Eerste steen Geref. Petra-kerk 3 oktoberfeest is weer geslaagd Margriet is nog zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! Dat stond 50 jaar geleden al in het Leidsch Dagblad! Stadgenoot duikt in de oude doos Kofferschrijfmachines DEMMENIE Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 september 1960 Tweede blad no. 30163 Advertenties Grand Café-Restaurant „In den Ver gulden Turk." annonceert, dat het rij tuigen disponibel heeft en zich verheugt in het bezit van een remise voor Auto mobielen. De Electriciteits- en Gasmaatschappij v.h. De Vries en Stevens, Oude Singel 196-198, bericht, dat zij closets, komfo ren, ornamenten en Osram en Volt me taaldraadlampen levert. C. Versney, Oude Rijn 92, tegenover het Invaliden huis, beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomend bind- en brocheerwerk. Me- juffer W. J. M. Frederiks, corsetière, Vischmarkt 7, beweert de beste modellen op het gebied van corsetten te hebben; zij is, naar eigen zeggen, bizonder ge schikt voor Corpulente Dames. Waarom ze minder welwillend zou staan tegen over haar min gevulde zusters, wordt niet vermeld. We kunnen hier slechts gissen en vermoeden. Keurige, beleefde advertenties, naar ons oordeel. Bij het bestuderen ervan schoot ons plotseling een vreemde ge dachte door het hoofd. Hoe zal ons na geslacht - laten we eens stellen over een halve eeuw - denken over deze annon ces? Zal het deze aankondigen met een glimlach of met ernst bekijken? Een vreemde gedachte, inderdaad, waarop wij thans geen antwoord vermogen te geven. Doch wij keren terug naar onze feest viering. Het voornaamste feit, dat wij in Uw herinnering willen terugroepen, is, dat op 23 mei j.l. onze nieuwe Burgemeester in de ledenvergadering van de 3 October Vereeniging werd benoemd tot Ere voorzitter. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar werd op 3 October als zodanig geïnstalleerd. De bijzonderheden hiervan volgen in dit verslag, doch hier willen wij reeds con stateren, dat wij er ons zeer over ver heugen, dat de nieuwe Burgervader in de voetsporen van zijn voorgangers is ge treden en door het aanvaarden van het Ere-Voorzitterschap van deze populaire j en vooraanstaande vereniging heeft ge toond, grote belangstelling te gevoelen voor het wel en wee van zijn burgerij. We zullen thans de feestviering geheel op de voet volgen. Koraalmuziek Bij de koraalmuziek, om half negen v.m. in de tuin van het Laboratorium, tegenover het Park, ten gehore gebracht onder leiding van C. B. Duyster en be- geleid door het Leidsch Muziekkorps, klonk een nieuw nummer, door Duyster op zeer schone wijze geïnstrumenteerd. De titel van het nieuwe lied neemt het niet zo nauw met de geslachten en spreekt van HET Spaansche gedrocht met HAAR gespuis, maar wie daar op let, is een kniesoor. De heer Duyster ont ving een schone bloemenkrans, als aan denken aan het feit, dat hij heden voor de tiende maal de koraalzang leidde en de nieuwe Burgemeester was. met Me vrouw De Gijselaar, aanwezig bij dit festijn, evenals de Rector-Magnificus, Prof. P. J. Blok. Vanzelfsprekend bespeelde onze stads- beiaardier R. H. Th. van Leeuwen het oude, schone Stadhuiscarillon en even normaal is het, dat de Fontein op de Vischmarkt sprong. We zouden deze nummers niet gaarne missen Haring en wittebrood Intussen was in de Waag de uitdeling van haring en brood aan 3978 vrouwen begonnen, terwijl aan 3636 mannen in de Jongensschool aan de Aalmarkt ta bak, pijpen en bier of koffie werd uit gereikt. Dit laatste zal niet meer ge schieden; de strijd „Bier of Koffie" is thans beslecht. De koffie wint het in de toekomst van het bier, tot vreugde van de geheelonthouders en tot misnoegen van de brouwers. Gedurende de morgenuren vonden op het Schuttersveld Volksvermakelijkhe den plaats. Draaimolensleuteltrekken voor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar, pollepel- en eierenloop voor meis jes van 12 tot 16 jaar, driebeenlopen voor jongens van 12 tot 16 jaar, turfra pen voor, meisjes van 12 tot 16 jaar touw-enteren voor jongens van 16 tot 18, tonnetjeskruien voor meisjes van 16 tot 20, zaklopen voor jongens van 16 tot 20, pot-slaan voor meisjes van 16 tot 20, blokkenwals voor dansende paren, mast- klimmen voor mannen boven de 20 jaar, blaastrappen voor jongens van 16 tot 20, We hebben de viering van de 3 oktoberdag weer achter de rug. Maan denlange voorbereidingen van het volijverige bestuur van de 3 October Vereeniging hebben goede vruchten afgeworpen; we mogen van 'n zeer geslaagd en mooi feest gewagen en willen het geheel gaarne nog eens met onze lezers nagaan. Wanneer wij de feestwijzer van maandag 3 oktober welke wel iswaar 5 cents kost, doch die dan ook niet minder dan 32 bladzijden telt nog eens doorbladeren, dan valt ons zakelijk oog allereerst op enkele advertenties van gerenommeerde Leidse zaken. daarna in optocht, met 3 muziekkorpsen, langs de woning van de Ere-Voorzitter- Burgemees ter, naar het Schuttersveld, om getuige te zijn van de daar nog steeds voortgang vindende Volksspelen. Men amuseerde zich kostelijk; het zak lopen schonk groot vermaak en de bok- kesprongen van de deelnemers deden de toeschouwers somtijds schudden van het lachen, welke lachspierbewegingen ten slotte veroorzaakten, dat de aangebrach te heining bezweek en het publiek nog meer naar voren drong om beter te ge nieten van het schouwspel. Om 4 uur was dit onderdeel der fees telijkheden geëindigd en trokken Be stuur en Commissie zich terug in het aloude „Zomerzorg", waar de Voorzit ter alle medewerkers - onder wie wij op merkten de Heren B. de Koning Jr., E. W. Wichers Rollandet en N. G. Spaarga ren Jr. - mocht danken voor hun be langloze arbeid. Intussen werden op de Korenbeurs en de Nieuwe Veemarkt concerten gegeven, resp. door „Kunst naar gave" en „Werk- mans Wilskracht", zodat ook buiten „Zo merzorg" nog door iedereen kon worden genoten. Thomasvaer en Pieternel 's Avonds om half acht werd in de Grote Stadszaal „De bruiloft van Kloris en Roosje" opgevoerd. Er werden door Thomasvaer en Pieternel enkele typische 3 - October t zaken aangestipt. Luister slechts Muziekkorps van het 8de Regiment Hu zaren (onder directie van A. de Goede) in de tuin van „Zomerlust", terwijl rond om de muziektent op het Schuttersveld gelegenheid tot dansen was. Schuttersveld Intussen draaiden de Stoomcarrousel en de draaimolens op volle toeren, klon ken de schoten van de Nimrods in de schiettent, klaterde het applaus in het Paardenspel, vertoonden de acrobaten hun krachttoeren en werden tiendui zenden poffertjes, wafelen en oliebollen geconsumeerd. De tarieven waren door het vooruitziende en voorzichtige be stuur, vastgesteld: een toertje in de draaimolen focht hoogstens 5 cent per persoon kosten; 6 schoten in de schiet tent een kwartje; de poffers 20 cent per 2 dozijn, de wafelen 5 of 10 cent per stuk; een kogelflesje 20 cents, een half flesjes bier 15 cents, eieren 7VI- cent per stuk en zuur een dubbeltje per portie. Een dan werd om half elf een Groot, schitterend vuurwerk, vervaardigd in de Kunstvuurwerkfabriek van A. J. Kat, voorheen Joh. Loeff, afgestoken. De lucht werd gekleurd door een rode mag- nesiumzon, luchtslangen, zwermfontei- nen, tourbillons, girandoles van Purper vuur en bommen met fluiten, schitter- lichten en goudregens. Er werd een me chanisch nummer „de jongleur" afge stoken en de slotdecoratie bestond uit een grote tempel, waarbij tussen de zij kolommen enige getallen, die wij helaas niet goed konden waarnemen en tussen de zijkolommen de woorden „Dankbaar Leiden" prijkten. En vanzelfsprekend eindigde het met kanonslagen en zwerm- fonteinen. Daarna ging iedereen opgewekt naar huis. Men kon terugzien op een zeer geslaagd 3-oktober-feest. advertentie Bovenstaand plaatje van de be kende vroegere Leidse fotograaf Goed el jee is weliswaar niet ont leend aan de optocht van 1910, maar aan die van 1909. Vermoede lijk stelt het een lid voor van de destijds roemruchte Wielerclub „Allright". boegsprietlopen voor jongens van 18 tot 20; men ziet, dat er mogelijkheden ge noeg waren. Installatie ere-voorzitter Om één uur 's middags kwamen 3 af gevaardigden (2 bestuursleden plus de vaandeldrager) van alle Leidse vereni gingen 1 ij een in de Foyer van de Stads gehoorzaal. Dan werd de Ere-Voorzitter binnengeleid en als zodanig geïnstalleerd door de Voorzitter van de 3 October Vereeniging, de wakkere Heer N. Brou wer. De Burgemeester antwoordde en de Heer Van Staden, voorzitter van de oud ste bestaande Leidse vereniging, de Ty pografische Vereniging Laurens Jansz. Coster" voerde het woord, om namens alle aanwezige verenigingen de Heer Burgemeester geluk te wensen. Fanfa res, f eestsigaren en een groepsfoto; Thomasvaer: Hè, hè, Pieternel, wat heb ik gerend van 't Stationsplein tot hier, 't is me [een end ik kom van 't land, 'k was op de [vlonder. Pieternel: Man, dat je nog leeft, is heus een [groot wonder ze hossen, ze springen, ze sleuren [je mee, ze rukken, ze trekken je jas zelfs [in twee, vertrappen je tenen, je schreeuwt [van de pijn waarom, dwaze Thomas, moest jij [daar ook zijn. Thomasvaer: Wel wijfje, mijn schatje, je hebt er [plezier, daar is half Leiden geducht aan de [zwier, ik kom jou straks halen, wij gaan er [ook heen, wat geeft een blauw plekje aan arm [of aan been. Pieternel: Kom, Thomas, wees wijzer, ga niet [naar dat land dat is toch de plaats niet voor [mensen van stand! Thomasvaer Wat klets jij van stand op een dag [als vandaag, je bent hier in Leiden en niet in [Den Haag, 't is feest hier voor ieder, hetzij arm [of rijk, juist daarvan geeft heden weer ['t Schuttersveld blijk, daar blijft geen der burgers van [Leiden vandaan, tenzij hij niet lopen kan, zitten [of staan! Op dit Schuttersveld, zo treffend door Thomasvaer geschilderd, was, eveneens om half acht, het grote avondfeest be gonnen. Men kon het Feestterrein berei ken via Zomerzorg of via Zomerlust. Er was een drievoudig concert; van het Leidsch Muziekkorps (directeur Joh. C. Geyp) by de dansvlonder, van het Staf- muziekkorps van het 4de Regiment In fanterie (onder leiding van W. van Erp) in de tuin van Zomerzorg en van het Naschrift Tengevolge van enkele bijzondere om standigheden, is dit verslag van de 3 oktober-viering tot ons leedwezen enigszins vertraagd in onze kolommen gekomen. De opmerkzame lezer zal dit wel reeds gemerkt hebben. Voor hen, die minder goed met Leidse namen en toestanden op de hoogte zijn, vermelden wij gaarne, dat het bovenstaande een verslag was van de 24ste feestviering, op maandag 3 oktober1910, ergo van 50 jaar ge leden. Maar wanneer het aanstonds maan dag 3 oktober wordt, dan kunen wij met trots zeggen: het verslag stond al dagen geleden in onze krant! Daarvoor zorgde: Han de Wilde. ALLE BEKENDE MERKEN. TRIUMPH Gabriele f309.— TRIUMPH Tippa f275.— KOLIBRI f 245.— In kunstlederen tas. SWISSA (een Zwitsers produkt) f295. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen. KANTOORMACHINEBEDRIJF WBm MARGRIET Stadhouderskade 85, Amstei Hanro-pakjes charmant en sportief! HAARLEMMERSTRAAT 167—171 MOOIE COMBINATIES BIJ DE GROOT (Van een speciale medewerkster) Een show van jersey-japonnen, rokken en jumpers, lijkt zo op het oog eenvoudig, maar door de per fecte coupe en het prachtige mate riaal was de show, welke de firma de Groot, Donkersteeg gisteravond in het restaurant van der Heijden, Breestraat 85 hield, voortreffelijk. De modellen, welke dit modehuis brengt, zijn geinporteerd uit Italië en Zwitserland, terwijl voor sportieve kle ding veel Engelse en Schotse tweeds werden gebracht. De kleuren waren overwegend donker, veel bruin, soms gecombineerd met zwart, groen in velerlei nuances en aubergine. Het materiaal van de getoonde pan talons was lastex, kamgaren of Hanro. Hanro is een bijzonder mooie kwaliteit wollen jersey, dat niet kan kreuken of rekken en waarvan zowel pantalons als japonnen en pakjes worden vervaardigd. Aan <le Surinaniestraat in Leiden-noord ln LeidenNoord is het tijdstip van het ingebruiknemen van de gereformeerde Petrakerk weer en stapje dichterbij gekomen. En dat was wel nodig, want om maar eens met de woorden van de wijkpredikant dr. H. Westerink te spreken: „Heel lang is de wijk op het vlak van de kerkebouw als een achtergebleven gebied beschouwd" Gistermiddag legde de oudste wijkbe- woonster, mevrouw Fijnenbuik, de eer ste officiële steen voor deze zo brood nodige kerk aan de Surinaniestraat. De 93-jarige weduwe deed dit in aanwezig heid van vele andere bewoners van wijk II. Wethouder J C van Schaik verte genwoordigers van de Algemene Kerke- raad, de Commissie van Beheer en de wykraad. Na de plechtigheid werd tijdens een bijeenkomst in de r.-k. school aan de Timorstraat dank gebracht aan diverse instanties, personen en commissies, die verantwoordelijk waren of meegewerkt hadden voor de goede gang van zaken bij de bouw van de Petrakerk De voorzitter van de raad van beheer, de heer S M. Stolp, deed het veel genoe gen dat naast het gereedkomen van de restauratie van de gereformeerde kerk aan de Oude Vest, het slaan van de eer ste paal en het leggen van de eerste steen voor de Bevrijdingskerk in Leiden- Zuidwest dit laatste thans ook het ge val was bij de Petrakerk. Dr. H. J. Westerink kijkt toe hoe mevr. Fijnenbuik de eerste officiële steen inmetselt. Hij hoopte, dat de bouw van de kerk vlot zou verlopen, zodat ook mevrouw Fijnenbuik de opening van de kerk nog mee zou kunnen maken Nadat het woord was gevoerd door dr. Westerink (wijkraad) en ds. H. Heule (kerkeraad) bood de weth. van Onder wijs, de heer J. C. van Schaik, zijn geluk wensen aan. Hij noemde het bouwen van een kerk in deze tijd geen gemakkelijke opgave. De gemeente mocht zich dan ook gelukkig prijzen deze heuglijke dag te mogen Deleven. Het vertrouwen van de raad van beheer, dat het met de finan ciën wel in orde zou komen, vond de wet houder een felicitatie waard. „Het is mooi, dat er mensen zijn, die dit moge lijk maken." De heer Van Schaik hoopte, dat de beide in aanbouw zynde geref. kerken tot zegen van de burgerij zouden 'mogen dienen. MODE I960 NIET GEBASEERD OP ÉÉN LIJN MANTELS EN COCTAIL- JAPONNEN BIJ V. D. (Van een speciale medewerkster) De mode van deze winter is niet gebaseerd op één lijn, maar net zo veel als er door de grote ontwerpers gecreëerd zijn. Sommige modellen geven een vage herinnering aan de mode van de dertiger jaren, maar al met al zijn zij toch mode 1960. Dank zy deze variatie kan men een grote keuze doen uit zowel rechtvallende of capeachtig wijde mantels, strakke ge tailleerde japonnen en pakjes met zowel korte of driekwart ruim vallende jasjes. Dat men bij V. en D. voor deze mode goed terecht kan, bleek gistermorgen en tweemaal s'middags uit de collectie, wel- k3 door 4 mannequins werd gebracht. Ditmaal was het accent voornamelijk op de mantels gelegd Een mooie col lectie in prachtige bouclé en tweed stof fen. zowel geruit als effen, werd ge toond. Sommige modellen waren cape-achtig, zoals een zeer bijzondere creatie van double face beige stof. De wijde mantel was geheel mouwloos. Op de hoogte van de zakken was een horizontale split aan gebracht, waardoor de armen te voor schijn kwamen. Vermeldenswaard was voorts een an tracietkleurige rechte mantel gegar neerd met petit gris bont en voorzien van stiksels op heuphoogte, met 2 opge stikte zakken. Zilver- en gouddraad speelt een grote rol bij vele toiletten op ieder uur van de dag. Dit materiaal behoudt haar glans, doordat het niet oxideert. De getoonde japonnen waren meestal voorzien van strakke rokken en aan de hals hoogge sloten. De garnering bestaat vaak uit grote knopen of fraaie bijoux. Heel apart was een strak aubergine jurkje met aan de voorkant een onder de ceintuur aangebracht zakje. Er werden verscheidene deux-pièces gebracht, of japonnen die het idee ga ven dit te zijn, zoals een zwarte japon, waarbij de taille flauw was aangegeven en het accent op de heup viel door een garnering van astrakan. In cocktail-japonnen werd een mooie collectie naar voren gebracht. Ook hier lanceert men meestal de strakke rok, doch het zijn de mooie fluwelen of bro- caatstoffen. die liet feestelijke cachet aan de japonnen geven Bijzonder mooi was een beige-bruine jaquard japon, met een gedrapeerde rok, gecompleteerd door een mantel van de zelfde stof. Het bruidje was ditmaal ge- tooid in een korte tulen, met ingezette I kant gegarneerde, japon. Op deze pantalons werden jumpers en grof breiwerk, wollen twinsets of be drukte wollen mouseline blouses ge bracht. De getoonde rokken in prachtige ruit- dessins waren meestal strak. Sommige waren van voren glad en van achter voorzien van permanentplissé. Ook hier van waren de combinaties steeds met zorg gekozen. De modellen van de jumpers waren rechtvallend en vaak voorzien van een grote kraag, of van een shawlkraag die tot aan de taille reikt en ingezet vestje. Zeer apart was een cremekleurige jum per met een pas van handgekloste kant. De getoonde pakjes waren merendeels vloeiend van lijn. Zy zijn charmant en hebben toch een sportief karakter. Er was een grote variatie, zowel in effen en geruite als gestreepte stoffen. Vooral verticale strepen zijn zeer en vogue. Deze kleden slank af, en het effect wordt nog verhoogd door de donkere tinten. Er werden verscheidene japonnen ge bracht, zowel in rechte als wijde model len Een geruite terlenka jurk in een chemisier model viel zeer in de smaak. Heel mooi was ook een zwarte japon in het zo modieuze tuniek model, ge garneerd met satynen biezen. Enkele cocktail-japonnen, met o.a. een witte tulen japon, geheel bestikt met zijden lint, toonden de vyf mannequins tot besluit. Bij de pakjes en japonnen werden hoeden in vaak fel contrasterende kleu ren van Messchers Modehuis, Breestraat, getoond. De modellen waren zeer styl- voi. Ze zijn hoog en worden recht op het hoofd gedragen. Een combinatie van prachtige materialen, zoals melusine, velours, vilt en fluweel met sobere gar neringen, maakten de hoeden stuk voor stuk tot een creatie. De kapsels en make up van de manne quins werden verzorgd door kapsalon J. P v. d. Blom, Steenstraat 57. 's Middags werd deze show in „Five Flies Chalet" te Warmond, gehouden. Hutspotwandeltocht De traditionele Leidse Hutspotwandel tocht, die zich in voorgaande jaren in een steeds groeiende belangstelling mocht verheugen vorig jaar ruim 900 deelnemers (sters) zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 8 oktober. De Wandelsportvereniging „Zwieten" uit Zoeterwoude heeft wederom de organi satie op zich genomen. Het batig saldo zal dienen tot versterking van de kas van de Wandelkring Leiden e.o. Moch ten de deelnemers (sters) vorig jaar een hutspotje als herinnering aan de tocht ontvangen, ditmaal ontvangen zij een weesjongen, gekleed in het „uniform" met de kleuren, zoals deze in de jarep 15001600 in het Leidse Weeshuis wer den gedragen. De start vindt plaats by de Romanuszaal aan de Mare (achter de Hartebrugkerk), 's middags tussen 2 en 3 uur. De afstanden bedragen 10 en 15 km. Verenigingen, die in groepsverband deelnemen (tenminste 12 personen) ont vangen als herinnering een speciaal uit gevoerde groepsprijs. De medische verzorging geschiedt door de EHBO-raad-Leiden. Inschrijf adres sen: Hoge Rijndijk 357, Zoeterwoude; Watertje 8, Zoeterwoude; Resedastraat 19. Leiden; Herman Gorterstraat 1, Al phen aan den Ryn. Tramverkeer stond 2 uur stil Het voortijdig overspringen van een wissel is er oorzaak van geweest, dat het tramverkeer op de Rijnsburgerweg gis teravond tussen halfzeven en halfnegen volkomen gestagneerd is geweest. Om streeks 6.40 uur passeerde de motor wagen van een uit drie rytuigen be staand trams tel van de HTM de wissel naby de halte Posthof. Op het ogenblik, dat de motorwagen de wissel passeerde, sprong deze over. waardoor de achterste twee wagens in een andere richting werden gedirigeerd en de motorwagen dwars over d«? rijweg duwden. Het tram- verkeer werd iientenvevolge in beide richtingen geheel gestremd het gewone verkeer kon door de politie in goede banen worden geleid. Eerst na twee uur hard werken stond ie tramwagen weer in het juiste spoor en kon de file trams haar weg vervol gen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3