4 De Amerikaanse evangelist Graham verovert Essen, Hamburg en Berlijn De N. O. V.I.B. begint een anti-honger actie Een regeringsnota over ruimtelijke ordening Volledige medewerking van de Evangelische (Lutherse) kerken beroemde genees middelen in tablet deren! tegen pijnen griep. BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 Jonge arts vervalste een recept Meningen over de loonpolitiek lopen in het bestuur uiteen Positieve maatregelen zijn nodig voor betere bevolkingsspreiding Van 24-30 oktober collecten WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 Fascinerende stem en afgebeten zinnen (Van onze correspondent in Bonn) Een reis van de bekende Amerikaanse evangelist^ dr. Billy Graham is bezig een groot succes te norden: zowel in Essen en Hamburg als op het ogenblik te West-Berlijn trekt het „machinegeweer van God", zoals hij zichzelf heeft ge- noemdj tienduizenden mensen die hij met zijn karakteristieke korte redevoe ringen weet te pakken. Graham deinsde er zelfs niet voor terug in Hamburgs be ruchte dmusementswijk Sankt Pauli op de Reeperbahn te preken. Billy Graham geniet in de Bonds republiek de morele steun van gezagheb bende ,-dagblnden en de zeer concrete hulp van de Evangelische kerken. Voor de' eerste keer spreekt hij in vol ledige samenwerking met deze kerken, die nog in 1956 hem niet wensten te er kennen. In Hamburg gingen talloze mensen samen met de dominees naar het stadspark, waar zij met 35.000 ande ren in een enorme tent naar de evange list luisterden. Nadat de Wereldraad der Kerken zich verzoend had met Grahams methoden en deze zelf zou toe passen in het Verre Oosten en Afrika, staat deze bijzondere figuur blijkbaar weinig nog in de weg. Zijn methode lijkt doodeenvoudig: hij bezit een fascinerende stem. waarmee hij in nog geen uur tijds in een krachtig Engels-door middel van korte afgebeten zinnen een grote aantrekkingskracht uitoefent. In Essen, Hamburg en West- Berlijn kosten voor huur, tenten, materiaal .-en dergelijke 100.000 mark! was hij gewapend met een tolk die iedere zin van Graham direct in het Duits vertaalde en wel op dezelfde wijze als de evangelist sprak: kort afgebeten, toch bezwerend. Men kreeg daardoor een dubbele werking! Gezellig uit De gehele sfeer van deze Duitse bijeen komsten van Billy Graham is overigens uiterst „gezellig". Rond de tent waarin hij spreekt staan niet slechts EHBO- eenheden opgesteld, maar ook de in Duitsland blijkbaar onvermijdelijke tentjes voor warme worstjes. In Berlijn spreekt hij er vlak bij de sectorengrens. De Oostduitse communisten noemen hem reeds „het machinegeweer van Willy Brandt". Overal begint hij de Duitse toehoorders te paaien, maar prompt daarop worden ze regelrecht door de charmante Amerikaan overval len: „De wereld is ziek, haar ziekte is de zonde. In uw ziel is een rood licht dat stop, stop, stop zegt. De duivel zegt: zondig er op los, maar gij hoeft het niet te doen, want gij hebt een eigen wil". Of: „U kunt een kikker in kokend water gooien, dan springt hij er levend uit. Gooit u hem echter in ijskoud water en verwarmt u dat langzaam tot het kookpunt, dan gaat de kikker dood. Zo is ook de list des duivels: hij gewent u langzaam aan de zonde." !r het centrum der zonde In het centrum van de Duitse zonde, de Hamburger Reeperbahn een grover attractie-paradijs" kent men in Europa niet! kwam Billy 's avonds om half elf. De tienduizend mensen luister den stil en doodernstig hoe hij „goo chelde" met het dubbel zinnige Reeper- bahn-begrip ,Eva in het paradijs", met het lied „In Hamburg zijn de nachten lang" en dergelijke, op enkele tientallen meters afstand van de meest verdachte lokalen van het vasteland. Na zyn toespraken roept Billy Gra ham, waar hij in Duitsland ook is .you come'" duizenden Westduiters naar zich en de kerk weet toe te trekken. Hoe? In Ham burg zei hü op een persconferentie: „Voor dertigduizend mensen kan men niet spreken als een professor. Men moet zich niet wenden tot hun gevoel, maar tot hun bewustzijn en hun wil". Voor de Duitsers werkt hij met die methode als een magneet, en de Evangelische kerken gaan ermee akkoord. Advertentie Interessante voordrachten Velsertunnels en Coentunnel (Speciale berichtgeving) Vandaag is het drie jaar geleden dat de Velser tunnels in gebruik werden gesteld. Zü zijn niet het laatste woord en ook het ontwerp van de volgend jaar te bouden Coentunnel zal niet het laatste woord zijn» De Nederlandse tun nelbouwers blijven zoeken naar betere en goedkopere oplossing. Op het gebied van ventilatie en verlichting zijn in de Velsertunnels interessante ervaringen opgedaan en bjj het ontwerpen van de komende tunnels is er rekening gehou den met wat hier is geleerd. Voor een aandachtig gehoor van een honderdtal Belgische, Franse, Duitse en Nederlandse ingenieurs, verzameld in het Provinciaal Veiligheidsinstituut te Ant werpen, heeft, ir. A. Eggink, hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat, die de directie voert over sluizen en stuwen in Nederland, gisteravond een voordracht gehouden over de Velsertun nels, welke een onderdeel vormen van een groter plan, dat beoogt de krui singen met het Noordzeekanaal en het IJ van autowegen en spoorwegen te verbeteren. I Ir. Eggink hield zijn voordracht in 66n het kader van de internationale studie- ■nn dag. gewijd aan belangrijke oeverver- *i«mmIbindingen en georganiseerd door de luUICl UVCII Wwil Koninklijke Vlaamse Ingenieursvereni- ging. Op deze studiedag werden eveneens belangwekkende voordrachten gehouden door ir. G. Dreux, directeur van het „Institut de recherches appliquees du beton arme" in Frankrijk, die de indruk wekkende hangburg van Tancarville on der de loep nam, de Duitse ir. Braun, die de Severinsbrucke over de Rijp in Keulen aan een beschouwing onder - 0II wierp, en de Vlaamse professor ir. jD. Vandepitte, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Gent, die een inleiding hield over „Stalen hangbruggen en I hangbruggen van voorgespannen beton." In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk Interieur... en in elk budget! Bef of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure nr 60 A. Amsterdam - Arnhem Breda - Rotterdam^ Om collega aan gratis watten te helpen (Van onze Haagse redactie) Twee jeugdige huisartsen van wie de een juist dezer dagen een kleine praktijk heeft gekocht terwijl de ander nog maar sinds enkele maanden in Den Haag een eigen praktijk heeft stonden gistermiddag voor de Haagse rechtbank terecht terzake van een feit, waarvoor mensen in hun positie zich slechts zelden hebben te verantwoorden. Er was hun resp. oplichting en valsheid in geschrifte tenlastegelegd. De inzet was slechts een hoeveelheid medicijnen en verband- artikelen, voornamelijk watten, ter waarde van ongeveer f. 12. De valsheid in geschrifte was gepleegd door een militaire arts van de militaire farmaceutische dienst in Den Haag. Op verzoek van zijn voorganger, die alweer burger was geworden, had hij hem een recept voor de betreffende geneesmidde len gestuurd, met daarop de aanduiding „gezinslid". Militaire artsen en hun ge zinsleden kunnen hun geneesmiddelen namelijk gratis in de militaire apo theek krygen. De burgerarts was met het recept naar de militaire apotheek gegaan en had de artikelen in ontvangst genomen, waarbij hij het deed voorkomen, alsof Twee groepen in de Stichting v.d. Arbeid De Stichting van de Arbeid heeft aan van oordeel is, dat onder de huidige en op iedere bijeenkomst de minister-president 'n brief gezonden economische omstandigheden en gelet Sylvia Pankhurst overleden Miss Sylvia Pankhurst, een der be kendste Engelse suffragettes, is gisteren in Addis Abeba, 78 jaar oud, overleden, j Zij zou-reeds geruime tijd aan een hart- j aandoening hebben geleden. Estella Pankhurst was de strijdbaarste van de drie Pankhursts moeder en twee dochters die de Britse suffra gette-beweging leidden. Zij heeft vrij wel haar gehele leven op de bres ge- j staan voor het vrouwenkiesrecht, de so ciale positie van de ongehuwde moeder en onafhankelijkheid van Abessinië (Ethiopië). Vier jaar geleden vestigde zij zich in Addis Abeba, waar zij een blad uitgaf. Na de Italiaanse inval in 1935 hielp zij vanuit haar woning in Woodford Green,* Essex, de Ethiopische verzetsbe weging te organiseren. Na de bevrijding in 1945. bracht zij een bezoek aan Addis Abeba, waar Keizer Haile Selassie haar de orde van de Koningin van Sheba eersteklas verleende. Een straat in de Ethiopische hoofdstad is naar haar ge noemd! Miss Pankhurst, die vijftien maal in de gevangenis heeft gezeten vanwege haar strijd voor het vrouwenkiesrecht, heeft zich bijzonder consequent getoond in haar campagne voor de rechten van de ongehuwde moeder. Op 45-jarige leeftijd werd zij weloverwogen, onge huwd zijnde, moeder. Zij heeft de naam van de vader van haar kind altijd ge heim gehouden. Overigens veroorzaakte deze stap een breuk met haar moeder, mevrouw Emmeline Pankhurst. Trygve Lie naar ons land Stimulering investeringen (Van onze Haagse redactie). De- oud secretaris-generaal van de V N. er. thans buitengewoon ambassa deur yan Noorwegen, de heer Trygve Lie. >al van 17 t/m. 22 oktober a.s. een bezoek aan ons land brengen. De heer Lie zal in de kringen van het par ticuliere bedrijfsleven belangsteling po gen te wekken voor de mogelijkheden die Noorwegen kan bieden op het ge bied van de industriële investeringen. komen 3000 a 4000 mensen vlak voor hem staan, waar ze als het ware worden geregistreerd door zijn helpers en door de plaatselijke predikanten. Het zijn de mensen die men via huisbezoek hoopt te kunnen helpen en te redden voor de kerk. Dit is een ongemeen fascinerende methode, waarmee Billy Graham tien- over de loonpolitiek, waar o.a. gezegd op het gevaar van repercussies, tussen- wordt, dat een deel van het bestuur tijdse verbeteringen van de lonen in (omvattende de vertegenwoordigers van C.A.O.'s thans onwenselijk moeten wor- het Kath. Verbond van Werkgeversvak- den geacht. Een extra-produktiviteits- verengingen, het Verbond van Prot. stijging zal volgens dit deel van het be- Chr. Werkgevers in Nederland, de 3 een- stuur, naast een wenselijke verlaging Irale landbouworganisaties, de 3 centrale van de prijzen, voor een verbetering van middenstandsorganisaties en de K.A.B.) de inkomenspositie der werknemers kun- Advertentie Ibis shag - wat 'n shag! de halfzware shag om nooit te vergeten. OOBBELMANN LEKKER MAN nen worden aangewend in de vorm van maatregelen in de secundaire sfeer met name die, welke de bezitsvorming sti muleren. In bijzondere omstandigheden ware te denken aan de invoering van een beperkte ondernemingsgewijze dif ferentiatie in de lonen. Een ander deel van het bestuur om vattende de vertegenwoordigers van het Centr. Soc. Werkgeversverbond, het CNV en het NW merkt op, dat de CAO van een zo grote maatschappelijke betekenis is, dat met een tussentijdse wijziging daarvan de nodige voorzichtigheid moet worden betracht. Toch kunnen er zich tijdens de duur van de C.A.O. omstan digheden voordoen, die het naar het oor deel van partijen wenselijk en recht vaardig doen zyn wijzigingen aan te brengen. In het raam van de huidige meer gedifferentieerde loonvorming ligt aan de inhoud van een C.A.O. in zeer belangrijke mate de ontwikkeling van de produktiviteit ten grondslag. Indien zich tijdens de duur van een C.A.O. met eer. betrekkelijk lange looptijd, een vrije sterke, niet voorziene stijging van de produktiviteit voordoet, kan dit de reden zijn voor partijen over een tussentijdse herziening overleg te plegen. Bij dit overleg dient men mede rekening te houden met de algemene economische situatie. Daarenboven is men gebonden aan de geldende regelen, zoals neergelegd in de algemene aanwijzing met betrekking tot het loon- en prijsbeleid. Dit deel van het bestuur is van oor deel daarbij de wenselijkheid van prijsverlagingen, daar waar mogelijk, op de voorgrond stellend dat bij her zieningen als bovenbedoeld met name aandacht moet worden geschonken aan verbeteringen in de secundaire sfeer, waarbij o.m. gedacht wordt aan winst deling. spaarregelingen en andere be zitsvormende maatregelen. Daarnaast zal echter eventueel samen met bovengenoemde verbeteringen ook loonsverhoging mogelijk moeten zijn. De wenselijkheid van ondernemingsgewijze differentiatie zal bij aan te brengen verbeteringen onder het oog moeten worden gezien. Het is gewenst, indien er in de huidige economische omstandigheden tussentijd se loonsverhogingen worden voorgesteld, dat partijen daarbij, sterke matiging be trachten. Ons land in 1980 14 miljoen inwoners? (Van onze Haagse redactie) Bijna drie jaar geleden 11 december 1957 verzocht de Tweede Kamer in een door alle fracties ondersteunde motie de regering een nota op te stellen over het probleem van de ruimtelijke ordening en het in verband daarmee te voeren beleid. Deze nota is thans verschenen. Het is een boekwerk geworden van 136 pagina's met veel cijfers, kaartjes, statistieken en een aanduiding in grote lijnen van wat de regering denkt te doem De natuurlijke aanwas van de Nederlandse bevolking is uniek in West-Europa. In 1980 zullen er in ons land waarschijnlijk 14 miljoen mensen wonen. Dit betekent een bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer van 365 (thans 352, in 1957 nog 340). Regionaal doen zich grote verschillen in dichtheid voor. Zo wonen er in de Randstad Holland nu 4^ miljoen men sen, oftewel 2496 per vierkante kilome ter. De ongelijkmatige verdeling van de druk is een der belangrijkste uitgangs punten bij de bemoeiingen met de ruim telijke ordening. Een harmonischer sprei ding van bevolking en bestaansbronnen is nodig. Het is hierbij te doen om een betere taakverdeling tussen de verschil lende delen van het land, waardoor over en weer belangen worden gediend. Een groter aandeel in de nationale ontwikkeling voor gebieden buiten de Randstad Holland betekent zowel een tegemoetkoming aan problemen in „ove rig Nederland" als een bijdrage tot ver lichting van de druk op het westen. De doelstellingen zijn dan ook niet tegen strijdig, maar kunnen elkaar juist aan vullen. Naar evenwichtiger verdeling Intussen blijkt uit de cijfers tot en met 1959, dat zich reeds een grotere spreiding begint te voltrekken. Het vertrekover- sehot van het noorden loopt terug. In het oosten schommelt het migratiesaldo om een evenwicht. In het zuiden is de balans omgeslagen en treden er zelfs vestigingssaldi op. Dit alles geeft steun aan de verwachting, dat een evenwich tiger verdeling van bestaansbronnen en bevolking over het land in de lyn van de mogelijkheden ligt. Maar al zijn er decentraliserende krachten werkzaam, de gewenste aan passing van de bevolkingsspreiding zal zich niet vanzelf voltrekken. Tegenover landsdelen, waar de ontwikkeling reeds sterk in de aanbevolen richting gaat (zoals het zuiden) staan andere (zoals het noorden en Zeeland), waar de moei lijkheden niet zonder speciale maatrege len kunnen worden overwonnen. In het westen wordt beschikbare ruimte hoe langer hoe beperkter. Niettemin wordt deze nog telkens in beslag genomen voor activiteiten, die niet aan dat milieu ge bonden zijn en ook elders tot ontwikke ling kunnen worden gebracht. Het beleid zal nu volgens de regering moeten worden gericht op de volgende hoofdpunten: verdere ontwikkeling van de Randstad Holland voor de specifieke taak van dit gebied; Minister Toxopeus heeft gisteren tijdens de opening van een nieuw gebouw van de Spaarbankvereni ging Zutphen een goed voorbeeld gegeven door een bijdrage te wer pen in een enorm spaarvarken. De minister was bij deze opening aan wezig, omdat het het vijftigste nieu we spaarbankgebouw in Nederland na de oorlog was. stimulering van de probleemgebieden; bevordering van een grotere bevolkings opname in de overige gebieden buiten de Randstad. Stimulerende maatregelen In dit beleid zullen stimulerende maat regelen met een selectief karakter elkaar moeten aanvullen Selectieve maatrege len zullen vooral nodig zijn in het wes ten. Een prohibitief optreden (verbod van vestiging b.v.) zal zoveel mogelijk worden vermeden. Spoedige totstandkoming van een wet op de ruimtelijke ordening staat boven aan op het program der regering. Daar naast zal worden gestreefd naar een goede coördinatie op Rijksniveau van planologisch werk in ambtelijke commis sies. Voorts zal bij het uitvoeren van wer ken (Zuiderzeewerken en Deltaplan, ver betering infrastructuur, woningbeleid, ruilverkaveling, recreatiegelegenheid rekening worden gehouden met de eisen van ruimtelijke ordening. In overleg met de provinciale besturen zal worden ge streefd naar een vooruitziende grond- politiek en een uitgiftebeleid in de Randstad, afgestemd op de noodzakelijke selectie van de vele activiteiten, die zich daar zouden kunnen ontplooien. Op bestuurlijk gebied zal de regering waar nodig opheffing of samen voeging bevorderen van te kleine ge meenten, tijdig gebiedsverruiming be vorderen van middelgrote gemeenten die gebrek aan ruimte hebben, en voor de grootste agglomeraties wetsontwerpen indienen tot het scheppen van bijzon dere bestuurlijke oplossingen. Binnen de Randstad Holland streeft de regering naar behoud van de histori sch begroeide centra als blijvend apart gelegen zwaartepunten met een agra risch middengebied. De algemene lijn, die zich uit de nota aftekent, is het streven naar een even wichtige ontwikkeling van Nederland als geheel, waarin de gebieden buiten de Randstad Holland zoveel mogelijk wor den betrokken. een en ander bestemd was voor een gezinslid van de militaire arts. Derhalve wordt hem oplichting verweten. De bur gerarts, die als student reeds was ge trouwd en die een kinderrijk gezin te zijnen laste heeft, verkeerde in moeilijke financiële omstandigheden. Naar hij zelf tegenover de militaire autoriteiten verklaard heeft, pleegde zijn opvolger bij de militaire farmaceutische dienst de valsheid in geschriften op zijn verzoet De burgerarts zou nogal veel invloed gehad hebben op zyn opvolger, die hij ook had ingewerkt. De officier van Jus titie achtte de feiten zeer ernstig, waar- bij hij vooral de positie der verdachten in aanmerking nam. Onvoorwaardelijke gevangenisstraf zou in dit geval zinloos zijn, ook al omdat de algemene preventie hier geen rol speelt, terwijl een voor waardelijke gevangenisstraf evenmin op zyn plaats is, aangezien van geen van beide verdachten verwacht hoeft te wor- den dat zij nog ooit een strafbaar feit zullen plegen. De officier eiste tegen de arts, die voor oplichting terecht had gestaan, een geldboete van f 400,subs. 60 dagen, en tegen de arts, die zich te verantwoor den had gehad wegens valsheid in ge schrifte, een boete van f 250,subs. 50 dagen. Laatstgenoemde verdachte kreeg het nog even aan de stok met de president van de rechtbank, toen hij tijdens het verhoor beweerde niet begrepen te heb ben dat hij op het recept niet de aan duiding „gezinslid" had mogen schrij ven De medicijnen waren namelijk be stemd geweest voor een pasgeboren kind van zijn voorganger en dus voor een .gezinslid", zo meende hij. „U hebt toch niet alleen de kleuter school afgelopen, dus vertelt u me nou niet dat u iets niet begrepen had", rea geerde de president. Verdachtes raads vrouw verzocht daarop het woord tot de rechtbank te mogen richten buiten te genwoordigheid van haar cliënt. Zy legde daarna uit dat onbegrij pelijk als het schijnen mag de be wuste arts inderdaad de porté van de zaak niet had begrepen. De president was niet overtuigd. „Ik begrijp niet hoe u ooit voor een examen geslaagd bent, als u zo onnozel bent"; zei hij, toen ver dachte weer in de zaal was terugge keerd. De rechtbank zal in beide zaken op 11 oktober uitspraak doen. 140 Nederlanders uit Soerabaja vertrokken Ongeveer 140 Nederlanders zijn dezer dagen met de „Zuiderkruis" uit Soe rabaja vertrokken. Een Indonesische woordvoerder in Oost-JAVA deelde me de dat meer dan 700 Nederlanders nog wachten op vertrek uit deze stad. KUSTVAARTUIGEN VOOR EXPORT VAN VLEES NAAR ENGELAND (Van onze Londense correspondent) Engelse kustvaartuigen en andere kleine schepen worden thans in toe nemende mate gebruikt om vlees uit Nederland, dat als gevolg van de Londense havenstaking daar blijft liggen naar Engeland te vervoeren. Ondanks de speciale vliegtuigzendin gen uit Rotterdam heeft zich daar 2000 ton vlees voor Engeland opge stapeld, hetgeen moeilijkheden ople vert wegens de beperkte opslagruimte. De kleine schepen brengen hun la dingen naar verschillende havens. zoaU Dover en King's Lynn in Norfolk. De staking is thans in haar tweede weet De werkgevers in het havenbedrijf heo- ben een voorstel gedaan inzake de kwes tie van aanstelling van nieuwe ladings klerken. Gehoopt wordt dat dit tot een spoedige oplossing van het conflict aal lelden. „Voor één gulden een jaar leven (Speciale berichtgeving) „Op dit moment, starten wij met de anti-honger-actie van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O. Voor één Nederlands# gulden kunnen we iemand een jaar laten leven". Zo sprak gistermiddag de vice-voorzitter van de Nederlandse organisatie voor Internationale Bijstand (Novib) tijdens een door genoemde stichting belegd# persconferentie te Den Haag. Tenminste de helft van de totale wereldbevolking lijdt honger of wordt eenzijdig, en dus slecht gevoed. En aan gezien in verschillende landen, voor al in de westerse wereld grote over vloed is, moet het mogelijk zyn dat aan de in sommige Aziatische landen en in het Midden-Oosten zeer slechte toestanden een eind gemaakt wordt. In enkele landen heeft men per hoofd van de bevolking zelfs minder voedsel dan in het crisis-jaar 1938! Over een tijdsbestek van vijf jaren wil men trachten gelden bijeen te brengen om zodoende de minder-ont- wikkelde landen in staat te stellen zichzelf te helpen. Naast kapitaal moe ten landbouwkundige en technische ex perts. alsmede machines en dergelijke ter beschikking van de desbetreffende regeringen gesteld worden, zodat men ter plaatse betere methoden van land bouw, veeteelt en visserij, insectenbe- stryding enz. kan ontwikkelen. Nederland is het eerste land, dat, vla de Novib, tot handelen over gaat. H. M. de Koningin heeft haar sym pathie betuigd voor de thans gestarte actie van de Novib, terwijl de regering reeds een bijdrage heeft geleverd. Met de hulp van het bedrijfsleven hoopt men de kosten van de actie te bestrij den. Van de zijde van 72 internatio nale particuliere organisaties heeft men reeds de toezegging ontvangen, dat hun steun mag worden gerekend. Graanproject voor Midden-Oosten De actie van de F. A. O. richt z~ vooral op het graanverbetenngsproject voor 11 landen in het Midden-Oosten, t. w. Pakistan. Afghanisten, Iran, Irak. Jordanië, Syrië. Turkije, Libanon, Egypte, Libië en Cyprus. Hiervoor is eefl bedrag van rond 800.000 dollar nodig- Door het uitvoeren van dit project de produktie met 20—25 stijgen, het* geen na vijf jaar neerkomt een graanoogst die per jaar ongeveer 800.000 ton groter kan zyn dan de huidige. Om nu een zo groot mogelijk bedrag voor het graan-project te vergaren, ra in het kader van de anti-honger-actie (Aha) in de week van 24-30 oktober via collecten een beroep op het Neder landse volk gedaan worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 8