!!i« Onderwijs, kunsten, wetenschappen hebben 248 miljoen méér nodig Zeer binnenkort nota van Cals over uitbreiding hoger onderwijs Dalend leerlingental bij L. O., sterke stijging bij het V.H.M.O. Tv-reisbeurzen Snelle ontwikkeling wetenschap laat geen tijd tot bezinning Loop der bevolking te Leiden VIERKANTE Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 september 1960 Zesde blad no. 30164 Plannen voor bijna 400 gymnastieklokalen (Speciale berichtgeving) Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal volgend jaar, zo blijkt uit de thans verschenen Memorie van Toelich ting bij de begroting voor 1961, f. 248 miljoen méér uitgeven dan dit jaar. Het eindcijfer van de begroting is immers van f. 1.421 miljoen jopgevoerd tot f. 1.669 miljoen, zodat Defensie op de voet gevolgd wordt. Voor de gewone dienst is f. 238 miljoen extra uitgetrokken. Voor het wetenschappelijk onderwijs, zo verklaart minister mr. J. M. jL. Th. Cals, is ook voor 1961 weer een belangrijke verhoging nodig als gevolg van de uitbreiding van het docerend personeel en de weten schappelijke staven. De toeneming van het aantal leerlingen, kweke lingen en studenten maakt het voorts nodig, dat met een groter aantal te verlenen studietoelagen rekening wordt gehouden, terwijl daarnevens ook hogere bedragen dienden te worden uitgetrokken ten behoeve van de openluchtcreatie, jeugdvorming, volksontwikkeling, lichamelijke vorming en sport, radio, televisie, kunst en cultuur, restauratie van Bonumenten en natuur- en landschapsbescherming. Met nadruk wordt verklaard, dat ook het komende jaar de voornaamste zorg voor de minister zijn de voorziening van de onderscheidenen takken van onder wijs met bekwame leerkrachten en de bouw van een voldoende aantal scholen en lokalen. vens bekend om terzake gefundeerde ge volgtrekkingen voor het komende jaar te kunnen maken. Hoewel de stijging van het totaal aantal leerlingen bij het VHMO naar verwachting minder sterk zal worden en over enkele jaTen zelfs ge heel tot staan zal komen, neemt de gro tere stijging van de bezetting van de Bouwverwachting 1959 werd overtroffen De stijging van het bouwvolume van ,260 tot f.275 miljoen zal aan de secto- :?n voortgezet en hoger onderwijs ten ioede komen. Omtrent de produktie '59 deelt de minister nog mede, dat de ver lichtingen werden overtroffen. Beliep iet programma f.210 miljoen, de pro- duktie behaalde het bedrag van f.232 alljoen. In de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht moest echter :ot beperking worden overgegaan gezien ie situatie op de bouwmarkt. Per 31 de- tember '59 was in de sector scholen voor een totaal van f150 miljoen nog géén Rjjksgoedkeuring verleend. In hoeverre iet mogelijk zal zijn het in het bouw programma '60 voor de onderwijssector ipgenomen produktiebedrag van f260 ciljoen te bereiken, is thans nog niet te werzien. De gegevens over het eerste tilfjaar staan nog niet ter beschikking. Minister Cals heeft overigens het voor- amen in een vijfde nota inzake bouw- tolumen voor het onderwijs een uitvoe rige toelichting te verschaffen op het Souwprogramma scholen 1961. Beurzen Van '54 af zo wordt verklaard «draagt de toeneming van het aantal wnvragen om toekenning van een Rijks- ludietoelage rond 20%. Ook voor de stu diejaren 1960-'61 en 1961-'62 moet met dergelijke stijging rekening worden (thouden. Een aanzienlijlke verhoging tan de uitgaven voor beurzen en rente loze voorschotten acht de minister dan ook voor 1961 noodzakelijk. Dient het aantal gesubsidieerde oplei- ilngsscholen voor kleuterleidsters een beperkte) uitbreiding te ondergaan, •oor het gewoon lager onderwijs kan in 361 een (voortgaande) daling van het antal leerlingen worden verwacht. Het gebreid lager onderwijs blijft daaren- (gen de bijzondere aandacht vragen. De aelle groei van deze tak van onderwijs codzaakte dan ook tot het treffen van en aantal noodvoorzieningen zoals aan- telling van niet-bevoegden en vakon- lerwljzers voor rekening van het Rijk. In onderwijzers behoefte kon worden voorzien Met betrekking tot het kweekschool- nderwijs vermeldt de memorie van toe- Ichtlng dat het aantal geslaagden een «zienlijke stijging te zien geeft. Voor 960-'61 is opnieuw een vermeerdering in het aantal leerlingen te verwachten, linster Cals acht het dan ook verblij- «nd, dat door deze grote toeloop in de «hoefte aan onderwijzers, die door de trlaging van de leerlingenschalen sterk il toenemen, zal kunnen worden voor- len. Deze grote toeloop doet echter tevens vraag rijzen, zo voegt de minister er «arschuwend aan toe. of het niet oodzakelijk is deze toeloop thans reeds fat af te remmen. In ieder zal een zorg- nldige selectie thans meer dan ooit ge- Tenst zijn. Ten aanzien van de ontwikkeling van e bevoegdheidsituatie bij het voorberei- !end hoger en middelbaar ondeirrwijs ijn momenteel nog onvoldoende gege- HOGERE KUNSTSUBSIDIES (Speciale berichtgeving) Zijn voor 1961 de begrotingsposten oor opdrachten aan componisten, cho- wgrafen, letterkundigen en beeldende nnstenaars opnieuw verhoogd, en heeft olnister Cals het voornemen tot uit- relding van de additionele honorering foor de medewerkers aan letterkundige jjdschriften over te gaan, daarnaast ijn verschillende muziek-subsidies ver- oogd, evenals die voor opera en ballet. Wat het toneel betreft: „Studio" zal sn hogere subsidie ontvangen, doch iet betrekking tot de andere gezelschap en heeft de minister slechts rekening '•houden mete en bescheiden en normaal teres. Vooralsnog is de minister geneigd f steeds stijgende kosten der toneel- tzelschappen enigszins af te remmen en ten belangrijke subsidie-verhogingen te te staan. Gezien de wenselijkheid tot handha- Ing en opvoering van de documentaire Hm-produktie, de nog steeds stijgende roduktiekosten, wordt het voor dit doel itgetrokken bedrag verhoogd. Werd voor lonumentenzorg in 1960 f 7,5 miljoen Itgetrokken, voor 1961 is f 9,75 begroot. Subsidies scholen Blijkens de thans ingediende begro- ing van O., K. en W. heeft minister :als onder meer het voornemen: subsidie in uitzicht te stellen voor ie R.K. H.B.S.-b te Lisse en voor de tfdeling middelbare school voor meisjes *an het Chr. Lyceum te Leiden, De r.k. lagere nijverheidsschool 'oor jongens te Oude-Wetering komt h aanmerking voor subsidie. hoogste klassen eerst thans een aanvang. De ontwikkeling zal dan ook met nauw lettende zorg gade geslagen dienen te worden, temeer daar Juist bij een aan tal ln de laatste jaren gestichte (nog niet volgroeide) scholen bijzonder grote moei lijkheden bestaan bij de bezetting met bevoegde leraren. Onder deze omstandigheden wordt het stichten van nieuwe scholen in het al gemeen nauwelijks verantwoord geacht. Nieuw reglement voor eindexamen In verband met de stijging van het aantal eindexamenkandidaten welke zich naar verwachting in de komende Jaren nog in versterkte mate zal voort zetten zijn nieuwe eindexamenregle menten ontworpen, teneinde het drei gend ernstig tekort aan geschikte gecom mitteerden en deskundigen te ondervan gen. De minister verwacht dat de regle menten dezer dagen in het Staatsblad kunnen worden gepubliceerd. Lichamelijke vorming Met betrekking tot de lichamelijke vor ming in schoolverband wordt opgemerkt, dat voor het jaar 1960 voor het lager on derwijs ongeveer 60 urgentieverklaringen voor de bouw van gymnastieklokalen zijn verleend, terwijl dit aantal ln 1961 naar schatting 75 zal bedragen. Verwacht wordt verder, aldus de me morie van toelichting, dat in het tijdvak 1960 t.e.m. de eerste helft 1962 met de bouw van circa 135 gymnastieklokalen en hulpgymnastieklokalen bij het nijver heidsonderwijs zal kunnen worden be gonnen. Per 1 januari dit jaar waren er bij deze tak van onderwijs 211 lokalen, terwijl er 69 in aanbouw waren. Voor het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs wordt verwacht, dat in d© jaren 1960 en 1961 in totaal 108 gymnastieklokalen gereed zullen komen. Subsidiëren bibliotheken (Speciale berichtgeving) Met alle waardering voor hetgeen de locale overheid zich aan uitgaven ge troost bjj de steun aan het bibliotheek wezen, moet worden geconstateerd, zo verklaart minister Cals in de Memorie van Toelichting bij de begroting 1961, dat nog verscheidene lokale subsi dies niet of nagenoeg niet boven het door Rijkssubsidievoorwaarden-921 ver eiste minimum uitgaan, zulks terwijl de lokale minima verhoudingsgewijs bij de in de laatste jaren gestegen rijks subsidies ten achter zijn gebleven. Als gevolg van de ingewikkelheid van de aan de subsidiering der vele en veelsoortige bibliotheken klevende pro blemen en met name door de vaak uiteenlopende meningen op dit terrein, kon de studie van een algehele herzie ning van de Rijkssubsidievoorwaarden- 1921 nog niet tot een einde worden ge bracht. Daar hiermede nog enige tijd zal zijn gemoeid, zullen enkele nood zakelijke wijzigingen, zoals rechtstreek se subsidiering aan de provinciale bi bliotheken, in de bestaande regeling moe ten worden opgenomen. In de lectuurvoorziening voor blinden heeft de toepassing van de geluidsband een zodanige vlucht genomen, dat de minister zich voorstelt, op basis van het rapport van de technische commissie, voor gesproken boeken en gesproken tijdschriften voor blinden, in overleg met de betrokken particuliere instan ties, een parate subsidieregeling vast te stellen. De minister van O., K, en W. acht het van groot belang de mogelijkheid te scheppen, talentvolle creatieve krach ten in de gelegenheid te stellen zich in het buitenland te orienteren op het gebied van de televisie. Voor de hier aan verbonden uitgaven is een bedrag van f.30.000,- uitgetrokken. Dit bedrag kan zowel degenen, die in dienst zijn van de N.T.S. en de om roeporganisaties, als degenen, die niet in dienst van deze instellingen zijn, ten goede komen. De minister zal een adviescollege, dat hem adviseert over de toekenning van deze reisbeurzen, instellen. (Speciale berichtgeving) Minister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het voornemen zo blijkt uit de Memorie van Toelichting, gevoegd bij de begroting 1961 voor zijn departement zeer binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten Generaal een uitvoerige nota inzake de uitbreiding van het hoger onderwijs in te dienen. Zoals bekend, heeft er reeds een uitgebreid vooroverleg plaatsgevonden naar aanleiding van de rapporten van de commissie spreiding hoger onderwijs en de commissie spreiding technische hoger onderwijs, beide op 2 oktober 1959 ingediend, terwijl ook de universiteiten en hogescholen hun adviezen hebben uitgebracht. Afstemmen op optimaal gebruik Zowel op het nationale vlak als op internationaal niveau dient het weten- schaps- en hoger onderwijsbeleid te wor ds afgestemd op een optimaal gebruik van de beperkte beschikbare mid delen van personele en materiele aard. Dit zal voor een klein land als Neder- Niet achterblijven! Intussen wenst de minister er de aandacht op te vestigen, dat, naar in het bijzonder uit de nota inzake de uitbreiding van het hoger onderwijs zal kunnen blijken, verschillende vraagstuk ken met betrekking tot de organisatie en de structuur van het hoger onder wijs nog nader moeten worden bestudeerd c.q. worden uitgewerkt. Daarbij staat de minister duidelijk voor ogen, dat de ontwikkeling van de wetenschap en van de maatschappelijke behoefte aan hoger onderwijs in een dusdanig hoog tempo plaats heeft, dat de tijd helaas te dikwijls ontbreekt voor diepgaande bezinning op en zelfs nauw gezette bestudering van de maatregelen, welke nodig zijn om ervoor te zorgen, dat ons land in zijn ontwikkeling, waar bij de wetenschap een steeds belang rijker rol speelt, niet achterblijft en bovendien in staat zal zijn tot het leveren van een waardevolle bijdrage aan het potentieel van de vrije wereld. Eervol verschijnsel heeft ook nadelen Minister Cals noemt het een ver heugend verschijnsel, dat in brede uni versitaire kring en daarbuiten begrip is gegroeid voor de nieuwe plaats van wetenschap en hoger onderwijs in een snel veranderende wereld, zonder dat daarbij de betekenis van de eigen waarde en het eigen karakter van de weten schap uit het oog wordt verloren. In dit verband verdient te worden gerele veerd, dat de Nederlandse hoogleraren en andere wetenschapsbeoefenaren in het internationale milieu dikwijls een grotere rol spelen dan op grond van het bevolkingsaantal van ons land zou mogen worden verwacht. Hoewel dit een verheugend verschijnsel is, dat niet al leen eervol is voor de betrokkenen, hun leermeesters en de instellingen waaraan zij zijn verbonden, doch dat ook bij draagt tot het aanzien van Nederland in de wereld, meent de minister dat het onverstandig zou zijn de ogen te sluiten voor het gevaar, dat te vaak een beroep wordt gedaan juist op prominente wetenschapsbeoefenaren, om deel te ne men aan internationale manifestaties en andere activiteiten op het gebied van de wetenschap. In deze overweging ligt een belang rijke reden waarom hjj in voorkomende gevallen steeds nadrukkelijker waar schuwt tegen het gevaar van onnodige duplicering door internationale organi saties, welke zich bezig (gaan) houden met wetenschaps- en hoger onderwjjs- aangelegenheden. land in vele gevallen betekenen, dat in de komende jaren een maximale inspan ning zal worden verlangd van hen, die aan de voorbereiding en uitvoering van dit beleid deel hebben. Het is voorts duidelijk dat zij die rechtstreeks bij deze zaken zijn betrokken de him op te leggen taken niet kunnen vervullen, indien zij niet de beschikking krijgen over de daartoe nodige hulpmiddelen. Ook de Nederlandse gemeenschap als geheel zal derhalve bereid moeten zijn zich de daaruit voortvloeiende finan ciële offers te getroosten. De minister is van oordeel, dat de inzet: het behoud van een eervolle plaats voor Nederland in het wereldbestel, die inspanning ten volle waard is. Specialistenprobleem Over de regeling van de opleiding van medische specialisten is, zo wordt voorts verklaard, na jarenlange besprekingen, overeenstemming bereikt met de Ko ninklijke Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst. Er zal een centraal college worden ingesteld, dat de eisen vaststelt, te stellen aan de op leiding, de opleiders en de opleidings inrichtingen. Onderzocht zal in dit ver band worden, of een gedeelte van de kosten, aan deze regelingen verbonden, ten laste van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kan komen. Dit jaar reclanie-tv in de Tweede Kamer De toegezegde nota over de reclametelevisie zal in het thans begonnen parlementaire zittings jaar bij de Tweede Kamer der Staten Generaal worden ingediend Izo verklaart minister Cals in zijn Memorie van Toelichting. In de week van 15 fot en met 21 sept. 1960 GEVESTIGD V. A. van Laarhoven en fam., kantoor bediende, Churchllllaan 63; A. Westphal en fam., schrljfm.monteur, Lammen- schansweg 149; H. van Rhijn en fam., kantoorbediende. Langebrug 101; M. P. Hoogduin en fam.. bedrijfsleider, Zoeter- woudseweg 100; S. P. de Wit en fam., manufacturler, Bevrijdingsplein 44; B. J. Meesters en fam., militair, Lorentzkade 67; W. J. M. P. Goddijn en fam., leraar, Serlngenstr. 29a; J. C. Hakemulder, elek- tro-technicus, Morsweg 102; G. E. de Hol lander, verkoopster, ab. Utr. Jaagpad t/o. 48; C. G. Erades, 11. verpleegster, de Goe- Jestraat 40; H. Bink, militair, de Gene ste tstr. 98a; J. van Klaveren, kraanma chinist, abè t/o. H. Coster6tr.; N. J. Dijk, onderwijzeres. Hoge Rijndijk 144; P. J. de Haan, Witte Singel 10; A. E. T. Bouman, laborante A.Z.. v. Slingelandtln. 4; E. C. van Zoen, Beatrlxstraat 33; M. M. J. Steenman, verpleegster, Tesselschadestr. 33a; J. A. Lodder-Borman, Utr. Jaagpad 17a; A. Beerman, Witte Singel 18, J. E. Kentie, Rapenburg 122; T. van der Zalm, Witte Singel 81; A. A. Kuyp, Hoge Rijn dijk 27; J. van Weeren, Magd. Moonsstr. 9a; A. C. Ringers, Oude Vest 27a; M. S. Hoogmoed, Coornhertstr. 24; A. P. M. Speekenbrink, Titus Brand6maln. 33; J. G. Lammers, Plantsoen 93; W. T. Wenc kebach, Kllkspaanweg 13; S. Emld, Kllk spaanweg 18; J. P. Richardson, Bllderdijk- str. 4; J. Molenaar stewardess, Burggra- venlaan 246; A. P. P. Burgersdijk, Lljster- str. 32; E. H. Koen, Witte Singel 10; G. A. Brongers, leraar MO, Lammenschans- weg 67; S. van Baren, kelner, Sophia- straat 82; W. Lodder, 11. verpleegster. Me relstraat 23; J. J. Huisman, de M. v. Streefk.str. 43; A. C. EUJzen-Roeleveld, Konlnglnnelaan 2a; P. T. A. van der Stap Hugo de Vriesstr. 6; J. M. den Hollander, P. Paaltjenspad 7; K. A. Zijlstra. Stlel- tjesstr. 1; P. R. van Rijn, Hoge Rijndijk 134; A. de Lange, de Sltterlaan 77; C. J. G. Beek, Jullanastra&t 79; H. van Ma nen. Witte Rozenstr. 12a; W. G. C. Mjjns- sen, Zonneveldstr. 3a; B. G. Wehry, Utr. Jaagpad 19; E. Schouten, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; W. Kuijt, 11. verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; G. C. Hoedema- ker, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Bruins, 11. verpleegster. Rijnsburger weg 10; C. P. Jongeneel, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; E. Lagendijk, Klok- steeg 15; W. Boucherie, Oude Singel 162; G. J. Prangsma, Kagerstraat 16; H. B. Stouten, Drlftstraat 120; J. A. van Win gerden, kantoorbediende, Jan van Hout kade 34; G. Smit. buschauffeur, Tromp straat 52; K. G. Schouten, naaister. Plan tage 16; N. Schoemaker, Dlefsteeg 6b; Jhr. O. de Savornln Lohman. Noordelnde 47; R. J. Kerkhof. Oude Rijn 54; A. A We zelenburg. Rijnsburgerweg 120a; L. W. J. van Velsen, verpleger A.Z.. Hoge Mors weg 74; C. J. M. van Duin. hulp in de huish., Morslaan 63; E. H. Dedert. Ko nlnglnnelaan 26; C. van Bochove, Steen- schuur 7a; A. P. Stok. Stille Rijn 11; R C. D. E. Hasekamp. Kllkspaanweg 10; J. M. G. van Loo, militair. Groenhoven- MARKTBERICHTEN str. 2; E. K. de Jongh, Schelpenkade 47; G. Weimar, bediende stomerij, W. de Zwii- gerlaan 121; D. Bins, Oude Vest 47- P 'udshoorn, landarbeider, ab. Haarl.trek- vaart; J. J. H. Maschhaupt. Stleltjesstr. 43; G. L. H. ter Kulle, de Sltterlaan 110; J. van Werkhoven, ass. huishouding, Lijs terstraat 5; W. H. van den Dool, Drie Octoberstraat 15a; H. C. Hulskens. Marls- laan 29; R. Wlggers( Ambonstraat 11b; M. G. M. Landman, Kaiserstraat 3; W. van Nood-Schram, Zeemanlaan 1; D. J. Tim mermans, Doezastraat 27a; D. C Buljs, Duyvendakstraat 13; A. A. de Jeu. kraam verzorgster, le Binnenvestgrt. 30; H. Groe- nevelt. Boerhaavelaan 21; P. c. Flor. 11. maatsch werkster. Vondellaan 32; A. van Heuven, kleuterleidster. Hoge Rijndijk 132; D. J. Moll, Witte Singel 90; M. A. van der Stok. Lorentzkade 53; J. A. van Gennlp, N. der Waalsstr. 43; J. B. M. ten Bosch, Jan van Goljenkade 11; J. M. van Holst, Middelweg 36; R. R. Kossman. Lljsterstr. 19; A. Jallnk-Verlinde, onderwijzeres. Pa pengracht 5; A. J. Snelderswaard. metaal- draaier, Ververstr. 36; W. Palenstljn. Rijns burgerweg 5; M. M. Vollemans. Fred, van Eedenlaan 3; M. P. Meurs, arts, Zoeter- woudseslngel 20; G. J. W. Mens. kruide nier. Hoge Morsweg 58; H. J. Erades. timmerman, Langestraat 63. VERTROKKEN H. van Bommel en fam., Modderman - str. 4, nr. Helmond, Mierloseweg 7a; E. Lucas en fam., de Gene6tetstr. 8. nr. Kat- wyk, Pr. Beatrlxlaan 73; A. A. Trouw borst en fam., Zoeterw.weg 102 nr. Cana da; E. Gans en fam., Roodenburgerstr. 60 nr. Dubbeldam, Bar. v. Boetzelaerlaan 90; J. J. van Koperen en fam., Witte Singel 106 nr. Hazerswoude, Dorpsstr. 202; H. J. Busch en fam., Lljsterstr. 11 nr. Leider dorp, Mauritsslngel 142; T. van Bohee- men en fam., Jonvossensteeg 47, nr. Oegstgeest, Dorpsstr. 39; A. van Vugt en fam., ab. Haarl.trekvrt., nr. Oosterhout, Boschstr. 124; C. L. van Schooten en fam.. Hoge Morsweg 58 nr. Noordw.hout. 's-Gra- vendamseweg 2; W. A. J. Janssens en fam., de Goejestr. 4 nr. Roosendaal en Nispen, Perd. Bolstr. 11a; P. J. Brussaard en fam., Papengracht 5 nr. Amerika; D. A. van Es. óbrechtstr. 42 nr. Rotterdam, Toepad 120; W. A. Slere, Rooseveltstr. 23 nr. Utrecht. Marlaplaats 60 bis; G. Brus- sé-Brand, Middelweg 32 nr. 's-Graven- hage, de la Reyweg 588; V. H. van den Oever, Roodborststr. 40 nr. Wassenaar, Julianawbg 6; H. J. M. Reuters, Leeuwe- rlkstr. 4 nr. Rotterdam. Strevelsweg 138a; J. W. J. Frying, Joh. de Wlttstr. 49 nr. Leeuwarden, Vredeman de Vriesstr. 18; W. J. M. Touw. Witte Singel 18 nr. Frankrijk; C .de Graaf, Zoeterw.weg 62 nr. Rotter dam. Goede Hoopstr. 21a; J. van der Ham -Van Es. Lammenschansweg 130 nr. Groot Brittannlë; G. F. Herfst, Plantsoen 69 nr. Hilversum, Vaartweg 89; J. Hoogervorst, Varkenmarkt 7, nr. Llsse. 3e Poellaan 39; S. van Noord. Noordelnde 2a nr. Rotter dam. Toepad 120; C. R. Koster. Noord elnde 2a nr. Den Helder, Buitenhaven 5; A. Kamsteeg, Noordelnde 2a nr. Den Hel der. Buitenhaven 5; J. A. van der Werff, Telderskade 4. nr. Katwijk, ab. ws. ,.Mar- nel" llgg. Valkenb.weg; C. Beutiok-Koop- man, Os en Paardeln. 18. nr Hillegom. 2e Loosterweg 144; G. C. Walter, Ma- LEIDEN, 29 september Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: druiven 128-164, andijvie 23-34, pronkbo- nen 17-29, snijbonen 74-110, stambonen 49-88, kroten 7-11. kroten, gekookt 19-25. rode kool -15. groene kool 1015, postelein 48-57, prei 10-18, 6plnazle 33-60, spruiten 23-78, tomaten 20-75, uien, Picklers 22- 20. drielingen 10.30,-10.70, middeltyn 7- 7.40, middel grof 5.40-6.10, grof 6.80, was peen 10-17, winterpeen 7-9, witlof 75-139. Per 100 stuks: meloenen 26-65, bloemkool 10-40, knolselderij 12-23, komkommers 8- 26, sla 5-14.70. Per 100 bos: bospeen 16- 18. peterselie 10-13.40, selderij 6.70-12. AALSMEER, 28 september C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling GA.: Snijbloe men: Gerbera 30-49, Calla 10-25, Clematis 40-66, Bouvardla 35-60. Chrys. (gr.) 45-80. idem (kl.) 10-25 per stuk. Iris 90-160, Fre- sia 80-160. Omlthogalum 30-66, Dahlia I (gr.) 15-31, Idem (kl.) 10-23, Cyclamen 35-70 per bos. Anjers: rood 10-19, roze 10-19, wit 8-14, Orchid Beauty 12-25, per j stuk. Rozen: Better Times 4-10, Rosalan- j dia 6-12, Parel van Aalsmeer 6-14, Geh. Dulsberg 15-27, Pechtold 6-12, Verschu- j ren 4-8, Towny Gold 6-14, Mad. Ofman 7-16, Baccarat 25-44, Montezuma 15-29, Stokman 7-12, Sweetheart 5-12, Nymph 20-41, per stuk. BOSKOOP, 28 september „De Bos- koopsche Velling: Butterfly 220-180, Duis burg 140-200, Rosalandla 100-60, Pechtold 260-180, Offmann 260-140. gemengd 80- 110, White Butterfly 560, Vlerlanden 340- 260, Better Times 220-180, Headley 240- 110, Newyorker 280-160, Sweetheart 130- 160, Nymph 270-3, Else Poulsen 100, Aria 100-90. White Sweetheart 50-80, Fire King 300-190. Geplozen Chrysanten: roze 230- 180, Tros-chrysanten roze 52, wit 52. geel 72, lila 58. Generiumpluimen 150, Cydo- nla met vrucht 570-490, Clematis Le Coul- tre 180. Anemonen 37. Physalls 130-100, Pernettya plant 56-49 klein, Idem 230-210 groot. Vuurpijlen 60-23, Pernettya ge mengd 280-220-150. idem rood 250-200, Coloneaster 180-110. Calicarpa 1150-880- 490. Sneeuwbes 55-95, Herfstasters 14. So- lldaeo 32, Slmiclfuga 24-37, Asters roze 11, Idem rood 16. KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 septem ber Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 2.10-3.30. Idem A2 2-5.30, idem BI 1.40-2, Idem Cl 1.50, idem C2 1.20-1.40, bloemkool Al (per 100 st.) 23-43, idem A2 13-35, Idem BI 16-34, Idem B2 10-24, bos peen (per 100 bos) 28-34, andijvie 28-35, groene kool 7-9. prlnsessenbonen 41-70, uien (per kist) 1.30-1.60, pronkbonen 36- 51, sla (per 100 st.) 10-13, spitskool 23- 24, peterselie (per 100 bos) 13, spinazie 42, knolselderij (per 100 st.) 19-23. Aan voeren: waspeen 66.000 kg., waarvan 16.000 kg. voor export werd verkocht; bloemkool 12.000 stuks, waarvan 3.000 stuks voor export werden verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 28 september BloemenveilingAsters 13-32, Ornithoga- lum 27-60, Irissen 47-66. Fresia's 16-61, Anemonen 16-23. Dahlia's 18-32. Chry santen: Shlrlev 37-66. Marianne 29-41. Old land Scepter 50-67, Clazina Mary 41-56. Chatsworth 33-59. Delightfull 41-58, Crimson Champion 57-73, Cotswald Flame 55-64, Beryl 51-75, Salamander 53-59, Pinksmoor 65-71 per bos. Idem geplozen; Goldene sonne 10-13, Sheila 9-16, Carna val 10-12, Junnlfer Pear 18-20. Breitner 9-15, Evelyn Bush 17-19. Medallion 8-15, Champion 9-11, New Princess 9-15, George Wilson 11-17, Devils Cap 13-15. Mlgoll 8-16. White Jov 12-23. Regalia 8-14. Witte Veder 16-21. Millersdale 9-13. Am. Anjers: Roze Sim 8-11, Rode Sim 8-12, Quien Sim 7-9, Witte Sim 8-10, Fanfare 7-10, Harvest Moon 7-10, Brenner 5-10, G. J. Sim 8-9, Rozen 5-15, Babyrozen 7-25 per stuk. Met het m.s. „Keerkring" is gis~ teren een contingent militairen van de luchtmacht naar Ned. Nieuw- Guinea vertrokken. De minister van Defensie, ir. Visser inspecteerde de troepen aan boord kort voor het vertrek. MEER METERS UIT EEN g£TE IRIPOUN doerastr. 15 nr. Rotterdam, Dr. Mole- waterpl. 40; U. G. Perthel. Oude Singel 26 nr. Duitsland; F. H. G. Tan, Boerhaave laan 23 nr. 's-Gravenhage, Nieuwe Ha venstraat 2b; D. T. Klers, Rijnsburgerweg 5 nr. Rotterdam, Ooltgensplaathof 108; J. C. A. van der Sluys. Haagweg 43 nr. Oegstgeest. Akelellaan 59; A. J. W. Peek, Hugo de Grootstr. 9 nr. Schiedam, Nas- saulaan 53; O. A. Wolda. Groenhovenstr. 8. nr. Voorburg, Dr. Blookerstr. 40; K. Kegel, Bakh. Rozenb.str. 39, nr. Wage- nlngen, Emmapark 19a; Jonkvrouw C. W. van Weller, Zoeterw.singel 20 nr. Oegst geest. Warmonderweg 80; A. de Hoop, Meerburgerstr. 16, nr. Leiderdorp. Rese- dastr. 32; T. R. E. Uffen, Maarsman- steeg 12a, nr. Oegstgeest. Pr. Bernhard- laan 50; L. T. M. M. Mols-Oomes, Dlef steeg 6b nr. Rotterdam, Burg. F. H. v. Kempensingel 7; D. A. M. van Meegen, Acaciastraat 1, nr. Ermelo, Elspeterweg 123; M. J. M. Feltz, Vreewljkstr. 10, nr. Tilburg, Bredaseweg 18; E. H. C. M. Ver hoef. Rijn- en Schiekade 36, nr. Maas tricht, St.-Servaasklooster 14; J. Walter, Kllkspaanweg 25 nr. 's-Gravenhage. v. Soutelandelaan 121; A. H. Visser, de Ge- nestetstr. 4, nr. Utrecht. Leldsekade 93; J. W. Buma, Rijnsburgerweg 18 nr. Alphen a/d. Rijn, de Smethstr. 21; C. de Wolff. Fagelstraat 2. nr. Almelo, Rondhulsstr. 12; T. Gast-Ter Kulle. v. Swletenstr. 47 nr. Hilversum. Soestdijkerstraatweg 52; M. Jongsma, Rijnsburgerweg 4 nr. Gouda. Westhaven 18; M. van Heijnlngen, Tlt. Brandsmaln 3. nr. Nijmegen. Dr. Cl. Noor- duijnstraat 5; J. P. P. Webbers. P. de la Courtstr. 42 nr. Oegstgeest. Akelellaan 75 G. W. C. A. Swart, Hogewoerd 150a nr. Groningen. Ln. v. d. Vrilheld 27; F. M. Kellenbach, Nieuwsteeg 2 nr. 's-Graven hage. van Heutzstraat 25; A. Moerland. Lokhorststr. 22 nr. Eindhoven, M. van Coehoornlaan 13. Groenteveiling: Tomaten A 55-70, idem B 53-67, idem C 50-65. Idem afw. 20-41. Kropsla I 5-12, Idem II 3-7, andijvie 19- 30. bloemkool 10-27, kassnybonen 86-100, Idem stek 41-55, dubb. stambonen 49-68, Prlnsessenbonen 61-70, pronkbonen 15- 24 per 100 kg. RIJNSBURG, 28 september Bloemen veiling Flora: Tros-Chrysanten: Peter Pan 85-90, Shirley wit 85-90, Filmster 90-95, Soucy 80-85, Shirley crème 75-80, Tllly 70- 75, Chatworth I 75-80, Herfstasters: Cli max 40-42, Elta 25-28, Physalls 100-105, Fresia wit 40-42, Golden Yellow 45-48. per bos. Am. Anjers: Sim Derby 11-13, Sim wit 7-11, roze 8-12, Sir Max Arthur 14- 15, Fanfare 11-12, Tamgerlna 14-15, Sky line 10-12. Anemonen 5.60-6. Helianten 3.70-4, per 100. Geplozen Chrysanten: Breitner 13-14, Migolie 11-13, Evelyn Bush 24-26, Gerbera I 23-25 per 6tuk. RIJNSBURG, 28 september Groen teveiling: waspeen 9-22.50, andijvie 24-29, groene kool 8.80-9.90, uien 4-8, rode kool 4-7, per 100 kg. Selderij 10.40-13, peterse lie 11.80-13.20. per 100 bos. Bloemkool 11- 43. per 100 stuks. TER-AAR, 28 september Groente- velling: Tomaten export: A 64-78, idem B 57-65, Idem C 52-68. tomaten binnen land: A 20-41, Idem B 2046. idem C 20-27, Idem CC 20-21, Idem bonken 22-27, kas- snljbonen 85-1.01. Idem stek 38-51, na- tuursnybonen 37-79. stokprlnsessenbonen 50-54, stamprlnsessenbonen 47-62, spek- bonen 36-56, witte pronkbonen 17-26, spi nazie 10-17, postelein 27. waspeen 10-14, andijvie 18-30. Idem B 12-14, groene kool 10-15, augurken 14-63, komkommers stek 9-10. witlof 77. Idem afwijkend 32-46, aardappelen 7, kroten 4-9, uien 2-9, rode kool 7-9, alles per kg. Sla 5-14, bloem kool A 31-33, Idem B 20-22. Idem C 10. komkommers 15-32. alles per stuk. Bos peen 18-21. boskroten 3, alles per bos. Stoofsla 30 per kist. Appelen: Glorie van Holland 12-15, Guldelingen 9-15, Zoete appelen 10, Goudrelnetten 15-16, Trans parant de Croncela 15-16. Peren: Confe rence 10. Leglpont 28. St.-Remy 11, Emyll d'Hyst 7, alles per kg. GOUDA, 29 september Kaasmarkt: Heden zlln aangevoerd 147 partyen kaas, eerste kwaliteit noteerde 2.20-2.27. tweede kwaliteit 2.11-2.19 en extra kwaliteit 2.28- 2.60. BARNEVELD, 29 september Veluwse Elerafzetverenlglng. Weekaanvoer circa 1.100.000 stuks, waarvan er thans 491.047 ln velling werden gebracht. Handel ma tig. Notering: eieren van 44/50 gr. f9.10- 10.59. 50/55 gr. f 10.80-12.68. 55/60 gr. f 12.87-14.20. 60/65 gr. f 14.40-15.15. 65/69 gr. f 15.11-15.20. alles per 100 6tuks. Elervelllng S.B.E.: Aanvoer 851.652 st. Handel matig. Notering: eieren van 55/60 gr. f 12.59-13.71, 60/64 gr. f 13.79-14.73, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer circa 2.100.000 st. Handel kalm. Notering: klppeëleren 60/6S fr. f 14.15-15.25, algemene prijs f 14.70 per 00 stuks. Kiloprijs f 2.36 op oaBls 62.5 gr. Henneëleren 4§/52 gr. f 8.75-11.65, kilo prijs f 2.04-2.24; 63/57 gr. f 12-13.65, kilo prijs f 2.27-2.39. Ladingklerken pogen aanvoer van vlees te verhinderen De meer dan 1500 stakende lading klerken, die nu al vele dagen lang het grootste deel van de Londense ha vens hebben lam gelegd woensdag lag 't werk op 134 schepen volkomen stil, ter wijl slechts 20 schepen werden gelost of geladen hebben enkele tientallen pos ters naar het vliegveld van Southend gestuurd om te trachten het wegtran sport van het per vliegtuig uit Rotter dam aangevoerde vlees naar Londen te verhinderen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17