DE TRAM VAN DE BAAN EN DAN DE BAAN AAN DE KANT Voor een BONTMANTEL -WHTmjsr ALTIJD BETER~| J. P.v.d. Blom SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG hebben iveinig tijd voor romantiek „Dienstregeling" blijft illusie Slopers Lancome LIKDOORNS Hij las het blije antwoord in haar ogen WOENSDAG 28 SEPTEMBER I960 Op één foto gecombineerd de schuldige aan het voorlopig hand haven van heel veel tramrails in en om Leiden en de prooi van op sloop beluste lieden: een opname van de tram naar Den Haag, waarop ook te zien is dat er voor de sloper van de lijnen nog wel wat meer te halen valt dan rails alleen Meeste last Omdat het verkeer in Leiden wel het meeste last van het slopen van de baan zal ondervinden, wordt met het verwij deren van de rails in de Sleutelstad be gonnen. Er zal waarschijnlijk alleen des nachts worden gewerkt. De groefrails (in totaal 1500 ton) ver dwijnt als schroot in de „grote pot" van de Hoogovens te IJmuiden; een gedeelte van de veldrails (in totaal 1000 ton) wordt doorverkocht aan de Italiaanse spoorwegen. Voor het verwijderen van de groefrails moet de straat worden opge broken. Dat is dus wel het lastigste kar wei. De bielsen verhuizen wellicht naar verscheidene boerenbedrijven, waar ze als afscheiding kunnen worden gebruikt. „Aan bielsen heb ik overigens geen ge brek", zegt de sloper en wijst naar de kolossale opslagplaats bij zijn bedrijf Niet op gerekend Hij vertelt, dat hij veel concurrentie heeft ondervonden. Er waren maar liefst 17 inschrijvingen voor de baan, die vol gens het bestek binnen vijf maanden ge sloopt moet zijn. Hij vertelt voorts, dat de concurrentie er waarschijnlijk hele maal niet op gerekend had, dat hij wel interesse in het werk zou tonen. „Ik heb namelijk net de „Van Speyck" voor f. 230.000 gekocht. Ze hebben kennelijk gedacht, dat ik daar m'n handen vol aan zou hebben en dat m'n portemon- naie wel leeg zou zijn". De Alkmaarse sloper laat trots een foto zien van de „Van Speyck", die nog niet zo lang geleden het Noordhollands Kanaal werd binnengesleept. Fabeltje Ook is hij cLe man geweest, die de Nederlandse onderzeeboot O 21 heeft gekocht. Een klok van deze eens zo beroemde onderzeeër hangt in zijn kantoor. Als bewijs. De O 21 is toen tertijd nogal eens in het nieuws ge weest, omdat men het plan zou heb ben gehad er een „onderwater-bar" van te maken in het Amsterdamse IJ. „Maar dat waren allemaal fabel tjes. Er is zelfs nooit sprake van ge weest", vertelt de heer Van Beekum. Voor het slopen van de baan heeft de heer Van Beekum minstens 20 man no dig. Hij hoopt deze arbeidskrachten in de omgeving van Leiden te vinden. In de Kaasstad heeft men namelijk een schro melijk tekort aan arbeidskrachten; bo vendien zouden de reiskosten te veel geld vergen. Vermoedelijk zal het karwei een half jaar duren. Hij had het liefst ook de bruggen gesloopt. Niet omdat deze zo veel opleveren, maar omdat hij dan „de rails over de rails" had kunnen afvoeren. Nu moet dit met auto's gebeu ren, omdat de bruggen het eerst weg gaan. „Het was voor mij heel wat voor deliger geweest als ze de bruggen ook in het werk hadden opgenomen". Waarschijnlijk zal tijdens het slopen van de bovenleiding de stroom niet ge heel worden uitgeschakeld. Dit om dief stal van het zo waardevolle koper, waar uit deze leiding bestaat te voorko men Althans, volgens de heer Van Beekum. Sal de Jong uit Amsterdam begint twee dagen na de laatste rit van de tram bij de remise aan de Rijnsburgerweg met het slopen van 12 stadstrams, 17 Boedapesters en een grijs locomotiefje. Hij hoopt hiermee aan het eind van dit jaar klaar te zijn. Voor hoeveel geld.hij dit karwei opknapt wil hij niet zeggen. „Vanwege de concurrentie ziet U". En dan te bedenken, dat de heer Van Bee kum nog niet wist, dat het slopen van de trams al na „dichte" inschrijving aan Sal de Jong was gegund. Want ook de Alkmaarse sloper had een welgevallig oog op de tram laten vallen. En beslist niet omdat hij zo dol is op souveniers, want daarvan heeft hij er genoeg In stukken gereten Eerst gaat het hout uit de trams, waar bij ook de .reclameborden van het Leidsch-Dagblad wel zullen sneuvelen en daarna gaat de kap eraf. Dan worden de al totaal ontluisterde trams door snij branders in stukken gereten. Ongeveer 10 arbeiders zullen het sloopwerk van de tram op zich nemen. De brokken tram worden waarschijnlijk als schroot verkocht. Ook zal Sal de Jong de bruggen slo pen. Het is vooral zaak de brug over het Additionele Kanaal bij Katwijk zo gauw mogelijk te verwijderen, omdat hiervoor een andere brug in de plaats komt. Het slopersbedrijf van de firma De Jong heeft al eens eerder blauwe trams „onder handen" gehad. En wel in Haar lem, waar de trams in de voormalige re mise aan de Leidse Vaart werden ge sloopt. Verwacht wordt, dat het verkeer in Leiden belangrijk verlicht zal worden, wanneeer eenmaal de laat ste tram uit de Sleutelstad ver dwenen is. Maar het blijft dan toch nog zon gedrang in de stad, dat er althans voorlopig weinig te ver wachten valt van een stipte na leving van de dienstregeling. „Je kunt in Leiden eigenlijk niet een dienstregeling hebben, want de rij tijden hangen helemaal af van de vraag of je op kunt schieten. Het is nergens zo moeilijk als in Leiden om regelmaat te brengen in de diensten. Alleen wanneer er in grijpende maatregelen worden ge troffen, zou een verbetering moge lijk zijn". Dat is het oordeel van de heer Jurrissen, directeur van de N.Z.H. Een charmante zeer oude foto van de voorwereldlijke paardetram in Leiden. Twee van deze trammetjes ontmoeten elkaar op de Bostelbrug. Op de achtergrond de Paarden- steeg, de tegenwoordige Prinsesse- kade. Het huizenblok midden op de foto is tientallen jaren geleden af gebroken. zodat deze Paardensteeg verbreed werd tot de huidige Prin- sessekade. grenzend aan het Galge water. Toen werd de paardetram nog geëxploiteerd door een Engelse maatschappijVandaar dat de tram metjes links houden Indertijd was de naleving van de dienstregeling van de stadstram zo illu soir, dat me n in 's hemelsnaam maar tot het ryden van het 101-dienstje be sloot. Voordien reden slechts enkele trams van de Leidse Buurt door naar het Oude Dorp te Oegstgeest, maar door de verkeersopstoppingen wisten de wa genvoerders tenslotte niet meer welke dienst ze nu eigenlijk reden en of ze door moesten naar het Oude Dorp of niet. Toen ging men maar alles door la ten rijden, om althans hierin een zekere regelmaat te krijgen. Het 101-lijntje dankt zijn naam aan de bezetting van dit onrendabele traject; voorop 1 be stuurder, in het midden 0 passagiers en achterop 1 conducteur. De „officiële" dienstregeling van de tram gaf aan dat een rit van Hoge Rijn dijk naar Oude Dorp 25 minuten duur de, maar deze tijd was heel dikwijls nodig voor het traject Hogewoerd-sta- tion, zeker wanneer het op spitsuren tegen zak met verkeerslichten en Blauw- poortsbrug. De nu geprojecteerde rijtijden zijn: Oegstgeest-Hoge Rijndijk 21 minuten en Oegstgeest-Leiderdorp 27 minuten. Maar zoals gezegdhet naleven van deze plan nen is vooralsnog een illussie. raming van de NZH niet zo veel. Voor deze kapitale som krijgt de heer Van Beekum tegen de 30 kilometer rails, iets meer bovenlei ding, alsmede een groot aantal dwarsliggers en stalen masten. „Dan moet ik nog maar afwachten of er een flinke winst in zit. Dat kun je nooit van tevoren bekijken". Eind oktober gaan de slopers aan het werk. Begonnen wordt met het verwijde ren van de bovenleiding, die in stukken van een tot twee meter wordt gesneden en haar weg wel zal vinden naar de ko per-industrie. De heer Van Beekum moest voor de sloop van de trambaan f. 335.000 neertellen. Dit bedrag ontliep de De heer G. P. van Beekum, eigenaar van een groot Alkmaars slopersbedrijf, heeft 'n nuchtere kijk op het leven. „Daarom heb ik nooit de Eiffeltoren bezocht. Anders zou ik toch maar aan het rekenen en taxeren zijn geslagen. Hoeveel ijzer zit erin, hoe kan ie 't beste in stukken worden gesneden en brengt 't wel genoeg op?" Schoonheidsprodukten Onze schoonheidsspecia listes geven U gaarne advies over het gebruik van deze produkten en adviseren, welke kleuren het beste voor uw make-up kunt gebruiken. Steenstraat 57 verwijderd met WONDEROLIE Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie, Jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. GELD Kredieten uitsluitend groot f1600.— k 3%; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen Gemakkelijke voorwaarden, wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen: „SAMENWERKING". Verstolkstr. 31 - Leeuwarden AAMBEIEN! O SCHROMPELEN WEG J Pijn en jeuk wèg j j Bloeden houdt op jj De wetenschap heeft thans W een helende substantie ont- Ti dekt met de verbazingwek- j» t kende eigenschap de aam- 'A 2 beien eenvoudig te doen weg- ft A drogen - pijn verdwijnt, bloe- 5 a Toegepast!^ 'r den houdt 'j in SPERTI, doet dit weefsel- '4 vernieuwende Bio-Dyne zelfs g de meest hardnekkige aam- beien ineenschrompelen, zó J h probleem meer zUn. f Sperti Zalf en Zetpillen SPERTI is zacht en deslnfec- tS Aterend - bevat géén verdo-5 vende middelen. Voor veili- *-* -tr**************! Een uur geleden stond ze nog in haar keukentje, druk met de alledaagse beslommeringen. Zij dacht: hè, ik wou dat ik er eens even uit was. Een paar uurtjes maar. Even bijkomen. Hij moet het gevoeld hebben, want ineens vroeg hij: zullen we naar de film gaan? Hij las het blije antwoord in haar ogen. Nu zitfen ze daar en genieten. Als twee nieuwe mensen in een andere wereld. De boeiende wereld van de film. Een paar uur nergens aan denken. Er even helemaal uit zijn. Gezellig, samen. Hoelang was het geleden dat zij zo zaten? Film is toch altijd machtig. Dat enorme beeld, dat volle geluid. De grote sterren, dat prachtige spel. Waar vind je het zo? En dan te denken dat ze een uur geleden nog in haar keukentje stond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 19