ADIEU TRAM! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 september 1960 Vierde blad no. 30163 Op deze pagina vindt U enkele beelden van „de ram" in Leiden en omgeving. Beelden die binnen kort tot het verleden gaan behoren. Maar ook beel den, die wijzen naar een betere toekomst. Adieu. tram. Die twee woorden betekenen, dat er iets ver loren gaat. Maar zij willen ook zeggen, omdai „adieu" een vrolijke afscheidsgroet is, dat een heengaan als dit meer is dan treuren om wat tot de verleden tijd gaat behoren. Links boven ziet U de „schuldige" van het handhaven van een groot aantal trambanen in en om Leiden in het komende jaar: de tramwerkplaat.s in Rijnsburg (beter gezegd in de gemeente Oegst- geest). Omdat deze werkplaats bereikbaar moet blijven voor de trams zolang Leiden—Den Haag nog niet door bussen vervangen is. moeten de tramrails van station Leiden naar Rijnsburg voorlopig nog blijven liggen. Rechts boven de trouwe oud-gedien- den. die op 8 oktober uit de hobbelende vaart zullen worden genomen. Bij Posthof op de Rijnsburgerweg troffen wij dezer dagen twee van deze trouwe tingelende stadstrammetjes aan. Links de tweede foto van boven het beruchte punt tussen Rijnsburg en Noordwijk, waar de auto weg zich over de trambaan slingert zonder vooral van de andere kant als op deze foto behoorlijk uitzicht. Het aantal ongelukken op dit trefpunt van rail- en wegverkeer is ontelbaar geweest. Rechts de tweede foto van boven de Splitsing te Rijnsburg. Over niet al te lange tijd gaat een deel van het wegverkeer ook via de baan, die nu alleen de tram kan volgen, waardoor een aanzien lijke verkeersverbetering in Rijnsburg zou ontstaan. Onder deze foto's van links naar rechts het eindpunt van de trams in Noordwijk aan Zee. dat als halteplaats gehandhaafd blijft, vooral ook omdat hier de busdienst van Haarlem naar Den Haag een goede pleisterplaats heeft, daarnaast de Baileybrug in Rijnsburg over het Oegstgeester Kanaal, welke flessehals voor het verkeer binnen twee jaar tot het verleden gaat behoren (men zie daarover medede lingen elders in dit nummer» en rechts de tram op de Bakkersbrug in de Brouwerstraat te Rijnsburg. die ook na verdwijnen van de tram vernieuwd zal worden, waardoor het verkeer een andere hindernis zal kwijt raken. De op een na onderste rij foto's op deze pagina brengt in beeld: links de griezelige trambrug in Rijnsburg over het Oegstgeester Kanaal, op welker plaats spoedig een nieuwe brug voor het wegverkeer zal worden gebouwd, in het midden het bejaarden centrum te Oegstgeest waarvan de bewoners juichen nu de bus wordt ingevoerd, en rechts het huidige eindstation van de trams in Katwijk: binnenkort wordt dit eindstation, dat zeer ongelukkig gelegen is met het ook op de woonwijkontwikkeling van de vi^ers-badplaats. aan alle zijden door de bus ver meden. Tenslotte op de onderste hij foto's links de „doorbraak" van de huidige tram tussen kerk en raadhuis in Noordwijk-Binnen. welke doorbraak mettertijd een goede wegverbinding kan worden, voorts in het midden het Vuurbaakplein in Katwijk waar hard wordt gewerkt om hier een waardig en doeltreffend busstation te vestigen, en rechts het Kerkelaantje in Katwijk-Binnen, waar wonderlijk genoeg de schooljeugd tientallen jaren lang ont snapt is aan de gevaren van de wel is waar stap voets rijdende maar toch niet langer verantwoorde tram. HflNjHHI

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13