Domme, sluwe directeur van bank stond terecht Hij was liever schildersknecht gebleven en bekende zijn fouten Naclitschoiiw door de rechtbank De heer Vaarzon Morel winnaar zilveren medaille Prix de Rome Zwitserse Knorr koks werken samen met 600 Nederlandse huisvrouwen voor uw fijnste soep... en de premie is geen bezwaar PRODENT houdt de mond fris en gezond, de klok rond DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 De fraudes te Driesum Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren de 59-jarige ex-bankdirecteur nit Driesum terecht gestaan, die vorig jaar werd gearresteerd toen na een con trole door controleurs van de Ned. Bank aan het licht kwam dat hij de Boaz- bank te Driesum had benadeeld voor een bedrag van ruim f. 283.000. De officier van Justitie, mr. M. H. Gelinck, eiste tegen hem een gevangenisstraf van 314 jaar met aftrek van voorarrest. In het psychiatrisch rapport, dat over de verdachte was uitgebracht, werd hjj gekenschetst als een debiele persoon. De president, mr. H. J. van Maanen, had weinig waardering voor dit rapport en zei dat de directeur ter zitting allerminst een debiele indruk maakte. „De geleerden mogen dan zeggen, dat u niet zo snug ger bent en niet kunt rekenen, wat u allemaal gedaan hebt vind ik toch maar verdraaid slim", aldus mr. Van Maanen. De fraude, die de directeur ten laste was gelegd, strekte zich uit over een dertigtal jaren. Een bedrag van f60.000 zou reeds door zijn vader verduisterd zijn, terwijl een accountant, die met hem onder een hoedje speelde, f45.000 had opgestreken. De verduisterde gelden ge bruikte de directeur gedeeltelijk in zijn huishouding. Tevens liet hij zijn woning verbouwen voor f 17.000 en hij kocht een auto voor f 6.000. Een bedrag van f 53 000 kon niet worden achterhaald. De grootste knoeierijen waren gepleegd met de rekening-courantstaten. Er ston den 38 gefingeerde debiteuren in de boe ken van de bank met een gezamenlijke fictieve schuld van 1% ton. Verdachte bekende volledig. Bij her haling gaf hij toe: „Ik ben fout ge weest. helemaal fout". Uit een rapport van de reclassering bleek, dat verdachte die vroeger schildersknecht was, het baantje van zjjn vader had geërfd. Hoe wel hjj liever schildersknecht zou zijn gebleven want van rekenen had hij geen verstand werd hij toch bank directeur. „Wat voor een gemeenschap is dat geweest, die dat accepteerde", zo vroeg de president zich af. Zijns inziens had de gemeenschap ook schuld aan de misstap van de directeur. Nóch het bestuur van de bank, waar van het jongste lid 72 en het oudste 82 jaar was, nóch de leden durfden een mond open te doen, omdat ze bang waren voor hun geld. „Hoe haalt u het in uw hoofd? Het psychiatrische rapport conclu deerde, dat de directeur door een atta que in 1951 verminderd en daarna sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. De president twijfelde aan die conclusie. Wie verbaasde het hem zeer, dat verdachte aan een reclasseringsambtenaar had ge vraagd, of er na zijn detentie misschien nog een baantje voor hem gevonden kon worden alsdirecteur van een na burige boerenleenbank. „Hoe haalt U het in uw hoofd", zei de president. De officier van Justitie, die uitreken de dat het totale schadebedrag nog be langrijk hoger lag dan f 280.000, weet de mogelijkheid tot fraude aan, wat hij noemde de heilloze samenwerking de directeur en de accountant. „Ze waren als een Siamese tweeling, die weten dat ze van elkaar afhankelijk zijn", aldus de officier van Justitie. Tet bestuur van de bank was, volgens mr. Gelinck, niet voor zijn taak berekend. Het interesseerde hen weinig wat er gebeurde, als zij maar konden profiteren! De verdachte was, volgens de officier een dom en incapabel man. die niettemin door kwalijke erva ringen een zekere slimheid en sluwheid bezat. Zijn raadsman, mr. H. Schootstra, bepleitte clementie. EERVOL ONTSLAG AAN DIRECTEUR FAUNABEHEER „Niet te handhaven" De Staatscourant van vandaag bevat de officiële mededeling van het eervol ontslag bU K.b. van de heer W. J. Schui temaker, hoofdadministrateur, directeur van Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Vlsserjj, met ingang van 1 januari 1961. Tevens maakt de Staats courant gewag van de beschikking van de minister van Landbouw en Visserij, waarbjj de schorsing van de heer Schui temaker in zijn functie wordt beëindigd en hem op zijn verzoek buitengewoon verlof wordt verleend met behoud van bezoldiging tot de datum van ingang van zijn ontslag. De heer Schuitemaker werd in februa ri van dit jaar geschorst in verband met het optreden van de door de minister van Landbouw en Visserij ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. mr. G. E. Langemeyer, procureur- generaal bij de Hoge Raad. De commis sie had tot taak een onderzoek in te stel len naar ernstige bezwaren, die tegen de directeur van Faunabeheer waren inge bracht en de minister te adviseren met betrekking tot de verdere gedragslijn Je gens betrokkene. De com.-Langemeyer is tot de conclusie gekomen, dat een ontslag bij wijze van straf niet gerechtvaardigd en een ont slag wegens ongeschiktheid evenmin op zijn plaats zou zijn. Nochtans was zjj van mening, dat op grond van haar bevin dingen betrokkene niet in zijn functie ware te handhaven en dat in dit geval eervol ontslag ware te verlenen overeen komstig art. 99 van het Alg. Rijksambte narenreglement. Overeenkomstig het advies van de commissie is het ontslag thans met in gang van 1 Januari 1961 verleend met een redelijke regeling van het wachtgeld. Reconstructie dodelijk verkeersongeval (Van onze Haagse redactie) Teneinde een zo goed mogelijk inzicht te krijgen in de omstandigheden, welke geleid hebben tot een dodelijk verkeersongeval, hebben president en rechters, de officier van Justitie en de griffier van de strafkamer der Haagse Rechtbank van nacht tussen een uur en halftwee een schouw gehouden op de Rjjswjjkseweg te Den Haag, nabij het spoorviaduct. Op deze plaats botste in de nacht van 25 op 26 april 1958 een 25-jarige Delftse student met zijn auto tegen een railslijpwagen van de HTM, waarbij hijzelf en drie mede-inzittenden werden gewond, één der inzittenden, een 20-jarige juffrouw uit Velp, overleed vijf dagen later aan de opgelopen verwondingen. In juni van dit jaar had de student zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden terzake van dood door schuld. De officier van justitie eiste tegen hem een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand en f. 250. boete. De Haagse rechtbank besloot echter alvorens uit spraak te doen de situatie ter plaatse te bekijken. Voor de gerechtelijke schouw werd de afgelopen nacht uitgekozen, omdat de stand van de maan dezelfde was als in de nacht van het ongeluk. De recht bank achtte het namelijk van belang de plaatselijke situatie te zien bij dezelfde hoeveelheid licht als destijds. Daarom was, behalve de railslijpwagen, ook een motorwagen van de H.T.M. naar dit punt van de Rijkswijkseweg gedirigeerd. Ten tijde van het ongeluk was immers ook een motorwagen met H.T.M.-per- soneel, op weg naar de remise, het bewuste punt gepasseerd. De student zou door deze verlichte tramwagen de veel minder grote slijpwagen te laat hebben opgemerkt, hetgeen van belang kan zijn ten aanzien van de beoordeling van zyn schuld. Verscheidene keren reden de presi dent van de rechtbank, mr. R. Prins, de beide rechters en de officier van justitie per auto op de railslijpwagen af, terwijl ook de verlichte motorwagen op de plaats van het ongeluk heen en weer reed. Jong en talentvol Amsterdams graficus (Van onze Amsterdamse correspondent) De 29-jarlge Amsterdamse grafische kunstenaar Willem Vaarzon Morel is win naar van de zilveren medaille, die dit jaar als enige onderscheiding in de z.g. „Prlx de Rome" is uitgereikt. Uit het jury-rapport dat prof. dr. N. R. A. Vroom, hoogleraar-directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam gisteren in de aula van zjjn academie voorlas, bleek dat de jury het werk van geen der kandidaten waardig heeft gekeurd voor een gouden medaille. Aan het examen, dat de proefkamp Rijksacademie en prof. C. F. Roelofsz voorafging, namen 14 kandidaten deel van wie er twee werden afgewezen. Van de 12 gediplomeerden meldden zich een drietal voor het deelnemen aan de wed strijd om de Prix de Rome, afdeling Grafische Kunsten. Als opgave werd gesteld het maken van een kopergra vure naar 1 Samuel XVIII 38 39: „Toen kleedde Saul David in zijn wa penrok, zette hem een koperen helm op het hoofd en deed hem "n pantser aan, en David gordde zijn zwaard aan over zijn wapenrok en hij deed moeite om te lopen want hij had het nog nooit be proefd. Toen zeide David tot Saul: „Ik kan hierin niet lopen want ik heb het nog nooit beproefd, daarop ontdeed David zich ervan, gevraagd werd: David naakt, bevrijd uit het zware harnas". Willem Vaarzon Morel heeft volgens de jury in zijn gravure duidelijk ge streefd naar expressie in kop en houding van de Davidsfiguur. Uit het werk spreekt het meeste eenheid van consep- tie en uitvoering. De prijsuitreiking had plaats aan het eind van de openbare academische zit ting van het college van hoogleraren ter gelegenheid van het feit dat op 28 sep tember 1765 tot een structuurwijziging van het academisch onderwijs in de beeldende kunsten werd besloten. Prof. Vroom gaf een uitvoerig over zicht van ontstaan en uitbouw van de MINISTER BIJ OVERLEG POLITIE-SALARISSEN (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus zal aanwezig zjjn bjj de vergadering, die maandag a.s. in het ministerie van Binnenlandse Zaken zal worden gehouden met vertegenwoor digers van de politiebonden. Daarbij hoopt de minister verder te komen met de oplossing van de salariskwestie. Zoals bekend, heeft deze kwestie on langs geleid tot scherp meningsverschil. Het politiepersoneel eist een flinke sala risverhoging, betaling van overuren en betere promotiekansen. De regering wil het voorlopig laten bij een maandelijkse toeslag voor enkele personeelscatego rieën. De griffier van de rechtbank volgde de gebeurtenissen nauwlettend, terwjjl ook de deurwaarder bjj de rechtbank, de heer A. J. van Zuylen in vol or naat: oranjelint en penning een oogje in het zeil hield. De verdachte en zjjn raadsman waren eveneens ter plaatse aanwezig. Toen de rechtbank voldoende inzicht had in de omstandigheden, waaronder het fatale verkeersongeval had plaatsgevonden, bepaalde de presi dent de uitspraak op 11 oktober a.s. zette nogmaals doel en streven van het instituut uiteen. Tenslotte hield een Zwitserse prof. Walther Clénin een in leiding over de plaats van de beeldende kunstenaar in de maatschappij. Naar bekend vervaardigde de heer Vaarzon Morel talrijke tekeningen voor het Eeuwfeestnummer van het Leidsch Dagblad. Kruideniers tegen actie textielhandel (Van onze Haagse correspondent) De Kruideniers-Vak-Centrale betreurt de aangekondigde actie van de textiel- detailhandel om wasmiddelen en zeep te gaan verkopen, omdat de zeepindustrie textiel tegen lage prijzen verstrekt. Dit blijkt uit een verklaring van het presidi um van de KVC, waarin wordt gememo reerd, dat de textielbranche de fabri kanten in de wasmiddelenindustrie wil dwingen het cadeau-geven te staken en daarbij een beroep op de kruideniers doet hieraan medewerking te verlenen. De Kruideniers-Vak-Centrale vraagt zich evenwel af, waarom de textielde- tailhandel niet probeert de textielindus trie het leveren van cadeaus te doen staken. De KVC adviseert de kruideniers dan ook de door de textieldetailhandel gevraagde medewerking niet te verlenen. De KVC zegt. zoals opgemerkt, de actie van de textieldetailhandel te be treuren. en verklaart dat ondernemers uit andere branches de dupe zullen worden. Het koffie-textielconflict heeft bewezen, aldus de KVC, dat bij derge lijke acties onschuldigen hier en daar worden getroffen, terwijl de wasmidde lenindustrie economisch „vrij ongevoe lig" is voor dergelijke acties, aldus de KVC. De strijd in Laos Regeringstroepen bezetten Sam Neua Laotiaanse regeringsstrijdkrachten, ge steund door leden van de communistisch- gezinde Pathet Lao, hebben gisteren de stad Sam Neua in het noorden van Laos bezet, aldus heeft het Laotiaanse leger te Vientiane bekendgemaakt. De regeringstroepen kwamen in actie, nadat bekend was geworden dat de lei der van de rechtse revolutionairen, gene raai Phoemi Nosavan, de provincie Sam Neua, die aan Noord-Vietnam grenst, be zet hield. Te Vientiane is niets bekend over slachtoffers. Wel is er dringend verzoek om medicijnen uit Sam Neua ontvangen. Weg ermee! Verwijder ze von-binnen-uit met jl^^Meenk s nieuw» nafuurgeneesmiddel Advertentie FERMAVITA verkrijgbaar bij: Drogisterij H. Nieuwenburg BEATRIXSTRAAT 9—11 - LEIDEN TELEFOON 33399 Drogisterij C. GOTTMER JAVASTR. 7 - LEIDEN - TEL. 25999 DUBBEL ONGELUK BIJ NUNSPEET In totaal 11 gewonden Kort na elkaar en op een afstand van enkele honderden meters van elkaar zjjn gisteravond twee ongelukken gebeurd, waarbij in totaal vjjf mensen zeer ern stig gewond werden en zes mensen min der ernstig. Het dubbele ongeluk gebeur de op de Rijksstraatweg Amersfoort Zwolle, nabjj Nunspeet. Een personenwagen, die een vracht wagen inhaalde kwam frontaal in bot sing met een tegemoetkomende perso nenwagen. Uit de eerste wagen werden drie ern stig gewonden gehaald en een lichtge wonde. In de andere wagen werden vyf mensen minder ernstig gewond. Kort daarop reed op enige afstand van dit punt een personenwagen in volle vaart op een militaire trekker. Twee mensen uit de personenwagen werden zeer ern stig gewond. Alle gewonden zyn naar het zieken huis in Harderwijk gebracht. Het verkeer werd geruime tijd opge houden omdat de weg over grote af stand bezaaid was met glasscherven. Een kraanwagen heeft de drie volkomen vernielde auto's weggesleept. Onregelmatigheden bij de Surinaamse Luchtvaartmij? Bjj de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij hebben zich financiële onregel matigheden voorgedaan. In verband hier mede werd de directeur van deze maat schappij, de heer N. Zaal, door de Suri naamse Justitie aangehouden. Volgens onofficiële berichten zou er geknoeid zjjn met het aantal werkelijk gevlogen charter-vluchten bij de operatie „sprink haan". Bij deze affaire zouden ook een of meer Amerikanen betrokken zjjn, die thans niet meer in Suriname aanwezig zyn. I De Surinaamse minister van Open bare Werken en Verkeer heeft ir. Patoir, thans onder-directeur van dit departe ment, voorlopig belast met het voeren van de directie van de Surinaamse lucht vaart Mij. Zwitserse Knorr-kok een van de Hoe komt het, dat Knorr-kwaliteit zo beroemd is? Door de kookkunst - en de keukengeheimpjes! - van de Zwitserse Knorr koks. En door hun samenwerking met 600 Nederlandse huisvrouwen. Die weten precies wat u wenst! Proef morgen de zonnige Knorr Tomatensoep. Typisch Knorrzo zuiver van smaak slechts Knorr joep smaakt altijd naar méér'. Keuze genoeg: Heldere Groentesoep Kippensoep Speciaal Edelpreisoep Schotse Boerensoep - Vermicellisoep: 58 et Tomatensoep Champignonsoep - Aspergesoep Ossestaartsoep Groentecrème Speciaal Erwten soep Minestrone soep: 68 ct Binid door Cosmonda Voedingtmiddelen jY. V., Looidrecht, in licentie in onder controle von Knorr A.G. Thayngen-Zwilnrland, dit ét nopten ondtr eruliuimttil heeft bestrijdt tandbederf Vraag uw winkelier de speciale Prodent-aanbieding Voor nog geen cent per keer sluit u een levens verzekering voor mooie, gezonde tanden. Dat is het u zeker waard. En het is zo eenvoudig: 's mor gens en 's avonds poetsen met lekker-smakende Prodent tandpasta. Want alléén Prodent bevat het nieuwe, dubbel- actieve Dispergon-A, voor langduriger èn krach tiger bescherming tegen tandbederf. Prodent uw tandpasta, voor gezonde parelwitte tanden Normale tube Uk ct I Zeer grote Familieverpakking 135 cttube /wet

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9