Overstelpend aanbod, maar weinig groot nieuws op „Photokina I960" Loongolf van 10 procent zonder algemene prijsverhoging opgevangen Geen ombuiging van liet beleid inzake emigratie OMZB WOENSDAG-TIP Volautomatischedamescamera 's veroveren flink deel der markt Kleuterjack Kreymborg Druk op liet bedrijfsleven om de prijzen te verlagen Indonesische repatriëring deed emigratie-overschot sterk dalen Voortzetting strijd tegen T.B.C. Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 september 1960 Derde blad no. 30162 Advertentie. (Van een deskundige medewerker) In de immense Keulse jaarbeurshallen heeft Wirtschaftswunder' minister Ludwig Erhard vorige week vrijdag de opening verricht van de Photokina 1960, de tweejaarlijkse wereldvakabeurs van de foto- en ciné-branche, die zich nu, aan het einde van haar tweede lustrum, de grootste gespecialiseerde beurs van West-Europa mag noemen. Over weldigend is het aanbod aan foto- en filmapparatuur, dat de ruim 548 exposanten (waaronder 199 buitenlandse firma's hier bijeengebracht hebben, maar ook de niet-technisch geïnteresseerde vindt veel van zijn gading in dit walhalla der lichtbeeldkunst. Een ganse reeks van neven evenementen en exclusieve foto-tentoonstellingen maakt, dat ook hij ruimschoots aan zijn trekken komt. Drievoudig aanbod klei nbeeld-ref lex Een overweldigend aanbod, maar wei nig groot nieuws. Dat was ook eigenlijk niet te verwachten na de stormachtige ontwikkeling die de camerabouw het laatste decennium heeft doorgemaakt. Onder de druk van de Japanse concur rentie (die ditmaal door alle zestien Japanse camerafabrieken vertegenwoor digd is) is de Europese industrie en vooral de Duitse in die periode naar stig gaan speuren naar mogelijke ver beteringen van haar produkten. Het re sultaat van dat speurwerk was een reeks van vernuftige vindingen, die zowel de smalfilm- als de foto-apparatuur in en kele jaren een volkomen nieuw gezicht gegeven hebben. Eerst kwamen de verbe terde zoeker met ingespiegeld kader, daarna het pentaprisms, vervolgens het lichtwaardensysteem, de halfautoma- tische belichtingsregeling. Als klap op de vuurpijl kwam tenslotte nu ruim een jaar geleden de volautomatische camera, die alle noodzakelijke instellin- cijfertjes komt de z.g. „magische toets' gen zelf verricht en dus in feite een een kn°P waarmee men de ingebouwde „denkende" robot is, Maar daarmee was lichtmeter in werking stelt. Deze meet dan ook het einde van de lijn bereikt, wiet alleen het licht, maar brengt de ge- De kleinbeeldcamera-van-vandaag, het vonden helderheidswaarde over op een moderne smalfilmtoestel en de „op af- ingewikkeld mechanisme in de camera, dat dan zelfstandig de vereiste lensope ning en de bijbehorende belichtingstijd instelt. Het voordeel van deze „dames camera" is dat er vrijwel geen foto meer mislukken kan. Het nadeel, dat de ge bruiker geen enkel inzicht krijgt in de relaties tussen diafragma en belich tingstijd en dieptescherpte, zodat hij ten eeuwigen dage een maker van niets zeggende dertien-in-een-dozijn-plaatjes zal blijven. Trouwens: helemaal zonder cijfertjes gaat het toch niet. Bij het flitsen bijv. moet men toch weer met diafragma's en „richtgetalllen" leren werken en van daar dan ook dat sommige van deze „vol- automaten" toch weer ergens een ver dekte cijferschaal hebben, die pas zicht baar wordt bij het inschakelen van het flitscontact. De Photokina toont maar liefst twintig modellen van deze volauto matische camera's in kleinbeeldversie. Van het prototype, de Afga Optima, werden in nauwelijks een jaar tijds al een kwart miljoen exemplaren verkocht, terwijl er voorts niet minder dan acht tien nieuwe merken en typen vol-auto- maten aangeboden worden. Vele vak fotografen gebruiken overigens al zo'n volautomaat als tweede toestel. Wel een bewijs, dat er een markt voor is! Nieuwe „miniaturen" Naast de miniatuur-fototoestellen die veelal met 16 mm. smalfilm werken (en waarvan de prijzen in de topklasse rond om de f.600 liggen), wordt er op de Pho tokina een nieuw negatiefformaat ge lanceerd: 18x24 mm op kleinbeeldfilm. Deze toestellen hebben ofwel een speciale 28 mm.-lens. of een normaal kleinbeeld objectief van ongeveer 50 mm., in welk geval zij soms bijv. bij 2 Japanse mer ken) omschakelbaar zijn op normaal k.b.-formaat (24x36 mm). Voor grossiers in dia's een aantrekkelijk bezit: men maakt er 72 opnamen op een kleinbeeld film mee! Ook het onlangs herleefde 4x4 formaat heeft nieuwe navolgers gekregen. De grootste Duitse camerafabriek (Agfa) lanceert drie modellen 4/4-tjes (Isoly I, II en III) in eenvoudige uitvoeringen, die bij beginnende „kleurenwerkers" stel lig een goed onthaal zullen vinden, ook al om hun economische filmgebruik (16 opnamen op een normale 6x6-film) en om de grote mogelijkheden voor het ver vaardigen van super-dia's in de kleuren fotografie. Een der sensaties van deze Photokina is voorts een volautomatische 6x6 reflex (Rollei-magic) van dezelfde fabriek, het eerste fototoestel in dit grote formaat, dat alle voordelen van de automatische belichtingsregeling heeft en daarmee de modernste kleinbeeldcamera's terzijde gestreefd is. Bij de grotere cameraformaten is een opvallende nouveauté een Duitse 6x9- camera voor zakgebruik. vervaardigd door een bekende fabriek (Makina), die een vast ingebouwde supergroothoeklens van 4,8 cm brandpuntsafstand (licht- strekte f:8) heeft. De beeldhoek van de ze lens is niet minder dan 100 graden, zodat men daarmee bijna „achter de camera" kan fotograferen. Smalfilmnieuws Het belangrijkste nieuwtje voor de smalfilmers is een handzame, redelijk „populair'-geprijsde 8-mm opneemcame- ra van een fabriek die zich nooit eerder Alleen geldig woensdag 28 sept. a.s. (jrezeinge runaessins. Jack en capuchon geheel met teddy gevoerd. 3 jaar nÜ 22»^^ kl. st p. m. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Minister De Pons is tevreden Met de moderne kleinbeeldcamera is het bijna onmogelijk, onscher-pe of foutief belichte foto's te maken. In de lichtraamzoeker ziet men zowel de juist beeldbegrenzing (de vier lichtgevende rechte hoeken) als de scherpte (de dubbele contour van het profiel der gitarist) en de uitslag van de lichtmeter (witte vlakje bo venaan). Door draaien aan de lens- vatting bereikt men, dat de dubbele profielcontouren samensmelten en dat het zwarte streepje van de be lichting smeter in het midden van het witte vlakje staat. Diafragma, belichtingstijd en afstandinstelling zijn dan precies goed. stand bedienbare projectoren hebben thans hun hoogst mogelijke graad van technische perfectie bereikt en bij de huidige stand van techniek en weten schap zijn verdere revolutionaire ver nieuwingen dan ook uitgesloten te ach ten. De fabrikant die nu nog iets nieuws wil brengen, moet zich dus wel beper ken tot ondergeschikte verfijningen: een andere vormgeving, nog meer chroom, een nog groter assortiment modellen en toebehoren. Kleinbeeldreflexen De Photokina 1960 weerspiegelt die ontwikkeling. Steeds fraaier van afwer king en uiterlijk zijn de foto- en film toestellen geworden, maar ook: steeds geringer de (functionele) verschillen tussen de diverse merken en typen, al is er natuurlijk wel kwaliteits- en dus ook prijsverschil. Waren er b.v. op de Photokina van 1958 nog slechts zeven West- en Oostduitse fabrieken, die een ogige kleinbeeldreflexcamera's met een prismazoeker brachten (op het ogenblik het meest-gezochte amateurtoestel), dit maal is het aanbod van dit type bijna verdrievoudigd, waarbij dan nog eens een twaalftal buitenlandse (voorname lijk Japanse) kleinbeeldreflexen komen. Naast dit populaire maar dure type (de prijzen variëren van ongeveer f. 400 tot ruim f. 1600 in de topklasse) is onlangs een Duitse twee-ogige k.b. reflex (Agfa Flexilette) op de markt gebracht, die nu ook in een model met belichtingsauto matiek verkrijgbaar is. Meetcamera's Naast de reflexen blijft ook de gewone kleinbeeldcamera, met of zonder gekop pelde meters, nog zeer in trek, al is het assortiment in deze typen wel enigszins verminderd. Jammer dat de afstand meter hier vaak plaats heeft moeten maken voor de ingebouwde lichtmeter, waardoor het maken van ragscherpe dichtbij-opnamen (als het op zeer pre- ciese afstandinstelling aankomt) een hachelijke zaak wordt. Waar de afstandsmeter gehandhaafd is, wordt zij thans vrijwel overal opge nomen in het zoekervenster, waardoor het meetbeeld een nadeel voor slecht zienden erg klein wordt. Bij de top merken is dit bezwaar echter ondervan gen door correctieglaasjes of door ver schillend-gekleurde deelbeelden van de afstandmeter. Bij de goedkopere uitvoe ringen is het echter wel zaak. even nauwkeurig te testen of het meetbeeld voldoende duidelijk is voor snel en ge makkelijk instellen, óók bij slecht licht. „Volautomaten" Het nieuwste type kleinbeeldcamera is de „volautomaat", waarop zelfs geen diafragma- en tijdscala's meer voorko men. Inplaats van al die „verwarrende" Naast een onnoemelijk aantal klein beeldcamera's fabriceert de Duitse industrie nog slechts enkele fototoe stellen voor grote negatiefformaten, die voor vakgebruik (studio-, pers en technische fotografie) bestemd zijn. Een der gerenommeerdste ver tegenwoordigers van dit type, de Linhof Technika, heeft nu een Ame rikaanse rolfilmadapter gekregen (Polaroid Land), die zowel filmma gazijn als donkere kamer is en die één minuut na de opname een „al- bumklaar" afdrukje produceert. Op de foto: de 9 x 12- en de 6 x 9~ grootbeeldcamera's met de nieuwe adapter. verworven heeft; het Ernst Leitzconcern in Wetzlar. De fraaie handzame camera wordt geleverd met twee lichtsterke f2- lenzen (15 mm fixfocus en 9 mm. instel baar tot 25 cm volautomatische belich.- De grote reflex Bij de 6x6-camera's is het eigenlijk alleen nog de klassieke twee-ogige re- Een der oudste Duitse fototoestellen- fabrieken, Ernst Leitz te Wetzlar, lanceert op de Photokina haar eerste 8 mm smalfilmcamera, de hierboven afgebeelde tweelenzer, die met de zelfde microscopische precisie ge maakt is als de vermaarde klein beeldcamera's van deze industrie. flex die een bescheiden rol speelt. Als amateurcamera schijnt dit type steeds meer overwoekerd te worden door de kleinbeeldrage; als vakcamera zal het om zijn unieke voordelen wel nooit ver drongen worden. Het topmerk in deze categorie, de Rolleiflex, heeft nu ook een penta-zoekerprisma gekregen (verwissel baar met de normale lichtschacht) die het instellen en „volgen" op ooghoogte vergemakkelijkt en vooral bij slecht licht een kostelijke aanwinst vormt, op dit terrein gewaagd heeft, maar die als producent (en uitvinder) van de kleinbeeldcamera wereldvermaardheid (Van onze Haagse redactie) Het algemene gedeelte van de Memorie van Toelichting op de begroting van het ministerie van Economische Zaken wemelt van rooskleurige cijfers over de Nederlandse economie in het afgelopen jaar. Het nationale inkomen per hoofd van de bevolking steeg met 5%, het produktievolume met ongeveer 5^£% en de arbeidsproduktiviteit met 3 l/2°7c' In de industrie met metaal, textiel en chemie als sterkste posten, ging het produktievolume zelfs met 9% omhoog. Het overschot van de betalingsbalans was ruim 200 miljoen gulden hoger dan in 1958, voornamelijk een gevolg van verbetering van onze ruilvoet. Dat als gevolg van de hoogconjunctuur het aantal werklozen terugliep tot 50.000 nauwelijks V/2% van de mannelijke be roepsbevolking, houdt echter het gevaar in van overspanning in een later sta dium. De investeringen nemen nog steeds in 1959 met niet minder dan 13% in hoog tempo toe en ook de export toont nog geen tekenen van ver slapping, waardoor de ontwikkeling van de betalingsbalans bemoedigend blijft, De minister wenst onder die omstan digheden er toch tegen te waken, dat door de toenemende spanning tussen middelen en bestedingen het overschot op de betalingsbalans niet in zijn tegen deel verkeert. Door afremming der be stedingen wordt tevens het gevaar van prijsstijgingen bestreden. De minister neemt aan, dat in 1961 de aan een beperkte bestedingsvergroting I gestelde grens niet zal worden over- l schreden, mits van lonen en prijzen l geen verstorende impulsen uitgaan. Zo- lang de Ionen maar nitt sneller stijgen dan de arbeidsproduktiviteit, behoeft men geen inflatoire druk op de prijzen te vrezen. Volgens minister De Pous heeft de door zijn departement gevolgde procedure om de prijzen in de hand te houden bevredigend gewerkt: slechts in edkele gevallen werden niet aangemelde prijsverhogingen geconstateerd. Ook sinds de invoering van de vrijere loonpolitiek gegeven loonsverhogingen hebben slechts in incidentele gevallen tot prijsstijgingen geleid, n.l. daar waar per 1 april een loonsverhoging moest worden gegeven hoewel produktiviteit noch rentabiliteit van de betrokken be drijfstak dit toeliet. Het was mogelijk een loongolf van 10 tot 11% praktisch zonder algemene prijsverhoging op te vangen. De stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is voornamelijk een gevolg geweest van de duurdere land- bouwprodukten invloed van de droge zomer van 1959 en de met de loonbe- weging meegaande posten als belastin gen en verzekeringen. Prijsverlagingen zijn mogelijk De minister kondigt aan, dat hij ook in de naaste toekomst tegen de door werking van loonsverhogingen in de prijzen zal blijven waken en dat hu eveneens in het bijzonder aandacht zal schenken aan de doorwerking van ex terne kostendalingen en de ontwikkeling der handelsmarges. Een onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat de prijsdaling van grond- en hulp stoffen vaak vertraagd en verzwakt in de eindprijzen worden doorgegeven, ter wijl omgekeerd prijsstijgingen veel snel ler in de eindprijzen tot uitdrukking komen. Dat geldt ook voor de doorbe rekening van invoerrechten en belas tingen. Voorts heeft het departement onderzocht dat sinds 1954 een aantal handelsmarges geleidelijk zijn opgelopen Door deze te beperken zijn volgens de minister eveneens prijsverlagingen mo gelijk. Over het vraagstuk van de verticale prijsbindingen (bijv. fabrikant-grossier winkelier) heeft de Staatssecretaris ad vies gevraagd aan de commissie econo mische mededinging. Kartels die de prijsvorming nadelig kunnen beïnvloe den, zullen aan scherpe controle worden onderworpen. Minister mr. dr. C. J. M. A. van Rooy: Een kostelijk nieuw hulpmiddel voor de bekendste Duitse 6 x 6-reflexca- mera, de Rolleiflex, is het verwissel bare dakkantprisma, dat nu als ex tra-accessoire bij dit toestel geleverd kan worden. Eén bezwaar van deze camera, het „spiegelverkeerde" mat glasbeeld, wordt hiermee opgeheven. tingsregeline en elektrisch filmtransport. In de reflexzoeker zijn behalve scherpte en beeldbegrenzing ook de diafragma- waarde en de filmvoorraad-indicator zichtbaar. De revolverhandgreep met de bedieningsknoppen is vast met het ca merahuis verbonden en kan daarin weg- geklapt worden. Een pronkstuk der professionele cine matografie is een Japans telekanon voor televisiecamera's, die een brandpuntaf stand van twee meter heeft bij een tu- buslengte van nauwelijks zestig centi meter. „Elastieken" lenzen Door-de-lens instellen en volgen kan men ook met de talrijke nieuwe „zoom"- lenzen, die Amerika. Duitsland en Japan op de Photokina ten doop houden. Dit zijn cinélenzen met variabel brandpunt waarmee men, onder het filmen door, een motief naar believen dichterbij kan halen of naar de achtergrond kan ver wijzen. Door de hoge optische eisen waaraan dergelijke ingewikkelde lenzen stelsels moeten beantwoorden zijn goede zoom-objectieven vrij prijzig, maar men spaart er dan ook tenminste een tele lens en een standaardlens mee uit, ter wijl men er bovendien frappante effec ten mee bereiken kan die op geen andere manier te verwezenlijken zijn. Deze „elastieken'' lenzen en de elektri sche aandrijving markeren de toekomst van de amateur-smalfilmerij die nu nog maar één stap van de beroepscinemato- grafie verwijderd is: een ingebouwde ge- luidsopnemer. Bij de diaprojectoren exposeert een Duitse firma (Kindermann) in haar stand negen non-stop automatische pro jectors die de hele dag een show van kleurendia's vertonen. Bij de filtsapparatuur ziet men steeds kleinere en lichtere eiektronenflitsers. Het summum op dit. gebied is een flits- apparaat voor een miniatuurcamera met 16 mm.-film (Minox), waarvoor Ameri kaanse flitslampjes geleverd worden die kleiner zijn dan een zaklantaarnlampje. De minister van Sociale Zaken en volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, blijft van oordeel zo blijkt uit de thans bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediende memorie van toelichting bij zijn begroting 1961 dat ombuiging van het emi- gratiebeleid slechts rechtvaardiging zou kunnen vinden in een veranderde kijk op de te verwachten omstandighe-len, bezien in de verdere toekomst. Slechts indien de elementen, op grond waarvan de emigratiepolitiek is opgebouwd (t.w. de te verwachten bevolkingsgroei en de daarvoor te creëren werkgelegenheid op lange termijn) onjuist zouden blij ken te zjjn. is er reden het beleid te wjjzigen. Een ombuiging van het emigratie- beleid kan dan ook, aldus minister Van Rooy, geen rechtvaardiging vinden in de omstandigheid, dat de gunstige eco nomische situatie de betekenis van de emigratie voor ons land evenals in de jaren 1955-'56 thans enigszins in de schaduw stelt. Naar zijn overtui ging dient het emigratiebeleid immers niet afhankelijk te zijn van de zich onvermijdelijk voordoende conjunctuur bewegingen. De bewindsman meent intussen wel, dat een nadere bezinning op de grond slagen van een op lang zicht gericht beleid gewenst is. Hij heeft dan ook - zoals bekend - de Raad voor Emigratie verzocht hem van advies te dienen omtrent de vraag of de grondslagen in Er zijn thans minder bedrijfspensioenfondsen Het aantal verplicht gestelde bedrijfs pensioenfondsen is thans gestegen tot 40. aldus blijkt uit de Memorie van Toelich ting op de begroting '61 van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Het totaal aantal deelnemers in deze fondsen kan geschat worden op rond 974.000 Tezamen met de deelnemers in de niet-verplicht gestelde fondsen en in de ondernemingsfondsen kan het totaal aantal deelnemers aan enige pensioenre geling geschat worden op rond 1.539.000. Werden tot ultimo maart dit jaar 1152 fondsen ingevolge de bepalingen van de pensioen- en spaarfondsenwet goedge keurd, 116 fondsen (kleine tot zeer klei ne) werden opgeheven, terwijl 40 nieuwe werden aangemeld. Het totaal aantal fondsen is hierdoor van 1730 per april verleden jaar gedaald tot ongeveer 1650 thans. het komende decennium op fundamen tele punten wijziging zouden behoeven. Ruim 350.000 landgenoten hebben thans in de jonge overzeese landen een nieuw perspectief gekregen, waardoor geestelijijke. culturele en economische banden met die landen werden aange knoopt of verstevigd. Het gemiddelde jaarlijks emigratie saldo heeft over de laatste vijf jaar slechts een derde bedragen van het gemiddelde over de daaraan vooraf gaande vijfjarige periode (6700— 20.000). De repatriëring uit Indonesië heeft deze cijfers echter sterk bein- vloed. Nu deze repatriëring ten einde loopt, valt voor de komende vijf jaar weer te rekenen op een hoger gemid deld emigratie-overschot. Situatie ondernemingsraden nog onbevredigend De gang van zaken met betrekking tot de ontwikkeling van het inistituut der ondernemingsraden acht de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zo blijkt uit zijn Memorie van Toelichting op de begroting 1961, in het algemeen nog steeds niet bevredigend. De bewinds man blijft er echter op vertrouwen, dat langzaam maar zeker een gunstiger si tuatie zal ontstaan voor het totstandko men dezer raden. Het betreft hier overi gens een maatschappelijk groeiproces, dat de nodige tijd vergt om tot rijping te komen. Minister Van Rooy meent verder, dat de oplossing van de problemen rond de arbeidstijdverkorting meer inhoud kan geven aan het overleg binnen de onder nemingsraden. Het bedrijfsleven zelf dient immers maatregelen te nemen om de repercussies van arbeidstijdverkorting bij gelijkblijvende omstandigheden ge heel of althans voor een zo groot moge lijk deel op te vangen. Nieuw rijtijdenbesluit staat voor de deur Het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid is zoals bekend in samenwerking met het departement van Verkeer en Waterstaat doende met de voorbereiding van een nieuw rijtij denbesluit. Het is de opzet, dat dit nieu we besluit binnenkort in werking zal treden. Systema tisch tu bercu lose-onderzoek (Speciale berichtgeving) Interdepartementaal overleg is thans gaande, zo deelt minister Van Rooy in zijn Memorie van Toelichting op de begroting van zijn departement voor 1961 mede. over een vernieuwing van de medische tuchtwet, alsmede inzake een al gemene wet tot toelating van houders van buitenlandse diploma's tot uitoefening van medische beroepen. Minister Van Rooy verwacht voorts in staat te zijn de grondslagen voor het Ziekenfondswezen in de loop van het nieuwe zittingsjaar aan het oordeel van enige vaste advies-colleges te onderwerpen. Verder wordt gewerkt aan de redactie der uitvoeringsbesluiten van de nieuwe geneesmiddelenwet. Spoedige inwerkingtreding kan worden verwacht. Nieuwe ontwikkeling Alle aandacht zal voorts worden ge concentreerd op de potentiele besmet- tingsbrokken voor tuberculose. Systematisch tuberculine-onderzoek is ae aangewezen methode om het reser voir van besmette personen vast te stellen en om na te gaan welke groepen van dit reservoir een groot risico heb ben om tuberculose te krijgen en in verband daarmede regelmatig moeten worden geobserveerd Het is n.l. gebleken, dat personen met een sterke tuberculine-rcactie een groter kans hebben om later tuber culose te krijgen dan degenen met een zwakke reactie. Periodiek tuberculine- onderzoek is het middel om recente besmettingen op het spoor te komen en de positief-reagerenden regelmatig Röntgenologisch te controleren en even tueel profylactisch met antibiotica en of chemotherapeutlca te behandelen. In het licht van deze nieuwe ont wikkeling zullen maatregelen nodig zijn, welke in wezen een verschuiving van het accent van de bestrijding en een intensivering van bepaalde onderdelen beogen, waardoor het mogelijk is een verdere daling van de tuberculose in de naaste toekomst binnen de bereik bare mogelijkheden te brengen. In de laatste twee jaren is. vooruitlopend op het door de geneeskundige inspectie ontworpen plan voor een landelijk tu berculine-onderzoek op de vervolgscho- len. in een aantal districten daar mede een aanvang gemaakt. Dc ver wachting is gewettigd, dat in 1961 het onderzoek in z'n volle omvang zal zijn gerealiseerd. De positief op tuberculose reagerende leerlingen worden regelma tig op de consultatiebureaus, in ieder geval Röntgenologisch gecontroleerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5