ENGELS-RUSSISCH ONDERHOUD BLEEF ZONDER RESULTAAT.... „Metaal" hoopt op ruim standpunt van regering IEMCO Chief Whip WEERBERICHT Kroesjtsjef verbolgen over uitlatingen van de Britse premier in diens rede van gisteren „Briljante speech en bijzonder ophouwend", zei minister Luns Geen verhoging van de lonen thans", maar ivel op 1 januari? - HILLEGOM RESTAURANT „TRESLONG Leidse verfhandel „de Valk" n.v. op ieders KOM NAAR DE ZEE Hotel-Rest. „Den Hollander' leuius Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 No. 30165 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Over de rede, die de Britse premier Macmillan gisteren in New York heeft gehouden, liepen de meningen nogal uiteen: de NAVO-bondge- noten waren vol lof, bij de neutralen waren hier en daar wat bezwaren en de communisten toonden zich teleurgesteld en zelfs verbolgen. De afgesproken ontmoeting tussen Kroesjtsjef en Macmillan ging niettemin door en duurde twee volle uren. Een concrete vooruitgang kon na afloop niet worden geboekt, doch de staatslieden kwamen overeen het besprokene te overdenken en erop terug te komen bij een volgende discussie. Deze zal waarschijnlijk volgende week plaatsvinden, wanneer de Sovjetrussische premier voornemens is Macmillans bezoek te beant woorden. De atmosfeer was tijdens de ontmoeting van gistermiddag kalm en redelijk. Beide staatslieden gaven hun standpunt weer en weken daarvan niet af. Men ziet, veel reden tot optimisme bestaat er niet, doch Macmillan heeft zijn vertrek voorlopig uitgesteld. Hij tracht een „gemeenschappelijke taal" te vinden voor de onderhandelingen, niet slechts tussen Engeland en Rusland, doch ook tussen Oost en West. Rus beukte met de vuisten op tafel! Het gesprek tussen Macmillan en Kroesjtsjef vond plaats in het gebouw van de Sovjetrussische missie aan Park Avenue tussen kwart over zes en kwart over acht. Eerder op de dag had Mac millans speech in de Assemblee de ge moederen hevig in beroering gebracht. „Een briljante speech en bijzonder op bouwend" zei een voldane minister Luns. „Een twee Chamberlain, die het opneemt voor de Duitse militaristen", zeiden woedende Polen. Ziehier twee extreme opinies over de met spanning verbeide rede van Macmillan. Op dat moment was nog niet bekend, hoe Kroesjtsjefs reactie precies zou zijn over de toespraak als geheel. Maar over sommige punten heeft Kroesjtsjef zijn mening niet onder stoelen of banken gestoken: zijn bank had het weer hard te verantwoorden, toen Nikita, dwars door het applaus heen, verontwaardigd met de vuisten ging beuken! Dat lawaai gaf Kroesjtsjef tweemaal ten beste: de eerste keer toen Macmillan Hammarskjöld onkreukbaarheid prees en later toen de Engelse premier er de aandacht op vestigde, dat twee en half miljoen Duitsers vrijwillig van Oost naar West-Duitsland zijn gevlucht. Aan dat gedreun op de lessenaars is de Assem blee thans wel gewend, maar het is nog nooit voorgekomen, dat Kroesjtsjef op stond en de spreker met luider stem in de rede viel. De Russische premier was deze ochtend kennelijk fel gespannen Tijdens de gehele rede van Macmillan zat hij op de rand van zijn stoel. Toen de Engelse gedelegeerde het had over de mislukte topconferentie in Parijs ei onderstreepte, dat internationale kwes ties door onderhandelingen moeten worden opgelost, sprong Kroesjtsjef op van zijn zetel en riep met zware stem: „Jullie waren agressie aan het voorbe reiden". Toen Macmillan verderop in zijn rede herinnerde aan de bereidheid van het Westen tot wederzijdse inspeotie verrees Kroesjtsjef opnieuw, roepende: „Als gij onze ontwapening aanvaardt, accepteren wij uw controle". Geen zoete broodjes Het slot-applaus duurde lang, doch het viel op, dat ook diverse neutrale staten er niet aan deelnamen. In één opzicht gaat de vergelijking met Chamberlain voor Macmillan zeker niet op: de hui dige Britse premier is geen man die zoete broodjes bakt, wanneer hij zich richt tot zijn grote opponent. Dit was geen onnodig scherpe speech, doch Mac millan zette de punten op de i's. Macmillan gaf als zyn mening te ken nen, dat Kroesjtsjefs suggestie om in plaats van een secretaris-generaal een driemanschap met vetorecht in te stel len, de Verenigde Naties zou verzwakken. Hij wenst het aan de bevolking van Kongo over te laten, hoe de interne crisis moet worden opgelost en hij ver klaarde het volste vertrouwen te hebben in secretaris-generaal Hammarskjöld. Hij wenst tot praktische oplossingen te komen in een redelijke discussie. Van daar dat hij zich keerde tegen leuzen, die hun tijd hebben overleefd. Vele malen zijn hier in de Assemblee aanval len gedaan op het imperialisme en het kolonialisme. Macmillans stelling was, dat in het kolonialisme van het Britse imperium toch wel sensationele veran deringen zijn gekomen. Ruim een half ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met voorname lijk in het zuiden en westen van het land enige regen. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Minder koude nacht en ochtend. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 oktober Zon op: 6.40 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 16.50 uur; onder: 2.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.24 uur, laag- water te 7.53 en 20.18 uur. miljard onderdanen van dat imperium zijn sedert de tweede wereldoorlog onaf hankelijk geworden. Hun staten nemen thans hun plaats in de Assemblee in. En deze ontwikkeling is nog niet ten einde. Als andere leus, die hij als uit de tijd beschouwde, noemde Macmillan „het revanche-zoekende Duitse militarisme". Het feit dat West-Duitsland in 1954 ver klaard heeft geen geweld of dreiging met geweld te zullen gebruiken voor de regeling van internationale conflicten, achtte Macmillan een garantie van be tekenis en bovendien maakt de integratie van West-Duitsland in de Westelijke alliantie onmogelijk, dat Duitsland op eigen houtje de vrede in gevaar kon brengen. Controle noodzakelijk De Polen en Tsjechen namen het Mac millan kwalijk, dat hij de Duitsers zo zeer vertrouwde en diverse neutrale staten waren ook niet geheel gerust. Na een passage, waarin hij aantoonde hoeveel meer het Westen uitgeeft voor de ontwikkeling van primitieve gebieden dan het communistische bloc, kwam Macmillan tenslotte aan het hoofd thema: de ontwapening. Vrees en ver denking zijn zijns inziens de grondoor zaken van de funeste bewapeningswed loop. Niemand durft te vertrouwen op de woorden van de tegenstander. Vandaar dat controle beslist noodzakelijk is. Doch geen controle alléén. Telkens moeten controle en inspectie samengaan met een bepaalde fase van de ontwapening. Slot pag. 2 Engeland opnieuw bedreigd met spoorwegstaking (Van onze Londense correspondent) Engeland wordt dit jaar voor de tweede maal door een nationale spoorwegstaking bedreigd. Het kwam als een grote schok toen de Nationale linie van spoorwegper soneel gisteren aankondigde, dat van maandag 17 oktober midder nacht af het werk zal worden neer gelegd. Het oude loonconflict is hiermee herleefd, dat reeds in januari op een staking scheen uit te lopen, doch op het laatste ogen blik door een tussentijdse loonsver hoging van vijf procent en de belofte van een algemene loons- herziening kon worden afgewend. Wanneer de staking doorgaat zul len er 330.000 leden van de spoor- wegbond bij betrokken zijn, omvat tende spoorwegpersoneel, conduc teurs, rangeerders, seinwachters en sommige machinisten en stokers. Het merendeel van het locomotief- personeel en de administratieve krach ten zijn in andere bonden georganiseerd, welke niet zullen staken. Maar het spoorwegbedrijf met inbegrip van het ondergrondse net in Londen zal „plat" komen te liggen, wanneer het bevel van de grote spoorwegbond wordt opgevolgd, hetgeen altijd unaniem gebeurt. Anders te grote achterstand Zie niets, zeg niets, hoor niets het bekende beeldje met de drie aapjes komt onwillekeurig in ge dachten bij het zien van deze drie foto's van Kroesjtsjef, gemaakt tij dens de rede van Macmillan (Van onze Haagse correspondent) .Bij de vorige loonsverhoging in augustus 1959 hebben wij te laag gemikt. De ontwikkeling sindsdien heeft bewezen, dat er nu al ruim schoots ruimte is voor een nieuwe verhoging in de metaalindustrie. Als wij wachten tot 1 juli 1961 zou de achterstand zo groot zijn ge worden. dat het inhalen daarvan ernstige gevolgen zou hebben. Het is nodig nu iets te doen, anders moeten er later te grote sprongen worden gemaakt". Aldus de voorzitter van de Federatie van Werkgeversverenigingen in de Me taalindustrie, ir. K. van der Pols <Rot- tedamse Droogdok Mij.) op een pers conferentie ter toelichting van het in de Vakraad Metaal bereikte akkoord. Zoals gemeld komt dit akkoord in hoofd zaak neer op een loonsverhoging van 3 pet. per 1 januari 1961, waarna de lonen per 1 juli 1961 zouden worden gebracht op 8 pet. boven het huidige peil Erg matig Dit blad bestaat uit 24 pagina's. Ir Van der Pols herinnerde aan de onderhandelingen in de zomer van het vorig jaar, toen de metaalindustrie als eerste bedrijfstak werd geconfronteerd met de nieuwe „vrijere loonvorming". De toen overeengekomen verhoging van 5 pet. noemde hij „erg aan de matige kant". Men ging er in augustus 1959 van uit, dat het nieuwe loonpeil tot 1 juli 1961 zou kunnen worden gehand haafd. De ontwikkeling sindsdien maakt een eerdere herziening der lonen echter vol gens werkgevers en werknemers in de metaalindustrie mogelijk en noodzake lijk De vakverenigingen kwamen met de eis van 6 pet. per 1 april 1961. De werkgevers wilden eerst het standpunt der regering weten. Ir Van der Pols wees op de beteke nis van de metaalindustrie als een der bedrijfstakken, die het best in staat is de bevolkingstoename op te vangen. „Als de metaal vooruitziet en zich aanpast aan wat verantwoord is, dan is dit het voordeel van onze gehele economie", Ongewenst Daarom vroegen de werkgevers aan de regering of zij de vrijheid hadden om verder te gaan met de lonen. De regering wilde met werkgevers en werknemers tegelijk praten. Tenslotte werd de Vak- raad Metaal (waarin beide groepen zijn vertegenwoordigd), uitgenodigd voor een gesprek, nadat de regering advies had ingewonnen van de Stichting van de Arbeid. Tijdens dat gesprek (op maandag avond j.l.) bleek, dat de regering een loonsverhoging thans ongewenst achtte. „Dir maakte onze taak nogal moeilijk, want wij wilden een verhoging nu", aldus ir. Van der Pols. Eergisteren heb ben werkgevers en werknemers zich in de Vakraad beraden, en het resultaat was het akkoord over een gedeeltelijke verhoging per 1 januari a.s., waarna de rest van de 8 pet. op 1 juli 1961 zon ingaan. Geen beswaar Ir. Van der Pols wees er met nadruk op. dat de regering geen bezwaar had gemaakt tegen een loonsverhoging (bin nen de grenzen van de geldende aan wijzingen aan Rijksbemiddelaars) op 1 juu 1961. Staatssecretaris Roolvink nam echter het advies over van die leden der Stichting van de Arbeid, die een verhoging thans ongewenst vonden. „Wij nemen aan, dat er genoeg ruimte is in het regeringsstandpunt, dat van de per 1 juli 1961 te geven 8 pet. op 1 januari a.s. reeds 3 pet. kan ingaan", aldus de voorzitter van de Federatie van Werkgeversverenigingen. Om de op dit ogenblik reeds aanwezige ruimte ten goede te doen komen aan de werknemers, opent het in de Vakraad bereikte akkoord de mogelijkheid van extra winstuitkeringen van 1 xk pet. van het jaarloon van i960 en in 1961. Dit is echter niet meer dan een mogelijk heid. De ondernemingen worden hierin vrijgelaten. De overeenkomst houdt voorts in, dat de nieuwe lonen zullen gelden tot het einde van het volgend jaar. De metaal industrie hoopt met het nu bereikte ak koord dat overigens nog moet worden goedgekeurd door de verenigingen voor dat het aan Rijksbemiddelaars wordt voorgelegd de nodige rust te bereiken, ook in verband met de plannen tol ver korting van de arbeidstijd. De nieuwe stakingsdreiging is een solidariteitsactie van de grote massa van de spoorwegmannen met de arbeiders van de spoorwegwerkplaatsen voor wie de destijds in uitzicht gestelde nieuwe loonregeling op basis van een regerings rapport niet geldt, hoewel zij tot dusver op dezelfde voet behandeld zijn als de rest van het personeel. Een aanbod tot loonsverhoging door de Britse Trans portcommissie, welke het genationali seerde spoorwegbedrijf in Engeland be heert, werd als onvoldoende afgewezen wat betreft de geschoolde arbeiders. Bij het conflict is ook betrokken de confederatie van de 39 vakbonden in de scheepbouw en het metaalbedrijf. Maan dag zal het bestuur van de confederatie in Scarborough waar de Labourparty zich in congres bevindt, beraadslagen over de situatie. De verwachting is, dat de staking, indien deze niet kan worden voorkomen, ook deze bonden zal omvat ten. Engeland staat dus weer voor een hoogst ernstige industriële crisis. Het probleem by de niet gesubsidieer de spoorwegen, welke vorig jaar een tekort van 830 miljoen gulden oplever den, is, of de regering bereid is bij te springen. Grote stakingen en spannin gen aan het industriële front zijn in Engeland helaas gedurende de afgelopen jaren schering en inslag. Stilte in Londense havens De Londense haven waar de staking van ladingklerken voortduurt ligt vrij wel geheel stil. De stakers doen hun uiterste best onr te voorkomen, dat het uit Nederland per vliegtuig en kleine schepen in diverse havens aangevoerd Nederlands vlees niet naar de markt in Londen zal worden vervoerd of daar verhandeld. Namens drie miljoen me taalbewerkers is een nieuwe looneis ingediend, gevolgd door een ander verzoek om loonsverhoging voor 200.000 man, die in de Engelse scheepsbouw werken. „Akkoord van de Vier over Berlijn door Moskou opgezegd" (Van onze correspondent in Bonn) Volgens de Westberlijnse burge meester Willy Brandt heeft de Sovjet-Unie met haar nota's van de afgelopen dagen aan de Weste lijke mogendheden in feite de overeenkomst over de viermogend- hedenstatus van Berlijn opgezegd. Dit zou er op neerkomen, dat Moskou thans de Oostduitsers definitief in het bezit van alle controlebevoegdheden rond Berlijn kan stellen, en de Westelijke rech ten in Berlijn, althans in Oost- Berlijn niet meer erkent. Evacuatie van Amerikaanse vrouwen en kinderen op Cuba Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren medege deeld dat de Amerikanen in Cuba de raad hebben gekregen hun vrouwen en kinderen naar de Ver. Staten terug te zenden in verband met de houding van de Cubaanse regering tegenover de Ver. Staten en de behandeling van Amerika nen door deze regering in de laatste maanden. Volgens het ministerie zijn er, afgezien van het personeel by offi ciële Amerikaanse instanties, ongeveer 4.500 Amerikanen in Cuba. Een anbtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de Cubaanse politie in de loop van dit jaar meer dan veertig Amerikaanse staatsburgers heeft „aangehouden en ge kweld", onder wie een aantal journa listen en leden van het ambassade personeel. Advertentie ELKE WOENSDAG DINER DANSANT BY CANDLELIGHT ONBEPERKT KIP ETEN f6.—. WOENSDAG 5 OKTOBER: HENK EN TEDDY SCHOLTEN Tafelreserv. gewenst. Telefoon 0 25205347 met diverse attracties. Restaurant i la carte. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL rOKION LAKKEN VALSPAH AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Ook verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL- Brandt sprak gisteren over de Ber- lijnse toestand voor het bestuur van zijn partij, de sociaal-democratische SP.D. in Bonn. Hij legde er alle nadruk op, dat de Oostduitse communistische regering by alle maatregelen tegen West-Berlijn de steun heeft van de Russische regering. Hier is, aldus Brandt, sprake van een afgesproken spelletje: de Russen doen alsof zij de deur voor overleg inzake Berlijn openhouden, het communistische regime te Oost-Berlijn evenwel streeft naar de status quo minus, dat wil zeg gen, een tijdelyk nog vrij West-Berlyn, maar afgesneden van de Westelijke wereld en in korte tyd rijp te maken voor communistische annexatie. Brandt begroette de maatregelen zoals die door de Westelijke geallieerden te Berlijn en door de Westduitse regering totdusver zijn genomen. Hij meende, ge lijk Bonn en de Westelijke regeringen, dat het weinig zinvol is om in de grote openbaarheid de werkelijk belangrijke tegenmaatregelen thans reeds uit te spelen. De Westberlynse burgemeester sprak gisteren in Bonn voorts met de ambas sadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk, maar miste de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, die griep heeft. Brandt zal vandaag toch nog met de vertegenwoor diger van het Bonner departement van Buitenlandse Zaken een gesprek hebben, maar van overleg tussen hem en Adenauer lijkt niets te zullen komen. advertentie Advertentie ir voor Uw lunch en diner. NOORDWIJK, Kon. Wilh. Boulevard - Tel. 3441 RESTAURANT A LA CARTE Gelegenheid voor congressen, recepties en partijen. LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend en gros. TELEFOON 33909 Uit het Leidsch Dagblad van EE 1 October 1860: Dezer dagen ontmoetten een kleêrmaker te Parijs een zij- ner onwilligste schuldenaars en E dreigde dezen, zoo hij hem niet oogenblikkelijk betaalde, met een zeer onaangenaam schan- ee daal. De bedreigde zocht daarop zijn heil in de vlugt, doch werd spoedig door den kleêrmaker in- gehaald onder het geschreeuw ee e van: „Houdt den dief!" Ver- scheidene personen schoten op dit geschreeuw toe en hielden den „dief" aan. De kleermaker vordert betaling, de schuldenaar ee heeft zooveel geld niet bij zich. Nu verlangt de kleêrmaker rok, vest en broek terug, en wel ter- stond. Het verzamelde publiek §j vindt dat niet meer dan billijk; H een fiacre wordt gehaald, de s schuldenaar stapt er in, ontdoet zich var de genoemde kleeding- 1 stukken en reikt ze uit het raam aan zijnen schuldeischer over, die zijn eigendommen in ont- j| vangst neemt en zich onder het schaterend gelach van het pu- bliek verwijdert. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1