Correct.... Makers en spelers „Zaak M.P. op feestelijke galapremière gehuldigd Garage met drukkerij in bouwput gestort te Enschede: één gewonde warenonderzoek krachtig voort Jo van Eykeu Spontane liulde bij speciale LEXINGTON voorstelling Triomf voor Margriet de Groot - Wim Scnnoveid - Man Kaart en 70 medespelenden Felle brand verwoest woonhuis Consumenten-contactorgaan zet Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 september 1960 Vierde blad no. 30165 vondsten. De ware hulde volgde eerst om tien voor half één, toen de zaal Albert Mol, Julia de Gruyter, Ingrid Valerius, Kees Brusse en de andere medewerken den alsmede Bert Haanstra en Rudi Meyer een ovatie bracht en het toneel schuil ging onder de bloemen. En bij deze gelegenheid zei „begijntje" Julia de Gruyter tot Haanstra: „Namens alle spelers moet ik u hartelijk danken voor het engelengeduld, dat u met ons hebt gehad", welke dank werd onderstreept door een hartelijke zoen. Toen viel het doek. „De Zaak M.P." had zijn doop gehad. Na de galapremière van de film ,.De zaak M.P." in het Tuschinski- theater te Amsteram werden de re gisseur en hoofdrolspelers in de bloemetjes gezet. Van links naar rechts Albert MolJulia de Gruyter Ko van Dijk, Bert Haanstra, Ingrid Valerius en Kees Brusse. Apparaat uitgebreid door Rijksbijdrage (Van onze Haagse redactie) De activiteit van het consumenten- contactorgaan, waarin de consumenten bond, de vakcentrales en de verbruiks coöperaties samenwerken, zal in 1961 belangrijk worden uitgebreid. Dit is voor een groot deel mogelijk geworden door de thans voor het eerst op de begro ting van het ministerie van Economi sche Zaken voorkomende post van f.50.000 voor het onderzoek naar de kwa liteit en de doeltreffendheid van ver scheidene huishoudelijke artikelen. By het C.C.O. aangesloten organisaties heb ben hun bijdrage eveneens belangrijk verhoogd, zodat de begroting van het C.C.O., welke tot nu toe om de f.40.000 schommelde, tot het drievoudige daar van zal toenemen. Reeds in het lopende jaar heeft men de research, welke indertijd met 't stofzuigeronderzoek dat nogal wat stof deed opwaaien begon, voortge zet met een onderzoek naar centrifuges en naar matrassen met binnenvering. De resultaten van het centrifuge-onder zoek zullen volgende maand worden ge- plubliceerd. Het is veel diepgaander ge weest dan dat naar de stofzuigers. Op langere termijn komen koelkasten en wasmachines aan de beurt. Het C.C.O. streeft er vooral naar de grondslagen van dergelijke onderzoe kingen zo hecht mogelijk te doen zijn en daarbij zoveel mogelijk vaste maat staven te gebruiken. Zo zal de nor malisatie-commissie bij de voorberei ding van de research worden ingescha keld. Een en ander brengt met zich, dat het apparaat van het C.C.O. even eens zal worden uitgebreid. Men zoekt nog naar een econoom, nadat al een statisticus was aangesteld. De taak van de laatste is vooral de resultaten van de enquête naar de prijs stijgingen, welke onder auspiciën van NED. HERV. KERK Aangenomen naar Poederooyen. Th. Ka merbeek kand. te Bodegraven. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle P. Op den Velde te Hllversum-oost en S. van Zwoll te Kam pen. Bedankt voor Schiedam M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. bent U eerst gekleed met een KERKO of EL-MIOR OVERHEMD in effen wit, ton sur ton, of licht gedessineerd. Reeds vanaf f 12.90 in sanfor of no-iron. Ook voor de allergrootste maten eerst kijken bij: HET MODEHUIS HAARLEMMERSTR. 87 - LEIDEN het consumenten-contactorgaan wordt gehouden, te verwerken. Die enquête, welke sinds 1 april in 15 gemeenten door 75 vrijwillige waar nemers wordt ondernomen, is nog niet goed van de grond gekomen. Het blijkt moeilijk voldoende serieuze en constan te medewerk (st)ers voor dit werk te vinden. Het C.C.O. is voornemens door persoonlijke benadering hierin verbe tering te brengen. Hoogtepunt van de Lexington-voorstelling kwam toen MY FAIR LADY bloemen aangeboden kreeg door MY FAIR LEXI. Eindelijk zal ook het Nederlandse publiek m de gelegenheid worden gesteld met een van de befaamde „musicals" kennis'te maken die in New York en Londen maanden, soms jaren repertoire houden! Met de producers van MY FAIR LADY zijn wij er zeker van, dat de Nederlandse toeschou wer deze zeer speciale vorm van amusement zal waarderen. Het is een spel met hoge troeven! Margriet de Groot als Eliza Doolittle, het bloemenverkoopstertje is in dit spel de Koningin, Wim Sonneveld en Johan Kaart de Aas en Koning! Sprankelende muziek, schitterende decors en kostuums dragen by om deze muzikale bewerking van Bernard Shaw's „Pygmalion" tot een zeer bijzonder schouwspel te maken! In het Luxor-theater te Rotterdam werd voor een tot de laatste plaats bezette zaal een spectaculaire uit voering gebracht. LEXI van het bekende sigaretten merk LEXINGTON, had de gros siers en detaillisten uit Rotterdam en omstreken met hun dames uit genodigd voor deze speciale voor stelling. Nemen we hun applaus en de open doekjes voor de bijzonder mooie taferelen, als die op de Ren baan van Ascot en het Bal op de Ambassade als maatstaf, dan is be paald hoe intens het publiek genoot en meeleefde met Eliza, die onder In Den Haag Moeder van acht kinderen ernstig gewond (Van onze Haagse redactie) Drie kinderen 7, 9, en 10 jaar oud hebben zich gistermiddag ternauwernood kunnen redden, toen omstreeks kwart voor vijf in hun ouderlijk huis aan de Minstreelstraat te Den Haag een felle en zeer snel om zich heen grijpende brand uitbrak. De 48-jarige moeder van de kinderen, mevrouw D. van der Werk—van Dijk, liep ernstige brandwonden op en moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Zuidwal worden gebracht. De brand werd veroorzaakt door het omvallen van een pas gekochte motorfiets in de gang van het huis. Uit de tank van de motorfiets stroomde benzine de achterkamer binnen. Door het vuur van een petroleumkachel explodeerde de ontstane benzinedamp. De benedenverdieping van het huis brandde volledig uit. De 10-jarige Alex was in de achter kamer bezig met zijn huiswerk, toen daan plotseling de benzinedamp explo deerde en de ruiten voor en achter deed springen. De 7-jarige Brenda en de 9- jarige Linda waren in het huis aan hec spelen. Mevrouw van der Werk heeft nog getracht om de uit de tank van de omgevallen motor gelopen benzine op te dweilen. Toen de benzinedamp explodeerde door het vuur van de bran dende petroleumkachel, stond zij met de van benzine doordrenkte dweil in haar handen. Haar kleding vatte onmiddellijk vlam. Zy en de kinderen probeerden het vuur te doven. Maar de vlammen gre pen zo snel om zich heen, dat zij een paar minuten later gedwongen werden om het huis onmiddellijk aan de achter kant door de gesprongen ruiten te ver laten. De kinderen vluchtten door de kleine tuin en de heg naar de buren, mevrouw van der Werk bleef zwaar gewond met brandende kleding in de tuin liggen. De anders zo rustige Minstreelstraat was onmiddellijk in staat van alarm, toen men een paar minuten na de explo sie de vlammen zowel aan de voorkant als aan de achterkant van het huis naar buiten zag slaan. Een van de buren, gooide een emmer water over de in de tuin liggende moeder. Een ander sprong over de heg en sleepte de vrouw naar het aan de tuin grenzende veilige gras- gazon. Een brandweerman, die in de Min streelstraat woont en juist zijn vrije dag had, trachtte inmiddels om door de voordeur het fel brandende huis binnen te dringen. Hij sleepte de motor fiets naar buiten, liep daarbij brand wonden op en moest toen zijn pogingen om nog iets van het huisraad te redden opgeven. Dit alles speelde zich ir enkele minuten af. Met groot materiaal reed de brand weer weinige minuten na de alarmerende melding „uitslaande brand" de Min streelstraat binnen, waar een grote men senmassa de vernietigende kracht van leiding van een professor in de spraakleer, van „sloerie uit de slop pen" (zo zingt ze!) verandert ineen lieftallige jonge vrouw. Toen Eliza opkwam, gekleed voor haar eerste grote bal in de wereld, ging een kreet van verrukking door de zaal, zo nam men haar metamorfose als een zaak die ieder persoonlijk aan ging. LEXI, in levende lijve, bood aan het slot de hoofdrolspelers bloemen aan. In de pauze offreerden charmante jongedames, die uit het Ascot- tafereel naar de foyer schenen over gestapt, de gasten LEXINGTON sigaretten. het vuur gadesloeg. De brandweer had het vuur, dat al was doorgedrongen naar de bovenverdieping, spoedig bedwongen. Van het huisraad was toen echter niets meer over. Toen de heer Van der Werk en zijn vijf kinderen van hun werk thuiskwamen, was de brandweer reeds met het nablussen begonnen. Voor en achter het huis lag een smeulende zwar te berg as, waaruit hier en daar een hall' verbrand boek stak. Op het straatje naar de woning lag een stapel ver wrongen stalen buizen. Door het gedeel telijk weggebrande plafond hing smeu lend beddegoed. In nog geen half uur tijci was het huis van een gezin van tien personen een onbewoonbare ruïne geworden. Kerkelijk Leven GESCHIEDENIS VAN NED. INDIË Ten vervolge op hetgeen de minister president in de Eerste Kamer bij de algemene politieke beschouwingen over de vorige begroting heeft geantwoord op een vraag van het lid der kamer de heer In't Veld met betrekking tot het verzamelen van bronnen voor de ge schiedenis van Ned.-Indië in de jaren 1945-1949, deelt de minister van O. K. en W. mede, dat de Rijkscommissie voor vaderlandse geschiedenis in overleg met zijn ministerie te dezer zake een plan heeft uitgewerkt, dat de goedkeuring van de regering heeft kunnen verkrijgen. Dit plan houdt om. in, dat de regering zo spoedig mogelijk in het belang van de latere geschiedschrijving ter hand doet nemen het verzamelen van materiaal in de vorm van het bijeenbrengen van objectieve gegevens van materiaal in de vorm van het bijeenbrengen van de periode van het einde van de tweede wereldoorlog tot aan de soevereiniteits overdracht. De duur van de werkzaam heden wordt geschat op 4 5 jaren. ADVERTENTIE De plechtigheid zal te elf uur 's mor gens plaats vinden op de kruiser „De Ruyter", welke afgemeerd zal liggen aan steiger 19 in de nieuwe haven te Den Helder. De muzikale omlijsting zal wor den verzorgd door de Marinierskapel der Kon. Marine in kleine bezetting terwijl een gewapende wacht van 45 man, in blauw klein tenue, bestaande uit een de tachement Mariniers van de „De Ruy ter", het wachtschip „Neptunus" en het Marinevliegkamp Valkenburg de nodige eerbewijzen zal geven. Bij aankomst van vice-admiraal For- tuyn zal diens commandovlag aan boord van de „De Ruyter" worden gehesen. Na de overdracht van het bevel zal deze commando-vlag worden neergehaald, waarbij door de kruiser een saluut van 15 schoten zal worden afgegeven. Na dit saluut zal schout-bij-nacht baron de Vos van Steenwijk het com mando der Zeemacht in Nederland aan vaarden, waarna zijn commando-vlag zal worden gehesen. Daarop zal weder om door dezelfde saluutbatterij een sa luut van 13 schoten worden afgegeven. Het ceremonieel zal worden besloten met het overvliegen van een formatie vlieg tuigen van de Marineluchtvaartdienst ozllinklijkeOedtDBeo Met donderend geweld stortte giste- i ren een gebouw aan de Van Lochem- straat te Enschede in, waarin waren ge- vestigd een garage annex fietsenstalling en een drukkerij. Het gevolg was een j enorme ravage, waarbij gelukkig geen mensenlevens te betreuren waren, maar waarbij voor tweehonderdduizenden guldens schade werd aangericht. Druk- kery en garage stortten in een circa vijl meter diepe bouwput. In de bouwput, j bestemd voor een zogenaamde kraskamer j van Van Ileek en Co. Koninklyke Tex- ticlfabrieken N.V., waren metselaars bezig een dikke muur te metselen om te voorkomen, dat de bovenbouw zou ver zakken. Plotseling echter begonnen bo ven de metselaars de ruiten te rinkelen en de mannen zagen tot hun ontzetting, dat dc muren begonnen te breken. Alles in de steek latend vluchtten ze hals over kop de bouwput uit. Vlak achter hen vielen met donderend geraas drukkerij en garage in de bouwput. Aanvankelijk meende men, dat vier personen onder het puin waren bedol ven. Er bleek uiteindelijk nog één man onder de brokstukken te zitten. De ar beiders van Van Heek en Co's fabriek die vlak in de buurt ligt, snelden toe om hulp te verlenen en zij slaagden erin om de 58-jarige zetter K. Rouhee, die on der het puin bedolven was, te bevrijden. De man is met hoofdwonden naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" overgebracht. Twee personen, die zich ook in de drukkerij bevonden konden zich in vei ligheid brengen. Op de foto de ravage na de instorting, welke wonder boven wonder geen mensenlevens eiste. Eerste steen voor Amsterdams Hilton-hotel Bouw en inrichting begroot op 20 miljoen (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de plaats waar over anderhalf jaar het Ililton-hotel, het grootste hotel van Nederland, zal worden geopend, heeft burgemeester G. van Hall, van Amster dam, gisteren met een zilveren troffel de eerste steen gemetseld. Amerikaanse en Nederlandse vlaggen wapperden voor deze gebeurtenis op het terrein achter de schuttingen aan de Apollolaan waar al heel wat werk aan die eerste steen is voorafgegaan. De kelders zyn inmiddels al gereed en de betonnen liftkoker, die 46 meter hoog zal worden, heeft al een hoogte bereikt van 35 mei- /ijnde de hoogte van het hotclgebou- Bij de plechtigheid w. mwe- zig de vertegenwoordi' 1 mbas- sade en het consulr 5 van het Hilton-concern, van ici ministerie van Economische Zaken, het gemeente- 1 bestuur, architecten en aannemers. Het gezelschap werd welkom geheten door de heer Feike de Boer, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-directeur van de NDSM en thans directeur van het hotel- in-aanbouw. Het Hilton hotel, dat 279 kamers zal bevatten wordt gebouwd door de Am sterdam-Hilton hotel maatschappij N.V. waarin is deelgenomen door een groep Nederlandse geïnteresseerden in het begroten van hotelruimte in ons land. Bouw en inrichting van het hotel zijn begroot op 20 miljoen gulden. Het kapi taal is voor 8*6 miljoen gulden bijeen gebracht door in hoofdzaak Nederlandse particulieren, door de gemeente "mster- dam voor f. 500.000 en het Hilton- concern. Het Rijk heeft door een rente- en aflossinggarantie de N .V. in staat ge steld elders 12 miljoen gulden tegen 5% te lenen. Në(ysesr Bert Haanstra's nieuwste film „De Zaak M.P." is gisteravond in het Tus- chinski-theater te Amsterdam in wereld première gegaan. Vandaag gaat hij ook draaien in vijftien andere Nederlandse theaters, waaronder Luxor te Leiden. By de galapremière gisteravond was de spanning overigens al gebroken, want de filmcritici hadden de film een dag te voren reeds gezien en het publiek onder wie naar schatting 700 genodig den had de recenties in de kranten al gelezen. Geen spanning en verrassing dus, zoals bij voorgaande gelegenheden, maar wel de feestelijke sfeer, waartoe de aanwezigheid van vrywel alle-mede- spelenden bijdroeg. Onder de gasten zagen wij o.a. de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. J. M. J. Th. Cals, diens staatssecretaris mr. Y. Scholten, de Bel gische ambassadeur in ons land baron F. X. van der Straten-Waillet, de filmers Herman van der Horst en Fons Rade maker en bestuursleden van de Neder landse Bioscoopbond. Van half negen tot kwart voor elf werd het geduld op de proef gesteld met het draaien van het journaal, een geestig Frans filmpje vol speelse invallen en een grote muzikale show door het Tus- chinski-Theater en een aantal artiesten, onder wie Greetje Kauffeld en de muzi kale Clown Rexis. Maar tenslotte waren er toch de avonturen van „Het man neke" en Bert Haanstra kreeg tijdens het draaien van de film menig spon taan applausje voor zijn verrassende OVERDRACHT COMMANDO ZEEMACHT NEDERLAND Op vrijdag 7 oktober zal vice-admiraal G. B. Fortuyn zijn functie van comman dant Zeemacht Nederland overgedragen aan schout-by-nacht mr A. N. baron de Vos van Steenwijk, tot voor kort plaats vervangend chef van de Marinestaf.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13