Fotografische humor van Weegee is een hoogtepunt van de „Photokina" Heerschappij ter zee voorwaarde voortbestaan vrije westerse wereld Twaalf exposities met tezamen meer dan een duizend foto's Is onverhoeds doorbreken Navo- veiligheidsgordel mogelijk Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 september 1960 Vijfde blad no. 30163 (H) (Van een deskundige medewerker) Er viel een geschokte stilte in de hal van het Keulse hotel toen hij binnenkwam: (en mager mannetje in een geruit sporthemd, de pet omgekeerd op het hoofd, de hinden onverschillig in de broekzakken. Hij viel zo uit de toon bij de pompeuze heftigheid om zich heen, dat ik hem even voor een verdwaalde arbeider hield, jiaar toen herinnerde ik me zijn gezicht van een foto, jaren geleden, in een Amerikaans tijdschrift. Een foto met het onderschrift: „Mr. Weegee de grootste pk uit de historie der fotografie." En, mij voelend als Stanley die zijn Livingstone pat ontdekken, schoot ik hem a^n: „Mr. Weegee, veronderstel ik?" Een brede grijns, en langs het peukje in zijn mondhoek knauwde hij: „Yeah, that's me. Fresh from New York". En met een brede grijns noodde hij mij naar tafeltje om er samen, „een glaasje Eau de Cologne" te drinken ken dan alle overige. En terecht, naar onze smaak, want humor zeker in deze sublieme vorm is nog altijd een schaars verschijnsel in de fotografie. Klein fotograafje werd schitterend meester der satire Onder dat glaasje kwam zijn verhaal (ruit. Het verhaal van een klein foto- paafje in New York, dat amper tien jar geleden nog maar nauwelijks zijn oterham verdienen kon met portret- terlc, totdat hij dat erbij neergooide en de reportage dook: New York in al ijjn glorie en lelijkheid, de negerwijk en (t armoebuurten, Broadway en East üde. Daaruit resulteerde het album .Naked City" een rauw jn eerlijk portret van sen wereldstad. Daar na naar Hollywood, roor eenzelfde onder neming. Maar „Naked Bollywood" werd an jers: een foto-satire, taarin Weegee het Batergouden wereldje der „droomfabriek" on barmhartig te koop lette als een groot stuk ballyhoo: „nep", in ge won Nederlands. Het succes was zó [norm, dat Weegee er- nee doorging, maar nu In portretten en zo «rd hij de schepper ?an een geheel nieuw in bijzonder effectief (tnre foto's: de foto- rafische karikatuur. daar karikaturen alleen aftrek vinden ils ze beroemdheden lot slachtoffer hebben, Irong Weegee met zijn erskaart tot in de oogste kringen door. hl van zijn eerste dichtoffers was presi- lent Eisenhower, wiens iriendelijk aanschijn Weegee's lens itrwrongen werd tot ten enorme grijnzende tlownskop. Daarop volgden Ma rilyn Monroe, de her- log en de hertogin van indsor, president De Gaulle, bonds- inselier Adenauer en ontelbare ande- n. Niemand van hen had reden Wee- e bijzonder dankbaar te zijn, want se transformeerde hen tot lachwek- nde creaturen, die al spoedig een pro label afzetgebied vonden in de grote merikaanse tijdschriften. Nog meer grootheden Een ancere beroemdheid die hier ex poseert is Man Ray, de bijna zeventig jarige Amerikaan die in de jaren '20 de weg bereidde voor de „subjectieve" foto grafie. Ray is een veelzijdig begaafd man, die oorspronkelijk kunstschilder was. Hij kwam tot fotograferen omdat anderen naar zijn smaak zijn doeken niet goed reproduceerden, kreeg de smaak ervan te pakken en verruilde het palet voor de camera. Befaamd geworden door zijn woordigd door twee ex-Duitse (nu Ame rikaanse) fotografen van wereldnaam: Ernst Haas, rusteloos zoeker van nieuwe en excentrieke motieven en standpunten (er hangt van hem o.a. een prachtige serie dynamische kleurplaten van een stierengevecht)en Fritz Henle, fotograaf van de pure schoonheid, van exotische landen, rassen en folkloren. Als tegenhanger is er de show „Magie der kleur" van tien jonge Duitse vak broeders, die de absolute fotografie aan hangen: doelbewuste onscherpte, veran deren van toonwaarden en alles wat tot verdere „onherkenbaarmaking" van de realiteit kan bijdragen, onder het motto dat alleen de persoonlijke interpretatie telt. Hetzelfde probleem dus als waarmee de nonfiguratieven in de schilderkunst kampen, en dlkwjjls ook hier: meer curi eus dan fraai. Toch is in enkele platen een subtiele sfeer of een boeiend kleurenritme te waarderen. Daarnaast: realiteit in het kwadraat, de „optische foto-analyses" van Fritz Brill, wiens macro- en micro- opnamen (soms met belichtingstijden van miljoensten van een seconde I) wetenschap en techniek onschatbare diensten bewijzen bij het opsporen van ziektekiemen en hun verspreiding, van „materiaalsmoeheid" en -belasting, van remmende factoren bij arbeidsprocédé's en wat dies meer zij. Daarmee zijn nog slechts enkele van het dozijn Photokina-exposities bespro ken. De overige waaronder een Unes- co-show „Hoe wij leven in Azië", een tentoonstelling „Jeugd fotografeert" en een wedstrijd tussen tien Europese tijd- Reactor te Petten kritisch geworden De onderzoekreactor welke in maart door het Reactorcentrum Nederland werd aangekocht is op 28 september om 01.40 uur voor de eerste maal kri tisch geworden. Deze lage flux reac tor werd door een Engelse firma ge leverd en is in het onderzoekcentrum te Petten in de afgelopen maanden in samenwerking met personeel van het R. C. N. geïnstalleerd. Kritisch worden van een reactor, be tekent dat in de reactor een zichzelf onderhoudende reactie van kernsplij tingen optreedt. Zonder invloeden van buiten af blijft in een kriti sche reactor het aantal kernsplij tingen per seconden en dus ook de energieontwikkeling, constant. Dit is de eerste keer in Nederland, dat een kern reactor voor wetenschappelijke doelein den in gebruik wordt genomen. Gedurende de eerstkomende weken zal de reactor aan een aantal proeven onderworpen worden om de goede wer king na te gaan. Hard ploeteren zo maakte het kleine fotograafje enkele jaren een carrière, die hem sreldroem en welstand bezorgde. „Maar nk niet, dat het me zo maar is komen nwaaien: ik heb er harder voor moe- ploeteren dan ik ooit van plan was seest". En dat is ook wel aan te nemen i men zich realiseert, hoeveel moei- am experimenteren er in zijn ook in chnisch opzicht unieke foto-karikatu- q verdisconteerd moet zijn. Over de lieimen van zijn procédé zwijgt hij dan k in alle talen en alles wat men ervan ttt is, dat hij met prisma's en spiegels trkt, maar bovendien een heel arsenaal a zelf-uitgedokterde donkere-kamer- beheerst, die niemand nog heeft innen imiteren. Overigens moge betwijfeld worden, hij alleen maar de fotografische isenmaker is, waarvoor hij zichzelf zo mg uitgeeft. Sommige van zijn scherts- rtretten werken naar mijn smaak n.l. it alleen koddig, maar ook in sterke ite beklemmend: dat portret van oesjtsjef bijvoorbeeld, waarvan het ligend gelaat van de Russische leider niet één, maar dertig keer onheilspel- id aanstaart Weegee, alias Arthur Fellig, toont u nu de enorme nieuwe expositiehal van de otokina 1960, waar in totaal twaalf ioshows met ruim duizend platen zijn [ericht, een achttiental van zijn kari- turen, die meer belangsstelling trek- Origineel protest. Een 23-jarige Amerikaanse student eft de vorige week op een originele ie geprotesteerd tegen het belache- e voorschrift, dat vooral in Angel- eische landen nog voorkomt, n. 1. de echtgenoot niet in de kraam- ner van een ziekenhuis aanwezig g z(jn om zijn vrouw in het moei- e uur van de geboorte tot steun lijn. Toen de echtgenote van de stu it, John Quinn, in de kraamkamer i het ziekenhuis te Areata in de «rikaanse staat Californië was bin- igebracht, was John haar gevolgd, behandelende arts deelde hem f de geboorte op handen was ie, dat hij diende heen te gaan. ir John weigerde en toen de dokter a voor de laatste maal en met klem al het vertrek te verlaten, haalde een ketting uit zijn zak, een ling met twee polsbanden. De ene i hij om een pols van zijn vrouw, andere om een van zijn eigen pol- waarna hij de polsbanden met igsloten dichtmaakte. Na de geboor- die hoed verliep, maakte de student boeien los. Hij kuste zijn vrouw, ankte de arts voor zijn bijstand, fp nog een vriendelijke blik op moe- en kind en verliet de kraamkamer, li hij het ziekenhuis uitwandelde d hij nagestaard door twee politie- riten, die door de arts geroepen wa- maar op het beslissende ogen- toch maar geen opdracht hadden regen om Quinn in de kraag te vat- i omdat dit tot zeer bijzondere corn- Mies zou hebben geleid. „rayogrammen" afbeeldingen op licht gevoelig papier zonder camera pro beerde hij alle technieken der fotografie: solarisatie, granulatie, relief- en nega- tiefdruk, vertekeningen, soft focus en wat dies meer zij. De zestig van hem ge- exposeerde vergx-otingen vormen een in teressante staalkaart van al die moge lijkheden in handen van een creatief kunstenaar. De kleurenfotografie is o.m. vertegen- Weegee op de Photokina bij het portret van een van zijn slachtoffers Bondskanselier Adenauer. (Eigen opname) schriften om de prijs voor de beste reportage (waarbij het publiek als jury fungeert) zullen wij u maar schenken. Ei- is trouwens weinig van uitzonderlijk gehalte bij. Den Haag van de Houtrust dameskroniek t/m 7 okt. Geopend 13—17 en 19—23 uur (zondag gesloten) Entrée f 1.25 (olies inbegrepen). Bezoeksters komt vooral 's middags, komt tijdig GRATIS Uw Rolleiflex-foto in het NOVITEITENCENTRUM tegen inlevering van deze advertentie aan de cadeautafel ELKE MIDDAG EN AVOND MODESHOWS EN IN HET CABARET „DOE MEE" GEZELLIGE QUIZZES WAARDEVOLLE PRIJZEN Elke 10e, 20e, enz. 'n geschenk. Let op de eindnul van Uw volgnummer Hedenavond RUDY CARRELL met zijn one-man-show Morgenavond WILLY ALBERTI Tenore Napolitano met zijn Italiaanse successen, o.a. „Marirx Grote activiteit in de bouwwereld Waarde 2600 miljoen De bouwactiviteit is op het ogen blik zeer groot. Voor 1960 is deze, rekening houdend met de beschik bare arbeidskrachten, geraamd op een waarde van f 2600 miljoen, waarvan f1350 miljoen voor de woningbouw en f 1250 miljoen voor de bouw in de sectoren industrie, handel en verkeer, onderwijs, over heid en ziekenhuiswezen. „Wij hebben op het Departement als het ware een groot „stuwmeer" van aanvragen voor alle sectoren", aldus deelde de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mr. J. van Aartsen tijdens een persconferentie mee. Voor nijverheidsbouw (raming 1960 f 370 mil joen) ligt op het ogenblik nog voor f 185 miljoen aan aanvragen en voor handel en verkeer bij voorbeeld voor f 157 miljoen. De eind april genomen maatregelen ten aanzien van investe- tingsaftrek en vervroegde afschrijving hebben op het punt van aanvragen om Rijksgoedkeuring in die sectoren nog geen effect gesorteerd. De bouw in de vrije woningsector is aanzienlijk toegenomen. Over de afge lopen jaren bedroeg het aantal bouwver gunningen voor deze vrije woningen 3000. De stand per 31 augustus van dit jaar was reeds 9500 stuks, zodat een raming aan vrije woningen voor 1960 van 14.000 stuks op het ogenblik plau sibel lijkt. Oliebollen (k)ringloop Een twintigtal dames, leden van de afdeling Brummen van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen had zich gisteren belast met het bakken en verkopen van 8000 oliebollen, ten bate van de stichting van een zwem bad. Na het bakken kwam een der dames tot de ontdekking, dat zij haar trouwring had verloren. Later op de dag beet de 10-jarige Jopie van Koeveringen, zoon van de ad judant der Rijkspolitie, in een olie bol op iets hards. Het was de trouw ring! Een zak oliebollen werd zijn beloning. In de sectoren van premiewoningen, eigen woningen en huurwoningen is het aantal wachtende aanvragen op het ogenblik ook zeer hoog, namelijk totaal 67.000. In de goedkope sector A voor huurwoningen liggen 22.700 aanvragen te wachten. In de goedkope sector A voor eigen woningen 37.000 stuks. De rest valt in de afdelingen B en C huur woningen en B eigen woningen. „Het is" aldus de minister, „niet de gewoonte aanvragen van de industrie te laten wachten. Dit gebeurt ook niet in zoverre het aanvragen uit piobleem- gebieden betreft. Noodgedwongen echter komt het op het ogenblik voor, dat aan vragen van de industrie wel eens vier maanden op afhandeling moeten wach ten. Deze temporisering op de indus triële bouwactiviteit is nodig om deze niet te overtrekken, aangezien dan duur dere woningbouw door gebrek aan arbeids krachten, dus door langzamer tempo en zwarte lonen het gevolg zou kunnen zijn. I) (Van een speciale verslaggever) Aan boord van Hr. Ms. „De Ruyterê De vriendelijke commandant van de Noorse jager keek wel zorgelijk, toen hij in de kajuit van Hr. Ms. „De Ruyter" kennis nam van het vaarplan, dat commandeur J. A. Bientjes, commandant van het Nederlandse Smaldeel 1, zo minitieus had opgesteld. Hij, de kenner bij uitstek van het te bevaren gebied en dus ook wetende, welk gevaar er schuilt, wanneer zo dicht onder de kust van Noorwegen wordt gekropen, deed het voorstel, dat zijn destroyer dan maar voorop zou gaan. Geen geste, die twijfel inhield in de be kwaamheid van de Nederlandse marine-officier, doch meer geboren uit een ver langen, dat ook op dit punt de operatie in een volledig succes zou resulteren. Maar zeer beslist antwoordde de commandant van de kruiser, kapitein ter zee A. E. J. Modderman: „Erg vriendelijk van U, maar dat is tegen mijn principes Chef-staf Reitsma trok op dat mo ment iets harder aan zijn onafscheide lijke pijp en wierp een steelse blik op de commandant van de Amerikaanse jager die zich ten aanzien hiervan bui ten de discussie wenste te houden, om dat de Europese wateren voor hem vol ledig onbekend terrein zijn. Met zijn jager was hij rechtstreeks uit Charle ston opgestoomd naar het afgesproken punt, boven de Lofoten en vond 't bijzon der plezierig, dat hij zo punctueel op tijd was voor het rendez-vous der drie oor logsbodems. Even fanaat als de anderen, om de oefening „Swordthrust" te doen slagen was hij rondborstig genoeg om te verklaren, dat enige hulp bij de navi gatie hem bepaald niet onwelkom zou zijn. „Dan heb ik een uitstekend officier voor u, plus de benodigde kaarten", merkte de Noor op. En een uur later zat die Noorse officier op de brug van de Amerikaanse jager „Swordthrust" is opgezet als een uit gebreide oefening voor de Atlantische slagvloot. Zij vormt een onderdeel van „Fallex 60", een exercitie van foripaat, die door het uitvoeren van gecombineer de operaties ter zee en in de lucht door de marine-strydkrachten van acht NAYO-landen, t.w. België, Canada, FrankrUk, Nederland, Noorwegen, Por tugal, het Ver. Koninkryk en de Ver. Staten, een beeld moet geven van de graad van geoefendheid der NAVO-ma- rines. „Swordthrust" moet in eerste instantie leren of het voor een toekomstige tegen stander mogelijk is daarbij gebruik makend van de meest moderne wapens en hulpmiddelen onverhoeds de NAVO „veiligheidsgordel" te doorbreken. Heerschappij ter zee, de laatste we reldoorlog heeft dit vooral aangetoond, is een van de beslissende voorwaarden om het voortbestaan der vrije westerse wereld te kunnen waarborgen. Op grond daarvan hangt enorm veel af van de defensieve kracht van de marines der NAVO-landen, een kracht die wordt verhoogd door een goede coöperatie met de land- en luchtmacht der NAVO- partners. Het Hoofdkwartier van de geallieerde opperbevelhebber Atlantische Oceaan, dat deze najaarsmanoeuvres heeft opge zet, heeft aan Hr. Ms. „De Ruyter" een rol toebedeeld bij de tegenstander van „Blauw". Die blauwe-partij, moet be ducht zijn op een aanval, die tot doel heeft zijn, uit vliegdekschepen, kruisers, jagers en onderzeeboten, bestaande vloot te vernietigen. De aanvallende Oranje-partij, die twee groepen omvat (één varend om de noord, de ander om de zuid> zal het moeten hebben van het element verras sing. „De Ruyter". met de Amerikaanse en Noorse jager komende van het con centratiepunt, dat ten noorden van de Lofoten is gelegen, zal nog voordat een feitelijke oorlog is uitgebroken, moeten „Swordthrust" Het hoofdkwartier van de Ge allieerde opperbevelhebber At lantische Oceaan, te Norfolk, Virginia, heeft voor dit najaar een zestal oefeningen ontwor pen, waarin de strijdkrachten van acht NAVO-marines zich hebben verenigd voor het hou den van gecombineerde opera ties ter zee en in de lucht. Deze groots opgezette manoeuvres hebben de verzamelnaam „Fal lex 60" gekregen. Een onderdeel ervan is de oefening „Sword thrust", een uitgebreide exerci tie voor de Atlantische NAVO- slagvloot. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" is in deze oefening een plaats toe gewezen, namelijk bij de „Oran je-partij", die tot taak heeft een aanval te doen op de in de Noorse zee samengetrokken NAVO-strijdkrachten ter zee. ti'achten, ongezien de plaats te bereiken, van waaruit de aanval, met als primair doel vernietiging van de carriers, zal worden gelanceerd. Door verkenning aan de vooi-avond kent het „Oranje"- smaldeel de positie van „Blauw", althans in grote trekken. Maar tijdens de vaart daar naar toe, die in alle stilte moet verlopen, zal het smaldeel het moeten stellen zonder ra dar- en i-adioinformaties. En daar „Blauw" ten opzichte daarvan eenzelfde gedragslijn zal volgen, tasten de twee gro te tegenspelers in dit spel van in wezen toch grimmig karakter, volledig in het duister over beider te volgen tactiek. Hr. Ms. „De Ruyter" in volle zee, op weg naar het ren- dez-vous bij de Lofoten. Kapitein ter zee A. E. J. Modder man, commandant van de „De Ruyter", bespreekt met comman deur J. A. Bientjes en kapitein-lui- tenant-ter-zee H. R. Reitsmachef staf, het vaarschema. De schouw, die de commandanten van de Noorse- en Amerikaanse jager aan boord van de „De Ruyter" had gebracht voor een stafbespreking, hing weer in de takels, toen de schemering de zo massaal aandoende rotsen van de Noor se kust, aan het oog onttrok. Op de brug van de drie bodems bogen officieren zich over de kaarten. Door middel van lichtseinen werd iedere ver andering in het navigatieschema ter kennis van de jagers gebracht, die in het zog van de ..De Ruyter" koersen. „Goede vaart, behouden wacht". Een weliswaar gebruikelijke, maar in de gegeven omstandigheden wel zeer byzondere wens. Want we staan aan de vooravond van een „oorlog", die ondanks het feit, dat hy gelukkig alleen maar op papier bestaat, volgens realis tische regels binnen de grenzen van het mogelijke en toelaatbare zal wor de gevoerd. Stabiele economie is nog nodiger dan militaire macht President Eisenhower heeft gisteren op de 73 ste verjaardag van de oprich ting van het Amerikaanse Instituut van Accountants een rede gehouden en ver klaard, dat economische stabiliteit in de Verenigde Staten nog onmisbaarder Is dan militaire macht. Hy zei. dat de basis van de Amerikaanse macht ln de wereld van heden „gevormd wordt door een stabiele economie, die zich gezond en krachtig ontwikkelt". Hij voegde daaraan toe, dat „de veiligheid en de invloed van Amerika evenzeer gebonden zijn aan een economie met vrye onder neming als aan een militaire macht. Economische zwakte is even gevaarl* k voor ons als militaire zwakte. Op lange termijn is zy zelfs gevaarlijker". In een andere rede. die door het Witte Huis niet-politiek werd genoemd doch waarin toch duideiyk op de Demo cratische party werd gezinspeeld, heeft het Amerikaanse staatshoofd verklaard dat „het zich permitteren van de deficit begroting, behalve in dringende gevallen, neerkomt op bestelen van onze klein kinderen, en een lafhartige politiek is. Een dergelijk gebrek aan verantwoorde lijkheid is niets minder dan een rege- ringsbydrage tot de gesel der inflatie". I

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7