Macmillan en Neliroe in New York als hoofdspelers in tweede bedrijf MAANSCHOT FAALDE ONSTUIMIG WELKOM VOOR BOUDEWIJN EN FABIOLA WEERBERICHT Voortzetting loto 9 okt. onmogelijk Premier Kroesjtsjef vroeg een Kroesid£rdri!véï..2in belachelijk hoge beginprijs in diplomatieke koehandel Dit jaar bemande raketvlucht (9ud leuivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 No. 30161 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteui EA E vao Dlshoeck Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 pei Kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel i, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 De Algemene Vergadering der V.N. De Britse premier Macmillan, die gisterochtend uit Londen naar New York vertrok, zal donderdag a.s. in een rede tot de Algemene Vergade ring antwoorden op de rede, die Kroesjtsjef tot de Assemblee heeft gehouden. Ook de Indiase premier Nehroe zal zich nu in de strijd werpen: gisteravond vertoefde hij voor een tussenlanding in Londen, waar hij verklaarde, dat hij tegen afschaffing van defunctie van secretaris-generaal is, zoals door Kroesjtsjef is voorgesteld. Hij zag niet in, dat de door de Rus voorgestelde commissie van drie goed zal kun nen functioneren. Van een crisis in de V.N. kan niet gesproken worden, zei Nehroe. De wereldorganisatie is krachtiger dan ooit. Waar het thans om gaat ,is een wereldcrisis, die in de V.N. weerspiegeld wordt. Kroesjtsjef heeft zaterdag een onderhoud gehad met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) en met presi dent Nkroemah van Ghana, die verklaarde, dat zijn besprekingen „tot op zekere hoogte" succes hadden opgeleverd. „Intrigeren, vleien en donderen" De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Wadsworth sprak zaterdag in een t.v.-programma als zijn mening uit, dat Kroesjtsjefs aanval op Hammarskjöld de positie van de secreta ris-generaal in feite heeft versterkt. Hij zei van andere delegaties te hebben ver nomen, dat zij 't optreden van de Sovjet- russische premier sterk afkeuren. Wadsworth zei, dat Kroesjtsjef de Verenigde Naties wil vernietigen omdat hij haar niet kan controleren. De situa tie heeft zich thans zo ontwikkeld, dat de mogelijkheid van een ontmoeting Eisenhower-Kroesjtsjef uiterst gering is, aldus Wadsworth. In New York zijn geen tanks als in Hongarije De „New York Times" meent, dat „het elke dag duidelijker wordt, dat Kroesj tsjef niet naar New York is gekomen om te streven naar een redelijke oplossing van onafhankelijk welk probleem. Hij kwam hier om te intrigeren, te vleien en te donderen". „Hij kan gehoorzaamheid verlangen van de in slavernij gebrachte staten wier serviele heersers spreken van volks democratieën. Maar deze dwang bestaat niet in de Verenigde Naties. De tanks en artillerie met behulp waarvan Hon garije in slavernij werd gebracht zijn niet in New York". „Misschien stelde Kroesjtsjef daarom in een van zijn snaakse buien voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties naar Moskou te verplaatsen. Maar de Verenigde Naties zullen niet naar Mos kou of zelfs maar naar Genève gaan omdat Kroesjtsjef dit wil. En het is onze vaste overtuiging, dat wij Hammarskjöld niet voor de wolven moeten gooien om dat hij de Sovjet-Unie behandelt als slechts een van de landen van de Vei ligheidsraad en niet als de gehele raad of de gehele Verenigde Naties". Gevaarlijke „bemiddeling" Onze Amerikaanse correspondent tele foneerde hedenochtend: De oppergoden en tweederangssterren van de internationale politiek hebben gedurende het afgelopen weekeinde wat minder publiciteit en wat meer frisse lucht gekregen dan in de spannende da gen, die zij vorige week te New York doormaakten. Verscheidne diplomaten zochten elkaar op in hotels of in buiten verblijven op Long Island. Daar waren zij althans even buiten de maalstroom en daar konden zij zich wat beter bezin nen op de situatie, die zich heeft ont wikkeld. Kroesjtsjef is vrijdag niet slechts een kolossaal propaganda-offensief begon nen, doch hij bracht de wereldorganisatie waarlijk in opschudding door de exorbi tante eis om de post van secretaris generaal af te schaffen, alsmede de V.N.- zetel te verplaatsen. Kroesjtsjef is een diplomatieke koe handel begonnen, waarbij hij een be lachelijk hoge beginprijs heeft gevraagd, die hij zelf niet verwacht te krijgen. Niettemi heeft de Rus consternatie te weeg gebracht. De V.N.-organisatie leek bedreigd en diverse staten, die een mid denpositie innemen begonnen al bemid delingsplannen te overwegen om Oost en West tot elkaar te brengen. Die goedbe doelde bemiddelingsneigingen hebben een riskant aspect voor het Westen. Eisenhower heeft donderdag een bijzon der redelijk standpunt ingenomen. Kroesjtsjef daarentegen vrijdag een bij zonder extreme positie. Bemiddelt men tussen die twee, dan komt men altijd ergens terecht tussen redelijk en extreem. Nasser, Tito en som mige Aziatische en Afrikaanse staten moet men allereerst als bemiddelaars zien. Zij hebben in spanning gewacht op de komst van de superbemiddelaar Nehroe, die met Macmillan tot de hoofd rolspelers zal behoren in het tweede be drijf, dat thans begint. Tot zover onze correspondent. Op een persconferentie heeft Kroesj tsjef zaterdag verklaard, dat het ontwa- peningsvraagstuk onopgelost zal blijven als z'n plan tot reorganisatie van de VN niet wordt aangenomen De Russische premier wil, zoals bekend, een V.N.- secretariaat van drie man, die resp. het Westen, de communistische landen en de „neutrale" landen vertegenwoordigen. Kroesjtsjef zei dat het niet mogelijk is een internationale strijdmacht van de V.N. in het leven te roepen onder leiding van een man als Hammarskjöld, die hij een „lakei van de imperialistische mo gendheden" noemde. Ik twijfel niet aan Hammarskjölds bekwaamheden, maar heb bezwaar tegen het huidige systeem van de V.N. waardoor de leiding van het secretariaat in handen is gekomen van één man, aldus Kroesjtsjef By het hui dige systeem, zo vervolgde de Russische premier, neemt Hammarskjöld, die de kapitalistische landen vertegenwoordigt, besluiten in de tijd tussen de zittingen van de Veiligheidsraad en die van de Algemene Vergadering. Dit systeem werkt ten nadele van de „socialistische" en „neutrale landen" Later hield Kroesjtsjef nogmaals een informele persconferentie. Hü zei dat de Sovjet-Unie geen pogingen heeft gedaan een bemand ruimtevaartuig te lanceren, maar dat „alles gereed is". Plan voor aanslag De Newyorkse politie heeft zaterdag bekendgemaakt, dat haar ter kennis is gekomen, dat er een poging zal worden gedaan om premier Kroesjtsjef en de Hongaarse communistische leider Kadar te vermoorden. Een Hongaarse vluchte ling van 22 of 24 jaar, die heeft deelge- Zuid-Korea meldt een gevecht met rebellen De Zuidkoreaanse regering heeft zaterdag bekendgemaakt, dat een week tevoren bij gevechten in het gebied van Vinh Tsjau, in de pro vincie Ba Xoejan, zeventig com munistische opstandelingen zijn gesneuveld. De regeringstroepen zouden vier gewonden hebben. nomen aan de opstand in 1956 en nu in Philadelphia woont, zou daartoe giste ren met ongeveer tweehonderd eveneens gevluchte landgenoten uit zijn woon plaats naar New York komen. Een vrouw uit Philadelphia had de politie aldaar over het plan ingelicht. De Newyorkse politie deelde mee. dat alle vliegvelden en stations zouden worden bewaakt, evenals de bruggen en tunnels die toe gang geven tot de stad. Nasser en Castro President Nasser, die zaterdag een onderhoud met premier Kroestsjef had, sprak zondag met premier Fidel Castro 1 in diens hotel in de negerwijk te Harlem. Enige duizenden mensen, voor het meren deel nieuwsgierigen, hielden zich voor het hotel op. Het kwam nog tot een handgemeen tussen aanhangers en te genstanders van Castro, waarbij onder meer met rotte eieren werd gegooid. Een persoon werd gearresteerd. Hij had een pamflet bij zich waarin Castro een „rode Marionet" werd genoemd. Ongeveer 35 mensen met borden waarop tegen Castro gerichte leuzen stonden, werden door de politie op een afstand gehouden. Na het gesprek legden de staatslieden verklaringen af waarin zij beiden de na druk legden op het gelijke karakter van de revoluties in Egypte en Cuba. Presi dent Nasser zei dat Egypte „eveneens had getriomfeerd over de imperialisti sche agressie en erin geslaagd was de binnen- en buitenlandse druk uit te schakelen". Hij verzekerde Castro van de algehele steun der Verenigde Arabische Republiek voor de Cubaanse revolutie. De Cubaanse premier noemde Nasser „de grote leider van het Arabische volk". Honderdduizenden Belgen gaven Koning en verloofde onvergelijkelijke ontvangst Onder een stralende hemel heeft een feestelijk versierd Brussel zaterdagmiddag Dona Fabiola de Mora y Aragon, België's toekomstige Koningin, een onvergetelijk welkom bereid. Uitbundig toegejuicht door duizenden en duizenden Belgen maakten Koning Boudewijn en zijn verloofde op deze prachtige septemberdag een zegetocht door de bevlagde en met bloemen getooide straten van de Belgische hoofdstad. Het enthousiasme was overal overweldigend: langs de hele route van acht kilometer, van het koninklijk paleis tot aan de eeuwenoude Grote Markt, door de aristocratische Grote Zavel en de Volkswijk van de Marollen, was een zee van vlaggetjes en klonk het gejuich. Paar bedolven onder de bloemstukken In de oude Gothische zaal van het stadhuis maakte de Brusselse burger vader Cooremans een vergelijking tussen de Spaanse verloofde van cle vorst en seis dichtstbevolkte stadsdeel De autc stopte daar om aan twee kinderen de gelegenheid te geven bloemen aan te bie den aan de toekomstige Koningin van België, die een deux-piece en bontstola met een met bont afgezette toque droeg. In enkele seconden was het verloofde paar omringd door honderden inwoners voordat zij uitstapten om aan de voet van het standbeeld bloemen neer te leg gen. Hier stonden zij een moment stil, een ernstige trek op het gelaat. Het ge juich uit de duizenden kelen op het rui me plein verdubbelde, toen Fabiola zich omdraaide om de Brusselaars lachend toe te wuiven. Politie omringde het paar om een weg te banen naar de gesloten auto, die de open auto waarvan de motor door oververhitting weigerde verving. Stapvoets ging het naar het stadhuis. Teleurgesteld dat het zyn toe komstige Koningin niet kon zien riepen de ook hier bij duizenden wachtende Brusselaars: „Op het balkon, op het bal kon". Het enthousiasme, waarmee de Koning en zijn verloofde werden begroet, toen zy na afloop van de receptie aan deze wens gehoor gaven, kende geen grenzen. Bij de ingang van het stadhuis waren Boudewijn en Fabiola verwelkomd door de in een donker 19de eeuws ambts gewaad gestoken burgemeester Coore mans. Bewonderend keek Fabiola na de hier boven vermelde toespraak van de bur gemeester naar het geschenk, dat haar als toekomstige vorstin werd aangebo den: een prachtige stola van Brussels kantwerk, geheel met de naald vervaar digd in de „rozensteek", de oudste Brus selse kantsteek. De geestdrift van de inwoners van de Belgische hoofdstad was zo mogelijk nog groter op de terugweg van het stadhuis naar het paleis, die Boudewijn en Fa biola in een andere open hofautn afipg- Zo gaat dat in Kongo, nu de mi litairen het bewind voeren. Ge wapend met machinepistool en tas met boterhammetjes op weg naar het ministerie. Tot 200 km. hoogte Het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (Nasa) heeft zondagmiddag omstreeks kwart over vier Ned. tijd een drie- traps Atlas-Able-raketcombinatie van de basis Cape Canaveral in Florida gelanceerd, waarmee een satelliet, Pionier-VI genaamd, in een baan om de maan moest wor den gebracht. Kort na het afschie ten werd echter meegedeeld dat de proef was mislukt. De motor van de tweede trap van de raket was op een abnormale wijze gaan wer ken. Hierdoor raakte de raket uit de koers. Redstone voor ruimtevlucht Een woordvoerder van de Nasa. dr. Adolph Thiel. verklaarde dat de raket J en de satelliet, die ongeveer 185 kilo woog en bolvormig was. waarschijnlijk boven de Indische Oceaan in de dichte luchtlagen zijn opgebrand. KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Enkele overdrijvende wol kenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht en ochtend. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 SEPTEMBER Zon op: 6.34 uur; onder: 18.28 uur; Maan op: 13 47 uur; onder: 22.44 uur; Hoogwater te Katwijk te 7.14 en 19.36 uur; Laagwater te 255 en 15.11 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's „een eerdere afgezante van Spanje, die voor ons volk door ingeboren goedheid, eenvoud en hartelijkheid een tijdperk van geluk en voorspoed opende." Hü doelde daarbij op Prinses Isabella II. die op het einde van de zestiende eeuw van haar vader, Philips II de Nederlanden ten geschenke kreeg „Dat een dergelyke herinnering in ons voortleeft", zei de heer Cooremans. zich tot Dona Fabiola richtend, „is een goed voorteken voor u. die geroepen bent vreugde en leed van ons volk te delen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat u evenals die grote Prin ses uit het verleden zult trachten het in tellectuele en artistieke leven van ons land onstuimig te bevorderen en te be schermen". Zo groot was het enthousiasme van de Brusselaars dat al enkele minuten na het vertrek uit het koninklijk paleis de open hofauto, waarin de gelukkig lachende Koning en zyn stralende ver loofde hand in hand waren gezeten, door een dichte menigte die door de po litie niet meer in bedwang kon worden gehouden, werd ingesloten Dit gebeurde in de Hoogstraat bij het begin van Brus- van de „Marollenwijk", waar ook veel I arbeiders van Spaanse afkomst wonen. De auto werd onder bloemen bedolven. De ontvangst kreeg hier een Ameri- kaans karakter, toen in de nauwe straat uit de ramen een dichte wolk van con fetti op de koninklijke auto begon neer te dalen, die de bontcape van Fabiola en het donkere kostuum van Boudewijn met een witte laag bedekte. Het klokgelui van de Kapellenkerk werd overstemd j door de toejuichingen. 1 Ruim tien minuten later dan in het programma was voorzien arriveerde het paar bij het ruiterstandbeeld van wijlen Koning Albert, steeds toegejuicht door een duizendkoppige menigte. Met grote moeite slaagden naast en voor de auto lopende politiemannen er in een weg naar het monument te banen De auto ging schuil onder een schat van bloe men Koning Boudewün moest zyn ver loofde te hulp komen om alle boeketten te kunnen aanpakken. Op Het balkon Zorgzaam verwijderde de vorst de con fetti van de schouders van zijn verloofde, Koning Boudewijn en Prinses Fabiola maakten zatermiddag een rijtoer door Brussel. Zelden zijn de Brusselaars zo enthousiast geweest. den. Tot op de daken en op geparkeerde auto's waren de hoofdstedelingen ge klommen om het vorstelijke paar te kun nen toejuichen. De politieafzetting werd doorbroken. Achter de auto vormde zich een onafzienbare stoet, juichend en zwaaiend. De toejuichingen verstomden een enkel moment, toen de Belgische vorst en zijn verloofde een krans legde bij het graf van de Onbekende Soldaat. Na dit plechtig moment kreeg de ont vangst, die Brussel Fabiola bereidde, weer het zelfde stormachtige karakter. Onder een orkaan van gejuich legde het verloofde paar de laatste honderden meters naar het paleis af. Algemeen bestaat de mening, dat de intocht van Boudewyn en Fabiola die van Prins Albert en Prinses Paola vüftien maanden geleden nog aan enthousiasme heeft overtroffen. Voorstellen tussen oplossing te loot! (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vanmorgen van de directeur van de Nederlandse Sportfederatie ver namen is het om organisatorische rede nen a! niet meer mogelijk op 9 oktober een gelegaliseerde toto te laten draaien. Zelfs wanneer de regering morgen met voorstellen voor een tijdelijke toto komt en die voorsteilen voor de Sportfede ratie aanvaardbaar zijn zal men slechts met kunst en vliegwerk in staat zyn althans op 16 oktober nog een toto te organiseren. Van de zijde van het ministerie van Justitie kon men ons nog steeds niet meedelen wanneer minister Beerman met zijn tussenoplossing in de openbaar heid zal komen, al werd de verwachting uitgesproken, dat dit in elk geval nog deze week zou gebeuren. De Nederlandse Sportfederatie wacht van haar kant op een uitnodiging voor een bespreking met de minister. Het laatste onderhoud had op zaterdag 17 september plaats en sindsdien heeft de Sportfederatie niets meer van het Plein vernomen. Het bestuur van de Sportfederatie beeft de minister er bij die gelegenheid op gewezen, dat tijdens het totolozc tijd perk een explosie van illegale cluhpools zal uitbarsten, waar zowel de Sportfede ratie als de regering machteloos tegen over zal staan. Zoals onze Rotterdamse sportmedew erker heeft bericht zyn vele clubs reeds gereed met hun voorberei dingen om die onderlinge voetbalpools te starten. Een andere woordvoerder schatte dat de vernietigde raket en de instrumenten tussen negen en tien miljoen dollar kostten. De mislukking heeft grote teleurstel ling onder de geleerden, technici en fui ctionarissen en Cape Canaveral ge wekt ondat, zo verklaarde een van hen, „wij iets groots wilden doen terwijl Kroesjtsjef hier is". Gedurende zes minuten werden seinen opgevangen. De raketcombinatie was zo groot als een gebouw van tien verdie pingen. De Pionier VI, die in tegenstel ling tot de Russische Loenik-III geen camera's aan boord had maar wel twee zenders en instrumenten voor het meten en registreren van kosmische deeltjes, protonenuitbarstingen van de zon, mag netische velden en de micrometeorieten in de ruimte, had een doorsnede van ongeveer een meter en had over ongeveer 62 uur op een afstand van 2.250 tot 4.000 km. van de maan een baan moeten beschrijven. Door middel van een radiosignaal van de radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland zou een kleine raket in werking woiden gesteld die de snelheid moest verminderen. Een van dc daarvoor in Amerika opgeleide mensen zal misschien nog voor he" einde van dit jaar een ruimtereis maken, heeft het lid van het Huis van Afgevaardigden Overton Brooks ver klaard Hij is voorzitter van de Huis commissie voor natuurkunde en ruimte vaart. De eerste poging een betrekkelijk korte vlucht in de ruimte zou waar schijnlijk in december of januari worden ondernomen. De ruimtevaarder zou rei zen in een cabine, gelanceerd door een „Redstone" ballistisch projectiel. De ca bine zou niet in een baan om de aarde komen. Zij zou ongeveer 200 km. hoog gaan en circa 350 km. van de lanceer- plaats (Cape Canaveral) in de Atlan tische Oceaan terecht komen, waar zii kan werden opgevist. Drie of vier ruimtevaarders zouden ee;. dergelijke vlucht maken. Als alles goed gaat. aldus Brooks, kunnen er in hei midden van het komende jaar ruimte vluchten met twee man om de aarde worden gemaakt. Uit het Leidsch Dagblad van 26 September 1860. Verslag omtrent den staat 2 der zeevisscherijen in 1859. Als E eene verbetering voor de visch- vangst mogen genoemd worden de katoenen netten, die ligter E en waarschijnlijk daardoor meer vischbaar zijn. E De versehhanng- en kust- E visscherij in de Noordzee is in Er 1859 uitgeoefend met 178 bom- jf men en schuiten, ivaarvan 127 uit Scheveningen, 44 uit Katwijk fj en C uit Noordwijk, en heeft meer opgeleverd dan in het voorgaande jaar De panharing ee blijft nog altijd het hoofdpro- E duet der Zuiderzee. lÏÏlllllllllllllllllllllllIllilllilililillllllllllllllllllllIIIHIIIllllllllllÏÏ:

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1