GRANT Moeilijkheden in siergewassenseclor niet kleiner dan die van landbouw halfzwaar Nieuwe organisatie van handelaars Nederland neemt in C.I.B.E.P vooraanstaande plaats een in VERKOOP EN CONSUMPTIE VAN DIEPGEVROREN VIS Als U pantoffels koopt...«en Een jammerlijk mislukt plan Oost-Berlijn behoort niet tot Oost-Duitsland, zegt 't Westen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 september 1960 Vijfde blad no. 30164 Handelaren zijn over het algemeen geen mensendie zich hijzonder druk maken over organisaties. Wijlen mr. F. J. D. Theyse, die als administrateur van de Bond van Bloembollenhandelaren voortdurend met de neus op de eerste pogingen werd gedrukt om een gemeenschap pelijke markt in Europa te stichten, zag dat er eens succes bereikt zou worden. Dit bracht hem er toe „stad en land'' af te reizen om zijn idee van een internationale handelsorganisatie op het gebied van de tuin bouw te propageren. Hij mocht het genoegen smaken, dat er een tot stand kwam. Deze, de Fédération Internationale des Commergants des Produits Horticoles, onderging het lot als zovele eerstelingen, zij diende als voorloper van een grotere organisatie, die enkele weken ge leden werd opgericht, de C.I.BE.P. Voluit Commergants Internatio nales des Bulbes Et des Plantes. Reden tot vreugde De organisatie van mr. Theyse miste het enthousiasme van de leden en, wat misschien nog zwaarder woog, de voel bare noodzaak van haar bestaan. Enkele laren geleden stapten de importeurs van bloembollen er ook nog uit, die stelling namen tegenover de Nederlandse stand punten. Deze, kortweg S.E.I.B. genoemd, en de F.I.C.P.H. werkten dus naast elkaar en konden niet voldoende kracht op brengen om straks by de Economische Commissie van de Europese Economische Gemeenschap veel zeggenschap te heb ben. De producenten stonden er met hun ene internationale organisatie, de A.I.- PJï. (Association Internationale des Pro- ducteurs de lHortieulture) veel steviger ▼oor. Deze organisatie legde aan het be gin van dit jaar haar zienswyze op de noodzakeiyke maatregelen in de over- gangspreiode op tafel. De F.I.C.P.H. volgde veel later. Nieuwe vereniging Eind oktober echter zouden alle inter nationale en nationale organisaties ge hoord worden door de Landbouw Com missie, waarvan dr. S. L. Mansholt voor zitter is, van de Economische Commissie. De handelaars zyn by elkaar gekomen en hebben besloten de bestaande organi saties op te heffen en één nieuwe te stichten, zodat producenten zowel als handelaars een behooriyke vertegen woordiging zouden kunnen afvaardigen. De groothandelaars in bloemen heb ben zich verleden Jaar verenigd in de Union Fleur en ook zy kunnen dus op voldoende sterkte aan de moeiiyke be sprekingen gaan deelnemen. De moei lijkheden in de siergewassensector zyn internationaal bezien beslist niet kleiner dan die van de landbouw. De nieuwe organisatie van handelaars zag kans uit twaalf landen zestien le denorganisaties te winnen. Onmiddeliyk hebben zy twee groepen gevormd en wel de E.E.G.-groep, waarin de Eurolanden en de EFTA groep, waarin vyf van de zeven landen zitting hebben, die de Vry- handelsorganisatie vormen. Dit zyn En geland, Zweden, Denemarken, Oosten rijk en Zwitserland. Finland, dat tot die organisatie mag toetreden is ook meteen in deze Cibep toegelaten. Boven deze twee groepen staat dan het algemeen presidium, waarvan de Belg Gonthier voorzitter is. De voorzit ters treden om de twee jaar af. Voor zitter van de EJE.G.-groep is de heer Gerke uit Lippstadt, Duitsland. Deze is ook de stichter van de N.V. Eurobol, een vennootschap van Duitse importeurs van bloembollen. Vice-voorzitter is de heer H. Homan uit Oegstgeest. De Efta-groep wordt geleid door de Engelsman J. Brown, met de Deen Kibbenich als vice- voorzitter. Belangrijke plaats De oprichters hebben erkend, dat Ne derland als leverancier van siergewassen een bUzonder belangrijke plaats inneemt. Men sprak af, dat er altyd een Neder lander in de tóp zitting zou hebben. Het secretariaat is ook in Nederland geves tigd namelijk by de Bond van Bloem bollenhandelaren. Algemeen secretaris is mr. F. B. M. Nederveen, die zeer veel voor de totstandkoming van deze nieuwe organisatie heeft geUverd. Men is overeengekomen dat ieder be sluit unaniem genomen moet worden. Dit is by internationale onderhande lingen gebruikeiyk, maar men heeft het voorzichtigheidshalve toch maar in de statuten opgenomen. De heren hebben tevens vastgesteld, dat men moet proberen de handel in haar geheel te bezien, omdat dit de eni ge methode is om de moeiiykheden in de overgangsfase te boven te komen. Met de producenten zal men nauw gaan samen werken, eventuele geschillen zullen ge- zameiyk tot een oplossing worden ge bracht of zo nodig aan de Economische Commissie worden voorgelegd. Men is zeer verheugd, dat deze orga nisatie tot stand is gekomen, omdat zelfs de best ingewyden zich nog geen dul- deiyk idee hebben kunnen vormen over de vorm, die de tuinbouw eens zal kry- gen. Er zal veel geschipperd moeten worden voordat de streng geleide econo mie in de Nederlandse tuinbouw zal zyn aangepast aan de vryheid in het buiten land. Of andersom. Het meest is men benieuwd naar de oplossing van de con troverse bloembollen-bolbloemen. Als dit niet goed geregeld wordt dan dreigen vele kleine familiebedryfjes in het bui tenland ten onder te gaan, doordat een gedeelte van hun gewassen van de markt kan worden geconcurreerd, zy zullen dan weer als klant van de bloembollen exporteurs verloren gaan. Grote haast In 1967 zou alles al „rond" moeten zyn. Vandaar de grote haast die ook deze or ganisatie maakt. Is men nameiyk niet capabel om zyn eigen ideeën te verdedi gen dan zal de Economische Commissie zelf beslissen. En dat zyn zeer deskun dige heren, die de Euromarkt boven per- soonlyke belangetjes laten prevaleren. Advertentie bovendien voorzien tegen huidirritatie tegen transpiratle-geur anti-septisch verlengt de t levensduur Nina en Fretlerik even in Nederland Het bekende zangechtpaar Nina en Frederik vorige week in Genève in het huweiyk getreden heeft gisteren enige uren in Nederland vertoefd. Tus sen vele engagementen door hadden zy even de tyd de familie van baron Fre derik van Pallandt te bezoeken. Gister morgen arriveerden ze uit Hamburg, gingen daarna even naar Den Haag en Amsterdam, waarna ze om vier uur weer op Schiphol waren om de reis naar Kopenhagen te aanvaarden. In de Deense hoofdstad zullen ze voor de televisie en radio optreden. Verder hebben ze ln oktober voorstellingen in Helsinki, Stockholm, Beriyn en vele an dere Westeuropese steden. Tegen Kerst mis zullen ze optreden in het Londense I Savoy-theater. Daarna gaan ze zich toeleggen op hun liefste wens: de film. In januari van het volgende Jaar beginnen ze met de opnamen voor een Oostenrijkse pro- duktie. De organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking erkent reeds Ja ren het belang van een uitbreiding van de distributie en consumptie van diep gevroren vis. Zo bracht in 1950 een aan tal experts, namens deze organisatie een bezoek aan de Ver. Staten om de wer king van de vrieaketting welke loopt van producent naar consument te be studeren. In 1955 werd in Kiel onder auspiciën van het door de OEES inge stelde Europese Produktiviteits Bureau (E.P.A.) een conferentie gehouden over het onderwerp „verbeterde kwaliteit en verpakking van bevroren vis", terwyi in 1959, eveneens door de EPA te Neuwied een byeenkomst werd georganiseerd wel ke de verbetering van de distributie en de verkoop van visseryprodukten in de detailhandel tot onderwerp had. Enkele jaren geleden maakte de EP.A. een begin met een onderzoek naar de verkoop en consumptie van bevroren vis in verschillende OEES-landen. Het op dit onderzoek betrekking hebbende rap port kwam onlangs uit. Het bevat vele voor het visserybedryf interessante ge gevens over de produktie. het vervoer, de groothandel en de kleinhandel van diepgevroren vis. Aan dit rapport is het volgende ontleend. Het diepvriezen van vis is geen uit vinding van de laatste jaren. Eskimo's en andere volken woonachtig in de pool streken hebben reeds gedurende eeuwen gebruik gemaakt van de daar heersende lage temperaturen om hun levensmid delen gedurende lange tyd tegen bederf te vrywaren. Hoewel in de periode van 1750 tot 1900 reeds belangryke ontdek kingen werden gedaan met betrekking tot het conserveren van levensmiddelen door middel van koude, kwam toch pas omstreeks 1930 het snelvriezen voor eco nomische doeleinden in de Ver. Staten op gang. Als een gevolg van de voor de tweede wereldoorlog heersende depressie, vond verkoop van verpakte diepgevroren levensmiddelen toen nog slechts op be trekkelijk geringe schaaal plaats. Na de oorlog kon evenwel met betrekking tot de produktie en verkoop van diepvrles- produkten van een werkeiyk dynamische ontwikkeling worden gesproken. In de Ver. Staten, de grootste producent van diepgevroren levensmiddelen, wordt de gemiddelde jaarproduktie per hoofd der bevolking op 27 kg geschat: artikelen als consumptie-ys, eieren en dergeiyke zyn hierin niet begrepen. In Zweden, de belangrijkste producent van diepgevroren levensmiddelen in West-Europa, lag dit gemiddelde in 1958 op 2 kg per hoofd der bevolking. Mocht de produktie in West-Europa een zelfde ontwikkeling gaan doormaken als in de Ver. Staten het geval is, dan liggen er nog enorme uitbreidingsmogeiykheden van de produktie en verkoop van diep gevroren levensmiddelen. Blykens een statistiek, gepubliceerd door de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (FAO) was de wereldproduktie van vis in 1956 circa 29 miljoen ton, waarvan 2.2 miljoen ton bevroren. Verse vis vertegenwoordigde een hoeveelheid van 12.3 miljoen ton. Kwaliteit In het rapport wordt uitvoerig stilge staan by de factor „kwaliteit". Bij het publiek blykt in vele landen nog een ze kere reserve te bestaan tegen het artikel „diepgevroren vis". Een van de belang- rykste oorzaken van dit vooroordeel is, dat in de beginperiode onvoldoende zorg werd besteed bij de keuze van de vis, die werd diepgevroren. Nog te vaak wordt gedacht, dat diepvriezen de kwaliteit van de vis kan verbeteren. Dit is echter een onjuiste gedachte. Uitsluitend vis, welke inderdaad vers is op het moment van diepvriezen kan een eindprodukt van goede kwaliteit opleveren. Van groot belang is de temperatuur waarbij diepgevroren vis wordt opgesla gen. Proeven hebbben uitgewezen dat ge stripte zeevis bij 29° C. na 8 maanden nog goed was en by 9° C. slechts 1 maand. Onder „goed" wordt in dit ver band verstaan, dat de smaak overeen komt met die van het verse produkt De wyze waarop de vriesketting is sa mengesteld verschilt van land tot land. Er zyn voorbeelden van grote visserij- maatschappyen, welke niet alleen een vangapparaat bezitten, maar ook het vriezen aan de wal en de verkoop van diepgevroren vis in eigen winkels ver zorgen. Vooral in West-Duitsland en Groot-Brittannië wordt deze integratie aangetroffen. Voorts hebben in enkele landen kleinhandelaren in levensmidde len centrale verkooporganisaties ge vormd. Verkoopmethoden De verkoopmethoden, welke de groot handelaren in West-Europa toepassen, vallen uiteen in twee hoofdcategorieën. Het eerste systeem kan het beste om schreven worden door ..vooruitverkopen" dat wil zeggen de goederen worden ver kocht voordat ze geleverd worden. De groothandelaren verzamelen de verschil lende orders en voeren deze uit zodra er een voldoende aantal bestellingen bin nen is. By de verkoop van diepgevroren vis in Noorwegen wordt een ander systeem gebezigd. Daar vindt verkoop en aflevering tegeiykertyd plaats. De be stuurder van de voor het vervoer van diepgevroren produkten speciaal inge richte wagen is tevens verkoper/verte genwoordiger, die dus ook de kleinhan delaar van advies kan dienen met be trekking tot het juiste gebruik van de containen. Vanzelfsprekend brengen het diepvrie zen en het vervoer in koelwagens grote kosten met zich mee. doch dit neemt niet weg. dat op deze wyze toch een produkt kan worden geleverd tegen eeen billyke prys ln vergejyking tot de voedings waarde en bovendien panklaar is. (Aanvoer en Afzet) die lekkere shae in de handige doos 95 ct. Men kon scherm niet ongezien binnenkomen Aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter". De Amerikaanse „Crusader", die om kwart over tien in de ochtend, een keurige duikvlucht boven ons uitvoerde, bracht even een lichtelijke verwarring op de brug van de kruiser. Omdat de radar tijdens de „sluip- gang" van het smaldeel, waarvan zoals gemeld behalve de „De Ruyter", een Amerikaanse jager en een Noorse jager deel uitmaken, niet bijstond, om te voorkomen, dat „Blauw" ons zou kunnen peilen en er ook een volledige radiostilte was gelast, konden waarnemingen van de gedragin gen van onze tegenspeler in de oefening „Swordthrust" alleen maar ge beuren met optische middelen. Ere, wie ere toekomt! „Blauw" moet „Oranje" al heel lang in de knip hebben gehad. De Atlantische NAVO-slagvloot heeft de „De Ruyter", en de twee jagers vier uur na het tijdstip, waarop officieel de strijd was ontbrand, in de waan gelaten, dat het „Oranje"-smaldeel nog steeds niet was opgemerkt. Enkele officieren -en dat waren nu niet bepaald de meest ervaren meenden, dat de gehele onderneming al voor 80% was geslaagd. Commandeur Bientjes en met hem de chefstaf Rietsma deelden, dat optimis me in gene dele. Immers men had nood zakeiyke wyzigingen moeten aanbren gen in het vaarschema. Wyzigingen, die hun oorzaak vonden in de weersgesteld heid, waardoor het uitgesloten werd de route te houden binnen de tientallen eilandjes. Dan weer was er een regengordyn, dat het navigeren zonder hulp van radar tot een uiterst riskante onderneming maakte, dan weer beperkte een mist het zicht tot slechts enkele meters. Er zat maar één ding op, meer aan de buitenkant blyven met als logisch ge volg daarvan een grotere kans op ont dekking. En zoals gezegd, „Blauw" heeft van die „Oranje"-pech geprofiteerd en vond het zaak om het om de zuid koersende smaldeel van haar ontdekking niet ver der in onwetendheid te laten. De koffie was nauw gesavoureerd, toen de „Crusader" met gierend geweld uit de wolken kwam duiken. Of hy in een werkeiyk gevecht aan zyn duik zoveel plezier zal hebben als nu, staat te bezien. Want men mag dan op het smaldeel even zyn verrast, be paald foutief is het te menen, dat nu iedere verantwoordeiyke functionaris plotseling zyn hoofd kwyt was. Het doen uitgaan van bevelen, welke bedoeld waren om een moordend vuur op de aanvaller te richten, vergde slechts se conden. „Van my heeft ie z'n portie dubbel en dwars gehad zei de kanonnier achter de 57 mm. mitrailleurs. Neen, die „Crusader" zal zyn bekomst wel hebben gehad van zyn koffie-visite. Zyn twee collega's, die even later nog kwamen buurten namen in ieder geval veel minder risico's. Ietwat schouderophalend ging com- Helder en scherp antivoord van Westelijke Grote Drie op Russische beweringen (Van onze correspondent in Bonn) De drie Westelijke geallieerden, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten willen niet dat er enige verandering komt in de vier-mogend- hedenstatus van Berlijn, aldus een brief van de Westerse commandan ten te Berlijn aan de Russische generaal-majoor Sacharow, bevelhebber van de Sovjetrussische strijdkrachten te Berlijn. De brief werd gisteren door de Franse bevelhebber te Berlijn aan Sacharow toegezonden en ook door de Franse ambassade in Bonn gepubliceerd, waarin men kennelijk de eensgezindheid in het geallieerde kamp ten aanzien van Berlijn wilde onderstrepen. „Russen volledig verantwoordelijk" De geallieerden wyzen in hun brief de Oostduitse bewering af, volgens welke Oost- Beriyn tot communistisch Oost- Duitsland behoort. Oost-Berlijn behoort, aldus de commandanten volgens een reeks tussen 1944 en 1949 tussen de Westelyke mogendheden op de Sowjet- Unie gesloten overeenkomsten, tot Ber iyn waarvoor de viermogendhedensta- tus nog altijd geldig is. De Oostduitse maatregelen van de afgelopen vier weken, die het vrye ver keer naar Beriyn verhinderen, staat vo'- Chef Staf, kapitein-luitenant ter zee H. R. Reitsma zag het toen alle maal nog zonnig in mandeur Bientjes later op de dag voor- by aan de binnengekomen mededeling van een „scheidsrechter"", dat het smal deel voor 95 buiten gevecht was ge steld. Maar één ding was in ieder geval niet weg te praten, we waren ontdekt en behoorlyk verkend, zodat, zoals de pa pieren nu lagen, het element van ver rassing in onze voorgenomen aanval op de NAVO-slagvloot, zoal niet verdwenen, dan toch in ieder geval belangryk was gereduceerd. De commandeur lachte alleen maar fyntjes toen we hem vroegen, wat zyn ilannen onder de gegeven omstandig- ïeden waren. De commandant van Hr. Ms. „De Ruyter", kapitein ter zee A. E. J. Modderman, is bepaald niet op timistisch. „Rustig blyven. Je nooit van Je stuk laten brengen en voor „Blauw" is er nog geen reden om hei te roepen, want zyn nog niet over de dam. Er is in elk geval een melding binnengekomen de radar- en radiostilte hebben we nu natuuriyk opgeheven dat „Oran jebommenwerpers" flink hebben huis gehouden onder de slagvloot. We varen nu in elk geval fullspeed naar de 65ste breedtegraad. En dan maar even af wachten Er werden nog een paar klapjes op gedaan. Het hoofd van de machinekamer, ka pitein-luitenant ter zee Pluym Mentz, die ons de dag te voren vol trots in zyn domein had rondgeleid, keek stra lend rond toen hem werd medegedeeld, dat Hr. Ms. „De Ruyter" 28 knopen maakte. „Man, hoor Je dat, het klinkt als muziek "Het leek er soms op of de „Amerikaan" en de „Noor" het maar nauwelyks konden bybenen. De avond viel snel. Maar van een totale duisternis kon moeilyk worden gesproken. Want van Oost naar West trok het Noorderlicht banen van licht door het hemelruim en schitterden mil jarden sterren. De zee, op haar beurt wilde, niet achterbUjven; zy lichtte op ln een schoonheid, die zich moeilyk liet beschryven. Moeilijk was het by het aanschouwen van zoveel schoons, ons te realiseren, dat er gewapende mach ten moeten zyn, welke voor het behoud van een vrije wereld, in paraatheid niet mogen verslappen li „Swordthrust" Voor het doen van een onverhoed se aanval op de NAVO-slagvloot heeft HM „De Ruyter" een smal deel gevormd met een Amerikaanse en een Noorse jager, ten noorden van de Lofoten. Opzet was, om on gehinderd en dus ongezien op te stomen naar de 65ste breedtegraad om vandaar uit het NAVO-scherm binnen te dringen. Dit plan misluk te jammerlyk Vervoer In het rapport wordt eveneens stilge staan by het vervoer van diepgevroren vis. Beklemtoond wordt het grote be lang van een constante lage temperatuur tydens het vervoer. In dit verband wordt gewezen op het goede werk dat verricht wordt door een internationale vereniging van wegvervoerders genaamd „Transfi- garoute Europa". Nationale groeperingen en individuele ondernemers in een groot aantal OEES-landen zyn overeengeko men, de voorschriften uitgevaardigd door het bestuur van genoemde vereniging, stipt na te komen. Met betrekking tot de standaardisatie van de technische uitrustingen van de transportmiddelen werden reeds goede vorderingen ge maakt, hetgeen uiteraard een gunstige invloed kan hebben op de doorgaans ho ge bouwkosten. gens de Westelyke commandanten in flagrante tegenstelling tot deze viermo- gendhedenoveregenkomsten. Tenslotte waarschuwen de Westelyke commandan ten de Russische collega voor enige Oost duitse belemmering van het verkeer in de luchtcorridor tussen West-Duitsland en West-Beriyn. Zy stellen de Russen volledig verantwoordelyk voor het hand haven van de veiligheid in de lucht corridor en zyn niet van plan enige beperking van de Westelyke rechten ten deze te accepteren. Deze brief is het antwoord van de Westelyke commandan ten te Beriyn op een brief van Sacharow van begin september, waarin deze de Oostduitse maatregel zonder meer rugge steun gaf. Verdachtmakingen De Westdultse Bondskanselier Ade nauer zei gisteren te Bonn voor de Bondsdagfractie van de regeringsparty, de C.D.U.-C.S.U., dat het Westen vast besloten moet zijn tegenover de Oost duitse aanslagen op Beriyn. Hy is er van overtuigd, dat de Russische minis ter-president Kroesjtsjef zijn plannen voor isolering van West-Berlijn niet heeft opgegeven. De Russen, aldus Adenauer, zullen alleen ophouden met hun anti-Westerse acties in Beriyn, als hun getoond wordt waartoe het Westen bereid is en als het Westen krachtig van repliek dient. Adenauer keerde zich tegen verdacht makingen. dat hy inzake Beriyn party- politiek zou bedryven om de Westberlynse burgemeester en kandidaat voor het Bondskanseliersschap in september. Wil ly Brandt, een hak te zetten. Zo zegt men van de kanselier, dat hy steeds gekant is geweest tegen een vooral door de Westberlynse regering gewenst bezoek van Eisenhower aan Beriyn, omdat dit bezoek de positie van Brandt zou kun nen versterken. Ook wordt Adenauer verweten de zyn regering maar weinig activiteit heeft vertoond inzake de Oost duitse actie. Adenauer zelf wees er gis teren echter (niet al te bescheiden) op, dat in het byzonder toch wel dank zy dc activiteiten van zyn regeringen en van zyn party, de CX).U., West-Berlyn en de bondsrepubliek niet door de Rus sische vloedgolf zyn overspoeld. Televisiecontract voor Hargitay jr. Zaterdag zal de Commissaris der Koningin in Zeeland de nieuwe weg over de Zandkreekdam offi ciéél openen. Met man en macht wordt gewerkt om de weg tijdig in gereedheid te hebben. JAYNE MANSFIELD zoon verdient ook mee Heel Hollywood weet. dat Jayne Mans- field. behalve de filmster-echtgenote van de „sterke man" Mike Hargitay, ook nog een gewiekste zakenvrouw is. Dat heeft zy thans weer bewezen door een contract getekend te krijgen voor haar zoontje Miklós (nog geen twee jaar oud) om op te treden voor de tele visie. De kleine Miklós zal optreden in een film, die een bepaald graanprodukt by kinderen populair moet maken, zyn moeder Jayne kennende neemt Holly wood aan, dat het bedrag niet mis zal zyn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7