„TRAMMELANT" BEHOORT SPOEDIG IN EN OM LEIDEN TOT DE „GOEIE OUWE TIJD" Omschakeling op bus is veel meer dan verandering van vervoermiddel RUNSBURG: MEEGAAN MET TIJD GEEFT MOOIE KANSEN KATWIJK: DOOR NIEUWE VOORDEUR OVER BETERE WEG BURGEMEESTER VAN LEIDEN: NU EENRICHTINGSVERKEER Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 september 1960 Derde blad no. 30163 A vijfentwintig miljoen kilometer te hebben gereden en over dat onvoorstelbaar lange traject in nog net geen vijftig jaar ruim honderdvijftig miljoen passagiers te hebben vervoerd, zullen de Leidse stadstrammetjes van de NZH er 8 oktober de dienst bij neerleggen. Tegelijkertijd verdwijnt ook de tram op de lijnen van Leiden naar Katwijk en Noordwijk. Binnen een goed jaar geeft ook de NZH-tram van Leiden naar Den Haag het op. Bussen nemen de taak van de tram over. Leiden, Oegstgeest, Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg hebben veel langer het regime van de tram gekend dan die 49 jaar, waarvoor de NZH verantwoordelijk was of dank verschuldigd is. Leiden heeft per slot van rekening al royaal het driekwart eeuwfeest van een „eigen" tram ach ter de rug. Het was echter aan de NZH beschoren, van de tram iets te maken waarvan met weemoed afscheid wordt genomen. Weemoed wil zeggen, dat er waardering bestaat voor wat verloren gaat. Maar weemoed wil óók zeggen, dat men een verlies aanvaardt: omdat het onvermijdelijk is of om dat het verlies ruimte maakt voor een grotere winst. Op 8 oktober (of beter gezegd 9 oktober a.s. in de heel vroege vroegte) wordt het Leidse stadsbeeld ingrijpend veranderd en krijgen ook vier andere gemeenten een nieuw openbaar vervoermiddel. Er valt niet aan te twijfelen, of dit nieuwe vervoermiddel, de bus, zal (eventueel na het overwinnen van kinderziekten) eenzelfde service aan het publiek kunnen bieden als de veel verguisde tram. Men zou dus kunnen zeggen, dat er niet zoveel verandert. Maar dan onderkent men niet, naast gevoel voor wat verloren gaat, de kansen, welke het nieuwe biedt. Want deze ver vanging van tram door bus is ontegenzeglijk een winst. Voor enkele aspecten van deze ingrijpende omschake ling, waarover het eerste woord jaren geleden is en het laatste woord jaren in de toekomst wordt gesproken, willen wij in deze pagina's aandacht vragen. Om deze overpeinzingen ondanks alle weemoed in een op alle terrein zo nodig optimistisch licht te plaatsen, doen wij dit onder de leuze: Op het eerste gezicht lijkt het niet zo'n erg belangrijke zaak, of ergens een tram- of een bus verbinding bestaat. In principe is dat verschil ook niet groot, maar een omschakeling van het ene naar het andere middel van openbaar vervoer heeft steeds (zelfs in de tijd dat de trekschuit en diligence met de eerste tramdiensten en treinen overhoop lagen) grote beroering verwekt. Niet ten onrechte, want de omschakeling op zichzelf brengt veelal voor de tijdgenoten talloze proble men mee. Dat is ons ook nu weer gebleken, toen wij ons in de gemeenten, die bij de op handen zijnde verandering zijn betrokken, gingen oriënteren. Het komt er niet alleen op neer, dat men dus voortaan de bus neemt in plaats van de tram. Een verandering als deze heeft veel verderstrekkende gevolgen. Elders in deze pagina's vertellen wij iets meer over het verleden. Wij willen beginnen met het heden: de problemen, welke bij deze omschakeling opgeld doen, de consequenties voor burger en burgerij, voor de gemeenschap in haar uiteen lopende facetten. We willen dit probleem hier eerst plaatselijk bezien. Elders worden enkele meer algemene aspecten aangeroerd. Maar de plichten zlJn zeer zwaar In Rijnsburg, waar het inter locale ver keer intensief is door de splitsing van de routes naar Noordwijk en Katwijk, ziet men de verandering als een wijziging ten goede: in een meegaan met de tijd lig gen grote kansen voor de bloemenge- meente, die ook steeds meer in het toe ristengebied komt te liggen. Rijnsburg geniet de twijfelachtige eer, de gemeente met het hoogste benzine verbruik per hoofd van de bevolking in Nederland te zijn. Dat komt weliswaar voor een groot deel door de tochten naar verre oorden van de auto's met snijbloe men, maar deze auto's hebben hun basis in Rijnsburg, waar zij heel wat kilome tertjes door de nauwe straten trekken. In dat opzicht brengt de omschakeling van tram op bus in eerste instantie een extra belasting van de wegen met zich mee, hoewel de eerste jaren deze extra belasting weer gehalveerd wordt doordat de dienst naar Noordwijk via Voorhout en niet via Rijnsburg geleid wordt. Op den duur echter, is uit deze inten sivering van het wegvervoer voordeel te putten: er staan belangrijke verkeers- verbeteringen op stapel, welke eerst ge realiseerd kunnen worden door het ver dwijnen van de tram. Deze zouden op den duur niet alleen voor het interne verkeer van groot belang zijn, maar ook voor de opneming van Rijnsburg in het interlokaal verkeer, dat de nauwe stra ten van de gemeente nu nog mijdt. Niet op eigen grondgebied Merkwaardig genoeg zijn de meeste van deze verkeersverbeteringen mede af hankelijk van de omliggende gemeenten. De grenzen van Rijnsburg liggen immers uiterst wonderlijk, zo wonderlijk dat de trambaan LeidenKatwijk eigenlijk ner gens over Rijnsburgs terrein loopt! Zou de bus langs deze zelfde route lopen, dan had Rijnsburg eigenlijk nu de dienst naar Noordwijk via Voorhout gaat geen enkel openbaar vervoer naar enige omliggende gemeente meer over! Maar wat dan de mogelijke verbeterin gen voor Rijnsburg als dorp in plaats van als gemeente betreft het volgende. Vele wijzigingen Burgemeester Koomans deelde ons mee, dat er een nieuwe brug gebouwd zal worden over het Oegstgeester Kanaal op de plaats van de huidige trambrug. Daardoor kan het wegvervoer in de rich ting Noordwijk in de toekomst de veel te nauwe straat langs de Petrakerk en de bijna voorwereldlijke huidige Baileybrug over dit Kanaal vermijden. Een aanzienlijke verbetering zal voorts de op de nominatie staande verbreding van de Brouwerstraat zijn door het bij trekken van de nu nog vrijwel geheel apart liggende trambaan. De Bakkers- brug in de Brouwerstraat zal worden verbreed. De weg naar Noordwijk tot aan de Jan Zwanenbrug ligt op Rijnsburgs ge bied, maar de onderhoudsplicht van de weg rust op Noordwijk. Noordwijk heeft thans een aanvaardbaar voorstel gedaan om deze onderhoudsplicht aan Rijnsburg over te doen. Dan kan Rijnsburg begin nen met de dringend nodige verbete ring van deze weg, ook al weer mogelijk door bij trekking van het vrij liggende tramspoor. Dan zal ook de Jan Zwanen- brug. nu een onmogelijke flessehals, waar tram- en wegverkeer doorheen moeten wringen, gemoderniseerd worden. Verder hoopt Rijnsburg wegverbetering op Oegstgeester grondgebied te kunnen aanpakken, namelijk het leggen van een weg in de bocht om veiling Flora waar nu alleen de trambaan loopt, en doortrek king van deze nieuwe weg naar een ver brede Sandtlaan, uitkomende op een nieuw te bouwen brug over het Additio nele Kanaal. De bouw van deze brug is reeds over een jaar voltooid. Deze weg aanleg via de bocht langs Flora moet echter wachten op het verdwijnen van de tram LeidenDen Haag, omdat eerst dan de baan naar de werkplaats verval len kan. Rijnsburg zou graag zien. dat reeds thans één van de banen tussen Oegst geest en deze werkplaats zou worden op geruimd om een fietspad te kunnen aan leggen langs de Rijnsburger weg tussen Flora en de Indische Buurt, maar ook dit zal waarschijnlijk wachten tot begin 1962 Hoge kosten De gemeente hoopt op de een of an dere wijze tot een overeenstemming met de provinciale overheid te komen over bijdragen in de kosten van deze vele of fers vragen'!'' werken. Het wordt niet helemaal billijk geacht, dat Rijnsburg alleen zou moeten opdraaien voor deze verkeersverbeteringen, die in hoge mate het interlokale verkeer ten goede komen en onder meer betere poorten naar de badplaatsen openen. Rijnsburg betreurt in zeker opzicht, vooral voorlopig, de vervanging van tram door bus, omdat de verbindingen met Leiden daardoor gehalveerd wor den: de dienst Leiden-Noordwijk gaat immers voorlopig niet meer door Rijns burg. Bovendien raakt Rijnsburg nu een openbaar vervoermiddel naar Noordwijk kwijt, hetgeen evenzeer een verlies is. Maar over het algemeen acht men deze inconveniënten een tijdelijk offer ten bate van een verandering, die in grote lijnen vooral met het oog op de toe komst mogelijkheden als een vooruitgang wordt gezien. Want de daardoor geschapen moge lijkheden voor verkeersverbeteringen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Snelheidsmonster" Stoomtram mocht slechts stapvoets door Katwijk Met hoeveel vreugde indertijd de stoomtram in Katwijk ook werd begroet, toch stond men in het be gin enigszins huiverig tegenover de gevolgen, welke dit „snelle" ver voermiddel de gemiddelde snel heid over het gehele traject be droeg 15 km per uur voor het verkeer in de nauwe straten van Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk zou hebben. Van overheidswege werden dan ook bepalingen gemaakt om de on stuimigheid van het „snelheids monster" aan banden te leggen. Zo nam de gemeenteraad van Katwijk in de algemene politieverordening de bepaling op, dat binnen de be bouwde kommen niet anders dan zeer langzaam gereden mocht wor den, waarbij nog nader werd ver duidelijkt, dat „onder langzaam rijden wordt verstaan, de grootste snelheid waarmee een volwassen persoon zich stapvoets kan bewe gen". Bovendien was de stoomtram maatschappij verplicht in de nauw ste straten een beambte, voorzien van een rode vlag, voor de locomo tief te laten lopen, teneinde de weg gebruikers te waarschuwen, dat de tram in aantocht was. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kunnen ook de verkeersveiligheid verho gen. Vorig jaar vonden er in Rijnsburg 52 verkeersongevallen plaats. Dit jaar was dit aantal al op 1 augustus bereikt! Slechts door ingrijpende verkeersverbe teringen, mogelijk gemaakt door het ver dwijnen van de tram, kan voorkomen worden, dat deze verkeersonveiligheid in dit tempo blijft toenemen. Naar woonwijken Katwijk krijgt er een „nieuwe voor deur" bij, een vlottere route door de ge meente en een betere oriëntering daar van op de woonwijken. Reeds op maandag 10 oktober begint de sloop van de trambrug aan het einde van de Sandtlaan over het Additionele Kanaal. De verkeersbrug op deze plaats is al verlegd naar een tijdelijke plaats iets meer naar het noorden. Onmiddellijk na de sloop van de tram brug begint de bouw van een nieuwe ver keersbrug op de oude plaats: breed, mo dern en.beweegbaar De steeds grotere diepgang van de log gers maakt de vaarroute door de Rijn in Katwijk a.d. Rijn zeer moeilijk en een beweegbare brug maakt een veel vlotte re route door het Additionele Kanaal mogelijk. De onderhandelingen over het tot stand komen van de bruc waren zeer moeilijk: de brug is van Rijnland, ligt voor de ene helft op gebied van Katwijk en voor de andere helft op het gebied van Oegstgeest en Rijnsburg. En dan hadden Prov. Waterstaat en Ged. Staten nog een vinger in de pap! De lezer zal zich kunnen voorstellen, dat dit de be sprekingen niet eenvoudig maakte, maar er werd toch zo vruchtbaar samenge werkt, dat dit het eerste karwei is, dat wordt aangepakt wanneer de tram is verdwenen. Nuttiger route De route van de bus is buiten de kern van Katwijk a.d. Rijn omgelegd. Slechts voor heel enkele bewoners van Katwijk a.d. Rijn betekent dit, dat zij iets verder naar een halte zullen moeten lopen, maar dit is nergens meer dan 250 meter. Door Katwijk aan Zee wordt via de Var- kevisserstraat, het Vuurbaakplein, de Boulevard en de Rijnmond gereden: een winst voor alle gedeelten van dit snel groeiende zeedorp. Het Vuurbaakplein wordt naar aanlei ding hiervan geheel gereconstrueerd, de heuvel waarop de Vuurbaak staat, is ge deeltelijk afgegraven, er is een royaal parkeer- en busterrein geprojecteerd en er wordt hard gewerkt aan de bouw van een haltekantoor. Het eindpunt van de trambaan in de Tramstraat vervalt dus, want de route van de bus loopt daar aan alle zijden omheen. N.Z.H.-garage Het ligt in het voornemen op den duur in Katwijk een NZH-garage te vestigen. Burgemeester Duiker uitte de verwach ting, dat dit reeds over drie jaar het ge val zou zijn. Er wordt thans reeds ge zocht naar een geschikt terrein, dat zo wel de NZH als de gemeente bevredigt. De huidige NZH-garage in de Wilhelmi- nastraat is voor het hier beoogde doel niet geschikt. De NZH ziet veel voordeel in de ..trouw" van de Katwijker aan zijn woonplaats, zijn werk en zijn omgeving, hetgeen de keuze van Katwijk voor dit garagebedrijf naast het Leidse bedrijf sterk heeft beïnvloed. Men heeft in Katwijk wel vertrouwen in de toekomst van het. vervoer. Natuur lijk ziet men in Katwijk, waar men zeer gehecht is aan traditie, uit sentiments overwegingen het heengaan van de tram als een verlies, maar men beseft zeer wel dat slechts dit. verlies plaats kan maken voor de winst van veel doeltreffender trajecten door de gemeente. De nieuwe woonwijken, de nieuwe badcentra en het kampeerterrein krijgen nu eindelijk een bevredigende verbinding met de „bui tenwereld". Dankbaarheid en vertrouwen Men is in Katwijk zeer dankbaar voor de wijze, waarop de NZH steeds het ver voer verzorgd heeft, ook onder zeer moeilijke omstandigheden zoals op de spitsuren in de hoogtijdagen van het badseizoen. De NZH bleek steeds bereid extra-diensten in te leggen, liet bii iede re bijzondere gebeurtenis waarbij grote hoeveelheden passagiers te vervachten waren, tientallen extra-tramstellen lo pen en de controleurs waren steeds aan wezig om alles zo soepel mogelijk te la ten verlopen. Burgemeester Duiker en andere func tionarissen. die met dit probleem te ma ken hebben, zoals de hoofdinspecteur van politie, hebben het volste vertrou wen in de toekomst, hoewel zij zich niet verhelen dat het opvangen van grote aantallen reizigers in korte tijd met bus sen moeilijker gaat dan met trams. „Maar de NZH heeft ons nog nooit in de steek gelaten en we zijn er zeker van dat dit ook in de toekomst niet het ge val zal zijn." Zie volgende pagina Noord-Zuid als Leids probleem „Reeds lang het onlangs gepubli ceerde wegenschema is daar een voor beeld van buigt het College van B. en W. en ook de raad zich het hoofd over de onbevredigende verkeerssituatie in de binnenstad. Zodra de financiële positie van de gemeente het toelaat en er dan ook een mogelijkheid is tot uitvoering krappe arbeidsmarkt zullen wij niets nalaten om dit wegenschema tot uitvoering te brengen", aldus vervolgde de burgemeester, die er aan toevoegde, Trammelantin opperste vorm. Links rijdend komt een stadstram met je door de Hogewoerd tingelen De rechter helft van de weg moest hier vrijgelaten worden voor een garage. Maar daar kunnen blijkbaar wel auto's geparkeerd staan. Zodat een wielrijdster links moet gaan rij den voor zover dit mogelijk is. Wij persoonlijk zouden liever het voor beeld gevolgd hebben van de jon gen links op de foto. die het zaakje maar even afwacht. Even behoed zaam is de jonge moeder rechts op de foto. die zelfs op de smalle stoep haar kinderwagen voortduwend zich kennelijk zorgen maakt over d capriolen van de vertrouwde stads tram. Het werd hoog. hoog tijd dat aan dergelijke verkeerstechnische wan toestanden een einde kwam Verkeerssituatie is geheel a fhankelijk van de schepping van parallelwegen „Vraagt U het mij, dan ben ik blij, dat de „Blauwe" binnen niet al te lange tijd uit het Leidse stadsbeeld verdwijnt. Eerst goed komt m.i. aan veel ongemak een einde, indien de tramtrein naar en van Den Haag uit het centrum is verdwenen. In tegenstelling met een tram, parkeert een autobus voor het laten in- en uitstappen van passagiers langs het trottoir, zodat het doorgaande verkeer hiervan geen hinder onder vindt", dit verklaarde ons de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, toen wij hem dezer dagen vroegen naar zijn mening over de a.s. opheffing van de tram. dat in die richting (verbetering Hooi gracht, vernieuwing Gansoordbrug en aankoop van huizen) reeds iets wordt gedaan. Maatregelen, welke alle verband houden met de toekomstige noord-zuid verbinding, waartoe ook de veemarkt moet verdwijnen. Met het oog op dit laatste zal vermoedelijk binnenkort een geldlening worden aangevraagd. Parallelwegen De burgemeester was het met ons eens, dat de uitvoering van het wegenschema o.a. de aanleg van ring- en parallelwegen nog wel enkele jaren tien tot vijftien op zich zal laten wachten. Ook was de burgemeester het met ons eens, dat op korte termijn iets moet gebeuren om. tot een oplossing van de verkeerssituatie in de binnen stad, met name de Brcestraat, te komen. Hoewel de burgemeester begreep, dat zijn plan van bepaal de zijden op weerstand zou stuiten, toonde hij zich voor honderd pro cent een voorstander van het in voeren van éénrichtingsverkeer en een parkeerverbod in de Bree- straat. Als een toekomstige parallelweg 73" hij de Botermarkt, Vismarkt. Aalmarkt en Apothekersdijk. Met demping? vu n wij „Pertinent niet!" Het moet, aldus de burgemeester, mogelijk zijn om me' ver plaatsing van de markt 'naar b' 0 Garenmarkt, zoals Indertijd door de heer Thomassen weid gesuggereci c n ook ter sprake is vekemen bij de opening van het erosfi*rcèntrum aan de Roose- veltstraat) met de bouw van een ver brede brug bij de Vrouwensteeg en eventueel met sloping van enkele pan den, hier een goede parallelweg één richtingsverkeer te creëren Een parallelweg en dit geldt ook voor de Breestraat waarin ruimte wordt uit gespaard voor voetgangers (trottoirs) en wielrijders. De gele tram Na dere ons gedane niet onbelang rijke suggestie, vroegen wjj de burge meester of hem al iets bekend was over het verdwijnen van de tram uit de Haarlemmerstraat. Hierover, aldus jhr. Van Kinschot, zijn de onderhandelingen gaande. ZU bevinden zich in een ver gevorderd stadium, echter nog met geen positief resultaat. Ik hoop evenwel, dat er spoedig iets uit de bus komt!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11