid is echter, dat de Amerikaanse president een concrete voorwaarde heeft genoemd, waaraan voldaan zou moeten zijn alvorens hij bereid is Kroesjtsjef te ontmoeten. In Washington is men plotseling voor een lastig probleem geplaatst. Wellicht kan Macmillan, die dit weekeinde naar Washington vliegt om Eisenhower op te zoeken, suggesties aan de hand doen om uit de impasse te geraken. Potsierlijk optreden van Soekarno Naast dit nieuws verzonken alle andere gebeurtenissen van gisteren in het niet. Soekarno, piekfijn in het wit en potsier lijk geflankeerd door een prachtig uit gedoste militaire adjudant, liield een prekerige en schoolmeesterachtige rede, waar weinigen belangstelling voor had' Plaatsvervangers voor Hammarskjöld? De president van Ghana, Nkroeniah, heeft gisteren in een toespraak tijdens een lunch, welke hem door de vereni ging van V.N.-correspondenten is aan geboden, de suggestie geopperd om drie plaatsvervangende secretarissen-gene raal van de Verenigde Naties te benoe men. om Hammarskjöld uit de sfeer van „controverse en kritiek" te helpen. De overwegingen voor of tegen het voorstel van Kroesjtsjef oni de post van secretaris-generaal te vervangen door een triumviraat, waarin het Oosten, het Westen en de neutrale landen vertegen woordigd zijn, terzijde schuivend, ver klaarde Nkroemah de tijd gekomen te achten voor de benoeming van drie plaatsvervangende secretarissen-gene raal. die voor de Westelijke en Oostelijke blokken en voor de neutrale landen aan vaardbaar zouden zijn. Zij zouden moe ten worden bekleed met duidelijk omlijn de bevoegdheden en niet louter als as sistenten van de secretaris-generaal moeten optreden. OEFENING .SWORDTHRUST" TEN EINDE De NAVO-vlootoefening „Swordthrust" waaraan de afgelopen tien dagen 146 oorlogsschepen, ruim 400 vliegtuigen en 42.000 manschappen uit de V.S., Canada, Frankrijk, Noorwegen, Nederland en Engeland hebben deelgenomen is ten ^inde. De Amerikaanse vice-admiraal John Maccain verklaarde gisteravond, dat de manoeuvres hebben bewezen dat „in deze eeuw van raketwapens, beweeglijk heid de sleutel tot veiligheid is". Hi] voegde hier aan toe, dat vliegdekschepen „het beweeglijkste systeem van bases" vormen en dat het Westen hiervan een monopolie heeft. (Zoals bekend heeft de Sovjet-Unie geen vliegdekschepen). OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: De wind zal uit zuidelijke richting gaan waaien en tamelijk zachte, i maar enigszins onstabiele lucht aanvoe-1 ren. Door de nabijheid van een rug van hogedruk is de kans op buien echter niet groot. Opklaringen zullen zich over ons land uitbreiden. (Opgemaakt te 10 uur) 2 OKTOBER Zon op: 6.42 uur: onder: 18.16 uur; maan op; 17.21 uur onder: 3.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.51 en 13.24 uur; laagwater te 9.02 en 21.22 uur. (3/10 hoogwater te 1.48 en 14.13 uur; laagwater te 9.59 en 22.19 uur). 3-OKTOBER WEER NOG ONZEKER Het K.N.M.I. in De Bilt waagde zich hedenochtend niet aan een weersver wachting voor de derde oktober: in de eerste plaats, omdat de termijn vrij lang is en in de tweede plaats, omdat zich boven Frankrijk en Spanje storingen be vinden, waarvan het verdere gedrag niet met enige zekerheid te voorzien valt. Het algemene weerbeeld voor de komende j dagen is het voorkomen van buien en opklaringen. Ten westen van Spanje ligt een storing, welke vooraf wordt gegaan door een gebied van opklaringen, dat morgen ons land bereikt, maar of het storingsgebied achter deze opklaringen reeds zondagavond, of maandagochtend of maandagavond ons land passeert, is thans nog niet te voorspellen. Koud zal het weer op 3 oktober in ieder geval niet zijn, aldus verwacht de Bilt. den. De speeches van Luxemburg België leverden geen nieuwe gezichts punten od. De Engelsen hebben intussen defini tief besloten langer te blijven en de Amerikanen Herter en Bohlen komen thans ook terug uit Washington. Er is dus nieuw leven in de Assemblee gebla zen en daarmee nieuwe hoop. Nehroe, algemeen erkend als leider van de onaf hankelijke middengroep, houdt maandag een grote rede. Dat kan het begin wor den van het derde bedrijf van deze duur gemonteerde „revue". Minister Luns heeft vrijdag een privé-gesprek van drie kwartier gehad met Nehroe in diens hotel. Het ligt voor de hand te ver onderstellen, dat Nieuw-Guinea de hoofdzaak is geweest van deze conversa tie. Nieuw-Guinea was echter zeker niet de hoofdzaak van de lange rede van Soekarno. Slechts twee en een halve pagina van zijn zesenzestig bladzijden omvattende rede waren daaraan gewijd. Beter naar elders Soekarno en de vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië hebben gisteren te ken nen gegeven, dat zij, evenals de Russen van mening zijn, dat de Verenigde Naties beter naar elders kunnen worden verplaatst. De Arabier had ernstig be zwaar tegen New York wegens het ge brek aan gastvrijheid en Soekarno wenste de zetel der Verenigde Naties over te brengen naar een land, dat geen partij in de koude oorlog is. Als Neder lander gevoelt men zich extra verplicht objectiviteit te betrachten wanneer men over de rede van Soekarno schrijft. Maar dit didactische betoog werd zelfs de meest geroutineerde woordverzwelgers in de Assemblee te bar. De top-figuren van de Nederlandse delegatie hebben verstek laten gaan terwijl Soekarno aan het woord was. Soekarno kreeg de taak bovengenoemde resolutie der vijf neu tralen bekend te maken, waarna zij officieel werd ingediend door premier Nehroe die een ovatie kreeg. Misschien zullen de neutralen er nog aan te pas moeten komen om de Ameri kanen uit de moeilijkheden te haler. Men hoort hier wel suggereren, dat een compromis mogelijk zou zijn indien men kon overeenkomen, dat Kroesjtsjef niet meer over de U-2 en de Amerika nen niet meer over de RB-47 zouden spreken. De pressie van de neutralen, die grote steun hebben in de Assemblee, is zo zwaar, dat enigerlei compromis wel uit de bus moet komen. Bij de opening van de Femina huishoudbeurs in de Ahoyhal te Rotterdam gaven bekende televisie- cmroepsters een costuumshow. VaniVerfi Dixon. Elisabeth Mooy en links naar rechts Beb Brandenburg] Hannie Lips. Karin Kraaykamp, Tanja Koen.' Geen applaus Geen enkele maal weerklonk applaus toen hij sprak over Nieuw-Guinea, dat hij definieerde als „een koloniaal zwaard, dat boven Indonesië hangt". Dit zwaard zou niet alleen gericht zijn op het hart van Indonesië, maar zou ook de wereldvrede in gevaar brengen Aan de verdraagzaamheid ten aan zien van Nederland is tenslotte een einde gekomen, verklaarde Soekarno. Hij deelde echter mede. dat niet hij de diplomatieke betrekkingen met Neder land had verbroken. Hoeveel nadruk hij ook legde op zijn woorden en hoe hij zijn r's ook liet rollen, de vergadering werd kennelijk niet nerveus door „de explosieve situatie", die tengevolge van Nieuw-Guinea zou bestaan Kroesjtsjef, de zit-kampioen der grote mannen hier. hoorde geduldig de lange speech aan. Hij was het die het applaus leidde, o.a. toen Soekarno verklaarde dat een ster vend imperialisme even gevaarlijk is als een gewonde tijger in een tropisch oer woud. Ticaalf oktober a.S. Als uitvloeisel van een vorig jaar door Prinses Wilhelmina gelan ceerde gedachte, zal het Nederlandse volk op 12 oktober a.s. op de een of andere wijze worden betrokken in een nationale bezinning op de verkeersonveiligheid. In kerken, op scholen en universiteiten, in bedrij ven en kantoren en via radio, pers en televisie zullen alle Nederlanders die dag worden opgewekt zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid in het verkeer tegenover de medemens. Bezinning over de zware tol, die het verkeer jaarlijks eist (1800 doden en tienduizenden gewonden), bezinning dus op het sociaal gedrag van alle weggebruikers. De dag van bezinning valt samen met het congres van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat op verzoek van de regering gestalte gaf aan de gedachten van Prinses Wilhelmina. Waarschijnlijk zal Koningin Juniana zich op 12 oktober via radio en televisie tot het Nederlandse volk richten. Zoals bekend, richtte Prinses Wilhel mina vorig jaar een telegram aan de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer in Nijmegen, waarin zij het Verbond in overweging gaf een jaarlijks aan te wijzen dag van rouw en bezinning in te stellen teneinde alle slachtoffers van het verkeer en hun na bestaanden te gedenken. Koningin Juliana ondersteunde in een telegram het plan van haar moeder, waarna de regering de verwezenlijking van de suggestie opdroeg aan het Ver bond voor Veilig Verkeer. Het Verbond heeft besloten dat het Dit nummei beslaat uit 16 pagina's en een'bij voegsel. accent van de dag op de bezinning dient te worden gelegd, een bezinning op de realiteit. Medewerking is gevraagd (en in de meeste gevallen verkregen» van de 47 kerkgenootschappen in ons land, de gemeentebesturen, de scholen, het be drijfsleven, radio, televisie, pers, e.d. Op 9 oktober a.s. zal in de vele kerken de aandacht worden gevestigd op de noodzakelijke bezinning op de verkeers onveiligheid. Drie dagen later zal men in alle kerken, scholen, banken en be drijven een realistische affiche (oplage 25.000) kunnen zien, waarmee het mo- ment van bezinning wordt ingeleid. Op deze affiche staat een deel van de tekst uit het telegram van Prinses Wilhelmina. Het accent van de bezinningsactie valt op de onderwijsinstellingen. Zo zal het Verbond voor Veilig Verkeer zich voor de eerste maal ook richten tot de leer lingen van het middelbaar en voortgezet I onderwijs. Zij krijgen een veilig verkeers- j krant „Veilig uit", waarvan de voor- j iopige oplage 175.000 exemplaren be- j draagt. Het ligt in het bedoeling van het Verbond voor Veilig Verkeer voortaan de rijpere jeugd te blijveren benaderen, i Thans strekken de bemoeienissen van het Verbond zich uitsluitend uit tot de lagere scholen. De kinderen van de laagste klassen zullen op 12 oktober luisteren naar een door W. G. van de Hulst geschreven klassevertelling, waarbij de kinderen plaatjes kunnen kleuren. Voor de kinde ren van de derde- en vierde-klassen werd een verhaal geschreven met memori- seertekst. In de klassen vijf en zes wordt een extra editie van de jeugdverkeers- krant (oplage 275.000 exemplaren) uit- i gereikt. I Bij aile onderdelen van de actie zal I het accent worden gelegd op de taak, de morele plicht die elke Nederlander heeft j om het verkeer in een eendrachtige actie I te maken tot een veilig samenspel. Dat aan deze vei anl woordelijkheid nog wel I het een en ander mankeert., bleek uit de cijfers die het Verbond voor Veilig Ver keer tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie verstrekte. In het eerste halfjaar van 1960 werden 80.543 verkeersongevallen geregistreerd, een stijging van 15.2', vergeleken met dezelfde periode in 1959. Het aantal do den bedroeg in dit eerste halfjaar 849 (v.j. 708), terwijl 12.909 personen zwaar en 9.059 ücht werden gewond. Ook deze laatste cijfers zijn hoger dan die in de vergelijkbare periode van 1959. Zaterdag 1 oktober 7.30 uur nam. 8.0012.00 uur nam. Maandag 3 oktober 7.00 uur voorm.: 7.309.30 uur voorm.: 8.00 uur voorm.: 8.30 uur voorm.: 8.3010.30 uur voorm.: 8.309.00 uur voorm.: 9.00 uur voorm. 9.159.45 uur voorm.: 10.0010.30 uur voorm.: 10.0011.30 uur voorm.: 10.0012.00 uur voorm.: 10.30 uur voorm.: 1.004.00 uur nam. 7.30 uur nam. 7.30 uur nam. 8.00 uur nam. 11.00 uur nam. Taptoe van Leidse verenigingen vanaf Kaas markt. Lunapark Schuttersveld. Reveille bordes Stadshuisplein. Uitdeling Haring en Wittebrood in Waagge bouw. Koraalmuziek V. d. Werfpark. Ontvangst Harmonie-orkest Van Schuppen's Sajetfabriek op Stationsplein. Gymkhana voor scooters en atletiekwedstrijden Doezastraat. Poppenspel „Miniatuur" in Kooilaan. •12 uur 's nachts: Lunapark Schuttersveld. Poppenspel „Miniatuur" 5 Meiplein. Idem Einde Vondellaan. Springen fontein Vismarkt. Tentoonstelling 3 oktober-requisieten en kinder tekeningen in Lakenhal. Herdenking door ds. D. J. Vossers in Pieterskerk Optocht „Het domein van de Vrouw". Haags Studentencabaret „Bij lach en ontij" in Schouwburg. Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging in Gebouw Prediker. Cabaretvoorstelling in Stadsgehoorzaal. Vuurwerk Schuttersveld. Gisteren is men er in geslaagd, het geheimzinnige voorwerp dat onlangs een gat sloeg in een weide te Heelsum, aan de oppervlakte te brengen. Het bleek een massief ijzeren oefenbom van 25 pond te zijn. Een van de mannen van de hulpverleningsdienst van het minis-' terie van Binnenlandse Zaken met de uitgegraven bom. Nazi-misdadigers rustig in Egypte.... Het Israëlische avondblad „Maariv" schrijft, dat voormalige SS-officieren en leden van de Gestapo die in de oorlog Adolf Kichmann behulp/aam waren bij het uitroeien van joden in Europa, zich thans in de VAR bevinden waar zij op treden als raadgevers van de regering. Het blad noemt er enkele, zoals Alois Bruner en dr. Georg Fischer en herin nert eraan, dal het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken enkele maanden geleden verscheidene Weste lijke regeringen een lijst heeft gezonden met dc namen van 23 vooraanstaande nazistische oorlogsmisdadigers die in Egypte asiel hadden gekregen. Schot voor dc boeg Bonn dreigt handel niet Oost-Duitsland stop te zetten In een speciale Kabinetszitting besloot de Westduitse regering- Adenaucr gisteren „uit voorzorg" het handelsverdrag met Opst- Duitsland per 1 januari 1961 op te zeggen. Deze maatregel is gister avond zowel door alle politieke partijen in Bonn en het Algemene Westduitse Vakverbond, als door Washington en Londen toegejuicht als eerste concrete Westduitse maatregel tegen het Oostduitse politieke gesar in Berlijn. Bonn is overigens, zo zei regerings- perschef Von Eckardt gisteravond met nadruk, zeer wel bereid tot overleg over een nieuw handelsakkoord, maar onder de conditie, dat het verkeer naar Berlijn en in Berlijn zelf, weer zo vrij zal wor den als het was voor de recente Oost duitse maatregelen. In feite komt dit er op neer. dat Westduitslands regering met haar besluit van gisteren een hard antwoord geeft op de Oostduitse maat regelen, die Westduitsers de binnen komst te West-Berlijn bemoeilijken. Westberlijners met een Westduits pas- I poort hinderen, en wat dies meer zij. Men kan dit Westduitse antwoord I hard noemen als nien in ogenschouw neemt, dat de Westduitse export, vooral van staal, voor de Oostduitse economie I van groot belang is. De Bondsrepubliek exporteerde in 1959 goederen ter waarde van 1078.5 miljoen mark naar Oost- I Duitsland, dat deze hard nodig had voor de opbouw van zijn industrie. Oost- Duitser vrijgelaten in Argentinië cü? Het Argentijnse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren defini tief bekendgemaakt, dat de gearresteer de Duitser Flejer niet de nazileider Martin Bormann is. De man is gister avond vrijgelaten. Aflvertenflr VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Duitsland exporteerde in 1959 naar West-Duitsland goederen ter waarde van 891.7 miljoen, waaronder bruinkolen, kali en chemische produkten, waar de Bondsrepubliek nu juist niet om verle gen zit. Voor Bonn heeft 't handelsakkoord met Oostduitsland nu eenmaal niet zozeer materiële als wel morele waarde. Men houdt daardoor de band met de Oost duitse bevolking strak en men stelde de Westberlijners in staat bepaalde voor hen noodzakelijke goederen uit of via Oost-Duitsland te importeren. Bij de Oostduitsers is het alles geheel anders: hun import berust voor 25 pet op het Westen, waarvan goed 11 pet uit de Bondsrepubliek. Dagblad van Jit hei Leidscb 3 October 1860: 1 3 October 1574 h Weder is de dag aangebro- ken. die bij ieder rechtgeaard Leidenaar in dankbare herinne- ring blijft, omdat daarmede de zegepraal der edele en loffelijke beginselen van gewetensvrijheid en burgerzin in n onafscheide- lijk verband staat Het beleg en ontzet van Leiden, dat jaarlijks |j wordt herdacht op den derden dag »an Wijnmaand, was voor Leiden in het bijzonder gewigtig, maar niet minder ook voor Ne- derland 't Was een strijd voor de vrij- 1 heid van geweten en daarbij hadden en hebben Roomschen en Hervormden hetzelfde be- lang. iïilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllltlllilllllllliiï

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1