Ds. Ch. Cabanis nam afscheid van Waals hervormde gemeente te Leiden Zit-volleybal-toernooi voor militaire oorlogsslachtoffers Leiders van zondagsscholen kwamen in Leiden hij een Opgericht 1 maart 1860 Maandag 26 september 1960 Tweede blad no. 30161 Kranige prestaties in Stadsgehoorzaal Zaterdag werd in de Stadsgehoorzaal een nationaal zitvolleybal-toernooi gehou den voor Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. Het toernooi werd uitstekend georganiseerd door de sportclub „De Sleutels" uit Leiden. Dr. W. H. Velerna neemt beroep aan Dr. W. H. Velema, chr. geref. predikant te Eindhoven, die in de vacature van ds. C. v. d. Weele was beroepen als predi kant van de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft dit beroep aangenomen. Met hem doet de enige chr. geref. predikant, die doctor in de theologie is, zyn intrede in Leiden. Dr. Velema werd 15 november 1929 te Drachten, waar zijn vader, thans wijlen ds. H. Velema, predikant was, geboren. Hij bezocht het Chr. Gymnasium te Den Haag en studeerde van 1948 tot 1949 aan de Leidse Universiteit en van 19491952 aan de theologische school te Apeldoorn. In 1953 deed hij zijn doctoraal examen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 15 november 1957 by prof. dr. J. C. Berkhouwer op een proef schrift, getiteld ,De leer van de Heilige Geest by Abr. Kuyper", cum laude pro moveerde tot doctor in de theologie. In middels was hy in 1952 kandidaat ge worden. Op 13 september 1953 werd hy in zijn eerste gemeente Eindhoven als pre dikant bevestigd. Dr. Velema, die in Eindhoven een zeer groot aantal beroepen heeft gehad, was o.m. prseses van de Chr. Geref. Studen- tenbond. is bestuurslid van de afdeling Eindhoven van 't Ned. Bijbelgenootschap en het Prot. Chr. Lyceum aldaar en had o.a. als deputaat vanwege de generale synode der Chr. Geref. Kerk zitting in de commissie van onderzoek inzake de bybelvertaling. Na het vertrek van ds. Van der Weele, was dit het eerste beroep, dat werd uit gebracht. Voor dr. Velema is reeds een woning beschikbaar, zodat zijn over komst naar Leiden spoedig kan worden verwacht. Afscheid dr. J. v. Goudoever A.s. zondag om half elf zal dr. J. van Goudoever in verband met zyn vertrek naar Hilversum, in de Rem. Kerk af scheid nemen als predikant van de Rem. geref. gemeente. Aansluitend op deze dienst vindt van 121.30 uur een samen- zyn plaats in „Het Gulden Vlies". Wandeltochten ten bate van nazorg t.b.c.-patiënten De wandeltochten, welke zaterdagmid dag onder auspiciën van de NWB- ZHWB en de Leidse Wandelkring plaats vonden en waarvan de baten ten goede kwamen aan de nazorgafdelingen Lei den. Voorschoten en Oegstgeest van de Vereniging tot Behartiging der Belan gen van TBC-patiënten, kunnen weder om byzonder geslaagd worden genoemd. Tal van wandelsportliefhebbers sters) startten vanuit „Het Centrum" aan de Kaasmarict om over de afstanden 10. 15 en 25 km via Leiderdorp en Oegstgeest een prachtige wandeling te maken en hiermede tevens een bydrage te leveren ex-patiënten. In groepsverband namen in het belang van een goede nazorg van aan deze tocht endeel de WS-verenigin- gen „De Flierefluiters" (Leiden), „De Zwervers" (Voorschoten) „VIOS" (Sas- senheim), „DIOR" (Noordwykerhout). „DSV" (Hillegom) en „Liberty" (Vlaar- dingen) Alle deelnemers ontvingen een speciaal ontworpen medaille, terwyl de deelne mende groepen een plaquette in ont vangst mochten nemen. De wandelsport-nestor van Leiden, de heer C. W. Oostveen. die dit jaar 73 jaar werd, ontbrak ook nu weer niet op het appèl. Een aantal extra groepsprijzen werden door de jury toegekend aan- „VIOS', „De Zwervers". „DIOS" en „Li berty". Na afloop dankte de heer J. Me- dendorp, bestuurslid van de nazorgafde ling, allen voor het welslagen van deze tochten en de steun, die hiermede aan het beoogde doel werd verleend. Zondagmiddag heeft ds. Ch. Cabanis, die benoemd is tot predikant bij de Eglise Réformée de France te Arles, afscheid genomen van de Waals Hervormde Gemeen te te Leiden en van de vele vrienden, die hy verworven heeft gedurende zyn twaalfjarig verblijf in deze gemeente. Bij dit af."cheid waren vertegenwoor digers aanwezig van het gemeentebe stuur van de Synode der Ned. Herv. Kerk, van de Leidse Herv. Gemeente, van de Evang. Luth Gemeente en de Doopsgezinde Gemeente. Voorts waren vele predikanten van de Waalse Ge meenten in Nederland aanwezig. Tot tekst van zijn afscheidspreek had ds. Cabanis gekozen de Tweede Zend brief van Petrus, hoofdstuk I. v. 13 en 15: „J'aurai soin qu'après mon départ vous puissiez toujours vous souvenir de ces choses". Na de prediking werd ds. Cabanis har- 1 telijk toegesproken door de president der Commission Wallonne, ds. G. Roth en de president der Commission de l'Histoire, ds. R. Blommaert, die ds. Ca- banis' werk als bibliothecaris der Waalse j Bibliotheek, dat zo belangrijk is als schakel met de buitenlandse kerken, re- I leveerde. Tenslotte sprak namens het j gemeentebestuur en tevens namens de kerkeraad der Waalse Gemeente, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die zich tevens richtte tot mevrouw Cabanisen haar I dankte voor de hartelyke gastvryheid. De burgemeesterjhr. mr. F. H. van Kinschot, overhandigt ds. Ch. Cabanis namens de Waals her vormde gemeente een geschenk. (Foto LD./Holvast) I die zo velen in haar huls genoten heb- ben. Tijdens de receptie, die hierop volgde in het gebouw der Waalse Bibliotheek, vonden velen nog gelegenheid hartelijk afscheid te nemen van ds. en mevrouw Cabanis. Ö.m. spraken daar ds. Emmen, namens de Synode der Ned. Herv. Kerk, I prof. dr. Dibon namens de Union des Franqais a l'Entranger, de vertegen woordiger van de Leidse Herv. Gemeen- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beljerland J. den Besten te Dlrksland. GEREF. KERKEN Bedankt voor Berklkum (Fr.) W. van der Zwan te Nieuwe Pekela. te en op enigszins intiemer wyze dan tijdens de kerkdienst kon geschieden de I burgemeester, die namens de kerkeraad j en de kerk aan beiden enige geschen- i ken aanbood, welk voorbeeld gevolgd werd door mej. Loeber namens de I Cercie Wallon. Uitgaande van de Centrale Raad voor het Jeugdwerk der Leidse Herv. Ge meente was er zaterdag en zondag een bijeenkomst van leiders van de zondags scholen in Leiden en omstreken. De deelneemsters en deelnemers wer den ontvangen in „De Moriaan", waar de heer w. Wulffers, secretaris van de commissie voorbereiding catechese, hen welkom heette en het weekeinde opende. Na deze ontvangst begaven de deelne mers zich naar „De Lakenhal", waar on der deskundige leiding een rondgang werd gemaakt. Des avonds was het woord aan ds. P. Lugtigheid, aan wie de Centrale Raad had gevraagd over zyn werk te komen spreken. Ds. Lugtigheid begon naar aanleiding van deze vraag met de opmerking, dat dit eigenlyk anders moest worden ge zien, want het is God, die bezig is in Den Haag. Hy zelf is op een goede dag uitgenodigd in dit werk te stappen en mede te doen. Aan de hand van enkele herinneringen besprak ds. Lugtigheid vervolgens verschillende aspecten van het kerkelyke en godsdienstige leven, waarbij hy zyn zienswyze steeds op zeer treffende wyze wist te verduidely- ken. Een avondmaalsdienst achtte ds. Lug tigheid een groot feest, waaraan niets saais of ernstigs moet zyn. of zoals men zegt, „de lip op het zevende knoopsgat moet hangen" Op een bruiloft zit men toch ook niet met een zuur gezicht en het Avondmaal is nog wel het feest van de genade, van de grenzeloze zondaars liefde Gods. aldus ds. Lugtigheid. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat de dominee vaak te veel op een voetstuk wordt gezet. Sommigen weten daardoor geen raad meer met het evan gelie wanneer hun dominee een ernstige fout begaat. Als God genadig is, waarom zou u dit dan niet wezen? had ds. Lug tigheid een gemeentelid gevraagd en deze opmerking had het gemeentelid weer volledig aan het kerkewerk doen deelnemen. De kern van het werk van een predikant beschreef ds. Lugtigheid met de woorden: de verwondering over de grenzeloze liefde Gods zo veel moge lijk overdragen op de ander. Ds. Lugtigheid vertelde voorts over de. donkere jaren in zyn leven, een gevolg van zyn belydenis doen in de Hervorm de Kerk, terwijl hy van gereformeerde huize was. Zoals het meestal juist by een overgang van de ene naar de andere groep het geval is, was er een weder zijdse haat tewyl het toch om een en dezelfde kerk van Jezus Christus ging en I anders niets. Zwaar drukte hem de I scheur met het ouderiyk huis, welke een gevolg was van de kerkelyke verdeeld heid. Tenslotte besprak ds. Lugtigheid de wenselykheid van de handhaving van de kinderdoop, Karl Barth, die voor ve len de grote meester is. heeft er kritiek op uitgeoefend. Spreker zeide er zelf eerst ook moeilykheden mede gehad te hebben, maar daarna had hy de doop leren zien als de schone belofte van het evangelie die God daarby aan het kind geeft Nadat ds. Lugtigheid nog enkele gestelde vragen had beantwoord, ver zorgde ds. J N. de Ruiter de dagsluiting. Des middags hield de heer John Staats, die heeft deelgenomen aan de expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea. een interessante lezing over de reis daarheen en het verblyf onder de Papoea's. Aan de hand van een serie fraaie lichtbeelden, vertelde de heer Staats het een en ander over de levensgewoonten van dit volk. Zondag was er na het gezamenlyk bywonen van de dienst in de Pieters kerk, waarin ds. D. J. Voasers voorging, voor de deelnemers gelegenheid met een der Leidse zondagsscholen kennis te maken. Voor de tweede maal had dit zoge naamde „Hutspot-toernooi" plaats en met succes. Er werd fel, maar sportief gestreden onder de goede leiding van NEVOBO-scheidsrechters. Na eens een tydje rondgekeken te hebben, bleek ons toch al gauw, dat het beslist niet meevalt zittend volleybal te spelen. Pass, set-up en smash, het kan natuuriyk niet zo goed verzorgd zyn als by het gewone volleybalspel. Daarom dwingt het nog meer respect af te zien, dat de deelne mers ondanks alle handicap het spel zo goed mogeiyk trachten te spelen. Er werd gespeeld in twee poules van vyf teams. Elke party bestond uit twee sets van 15 punten. De deelnemende teams waren: Sportclub Amsterdam (Amsterdam), De Krabben (Bergen op Zoom), DIS (Delft), Sportclub Gouda (Gouda), Sportclub Den Haag Den Haag), KID (Haarlem), Sportclub Hil versum (Hilversum)Sportclub Leeuwar den (Leeuwarden), Limburg, De Sleutels (Leiden) De heer J. C. F. Coers opende namens de Leidse Sportstichting het toernooi, na dat de voorzitter van de afdeling Zuid- Holland Noord v. d. Ned. Bond van Mili taire Oorlogsslachtoffers, de heer H. de Jager, de deelnemers welkom had gehe ten. Tydens de wedstryden gaven Lei- dens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouder van Onderwijs, J. C. van Schaik, kapitein Meyer, hoofd van de dienst welzijnszorg by het leger en het hoofdbestuurslid van de BNMO, iuit.-kol. Van Weizen blyk van hun be langstelling. De uitsiagen: poule A: Den Haag- Limburg 1—1 (12—15, 15—13), Gouda— Hilversum 0—2 (11—15, 6—15), Limburg —De Krabben 0—2 (11—15, 14—15), Den Haag—Gouda 2—0 (15—7, 15—9, Hilver sum—Limburg 1—1 (10—15, 15—10), De Krabben—Gouda 2—0 (15—14, 15—5), Hilversum—Den Haag 1—1 (15—12, 9— 15), De KrabbenHilversum 11 (1015, 15—11), Gouda—Limburg 0—2 (14—15, 1115), Den HaagDe Krabben 02 (8—15, 2—15). Eindstand poule A: 1. De Krabben, 2. Hilversum, 3. Limburg, 4. Den Haag, 5. Gouda. Poule B: KISAmsterdam 20 (151, 1512), LeeuwardenDe Sleutels 11 (13—15, 15—6), DIS—KIS 0—2 (1—15, 3—15), Amsterdam—De Sleutels 0—2 (715, 715), De SleutelsDIS 20 156, 157 Y, KISLeeuwarden 20 Officiële puhlikaties AFSLUITING VERKEER 3 OKTOBER 1960 Burgemeeseter en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis: I. dat het Schuttersveld van 27 sep- temper tot en met 6 oktober 1960 ge sloten ls verklaard voor het verkeer in beide richtingen met alle voertui gen. rij- en trekdieren en vee. alsmede voor voetgangers; n. dat de toegangswegen tot de binnen stad van 3 oktober 1960 te 7.00 uur tot 4 oktober 1960 te 1.00 uur ge sloten zijn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezonderd hand wagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen) en rij- en trekdieren. Voor het doorgaande verkeer blijven de volgende routes beschikbaar: a. van de Morsweg over de Rijnzlchtbrug, Haagweg, Witte Singel, Zoeterwoudse i Singel en Hoge Ryndijk; b. van de Rynsburgerweg vla Oegstgeest, langs de Rynzichtweg, de Haagse straatweg, de Haagweg en verder als onder a. aangegeven; c. van de Haarlemmerweg, via Oegst geest en verder als onder b. aange geven; d. van de Hoge Rijndijk langs de Zoeter woudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg; e. van de Haagweg als onder a. aange geven. Het ls verboden in bovengenoemd tijd vak met een voertuig, waarvoor de ver- keersafslultlng geldt. In de binnenstad op de openbare weg een plaats ln te nemen. Deze voertuigen mogen geplaatst wor den in de zijstraten van de Maresingel, van de Herensingel, van de Witte Singel en van de Zoeterwoudse Singel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te worden toege laten, moeten hiertoe bij de commissaris van politie een vergunning aanvragen. III: dat de Stationsweg, de Steenstraat en de Rynsburgersingel van 3 oktober 1960 te 19.00 uur tot 4 oktober 1960 te 1.00 uur gesloten zijn voor het ver- keerin belde richtingen met voertuigen met uitzondering van handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen. Het winnende team „De Krabben" uit Bergen op Zoom. (Foto L.D./Holvast) (152, 158), DISAmsterdam 02 (815, 1315), LeeuwardenDIS 20 (15—8, 15—2), De Sleutels—KIS 1—1 (515, 1513). Eindstand poule B: 1. KIS, 2. De Sleutels, 3. Leeuwarden, 4. Amsterdam, 5. DIS. In de finales speelden de ploegen, die op dezelfde plaats in de verschillende poules waren geëindigd, tegen elkaar: Gouda—DIS 1—2 (15—7, 7—15, 8—10; hier was een derde beslissende set nodig), Den HaagAmsterdam 11 (1415, 152; het setgemiddelde gaf voor Den Haag de doorslag), LimburgLeeuwar den 11 (1513, 1215; Leeuwarden winnaar door beter setgemiddelde), Hil versum—De Sleutels 1—1 (15—10,12—15; Hilversum winnaar); De Krabben—KIS 2—0 (15—10, 15—5). Eindstand: 1. De Krabben, 2. KIS, 3. Hilversum, 4. De Sleutels, 5. Leeuwar den, 6. Limburg, 7. Den Haag, 8. Amster dam, 9. DIS, 10. Gouda. Wethouder Van Schaik reikte 's mid dags in de Doelenkazerne de prijzen uit. Na een uitstekende rysttafel, bereid door de manschappen van de Koksschool, wachtte het gezelschap een sportshow in de kantine van de kazerne. Hieraan werkten mee Arie van Houwelingen (wielrennen), Klaas Boot (gymnastiek), Siem Stokkel en andere leden van de LKV (gewichtheffen), de heren D. J. Verzyden en De Vos (schermen), een keurturngroep van de damesgymnastiek vereniging „Brunhilde" en een acroba- tengroep. Muzikale intermezzo's werden verzorgd door de band van de Kon. Grof- smedery „The Metal Music Players". SUCCES VOOR MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" Het Leidse mannenkoor „Kunst na Ar beid", dat zaterdag onder leiding van zijn dirigent, de heer Louis van Wijn gaarden, deelnam aan een internationaal zangconcours te Nijmegen, heeft een prachtig succes geboekt. In de afdeling „Uitmuntendheid" behaalde het met 349 punten een eerste prijs. Het was het hoogst aantal punten, dat deze dag werd bereikt. GOUDEN JUBILEUM „EMTÉGEËS" De leerlingenvereniging „Emtégeës" van het Rembrandt-Lyceum zal ter gelegen heid van haar vijftigjarig bestaan zater dag 29 oktober in de Schouwburg een opvoering geven van de Musical: „Knic kerbocker Holiday" onder leiding van de heren mr. Harm Smedes en ir. B. P. Ha- geman. Na afloop van de voorstelling volgt een Jubileumbal in de Stadsgehoorzaal. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petrus Stephanus Clemens, zn. van C. A. van Kampen en P. J. J. van Schie; Saskia, dr van C. Llgtvoet en G. M. Overdyk; Kittle, dr. van A. Constandse en S. H. Nleuwveen; Jolanda, dr. van W. v. d. Zeeuw en J. P. Blansjee; Frederik Antoine, zn. van H. H. v. Gelderen en G. A. Looker en Campagne. GETROUWD D. van der Kwaak en E. G. de Vries. OVERLEDEN A. C. Maas. 80 Jaar. wed. van P. J. van der Henst; G. Sloos, 37 Jaar, echtgen. van P. J. Bouwman. Novieten van de Studentenver eniging S.S.R.. vormden zaterdag op de trap van het stadhuis een erewachttoen daar het huwelijk was voltrokken tussen de heer D. v. d. Kwaak, een zoon van het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, en mej. EG. de Vriesdochter van een leraar van de Leidse Ambachts school.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3