Laatste nieuws D. v. d. Kwaak verwacht spoedig reconstructie van Kabinet Drie jubilarissen gehuldigd bij Sijthoffs Uitgeversmaatschappij DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 Acht zelfs aftreden van gehele Kabinet niet uitgesloten Hoewel de voorzitter van de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie, het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer D. van der Kwaak, niet met „koffie dik" werkt, is hy, afgaande op de politieke ontwikkeling van de laatste maanden, van oordeel, dat in de naaste toekomst een reconstructie van het Kabinet, dat het uittreden van 3 of 4 ministers tot gevolg zal hebben, zal plaatsvinden. Zelfs acht hij het aftreden van het gehele Kabinet niet uitgesloten. Tot deze zienswijze kwam de heer Van was nog niet zo gerust over een spoedige der Kwaak, toen htf gisteravond tijdens financiële regeling voor de bouw en in een in Tearoom-restaurant Van der richting van de veemarkthal Heijden gehouden vergadering van de Tenslotte gaf de heer P. S. Harmsen !an ude CHU' z^n ,visie z"n visie over de onderwijsparagraaf, gaf op het politiek gebeuren van de laat- waarbU h« o.m. aantoonde, dat zowel het z li e®£ 2lm?x gereikte bij openbaar als het bijzonder onderwijs met het toto-debat in de Eerste Kamer. Een en groot ruimtegebrek te kampen heb> debat, waarbij z.i. duidelijk aan het licht ben. trad, dat er een controverse bestaat tus sen de heren prrf. mr. Oud (Tweede Ka mer) en mr. Van Riel (Eerste Kamer). Spreker achtte het juister deze contro verse „in eigen huis uit te vechten, dan in het Binnenhof". Voorts achtte hij het een wonderlijke geschiedenis, dat mr. Van Riel straks een interpellatie gaat houden tegen zijn eigen partijgenoot, de minister van Defensie. Tot ondersteu ning van zijn conclusie, haalde de heer Van der Kwaak een uitspraak aan van prof. mr. Oud tegenover de pers, waarin deze gewaagde van „een onwijs besluit van de Eerste Kamer", daarbij doelende op de verwerping van het ontwerp „wij ziging van de loterijwet". Voorts was hij het met ds. F. H. Landsman in Her vormd Nederland eens, dat de prot. christelijken in de PvdA uit overwegin gen van democratisch staatsbeleid be reid waren tot een compromis. Spreker vond dit een bedenkelijke politiek, waar bij het geweten achter wordt gesteld. De minister-predikant zag de heer Van der Kwaak als een „vlotte Brabander, doch te praterig". Indien er aanleiding was om hem een geschenk aan te bieden, dan zou de heer Van der Kwaak dit zoe ken in „de drie aapjes", die het horen, zien en zwijgen symboliseren. Nadat de heer Van der Kwaak nog eens gewezen had op de beginselen van de CHU en de door haar voorgestane politiek, gaven de vier CH-raadsleden in de Prot. Chr .-fractie hun visie op de gemeentebegroting voor 1961. De heer J. van Iterson die het eerst aan het woord kwam. sprak uitvoerig over de woningbouw, waarmede z.i. Leiden nim mer aan de top heeft gestaan. Leiden heeft z.i. vele toewijzingen verspeeld, omdat de woningen niet in de daarvoor aangewezen termijn gereed zijn gekomen. Worden er al nieuwe richtlijnen aan gegeven, dan hebben wU, aldus spreker, daarvan niet direct geprofiteerd. Op de ze wijze zijn vele meevallers Leiden ont gaan. Bezwaar ontwikkelde spreker verder tegen het braak laten liggen van terrei nen, welke in een bepaald saneringsplan waren opgenomen. De heer B. de Kier, die deze avond de grote woningnood besprak, zei, dat het aantal woningzoekenden nog steeds op loopt. Waren dit er vorig jaar septem ber 4213, thans zijn dit er 4258. Het aan tal urgente gevallen is thans 2651 (v.j. 2568). Voorts wees hij erop, dat het gem. huisvestingsbureau in het raam van de mogelijkheden, doet wat het kan. In de afgelopen 2 maanden zijn 383 woonver gunningen afgegeven en geëffectueerd. Spreker betreurde het, dat Leiden zulk een geringe toewijzing voor woningbouw heeft ontvangen. Met nadruk stelde de heer De Kier, dat het huisvestingsbureau bij de verde ling van de beschikbare woningen grote billijkheid betracht. De heer L. Questroo. die aandacht schonk aan de sport- en jeugdzaken en de markt- en havendienst, zette uiteen, dat de Sportstichting t.a.v. de veld- en zaalsporten zoveel mogelijk doet als in haar vermogen is. Het uitblijven van de bouw van een zweminrichting betreurde spreker in hoge mate. Dit is echter een gevolg van de spanning op de bouw markt. Hoewel wij, aldus spreker, dank baar mogen zijn voor alle universitaie in richtingen in onze stad, wordt het be schikbare bouwvolume opgeslokt door de universitaire bouw. De heer Questroo GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND Het Genootschap Nederland-Engeland hield gisteravond in restaurant „De Doelen" zijn eerste bijeenkomst in het seizoen. Sir Sydney Roberts, MA.FRSL, hield een inleiding getiteld: „Johnson and Boswell in 18th century England". (Johnson en Boswell in het Engeland van de 18e eeuw). De in Schotland ge boren Boswell koos de bekende Engelse schrijver uit de 18e eeuw Samuel John son (17091784» als onderwerp voor zijn biografie. Deze bekende auteur was zijn loopbaan begonnen als journalist. Later ging hij gedichten schrijven en trad hij op als criticus. Zijn beroemdste werk is het woordenboek in de Engelse taal. De 30 jaar jongere Boswell ontmoette Johnson in Londen in 1763. Regelmatig converseerde en discussieerde hij met hem. Hij maakte vele aantekeningen tij dens deze ontmoetingen, welke de basis vormden voor de biografie, die Boswell na de dood van Johnson in 1791 publi ceerde. De voorzitter van het genootschap, prof. dr. A. A. Prins, sprak een kort welkomstwoord tot de leden. Tussen Indus en Ganges GOEDE INZET VAN K. EN O.-SEIZOEN K. en O. heeft het seizoen gisteren goed ingezet. Een stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal keek gisteravond ge boeid naar de kleurenfilm, welke mr. A. L. Hustinx onder de titel „Tussen Indus en Ganges" vertoonde. Prof. dr. J. Keuning, voorzitter van de sectie ontwikkeling van K. en O., die een inleidend woord sprak zag de grote be langstelling als een gunstig voorteken voor het nieuwe seizoen. Mr. Hustinx hield vooraf een korte inleiding, waarin hij tal van interessante bijzonderheden vertelde over de bevol king, die woont en werkt tussen de grote rivieren Indus en Ganges, een land van onbegrensde tegenstellingen. In treffende beelden, vol exotische pracht, werden de aanwezigen allereerst in gedachten meegenomen naar de le vendige havenplaats Bombay, met zijn kosmopolitisch karakter. Van hier voer de de reis naar het noorden, naar Indore met zijn primitieve, doch interessante omgeving. Verder werd deze avond o.a. een bezoek gebracht aan Agra, eens de welvarende residentie der Lodi-konin- gen. Abkar maakte er zijn hoofdstad en zijn residentie en bouwde het machtige Akbarabad. Dit wonderlijke bouwwerk, waarin o.m. de befaamde Parelmoskee, verkondigt nog steeds de kunstzin en grootheid van de Mogolheersers, van wie Abkar als de grootste wordt beschouwd. In dezelfde stad staan twee bekende mausolea, het grafmonument van Iti- mad-ud-Daulah en de Tja-Mahal, ook wel het Liefdesmonument genoemd. Dit monument, in de kunstwereld bekend als de parel der Oosterse architectuur, is een der grootste bouwwerken ter wereld. Ten slotte kregen de aanwezigen ook nog een indruk van een ouderwets prinsenhuwelijk in al zijn traditionele Oosterse pracht en kleur. GEREFORMEERDE OUDERLINGENCONFERENTIE De ouderlingenconferentie in de classis Leiden der Geref. Kerken zal op zaterdagavond 8 oktober in de Geref. Kerk van Noordwijk-Binnen gehouden worden. Als referent zal optreden dr. C. Gilhuis, geref. predikant te 's-Graven- hage-Oost, die zal refereren over: „Het huisbezoek". Onze stadgenoot, de heer C. P. Meijer, theol. kandidaat en beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Val- thermond, is door de classis Stadskanaal peremptoir geëamineerd en toege laten tot de dienst des Woords en der Sacramenten. Hij is voornemens zondag 23 oktober intrede te doen in zijn ge meente. Instructie-avond voor het Horecabedrijf Dat er door de Stichting Vakonder wijs in het Horecabedrijf niets onbe proefd wordt gelaten om de werkers in het vak de nodige parate kennis by te brengen, bleek wel uit de gisteren gehouden instructie-avond, welke in het Antonius Clubhuis werd gehouden in samenwerking met de Leidse afdelingen van de NBHP en „St.-Antonius. Op deze avond trad als spreker op de heer C. G. J. Mulder, verbonden aan de Stichting Vakonderwijs, die in een interessante causerie uiteenzette wat dit vakonderwijs behelst. Goede vakkennis is niet alleen in het belang van de werknemer, doch ook van de werkgever, maar verder is het ook van belang voor de ouders te weten wat het vak biedt voor het geval één hunner kinderen of meerderen „in het vak' willen gaan. Goed vakonderwijs is voorts ook nodig voor de ondernemers, die zelf een zaak wil len gaan beginnen. Spreker zette uiteen, dat een jongen, die in het bedrijf wil, na zijn lagere school een 3-jarige Horeca-dagschool kan volgen. Daarna volgt de praktijk en wordt hij geplaatst in een leer-bedrijf, waar hij een gemengde opleiding krijgt, zodat hij hierna kan beslissen welke richting hij uitwil. Voor jongens, die later een opleiding willen volgen, be staat er een leerlingenschool van 2 jaar. Voor de mensen, die reeds lang in het vak werkzaam zijn, bestaat er gelegen heid een beroepskaart aan te vragen, terwijl voorts de mogelijkheid er is tot het volgen van een applicatiecursus voor kelners en -serveersters, voor café-rest.- kelners en -serveersters, terwijl er o.a. aan de Huishoudschool Rapenburg een opleiding voor kamermeisje-serveerster gevolgd kan worden. Over deze cursussen werden verschil lende inlichtingen gevraagd en de be doeling is zo spoedig mogelijk met een cursus te beginnen. De heer Mulder legde er in het bijzonder de nadruk op, dat niemand moet denken, dat een dergelijke cursus niets voor hem is, want men is nooit oud genoeg om te leren en bovendien brengt het vak herhaaldelijk tal van nieuwigheden mee, zodat ook in het Horecabedrijf niemand volleerd zal zijn. CONCERT "VAN DER WERFPARK Morgenavond om acht uur geeft de Chr. Muziekvereniging „Concordia" in het Van der Werfpark een populair marsconcert. Dit is het laatste open luchtconcert in de serie zomeravondcon certen van dit jaar. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Nu de N.Z.H.- V.M. met ingang van zondag 9 oktober in Leiden en naar Katwijk en Noordwijk v.v. overgaat tot autobustractie, worden langs de ge hele route reeds wijzigingen getrof fen: halteborden worden geplaatst en vluchtheuvels, waarlangs straks de bussen aan en afrijden om pas sagiers in- en uit te latenaange legd. Vandaag was men op de Rijns- burgerweg, ter hoogte van de Lijs terstraat, druk bezig een dergelijke halteplaats aan te leggen. Aan de overzijde is er intussen één gereed gekomen. (Foto L.D./Holvast) Onze oud-stadgenote, mej. U. Sytse- ma, is geslaagd voor de hoofdakte van het kweekschoolexamen, derde leerkring. OEGSTGEEST COMMISSIE HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting kwam gisteravond in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk bijeen. De presidente, mevr. P. H. Smits- Witvliet sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de nieuwe vertegen woordigster in de commissie uit de Chr. Vrouwenbond, mevr. Fokkes en mevr. Van Leiden, die in de commissie de r.-k. arbeidersvrouwen vertegenwoordigt. Nadat de spreekster nog had stilge staan bij het winterwerk, welke naast le zingen diverse cursussen voor de huis vrouw omvat, hield mevr. Staal-van Santvliet, tweede presidente van de com missie een lezing over Joego-Slavië.. Deze stond uitvoerig stil bij de geschiedenis van dit land. De eeuwen van strijd heb ben hun stempel gedrukt op het Joego slavische volk. De inleiding werd geïl lustreerd met dia's. Ook werden muziek opnamen ten gehore gebracht. De presidente was ongetwijfeld aller tolk toen zij mevr. Staal dank bracht voor het gebodene en haar beloonde met een bedrag voor de aankoop van een grammofoonplaat. VOORSCHOTEN Noodschool wordt gem. kantoorruimte Uit de voorstellen aan de gemeen teraad blijkt, dat B. en W. van plan zyn de huidige Vlietschool aan de Oran jeboomstraat (een pas enkele jaren geg leden gestichte houten nood school) na het tot stand komen van de nieuwe Vlietschool aan de Baden Powellweg- Prof. Einsteinlaan te bestemmen voor kantoorruimte voor de dienst van open bare werken. Het raadhuiscomplex is reeds geruime tijd veel te klein voor de groeiende gemeentediensten. Als de dienst van Openbare Werken uit het raadhuiscom plex verhuisd zal zijn naar de Oranje boomstraat zullen de vrijgekomen ruim ten (drie lokalen) gebruikt kunnen wor den voor het onderbrengen van enkele afdelingen van de gemeentesecretarie. Daardoor zullen in het gemeentehuis enkele vergaderruimten (o.m. de zgn. commissiekamer) weer beschikbaar ko men. De school aan de Oranjeboomstraat bevat vier ruime lokalen en een spreek kamer; de huidige ruimte van Openbare werken bevat slechts drie ruimten, ge maakt uit twee schoollokalen. Met deze verhuizing is echter het ruimteprobleem nog niet opgelost. Ook de Centrale Boekhouding kampt met ruimtegebrek. Door uitbreiding van de kantoorruimte in de richting van de voormalige conciërgewoning hopen B. en W. reeds een verbetering te bereiken. De reconstructie van de elektrische installatie in het gemeentehuis, die de laatste tijd herhaaldelijk storingen ver oorzaakt, willen B. en W. tevens laten uitvoeren. Volgens de Postenbegroting is met al die voorzieningen een bedrag van totaal f. 81.000.— gulden is gemoeid. ZOETERWOUDE Burgerijcemité opgericht voor afscheid burgemeester Er is een burgerijcomité opgericht, dat zich ten doel heeft gesteld gelden in te zamelen om de burgemeester, de heer H. J. J. A. Smeets, bij zijn af scheid op 1 november a.s. een geschenk aan te kunnen bieden. In het comité hebben zitting: C. P. J. Paardekoper, voorzitter; K. v. d. Vliet, secretaris-penningmeester; mevr. Koe man-van Gerven, mej. F. Parlevliet, G. P. v. d. Krogt, H. v. d. Berg jr, J. Paardekoper Azn, C. I. de Vogel, N. C. van Velzen, H. W. v. d. Hoeven, J. Dor- repaal en G. v .d. Krol. LTB voorgelicht over. Leidse agglomeratie De afdeling Zoeterwoude van de LTB hield gisteravond haar ledenvergadering in het Don Boscohuis. De voorzitter deelde mee, dat de oogstdankdag zal worden gehouden op 9 november a.s. Be sloten werd tijdens deze dag de gelden op te halen en af te dragen aan het hoofdbestuur. De volgende voorstellen voor de al gemene vergadering werden besproken: de garantieprijs voor melk te brengen op f 0.26, een provinciale elektriciteits voorziening evenals in Noord-Holland, aansluiting voor alle agrarische bedrij ven en afschaffing van de grondbe lasting en de gemeenteclassificatie. Vervolgens sprak de heer P. G. Tel, directeur van de grondzaken en vesti- gingdienst van de LTB, over de Leidse agglomeratie. Spreker zette eerst de be tekenis van dit woord uiteen, het samen bundelen van losse delen, die toch een zekere mate van zelfstandigheid behouden. Die agglomeratie berust op structuur- en uitbreidingsplannen. Door die uitbreiding komen de gronden voor agrarisch gebruik in gevaar. Spreker hoopte, dat Zoeterwoude actie zou gaan voeren tot het behoud van agrarische gronden. Na deze interessante lezing was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. SJZ vierde liet 15-jarig bestaan Gisteren vierde de r.-k. sportvereni ging SJZ haar 15-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een H.-Mis in de kerk van St. Jansonthoofding, welke werd opgedragen door de geestelijke ad viseur van de vereniging, kapelaan C. J. de Leede. Tijdens een gemeenschappelijk ont bijt in het parochiehuis aan de Schen- kelweg werden vele hartelijke woorden tot het bestuur van de jubilerende ver eniging gericht. Zo voerden de heren Biegstraten, als vertegenwoordiger van de Nederlandse Katholieke Sportbond, en A. van der Hoeven, voorzitter van het feestcomité het woord. Twee adspi- ranten boden een vlag en een bal aan. Kapelaan De Leede dankte de men sen, die 15 jaar geleden de vereniging Hedenmorgen werden in de feestelijk versierde kantine van A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. te Leiden drie jubilarissen vergezeld van echt genoten en kinderen gehuldigd door de directie, procuratiehouders, chefs en een deputatie uit het personeel. Het wa ren de heren: J. Pels, J. B. Tebrugge en P. Vogelenzang, die allen 40 jaren ge leden bij Sijthoff in dienst traden. De directeur heette de jubilarissen en hun familie van harte welkom en sprak daarna tot ieder van de jubilarissen af zonderlijk. Hij memoreerde dat de heer Vogelenzang, die als zetter werkzaam is, in de lange tijd van 40 jaren zo wat alles gedaan heeft, wat er als zetter te doen is. Als er iets bijzonder vlot moet gebeu ren, dan weet de heer Vogelenzang er wel een oplossing voor. De directeur overhandigde de jubilaris de gebruike lijke enveloppe met inhoud, een per soonlijk geschenk, alsmede het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De jubilaris werd mede een geschenk voor zijn echt genote, die i. et aanwezig kon zijn, aan geboden. Vervolgens richtte de directeur zich tot de heer Pels, die als zetter de man is van het wetenschappelijke en gecom pliceerde werk. Hij dankte deze jubilaris voor zijn secuur zetwerk. De jubilaris werd de gebruikelijke gratificatie en me vrouw Pels een bloemstuk aangeboden, terwijl de jubilaris eveneens een persoon lijk cadeau en het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel werd uitgereikt. Daarna richtte de directeur zich tot de heer Tebrugge, die als leerling-drukker in dienst trad. Reeds 33 jaren vervult de jubilaris de speciale taak van magazijn meester. Mevrouw Tebrugge werd in de gelukwensen betrokken en kreeg een fraai bloemstuk aangeboden. De jubi laris werd een enveloppe met inhoud en een persoonlijk cadeau, alsmede het ver erend getuigschrift van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel overhandigd. De jubilarissen werden vervolgens toe gesproken door de bedrijfsleider en de oud-bedrijfsleider. De voorzitter van de jubileumcommissie bood de jubilarissen nog een enveloppe met inhoud, alsmede het gebruikelijke herinneringsalbum, aan. De heer Vogelenzang dankte hier na allen ook namens de andere twee jubilarissen voor de hun gebrachte hulde en cadeaus. Scherp Amerikaans protest in Berlijn (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse commandant te Ber lijn Osborn heeft gisteren bij zijn Russische collega Sacharow een protest ingediend naar aanleiding van de Oost- duitse controle waaraan de Amerikaanse ambassadeur te Bonn Dowling zich vo rige week bij een bezoek aan Oost-Berlijn moest onderwerpen. Dowling werd name lijk gedwongen zich te legitimeren te- gendver de Volkspolizei. Zijn bezoek aan Oost-Berlijn wordt te West-Berlijn uitgelegd als een ferm antwoord waarbij de ambassadeur de Oostduitse Volkspolizei zou hebben schaak gezet, maar ook als een vol komen verkeerde actie. Aan de ene kant zegt men namelijk: Dowling trok zich niets van de Oostduitsers aan en ging naar Oost-Berlijn dat voor Westelijke diplomaten gesloten moet worden geacht sinds de pauselijke nuntius te Bonn, kardinaal Bafile. terug werd gestuurd; aan de andere kant wordt gezegd: Dow ling liet zich dan toch maar door de Volkspolizei controleren en erkende daar mee bepaalde rechten van het commu nistische apparaat, waarvan men in de toekomst nog wel heel wat meer ellende zal ondervinden, in Oost-Berlijn lijken overigens Russen en Oostduitsers het ook niet eens te zijn over Dowlings bezoek en de Oostduitse controle HOE STERK HIJ WAS... (Van onze Amsterdamse correspondent) Tijdens een ruzie in een café op de Zeedijk te Amsterdam heeft een robuuste betonwerker willen laten zien hoe sterk hij was. Hij tilde het biljart een eind van de grond en kwakte het vervolgens zo hard neer. dat de stukken lei-steen op de grond kletterden. Na dit krachtver toon durfde niemand meer met hem op de vuist te gaan. De caféhouder waar schuwde de 'politie en drie agenten brachten de man, naar het bureau War moesstraat. Hij kreeg een procesver baal wegens vernieling. Werktijdverkorting in kleine metaalnijverheid Volgens mededelingen van de Chris telijke Bedrijfsbond voor de Metaalnij verheid is tussen de werkgeversorgani saties en werknemersorganisaties in de bedrijfstakken: automobiel- en garage bedrijf, smeden- en metaalbewerkings- bedrijf, motoren, en re visie bedrijf, car rosserie- en wagen bouwbedrijf en isola tiebedrijf, in principe overeenstemming bereikt 'over de arbeidstijdverkorting. Verwacht wordt, dat het overleg over de uitvoering binnenkort zal zijn beëin digd, waarna partijen haar voorstellen ter goedke.uring zullen voorleggen aan het College van Rijksbemiddelaars. Deze overeenstemming is nog niet verkregen met de werkgeversorganisaties in het loodgieters- en fittersbedrijf, het elek trotechnisch bedrijf en het centrale verwarmingsbedr ij f hebben opgericht. Hij gaf zijn beste wensen voor de toekomst. Ook de heer Friebel, een van de oprichters van SJZ, wenste het jubilerende bestuur veel suc- is. Namens de tafeltennisvereniging PIT sprak de heer J. Vink een felicitatie woord. De voorzitter van SJZ zette daarna de 14 leden, die de vereniging vanaf de oprichting trouw zijn gebleven in het zonnetje. Het zijn: A. Th. v. d. Berg, J. v. d. Geest, A. G. Kleijweg, J. van Rossum, D. van Kempen, Th. Op dam, T. Berg, G. van Benten, J. v. d. Hoeven. J. Vlasveld, G. Vreeswijk, Joop Roeleven, Jan Roeleven en A. v. d. Voort. Tijdens de feestelijke bijeenkomst des avonds in het parochiehuis werden de bestuursleden J. Lelieveld, Th. Zand bergen, L. v. d. Geest en W. Belt met hun dames gehuldigd. Het gezelschap Arie Westgeest hield de aanwezigen daarna aangenaam bezig. Oostenrijks vliegtuig verongelukt Bij ccn ramp met een Oostenrijks vliegtuig, dat gisteravond bij het vliegveld van Moskou neerstortte, zijn 32 mensen om het leven ge komen. Er zijn slechts vijf over levenden. drie militaire attachés in Moskou (twee Amerikanen en een Fransman) en twee Oostenrijkse burgers. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharine J. H., dr. van H. G. B. Geurts en C. M. Thfjssen; Theodora J. M., dr. van J. P. Spring in 't Veld en J. E. T. Hogewonlng; Monica M. M., dr. van H. H. Engelhard en M. W. van Hoorn; Yvonne B.. ar. van R. Woudsma en J. B. Brader; Karei H., zn. van J. G. Schot horst en S. Baanzaaljer; Marcus A., zn. van F. J. Jonker en E. A. Eijsenck; Caro lina W., dr. van M. van Dijk en C. W. van Hoven. Ondertrouwd: J. H. M. Feller en C. J. Nieuwhuizen Segaar; A. W. van Rljmenam en M. P. J. den Haring; F. de Wolf en C. Pel. Getrouwd: H. J. T. van Deursen en C. A. van den Barselaar: A. H. Lelieveld en P. G. Hoekstra; J. Molenaar en A. N. de Graaf f; J. H. Mars en B. M .W. Creemers; C. B. H. Stal en A. E. de Raad; L. Krult en M. J. A. van Egmond; W. C. van Beek en A. F. Noordoven; S. Zwart en J. C. H. de Geus. Overleden: W. H. Hermsen. 60 Jr.: Th. Maas, 67 Jr. geh. met J. Martens; M. Mul der. 87 Jr. BEURSOVERZICHT Damrak los van Wall Street Amsterdam, 27 september. De internationale waarden hielden zich vanmiddag op het Damrak uit stekend. De stemming was er volkomen los van die in Wall Street waar de markt gisteren flauw sloot. De Nederlandse hoofdfondsen kregen er een flinke tik, waarvan vooral Philips het kind van de rekening werd. Er was weinig aanbod van het publiek maar de vraag was nog geringer. Aan delen Philips werden uit de markt ge nomen voor buitenlandse rekening en liepen op van 1177 tot 1186. De vorige slotkoers was 1186%. Unilevers stegen van 778 tot 784 en noteerden op deze prijs ruim 3 punten beneden het slot van gisteren. Hoogovens verbeterden van 846 tot 854. Slotkoers gisteren 858. Kon. Olies daalden aanvankelijk van f. 122,90 tot f. 122,50 doch konden zich daarna goed herstellen tot f. 123,30, tegen gis teren als slotprijs f. 122,40. De aandelen noteerden boven pariteit New York. Aku's waren op 490 ruim 1 punt boven het slotniveau van maandag. De inter nationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de scheepvaartsector lagen verre weg de meeste koersen rond het vorige slot. Ook in de cultuursector waren de koersveranderingen van geringe bete kenis. Staatsfondsen praktisch onveran derd en uiterst stil. De lokale afdelingen gaven meren deels geringe koersverliezen te zien bij een minimale affaire. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 september Londen 10.58%-10.58%; Montreal 3.85% -3.86VsBrussel 7.55%-7.55%; Stockholm 73 06-73.11: Milaan 60.72%-60.77%Oslo 52.89%-52.94%; Lissabon 13.18%-13 20% New York 3.76%-3.77 Parijs 76 94%- 76 99% Frankfort 90 38%-9 43%; ZUrich 87.544-87.59%Kopenhagen 54.73%- 54.78%; Wenen 14.57%-14.58%. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 september. Per 100 kg,: appelen 1845, peren 17—28, andijvie 14 30, pronkbonen 1635, snijbonen 85— 104, stambonen 7589, kroten 5.509, ld. gekookt 25, rodekool 713, groenekool 7 —13, postelein 3351, prei 10—18, spina zie 3960, spruiten A en B 1579, toma ten 2060, uien 48, waspeen 108. win terpeen 89, witlof 78131. Per 100 stuks meloenen 1650, bloemkool 1041, knol- selderie 1418, komkommers 831, sla 316. Per 100 bos: bleekselderle 55—59, bospeen 1019 .selderie 7.807.90. LEIDEN, 27 september. Vette varkens- markt. Aangevoerd 168 vette varkens. No tering per kg. levend gewicht: zware var kens geen notering, lichte varkens 1.65 tot 1.69, slagersvarkens 1.69 tot 1.71, zeu gen 1.30 tot 1.45. Handel zeer snel. AALSMEER, 26 september C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A.: Snijbloe men: Gerbera 20-36, Calla 30-46, Clematis 40-75, Bouvardla 15-40, Chrysanten (gr.) 40-75, idem (kl.) 15-30, per stuk. Iris 90- 155, Fresia 85-135, Ornithogalum 30-55, Dahlia (gr.) 15-30, Idem (kl.) 10-25, Cy clamen 30-62. Anjers: rood 12-20, roze 12-19, wit 8-14, Orchid Beautv 15-24, per stuk. Rozen: Better Times 6-12, Rosalan- dla 6-12 Parel van Aalsmeer 7-16, Geh. Dulsberg 12-22, Pechtold 5-10, Verschu ren 4-9, Towny Gold 6-12, Mad. Ofman 6-13, Baccarat 30-51, Montezuma 15-26, Stokman 7-14, Sweetheart 6-13, Nymph 25-43, per stuk. BODEGRAVEN. 27 sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 76 partijen. Notering: eerste soort 2.202.26. tweede soort 2.102.19, extra tot 2.55. Handel kalm. ROTTERDAM, 27 september Vee markt: Aanvoer in totaal 3351. Weektotaal 5498. Vette koeien en ossen 400. gebruiks- vee 1083, vette kalveren 630, graskalveren 376, nuchtere kalveren 312, varkens 61, biggen 67. paarden 103, veulens 37, scha pen of lammeren 268, bokken of geiten 14. Notering: vette koeien le kw. 300-330, 2e kw. 260-300, 3e kw. 250-260, vette kalve ren 280-300. 240-280. 220-240. per kg. Graskalveren 430, 330, 230; nuchtere kal veren 85. 65, 55; exportvarkens 98, 82. 60; biggen 50, 40, 35, per stuk. Slachtpaarden I 245. 220, 190 per kg. Veulens 475, 375, 275; I schapen 120. 100, 80; welde/zuiglamme- rcn 110. 90. 75; kalfkoeien 1240. 1100. 900; I melkkoeien 1240, 1100, 900; vare koelen 840, 740, 640; vaarzen 930, 700, 600; pin ken 575, 475, 400, per stuk. BEURS VAN Dinsdag 27 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 100%GB 100% 100% 100% 100 %GB 100% 100 HGB 100% 99 GB 99,', Ned *53 3% 95% 95,', Grootboek obl 3% 80 Ned 47 3% (3) 94% 94,T, 97 97 B 9411 94% Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 87% 87% Ned. bel. cert. "&V* 87% Ned '50 3V4 87% 871» B Ned '54 3% 891» 891» Ned '55 I 3% 8911 89% Ned. '55-11 3% 92% 92% 90% Ned. doll. In. 47 3 89 881» Ned. Inv. cert. 3 98 ,V 98,'* Ned 62-64 3 94, 99% Indië *37 3 98% Indië '37 A 3 94% 94% Ned grtbk '46 3 91% Ned won.b.l '57 6 109% 1091» Ned. won.bi. '58 4% 100* 100,s. ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30% 30% Nat. Handelsbank 194 192 Ned HandelmU 292 292 108%GL 108% 146% 147 527 527 A.K.U 488% 493% Berkel's Patent (v.) 352 GB 355 GB Calvé Delft cert 769 775 GB Deli Mij en (Ver.) 170.10 170.10GB Kon Pap v Gelder 324 GB 327 %GB Hoogovens cert 858 856% Muller en Co NB 419 GL 418 Ned Kabelfabr 618 618%GB 1186% 1189 319% 313 787% 784%- Wilton Feyenoord 200 201 435 426 Dordtse Olie gew 587 597 Kon Olie (f20 -) 124.50 125 idem (50 A f. 20.—) 122.40 123 95 Holl Amer lijn 144% 145 Java China Paket 152 153 KLM 103.50 103.10 Kon Ned Stmv Mij 187% 186% Kon Paket Mi) 136 138% Stoomvaart MU Ned 178 178 Nlevelt Goudr eert 142% 143 GB v Ommeren eert 293 297 GB Kon Rott Lioyd 155 154- Ned Scheepv Unie 151% 152% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94,*( 94% idem 48 (3%) 94% 94% R'dam 52-1 (4%) 98% 98% ld ld -37 I-n (3%) 95% 96 Z.-Holland -56 (4%) 98,V AMSTERDAM Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. *58 (5%) 104% 104% id. N WB -52 (4%) 98 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 94 Premieleningen 101% A'dam "51 I 2% 85% 85% A'dam '56 12%.. 80% 80% A'dam "56 II 2% 89% 89% A'dam '56 m 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 88% 86% 87% R'dam '52 I 2% 87% 89% 86% 89 97% 98% Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl 1957 2% 93A 93 A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 236 235 Amst. Bank 418 418 HJ3.U. eert.'234% 233% Rott. Bank 340 340 Twentsche Bank 309 309% Industrie Ondernemingen Albert Heyn485 475 BorsumiJ. 60 59% K N Ed-met. A-AA 105 Idem pref wd 104% ElectrolasmU 360 Kon Ned Grofsm 190 190 Holl. Constructie 547 550 Ing. bur v Bouwnijv 271 269 Internatio 154 154 Int Kunststof! Ind 66% 60 L Leidse Wolspinnerij 500 500 Rott Droogdok Mij 655 650 Sikkens Groep 924 925 Ver. Touwfabrleken 344 335 L Walvisvaart 111 110 L Wernlnk's Betonm 164 158 Van Wijk en Heringa 125 124 Zaalberg 129% 124 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5 Am e rik. fondsen Canadian Pacific R. 21% 21% Intern Nickel 48 47%exd. Anaconda 45 45% BethJehem Steel 40 39% Cities Service 43 41% General Motors 41% 41,»# Kennecott 78 76% Republic Steel 55% 54 8bel) Oil 69% 68% Union Pacific 25% Un. States Steel 69f|exd. 69%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11