Hier was het wèl zo goed! Radio moet eigen weg blijven gaan naast tv" N.C.R.V.-televisie gaat ook meer aandacht besteden aan actualiteit N.R.U. overweegt mogelijkheid om ook s nachts uit te zenden Hedenavond 9 uur: Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 september 1960 Derde blad no. 30164 De N.C.R.V. was gisteren de laatste in de rij der omroepverenigin gen, die hun plannen voor het komende seizoen aan de openbaarheid prijs gaven. En zoals we reeds meer beluisterden tijdens die serie pers conferenties „ook hier wordt het heilige voornemen gekoesterd om meer en meer de nadruk te gaan leggen op de actualiteit. Snelheid van be richtgeving en commentaar is een van de grote voordelen van de radio tegenover de televisie en men is vast van plan deze voorsprong uit te buiten. De N.C.R.V. zal wat de radio-programma's betreft zeker reke ning houden met de snelle groei van het aantal televisiekijkers, maar daarnaast zal zij haar eigen weg blijven gaan. Immerszij is zich bewust van haar verplichting tegenover de twee miljoen gezinnen, die nog altijd uitsluitend op de radio zijn aangewezen. f T».i i ~a.nC niaar" is de ingewikkelde titel met een U ltDreidlllff vail Steil toespeling op het beginsignaal in de stu- C rlin Hpf. w Derhalve zal men zich toespitsen op de actualiteit. De ochtend- en avond edities van de Radiokrant „Vandaag" zijn geplaatst op tijdstippen, dat een leder kan luisteren. Daarnaast zal men waar mogeijk bij grote gebeurte nissen onmiddellijk radio en televisie in schakelen. Dat deed men reeds in het verleden en de N.CR.V. wijst in deze met begrijpelijke trots op de prestaties van Alfred van Sprang tijdens de Kon- gocrisis. Deze omroepvereniging zal ech ter de staf van buitenlandse medewer kers, waar dat binnen het kader van de thans enge financiële armslag mogelijk is, uitbreiden om in de toekomst nog meer op dergelijke uiterst belangrijke gebeurtenissen over de grenzen te kun nen reageren. Maar niet alleen over fle grenzen, ook In ons eigen land. Zo zal het parlement meer aandacht krijgen. In het verleden was dat niet mogelijk, omdat de eis werd gesteld een integrale uitzending van het Kamerdebat te maken, hetgeen teveel tijd en vaak te weinig boeiend geweest zou zijn. Nu deze eis is vervallen kan men gemakkelijker de hoogtepunten van het parlementaire jaar voor de micro foon brengen. Verzekerd werd, dat de N.C.R.V. bij de begrotingsdebatten zeker van de partij zou zijn. Voorts zal het element van dienstver lening in de radio worden opgevoerd. Wat het muziekprogramma betreft wordt er naar gestreefd in het middag uur en de vroege avond het ontspannen de element te laten prevaleren. Op het gebied van het gesproken woord wordt gezocht naar nieuwe vormen, opdat alles wat minder statisch (men zou zelfs wil len zeggen plechtstatig) woord. Forum, discussie, interview en dergelijk ziet men als middel om dit gestelde doel te be reiken. In het avondprogramma zullen wat minder z.g. „vaste rubrieken" worden opgenomen om wat groter variatie mo gelijk te maken en waar nodig de actua liteit weer in te schakelen. Op vrijdag avond komt er een zeer gevariëerd pro gramma met vele facetten (lichte muzi kale inleiding, korte hoorspelen, muzi kale bijdragen, filmbeschouwing, radio- journalistiek e.d.) zonder vast patroon, dus met een mogelijkheid tot verrassing. De Steravond blijft op donderdag, maar gaat nu weer rechtstreeks de ether in. „Attentie rood ontspannen dio. Het wedstrijdelement wordt er door de jeugd ingebracht. Scholieren van middelbare scholen gaan onderling hun intelligentie testen met zelfontworpen vragen. Hoofdprijs: reis naar de Zwitserse ber gen. Nieuw op deze avond is „Lieden in last", waarin verschillende nog niet met name genoemde auteurs zullen voort- breien op het thema: verwikkelingen van personages uit „Last", een denk- Uit de lange lijst van hoorspelen (maandagavond) lichten wij de opdrach ten die Will Barnard en Aart Romijn hebben gekregen om bijzondere hoor spelen te schrijven voor de hoogtepunten van het kerkelijk jaar. Will Barnard schreeef ook een experimenteel hoorspel „Je moet hier niet zitten dromen", dat de N.C.R.V. voor de microfoon zal bren gen. Van Roderick Wilkinson van de B.B.C. wordt op 7 november een eerste amusant familiespel gebracht op het thema „Doe het zelf". De jeugd krijgt vijf spannende seriehoorspelen. „Wijd is de wereld" is een uitzending, waarin zendingsarbeiders en andere me dewerkers door middel van een band opname-apparaat van de rimboe uit contact kan opnemen met het „thuis front". De eerste aflevering is morgen. Bij het gesproken woord zien wij o.a. een nieuw programma op hoog intellec tueel niveau op donderdagavond half twaalf. De kleintjes kunnen luisteren naar „Tuffi" een nieuwe strip van Jaap ter Haar ter opvolging van de veel beluister de „Saskia en Jeroen" en Ernst-Jan en Snabbeltje. „Tuffi" is erg bij de tijd, want het is een elektronisch figuurtje, dat ook de kleinsten vertrouwd kan ma ken met onze tijd van kunstmanen en aardsatellieten. Op oudejaarsavond een muzikale komedie Muzikale komedies Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct. Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Fockink is beter Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur f 8.3S PER HELE LITER In d« handige kneepflei ZEEROUDE GENEVER I WF| de geheide gebeide van Wynand Fockink - Anno 1679 TV zonder Kennedy en Nixon Het naar onze smaak belangrijkste deel van het televisie-programma gis teravond werd ons grotendeels onthouden Het was namelijk niet mogelijk gebleken het debat tussen Nixon en Kennedy tijdig overgeseind te krijgen uit Amerika. Het journaal bood er ons 'n klein stukje uit. Het viel ons op dat de heer Nixon er bijzonder vermoeid uitzag, en dat Kennedy bereid is het verlies van blanke stemmen in de zuidelijke staten te ris keren; hij kwam tenminste zeer open hartig uit voor zijn bezwaren tegen rassendiscriminatie. Die rassendiscriminatie kwam aan het eind van het programma nog eens ter sprake in een uitzending uit het Zen dingscentrum van de Gereformeerde Kerk. In de avondwijding, die ds. W. Fijn van Draat daar uitsprak voor nieuwe cursisten, veroordeelde hij „de rassen waan die de wereld vanuit christelijk Europa besmet". De sfeer in dit zen dingscentrum leek ons behoorlijk open hartig en er wordt behoorlijk gewerkt. „We zitten niet de hele dag te peinzen wat we moeten doen met die boze wereld", zei directeur ds. Richters in een vraag gesprek met Herman Felderhof. De heer Peter van Campen, die in dit NCRV-programma weer zijn rubriek „Attentie" presenteerde, hield zich dit maal verre van politieke onderwerpen, wat wel zo goed was, omdat de mening van de heer van Campen, die eens zonder nadere toelichting Soekarno met Hitier vergeleek, en die van ds. Fijn van Draat nogal uiteenlopen. En politieke verdeeldheid zou het toch al enigszins disparate programma van gisteravond wat moeilijk gemaakt hebben. In „Attentie" werden we herinnerd aan de fameuze tocht van de K XVIII, en staatssecretaris Roolvink gaf een hel dere, zij het wat schoolmeesterachtige uiteenzetting over de situatie van lonen en prijzen. Alfred van Sprang, die nu blijkbaar wel weet hoe het in Kongo verder loopt, gaf een reportage uit La Courtine, „in de buurt van Clermont- Ferrand, als u dat wat zegt", zoals de heer Van Campen wat slordig opmerkte. We hebben genoten van het verhaal dat Piet Römer vertelde. Dat verhaal zelf had niet zeer veel om het lijf, maar Römer bracht 't met vele sublie me penoze-gebaren en het decor aange kleed met etalagepoppen was heel gees tig. Pi Scheffer introduceerde weer vele artiesten van de grammofoonplaat, niet alle even belangwekkend. Het gaf ons enige onheilige vreugde een overigens onbenullig zangeresje in dit NCRV- programma te horen zeggen, dat ze iets „hartstikke leuk" vond; persoonlijk von den we het gesprek met Gerard Boedijn over brass-bands en zijn toelichting op een eigen compositie „hartstikke leuk". Ook het interview, dat Scheffer met zich zelf had over de OK Wobblers, was een aardig grapje. AD INTERIM Evenals bij de radio zal de N.C.R.V. voor de televisiecamera in het komende seizoen meer aandacht aan actualiteiten gaan besteden. In verband daarmede wordt de rubriek „Attentie" tweemaal in de vier weken uitgezonden n.l. op woensdag en vrijdag. Op maandag, don derdag en zaterdag zal het programma steeds een actualiteitenrubriek van 10 minuten bevatten onder de titel „Memo". Vanuit de Singer Concertzaal te Laren zal op de maandagavonden een inter nationaal journalistenforum drie kwar tier aan het woord zijn onder leiding van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst. Naar die avond is ook „Van grote naar kleine K" verschoven. Op de woensdagavonden zal een aan tal culturele programma's een plaats vin den. Godfried Bomans heeft zich bereid verklaard deze winter een aantal vrien den te ontvangen. Dramatische produkties Een lange lijst van dramatische pro dukties, die voor het komende seizoen op het programma staan, werd ons gis teren voorgeschoteld: „Thunder on Sycamore Street" van Reginald Rose, „Some talk of Alexander van Clive Exton, „The barber of Stam ford Hill" van Ronald Harwood. en „Dangerous Interlude" van F. Wyndham Mallock. Voorst uit het klassieke reper toire „Iphigeneia in Taurië" van Goethe met Ank van der Moer in de titelrol. Verder een dramatische kroniek van oud-testamentische gegevens door Frans Hesmerg samengesteld uit de stukken over Koning David van Joost van den Vondel. De Haarlemse journalist P. W. Franse schrijft een televisiebewerking van „lUistoire de Jonas" van Edmond Pidoux. De samenwerking met vaste toneelge zelschappen wordt uitgebreid, doordat het Ensemble Arena in het eerste kwar taal van het volgend jaar driemaal in kinderstukken van Mies Bouhuys zal optreden. Leden van het gezelschap Puck komen met „La sua parte della storia" van Luigi Sqarzina voor de ca mera en toneelgroep Theater wellicht met „Dorp in opstanding" van Lope de Vega. Voor de blijspelen gaat de N.C.R.V. kiezen uit „Hobson's choise" van Harold Brighouse, „Anthony and Anne" van S. John Ervine, „Mon ami Pierrot" van Claude Tervagne en „The enchanted cottage" van Sir Arthur Wing Pinero. Prof. dr. Greitemann bereidt thans een speciale adaptatie voor van de klucht „Eisenbahnheiraten" van de Weense volkschrijver Johann Nestroy. David Koning met liedjes van Jelle de Vries. „Forum" uit Enschede brengt weel een opera, maar ditmaal uit de studio. De zaterdagavond krijgt een nieuwe inhoud. Jelle de Vries en Jaap Molenaar schrijven een kleinkunstprogramma, dat tegen een muzikale komedie zal moe ten aanleunen. Uit studio III komt onder leiding van Dick van Bommel een programma van drie kwartier „Na- rinade" met een elastische formule, zo dat men met muziek, zang en grapjes alle kanten uit kan. Vaste medewerkers zijn orkest en vocale groep onder leiding van Harry de Groot en Bueno de Mes- quita. Aan de dagsluiting gaat dan nog een aflevering van de Amerikaanse film serie „Vader weet het beter" vooraf. Op de vrijdagavond komt Dick van Bommel met kleinkunsprogramma's. Het eerste in deze serie zal verzorgd worden door jong talent, daarna door het Salz- burger Marionetten Theater en in decem ber door Bueno de Mesquita. Zondagavond De zondagavond blijft evenals in het verleden gereserveerd voor dramatische produkties, hetzij televisiespelen, hetzij documentaires, zoals over ouden van dagen, over Ameland en over loodswezen. De dagsluitingen zullen behalve door predikanten ook zo nu en dan verzorgd worden door niet-theologen en voorzover mogelijk zal ook de serie „In gemeen schap" worden voortgezet. Op de zaterdagmiddagen zal voor de kleinere kinderen een nieuwe serie lied jesprogramma's gebracht worden met Piet Ekel en het kinderkoor van Hans de Jong. terwijl het marionettenspel „Coco en de vliegende Knorrepot" zal worden voortgezet. Tweemaal gaat de N.CR.V. een proef doen met een muzikale komedie; op oude jaarsavond een verkorte en gedeeltelijk vernieuwde versie van „Alle wegen gaan naar Amsterdam" van het duo Mies Bouhuys-Walter Kous, later gevolgd door de Engelse vaudeville „Meet me by moon light" van Anthony Lesser, vertaald door Voor de wat grotere kinderen hopen wij dit najaar uit te zenden het spel „De schat van Lourens Coster" van Pieter Nierop. Zoals reeds opgemerkt, zal vanaf 1 januari een serie in samen werking met de toneelgroep Arena wor den uitgezonden. Gedrukte teksten onder N.T.S.-journaal Ten behoeve van slechthorenden zal begin volgend jaar het NTS-journaal worden voorzien van gedrukte teksten, zoals dat ook bij in Nederland geïmpor teerde buitenlandse films geschiedt. Tijdens de in de Utrechtse Jaarbeurs gehouden wereld-dovendag is met klem om dergelijke onderschriften verzocht. Dit verzoek werd dus prompt ingewilligd. De redactie van het NTS-journaal kan op dit ogenblik "nog niet zeggen wanneer met het aanbrengen van de onder schriften een aanvang kan worden ge maakt. Op het ogenblik worden er druk proeven genomen. In ieder geval hoopt men er spoedig na nieuwjaar mee te kunnen beginnen. Als de financiën het toelaten (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Radio Unie onderzoekt thans de mogelijkheid om ook radioprogramma's na twaalf uur over één of beide zen ders Hilversum uit te zenden. Dit deelde het bestuurslid van de NRU, mr. H. v. d. Veen gisteren mede tijdens een persconferentie van de NCRV en als directeur van deze om roepvereniging voegde hij er meteen Op zonnige dagen is het een verrukking de herfst in zich op te nemen. Uw ganse wezen wordt ervan vervuld, als ge wandelt door de bossen, waardoor de zon schit tert en een gulden waas door en op bomen en bladeren doet schijnen. Onlangs, daar waar een der mooiste plekjes van ons land ligt en men zich tegelijkertijd volle dig in het buitenland kan wa nen. heb ik er intens van geno ten: daar rond de Duivelsberg by Beek en Berg en Dal. De uitzichten worden er tel kens tot een wondere openba ring. Een heilige stilte omvangt u en ge begrijpt welhaast niet. hoe het zó stil kan zyn in een zó woelige wereld Vroeger, als kind, wandelde ik hier rond op Duits ge bied. Nu, na de grenswijzi ging is het Hollands geworden. Toén was het er al geheimzin- nis omdat het iets spookachtigs had en ge ieder ogenblik een smokkelaar kon ontmoeten. Nu is 't er nog even geheim zinnig, ook al is er van smokke laars geen sprake meer. omdat _r van dit bedrijf de aardigheid allang af is. Er zyn op dit grensterrein tus sen twee landen oeroude chólets en villa's in totaal vervallen staat, omdat niemand weet of het hier Holland zal blijven of weer Duits zal worden, waarom de oorlogsschade-commissie nog geen vergoeding heeft uitge keerd. Tot zo lang kijken de eigena ren liever de kat uit de boom. Daarvóór in het „eigenlij- lyke" Nederland in de tijd van de alweer opgehe ven elektrische bergtram „Mooi Nederland" geheten rijzen de schilderachtige bungalows aan de lopende band op. Ze passen zich harmonisch aan bij de om geving, zo vlak bij de Duivels berg, waar in vroeger eeuwen de heksen wel gedanst móéten heb ben. In uw verbeelding ziét ge ze: in alle grilligheid tussen de gril lige boomtakken, die als de hek sen zélf zijn. Te middernacht een beangsti gend. huiveringwekkend en te vens fantastisch gezicht, waar aan het denken u zélfs midden op de dag. ais ge hier rustig rond wandelt, obsederen kan. Tóch razen de mensen langs de moderne auto-heirwegen snel langs dit alles. Ze ryden liever dagenlang in hun kleine, bedompte wagentjes ver weg, inplaats van te genie ten van het zicht op de zonover goten „Elyzeese velden", die plotseling voor u opdoemen, wanneer ge van „De Oorsprong" te Beek uit, heel steil omhoog gaat over de smalle bospaadjes. Een uitzicht, dat in het zo hooggeroemde Schwarzwald niet te verbeteren zou zijn! En ge bent blij en gelukkig, dat er zo dichtbij ,in uw eigen land, nog zulke dierbare plekjes zijn, waar het moderne toerisme geen kabalig hoogtij kan vieren, omdat ze wat in vergetelheid zijn geraakt in een tijd, waarin de schetterende reclame voor de ..vreemdelingenindustrie" een ieder naar elders roept. Laat de mensenhorden maar optrekken naar ver en nóg ver der. Hier in de eenzame, vertroos tende stilte rond mij was het wel zo goed! FANTASIO aan toe, dat de NCRV er zeer gepor teerd is. Maar later gaf hU ons te ver staan, dat ook de andere omroepver enigingen ervoor voelen. De plannen stuiten alleen nog op financiële moei lijkheden. Anderhalf miljoen Wanneer men voor de realisatie de toestemming van de minister en de me dewerking van Nozema en PTT heeft gekregen, zou jaarlijks alleen aan zen- derhuur, exploitatie e.d. een bedrag van zeer ruw geschat anderhalf miljoen gulden moeten worden uitgetrokken. En dat betreft dan nog niet de kosten van de programma's die ten laste van de omroepverenigingen zullen komen. Want het leidt geen twijfel, de dan nieuw ter beschikking komende zend tijd zal worden verdeeld over de om roepverenigingen. Wanneer tussen 12 en zeven uur over beide zenders uit gezonden. zou worden betekent dat een zendtijduitbreiding van ongeveer 25%. Een andere regeling zou dus de be staande verhoudingen geheel scheef trekken. Nieuwe omroepwet Maar die kosten kan men thans niet bestrijden. De luisterpot laat het niet toe. De hoop is nu gevestigd op de nieuwe omroepwet. Wanneer daarin zou worden vastgelegd, dat de kosten van de Wereldomroep ten laste komen van 's Rijks schatkist, dan zouden de omroepverenigingen voldoende armslag krijgen om ook 's nachts in de ether te blijven. En uit de woorden van mr. v. d. Veen kregen wy de indruk, dat het dan ook niet lang meer zou duren. On getwijfeld zouden vele nachtelijke ar beiders er dankbaar voor zijn. Lijdensweg De voorzitter van de NCRV. mr. A. B. Roosjen, had echter al eerder gewezen op de lijdensweg van deze nieuwe om roepwet. De Kamerleden worden al dertien jaar zoet gehouden met vage be loften en andere fopspenen". „Ik zou nu niet meer durven beweren, dat een ministerswoord een koningswoord is", zo zei mr. Roosjen, die zich kon voor stellen, dat de staatssecretaris er nu maar 't zwijgen aan toe doet: „Want hij staat nu voor de niet te onderschatten taak deze wet in het Staatsblad te krijgen". Inmiddels komt de NRU zolang de positie van de Wereldomroep ongewijzigd blijft krap in de finan ciën. Totnutoe is het aantal radiotoe stellen steeds opgelopen - en dus een steeds grotere luisterbijdrage - maar in augustus was er een kentering. Voor de eerste maal liep het aantal radiotoestel len terug, zodat aangenomen kan wor den, dat de top van het aantal luiste raars. dat luisterbijdrage betaalt, wel bereikt is. Uitspraak schrootaffaire De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in een civiele proce dure tussen de Duitse Hansa Roh- stoff Verwertung G.M.B.H. en de Zeeuwse MetaalmaatschappH N.V. te Vlissingen. Hansa vorderde twee miljoen gulden van de Zeeuwse in verband met leve ring van ..derdelanden schroot", dat achteraf uit de EK.SG. afkomstig bleek. Uit de Brusselse veTeveningskas werd aan Hansa op dit schroot een toe slag betaald, die naar Hansa stelde, zal worden teruggevorderd. Men wenste deze vordering op de Zeeuwse te verha len. De Zeeuwse vorderde van Hansa als nog een bedrag van f90 000 voor gele verd schroot. De behandeling van deze procedure werd op 4 mei van dit jaar ingezet. De Zeeuwse Metaalmaatschappij werd veroordeeld tot vergo<*dlng van de ioor Hansa werkelijk geleden schade Een aantal overeenkomsten tussen Hansa en de Zeeuwse werd wegens bedrog nie tig verklaard. Hansa werd veroordeeld tot betaling aan de Zeeuwse tot e» i bedrag van f13.340 met 5% rente van 1 april 1958 af. Partijen zullen ieder de ei^^n proces kosten moeten betalen. Beëdiging marine-reserve officieren in Valkenburg LEOCADI A Een T.V.-spel van Jean Anouilh N.C.R.V. SLOOT DE RIJ In het marinevliegkamp Valkenburg zullen 5 oktober a s. 14 officieren, beho rende tot de Koninklijke marine-reserve worden beëdiging. Onder de te beëdigen officieren bevindt zich een Leidenaar, de heer L. D. B. v. d. Steenhoven, luitenant ter zee van speciale diensten der derde klasse KMR. beeldig oorspronkelijk feodaal bestuurd, maar nu vooruitstrevend forensendorp. De regie berust by Piet Ekel. Dit jaar komt er grote financiële ac tie, maar Johan Bodegraven gaat nu in cidenteel bedelen onder het motto „Help een handje" voor zeer bijzondere schrij nende noodgevallen, die zich plotseling kunnen voordoen. Hoorspelen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11