A. Smit (custos) nam na 39 jaar afscheid van Leidse Universiteit Na 72 jaar L.D.M. in modern gebouw Burgemeester verricht opening VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Hoogheemraadschap van Rijnland Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 september 1960 Tweede blad no. 30165 Onder grote belangstelling is gistermiddag het nieuwe gebouw van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij aan de Ir. G. L. Driessenstraat (hoek Hooi gracht) officieel in gebruik genomen. Het is een modern pand, waarin veel glas is verwerkt, met royale werkruimten en een zeer doelmatige indeling. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, president-commissaris van de LDM, die deze officiële opening na een inleidend woord van de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh. verrichtte, wees er allereerst op, dat het bedrijf sinds 1888 aan de Stationsweg gevestigd is geweest Men kan een „bejaarde dame", aldus de burgemeester, als de LDM moeilijk van wispelturigheid verdenken als zij ertoe besluit haar oude vertrouwde woning na zoveel jaren te verlaten. Er liggen dan ook aan deze verhuizing andere motie ven ten grondslag dan een plotseling op gekomen zucht naar veranderinng Zelfs de behoefte aan een grotere en doelmatiger behuizing, die zich in de loop der jaren door de constante toena me van de administratieve werkzaamhe den steeds meer deed gevoelen, is niet in de eerste plaats de aanleiding tot deze verhuizing geweest. De directe oorzaak moet veeleer wor den gezocht in de uitvoering der spoor- wegwerken te Leiden, die een aanpassing van de omgeving van het Station aan de nieuwe situatie zowel om praktische als esthetische redenen noodzakelijk maak te. Bovendien worden omvang en aard van deze aanpassing mede sterk be ïnvloed door de verwoesting van vele panden ter plaatse tijdens de oorlog. De aan de voormalige Haverzaklaan gelegen bedrijfsgebouwen der LDM, waarin de werkplaatsen, magazijnen, ga rages en enkele dienstwoningen waren ondergebracht, pasten niet in het recon structie- en wederopbouwplan van de Stationsomgeving. Spreker wees erop, dat deze gebouwen dan ook enige tijd geleden werden gesloopt, nadat de werk plaatsen der LDM waren overgebracht naar enkele vrijgekomen gebouwen van de voormalige firma T. en D. aan de Middelstegracht. De werkplaatsen en het kantoor der LDM zijn organisatorisch zozeer met el kaar verbonden, dat de dienstverlening aan het publiek er ernstig onder zou lij den indien deze onderdelen blijvend van elkaar zouden worden gescheiden. Officiële publikaties 3 OKTOBEIt-OPTOCHT. De Burgemeester van Lelden verzoekt allen tijdens de 3 oktober-optocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht mede te lopen en alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op leder om ter voorkoming van ongelukken niet met serpentines, vuurwerk of con fetti te werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de overige bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op maan dag 3 oktober a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zijn van 910 uur. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal geopend zijn van 10 tot 12 uur. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOK ALITEITEN OP 3 OKTOBER 1960. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor ver- gunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mo gen gedurende genoemde nacht tot dat tijdtip muziek ten gehore doen brengen. OPENING BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op maandag 3 oktober a.s. uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheepvaartverkeer geopend zullen worden. In de avond van 1 oktober 1960 zal na 19.00 uur in verband met de plaatsvin dende taptoe met enige vertraging reke ning moeten worden gehouden. Dit is dan ook de reden waarom geheel volgens de tevoren opgestelde plannen de administratie de techni sche diensten naar de terreinen van de voormalige firma Tieleman en Dros is De burgemeester (links) en de directeur van de L.D.M., dr. ir. P. C. Lindenbergh. voor de uit 1870 daterende plattegrond van Leidenwaarop alle sterfte gevallen van cholera en typhus uit de jaren 1853-1869 zijn aangegeven. (Foto L.D./Holvast) Was het vroegere gebouw der LDM een tot kantoor verbouwd herenhuis, thans bezit het bedrijf na 82 jaar voor OUDE STADSKAART AANGEBODEN Bij deze verhuizing, aldus spreker, is een uit 1870 daterende plattegrond van Leiden tevoorschijn gekomen, waarop al le sterftegevallen aan cholera en tyfus, welke zich tussen de jaren 1853-1869 in Leiden voordeden, per duizend ingezete nen zijn aangegeven. Gelet op het bij zondere karakter van deze kaart, bood spreker haar aan het gemeentebestuur aan. Spreker was verheugd, dat derge lijke calamiteiten zich sinds de oprich ting van de LDM niet meer hebben voor gedaan. Nadat de heer Swart namens de wa- terfitters uit het verzorgingsgebied van de LDM een geschenk had aangeboden, deed de heer S. W. Hagedoorn, spreken de namens het Instituut hoofden van dienst, enkele grepen uit de historie van de LDM „Vrienden uit een grote Zuid hollandse gemeente," aldus voegde de heer Hagedoorn er onder grote hilariteit van de aanwezigen aan toe, „die onlangs bij my op bezoek waren, hebben water meegenomen om thee te zetten. Een be wijs, dat de kwaliteit van het LDM-wa- ter aan zeer hoge eisen voldoet". Namens de hoofden van dienst er waren zeer velen aanwezig bood de heer Hagedoorn de directeur een baro meter aan. Ook van de burgemeester mocht de directeur een geschenk kris tallen asbak in ontvangst nemen. Na een dankwoord van ir. dr. Linden bergh maakten de genodigden, o.w bur- ,^v (groot formaat) dooi van 20 Huk 98 Met één Van Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) /ei u een flinke pot heerlijke kra>ht;ge thee voor heel de familie1 gevolgd Het is daardoor mogelijk ge worden de service aan het publiek, die bij de LDM zo zwaar weegt, weer als van ouds zonder extra inspanning op vlotte wijze te verlenen. Hiertoe draagt ook bij dat in dit gebouw compensatie is gevon den voor de vier dienstwoningen, welke voorheen in het complex aan de Haver zaklaan waren gevestigd. Commissarissen en directie van de LDM prijzen zich, aldus de burgemees ter, gelukkig dat voor 't bedrijf zulk een bij uitstek geschikte, centraal gelegen plaats is gevonden, want ook dat is voor de dienstverlening en het contact met de afnemers een eerste vereiste. Van dit nieuwe gebouw mag gezegd worden dat het een aanwinst is voor Lei den. De architect, ir. M. P. Schutte, is ten volle geslaagd in zijn moeilijke op gave om aan de oude Hooigracht een modern gebouw te ontwerpen, dat het niettemin in deze omgeving uitstekend doet en dat tevens op de juiste wijze beantwoordt aan de eisen, welke voor de steeds groeiende administratie der LDM moesten worden gesteld. Spreker bracht ir. Schutte hier voor hulde. het eerst een administratiegebouw, dat speciaal als zodanig is ontworpen en ge bouwd. De burgemeester vertrouwde erop, dat de LDM vanuit dit gebouw de zorg voor het water op dezelfde wijze zal kunnen blijven behartigen als zij tot dusver heeft gedaan. De directeur, dr. ir. Lindenbergh, had eveneens grote waardering voor het ar chitectonisch inzicht van ir. Schutte en voor de firma Van der Bent te Katwijk uitgevoerde bouw. Zeer geslaagd achtte spreker de indeling van het gebouw, dat behalve enkele grote kantoorruimten en spreekkamers, ook een kamer voor de directeur, de secretaris en de bedrijfs- ingenieur bevat. Bovendien zijn ook vier dienstwoningen in de bouw opgenomen. Hierdoor is het mogelijk, dat ieder ogen blik van de dag en nacht personeel ge reed staat om eventuele storingen on middellijk te verhelpen. Het is een ser vice aan de gemeente, waarop spreker trots is. Hulde bracht dr. ir. Lindenbergh het personeel, dat de verhuizing zo soe pel deed verlopen. Geen uitbreiding van zandzuigen gewenst Bü de aanvang van de gisteren gehouden verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland herdacht de dijkgraaf, mr. F. M. A. Schokking, het overlijden van Baron van Hardenbroek, hoofdingeland van Rijnland en van prof. mr. Van der Pot, die van 19101921 het Hoogheemraadschap als secretaris diende. Een der prachtige kantoorruimten van het nieuwe gebouw (Foto L.D./Holvast) gemeesters uit de omgeving, een rond wandeling door het nieuwe gebouw, waarvan de uitvoering en inrichting al ler instemming kon wegdragen. Mr. W. J. Geertsema: ombuiging van bet regeringsbeleid in liberale zin „Sinds de VVD aan de regering deelneemt is er een ombuiging van het rege ringsbeleid in liberale zin daar te nemen. Op de punten wijziging huurbeleid, liberalisatie van de woningbouw, vrijere loon- en prijzenpolitiek, algemene ouder domsvoorziening en belastingen zyn bepaald successen geboekt". Aldus mr. \V. J. Geertsema, lid van de Tweede Kamer, tijdens zijn lezing voor de afdeling Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie gisteravond in „Het Gulden Vlies". Er zijn successen geboekt Het oud-bestuurslid van de VVD, af deling Leiden, vond een bespreking van de huidige politieke situatie in Neder land niet gemakkelijk, omdat men aan de vooravond staat van de politieke debatten in de Tweede Kamer over de begrotingen. Aan de andere kant was er toch veel politieke stof om eens van gedachten te wisselen. Allereerst ging mr. Geertsema terug naar de beginperiode van het kabinet De Quay. De VVD ging de verkiezings campagne in met de mededeling aan de kiezers: „Wij willen geen regering met socialisten. Het spreekt vanzelf, dat ook in een dergelijke vier partijenregering compromissen gevonden moeten wor den. De VVD werd niet juichend in de regering binnengehaald. Dat is ook duidelijk, omdat zij jarenlang niet aan de regering had deelgenomen en zelfs lang tegenover de regeringspolitiek had gestaan. In het huidige kabinet is de belang rijkste kwestie: al of niet binding tus sen kamerfracties en partij genoten-mi nisters. Zo hebben zich momenten voor gedaan, dat leden van de regeringspar tijen tegen de voorstellen van de rege ring stemden. Volgens mr. Geertsema behoorde de binding gelegen te zijn in het vertrouwen, dat de ministers moe ten hebben bij de fracties. Die vertrou- wensbinding bestaat veel meer bij de Tweede dan bij de Eerste Kamer. Het kabinet De Quay begon zijn werk zaamheden tegen de achtergrond van een zekere argwaan. Het kreeg het stempöl mee: Christel ij k-sooi aal. zodat vooral in de vakbeweging van de con fessionele partijen de liberalen als een blok aan het been werden beschouwd. Dit is nogal meegevallen. De regering heeft namelijk kans gezien de prijzen in belangrijke mate in de hand te hou den, hetgeen de voorgaande regeringen niet lukte. In die anderhalf jaar, dat het kaoi- nct zitting heeft, is de reële inkomsten stijging van het werknemende deel van de bevolking gestegen met 8%. Natuur lijk verleende hieraan ook de periode van hoogconjunctuur, waarin men thans verkeert, haar medewerking. Ook het probleem van de ..zwakke" ministers in het kabinet De Quay kwam ter sprake. Maar het was volgens mr. Geertsema niet mogelijk een minister te vervangen zonder dat er een kabi netscrisis ontstaat. Nadat spreker de positie van de liberale partij, de fracties en de mi nisters had geschetst werden ook de moeilijkheden inzake de toto bespro ken. Dit was geen vraagstuk, dat men zonder meer kon bagatelliseren, on danks de massasuggestie: „Waarom maakt men zich zo druk over een toto, terwijl in Kongo de wereld in brand dreigt te geraken". De motieven van de liberale tegenstemmers tegen het regeringsvoorstel waren: dit beleids vraagstuk is van zodanig belang, dat zij risico's van een kabinetscrisis wil den lopen, of dat zij niets geloofden van de dreigementen, dat er bij ver werping een totoloos tijdperk zou ontstaan. De gehele zaak werd ver troebeld door de verhouding Eerste— Tweede Kamer. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René, zn. van I. Neuteboom en C. J. v. Tongeren: Audrey, dr. van P. Wail en M. Bal; Simon Franciscus, zn. van S. F. Klein en A. J. M. Krlek; Victor, zn. van A. van Hal en J. Ravensbeigen; Brendina Louise Dirkje, dr. van J. G. v. d. Walle en E. Fakkel; Johannes Bartholomeus, zn. van J. B. KorenJjof en W. de Wit. GETROUWD J. Baardolf en A. J. van Wetten; H. Wevers en W. H. M. Rahms; H. C. B. Star- mans en P. Peeters; J. R. Büttner en A. E. M. de Best; P. J. G. van Bers en M. H. J. Noordermeer; J. P. Janssen en C. M. Compter; M. F. Michel en N. Ben- sink; J. Flanderhijn en L. A. E. Schmeis- ser; S. van Gorkum en M. J. Boom; P. Kooreman en M. IJzerman; J. Landes- bergen en C. A. E. van den Berg; W. Koet en M. S. Aben; D. Beij en C. de Wit; N. G. Slootweg en J. E. Gljzenij; B. Endlich en J. H. de Koningh. OVERLEDEN J. Sloos, 84 Jaar, wed. van J. van der Laan; A. H. O. Meyknecht, 67 Jaar, man. Met voldoening werd kennis genomen van het feit, dat op de vorig jaar na lan ge onderhandelingen getroffen overeen komst Rijnland-Woerden, thans de ver eiste besluiten van hoger gezag zijn ge volgd, zodat aan de diverse overoude re gelingen op dit punt thans een definitief einde is gekomen en Rijnland ingaande 1960 jaarlijks f60.000 van het Groot- Waterschap van Woerden zal ontvangen voor de lozing van het overtollige Woer- dense water op Rijnland. Akkoord werd gegaan met bevordering van een reglementswijziging, beogende de Rijnlandse verkiezingen, o.m. om ad- mininstratieve redenen, te verschuiven van de zomer naar de herfst. OPHEFFING WATERSCHAP Eveneens verkregen de instemming van de vergadering nadere plannen van G.S. tot opheffing van het waterschap De Elleboogse en Stompwijkse Verlaten (onder Zoetermeer en Leidschendam), gepaard gaande met overdracht van de taak van dit lichaan aan Rijnland. De oplossing van deze reeds lang in overwe ging zijnde zaak werd vergemakkelijkt, nu inmiddels door Rijnlands toedoen aan de scheepvaart in de Verlatenwate- ringen een einde is gekomen. Daardoor kon thans overeenstemming worden be reikt op die basis, dat de lokaliteit de kosten draagt nodig om de situatie op eenvoudige wijze aan de resterende plaatselijke belangen aan te passen en dat Rijnland in het vervolg de beharti ging van deze waterstaatkundige belan gen van een deel van zijn gebied op zich neemt. Het bedrag van genoemde kosten (f. 30.000) komt ongeveer overeen met de gekapitaliseerde huidige omslag van het waterschap en zal in een tienjarige an nuïteit naar rato van oppervlakte wor den opgebracht door de drie polders, welke tezamen het Verlatenwaterschap uitmaken. Voorts werd besloten tot restauratie van de fraaie vergaderzaal in het Ge- meenlandshuis van Rijnland. Aan Ged. Staten zal worden voorge steld de wedden van hoogheemraden aan te passen aan het huidige peil van hono rering van bestuursfuncties. BENOEMINGEN Tot hoofdingelanden wegens het ge bouwd eigendom werden toegelaten de heren G. Eijken te Halfweg (aftredend), W. Timmers te Rijnsaterwoude en mr. A. J. O. Baron van Wassenaer van Cat- wijck te Velsen-N.; als hoofdingelanden- plaatsvervangers werden toegelaten de heren M. Immink te Nieuw-Vennep (af tredend), J .de Vries Jzn. te Leimuiden, H. de Vroomen te Lisse en mr. R. C. Baron Snouckaert van Schauburg te Wassenaar. De wegens het gebouwd eigendom der gemeente Haarlem herbenoemde hoofd ingelanden en -plaatsvervangers, t.w. resp. de heren mr. O. P. F. M. Cremers, W. F. Happé en Th. A. J. M. van Eyck en mr. J. G. Bettink, werden als zodanig toegelaten. ZANDZUIGEN IN ZWEILAND Tijdens de rondvraag werd uit de ver gadering wederom de kwestie van het zandzuigen in het Zweiland ter sprake gebracht. Verwacht mae worden, dat na afloop van de thans lopende provinciale vergunning op 1 oktober a.s. aan het zandzuigen definitief een einde zal ko men. Mededeling werd gedaan van door het dagelijks bestuur aan Ged. Staten uitgebracht advies om geen verdere uit breiding van de zandwinning toe te staan .waarbij erop is aangedrongen dat de vergunningsvoorwaarden inzake vol doende terugstorten van baggerspecie in de zandputten stipt worden gehand haafd. ,4'Université c'est moi." Dit stond als onderschrift bü een foto van de heer A. Smit, custos van de Leidse universiteit, in de studen tenalmanak van het LSC. Dat zegt genoeg. Daarmee is de per soon van deze concierge, die gistermid dag in de receptiezaal van het Acade miegebouw officieel afscheid nam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, voldoende getypeerd. Het af scheid moest een sober karakter dragen en de sprekers hielden hun loftuigingen dat ook zo kort mogelijk. Maar het was nog altijd lang genoeg voor mr. N. F. Hofstee, secretaris van het College van Curatoren, om de uni versitaire doopceel van de heer Smit te lichten. Bijna 39 jaar heeft hij zich verdienstelijk gemaakt voor de Leidse universiteit en het studentenleven. Na lop 1 november 1921 in dienst te zijn getreden als amanuensis, werd de heer Smit in 1927 benoemd tot custos. Dat was geen gemakkelijke taak, maar de „bewaker van het Academiegebouw" heeft haar tot een goed einde gebracht. Toen de rector-magnificus. prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma, 12 jaar gele den zijn intrede deed als hoogleraar, was de heer Smit de enige, die hij zich nog uit zijn studententijd herinnerde. „Dat gaf me gelukkig nog het gevoel van vastigheid". Prof. Rypperda Wierds ma prees de manier, waarop de schei dende custos de ordedienst bij oraties en bovenal op 8 februari in de Stads gehoorzaal tijdens de dies natalis had geleid. Hij had het tijdens die „ruimtelijke ordening" niet altijd even gemakkelijk". De oud-secretaris van curatoren, mr. P. J. Idenburg, vergeleek het beroep van custos 39 jaar geleden en thans. In De rector-magnificusprof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma (links) neemt afscheid van de heer A. Smit. (Foto L-D./Holvast) die tussenliggende jaren is de taak veel meer uitgebreid, maar de heer Smit heeft altijd met begrip gewerkt en steeds klaar gestaan om nieuwe taken op te vatten. Mr. Idenburg had ook veel waardering voor de wijze, waarop de heer Smit zich in de tweede wereldoorlog verdienstelijk maakte voor de universiteit. De heer Smit dankte met een kort woord. De korte plechtigheid werd ver der o.a. bijgewoond door de president curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, leden van de ~°naat en pre sidium, talrijke hoogleraren en leden van de personeelsstaf. STAF VOOR DE CIVIELE VERDEDIGING Bij K.b. is een staf voor civiele ver dediging bü het ministerie van Alge mene Zaken ingesteld die de minister president zal moeten advseren in alle aangelegenheden die de civiele verdedi ging betreffen. Tot chef van deze staf is benoemd de luitenant-generaal der cavalerie, de heer T. E. E. H. Mathon. Bü beschikking van de minister van Algemene Zaken zqn tot leden van de staf benoemd de luitenant-generaal- vlieger b.d. C. Giebel en de vice-admi- raal b.d. C. W. Slot. Advertentie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3