Laatste nieuws STADSNIEUWS VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 A. Monteba nam afscheid van L.D. Na bijna 38 jaar als typograaf, spe ciaal belast met het zetten van adver tenties, in de kring van ons Blad werk zaam te zijn geweest, heeft de heer A. Monteba vandaag ons bedrijf met pensioen verlaten. Hoewel de heer Mon teba had verzocht aan dit vertrek geen grote aandacht te besteden „laat het alles zeer eenvoudig blijven" werd hem hedenochtend in de kantine van ons bedrijf toch een hartelijk en welge meend „vaarwel" bereid. De directeur, de heer E. A. E. van Dishoeck, dankte hem voor de vele jaren van trouwe dienst en de toewijding, waarmede steeds het werk werd verricht. Woorden van grote erkentelijkheid voor de goede col legialiteit en prettige samenwerking werden ook gesproken door de heer J. J. Heemskerk, voorzitter van de personeels vereniging en de heer W. Kramer, be drijfsleider. Enkele geschenken vergezelden aller goede wensen. Benoemingen aan de Leidse Universiteit Bij onderscheidene beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd: aan de Leidse universiteit, gerekend van 1 sep tember 1960, tot wetenschappelijk amb tenaar in vaste kienst bij de bibliotheek dr. K. A. de Meijer, thans in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 12 sep tember 1960 tot en met 31 augustus 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de microbiologie dr. D. Met selaar; voor het tijdvak van 1 septem ber 1960 tot en met 31 augustus 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de natuurkunde mevrouw C. G. Niels-Hak- kenberg, thans assistente. Bij beschik king van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen is opdracht ver leend: voor het tijdvak van 19 septem ber 1960 tot en met 31 augustus 1961 aan de heer Lim Kok Wie, assistent bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Universiteit, om in deze faculteit onderwijs te geven in het Ja pans. Instructeur Koksschool wordt koster W. V. D. WERF KOSTER PIETERSKERK Uit een groot aantal sollicitanten is onze stadgenoot, de heer W. van der Werf, gisteren benoemd tot koster van de Pieterskerk. De heer Van der Werf, die benoemd is in de vacature van de heer J. H. Siera, de toekomstige custos van de Leidse Universiteit, is thans instructeur van de Koksschool. De nieuwe koster, die in 1928 werd geboren en evenals zijn 31-jarige echtgenote in Friesland werd geboren, is een kerkelijk meelevend lid. In verband met het feit, dat een spoedige indienst treding van de heer Sira bij de Univer siteit zeer gewenst is zijn voorganger, de heer A. Smit, nam juist gisteren af scheid zal de heer Van der Werf alle pogingen in het werk stellen om zijn nieuwe functie reeds over circa een maand te aanvaarden. STEFAN ASKENASE GEEFT CHOPINRECITAL De vermaarde Poolse Chopin-vertol- ker, Stefan Askenase zal in onze stad weer een recital geven, dat geheel aan zyn grote landgenoot Chopin is gewijd. Als belangrijkste werken uit zijn pro gramma moeten wij de Ballade no. 4, twee Polonaises w.o. de bekende in As. en een integrale uitvoering van de 12 etudes op. 10. Het recital van Stefan Askenase zal plaats vinden op vrijdag 14 oktober a.s. Kerkdienst 3 oktober Het bestuur der 3 October Vereeniging verzoekt ons er met nadruk de aandacht op te vestigen, dat de dienst op 3 okto ber in de Pieterskerk, waarin ds. D. J. Vossers zal voorgaan, niet om tien uur aanvangt, maar om halfelf. LEIDERDORP Zilveren jubilaris bij Touwfabrieken De heer D. A. van den Berg, baas in de afdeling spinnerij van de N.V. Ver- eenigde Touwfabrieken, herdacht woens dag het feit, dat hij 25 jaar in dienst van dat bedrijf was. Tezamen met vrouw en kinderen werd hij 's morgens door de directie, bedrijfs leiding, chefs, collega-bazen en ver tegenwoordigers van de Ondernemings raad in de kantine ontvangen. De directeur, de heer H. B. Haanappel, die in de afgelopen maanden vele en voornamelijk 40-jarige jubilarissen had mogen verwelkomen, wees in zijn toe spraak tot deze „zilveren" baas op de belangrijkheid van het 25-jarig jubileum. Spreker memoreerde, dat de heer Van den Berg, niet alleen een goed vakman spinner was, maar bovendien kwaliteiten bezat, die de directie aanleiding hebben gegeven hem in 1947 tot onderbaas en in 1949 tot baas te benoemen. De directeur bracht de jubliaris voor alles wat hij in het belang van het be drijf gedurende de afgelopen 25 jaren heeft gedaan hartelijk dank, wenste hem en zijn echtgenote nog vele goede jaren tezamen met hun gezin toe en overhan digde hem tenslotte het zilveren V.T.- ere-metaal, alsmede een geschenk onder couvert. De bedrijfsleider der vezelafdelingen, de heer I. Vogelenzang, noemde de heer Van den Berg een pionier, als hij terug denkt aan de wijze van optreden van de jubilaris in het bedrijf in Duitsland, waar spreker toen de scepter zwaaide. Hij bracht hem daarvoor in het bij zonder nogmaals extra dank. De chef der spinnerij, de heer J. Nie- vaart, zegde baas Van den Berg harte lijk dank en collega-baas Jac. Stouten, roemde de prettige samenwerking met de jubilaris. Namens de beide jubileum fondsen in de spinnerij bood hij met de beste wensen aan het echtpaar Van den Berg een smaakvol tafelkleed aan! Ook het ondernemingsraadslid, de heer J. Th. Hensing sprak nog enkele felicitatiewoorden. LEIDERDORPSE DAMCLUB De uitslag van de competitiewedstrijd SDV (Sassenheim)LDC (Leiderdorp) liuden als volgt: W. Krom (SDV) C. Deegenaars (LDC) 02; Y. de Jong D. Hassefras 20; n.o. H. v. d. Vecht 02; N. DemmenieA. v. d. Zwan 02; J. SnelG. Oostergo 11: J. Couvee J. van Sandijk 02: J. Pouw—L. Matze 11; A. WijnhoutC de Koning 02; A. LangelaanA. Dortman 02; H. BekenbredeG. A. v. d. Zwan 02. Totaal 4—16. Vrijwillige bijdrage hervormde gemeente REEDS VOOR f. 70.000 INGETEKEND Het besluit van de Kerkvoogdij der Leidse Hervormde Gemeente om de ver plichte bijdrage (hoofdelijke omslag kerkelijke belasting) in een jaarlijkse vrijwillige gift om te zetten, is bij zeer velen hervormde lidmaten in goede aar de gevallen. Hoewel deze actie nog nau welijks één week aan de gang is, hebben velen reeds gereageerd op de oproep kerkvoogden in kennis te stellen van het bedrag van hun bijdrage aan tal van kerkelijke acties, w.o. de bouw en restau ratie van kerken en de vestiging van meerdere predikantsplaatsen. Tot op gisteren was voor al deze doeleinden reeds voor een bedrag van ruim f. 70.000 aan vrijwillige bijdragen ingetekend. Zo als bekend verwacht de kerkvoogdij uit deze actie een opbrengst van f. 200.000. Gezien de eerste reacties moet dit thans mogelijk zijn. PTT OP 3 OKTOBER Op 3 oktober zal het PTT-kantoor voor de postdienst om 10 uur worden gesloten. De middagbestelling zal op die dag vervallen, terwijl de laatste bus lichting om 18 uur plaatsvindt. De 19-jarige mej. G. Vermeulen uit Leiderdorp is gistermiddag omstreeks één uur op de Lage Rijndijk met de fiets gevallen. Met een hersenschudding erd zij naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Vanochtend omstreeks kwart voor acht is de bovenleiding van de tram op de Blauwpoortsbrug gebroken. Het verkeer was ongeveer 20 minuten ge stagneerd. OEGSTGEEST Ned. Blindenhand vroeg aandacht voor zijn werk De Nederlandse Blindenbond heeft gis teren gaarne gebruik gemaakt van de gelegenheid om de aandacht te vragen voor zijn werk. 's Middags werd in de recreatiezaal van „Hofwijck" een bijeen komst belegd. 's Avonds kon mevrouw P. H. Smits- Witvliet in het Patronaatsgebouw uit naam en op verzoek van de burgemees ter namens het plaatselijk comité, een goed bezette zaal verwelkomen, o.m. wet houder dr. K. Simon Thomas en de ge meente-secretaris de heer Jac. de Visser. Zij deelde mede, dal meer dan 400 plaatsbewijzen waren verkocht, zodat een uitstekend batig saldo mag worden verwacht, waaraan nog toegevoegd kan worden de opbrengst in het bejaarden centrum a f. 75. De avond werd geopend met verdien stelijk pianospel door de blinde heer Dirk Schipper uit Hilversum. Hij bracht ten gehore Prelude en fuga cis kl. t. van J. S. Bach en 2 sonates Pastorale en al legro van Scarlatti. De heer Van den Berg, bondspropa- gandist, dankte voor de ondervonden medewerking van het plaatselijk comité en sprak over het werk van de Blinden bond erop wijzend, dat men geen mede lijden vraagt, maar dat wel een beroep wordt gedaan op waarachtige hulpvaar digheid en solidariteit. Het aantal blin den is in Nederland gelukkig betrekke lijk klein, nog geen 5000. Daardoor is de positie zwak en zijn de middelen gering. Volgens spr. zouden nog veel meer blin den in verschillende funoties ingescha keld kunnen worden. Er gaan nog te veel latente krachten verloren. Hij wees op de grote betekenis van het puntschrift (Braille) en stelde de aanwezigen in de zaal met behulp van j het Braille-alfabet in de gelegenheid woorden te ontcijferen, hetgeen velen lukte, waarvoor zij een prijsje in ont- J vangst mochten nemen. Na de pauze werd wederom pianospel ten gehore ge- j bracht door de heer Schipper en werd de hoofdfilm vertoond. Blind zijn betekent niet in een stoel j zitten, met de handen over elkaar, als een invalide, overgeleverd aan liefdadig- i heid van welwillende instanties. De blinde heeft bewezen en de film toont het nogmaals, dat hij in de maatschap pij, naast zijn ziende broeders en zus ters, een eigen plaats kan innemen. ,,De Stoute Schoenen", een film van Piet van der Ham, scenario ds. Jan Wit, toont hoe iemand door een verkeerson geval het gezichtsvermogen verliest en de toekomst ook letterlijk duister schijnt. Hij moet zijn medische studie opgeven en gaat de niet gemakkelijke weg. die talrijken voor hem gingen, eerst met loden schoenen, maar allengs lichter en opgewekter, wetend in de maatschappij een plaats te kunnen in nemen. Hij slaagt voor het examen heil gymnastiek en massage en bewees daar mee dat de blinde een volwaardige kracht kan zijn Dan trekt hij de stoute schoenen aan en vraagt de vrouw van zijn hart ten huwelijk. Hierna werd deze goed geslaagde avond besloten. VOORSCHOTEN Nagekomen raadsvoorstel In de vacature, ontstaan door het ontslag van mej. M. H. Turion, en door dat een derde leerkracht in vaste dienst kan worden benoemd, stellen B. en W. voor te benoemen als leidsters aan de openbare kleuterschool aan de Dillen burglaan, uit de volgende voordrachten: A. 1. mej. J. P. Remmelink te Leiden; 2. mej. I. M. F. Bogaars te Leiden, 3. mej. M. E. de Keizer te 's-Graven- hage. B. 1. mej. J. B. M. Surinebroek te 's-Gravenhage; 2. mej. L. B. Siewers te Voorburg en 3. mej. L. C. Oortman Gerlings te Leiden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marieke B„ dr van W. van Os en J. P. Trouw, Olaf W. S. L. zn van J. J. L. Heijnen en T. A. E. G. de MeurichiJ, Martin, zn van H. C. van Ardenne en J. G. Dibbets, Marianne G„ dr van B. van Vliet en M. Hoogendoorn, Johannes H„ zn van P. A. Douwes en M. Querreveld. Ondertrouwd: A. Plaat en M. A. v. d. Broek. P. A. Taal en C. Baardwijk, J. Bro ker en J. H. L. C. van RooiJ,. Getrouwd: M. Solleveld en L. C. van Son R. A. A. van Loey en A. v. d. Berg. WARMOND P. C. Heemskerk collecteerde 40 jaar voor parochiekerk Het was woensdag een grote feestdag voor de heer P. C. Heemskerk. Hy vierde zijn veertig jarig jubileum als collectant van de parochiekerk. In een bijeenkomst in hotel „De Zon" deed pastoor J. Gus- senhoven de jubilaris mededeling van zijn onderscheiding met het pauselijk ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Ook burgemeester Von Fisenne was aanwe zig om de heer Heemskerk te danken voor zijn buitenkerkelijk werk in het belang van de gemeente. HU dankte hem namens het gemeen tebestuur en de Oranjevereniging voor het vele werk in de afgelopen Jaren ver richt. Burgemeester Von Fisenne wen ste hem nog vele gelukkige Jaren toe, nu hij de familieboerderij en Warmond gaat verlaten. Tenslotte sprak de heer G. Flint, voor zitter van het collectantencollege. BB-insignes uitgereikt Na een rustperiode van enkele maan den heeft de organisatie van de Bescher ming Bevolking haar werkzaamheden hervat. Daartoe was in de „Stad Rome" een bijeenkomst belegd, waarvoor grote belangstelling bestond. De bijeenkomst stond onder leiding van het hoofd van de zelfbeschermingsdienst de heer K. Beumer, die er zijn vreugde over uit sprak dat zo velen gevolg hadden ge geven aan de oproep tot het bijwonen van deze avond. Een speciaal woord van welkom richtte spreker tot de burgemees ter. In zijn terugblik over het algelopen jaar wees spreker op de bereikte resul taten, welke te danken zijn aan een trouw bezoek aan de bijeenkomsten en de gehouden oefeningen. Hij vertrouwde er op, dat ook in het komende seizoen een ieder zal begrijpen, dat het bezoe ken van de oefeningen een eerste ver eiste is om zijn functie in de B.B. naar behoren te kunnen vervullen. Hierna werd door de burgemeester overgegaan tot het uitreiken van de 5-jaren-ster, insignes, alsmede de insignes ter aan duiding van bewezen vaardigheid. Spre ker zei zeer verheugd te zijn tot de uit reiking van deze onderscheidingen over te kunnen gaan. Hij wees er op, dat de B.B. niet alleen bij oorlog of oorlogs gevaar zou moeten optreden, maar ook by regionale of nationale rampen. Hier na overhandigde hij aan de navolgende personen het insigne voor 5 jaren dienst als vrijwilliger bij de B.B. Th. J. Leenen, hoofd brandweerploeg, D. Roest, motordrijver. C. M. van Bakel, plaatsvervangend hoofd EHBO ploeg, Th. G. J. Welsink, lid E.H.u.u. ploeg, J. Landman, hoofd reddingsploeg, G. H. Beugelsdyk, plaatsvervangend hoofd red dingsploeg, H. A. Heivoort, C. Kortekaas, J. Schier, leden van de reddingsploeg. Het vaardigheidsdiploma werd uitgereikt aan de heren K. Beumer, hoofd van de zelfbescherming, tevens blokhoofd. Th. J. Leenen, G. E. v. d. Weerdt, W. Land. man, D. Roest, F. de Winter, C. M. van Bakel, G. J. Prins, Th. Welsink, J. Landman, G. Beugelsdyk, Heivoort, M. C. Kool, C. Kortekaas, J. Schier en F. Steenvoorden. BESCHERMING BEVOLKING Na een rustperiode van enkele maan den zal de organisatie Bescherming Be volking in deze gemeente haar werk zaamheden op woensdag 28 september hervatten met een bijeenkomst in hotel ,.De Stad Rome". Dan zullen de vaar digheidsdiploma's, kentekens en insig nes voor 5-jarig lidmaatschap worden uitgereikt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella C., dr. van G. v. d. Sleet en A. de Jong; Anke C. dr. van Ch. Th. Bogaard en A._ J. v. d. Meij; Bernardus J.. zn. van A. Langemalre en E. C. Koek; Theodora M. L., dr. van J. C. v. Wlnsen en J. C. Rulgrok; Ellen D. M.. dr. van J. P. Th. Vink en A. C. de Vroomen; Cor nells J. L„ zn. van C. L. Heemskerk en A. M. van Grieken; Cornells M., zn. van H. W. J. van der Willigen en G. M. H. van den Berg; Gerarda C. P., dr. van J. W. Heemskerk en P. Th. van Wlnsen; Johan na C. M., dr. van J. P. M. van der Hulst en H. M. v. Wlnsen. Ondertrouwd: C. J. v. Schie, 25 jr. en J. M. J. Heemskerk. 23 Jr.; D. Kuipers, 64 Jr. en C. J. v. d. Gevel, 53 Jr.; J. Fok ker, 22 Jr. en C. C. v. d. Drlft.19 Jr.; P. A. van Rljn, 25 Jr. en C. C. P. Keijzer. 22 Jr.; J. J. Lult, 24 Jr. en M. Meijer. 29 Jr.; P. W. Heemskerk. 32 Jr. en C. J. Groen in 't Woud. 29 Jr. Getrouwd: M. Wijsman, 29 Jr. en M. H. Hoogkamer, 26 Jr.; C. van Schle, 25 Jr. en J. M. J. Heemskerk. 23 Jr. Overleden: M. L. J. Wassenaar, 2 Jr.; G. S. van Dam. 62 Jr. WASSENAAR Dubbel feest bij de Melkhandel Menken Een schier onafzienbare ry zakenre laties, leveranciers, klanten, vrienden, kennissen en familieleden was gistermid dag naar Wassenaar gekomen om de directeur van de Melkinrichting Menken N.V., de heer L. Th. Menken om twee redenen de hand te drukken. In de eerste plaats was het in mei JJ. 35 jaar geleden geweest, dat de heer Menken aan de Assendelftstraat te Oegstgeest een detailhandel in melk begon. De viering van dit jubileum naar buiten uit heeft men toen uitgesteld om haar te doen samenvallen met de gereedkoming en ingebruikneming van de nieuwbouw aan de Rijksstraatweg 500 te Wassenaar. Het was maar net op tijd, dat de erkzaamheden gereed kwamen. Eigen lijk was men nog niet helemaal klaar. De schilders waren nog aan het werk, toen de heer en mevrouw Menken in de nieuwe kantine hun gasten ontvin gen. Maar desondanks, het is nauwe lijks meer te zien, dat men daar tien jaar geleden in een boerderij is begon nen. Eigenlijk heeft men al die jaren in de breker ij en bouerij gezeten, maar met het gereedkomen van de nieuwe vleugel hopen de heer Menken en zijn vier in het bedryf werkzame zoons, dat er eindelijk een eind aan is gekomen. Men zou trouwens geneigd zijn dit als een vaststaand feit te accepteren als men weet, dat alle 3500 vierkante meter, waarop gebouwd mocht worden, nu ge bruikt zijn. Maar men heeft zoiets al eens meer gedacht Op en onder de begane grond in de nieuwe vleugel zijn koelcellen, opslag ruimten, expeditiehal, ketelhuis en on derhoudswerkplaats ingericht. Daarbo ven vindt men de fraaie kantoren en de perssoneelverzorgingsafdeling. Met dit alles is het bedrijf van Menken in Wassenaar een modern afgerond geheel geworden. Mede een reden dus voor jubilaris L. Th. Menken om een receptie te hou den. En vele hebben van die gelegen heid gebruik willen maken. Gewijzigd waehtverbod B. en W. hebben een wijziging ge bracht in het waehtverbod, dat sinds 5 jaren van kracht is in de Achter weg. Tot nu toe wisselde dit waeht verbod voor de even en oneven zijde van de weg iedere dag. Voortaan zal het verbod wisselen eens per week. Op Dierendag, dinsdag 4 oktober, zal de afdeling Wassenaar van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren weer een verkoopdag houden ten bate van het asiel der vereniging aan de Spelderslaan. In een vyftal stands, resp. bij de tramhalten Kieviet, Lange Kerk- dam en Den Deyl en bij het Post kantoor en op het Plein zullen allerlei artikelen te koop worden aangeboden. Onze plaatsgenoten F. W. H. Bee- ren en W. Th. Westerhof slaagden aan de Economische Hogeschool in Rotter dam voor het propaedeutisch-examen ln de economische wetenschappen. Sterke radiozender in Tsjechische ambassade in Kongo O Kolonel Moboetoe, de „sterke man" van Kongo, heeft in een door Radio- Leopoldstad uitgezonden communiqué gezegd dat president Kasavoeboe niet het recht had de bestuursraad van academici te installeren, zoals hij don derdag heeft gedaan. Moboetoe zei ver baasd te zijn over Kasavoeboes han delwijze. „Hij en alle andere politici zijn geneutraliseerd en zijn dat nog altijd", aldus zei Moboetoe tot de later tot Journalisten. Verder zei Moboetoe tot de verslag gevers dat zijn militairen donderdag avond in het gebouw van de Tsjecho- slowaakse ambassade en krachtige ra diozender van Duits fabrikaat en dozen met revolveren geweermunitie hebben gevonden. De kolonel toonde de jour nalisten in zyn woning in het Kamp Leopold de radio-apparatuur en 25 do zen patronen. Het personeel van de Tsjechoslo- waakse ambassade is veertien dagen geleden gesloten maar de zender was sedertdien wel gebruikt, meende Mo boetoe. Egyptisch vliegtuig wordt vermist Een viermotorig vliegtuig van een Egyptische luchtvaartmaatschappij, met drieentwintig personen aan boord, wordt vermist Italiaanse autoriteiten hebben een grootscheepse speurtocht georganiseerd nadat het vliegtuig, dat van Genève via Rome op weg was naar Cairo, gemeld had, dat het in een storm was terecht gekomen boven het eiland Elba. Vliegtuigen hebben het gebied bij El- ba van gistermiddaf tot zonsondergang afgezocht. Op de grond wordt het onder zoek op het eiland en het vasteland van Italië nog voortgezet. TWEEDE INTERIMDIVIDEND DORDTSCHE PETROLEUM Naar aanleiding van het besluit van de „Koninklijke" om een interimdividend van f. 2,25 per aandeel van f.20 (11%%) over het boekjaar 1960 uit te keren ligt het in de bedoeling van de Raad van Be heer der Dordtsche Petroleumindustrie- maatschappy om, na ontvangst van dit interimdividend, over te gaan tot be taalbaarstelling van een tweede interim dividend over 1960 van 11%% op haar preferente en gewone aandelen en on deraandelen. (Het tweede interimdivi dend over 1959 bedroeg 7%%). VERJAARSGESCHENK VAN JAN FABRICIUS Aan zijn vaderstad Assen (speciale berichtgeving) Jan Fabricius „de Asser jongen" en ere-burger van zyn vaderstad, is van daag 89 jaar geworden. Uit dankbaarheid voor alles wat zyn geboortestad hem in de loop der jaren heeft gegeven, schonk hfj Assen de 17e klok voor het Asser carillon. De klok zal de naam Jan Fabricus-klok dragen. Gistermorgen heeft dr. H. J. Prakke dit geschenk namens de jarige aan de gemeente Assen overgedragen. In het stadhuis gewaagde dr. Prakke van de grote dankbaarheid van de „grand old Asser boy", die in zijn vaderstad steeds grote vriendschap heeft ondervonden. Hij hoopte dat de klok tot in lengte van dagen zal blijven oproepen tot de burgerzin, die Assen bij het volbrengen van zijn vele plannen hard nodig heeft. Burgemeester, mr. P. P. Agter, zag de klok als een symbool by alle ver nieuwingen die zich in Assen voltrekken, zowel als van een herinnering aan het oude Drentse karakter van de vorige eeuw. De klok weegt 31 kg en heeft een doorsnee van 34%cm. De plechtigheid werd op de band opgenomen, zodat Jan Fabricus in Broadstone (Engeland) tij dens een intiem dinertje er zelf getuige van kan zijn. Drie nieuwe ambassadeurs Bij K.b. Is mr. J. I. M. Welsing. amb- tenaar van de buitenlandse dienst der 3de-klasse, benoemd tot Hr. Ms. buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Ethiopische Hof. Mr. W. J. G. baron Gevers, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de-klas- se, is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de staat Israël. Voorts is E. F. M. v. Hall. ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de-klas- se, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Republiek Ghana. Na botsing overleden In het Haagse ziekenhuis Zuidwal overleed dezer dagen de 69-jarige M. J. Ch. v. d. Woude uit Wassenaar aan de gevolgen van een hem maandag J.l. overkomen Verkeersongeluk. De man reed met zyn bromfiets het kruispunt Meppelweg-Maartensdijklaan op en ver leende geen voorrang aan een van rechtskomende auto. Aanvankelijk lie ten zijn kwetsuren zich niet ernstig aanzien. Afscheid ds. v. d. Slooten Zondagmorgen a.s. zal in de dienst in de kerk van de Ned. Protestantenbond mej. ds. J. H. van der Slooten afscheid nemen als voorgangster van de Ned. Protestantenbond in Wassenaar. Ds. Van der Slooten is 6 jaren in Wassenaar werkzaam geweest als tweede predikante naast resp. dr. H. Faber en ds. J. Zuurdeeg. Gelefenheid voor een persoonlijk af scheid is er zondagmiddag van haf 4 tot 5 uur in „De Burcht". UVV-bejaardensociëteiten Het tienjarig bestaan van de bejaar densociëteiten, die in het leven geroe pen werden door de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers te Wassenaar, is in het Dorpscentrum gevierd met een gezellige feestavond. Vele leden van de sociëteiten waren er bijeen, toen de presidente van de UVV-commissie voor dit socièteitswerk, mevrouw I. H. Eernst manSteghers een woord van welkom sprak in het bijzonder tot de erepresi dente. mevrouw J. baronesse van Wijn bergenMichiels van Kessenich, tot wethouder mevrouw mr. C. M. s'Jacob- des Bouvrie, de heer J. J. M. Wiegman, voorzitter van het comité autotocht ouden van dagen, en afgevaardigden van de Bond van Ouden van Dagen. Me vrouw Eernstman herinnerde eraan, dat een commissie tien jaar geleden in op dracht van de UW dit bejaardenwerk ter hand nam. Grote dank verdienen de leidsters, die zich vrijwillig beschikbaar stellen voor de samenkomsten. Drie van hen hebben tien jaar lang dit werk gedaan: me vrouw Van Unen, mevrouw Groenewoud en mej Eerhard. Namens de UW sprak mevrouw P. van Heteren-Turk een woord van dank voor het op de sociëtei ten verrichte werk. Namens de Bond van Bejaarden en de leden van de sociëteit sprak de heer P. Th. Stolk een hartelijk woord van dank tot bestuur en leidsters. Na dit officiële gedeelte volgde een gezellig en feestelijk programma, dat verzorgd werd door het Wassenaarse amateur-cabaretgezelschap ,De Club" onder leiding van mevrouw L. v. d. Knaap-Verhagen. „DUINKAMPTOCHT" De eerste zogenaamde „Duinkamp- tocht", die onder auspiciën van het werkcomité van de N.B.-Z.H.WJ3. te Wassenaar werd gehouden en waarvan de baten geheel ten goede kwamen aan de Salvoto-Montessorischool, is zeer succesvol geweest. Onder de ruim 250 deelnemers (sters) bevond zich ook thans weer de 73-jarige Leidse wandel sport-nestor, de heer C. W. Oostveen, die na het volbrengen van de 20 km- tocht hard op weg is zijn totaal van 13.500 km vol te maken. ZOETERWOUDE Detmers kwam op bezoek De heer J. A. Detmers, die met in gang van 1 november a.s. is benoemd tot burgemeester van Zoeterwoude, bracht gistermiddag met z(jn echtgenote een bezoek aan z(jn nieuwe gemeente. Na kennismaking met het gemeente- personeel werd het gehele raadhuis be zichtigd, alsmede de woning van de hui dige burgemeester de heer Smeets. Hierna werd nog een korte rondrit door de gemeente gemaakt. BEURSOVERZICHT Lichtelijk verdeelde stemming AMSTERDAM, 30 september Voor de laatste beursdag van deze week was de stemming op het Damrak voor de internationale waarden lichtelijk verdeeld. Aku's en Hoogovens bleven bij de opening beneden de vorige slotkoer- sen, daarentegen waren de Philipsaan- delen een paar punten beter en Kon. Olies praktisch onveranderd. Unilevers op 779 min 6 punten. Vergeleken bij de hoogste koersen van de niet-officiele ochtendhandel van vandaag voor Aku op 502, Kon. Olie f 128.20, Philips 1216, Uni lever 789 en voor Hoogovens op 865, vie len de koersen voor deze waarden op de officiële beurs tegen. Wallstreet gaf gis teren een licht koersherstel te zien na de kwakkelende voorgaande dagen. De vaste tendentie in Amsterdam van gis teren voor aandelen Kon. Olie werd in New York geheel overgenomen. Alles bij elkaar zag het er voor het Damrak van daag dus niet slecht uit. Het viel echter een tikkeltje anders uit, want mede door het naderende weekeinde was de vraag minimaal en had het geringe aanbod de overhand. Hierdoor moesten de meeste internationals met geringe koersverlie zen genoegen nemen. Kon. Olie kon zich goed handhaven op f 126.70 (onveran derd). De aandelen noteerden echter be neden pariteit New York. Het concern heeft het interim-dividend verhoogd van f 1.50 tot f2.25. Dit houdt verband met het voor nemen het jaarlijkse dividend gelijkma tiger over het interim- en slotdividend te verdelen, aldus de directie. Op de door de beurs gaarne gewenste mogelijkheid, dat de verhoging van het interim-divi dend een hoger jaardividend zou kunnen betekenen, liep men gisteren op het Damrak in de koers voor de olie-aan delen reeds vooruit. Gezien de wereld- oliesituatie wordt, door vele beursmen sen, een hoger jaardividend van het olie- Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 concern niet waarschijnlijk geacht. Dat de olie-aandelen de laatste dagen zeer goed in de markt lagen, moet dan ook voor het grootste gedeelte worden toe geschreven aan de mogelyk betere be lastingperspectieven voor de Kon. Shell groep ln Venezuela. Philips verbeterde vanmiddag op 1210 circa 7 punten, Aku op 497 onveranderd na een opening op 493, Unilevers min 5 punten op 780 en Hoogovens min 4 op 850. Vergeleken met de slotkoersen van verleden week vrij dag verloor Aku deze week circa 6, Hoogovens en Unilevers circa 16 punten. Philips daarentegen verbeterde 11 pun ten en Kon. Olie circa f 1.50. De Scheepvaarten sloten deze beurs- week af met een ongeanimeerde stem ming. Hetzelfde kan gezegd worden voor de Cultures. De Staatsfondsen- en be- leggingsmarkt waren aan de vaste kant bij een minimale affaire. In de lokale afdelingen viel eveneens niet veel te be leven. Aandelen Billiton een paar pun ten lager op 434. Voor de inschrijving op de f 2 min 4% pet 15-jarige obligaties gemeente Gouda a 99 pet bestond een behoorlijke belangstelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 september Londen 10.58%-10.59y4; Montreal 3.85A" 3.85A: Brussel 7.54%-7.55%; Stockholm 73.00-73.05; Milaan 60.73-60.78% Oslo 52.88-52.93; Lissabon 13.19%-13.20%New York 3 76%-3.77%ParUs 76.92%-76 97%; Frankfort 90.39-90 44; Zlirich 87.54-87.59; Kopenhagen 54.75%-54.80%Wenen 14.57%-14.58%. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 30 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers J. A. koers v. heden Ned. '58 4% 101 101 Ned. '59 4% 101 101 Ned. '60-1 4% 101 101 Ned. 60 II 4% 101 101 Ned. '59 4% 99% 99 A Ned. '53 3% 95% 954 GB Grootboek obi. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 94A 94% Ned. '51 3% 97G.B. 97B. Ned. '53 (3%) 94% 95 Ned. '56 3% 94H 94} J Ned. '48 3% 87% 88 Ned. bel. cert. 3% 94% Ned. '50 3% 88 88 Ned. '54 3% 89} j 89f| Ned. '55 13% 89 89} i Ned. '55-11 3% 92% 92% Ned. -37 3 90% 70% Ned. grtbk. '46 3 91% Ned. doll. ln. 47 3 89 89 Ned. Inv. cert. 3 89 A 98A Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 98 A 91 Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won.b.l. '57 6 110G.L. 110G.L. Ned. won.b.l. '58 4% 100A 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30 29% Nat. Handelsbank 193% 194% Ned. Handelmij300 GL 296 Amst. Rubber 108%GL 108%GB H.VA.148 147% Senembah 530 535 AE.U497% 494 Berkei's Patent (v.) 359 GB 359 Calvé Delft eert. 780 GB 765 Deli Mij en (Ver.) 170.10 170G.L. Kon. Pap. v. Gelder 336 GB 335 Hoogovens eert854 847 Müller en Co. NF. 419% 430G.B, Ned. Kabelfabr640 GB 630% Philips 1203 1210 Philips pref316 321% Unilever 785% 779% Wilton Feyenoord 199% 200 Biliton 2de r439 431% Dordtse Olie gew. 607 600% Kon. Olie (f20.—) 128.10 127.90 idem (50 k f20.—) 126.80 126.10 Holl. Amer. lijn 143 143 Java China Paket 152% 152 K.L.M102.50 103.50 Kon. Ned. Stmv Mij 188 185% Kon. Paket Mij 136 137% Stoomvaart Mij. Ned 173 172% Nievelt Goudr eert 146% 148 v. Ommeren eert. 297% 293 Kon. Rott. Lloyd 151 151% Ned. Scheepv Unie 151% 151% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 94% B 95 R'dam '52-1 (4%) 99 id. ld. *37 I-II (3%) 96% Z.-Holland '56 (4%) 98,V Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. *58 (5%) 104% 104% id. N.WH. '52 (4%) 98 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94% Premieleningen A'dam *33 3 101% 101 A'dam '5112% 86% 85% A'dam '56 12% 79% 80 A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede *54 2% 79% 80 Den Haag '52 I 2% 86% 86% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89% Idem II 2% 89% 89% Idem '57 2% 98 B 100 Utrecht '52 2% 93% Z.-Holl. 1957 2% 94% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinsteliingen Robeco 234 233 Amst. Bank 420 424 H.B.U. eert232 231% Rott. Bank 340 341 Twentsche Bank 307 307 Industrie Ondernemingen Albert Heyn475 470 Borsumij60 59% K. N. Edmet. A-AA 105 Idem pref. wd. 104% ElectrolasmU358 Kon Ned. Grofsm. 193 192 Holl. Constructie 555 Ing. bur. v. BouwniJv. 267 Internatio 154% Int. Kunststof!. Ind. 57% Leidse Wolspinnerij 508 Rott. Droogdok Mij. 646 649 Sikkens Groep 925 Ver. Touwfabrieken 332 Walvisvaart 108 109 Wernink's Betonm. 162 164% Van Wijk en Heringa 124% 124 Zaalberg 122 123 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 22 22% Intern Nickel 47% 32% Anaconda 45% 45% Bethlehem Steel 38% 39 Cities Service 42% 43% General Motors 4IA 41 Kennecott76% 76% Republic Steel 53A 54% Shell Oil 69 V4 71% Union Pacific 24% Un. States Steel 69% 70%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9