Peek&Cloppenburg Hoe brengen wij de jeugd in contact met het evangelie? r 1 wh wfiii ra llllli j 5 woensdagaanbieding MEISJES MANTELTJES KINDER PARKA'S bij MAISON SPIER —oude man verbrand Inhalen in bocht: f75.- boete en zes maanden geen rijbewijs 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Opkomende pijn "-.I.M.IIJI.O elke woensdag jongensmarkt PULLOVERS Belangrijk medisch experiment met kleuren grootbeeld -T.V. Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 september 1960 Tweede blad no. 30162 „Leids" forum behandelt actuele vragen In de aula van de Prinses Margriet- school aan de Boshuizerkade is giste ren een drukbezochte gespreksavond ge- houden over het thema „Jeugd en Evan gelie". Deze avond was georganiseerd door het Divisie-hoofdkwartier van het Legetr des Heils te Den Haag. Deelnemers aan dit forum waren ds. W L. Schoch. jeugdpredikant te Rot terdam, pater S. Jelsma ms.c., majoor D. Lissenburg en de heer J. Filius, res pectievelijk hoofdredacteur en redacteur van .,De Strijdkreet", mej. Nel. Koen, presidente van .Jeugd en Evangelie", dr. G. van Leeuwen, studentenpredi kant te Amsterdam en ds. A. C. J. van der Poel, predikant bij de luchtmacht. Een der aan dit forum gestelde vra gen was of er bij de tegenwoordige sprake is van vervreemding ten opzichte van het evangelie of dat er moet worden gesproken van afwijzing. Pater Jelsma was van mening, dat de jeugd geneigd is het evangelie af te wij. zen. Aangezien de jongeren van onze tijd wat radicaler zijn, zullen ze ook radicaler zijn in het afwijzen van het evangelie. Van de studenten hebben ve len het proces van vervreemding in het geheel niet medegemaakt en ook nooit iets afgewezen. De anderen, die wel af wijzen, zijn echter niet met ressenti ment geladen en zijn genegen tot een gesprek en bereid te luisteren. Majoor Lissenburg herinnerde eraan, dat ieder mens een innerlijke drang tot afwijzing bezit. Nel Koen gaf als ervaring bij middel bare scholieren, dat velen van hen het evangelie zouden afwijzen als het al leen maar de functie had van een steur in het leven, zoals een wandelstok bij het gaan. Het zijn de mensen, die er offers voor over hebben, die tonen, dat het evangelie je leven kan omzetten. BARRIÈRES Een andere vraag handelde over de verschillende barrières die bij de be nadering van de jeugd met het evange lie, in de weg kunnen staan Ds. Van der Poel merkte op. dat er alleen dan een bewezen barrière is, als ze door bv. luxe zaken inderdaad van het evangelie worden afgehouden. We moeten niet te snel zijn de barrières bij de jeugd te zoeken. De voorzitter beaamde dit. Het zijn daargaans de ouderen (i.e. de midden generatie) die maar al te vaak door het welvaartsdenken worden bezeten. Pater Jelsma zeide het op grond van zijn ervaringen met de jeugd juister te vinden in het geheel niet van barrières te spreken. Over anti-religieuze filoso fieën zeide dr. Van der Poel het huma nisme veel gevaarlijker te achten dan het atheïsme. In „De Dageraad" vindt men denkbeelden van dertig jaar ge leden, maar het humanisme vormt een nevenstroom, een aftakkanaal. Op de vraag hoe de jeugd in contact te bren gen met het evangelie, vestigde Nel Koen de aandacht op de gespreksgroe pen van „Jeugd en Evangelie". In deze vriendenkringen ontstaan persoonlijke contacten, die een gesprek mogelijk ma ken, waarbij kan worden doorgestoten naar het evangelie. Pater Jelsma wees op de ontwakende belangstelling voor openheid jegens el kanders overtuiging. Tot de ontmoetin gen worden wij door onze bittere erva ringen. dus niet noodzaak gedwongen. MODERNE MIDDELEN Een der ingediende vragen wilde het oordeel van het forum weten over de toepassing van moderne middelen. Hier. over gaf ds. Van Leeuwen als zijn me ning, dat de nieuwe methodes wel aar dig zijn voor een enkele keer, maar dat men niet moet denken met de moderne vormen het probleem van het brengen van het evangelie geheel te kunnen op lossen. Daartegenover stelde majoor Lissenburg, dat elke methodiek, die in staat is de jeugd naar de essentie van het evangelie te laten luisteren, goed is. Ds. Van der Poel zeide geen bezwaar te hebben tegen jazz. cabaret of religi eus toneel als middel, mits het niet te veel tweede rangs is. Nel Koen vroeg zich af of het niet voor de hand zou liggen om inplaats van de methodiek die de ouderen voor de jongeren willen gebruiken, aan de jeugd zelf te vragen wat ze willen. Aldus kan een vorm worden gekozen, waarin ze zich zelf kunnen uiten. Advertentie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL helpt helpt helpt helpt helpt helpt helpt „De Dauwtrappersgreep" Zaterdag vierde de Dauwtrappersgroep met vele oud-leden haar 15-jarig be staan. Op het terrein van de Pr. Irene- groep aan de Haarlemmertrekvaart, ver welkomde de groepsleider, hopman G. Buis, de reünisten, waarna de groeps- band de middag opende met een parade. Na deze muzikale noot, waren het de welpen en verkenners, die door him spelen vele herinneringen bij de reünis ten opriepen. Een kopje thee bracht even een onderbreking maar kort daar na waren het de reünisten zelf die hun oude ervaringen enthousiast toetsten. Tijdens de maaltijd werd er gezellig gepraat. Deze maaltijd werd onder broken door een speech van Oud-hop man S. de Graaf, oprichter van „De Dauwtrappers". Hij overhandigde de groepsleider, namens de reünisten, een enveloppe met inhoud. Waarna deze deze zo zeer geslaagde reünie. Het Dauwtrapperslied vormde de in leiding tot een stemmig kampvuur. De welpen brachten enige recreaties, afge wisseld met kampliedjes. Oud-hopman A. Korenhof vertelde een kampherin nering en oud-vaandrig H. v. d. Reijden het kampvuurverhaal. Dit alles onder de bezielende leiding van hopman G. Buis, die het kampvuur sloot. Tot slot werd er aan de reünisten een kopje koffie geserveerd, hetgeen tevens het moment was voor oud hopman S. de Graaf, namens alle aan wezigen. zijn dank uit te spreken voor deze zozeer geslaagde reünie. Op een expositie in Milaan wordt deze luchtscootergetoond. Het voertuig rijdt niet op wielen, maar in Parka- en lang model, v.a. 29.75 moderne kleuren en ruitdessins, zeer voordelig, v.a. 21.85 KOOPT U MET PLEZIER. HAARLEMMERSTRAAT 109 - LEIDEN t.O. BATA COMMISSIE HANDVAARDIGHEID VOORTGEZET ONDERWIJS Ingesteld is een commissie ter bestude ring van het vraagstuk van de hand vaardigheid bij het voortgezet onderwijs (commissie handvaardigheid voortgezet onderwijs). Aan de commissie is o.a. op gedragen aan te geven doel en inhoud van het onderwijs in handvaardigheid voor de verschillende leeftijdsgroepen bij de onderscheiden vormen van voortgezet onderwijs. In de commissie zijn om. tot lid benoemd: prof. dr. H. van de Waal, alhier en de heer H. Groenendijk te Al phen aan den Rijn. BURGERLIJKE stand van leiden GEBOREN Jan Willem, zn. van J. Zwart en A. Guldemond; Eduard Richard André, zn. van M. de Graaf en M. W. Saarloos; Da niel Wilhelmus, zn. van D. W. Barning en A. W. J. v. d. Brink; Karin Virginie, dr. van W. J. M. Creyghton en M. C. E. Wolfs; Wilhelmina Cornelia, dr. van A. L. Deegenaars en E. H. Zwanenburg; Jo- suha. zn. van J. van Dissel en G. C. v. Hoogenvest; Douwina Diana, dr. van N. H Schreuder en T. J. v. d. Meulen; Nl- coline, dr. van J. H. Schaart en J. van Muijen; Maria Catharina. dr. van K. B. Brandt en G. le Febre; Robert Paul, zn. van T. J. G. Jansen en J. A. Boelens; Margaretha Maria, dr. van C. J. J. Jonk man en C, D. M. Jansen. GETROUWD H. Matze en W. Schouls; G. Busch en F. Dubbelaar; J. Busch en M. A. C. In der Rieden; L. J. WiJdeveld en E. F. Boers- ma; J. W. Bodrij en W. M. van der Lin den; W. M. A. van Kesteren en E. P. Meiman; E. M. F. de Jong en C. van der Meij. OVERLEDEN M. Serrien, 50 Jaar, echteen. van H. W. Hamcrsma; C. J. Penseel, 6" Jaar, echtgen. van J. N. Lancel; A. van Engelen, 77 Jaar, man. O Vervolg van pag. 1 Canadese uitdaging „Rode agent" „Fidel Castro Is, vrijwillig of onvrij willig, een uitmuntende communisti sche agent", aldus verklaart men in kringen der Westerse afvaardigingen naar de V.N. „Zijn meeste argumenten, of zij nu tegen het kapitalisme, de „uitbuiting van het volk" of de Amerikaanse bases zijn gericht, zouden afkomstig kunnen zijn van een wasechte communistische leider. Het feit, dat de Cubaanse premier zich aan de ene kant slechts zeer zelden van de marxistische terminologie bedient, terwijl hij zich aan de andere kant voor doet als een „bevrijder" en een voorbeeld voor de Afrikaanse volken, geeft aan zijn woorden een extra-gevaarlijke kant, al thans in de kring der V.N", aldus dit Westerse commentaar. Kroesjtsjef ontmoet Nehroe Kroesjtsjef en Nehroe hebben gister avond gedurende twee uur besprekingen gevoerd, naar de Indiase premier mee deelde „voornamelijk over ontwapening en vrede. „Beiden weigerden een nadere verklaring af te leggen. Door de lange rede van Fidel Castro In de Algemene Vergadering moest het onderhoud een uur worden uitgesteld en beide staatslieden besloten daarop ge zamenlijk te dineren. De Cubaanse premier had gisteravond een onderhoud met de president van Tsjecho-Slowakije, Novotny. President Nasser, die gedurende een uur bespre kingen had gevoerd met Nehroe, ontving later op de avond maarschalk Tito en de leider van de Marokkaanse delegatie bij de V.N., Kroonprins Moelay Hassan. De „Times of India" meldt nit New York, dat president Tito van Joego-Sla- vlë en president Nasser van de Verenig de Arabische Republiek de algemene lij nen hebben uitgewerkt van een plan voor bemiddeling tussen Oost en West. De correspondent van het blad bij de Verenigde Naties schrijft, dat de twee neutralistische leiders er waarschijnlijk bli premier Nehroe van India op zullen aandringen, het initiatief te nemen en de goede diensten van neutrale landen aan te bieden om de geschillen tussen Oost en West te verminderen. De liberale „News Chronicle" noemt de gedachte dat Macmillan zal pogen een brug te slaan tussen Kroesjtsjef en Eisenhower „absurd". „Dit zou neer komen op zwichten voor de Russische chantage. Wij moeten de secretaris-gene raal tot het einde blijven steunen, omdat het een principiële kwestie betreft en om dat het triumviraat dat Kroesjtsjef voor staat de Verenigde Naties van alle macht zou beroven". Bij een zomerhuisje aan het Paters- woldse meer is gistermorgen de 79-jarige W. F. Reinders uit Groningen door ver branding om het leven gekomen. De man was bezig afval te verbranden, waarbij hij petroleum heeft gebruikt, die waarschijnlijk op zijn kleding terecht is gekomen. De man heeft nog getracht zijn brandende kleren te doven in het meer, maar voor hij de waterkant be reikte is hij ineengezakt. Advertentie. zweeft op een luchtkussen over de weg. Voor de Leidse kantonrechter Een 30-jarige automobiliste uit Voor schoten en een 60-jarige groentekweker uit Wassenaar stonden naast elkaar in de verdachtenbank. De automobiliste reed op 18 juni j.l. met haar auto op de Hoge Rijndijk nabij café „Ik Leer Nog" en trapte zonder enige noodzaak zo bruusk op het rempedaal, dat haar auto slipte en na een draai van 180 graden om de lengte-as precies midden op de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer terecht kwam. Een tegenligger kon door schielijk af te remmen nog juist een aanrijding voorkomen, op welke snelle reactie de groentekweker echter te lang zaam reageerde met het gevolg, dat zijn vrachtauto „de tegenligger" aanreed en schade toebracht. De automobiliste vatte het geheel nog al laconiek op.. „Die andere auto had er best langs kunnen rijden, dus was het totaal overbodig, dat hij afremde", al dus haar verweer. Zij was destijds van mening, dat haar snelheid te hoog lag om de e.v. bocht te kunnen nemen, dus had zij „wat" afgeremd. Verder was er niets aan de hand geweest. Het feit, dat de politie destijds niet wat beleefder tegen haar was opgetreden, zat haar nog altijd dwars, aldus verdachte. „De naam van het nabij gelegen café „Ik Leer Nog" Is op stellig van toepassing" merkte de plv. kantonrecher. mr. W. de Koning, op. De officier, mr. E v. d. Schans, achtte een scherpe correctie terdege op zijn plaats en eiste f75 boete subs. 15 dagen. Wel wat veel. vond verdachte. Het von nis luidde echter conform. De groentekweker was kwaad op zijn buurvrouw in de verdachtenbank. Zij im mers droeg alle schuld en door haar toe doen had hij al f 100 schade en stond hij nu voor de rechter. „U diende nu een maal wat meer afstand te bewaren", al dus de officier, die zijn eis op f25 boete subs 5 dagen stelde. „Zij maar f75 boete en ik moet in totaal f 125 betalen", stoof de groentekweker op. Hij kreeg uiteinde lijk f10 reductie, want het vonnis werd f 15 boete subs 3 dagen. Zes maanden ggen rijbewijs „Dat nog te veel automobilisten zich absoluut verkeerd op het hedendaagse verkeer instellen, bewijst dit soort over tredingen maar al te vaak en zy moeten dan ook tot de zeer kwalijke zaken wor den gerekend" aldus de officier in zijn requisitoir in de zaak tegen een 40-jarige chauffeur uit Rotterdam, die in een bocht op de Gooweg te Noordwyk met zjjn bestelauto een vrachtauto ging in halen, hoewel een tegenligger dicht was genaderd. Bovendien was de wegbreedte ter plaatse onvoldoende. Ter voorkoming van een frontale botsing, moest verdachte de vrachtauto „snijden", kwam hierna in de rechter wegberm terecht en schoot ver volgens dwars over de weg om tegen een boom tot stilstand te komen. De boom „sneuvelde" en de bestelauto werd „ge kraakt". Verdachte voerde aan, dat hy destijds met de vrachtauto nog geen routine had, omdat hij er voor het eerst mee reed. De officier achtte dit echter een reden te meer om nog voorzichtiger te rijden. Hij vond dan ook, dat een scherpe cor rectie zeer verdiend was en eiste f 100 boete subs 20 dagen, alsmede de onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maanden. Verdachte vroeg uiterste clementie, doch de kantonrechter was wèl bereid om de boete op f 75 subs 15 dagen te be palen, maar allerminst om van de bij komende straf ook maar iets af te doen. Giek van „Njord" overvaren Een 25-jarige schipper uit Naaldwijk stond terecht, omdat hij met zijn mo torboot in het Rijn- en Schiekanaal na bij Allemansgeest een 4-mans giek van „Njord" had overvaren met het gevolg, dat de giek totaal vernield werd en de bemanning zich zwemmende moest red den. Verdachte was bovendien ten laste gelegd, dat hij een motorboot op sleep touw had, terwijl de motor van die boot nog draaide en de eigenaar bij hem aan boord „op visite" was. Zijn bezoeker moest ook terecht staan, omdat hy zyn boot „stuurloos" had gelaten, doch liet verstek gaan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte de giek tydig ge noeg had kunnen opmerken toen deze vaart moest minderen voor een zand schuit. Hy verminderde echter geen vaart, hetgeen mede te wyten was aan het feit, dat de motor van de andere boot meedraaide en zijn bezoeker te laat overstapte om deze te kunnen afzetten. De magistraten waren het er over eens, dat verdachte een levensgevaarlyke overtreding had begaan. T.a.v. de aan varing was de eis f75 boete subs 25 da gen. Het op sleeptouw nemen leverde de eis van f 20 boete subs 8 dagen op. T.a.v. de aanvaring luidde het vonnis conform, doch de andere overtreding werd met f25 subs 5 dagen beboet. De „bezoeker" werd conform de eis en by verstek veroordeeld tot f25 boete subs 5 dagen. Pa was niet thuis Op een moment, dat „pa" niet thuis was, had een 22-jarige Katwykse hulp in de huishouding de auto tydelyk in ge bruik genomen en was met haar 15- jarige broertje gaan toeren zonder even wel een rybewys te bezitten. Bovendien waren haar de meest elementaire eisen der techniek volkomen vreemd. Toen dan ook op een brug afgeremd moest worden voor een tegenligger, trapte zy, op broers advies, op één van de pedalen .doch dit bleek het gaspedaal te zyn. Dat alleen de brugleuning en de auto werden vernield en persooniyke onge Salaris beroepsmilitairen Voorstellen minister nu gunstig onthaald (Van onze Haagse correspondent) Hoewel de personeelsdelegaties hun bezwaren tegen de nivellerende tendenzen in de voorstellen van de minister hebben gehandhaafd, hebben de uitvoerige be sprekingen, welke gisteren door de com- missie-b (onderofficieren) voor 't geor ganiseerde overleg tussen de beroepsmili tairen van land- en luchtmacht en 't mi nisterie van Defensie zyn gehouden, in 't algemeen de instemming van de betrok ken personeelsvertegenwoordigers hebbe gekregen. Men had in het bijzonder waardering voor het door de minister genomen initiatief tot hervatting van de op 16 september vastgelopen besprekin gen. Aanvankelyk hadden de bonden geklaagd over het gebrek aan overleg over de verbetering van de salarissen der onderofficieren, van groot belang voor het welslagen van een eventueel te voeren wervingscampagne voor vry- willigers teneinde de diensttyd der dienstplichtigen te verkorten. Thans toonden zij zich verheugd over de sfeer, waarin de besprekingen verliepen en het resultaat dat werd bereikt. De minister heeft gisteren nadere voorstellen gedaan over de bezoldiging van de laagst gesalariëerden en enige overgangsbepalingen geformuleerd ten behoeve van de salarissen van de hoofd opzichters en opzichters tweede klasse van de Koninklijke Luchtmacht. Boven dien werd de positie van de marechaus sees eerst- en tweede klasse opnieuw bekeken met het oog op het vervallen van de afzonderhjke weddeschalen voor deze rangen. Advertentie kou of griep, blust Usnel uit met de veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 cL zuiver wol, zware kwaliteit, dubbele boorden, sportieve kleuren. speciale J.M. prijs 7 jaar (kleine stijging per maat) Vele artsen toonden hun waardering Velerlei nut (Door dr. A. Melchior, Haarlem Als veel honden der hazen dood be tekent zou er gisteren geen patient le vend uit het Grand Theater Gooiland in Hilversum gekomen zijn. Niemand be hoefde zich hierover echter zorgen te maken want de grote zaal was geheel gevuld met artsen toen prof. Muhlbock als voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Oncologie (gezwelkunde) daar de indrukwekkende demonstratie van de Eidophor grootbeeld kleuren-tele- visie opende. Hij vroeg aller aandacht voor dit nieuwe communicatiemiddel, door Gretag. een dochteronderneming van de Ciba-geneesmiddelenfabriek in Bazel ontwikkeld. Eerlijk gezegd waren wij ietwat scep tisch gestemd: natuurlijk een flakke rend beeld van een zo geroutineerd en snel uitgevoerde operatie, dat er net niet te zien zou zyn waarop het aankwam. De zaal werd donker. Geen golvend gor dijn schoof onder zachte orgeltonen opzy. In een beeld van drie by vier meter ketste meteen een baarmoeder- kanker op het doek. zo scherp, dat wy meteen dachten: „Nou. die patient is ook nog net op tyd!" Hierom gaat het. Hoe moeilyk is het niet om assistenten en studenten duidelyk te maken wat „net op tijd" is en wat een doodvonnis betekent. Een foto, een goede dia is een belangryk hulpmiddel maar met dit Eidophor-procedé ziet ieder die het zien moet vanzelf waar het op aankomt. Hy ziet het werkeiyk leven, veranderlyk, kwetsbaar en weerbaar. De Eidophor lukken uitbleven, was een wonder, al hield broertje er toch nog een lichte hersenschudding van over. „Hy had het contactsleuteltje gepakt" luidde het nog al naïeve verweer van verdachte. „U droeg de verantwoording", repliceerde de kantonrechter. Aangezien in deze zaak verdachte al leen maar het ryden zonder rijbewys ten laste was gelegd, eiste de officier f40 boete subs 8 dagen. „Kan dat niet wat lager", pleitte ver dachte. Neen geen clementie, besliste de rechter. Een 19-jarige bakkersbediende uit Kat- wyk had zonder rybewys op de motor- bakfiets van zyn patroon gereden en kreeg een proces-verbaal. „Myn patroon zei. dat de motor was afgesteld op een snelheid van 16 km/u, dus mocht ik er volgens hem wel mee ryden". De eis werd f 40 boete subs 8 dagen en het von nis conform. „Als het waar is hetgeen U beweert, dan moet Uw patroon maar meebetalen aan Uw boete, aldus de boodschap", die de bediende voor zyn patroon meekreeg. Kroesjtsjef gedroeg zich als kwajongen (Van onze Amerikaanse correspondent) Hammarskjöld heeft, zijn gewoonte van de laatste weken getrouw, de aan tijgingen van Kroesjtsjef niet op zich la ten zitten. Hy vroeg gisterochtend als eerste spreker het woord, overeenkomstig zyn recht te antwoorden. De secretaris generaal zei het zoals altUd subtiel en elegant, doch de Russische leider kon zyn opmerkingen in zijn zak steken. Vooral deze: „onpartijdigheid wordt al tijd als partydigheid beschouwd door de gene, die zelf partijdig is Hij had gemeend ervoor te moe ten zorgen, dat de VN-strijdmacht geen party werd in enig intern conflict, of daar nu een nationale regering by be trokken was of niet. Onpartydigheid noemde hy een ob stakel voor wie beter gediend zou zijn met een secretaris-generaal die zou schipperen ten aanzien van zyn tot neu traliteit verplichtende houding. Voorts accentueerde Hammarskjöld dat hy geen onafhankelyk meester in de Kongo-affaire is. „Kongo, myne heren, is uw actie". De secretaris-generaal moest slechts de in structies uitvoeren en. indien hy onvol doende advies kreeg ,zich laten leiden door zyn eigen principes van onpartry- dlgheid. Op deze verklaring van Ham marskjöld volgde een langdurig en de monstratief applaus. Plotseling begon Kroesjtsjef zwaar met zyn vuist op tafel te slaan. Niet op een woedende manier, doch eerder als een soort goedmoedig, doch stevig protest. Het was werkelijk belachelyk zoals de delegaties van de satellietlanden hier het spelletje spelen van „alles doen wat moe der doet". Prompt zaten namelijk alle communistische delegaties met hun vuis ten op de tafel te bonken. De distinctie van deze assemblee is vaak ver te zoe ken. kan tezelfdertyd de uitleg geven, het gesproken woord, zoals in Hilversum bleek, met discussie en al. Statistieken en heldere grafieken verduidelyken vraag en antwoord. Hetzelfde gold voor de tweede demon stratie, een schynbaar onbeduidend kan kergezwelletje van het ooglid. „Fouten en lessen" werd deze openhartige uit eenzetting in het programma genoemd. De belangrijkste fout bleek dat de dokter niet in de toekomst had kunnen kyken. Terecht trokken hij en zyn medewerkers er hun lering uit. In de leerschool der geneeskunde zijn de lessen vaak hard. Vandaar het grote belang van dit nieuwe hulpmiddel. Beter dan vroeger en in veel ruimer kring stelt het artsen en studenten in staat de harde lessen op milde wyze van anderen te leren. Laat die meer ervarenen dan eens extra transpireren onder de felle camera-lam pen, zoals in Hilversum duidelyk te zien was. De heren hadden het er biykbaar graag voor over. Misschien zullen ze bij ruimere toepassing nog veel meer moe ten zweten. Misschien ook zullen deze bezwaren op den duur ondervangen kunnen worden. Waarschijnlyk zal het beeld meer kleurecht worden en mis schien, heel misschien zullen wy, artsen, langzamerhand beter T.V.-acteurs wor den. Want dat het daaraan soms ont brak is even zeker als dat het daaraan ook in de toekomst nog wel eens zal ontbreken. Het is belangryk, maar be- langryker is wat zy brengen. Dat dit veel beter tot zyn recht kwam bleek by deze eerste demonstratie in Neder land reeds zo duidelyk dat allen de Eidophor alle succes toewensten tot steun van de kankerbestrijding, tot nut van het geneeskundig onderwys en tot heil van de zieken, van de kankerpa tiënten, van de operatiepatienten en van allen, die de hulp van de geneeskunde behoeven. DEEL DELFTZICHTWEG WORDT GEMEENTELIJK Wanneer de raad er geen bezwaar te gen maakt zal Alphen aan den Ryn een gedeelte ongeveer 160 meter van de Delftzichtweg, vanaf de Oudhoornseweg. overnemen van de Provinciale Staten. Hoewel het college van burgemeester en wethouders gaarne de gehele Delftzicht weg in eigendom en beheer had gekre gen hetgeen in het belang geweest zou zyn van de verdere ontwikkeling van het noordeiyk deel der gemeente kan het zich toch wel verenigen met het Staten besluit. En het biyft dan de stille hoop koesteren, dat Alphen in een later sta dium ook nog de resterende vyftig meter van de weg "betreft aansluiting op Oranje Nassausingel) zal kunnen over nemen. NED. HERV. KERK Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het Grotius-college te Heerlen A. J. Hendriks te Kooten (Fr.). Aangenomen naar Emmer-Compascuum (wijkgem. Em- mer-Eerfscheidenveen) J. Leewis. kand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Krallngen M. Baan te Dordrecht en P. Op den Velde te Hilversum-oost. GEREF. KERKEN Beroepen te Hengelo (O.) (vac. L. Slof- stra) J. W. Vlaanderen te Delfzijl, Beroepen te Wisse nkerke P. J. Wester- neng, kand. te Edam. Ds. P. Voorthuis overleden Op 72-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden ds. P. Voorthuis, predikant van het kerkgenootschap der Zevende- dags-adventisten. Zaterdag werd hy tydens een kerk dienst in Amsterdam onwel en overleed op weg naar het ziekenhuis. Ds. P. Voorthuis werd in 1888 te Stra tum geboren en ontving zyn theolo gische opleiding aan het theologisch seminarie der Advent-Kerk te Frleden- sau in Duitsland. Hy was in 1911 vicaris te Leiden en werd in 1915 in het predikambt beves tigd. Tydens zyn lange ambtsperiode als predikant der advent-kerk bekleed de hy geruime tyd de functie van scriba van het landelyk algemeen kerk bestuur. De rouwdienst zal worden ge houden in het kerkgebouw der herv. ge meente te Huis ter Heide op woensdag 28 september om 11 00 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Nieuwe Begraafplaats te Zeist. Conferentie van Europese kerken Aan de conferentie van Europese ker ken, die van 3-8 oktober 1960 in Nyborg (Denemarken) gehouden wordt, zullen vertegenwoordigers deelnemen van vrij. wel alle Europese kerken. Ook uit de landen achter het ijzeren-gordyn, zal men afgevaardigden naar Nyborg zen den. De Ned. Herv. Kerk wordt vertegen woordigd door dr. E. Emmen, dr. A A. Koolhaas en dr. W. Nyenhuis. Ook de Geref. Kerken in Nederland nemen aan de conferentie deel Tevens zal een ver tegenwoordiger van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland naar Nyborg gaan. Het thema van de con ferentie is ..De dienst van de Europese kerken in een veranderende wereld". De conferentie zal in het byzonder kennis nemen van de problemen die ty dens de jeugdconferentie te Lausannr aan de orde zyn geweest.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3