.tllTNODIfi-IMG::,;--: Diepe kloof regering-oppositie in Bonn over de staat-van-beleg-wet Staf van de civiele verdediging adviseert Xo TOT BIJWONING 'VAN DE 5 OCT.-VIEK1NG ST. MICHIELS - GESTEL 1942. A/r^. Ook als de regering de wetten er niet doorkrijgt, er toch verkiezingswinst in De leiding blijft bij regering DONA FABIOLA VOOR KORTE TIJD NAAR MADRID TERUG Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 oktober 1960 Vierde blad no. 30166 >v. -.'vs "v- A O -A fO se^s^Sl5 Aan de vooravond van de drie-oktoberviering brengen wij deze herinnering van de viering van het ontzet in bijzonder benarde omstandigheden: de jongste bezettingsjaren. In het gijzelaarskamp St.-Michiels Gestel verbleven, tussen vele andere prominente Nederlanders, ook talloze Leidenaren en oud-stadgenoten. Zij wisten een 3 oktobervie ring te organiseren, die zij zich hun gehele leven beter dan welke viering ook zullen herinneren. Er werd gezongen waarbij de nationale gevoelens S/E.re-ATAlCCtPAd. gV§ werkelijk niet onder stoelen of banken werden gestoken, prof. dr. J. Huizinga, de bekende Leidse cultuurhistoricus, hield een rede, er werd speciaal op het Leidse ontzet gezongen met wel heel duide lijk andere bedoelingen dan alleen een herinnering aan het Leidse ontzet van 1574, er was grammo- foonmuziek, er werden lichtbeelden uit Leiden vertoond .en Leidse versnaperingen uitgedeeld. Deze viering van de derde oktober 1942 werd, zij het in iets minder openlijke vorm, ook latere jaren herhaald. In het concentratiekamp Vught waar eveneens in de loop der jaren vele Leide naren van hun vrijheid beroofd op „ontzet'' wacht ten, ging de derde oktober in de bezettingstijd evenmin ongemerkt voorbij, maar hier moest heel wat minder openlijk van de Leidse gevoelens blijk worden gegeven. Hierbij reproduceren wij de uitnodigingskaart voor het 3 oktoberfeest in St.-Michiels Gestel in 1942, van de heer F. Rippen, het oud-raadslid van Noordwijk. Op de achterzijde van deze kaart staan de handtekeningen van vele bekende Leidenaren en oud-Leidenaren, die deze onvergetelijke her denking meemaakten. Te ontcijferen zijn onder meer de handtekeningen van prof. Huizinga, prof. Barge, prof. Kranenburg, mr. Joekes, dr. Meijer Ranneft, mr. Kranenburg, mr. Resius, mr. Vriesen- dorp, mr. Fabius, mr. De Kanter, mr. Noijon en mr. De Wit Wijnen. zit (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsdag (Tweede Kamer in Bonn), die aan zijn laatste jaar vóór de verkiezingen van september 1961 is begonnen, blijkt opnieuw een zeer diepe kloof tussen de regering en de beide oppositiepartijen, de sociaal-democratische S.P.D. en de liberale F.D.P. te bestaan over drie door de regering ingediende belangrijke wetsontwerpen nopens de staat van beleg. Dit eerste debat van het nieuwe parle mentaire seizoen in Bonn stak gisteren daarbij al direct vol verkiezingsspeldeprik- ken. De drie wetsontwerpen van minister van Buitenlandse Zaken Schroder beogen de regering speciale volmachten te geven voor het geval de staat zowel naar bin nen als naar buiten in een noodtoestand zal verkeren. De regering zal o.m. het recht moeten krijgen bepaalde grondwettelijke rechten buiten werking te stellen en te regeren met verordeningen. Schröders tweede wetsontwerp voorziet in een dienstplicht voor mannen en vrouwen in spannende tijden, zijn derde ontwerp eist van de burger in geval van nood speciale leveringen aan de staat, o.m. van particuliere auto's. principe ten deze, komt neer op een „neen" tegen het principe van de ver dediging van het land, waar de socialis ten zich de afgelopen zomer juist vóór hebben verklaard. Maar de S.P.D. noch de F.D.P. moe ten iets hebben van Schröders voorstel volgens hetwelke eenvoudig de meerder heid van de bondsdag reeds voldoende is om de staat van beleg vast te stellen. Zij eisen een tweederde meerderheid, Zij vrezen namelijk dat een bepaalde regering lees: een vierde CD.U.-re- gering in 1961 of later de vakbonden bij een grote staking zou kunnen ver bieden of tegen een zekere politiek op positiegroep ondemocratisch zou kunnen optreden. De staat van beleg, zo zei de S.P.D.-jurist Arndt, is niet het „uur van de uitvoerende macht" alleen, maar in de eerste plaats het „uur van alle democratische krachten in de staat". Niets duidt er in het debat op, dat beide partijen dichter bij elkaar waren geko men over deze voor de Bondsrepubliek belangrijke wetsontwerpen. Belangrijk omdat de Bondsrepubliek nu eenmaal vlak tegenover het ijzeren gordijn ligt en als het ware overspoeld wordt met rode spionnen uit Oost-Duitsland. Men kreeg de indruk, dat de regering er zich wel van bewust is, dat zij de voor aanneming van de ontwerpen ver eiste tweederde meerderheid het gaat hier namelijk om 'n grondwetswijziging niet zal halen. Daardoor geleek het er ook op af de regeringspartij de C.D.U.- C.S.U.en het kabinet zelf, vooral de S.P.D.aan het uitdagen waren volgens de volgende argumentatie: De inter- Wie wetten afwijst, brengt liet land in gevaar,zegt de C.D.U. Zowel de socialisten als de liberalen gaan in het geheel niet akkoord met Schröders verklaringen, volgens welke de regering in geval van nood bijvoor beeld een door de communisten ver oorzaakte revolutie, algemene staking of iets dergelijks snel moet kunnen handelen. Dan is het volgens de minis ter „het uur van de uitvoerende macht". De socialisten wezen Schröders principe van de noodzaak van een speciale wet geving voor de staat van beleg niet van de hand: tenslotte naderen de ver kiezingen en een .neen' tegen Schröders ENGELSMAN OP STRAAT AANGEVALLEN EN BEROOFD Midden in de nacht waarschuwden voorbijgangers de Haagse politie, dat in de Wouwer manstra at een Engelsman liep, die bloedde uit flinke hoofdwon den. Inderdaad trof de bemanning van een politieauto de gewonde Engelsman aan. Het bleek een Brits officier te zijn, die met verlof in ons land ver toeft. Nadat de wonden in het ziekenhuis aan de Zuidwal waren gehecht, ver klaarde hij tegenover de politie, dat hij die avond enige café's had bezocht. Na sluitingstijd zou hij door een paar jongens naar huis worden gebracht. In een buitenwijk had de officier opge merkt, dat zij op de verkeerde weg waren. Daarop voegde zich een derde jongeman bij het gezelschap. Deze gaf de officier een paar flinke klappen op het hoofd, waardoor het slachtoffer bewusteloos geraakte. Toen hij weer bijkwam waren de aanvallers verdwe nen. Hij miste zijn paspoort en andere identiteitspapieren, alsmede een bedrag van 55 Engelse ponden. De politie is er in geslaagd de aan vallers op te sporen. Het bleken drie jeugdige zeelieden te zijn, (25,18 en 16 jaar) die bekenden de overval te hebben gepleegd. De twee jongsten hadden de Brit meegelokt naar de Waldorpstraat, waar de oudste zich op zijn slacht offer stortte en deze met een straat klinker tegen de grond sloeg. De twee jongsten kregen voor hun aandeel ieder f 25.-. De papieren van de Engelsman zijn evenals het geld nog niet terug gevonden. Klleuter in Rijnsburg onder vrachtauto en gedood In de Baron van Wassenaerstraat in Rijnsburg is gistermiddag de V/> -jarige J. J. Slijkhuis verongelukt. Het ventje liep tijdens het spelen tegen het achter wiel van een vrachtauto op en kwam zo ongelukkig te vallen, dat het wiel over het hoofdje reed. nationale toestand is kritiek en maakt een snelle wetgeving nopens de staat van beleg. Voor Bonn zeer noodzakelijk. Wie haar afwijst brengt het land als het ware in gevaar, maakt de Bondsrepubliek in elk geval minder goed verdedigbaar en ver klaart zich dus indirect tegen de ver dediging van de Bondsrepubliek. In de aanstaande verkiezingsveldslag zal deze argumentatie zeker opgeld doen! 78e Den Haag van de Houtsust dameskroniek t/m 7 okt. Geopend 13T7 en 1923 uur (zondag gesloten) Entrée f 1.25 (alles inbegrepen). ELKE MIDDAG EN AVOND MODESHOWS EN IN HET CABARET „DOE MEE" GEZELLIGE QUIZZES WAARDEVOLLE PRIJZEN Elke 10e, 20e, enz. 'n geschenk. Let op de eindnul van Uw volgnummer Hedenavond MARIA ZAMORA y sus muchachos Maondagavond Johnny Jordaan Troubadour uït de Jordaan Luitenant-generaal Mathon (Van onze Haagse redactie) Luitenant-generaal der cavalerie Th. E. E. H. Mathon, die gelijk gemeld benoemd is tot chef van de staf voor civiele verdediging bij het ministerie van Algemene Zaken, heeft gisterochtend te Den Haag tijdens een onderhoud medegedeeld, dat de taak van deze staf uitslui tend het adviseren zal zijn van de minister-president. Het te geven advies zal zich uitstrekken ten aanzien van alle aangelegenheden betreffende de civiele, dus niet-militaire verdediging van ons land, ter ondersteuning van de coördinerende verantwoordelijkheid op dit gebied van de minister-president. Koninklijke onderscheiding voor G. J. Hazeborg (Katwijk) In verband met zijn pensionering met ingang van heden, werd de Katwijker G. J. Hazenborg, opperwachtmeester der Rijkspolitie èn als zodanig belast met de bewaking van het kabinet van de Mi nister-President, door H.M. de Koningin onderscheiden met de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Hazenborg ontving gisteren deze onderscheiding uit handen van de miniser-president. De civiele verdediging, waarvan de BB een onderdeel is, omvat alle minis ters, provinciale en gemeentelijke amb telijke instanties, alsook het bedrijfs leven en alle particulieren, zo zei spr., die eraan toevoegde, dat iedereen er dus eigenlijk bij betrokken is. Civiele verdediging kan liggen op het gebied van de volkshuisvesting, de bescherming van kunstschatten, de energievoorziening produktie en reparatie, voedsel- en ar beidsvoorziening, telecommunicatie, de inwendige veiligheid van ons land, de materiaalvoorziening en bovendien het geen spr. uiterst belangrijk noemde, de instandhouding van het moreel der be volking. Gevolgen moderne oorlog beperken Al deze aspecten van de civiele ver dediging zjjn al sinds enige jaren het onderwerp van bespreking geweest van de betrokken ministeries, teneinde een bijdrage te leveren aan de Krijgsmacht van ons land, opdat een oorlog voor komen kan worden, om tijdens 'n even tuele oorlog de gevolgen daarvan zo goed mogelijk te kunnen weerstaan. Op deze wijze, aldus luit.-generaal Mathon, komt bij een volk de wil tot stand om vastberaden offers te brengen, zodat de gevolgen van een oorlog met moderne wapens (kernenergie en gelei de projectielen) beperkt kunnen worden. In de staf zijn. behalve luit.-generaal Mathon naar bekend ook opgeno men luit.-generaal-vlieger B. D. C. Giebel en vice admiraal b.d. C. W. Slot. Binnenkort zal ook ir. J. D. W. v.d. Toorn, oud-directeur generaal PTT, in deze staf zitting nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de staf nog verder wordt uitgebreid. De drie generaals, die nu in de staf zitting hebben, hebben hun sporen op het gebied van de civiele verdediging verdiend in het Defensie Studiecentrum. „Civiele verdediging van een land, en dat is ook de opvatting bij onze Navo- partners, is een uiterst belangrijke zaak" aldus de chefstaf. „Ik zie het zo, dat een militaire ver dediging van een land niet meer moge lijk is zonder civiele verdediging en omgekeerd". Blijkens de jongste begroting is er voor de civiele verdediging f. 50 mil joen beschikbaar, een bedrag dat door ministeries naar gelang van belangrijk heid bestemd zal kunnen worden. Het is nu o.a. de taak van de staf, om de minister-president ten aanzien van de besteding van dit bedrag van advies te dienen. Ieder der ministeries heeft een eigen plan voor civiele verdediging opgesteld en de nieuwe staf zal geenszins als een soort commando voor deze ministeries optreden. Het werk van de algemene verdedi- gingsraad van de regering en de com missie algemene verdedigingsvoorberei ding, samengesteld uit ministeriele ex perts, zal gewoon blijven doorgaan. Doch indien de minister-president omtrent het werk van deze commissie en raad voor gelicht wil worden, zal de staf civiele verdediging coördinerend kunnen optre den. „Hoe het samengaan in de toekomst zal zijn, moet nog afgewacht worden", zo zei spr. die er met nadruk op wees, dat zijn staf nooit als doublure bedoeld was voor de ministeriele commissies. De leiding van de civiele verdediging zal steeds bij de regering blijven be rusten", zo besloot spr. zijn uiteenzet ting. Postsluitingen smaldeel V De luchtpostsluitingen voor de opva renden van smaldeel V, bestaande uit HM Vliegkampschip „Karei Doorman" en de jagers „Groningen" en „Limburg" zijn als volgt vastgesteld: Karei Door man: 1 oktober te 16 uur; 8 oktober te 16 uur; 14 oktober te 8 uur; 15 oktober te 8 uur; 18 oktober te 13 uur; 5 november te 16 uur; 9 november 13 uur; 16 novem ber te 13 uur; 23 november 13 uur; 26 november 16 uur; 30 november 13 uur. „Groningen"; 1 oktober te 16 uur; 8 oktober te 16 uur; 14 oktober te 8 uur; 15 oktober te 16 uur. „Limburg": 1 oktober te 16 uur; 15 ok tober te 16 uur. Voor de opvarenden van de tanker „Mijdrecht" gelden dezelfde postsluitin gen als die van de „Karei Doorman". De brieven dienen in alle gevallen ge adresseerd te zijn: p/a Amsterdam CS- Marine. ST-NICOLAAS- EN KERSTPAKKETTEN Voor Marinepersoneel in Ned. Nieuw-Guinea St.-Nicolaas- en kerstpakketten, als mede kerst- en nieuwjaarscorresponden tie bestemd voor militairen der zee macht, die in Ned. Nieuw-Guinea of aan boord van oorlogsschepen in de wateren rondom dit gebiedsdeel dienst doen, kun nen per zeepost worden verstuurd. De St.-Nicolaaspakketten dienen uiter lijk 5 oktober a.s. de kerstpakketten alsmede kerst- en nieuwjaarscorrespon dentie uiterlijk 15 oktober ter post te zijn bezorgd. Adressering voor aan de w a 1 geplaats ten: Rang, kwaliteit, naam en Marine nummer; naam van de kazerne cq. in richting; plaatsnaam; Ned. Nieuw-Gui nea. Adressering voor aan boord ge plaatsten: Rang, kwaliteit, naam en Marinenummer; aan boord van HM (volgt naam van het schip); Ned. Nw- Guinea. Op de pakketten dient uiterlijk ver meld te worden „St.-Nicolaaspakket" c.q. „kerstpakket". Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 b(j de Doezastraat, TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK. Gisteren heeft de KLM de mil joenste passagier van dit jaar ver voerd. Het was de Duitser ir.i groet werd door de chef van de W. Hoppensitz, die op Schiphol be-KLM-stationsdienst A. Noordzij. Dagelijkse ritjes per auto in Ardennen Dona Fabiola, de Spaanse verloofde van Koning Boudewijn, zal na het komende weekeinde voor korte tijd naar Madrid terugkeren. Het konink lijke verloofde paar ver blijft sedert de enthou siaste ontvangst, die Brus sel zijn toekomstige Ko ningin de vorige week heeft bereid, weer op het kasteel te Ciergnon in de Ardennen, van waaruit het dagelijks per auto uit stapjes in de omgeving maakt. Gisteren hebben Fabiola en Boudewijn daarbij een onverwacht bezoek gebracht aan een boerderij in het dorp Hour-Havenne. De open sportwagen van de Belgi sche vorst stopte bij de boerderij, toen de bewo ners bij het passeren het verloofde paar hadden op gemerkt en geestdriftig begonnen te zwaaien. Bin nen enkele minuten had zich een groot aantal dor pelingen op het erf ver zameld om de koninklijke gasten te begroeten. Fabiola verzekerde de boerin dat „zy haar best zou doen een goede Koningin te worden". Vóór het huwelijk, waar voor naar een woordvoer der van het Belgische hof gisteren mededeelde nog geen datum is vastgesteld, zal in Brussel nog een unieke gebeurtenis plaats hebben. In een van de grote zalen van de Belgi sche hoofdstad zal het verloofde paar aanzitten aan het jaarlijkse diner van de Bank voor Ge meentekredieten, waarop de 2.600 burgemeesters van België zijn uitgenodigd. Reeds voor de verloving bekend werd had Koning Boudewijn de toezegging gedaan op dit diner aan wezig te zullen zijn en de datum is thans verschoven om Fabiola in staat te stellen na haar terugkeer uit Madrid aan de zijde van haar verloofde op dit diner te verschijnen. Inmiddels heeft de Bel gische minister van Open bare Werken opdracht ge geven de verbouwingen aan het domein en het kasteel te Argenteuil, een 20-tal kilometers buiten Brussel, te bespoedigen. Dit kasteel is het vorige jaar aangewezen als resi dentie voor Koning Leo pold en Prinses Liliane, die sedert jaren met Koning Boudewijn in het kasteel te Laken verblijven. Aan vankelijk moest de ver bouwing van dit buiten verblijf in november zijn voltooid doch met het oog op het aanstaande huwe lijk is bepaald, dat het in de loop van de volgende maand gereed moet zyn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11