Se&ctofiè RYNBENDE' S NIEUW ROOD „Een bijzonder waardevolle les" Het gelukte Oranje binnen scherm te komen Stevige loonsverhoging voor de mijnwerkers in West-Duitsland Eau de Cologne en Parfum Veertig Russische raketbases in permanente staat van alarm Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3(5 september 1960 Vijfde blad no. 30165 dn) Aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" De vrijheid, die op andere avonden nog bestond, zoals het zich vrijelijk over het dek bewegen, is nu beperkt. De oorlogs- wacht loopt nauwgezet zyn rondjes en houdt die deuren gesloten, die volgens de geldende voorschriften niet mogen worden geopend. In de commandocentrale worden nauwgezet de kaarten bestudeerd. Het is voor de bevelvoerende comman deur met zijn staf een uiterst moeilijke opgaaf om aan de hand van de summiere gegevens, een beeld te vormen, waar precies „Blauw" zijn strijdmacht heeft ge concentreerd en waaruit de formatie bestaat. Op de schermen in de radarcentrale vertonen zich „blips", die in een normale situatie geen enkele aanleiding zouden geven tot een verhoogde interesse, maar nu, nu wij met ons „Oranje"-smaldeel ten aanval trekken, zeer intensief worden bekeken. Het doet verwonderlijk aan, dat zo veel mensen, in een zo betrekkelijk kleine ruimte kunnen worden onder gebracht. Mensen, die stuk voor stuk een taak hebben, ieder voor zich in een microfoon spreken en door dat vele gepraat in een taal, die voor een bui tenstaander volledig onbegrijpelijk is, toch geen moment in de war raken. Zo ingenieus is die radar apparatuur, dat slechts een grondige opleiding, een waarborg biedt voor een juist gebruik. Maar dat alleen is niet voldoende, want de man, die met het apparaat moet werken, moet over een groot concen tratievermogen beschikken en zeker een zesde zintuig hebben, om uit de ver gaarde gegevens méér te halen, dan het oplichtend scherm hem meedeelt. Ook een moderne zeeslag wordt voor een zeer belangrijk deel gevoerd in kleine ruimten, aan de hand van ver nuftige electronische instrumenten. Die instrumenten leren, waar zich een schip of een vliegtuig bevindt, de vaarsnel- heid en de hoogte, waarop het toestel zich beweegt. Van de radarcentrale uit worden de langs deze weg verkregen inlichtingen doorgegeven aan de com mandopost, die op zijn beurt de spe cialisten op de brug op de hoogte brengt. Waar dat noodzakelijk is krijgt een ieder in het schip, die bevelen, die aan wijzingen en die informaties, welke hij behoeft. Een gigantsich aandoend sa menspel tussen mensen, die zich ter dege van hun verantwoordelijke taak bewust zijn. Wat opvalt is, dat zich nergens een spoor van nervositeit doet gel den. Zelfs op een ogenblik, dat een verkeerde waarneming wordt doorgege ven, komt niemand uit zijn concentratie. Men wacht rustig de verwachte cor rectie af, die, als zij prompt na enkele seconden komt, uitermate laconiek wordt geaccepteerd. We maken nog steeds 28 knopen. De commandopost wordt ervan op de hoogte gesteld, dat de radar een „blip" van enigszins verdacht karakter te zien geeft. Het sterk oplichtende streepje, dat nog geen twee millimeter lang is, zou een schip kunnen zijn. In de omgeving van dat streepje wor den stipjes zichtbaar, die zich traag over het scherm bewegen. „Vliegtuigen" is de conclusie. Maar waar komen zij vandaan en waar gaan zij heen? Het blijft voorlopig nog een vraag. Een ding is zeker, dat wij geleidelijk aan contact zullen gaan krijgen met onze tegenstander. De waakzaamheid wordt verhoogd! Wanneer er een melding wordt ge daan van „blips", die ontegenzeglijk moeten duiden, op een zij het dan ook bescheiden concentratie van schepen, wordt het bevel „Alarm" ge geven. De door merg en been doordringen de stoten op de claxon brengen het gehele schip in rep en roer. In de ver duisterde gangen wordt het een gedraaf en gevlieg van mensen, die allen in deze alarm-toestand een plaats hebben toegewezen gekregen. Maar het is be slist geen onordelijk gedraaf. Mün horloge wijst uit, dat na het alarmsein en het tijdstip, waarop een ieder zijn plaats heeft ingenomen, nog geen drie minuten zijn verstreken. Een drie kwartier later wordt de or der „aftrap" gegeven. Een ieder kan weer terug, wiens aan wezigheid niet meer strikt is vereist, doch de rust, die dan intreedt, is slechts schijn, want op de vitale pun ten, vindt de arbeid van het combi neren en deduceren van de door radar en op andere wijze verkregen inlich tingen normaal voortgang. Het moge lijke restje slaap verdwijnt als voor de tweede maal „alarm" wordt gegeven. Commandeur Bientjes, gesterkt door de informaties van zijn chef-staf Reitsma, die de „plotting" schermen geen mo ment uit het oog heeft verloren, ziet een prooi. Hij laat naar de Noorse jager seinen, dat deze naar links moet uitzwenken, die dat in code gegeven bevel „Hound Dog to port", prompt op volgt. De Noor ziet zich geplaatst tegen over drie schepen van de „Blauwe" strijdmacht. Met al de vuurkracht, waar over hij beschikt gaat hij zijn tegen standers te lijf en wel zo effectief, dat hij na enige tijd aan de „De Ruy- „Swordthrust" Het „Oranje-smaldeel", met aan het hoofd Hr. Ms. „De Ruyter" is full speed stomend, naar het ge bied getrokken, waar „Blauw", de NAVO-eenheden, zich had gecon centreerd. Door het uitvoeren van een afleidingsmanoeuvre, slaagde „Oranje" erin, binnen het scherm tekomen en een geslaagde aanval te doen op enkele vliegkampsche pen. Deze operatie vormde de afslui ting van „Swordthrust I". Hr. Ms. „De Ruyter" prepareert zich nu, in samenwerking met een Amerikaanse jager, op de oefenin gen „Cooltime", waarbij Engelse en Nederlandse detachementen ma riniers een landing zullen uitvoeren, en op „Swordthrust II", waarbij een werkelijk bombardement op een eiland zal plaats vinden. ter" kan seinen: „The baby is all yours.vrij vertaald, gaan jullie nu je gang maar." Het heeft er alle schijn van, dat de opzet is gelukt, namelijk door het uit voeren van een afleidingsmanoeuvre door de Noor, het verdedigingsscherm van „blauw" voor de „De Ruyter" en de Amerikaanse destroyer, die onder meer is uitgerust met geleide opper vlakte raketten, open te breken. En onder het moordend vuur van de Amerikaan lanceert het vlaggeschip zijn aanval op de carriers van „blauw". En kloppen de gegevens een zaak, die later op hoog nivau nader moet worden onderzocht dan is die at tack bijzonder succesvol geweest. Een zekere voldaanheid heerst er in de gevechtscentrale. Een voldoening, die voortspruit uit de wijze, waarop de ge vechtshandeling is verlopen. Comman deur Bientjes zegt alleen maar: „Een bijzonder waardevolle les. Een oefen gelegenheid, die zich voor onze Marine maar zelden voordoet. Het ochtendgloren heeft zich al aan gediend, wanneer we het „slagveld" ver laten om nu minder hard lopend koers te zetten naar Trondheim. Daar zou het „passagieren" geblazen zijn een vooruitzicht, dat de Jannen nog meer imponeerde, dan de prach tige tocht door de fjord, die ons con fronteerde met de luister van het Noor se landschap, dat baadde in het enigs zins gedempte licht van de najaars zon. RECHTZAKEN UITSPRAAK PROCES VALSE SCHILDERIJEN (Speciale berichtgeving) Het Gerechtshof te Arnhem heeft gis termiddag uitspraak gedaan in een ge ruchtmakend proces om twee schilde rijen, die valselijk bleken te zijn gesig neerd met Renoir en Pissarro en die onder deze klinkende namen aan een industrieel uit 's-Heerenberg van de hand werden gedaan. Een 60-jarige restaurateur uit Dieren en een 48-jarige antiquair eveneens uit Dieren, werden door het Hof vrijgespro ken van het tenlaste gelegde. De zaak van een 55-jarige Amster damse kunsthistoricus werd voor nader rapport aangehouden. Volgens de aanklacht zouden de eer sten zorg hebben gedragen voor de leve ring van de doeken. De kunsthistoricus zou volgens de ten lastelegging de doeken van een „echt heidsverklaring" hebben voorzien. De procureur-generaal bij het hof had tegen de kunstexpert 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek gevorderd. De rechtbank had zes maanden opge legd, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Tegen de beide anderen was zes maan den gerequireerd. Vonnis rechtbank: zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. Advertentie BEDRIJF VOOR EEN TON OPGELICHT (Speciale berichtgeving) De directeur van de 'Recticel' Rubber Company in Restoren (Gld) heeft by de Utrechtse politie aangifte gedaan van valsheid in geschrifte, die in Utrecht gepleegd zou zijn bij de Utrechtse Ban den Onderneming (UBO). Zijn bedrijf zou door deze handelin gen benadeeld zijn voor een bedrag van ongeveer één ton. In verband hiermee heeft de Utrechtse recherche twee man nen aangehouden. Het zijn de 42-jarige chef van de technische dienst van het Utrechtse be drijf, en de 45-jarige rubberbewerker uit Amsterdam. De eerste ontkent. De tweede heeft volledig bekend. Bovendien heeft een 34-jarige man, die eind augus tus wegens verduistering van rubber - produkten bij de UBO aan de Kanaal- weg werd aangehouden, bekend valsheid in geschrifte gepleegd te hebben. Zij staan weer aan de top van de loonschaal als middel tegen enorme vlucht uit beroep (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse mijndirecties en de mijnwerkersbond zijn tot overeen stemming gekomen over een bijzondere ferme loonsverhoging voor de 400.000 mijnwerkers en kantoorbedienden in de mijnbedrijven. Zij krijgen met ingang van morgen, 1 oktober, 4.5 pet meer loon en op 1 juli 1961 nog eens 5 pet. Een reeks nevenbepalingen in de C.A.O. maakt dat de mijnwerkers per 1 oktober in feite 7.4 pet. en midden volgend jaar, ten opzichte va nthans in totaal 12.8 pet meer loon zullen ontvangen. Elders meer te verdienen! Men is tot deze rigoureuze loonsver hoging overgegaan wegens de enorme vlucht uit het mijnwerkersberoep, die sedert enkele jaren in het Roergebied merkbaar is. In tijd van twee jaar hebben namelyk meer dan 100.000 man dit beroep verlaten: zü konden meer verdienen in de industrie, waar 6 dagen per week wordt gewerkt en de kans op overuren normaal is. Daardoor kon een industrie-arbeider met overuren een ho ger weekloon maken dan een aan de vijfdaagse en veertigurige werkweek ge bonden mijnwerker. Men hoopt met de nieuwe loonsver hoging van in totaal 13 pet dit ver schil op te vangen en de mijnwerker, qua inkomen, weer aan de top van de Westduitse arbeiders te hebben geplaatst. De mijnwerkers staan overigens niet alléén wat loonsverhogingen aangaat. Tot midden december zullen in de bonds republiek de nettoinkomsten van de werknemers met rond10 miljard mark stijgen. Voor veertien miljoen werknemers bracht (of zal nog bren gen) dit jaar namelijk nieuwe loonak- Ook andere beroepen gaan omhoog, samen met 10 miljard mark Daarmee staat de Westduitse mijn werker met zijn inkomen weer aan de top van de Westduitse loonschaal. Hij was in zekere zin qua inkomsten ge handicapt door het feit dat zijn werk week 40 uur bedraagt. Wat het zuivere uurloon betreft kwam hij pas op de derde plaats: in de grafische bedrijven be taalt men 3,25 mark per uur, in de ijzer- en staalindustrie 3,24 mark, in de mijnen is het uurloon tot 1 oktober 3,10 mark en in de wegenbouw 3 mark per uur. De mijnwerkers genieten voor al na 1 oktober evenwel meer speciale toeslagen dan welke andere Westduitse arbeider ook. Hy krijgt bijvoorbeeld een veel hoger pensioen, hij wordt vroeg gepensioneerd, hij krijgt een aparte pre mie voor iedere ondergrondse ploegar- beid, hij krijgt per jaar gratis 120 mud kolen, huurtoeslagen en wat al niet. koorden. Dat betekent dat de meeste Westduitse gezinnen nog voor Kerstmis in het bezit zullen komen van een groot bedrag, vrij om te sparen ofuit te geven voor kerstaankopen. Vooral de mijnwerkers en de metaalarbeiders die 8,5 pet meer hebben gekregen zullen hiervan profiteren. Dit alles leidt tot een stijging van het netto-inkomen der werknemers van miljard tot bijna 100 miljard mark. En daar er minder gespaard wordt, vreest men een ware golf aankopen in de consumptiegoederensector, gepaard gaande met stijgende prijzen en een onverhitte conjuctuur. Men betwijfelt of de regering te Bonn in staat zal zijn op korte termijn met importinjecties en bemoeilijking van de export deze con juncturele ontwikkeling af te remmen. 3% Geheim van Uw Charme Rheingold, een geur vol romantiek en met een betoverend eigen karakter Aantal installaties, o.a. in Oeral en aan de Amoer, zijn op Chinese doelen gericht Grote activiteit op Kamtsjatka Het maandblad „Die Bundes- wehr" het orgaan van het West duitse leger, meldt, dat de Sovjet- Unie meer dan tien bases voor het lanceren van intercontinentale raketten met een bereik van 8.000 kilometer in permanente staat van alarm houdt en meer dan dertig bases voor raketten met een bereik van 2.500 kilometer. In dit artikel, waarvan de schrij ver zich beroept op de „jongste informaties van betrouwbare krin gen uit de Westelijke inlichtingen diensten", wordt tevens gemeld, dat in 17 steden van de Sovjet-Unie fabrieken voor de produktie van raketten zijn gevestigd en dat in vijf hiervan op het ogenblik enorme raketten, uitgerust met H-bommen, worden gemaakt. Volgens het orgaan zijn deze bases gelegen in het westen van Rusland, het noordwesten van Siberië en in het uiter ste oosten van de Sovjet-Unie. In Mag nitogorsk, gelegen in het Oeral-gebergte, zouden zich voorts nog andere lanc eer bases bevinden; de lanceerinstallaties zijn volgens het blad op Chinese doelen ingesteld. Voorts zouden bases zijn ingericht in het dal van de Amoerrivier, in de nabijheid van Komsomolsk, op een af stand van ongeveer 1.600 kilometer van Peking en 2.000 kilometer v 1 Tokio, evenals in Anadyr, waar de meest noor delijke bases gelegen is, op een afstand van 910 kilometer van Nome in Alaska, en in Okha, op het eiland Sachalin. Op het schiereiland Kamtsjatka is grote activiteit geconstateerd. De Weste lijke inlichtingendiensten zouden volgens „Die Bundeswehr" tussen twee vrijwel ontoegankelijke bergplateaus een basis voor raketten met een bereik van 4.800 kilometer hebben ontdekt, die tegen China schijnt te zijn gericht. Premier Nehroe van India en mevr. Roosevelt hadden in New York een onderhoud tijdens de pauze van een filmpremière. Kerkelijke conferentie te Nijborg EUROPESE EERKEN IN EEN VERANDERDE WERELD. De erfenis is op Student joeg er een kwart miljoen door! Geoffrey J. Taylor was een paar jaar geleden nog een niet zo ijverige student in de economie aan de min of meer exclusieve Britse universiteit te Cam bridge. Toen zijn moeder in 1955 stierf liet zij hem de lieve som van 23.000 pond sterling, dat is goed 230.000 gulden na. Geoffrey heeft dat geld er op zyn manier en volgens een heel bijzondere economische methode letterlijk doorge jaagd. Toen hij dezer dagen te Karls ruhe tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens oplichting en dief stal, was van de erfenis niets meer over en bleek hij een schuld van 30.000 mark te hebben! Geoffrey wilde, na het incasseren van de erfenis eerst eens even de wereld zien. Hij bracht luisterrijke bezoeken aan Amerika, Rusland en Spanje en hij smeet met geld op zeer dure recep ties. Net zo lang tot de laatste shilling was vei'dwenen als sneeuw voor de zon. Op dat moment vertoefde hij nu eens in Zwitserland, dan weer in Duitsland. Hij had zich op geraffineerde wijze in heü bezit gesteld van een serie valse pas sen, die de Britse consulaten te Brussel en Dusseldorf hem op grond van vol komen valse mededelingen hadden ver- 1 strekt. Daarmee en al even valse inter nationale rijbewijzen kwam hij bij auto verhuurmaatschappijen op de proppen, die heel snel tien elegante auto's naar zijn hotel te Zurich bracht! Zij kwamen uit Zurich zelf, uit Dusseldorf, Neuren berg, Frankfort, Mainz, Keulen en Karlsruhe op en af. Een telefoontje van de eens zo rijke student was voldoende en de auto's reden voor, die hij vlug voor goed geld verkocht. Dit „autospel" speelde hij tussen augustus 1958 en september 1959. In december 1958 greep de Franse politie hem via Interpol. In juli jl. werd hy aan Duitsland uitgeleverd. De rechtbank te Karlsruhe veroordeelde Geoffrey Tay lor dezer dagen tot drie jaar gevange nisstraf. In de Soedan in Oost-Afrika woont een praktiserende arts, die zich nu al jarenlang afvraagü wat Geoffrey toch met al het geld van zyn moeder heeft uitgevoerd. Het is Geoffrey's vader Ook Kasavoeboe eist vertrek van Ghanese en Guinese troepen President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteren bij de installatie van de bestuursraad van academici van kolonel Moboetoe gezegd het besluit van de ko lonel de Verenigde Naties te verzoeken om terugtrekking van de Guinese en Ghanese afdelingen van de VJ-ï.-strijd krachten te bekrachtigen. De door Ka savoeboe aangewezen minister-president, Heo, zei naar aanleiding hiervan, dat de terugtrekking van deze troepen uiter lijk 5 oktober moet zijn uitgevoerd. Hij wees erop dat het besluit alleen op de militaire eenheden slaat en niet op de diplomatieke vertegenwoordiging van de twee landen. Het was voor de eerste maal sedert 5 september dat president Kasavoeboe in het openbaar verscheen. De installa tie van het tijdelijke college door Kasa voeboe geschiedde in aanwezigheid van Ileo maar de geestelijke vader ervan, kolonel Moboetoe, was er niet. Ileo wees nog eens op een persconferentie op het tijdelijke karakter van de raad. Bomboko, Kongo's minister van Bui tenlandse Zaken, heeft als vertegen woordiger van president Kasavoeboe te New York op een persconferentie ver klaard dat de Sovjet-Unie op grond van een overeenkomst met oemoemba vlieg tuigen met wapens en munitie naar Kongo heeft gezonden. Documenten waaruit dit blijkt, zouden spoedig word- den gepubliceerd. Bomboko beschuldigde Ghana van- pogingen om een „satelliet" van Kongo te maken en van inmenging In de bin nenlandse aangelegenheden van Kongo. Europese kerkelijke leiders, onder wie een aantal communistische landen, zul len volgende week te Nyborg in Dene marken bijeenkomen voor de tweede conferentie voor Europese kerken, waar aan alle Europese kerken, met uitzon dering van de rooms-katholieke kerk deelnemen. Er worden ongeveer 180 kerkelijke autoriteiten verwacht. Het hoofdthema van de conferentie is: „De dienst van de Europese kerken in een veranderde wereld". Tijdens de conferentie, die maandag begint en vrijdag eindigt, houden drie deelnemers een lezing, nJ. dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van het insti tuut ..Kerk en Wereld", de „Oost-Euro peaan", prof. dr. J. Jeschke en de on der-directeur van het oecumenisch in stituut van de Wereldraad van Kerken, dr. N. A. Nissiotis. De kerken in Oost-Europa zullen sterk vertegenwoordigd zijn; er komen afvaardigingen uit Rusland, Estland, Letland, Polen Tsjeoho-Slowakije, Hon garije en Oost-Duitsland. Advertentie Zes oktober afscheid van de heer H J. van Balen Hoofddirecteur A.N.WJ5. Na 30 jaar intensieve arbeid als direc teur en sinds 1939 als hoofddirecteur van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB zal de heer H. J. van Balen op 1 oktober a.s. zijn functie definitief neerleggen. Voorlopig zal de heer Van Balen als adviseur aan het ANWB-bestuur ver bonden blijven. Zijn functies als be stuurder van de wereldorganisatie voor toerisme en automobilisme OTA en vice-voorzitter van 't internationale ver bond van toeristische organisaties AIT blijft hij nog bekleden. De scheidende hoofddirecteur is voorts vice-voorzitter van de „Notu", lid van de persraad, be stuurslid van het Verbond voor Veilig Verkeer, van het Ned. Verkeersinstituut en van het Centraal Bureau voor de af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen CBR. Op 6 oktober wordt ter ere van de heer Van Balen in hotel Wittebrug te Den Haag een ontvangst gehouden om afscheid te nemen van de velen, met wie hij in zijn veelzijdige functie heeft I samengewerkt. HOUD DIT MERK IN 'T 00G Verwacht u 100% profijt van transparant kleefband? Let er dan op, dat u het merk Sellotape, het échte Sellotape krijgt. KLEEFBAND Haal 't bij uw kantoorboekhandel

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15