GHANA BEMOEIDE ZICH MET GANG VAN ZAKEN IN KONGO Mysterieus gat nu in Heelsum Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1960 President Nkroemah gaf Loemoemba advies hoe te handelen met zijn tegenstanders President Kasavoeboe van Kongo zou zaterdag officieel de door kolonel Mo- boetoe ingestelde raad van commissarissen Installeren. De raad is belast met het waarnemen van de staatszaken terwyi de politici kibbelen. Deze officiële Instal latie duidt erop, dat Kasavoeboe de oplossing van Moboetoe heeft overgenomen als het beste middel om te voorkomen, dat in Kongo een vacuum ontstaat in de tüd dat de politici naar een vergelijk zoeken. Ook meent men er een aanduiding in te zien dat Kasavoeboe het wenselijk acht te wachten met het overdragen van de regeringsbevoegdheden aan het kabi- net-Ileo tot na de ronde-tafelconferentie. Vandaag installatie van commissarissen Ileo liet er gisteren geen twijfel aan bestaan dat hij zich beschouwt als de enige wettige premier van Kongo. Niet temin bleek hij bereid zich afzijdig te houden en de raad van commisarissen naar bulten te laten optreden. Ileo zei, dat de deelnemers aan de ronde-tafelconferentie morgen in Leo- poldstad moeten zijn. Het is op dit ogen blik nog niet bekend, hoeveel politieke voormannen zich zullen laten zien. Met spanning wordt het antwoord te gemoet gezien van premier Tsjombe van Katanga, ongetwijfeld een van de sleu telfiguren van de conferentie. Politieke waarnemers in Leopoldstad zeiden, dat van zijn houding veel zal afhangen om trent het welslagen van de conferentie. De provincie Katanga draagt plus minus zestig procent bij aan het natio nale inkomen van Kongo. Indien Tsjom be besluit de ronde-tafelconferentie bi] te wonen, zal hij vermoedelijk op ver gaande concessies inzake de provinciale autonomie, of mogelijk zelfs op een sta tenbond, aandringen in ruil voor zijn samenwerking met de rest van Kongo. De raad van commissarissen heeft zich gisteravond gekeerd tegen premier Loe moemba omdat hij rechtstreekse hulp van communistische landen had bedon gen. Woordvoerder Cardoso toonde foto kopieën van een brief die Loemoemba aan de regering van de Sovjet-Unie zou hebben gezonden met het verzoek om Michael Foot volgt Aneurin Bevan op (Van onze Londense correspondent) Michael Foot, de vurige kampioen van de linkervleugel van Labour, die enkele jaren geleden zijn Lagerhuiszetel ver loor. zal de opvolger worden van Aneur in Bevan, wiens rechterhand hij ge weest is in de periode dat Bevan de linkse aanvoerder in de partij was. Later maakte Bevan zich van de naar hem genoemde groep los in de hoop minister van Buitenlandse Zaken te worden in 'n eventuele Labourregering. De jongste nederlaag bij de vorige al gemene verkiezingen verhinderde Be van zijn doel te bereiken waarmee hij de wereldvrede meende te kun nen dienen en waaraan hij zijn vroegere politieke ambities onderge schikt maakte. Foot is de gewezen hoofdredacteur en nog altijd de grote stuwkracht van het links-socialistische weekblad „Tribune". Zijn vader Isaac Foot is een bekende liberale veteraan en een van zyn broers is Sir Hugh Foot, tot enkele weken ge leden gouverneur van Cyprus. Een an dere broer is Dingle Foot, een liberaal die enkele jaren geleden naar Labour overging en al enige jaren lid is van het Lagerhuis. Foot is de felste tegen stander van Labours partijleider Hugh Gaitskell, die hy tracht van zijn leider schap te verdrijven. Zijn verkiezing, waaraan geen twijfel bestaat omdat Bevans oude kiesdistrict ln Wales over een enorme Labourmeer- derheid beschikt, zal de dingen er voor Gaitskell in de naaste toekomst niet ge makkelijker op maken. Gaitskell heeft de party Immers de handschoen toege worpen door zich te keren tegen dege nen, die nationalisering aan de lopende band aanbevelen of althans het vergeel de partijstatuut dienaangaande onver anderd willen laten, alsmede tegen hen die zoals Foot, eenzijdig de H-bom willen opgeven. Het ziet er vooral somber uit voor hem indien Gaitskell op het partijcon gres in Scarborough het onderspit mocht delven. Foot is echter een te eenzijdige figuur om zelf partijleider te worden in geval ook Labours parlementsfractie Gaitskell de bons geeft, hetgeen echter hoogst onwaarschijnlijk is. Foot9 terugkeer in het Lagerhuis be tekent evenwel zeker na het heengaan van Bevan met wie Foot overigens naar hy zelf toegaf, niet kan wedijve ren een aanwinst omdat mensen als hij. die. zonder demagogisch te zijn het debat verlevendigen, broodnodig zijn om het parlement aantrekkelijk te houden. militaire uitrusting en wapens, en van een brief van vice-premier Antoln« Gi- zenga aan communistisch-China om hulp in de vorm van personeel, wapens en geld. Cardoso zei ook ,dat de raad van com missarissen tot de bevinding gekomen was. dat enkele landen en staatshoofden hadden geprobeerd zich met de binnen landse zaken van Kongo te bemoeien. Om dit te bewijzen toonde hij twee brie ven, die zouden zijn geschreven door president Kwame Nkroemah van Ghana. In de ene brief werd kritiek uitgeoefend op de politiek van de VN in Kongo en gewezen op de mogelijkheid van terug trekking van de troepen van Ghana uit het politieleger van de VN. Deze zouden dan ter beschikking gesteld worden van Loemoemba. In de tweede brief had Nkroemah aanwijzingen gegeven aan Loemoemba hoe te handelen met zijn politieke tegenstanders. Cardoso veroor deelde „kolonisering van zwarten door zwarten". Kerst- en nieuwjaarspost voor militairen Zeepostcorrespondentie voor militairen van land- en luchtmacht op Ned. Nieuw- Gulnea en in Suriname, waarvan het ge wenst is. dat zij de geadresseerde on voorziene omstandigheden voorbehou den vóór 25 december as. of vóór 1 Januari 1961 bereikt, moet uiterlijk op de hierna genoemde data in Nederland worden ter post bezorgd: Ned. Nieuw- Guinea 20 oktober; Suriname 30 novem ber. De verzending van zeepostpaketten voor deze militairen, welke vóór Kerst mis moeten worden besteld, dient te ge schieden uiterlijk op de volgende data: Nieuw-Guinea 5 oktober. Suriname 20 november. RESTAURATIE MARTINIKERK. Met toestemming van de kerkvoogdij van de dertiende eeuwse Martini-kerk in Groningen en de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente Groningen is een comité restauratie Martini-kerk gevormd dat zal trachten voldoende gelden te verzamelen om een grote en urgente restauratie van de deze kerk mogelijk te maken. Voor deze restaura tie. die volgens de architecten zeker een Jaar of tien zal vergen, 1b een be drag van drie miljoen gulden nodig. Waarom wordt TlfoTÏIMmJ PINDAKAAS zo veel gevraagd? Minister Roa moest in New York achterblijven Het vertrek van de Cubaanse delegatie by de Verenigde Naties uit New York is gisteren met moeiiykheden gepaard gegaan. Op het toestel waarmee premier Fidel Castro op 20 september in New York aankwam was op verzoek van een aandeelhouder van de genatio naliseerde Cubaanse luchtvaartmaat- schappy „Cubana" beslag gelegd. De be manning kreeg gisteren geen toestem ming het toestel voor vertrek gereed te maken. De Sovjetrussische - delegatie bood daarop een vliegtuig aan, waarmee Fidel Castro en 32 leden van zün gevolg naar Havanna vertrokken. Voor de minister van Buitenlandse Zaken Raul Roa en 31 leden van de delegatie was echter geen plaats meer en zy moesten in New York achterbleven. Cuba heeft by Hammerskjöld krachtig geprotesteerd tegen deze gang van zaken en het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verzocht stappen te nemen opdat de resterende leden van de delegatie zo spoedig mogeiyk kunnen vertrekken. De Cubaanse delegatie heeft er op gewezen dat het vliegtuig diplo matieke onschendbaarheid geniet. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft bevestigd dat het toestel inderdaad di plomatieke onschendbaarheid geniet. Het beslag moet echter door een rechter worden opgeheven, hetgeen gisteravond niet meer mogeiyk was. Vanochtend zal een vertegenwoordiger van de Ameri kaanse regering de stelling van diplo matieke onschendbaarheid van het toe stel voor de rechter verdedigen. Fluitend geluid als van gierende granaat Na YVormer heeft nu ook Heelsum een mysterieus gat in de grond. Het is gis termiddag omstreeeks 12 uur ontstaan. Op dat ogenblik was mevrouw Van Vlo ten van de boerderij „De Kamp" in de tuin by haar huis. Plotseling hoorde zij een fluitend geluld, dat zy herkende als het gieren van een granaat door de lucht een bekend geluid voor de bewoners in deze streek uit de oorlogstyd. Het voorwerp kwam tussen het woon huis en de boerderij door, beschadigde de boerderij licht en sloeg op ongeveer 120 meter van de boerderij, dicht bij de Heelsumse beek in de grond. Ook mej. Vogel, een buurvrouw van mevrouw Van Vloten, had het geluid gehoord en het voorwerp in de wei zien inslaan. Duidelyk was een lichte rook ontwikkeling waar te nemen. De eersten, die het gat in de grond ontdekten, waren mej. Vogel en de ge pensioneerde generaal-majoor der Ma riniers H. O. Romswinckel, die op „De Kamp" woont. Hij had het geluid van het „projec tiel" niet gehoord, omdat hy op dat ogenblik juist zijn auto de garage in reed. Het gat heeft een middellijn van on geveer 30 cm en een diepte van plus minus anderhalve meter. Precies is de diepte niet aan te geven, vertelde gene raal Romswinckel, omdat het gat, ge legen dicht bij de beek, gedeeltelyk is gevuld met grondwater. Op onze vraag wat hy van het ingeslagen voorwerp dacht, gaf hij ten antwoord: „Ik zou er niets over durven zeggen. Het kan een meteorsteentje zijn, een voorwerp afkomstig van een vliegmachine of van Castro verwelkomd met twee bommen.. Twee bommen zijn woensdagavond in Havanna in de omgeving van het rege ringspaleis ontploft toen de Cubaanse minister-president, Fidel-Castro, na zyn terugkeer uit New York een grote menig te voor het gebouw toesprak. Er zyn geen doden of gewonden. Na de eerste ontploffing riep de me nigte: „Vuurpeloton, vuurpeloton". Cas tro zei over deze bom: „iedereen weet dat dit de kleine voetzoekers van het imperialisme zyn". De tweede ontploffing ontlokte aan Castro de opmerking: „Het schijnt dat het vanavond een heel dure avond voor zyne Excellentie wordt". (Aangenomen wordt dat met Zijne Excellentie de Amerikaanse ambassadeur wordt be doeld.) Castro zei in zijn toespraak dat de in de Verenigde Staten twintig miljoen negers worden uitgebuit Gouden jubileum S.R.O.A. te Breda Op zaterdag 1 oktober zal het 50 jaar geleden zijn, dat de school voor reserve officieren der artillerie werd opgericht. Dit gouden jubileum zal worden her dacht op de SROA te Breda met een reünie-diner. een „Spoetnik", maar ik waag me niet aan veronderstellingen". Hy had onmiddellyk de politie ge waarschuwd en al spoedig was de ma rechaussee ter plaatse, evenals de ge meentepolitie en de burgemeester van Renkum, mr. D. Matser van Bloois. La ter kwam ook personeel van de lucht macht en een paar auto's met militai ren. Deze zyn 's middags aan het graven gegaan maar hebben het onder zoek voorlopig gestaakt. Onder deskun dige leiding is vandaag verder gezocht. Men deelde ons nog mede, dat geen militaire oefeningen in de buurt zyn gehouden. 0 Vervolg van pag. 1 Kroesjtsjef bereid 0111 „in conclave" te gaan, zegt hij (Van onze Amerikaanse correspondent) De pogingen van de neutralen om Kroesjtsjef en Eisenhower zo niet tot elkaar dan althans by elkaar te bren gen, gaan constant door. De Russen zelf nemen geen initiatief maar Kroesjtsjef laat wel herhaaldelyk blijken dat hij tot een ontmoeting bereid is. Op een re ceptie van de Tsjechische delegatie be gon hij zelf te spreken over de manier waarop de Paus wordt gekozen: dan sluit men eenvoudig de kardinalen op, totdat zij een oplossing gevonden heb ben. De vraag van de journalisten lag voor de hand: „Bent u bereid in con clave te gaan?". Kroesjtsjef bleek prompt bereid kar- dlnaaltje te spelen, maar op dezelfde receptie verklaarde Zorin nadrukkeiyk, dat een toenaderingspoging niet van de Russen zon uitgaan. Vrywel niemand verwacht hier iets werkeiyk belangryks van een eventuele ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjef. Het voornaamste zou zyn, dat zulk een ontmoeting misschien enigszins zou bydragen tot kalmering van de gespannen situatie en bovendien zou een ontmoeting de ontwapeningsbe sprekingen opnieuw op gang kunnen helpen. Krag, de Deense minister van Buiten landse Zaken, hield gisteren een rede, waarin hy er wel voor bleek te voelen, dat bemiddelende elementen ln een nieuwe ontwapeningscommissie zouden worden opgenomen. Zulk een resultaat zou ongeveer het meeste zyn wat men van een eventuele ontmoeting op hoog niveau zou kunnen hopen. Dat zou slechts een mager resultaat zyn en daarvoor is Kroesjtsjef niet naar Man hattan gekomen, zyn doel moet geweest zyn de solidariteit te versterken tussen de communistische staten en de neu tralen. wier aantal door de toelating van vele nieuwe leden aanzieniyk is toe genomen. Behalve Mao Tse-toeng, De Gaulle en Adenauer zyn allen, die in de wereld politiek werkelijk iets te betekenen heb ben naar Manhattan getogen. Doch na het komende weekeinde zullen alle Wes terse groten reeds weer vertrokken zyn: Eisenhower is reeds weg, Her ter zou vandaag vertrekken na de rede van Macmillan, de Britse premier en zyn minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. keren woensdag terug. Couve de Murville is reeds enige dagen geleden door De Gaulle teruggeroepen. Men kan zich wel voorstellen, dat de Westelijken er weinig voor gevoelen luister bij te zet ten aan een assemblee, die Kroestjsjef tot „the greatest show on earth" heeft weten te maken. Maar of die uittocht van de Westelijken verstandig genoemd moet worden, is aan twyfel onderhevig. Men maakt het voor Kroesjtsjef wel erg gemakkelyk om straks theatraal uit te roepen: waar zyn ze nu? GISPEN MAAKT MEUBELEN VOOR HET HUIS VAN NU RANKE KLEURIGE MEUBELEN VOOR MODERNE MENSEN DIE RUIMTE WIL LEN SCHEPPEN EN REDELIJKE PRIJZEN BETALEN VOOR STUL EN COMFORT ^GISPEN ca*a'°9US ontvanflt JjJ door storting van f 0.75 op giro 879531 CULEMBORG reünie van oud-commandanten, oud-in-1 structeurs en oud-leerlingen. Het pro-1 gramma voor deze dag omvat om.; Ontvangst te 11 uur van de reünisten 1 in de Chasséekazerne door de comman- 1 dant van de SROA, luitenant-kolonel A. C. Gelderman. Om 11.45 uur ontvangt de burgemeester van Breda, mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, zelf reünist van het cursusjaar 1930, het Jubilerende gezel schap in het stadhuis. Te 13 uur volgt een lunch „te velde" op het oefenterrein „De vyf eiken" naby Gilze. In de middaguren geven de leerlingen van de SROA demonstraties. Tot besluit van deze herdenking volgt te 19 uur een Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ; DEMMENIE Haarlemmerstr. 167-171 Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ1 fl HASSELMAN V7 PANDER BINNENLAND Gisterochtend ls de 47-jarige huis schilder G. Hindaal uit Amsterdam bJJ werkzaamheden aan de gevel van de Mag- glfabrlek aan de Haarlemmerweg, tenge volge van een val om het leven gekomen. De 56-jarige alleenwonende heer F. J. Smits ls ln zijn woning aan de Bloem gracht in Amsterdam door gasvergiftiging om het leven gekomen. Buren, die de man sinds vier dagen niet hadden gezien, waarschuwden de politie, die het stoffe lijk overschot ln de keuken aantrof. Ver moedelijk ls het slachtoffer, dat doofstom was. onwel geworden en gevallen en ls ln zijn val de gasslang van de kraan losge raakt. Voor de gedeeltelijke Inrichting van tien wukgebouwen van Groene- en Witgele Kruis ln de Noord-Oostpolder, heeft prof. R. Hornstra uit Utrecht, voorzitter van het Nederlands comité voor kinderpost zegels. gistermiddag ln Emmeloord een cheque van f 30.000 overhandigd aan ver tegenwoordigers van de plaatselijke kruis verenigingen. Binnenkort zullen verschei dene kruisverenigingen van het Groene-, Witgele- en Oranjegroene Kruis ln Neder land een bijdrage ontvangen uit de kin derpostzegelactie. Het vertrek van de „Grote Beer" met een aantal lnfanterle-detachementen voor Nleuw-Gulnea. dat aanvankelijk was vastgesteld op 24 september. Is nu be paald op 30 september. Het schip, waar van het vertrek wegens reparaties moest worden uitgesteld, vaart om acht uur 's ochtends van Hoek van Holland uit. De commissaris der Koningin ln Lim burg. dr. F. Hoeben, heeft gisteren in aanwezigheid van ongeveer 750 leidende figuren uit het Nederlandse industrie- en bedrl1f6leven een nieuwe hoogoven-ce mentfabriek geopend op de terreinen van de eerste Nederlandse Cementindustrle te Maastricht. BUITENLAND Op 59-Jarlge leeftijd ls overleden de Duitse filmregisseur Harald Braun, die vooral bekend is geworden door zijn ln 1954 gemaakte film „So lange du da bist". Na het voltooien van zijn laatste film „De ambassadrice" ging Braun voor enkele dagen vakantie naar Xanten, waar hij plotseling ls overleden. Voor „Het hart van de wereld" (1953) ontving hij de Davld Selznlckprljs als de beste regisseur. Een woordvoerder van de Nicara guaanse nationale garde heeft ln de hoofd stad Managua meegedeeld, dat in de stad Leon een samenzwering ls ontdekt om de regering van president Somoza omver te werpen. Er zijn veertien arrestaties ver richt. Een Sovjetrussische geleerde heeft meegedeeld, dat er ln de Russische Cen- traalazlatlsche republieken en noordwest- Kazak6tan olie- en aardgaslagen zijn ont dekt. die de vergelijking met de olievel den ln het Nabije en het Midden-Oosten gemakkelijk kunnen doorstaan. Naar het Sovjetrussische persbureau Tass meldt ziln er ln het gebied van Bokhara oliereserves van meer dan 400 miljard kubieke meter ontdekt. Exploraties, die de laatste tijd ln Siberië gedaan werden, hebben zeer ver heugende resultaten opgeleverd. Premier Oe Noe van Birma ls giste ren per vliegtuig in Peking aangekomen, waar hij werd begroet door premier Tsjoe Enlal en talrUke Chinese autoriteiten. Oe Noe zal binnenkort een verdrag tekenen waarin Chlnees-Blrmaanse grensgeschillen zijn geregeld. Voorts zal de Blrmaanse f>remier ae viering bijwonen van het elf- arlg bestaan van de volksrepubliek China. Volgens welingelichte kringen ln Bonn heeft bondskanselier Adenauer tegenover afgevaardigden van de CDU kri tiek geleverd op de nieuwe voorstellen van president De Gaulle met betrekking tot de NAVO en de Europese politiek. Ade nauer zou bezwaren hebben geopperd tegen generaal De Gaulle's kennelijk ver langen om te tornen aan de integratie ln de NAVO. Een Amerikaanse firma heeft een elektronische buis ontworpen welke het, naar haar zeggen, mogelijk maakt vla ra dio of draad foto's over te brengen met een snelheid die 1.200 maal zo groot ls als die van de bekende procede's. In Leningrad ls een conferentie be gonnen die ten doel heeft te komen tot coördinatie van de dienstregelingen van de spoorwegen ln Europa en net verhuren van wagons. Aan het overleg nemen 210 afgevaardigden uit 25 landen deel. Op 16 oktober zullen Prins Albert en Prinses Paola In Detroit een tentoonstel ling van Vlaamse primitieven openen (de zelfde die reeds ln België ls geweest), op 19 oktober vertrekken zij naar Mexico, waar zich dan eveneens een economische missie bevindt. Tegen het einde van de maand keren zy naar Brussel terug. Een Londens kamermeisje. Gluseppl- na Manetta. heeft gisteren uit het huls van haar werkgever vier Inbrekers ver jaagd. De mannen waren het huls bin nengekomen onder het voorwendsel een tlevlsle-antenne te willen plaatsen. Giu- sepplna ontdekte echter spoedig hun ware bedoelingen. Zonder veel omhaal vloerde zij twee van hen en greep, luidkeels om hulp roepend, de twee anderen aan. met stomheid geslagen mannen namen de vlucht. Glusepplna ligt thans met enige kneuzingen ln het ziekenhuis. In delen van Cornwall zijn gisteren grote overstromingen ontstaan als gevolg van wolkbreuken. Vele dorpen staan blank. Kinderen moesten met bootjes worden gered uit de bovenverdiepingen van sommige woningen die voor driekwart onder water stonden. De bewoners hebben hun hulzen met zandzakken en vloed planken tegen het water gebarricadeerd De Noors-Britse visserijbesprekingen in Oslo zijn woensdag geëelndlgd met de afspraak dat aan de oelde regeringen zal worden voorgesteld, dat de Britse vissers nog tien Jaar tot op zes m(jl van de Noor se kust mogen vissen. Daarna zou Noor wegen zijn visserijzone tot twaalf mijl ver groten Dit wordt uit gewoonlijk welin gelichte bron vernomen. Donderdag zal er een communiqué over de besprekingen worden uitgegeven. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Ge sproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Kmerork. en solist. 21.15 Zweef vlucht ln tegengestelde richting, hoorsp. 22.15 Zng en plano. 22.30 Nws.. beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Lichte muz. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een rootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Vrouwen koor. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19 50 Pol. lezing. 20.00 Metropole-ork., solist en koor. 20.45 Panay, eiland van orkanen, lezing. 21.00 Kamermuz. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 PICTOGRAM 17 ga 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l DONDERDAG In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Spr. dr. N. J. de Jong over „Menselijke verhoudingen ln het werk milieu". 8 uur nam. Gulden Vlies: V.V.D. Lezing mr. W. J. Geertsema. 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huls. Modehuls van Strien Modeshow. 8 uur nam. Oegstgeest: Patronaatsgebouw Kunst- en filmavond Ned. Bllndenbond. 8 uur nam. VRIJDAG Doezastraat 2a: Voorlichting over Ca nada. 8 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursle naar Amerongen en Zeist. 8.30 uur voorm. Leiderdorp. Hervormde Kerk: Con cert Krynle Poot, Koos Suyker en Addle de Jong. 8 uur nam. Oegstgeest (Hofbrouckerlaan 3) Aandeelhoudersverg. Rexim Appendages N.V. 2 uur nam. Wassenaar. ZuiderhoutLedenver gadering Vrouwenvereniging tot Bevorde ring van het Geestelijk-Sociale leven. 2 uur nam. Warmond Verenigingsgebouw ,,'t Trefpunt": Ledenvergadering Warmonds Fanfare. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. MAANDAG. Schouwburg: Haags Studentencabaret „Bij laoh en ontU". 7.30 uur nam. Prediker: Feestavond Leldse Chr. Oranje vereniging. 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Stadhouderslaanschool gymnastieklo kaal) Afscheid en installatie schoolhoofd. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A Taevernler. Tot 1 okt.: werkd. 105 uur; 'szondags 15 uur; na 1 okt.: werkd. 1"—4 uur; '8 zondags 14 uur (Tot 17 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling kinderteke ningen Drie-Octoberfeest 1959. Tot 1 okt.: werkdagen: 105 uur; 's zondags 15 u.; na 1 oktober 104 uur; 's zondags 14 uur; op 3 oktober 1012 uur voorm (tot 5 oktober) Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Tentoonstelling „'s Konlngs Rok" Werkd.: 105 uur. 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 1—5 uur nam (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees" (Tot 31 oktober) BIOSCOPEN Trianon: „Angst". 18 Jr. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Tien seconden van de hel" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Sweet smell of suc cess". 18 Jr. Studio: „Hiroshima, mon Amour". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De boekaniers". 14 Jr. Werkda- fen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30. .45. 7 en 9.15 uur Lldo: „Ik heb gezondigd". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Misdadige meisjes". 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De man die ver- dwynen moest". 14 Jaar. Astra-theater Wassenaar vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Zon der moeder" (Der 6Chönste Tae meines Lebens) Alle leeft. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Waterloo bridge" met Robert Taylor. 18 Jaar. Donderdag: 2.30 uur en 8 uur „De ge vangene van Zenda. 14 Jaar. Zondag en woensdag: 2.30 uur „Lopen of liften" Alle leeft. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopendApotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 2 40 Gram. 2.45 Avondoverdenklnj» 23.00 Olrelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 De wereld van vandaag, lezing. 20.40 Fllmprogr. 21.00 Leocadla. t.v.-spel. VOOR VRIJDAG 30 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het an dere. lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Orgelconc. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regerlngsultz.: v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carlllonbespellng. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.25 Voordr. 14.50 Orgelspel. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 1T25 Accordeonmuz. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het plat teland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nlews. 20.00 Nws. 20.05 Bljbelbespr. 20.10 De dichteres Christine D'Haen, lezing. 20.20 Dichters van deze tijd. lezing. 20.35 On bekend. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.00 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VP RO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10 05 Gram. 10.35 Chansons. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 13 45 Vraagbaak voor vrouwen. 14.00 Gram Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken 16.30 Zang en orgel. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Ama- teursmuz. 18.50 Regerlngsultz.: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. v d. mllit. 20.30 Metropole-ork. en solist. 2i.00 Het gaat U alles aan, toespr. 21.10 Lichte muz. 21.30 Cabaret. 22.00 Lichte muz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Evangelie, de „blijde Boodschap", lezing. 22.55 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e Hjn, van 18—20 uur) Eugène d'Albert „Tlefland". Muziek drama ln 1 voorspel en 2 bedrijven op tekst van Rudolph Lothar naar Angel Gui- mera. De opera speelt zich deels af op een hoogvlakte van de Pyreneeën deels in de Spaanse laagvlakte van Catalonlë aan de voet van de Pyreneeën. Personen: Sebastlano. een rijk grondbe zitter. Paul Schöffler. bariton; Tommaso, de dorpsoudste. Oskar Czerwenka. bas: Mo- rucio. molenaarsknecht, Eberhard Wach ter. bariton; Martha. Gré Brouwensteln, sopraan; Pepa, Judith Hellwlg. sopraan; Antonia. Ruth Nixa. sopraan; Rosalia, Kerttu Metsala, alt; Nuri. Dodl Protero. sopraan; Pedro, Hans Hopf, tenor en Nan do, Waldemar Kmentt, tenor, herders. In dienst van Sebastlano. Verder: het koor van de Weense Staatsopera het Weena Symphonle Orkest. Dirigent: Rudolf Mo- ralt. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Do cumentair progr. 21.05 Rep. 21.20 Film. 21.45 Sportprogr. 22.05 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12 00 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Schoolradio. 15.00 Vragenbeantw. 15.30 Geluidskron. 16.00 Ork.conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Klank beeld. 20.00 Ork.conc. (Om 0.45 Lezing) 21 30 Qulzprogr. 22.00 Nws. en comm. 22.35 Gram. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.31 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Fabrleksfanfare en so list. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en lichte muz. 1T30 Nws. en fevar. progr. (Om 18.29 nws., weerber. en ichte muz.) 18.40 Sportber. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Popul. liedjes. 20.30 Nws. en hersengym. 21.15 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.) 22.30 Nws. en sport. 2.40 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. en Ita liaanse muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Volksmuz. 17.00 Nws 17.40 Amus.muz. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. 19.20 Operamuz. 21.45 Nws. 23.35 Muz. voor strljkork. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.-conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Karr A" 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 3->4 in.: 12.00 gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram (verv.) 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13 15 Orgelspel. 13.40 Gram. 13.45 Orgel spel (verv.) 14.00 Operamuz. 15.00 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 V d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Liede ren. 20.00 Klass. muz. 20.35 Kunstkalel- doscoop. 20.50 Klass. muz. (verv.) 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Groe ten v. mil. uit Kongo. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.00 Werken v. Bel gische componisten. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Luik. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) f a Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zllrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon licht bew. licht bew licht bew. half bew. half bew. mist mist zwaar bew half bew. geh. bew. zwaar bew, onbewolkt zwaar bew. regenbul regen zwaar bew. zw. bew. mist licht bew. regen regen regen zw. bew. licht bew. regen regen regen onbewolkt zw. bew. onbewolkt licht bew onweer licht bew. onbewolkt zw. bew. •3 iï ss 0 3 14 4 14 4 14 6 14 2 13 2 14 2 12 3 14 5 14 7 7 ono 1 l'l 2 0 nno 9 12 w.stll 14 o 3 16 o 2 14 ono 2 13 w.stll 12 zo 2 19 nw 6 19 wnw 3 21 nnw 4 11 ono 2 14 0 8 0.3 11 0.1 10 6 12 9 15 0.1 1 13 1 0 nw 2 14 w.stll 16 nno 1 18 w 1 14 w.stll 16 o 1 15 zzw 3 25 no 2 23 w.stll 31 w.stil 25 zzw 6 22 15 11 12 1 10 0 16 0 15 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2