Vuurwerk De crisis van 1929 beroofde HILTON van al zijn hotels... Twee jaar geleden viel beslissing in Londen: NIGERIA onafhankelijk Gebrek aan dollars had de gewiekste zakenman de weg naar de beurs versperd Zij ij ii vader stamde uit Noorwegen, zijn moeder uit Duitsland r Vijf van vijf dollar WOORD VAN BEZINNING Viermaal zo groot als Engeland Schotland en Noord-Ierlandmet ongeveer 36 miljoen inwoners Zaterdag 1 oktober 1960 Casa Encantada, Hilton's vor stelijk buitengoedbevat onder meer niet minder dan vijf keukens (o.a. een speciale kruiden-keu ken) en twaalf bedienden-ver trekken, ieder voorzien van een marmeren bad. De luxeuze „villa" werd destijds gebouwd voor twee en een half miljoen dollar. Hilton kocht het buitengoed, gemeubi leerd en wel, voor slechts een kwart miljoen dollar! Conrad N. Hilton, die nu al zo'n kleine tien jaar het vorstelijke buitengoed Casa Encantada in Los Angeles' duurste wijk Bei-Air bewoont, is zijn op een financieel sprookje gelijkend leven maar heel eenvoudig begonnen. Op eerste kerstdag 1887 werd hij geboren in San Antonio, een plaatsje in Socorro County, territory of New Mexico. Vader Hilton was 10 jaar oud, met zijn ouders uit Noorwegen naar Amerika getrokken en de vader van zijn moeder stamde uit Duitsland. Conrad Nicholson Hilton mag wel trots zijn op zijn Viking-voor ouders, maar het nog betrekkelijk jonge Amerika beschouwt hem als een volbloed Amerikaan. En dat is hij ook in alle opzichten. Vóór zijn 18de jaar had hij immers reeds gewerkt in de winkel van zijn vader (waar alles" te koop was) voor vijf dollar per maand, was hij klerk geweest, reizend handelaar, miniatuur-speculant, piccolo en kweker en vóór zijn 25ste jaar politicus, bankier, manager van een reizend muzikaal trio en partner in een handelshuis. Zijn vader bezat zulk een zaken talent, dat het thans reeds praktisch geheel vervallen stadje San Antonio als 't ware door hem beheerst werd. Tenslotte kon vader Hilton zich zelfs mijneigenaar noemen. Zoals de histo rie luidt, niet door eigen verdiensten, maar door geluk met het kaartspel, waarbij de mijn ingezet was tegen zijn zaken(in zijn autobiografie zwijgt Hilton echter over zijn vaders goklust). Deze kolenmijnen deed hij echter in 1904, toen Connie 16 jaar oud was, weer van de hand. Voor 110.000 dollar. Via St.-Louis, waar de kleine Hilton lo geerde in een E. M. Statler-hotel, on derdeel van het concern, dat hij een halve eeuw later voor ruim honderd miljoen dollar zou kopen, trok de fa milie toen naar Californië. Twee jaar lang leefden de Kiltons op rijke wijze in Long Beach. Een crisis deed einde 1907 het geld echter als sneeuw voor de zon verdwijnen. Dc Hil- tons trokken zich na deze catastrofe weer terug in dat afgelegen San Anto nio aan de Rio Grande, halverwege tussen Albuquerque en El Paso. Daar, in zijn vaderlijk huis, deed de jonge Hilton 20 jaar oud zijn eerste ho telervaring op. Reizigers werden na melijk graag als gast opgenomen. Toen één hunner Connie eens een fooi gaf van vijf dollar, was hij er volkomen ondersteboven van! En dan te beden ken dat Hilton later nog slechts in tientallen miljoenen zou rekenen! Rijke inkomsten Die aanraking met een nog heel sim pele vorm van de hotellerie duurde ech ter slechts kort. Niet alleen trad hij geruime tijd als leider van het „Hilton- trio" op, daarbij vrij weinig succes oogstend, maar fungeerde hij ook twee jaar lang met als beloning een aan deel in de winst als bedrijfsleider in de zaak van zijn vader. In 1912, op 23- jarige leeftijd, ging hij in de politiek en werd hij Republikeins afgevaar digde in de wetgevende vergadering van zijn staat. Een doorslaand succes werd het niet. Daarna trok het bank wezen hem aan; en op zijn 26-ste na zakelijke interventie van zijn vader was hij vice-president van de New Mexico State Bank of San Antonio, een klein bankje overigens, ondanks de fraaie naam. Na twee jaar ploeteren beliepen de activa nog slechts 135.000 dollar. Ruim dertig jaar later kan hij het zich echter veroorloven van de schatrijke Mexicaanse familie Terraza die 17.000.000 acres land bezat, het „pa- lacio Hilton" in Chihuahua te huren een hotel, dat hij tot rijk leven wist te brengen met uitbundig vermaak, ex cursies, weekendbals, alles-inbegrepen- vakanties en dat hem ook rijke inkom sten opleverde. Grondregels gelden nog! Bij het uitbreken van de oorlog met. Duitsland verkocht Hilton de bank en ging het leger in. Na zijn demobilisatie 31 jaar oud trok hij met 5011 dol lar op zak naar Texas, dat toea in op Dallas, Abilene, Waco, Marlin, Plain- view, San Angelo en Lubbock bezat hij toen al hotels. Tweeëneenhalf miljoen dollar hadden hem alleen al de aan winsten in de vier laatst genoemde ste den uit Texas gekost! Vrienden en bankiers uit de olie-staat hadden hem de nodige fondsen geleend. Het was overigens in Lubbock, dat Hilton ontdekte dat het geen zin had een Franse kok naar Texas te haley. Sausen bleken in Texas namelijk geen succes te zijn. Men beschouwde ze óf als overbodig, óf als middel om vlees van inferieure kwaliteit te maskeren Een les, die hij echter niet elders kon toepassen Negentien dagen nadat Hilton in de herfst van 1929 had aangekondigd, dat hij in El Paso, gelegen op de uitvals weg van Texas naar Mexico, voor 1.750.000 dollar zou gaan bouwen, stort te de beurs ineen. Toen brak voor hem de worsteling aan om te behouden wat hy in de loop der jaren bijeen gegaard had. Tenslotte was dat geen enkel ho tel meer. WANNEER twee mensen hun zilveren bruiloft vieren, ligt de zin van hun feest niet in die ene dag van 25 jaar geleden, maar in alles wat tussen dat heden en verleden ligt, in dat wat het nu is en in het vertrouwen, dat ze in hun toekomst als gehuwden hebben. Daarom ook is ons 3 oktober-feest geen zaak van het verleden alleen, maar veeleer van besef van het heden en geloof in de toekomst. Ook al zal de „ras-echte" Leidenaar het feest misschien anders aanvoe len en vieren, toch is het een feest van allen, die in de Leidse familie van heden een plaats hebben en aan de toekomst van stad en bevol king bouwen. Zo ongeveer zou mijn antwoord zyn als men my vroeg wat de zin is van dit stadsfeest voor de velen met mij „die niet van den bloede" zijn of voor de anderen, die zich moeilijk druk kunnen maken om het Ontzet van weleer. Trouwens, hoe roemrucht ook de historie en hoe eerbiedwaardig ook de feesttraditie, die datum en vor men bepalen, we zouden zelfs ons kunnen afvragen, waarom wy, die in deze stad samenwerken en samenkerken, ook niet eens samen zouden feesten, gewoon terwille van het feest, zonder zwaarwichtige achtergronden en historische on dergronden. Zoals vanavond de taptoe ons samenroept, zo zal het vuurwerk de feestgangers maandag weer uiteen drijven, als tenminste onverhoopt de regen dat al niet eerder heeft gedaan en het schouwspel in het water blijft steken. Vuurwerk hoort erbij; het is een symbool van het feest zelf, het heeft het kleurige, het uitbundige, het speelse en het lawaaierige met het feest gemeen: regens van sterren, sissende lichtkogels hoog in de lucht, draaiende vuurmolens en om- hoogschietende pijlen, verrassende effecten van kleuren en ïynen, van donker en licht, van vonken en vuur. Maar hoe origineel ook het slotstuk mag zün, wat overblijft is de donkere lucht die als achter grond diende en wat neerdwarre lend pulver. Bij zo'n vuurwerk denk ik vaak aan ons mensen daaromheen, aan de stad waarboven het zich af- speelt. Is ons leven niet vol van sportsterren, filmsterren en andere sterren. De samenleving biedt ons een boeiend schouwspel van huids kleuren en politieke kleuren, een lijnen-spel van uiterst rechts naar uiterst links. Sommigen onzer schie ten als pylen omhoog, en we vallen van de ene verbazing in de andere over het kennen en kunnen van de moderne mens in zyn wetenschap en techniek. komst was als olie-staat, om te trach ten daar een bank te kopen. Het ge lukte hem echter niet wegens gebrek aan fondsen. Wel kon hij in Cisco, eigenlijk nog een veeteeltstadje, temid den van de bruisende olievelden het Mobley-hotel voor 40.000 dollar over nemen. Zélf fourneerde hij 5000 dollar 15.000 dollar leende hij van vrienden en 20.000 dollar van een bank. Hij was toen 32 jaar. Indatzelfde jaar 1919 kocht hy reeds grotendeels met ge leend geld zyn tweede hotel: het vol komen vervallen Melba-hotel in Fort Worth dat hy echter van onder tot bo ven opknapte. Het telde 68 kamers. Op zijn 34ste bezat hij al drie hotels en verdiende hij schoon 6000 dollar per maand. Voorwaar geen geringe pres tatie De grondregels, die hij deze jaren op stelde voor een zo gunstig mogelijke leiding van zijn hotels, zijn ook nu nog ten volle van kracht, hetgeen wel aan toont welk een visie Hilton bezit. Zo is hij er bijv. van de eerste dag af en uit geweest om de ruimte optimaal te be nutten. Grote, weinig gebruikte eetza len werden verkleind om plaats te ma ken voor kamers, balies werden inge kort om ruimte te bieden voor couran ten-stalletjes. Fraaie palmen wer den vervangen door geldopbrengende stands. Nog niet tevreden Snel breidde Hilton zyn bezit uit. Vier jaar later kon hij zich reeds eige naar noemen van zes hotels, gezamen lijk 530 kamers bevattend en een in vestering van 220 000 dollar vertegen woordigend, waarvan 100 000 dollar uit eigen zak was gekomen. Het waren ech ter verre van nieuwe hotels. Integen deel, de collectie bestond uit oude, op geknapte gebouwen. Dat Hilton overigens aanzienlijk méér winst wist te maken dan de oude eigenaren, is eigenlijk alleen toe te schrijven aan zijn scherp en zakelijk inzicht. Hij wist die oude hotelgebou wen namelijk zó te moderniseren, dat de mensen wel moesten komen, al was het alleen al uit nieuwsgierigheid. Connie Hilton was echter nog lang niet tevredenhij wilde zélf een hotel bouwen. Op 4 augustus 1925 ging deze droom van hem in vervulling, maar niet na 2 van zijn hotels verkocht, vele financiële moeilijkheden opgelost en steeds méér geld geleend te hebben: in Dallas werd het Dallas-Hiltonhotel ge opend. Meteen was het een groot suc ces! Zijn geldgevers die het hotel ten slotte nadat Hilton zelf nergens meer kon lenen verder voor eigen rekening hadden afgebouwd en het hem hadden verhuurd voor niet min der dan 100.000 dollar per jaar be hoefde hy dan ook niet teleur te stel len. Zyn verplichtingen kwam hij prompt na! Eén hotel per jaar Op zijn 41ste verjaardag in 1928 die jaar na zijn huwelijk met Mary Barron, was hij al vooruit gelopen op zün schema van één hotel per Jaar! In (Van een speciale medewerker) Onlangs ben ik teruggekeerd van een reis naar en door Nigeria. Zowel in de hoog gelegen noordelijke delen des lands als in het mid den en in de kuststreek ontmoette ik alom mensen, die blaakten van energie, enthousiasme en vertrouwen. Dit voorspelt veel goeds voor de toekomst, voor de nieuwe periode in de Nigeriaanse geschiedenis, die op 1 oktober, op de dag van de onafhankelijkheidsverklaring, een aanvang zal nemen. Ik was, ronduit gezegd, een beetje verbaasd over de grote sprong voorwaarts, die Nigeria had gedaan sedert mijn vorige bezoek, veertien jaren geleden. Een terugblik op de jongste geschiedenis van Nigeria leert op sprekende wijze, hoe snel een energiek en vastbesloten volk vooruitgang kan boeken, als er een politieke lijn wordt uitgestippeld, die tot de verbeelding van dat volk spreekt en de vervulling van zijn wensen in uitzicht stelt. Nigeria is een jong land. Ruim zestig, om precies te zijn: 62 jaar geleden werden zijn grenzen pas officieel vast gesteld en erkend. En het is nog korter geleden, om (alweer) precies te zyn: 46 jaar, dat het noorden en zuiden des lands werden samengevoegd tot het grondgebied van Nigeria, zoals dit nu is. Eeuwen geleden reeds kwamen de Nigerianen, althans de kustbewoners in contact met de Europeanen. Dat was in de tweede helft der vijftiende eeuw, toen de Portugezen langs de Afrikaanse westkust geleidelijk afzak ten in de richting van (wat zij later noemden) de Kaap de Goede Hoop. Pas in de negentiende eeuw echter verkregen de Europeanen blijvend vaste voet in Nigeria. Dat was in 1861, toen Lagos werd overgedragen aan de Britse Kroon. Lagos werd gemaakt tot een operatiebasis ten behoeve van de bestrijding van de slavenhandel. Al spoedig begonnen kooplieden, zendelin gen en missionarissen door te dringen in Nigeria. Joroebaland. in het oosten van Nigeria, kwam onder Brits pro tectoraat. Ook in Noord-Nigeria (een 'mensenreservoir' voor de slavenha lers!) aanvaardde men de Britten als 'beschermheren'. De gebieden, die in die dagen heetten Olie-rivieren-pro tectoraat", werden later met hun ach terland samengevoegd tot het „protec toraat Nigerkust". Een doorzetter Naarmate de tijd voortschreed, wer den de banden tussen Engeland en de Nigeriaanse protectoraten hechter. In 1914 besloot men in Londen om deze protectoraten samen te voegen tot één koloniaal protectoraat Nigeria. Terecht benoemde men Sir Frederick latei- Lord) Lugard tot gouverneur-generaal, want Lugard had als officier en be stuursambtenaar zijn sporen in West- Afrika verdiend. Hij was een ijverig en kundig man, een doorzetter, die door zijn beleid de fundamenten legde voor het latere zelfbestuur in Nigeria. Sedert 1914 was de historie van Nigeria in feite de geschiedenis van zyn mars naar onafhankelykheid en soeverei niteit. Aanvankelyk onderkenden slechts weinigen dit, want Nigeria met zijn kunstmatig getrokken grenzen en met zyn in godsdienstig en ander op zicht grote vérschillen vertonende be volking scheen weinig geschikt om een 'eenheidsstaat' te worden. De Britten verdeelden het land daarom in drie „regions" of deelgebieden, Toen echter orde en gezag geves tigd waren, toen wegen en spoorlijnen de binnenlanden toegankelijk en eco nomische ontplooiing mogelijk maakte, ontlook in alle drie „regions" het besef van een nationale Nigeriaanse ge meenschap te zijn. Onderwijs, missie en zending droegen er eveneens toe bij, dat het nationale bewustzijn der Nigerianen ontwaakte. Tot aan het uitbreken van de tweede wereldoorlog waren er niettemin geen tekenen, die wezen in de richting van spoedige nationale onafhankelijkheid. Touwtrekken Maar na 1945 werd dit anders. In de na-oorlogsjaren was het myn taak om de gebeurtenissen in een aantal tot het Britse Gemenebest behorende gebieden ter plaatse te volgen. Ik zat dus dicht by het vuur en toch zou ik zeven jaar geleden nog gezegd heb ben, dat zelfs Saloma (die toch wel eens een drastisch oordeel dorst te vellen!) het heel moeilijk gevonden zou hebben om het Nigeriaanse sleutelvraagstuk te weten de onderlinge verschillen der Nigerianen op te lossen. Ja, de verschillen tussen Noord-Nigeria, Oost- Nigeria en West-Nigeria, om dan van de verschillen tussen de stammen nog te zwygen, schenen onoverkomenlijk. Nu ik terugblik op de eerste na-oorlogsjaren besef ik, dat er ondanks die verschillen toch een nationale gemeenschap in Nigeria was. Een der beslissende dingen was, dat Nigeria reeds in 1946 in zo sterke mate economisch een eenheid vormde, dat het pleit voor de mogelijk heid van staatkundige eenheid reeds half gewonnen was. Nigeria kreeg zijn eerste grondwet in 1946. Deze voorzag in de vorming van een wetgevende vergadering voor geheel Nigeria, een nationaal parle ment dus, en in de totstandkoming van 'Regionale Raden'. Het is wel haast vanzelf sprekend, dat er eer (onvermijdelijke) touwtrekkerij ont stond tussen de 'centrale' en de 'regio nale' organen. Deze strijd duurde enigt jaren. Het daarna ontstane "machts evenwicht' bepaalde de verdere stap pen op constitutioneel terrein. Naar eenheid In 1951 kreeg Nigeria een nieuwe constitutie. Wel vergrootte deze de re gionale autonomie, maar toch was hij nog een te nauw keurslijf. Na con ferenties in 1953 en 1954 kreeg het land zyn derde constitutie en tevens een nieuwe officiële naam( „Federatie yan Nigeria", Ook deze naam duidt Maar ook al heeft ons leven een knaleffect of een originele climax, is de afloop anders dan wat stof dat neervalt in het donker? „Ge denk mens, dat gy stof zyt en tot stof zult wederkeren" boodschapt ons de Kerk. En mij komen de bijbelwoorden voor de geest uit 1 Kor. 13 Al sprak ik alle talen, al kon ik profe teren, al kon ik alle geheimen door gronden, al beheerste ik elke weten schap, al gaf ik alles weg als aal moes en al had ik een geloof zodat ik bergen kon verzetten, en ik had de liefde niethet ware niets, het zou niets baten, het zou zyn als veel geschal en geschetter: vuurwerk met pulver tot slot. Hier herinnert ons de bybel er aan waar de eigenlyke waarde van het leven ligt, het blijvende by het feest van het bruidspaar én van de stad. Dat woord staat er voor hen, die ster en knaleffect geweest zyn of nog zyn én voor allen, die die hoogte nooit konden halen, het leven dat zich door het water van handicap en tegenslag nooit tot een spectaculair vuurwerk heeft kunnen ontplooien. Het is misschien niet zonder zin, dat tussen taptoe en vuurwerk de zondag valt, de dag van Hem die Liefde is, opdat ook aan ons feest gangers zou geschieden wat een korte liturgische bede ons leert bidden: de Heer ontsteke in ons het vuur van zyn liefde en doe het branden tot in eeuwigheid. A. J. Glazemaker, pastoor der oud katholieke parochie van Leiden. aan, dat de regionale autonomie op nieuw was vergroot. Het vernachte ge volg kwam: tevredenheid in de deel gebieden en een stimulans vopr het verlangen naar nationale eenheid en samenwerking. Na de tweede wereldoorlog en vooral na 1950 werd de bestuurstaak meer en meer gelegd in handen van het Nige riaanse volk. In 1957 verwierven Oost- Nigeria en West-Nigeria algeheel (bin nenlands) zelfbestuur. In 1959 was dit ook het geval met Noord-Nigeria. De grote beslissing over Nigeria's toekomst viel in 1958 tijdens een his torische conferentie van Britse en Nigeriaanse staatslieden en politici in Londen. Bjj monde van de toenmalige minister van Koloniën, Alan Lennox- Boyd, deelde de Britse regering mede, dat zij een wet zou indienen, krach tens welke Nigeria op 1 oktober 1960 onafhankelijk en soeverein zou worden, als het Nigeriaanse parlement een ver zoek om onafhankelijkheidsverklaring tot de Britse regering zou richten. Dit gebeurde begin 1960. Toen stond het vast: Nigeria zou onafhankelijk wor den en deel blijven uitmaken van het Britse Gemenebest. In afwachting van de dag der onaf hankelijkheid werden in Nigeria ver kiezingen gehouden. Er kwam na deze verkiezingen een calitie-regering tot stand gesteund door twee partyen, het Alhaji Sir Ahmadoe, eerste mi nister van Noord-Nigeria. een vorzichtig en vooruitziend man. Hij is mohammedaan en bezocht Mekka als pelgrim, zodat hij Al haji voor zijn naam mag zetten. Op 1 oktober wordt Nigeria een onafhankelyke Afrikaanse mo gendheid. Nigeria is een staat, die er wezen mag, want zijn grondgebied is viermaal zo groot als Engeland, Schotland en Noord-Ierland samen en geen enkele andere Afrikaanse staat heeft zoveel inwoners als Nigeria dat er ongeveer 36 miljoen heeft. 'Noordelijk Volkscongres' en de "Natio nale Raad van Nigeria en Kameroen'. Sir Aboebakar Tafawa Balewa werd premier. De party 'Actie-Groep' onder leiding van het stamhoofd Awolowo werd de oppositie-party. De Londense conferentie van 1958 had de stoot ge geven, die nodig was om alle hinder palen op de weg naar nationale een heid om te hakken. Dat die Londense besprekingen zo veel succes hadden, was te danken aan het geduld, de tact en het medeleven van minister Lennox-Boyd en aan het staatkundig inzicht der Nigeriaanse leiders, te weten van de slimme en ervaren dr. Azikiwe, het hardwerkende stamhoofd Awolowo, de even voorzich tige als vooruitziende Alhaji Sir Ahma doe (Sardauna van Sokoto en minis- ster-president van Noord-Nigeria) en, vooral, van de oprechte en toegewyde premier van de federale regering Sir Aboebakar Tafawa Balewa. Deze Afri kaanse staatslieden hadden de wysheid om de belangen van Nigeria-als-geheel te stellen boven regionale en andere ondergeschikte wensen en belangen. Een in deze wijsheid gefundeerde poli tieke gedragslyn is de enige, die in de komende jaren succes kan verzeke ren. Sir Aboebakar Tafawa Balewa zei onlangs tegen mij, toen ik hem in Lagos ontmoette: „wy moeten ons eigen huis op orde brengen. Hierin ligt onze eerste taak en plicht". Slagen de Nigerianen er in, deze taak te volbrengen en er is geen reden om aan hun slagen te twyfe- len dan wordt hun land een mo gendheid van betekenis in Afrika, ja, in de gehele wereld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17