Laatste nieuws Er komt een nieuw winkelcentrum in liet snel groeiende Voorschoten Schoolstraat zal voor liet verkeer worden afgesloten Emigrant-met-vakantie zit nu al bijna twee maanden in gijzeling! Geen zand meer uit 't Sweiland Fotograferen is ook toegestaan bij het maken van rondvluchten VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 Gemeentebestuur heeft grootse plannen Bespreking met middenstanders De grootse plannen, die het gemeen tebestuur van Voorschoten heeft met de kom van de gemeente, zijn gisteravond uitvoerig en uitermate duidelijk bespro ken met de direct betrokkenen, n.l. de middenstanders en winkeliers. Daartoe had het gemeentebestuur n.l. een bijeenkomst belegd in het Cultureel Centrum, waar burgemeester L. de Kool en wethouder G. Schrama een uiteen zetting van de gedachten van het ge meentebestuur gaven en waar de (vele) aanwezigen vragen konden stellen. Aan de hand van een grote en voor ieder duidelijke kaart zetten de bestuur ders van de gemeente uiteen, hoe zij zich in de toekomst de kom van het dorp denken. Daarbij viel vooral op, dat zij graag de oude dorpskom zien als het winkelcentrum, waar vooral die winkels geconcentreerd zullen zijn, die duurzame gebruiksbehoeften verkopen. Burgemeester De Kool zette de ge schiedenis van het ontstaan van deze plannen uiteen, waarbij hij wees op het rapport, dat het Economisch Theolo gisch Instituut voor Zuid-Holland had samengesteld en dat ook de basis is ge worden voor de kaart, die niet bedoeld is als een vast stedebouwkundig plan, maar als een suggestie, die nog wel ge wijzigd kan worden, maar die toch als grondgedachte gehandhaafd zal worden. De gemeenteraad heeft er zich trou wens reeds unaniem voor uitgesproken. Uit de gegeven cijfers bleek ons, dat de afvloeiing van de koopkracht naar de omliggende gemeenten nogal schijnt mee te vallen. Volgens het rapport wordt 84% van het gemeentelijk inkomen in Voorschoten zelf besteed. Dat wil zeg-' gen, dat een bedrag van bijna tienmil joen in 1958 in de gemeente zelf be steed werd. Het gemeentebestuur wil graag helpen die koopkracht te stimuleren door de dorpskern voor een winkelconcentratie te bestemmen. Wethouder G. Schrama (die deze avond de zware taak had wethouder Dekker, die plotseling verhinderd was, te vervangen) merkte op, dat Voor schoten, vergeleken bij andere gemeen ten, beslist achter is. Spreker zette aan de hand van de kaart de technische de tails nader uiteen. Burgemeester De Kool, die zich in de korte tijd, dat hij het hoofd van de ge meente is, bijzonder goed heeft inge werkt in de problemen van deze zich zo snel ontwikkelende plaats, beantwoord de de vragen en opmerkingen op vlotte wijze. Zo, dat de aanwezigen bevredigd werden in hun nieuwsgierigheid en be langstelling. Ongetwijfeld zal er in de komende tijd veel gepraat worden over verbetering van de winkelstand in Voorschoten, te meer daar uit vragen bleek, dat men de komst van meer zaken van grote con cerns wel vreest. Maar ook op andere wijze kan meege werkt worden aan de opbouw van een nieuw centrum, want het gemeentebe stuur zal een advies-overlegorgaan stich ten, waarin vertegenwoordigers van de drie middenstandsorganisaties met ver- gezamenlijk zullen trachten de plannen Sierbetegeling Wat zjjn nu die plannen? Het ligt in de bedoeling, de School straat vooral als winkelcentrum te be stemmen. Zelfs wil men trachten daar een winkelfront te maken, dat niet ver stoord zal worden door allerlei gepar keerde voertuigen. Een vergelijking met de Rotterdamse Lijnbaan gaat natuur lijk niet helemaal op, maar toch wil het gemeentebestuur in de toekomst de Schoolstraat voor het verkeer vrijwel afsluiten en het wandelen veraangena men door een sierbetegeling. Om echter de aantrekkelijkheid van dit centrum niet verloren te laten gaan door isolement heeft men gedacht aan diverse auto-parkeerplaatsen dicht in de nabijheid. Ontsluiting Nieuwe verbindingswegen naar de Voorstraat zullen ook dit prachtige oude centrum kunnen ontsluiten. Zo is ge dacht aan een nieuwe verbindingsweg vanaf de Raadhuislaan, de Erasmus- straat en de Wijngaardenlaan. Deze ontsluiting wordt voorafgegaan door een opruiming van woningen, die hun naam als zodanig al niet meer verdie nen. Om de plannen helemaal te kun nen verwezenlijken zullen echter ook andere woningen moeten worden afge broken, maar een tijdslimiet heeft de gemeente zich nog niet gesteld en al hoopt het gemeentebestuur, dat de mid denstand zal meewerken aan een spoe dige totstandkoming van dit centrum, er is nog ijiet in jaren gedacht. Veel belangstelling Dat er belangstelling voor de grootse plannen bestaat bleek niet alleen uit de opkomst van zovele winkeliers en meer dan de helft van de gemeenteraadsleden, het bleek ook uit de vragen, die gesteld werden en uit de opmerkingen, die ge maakt werden. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Bastlaan J., zn van H. de Nes en N. Pot. Ondertrouwd: C. J. van der Salm, 25 Jr en Pr. Th. M. Zandbergen, 25 jr. Getrouwd: J. C. van Rijs, 30 Jr en J. de Koning, 21 Jr, R. E. Souman, 32 jr M. de Tyssonsk, 26 jr. G. S. M. den Di belden, 25 Jr en Th. E. C. Goddijn, 22 Jr A. H. van Duljn, 26 Jr en N. Bouwmeester, 25 jaar. VOORSCHOTEN P.V. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield haar laatste wedvlucht sei zoen 1960 vanaf St.-Ghislain Homu, af stand plm. 192,5 km. Gelost 7.40 uur met z.o. wind. Aankomst eerste prijsduif 10.12.37 uur, snelheid 1260,33 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.28.33 uur, snelheid 1143,65 meter per minuut. Uitslagen: J. P. v. d. Assem 1-3-4-6; P. C. van Heusden 2; A. G. Kleiweg 7; D. Maat 8; A. de Graaf 9. J. J. Heyne 10. Ie kampioen navluchten J. P. v. d. As sem met 380.1 pnt; 2e kam. navluchten A. G. Kleiweg met 373-2 pnt; 3e kam. navluchten J. J. Heyne met 372.6 pnt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia J. W., dr van J. J. S. van der Meijden en H. C. J. Hogervorst, Sonja, dr. van M. Bavelaar en T. J. M. Bal- legoijen, Wouter J., zn van J. R. van Reek en W. H. Berdenis van Berlekom, Francls- cus J. H., zn van C. A. B. van der Peet en A. J. van der Bijl, Menno E., zn van R. van Rees Velllnga en I. W. Franken, Yvon ne R. A., dr van S. J. van Kins en G. D, Th. de Jong. Ondertrouwd: G. J. Y. Debrock en T. G, Olsthoorn, L. J. G. Zllverentant en M. Nagtegaal, P. M. Mannl en I. Noordhoorn, Th. W. Hardl en E. M. Kris. Getrouwd: J. Ramaker, 27 jr en J. A van Veen, 20 Jr. J. A. Rietmulder, 34 Jr en C. O. Kramer, 22 Jaar. tegenwoordigers van consument en het gemeentebestuur gezamenlijk zullen trachten de plannen tot uitvoering te doen komen, zodat aan de wensen van alle partijen tegemoet gekomen kan wor den. Vervoersmogelijkheden De gestelde vragen bewogen zich niet alleen op het terrein van de winkelbouw. Ook werd geïnformeerd naar de plan nen van de gemeente ten aanzien van de Leidse- en Veurseweg als de tram ver dwenen zal zijn en aan de lokale ver voersmogelijkheden. Burgemeester De Kool merkt ten aanzien daarvan op, dat de bestemming van het vrijkomende ge deelte van de Leidse- en Veurseweg nog niet vaststaat, omdat overleg met de provincie moet plaats hebben. Maar ze ker zal getracht worden het plaatselijk vervoer te koppelen aan het interlokaal vervoer als in plaats van de tram bus sen ingeschakeld worden. Ook een eventuele weekmarkt kwam nog ter sprake, maar daarover wilde bur gemeester De Kool zich, gezien de be sprekingen en voorbereidingen, niet uit laten. Kort geding voor Bredase rechter Kan hij zijn schuldeisers ivel betalen?" (Van onze Rotterdamse correspondent) In kort geding werd voor de president van de Bredase rechtbank mr. Sehellen- bach de vraag behandeld: heeft een 47- jarige Australiër, die zes jaar geleden uit Hilvarenbeek emigreerde met achter lating van een schuld van een ton, ver deeld over twintig schuldeisers, eigen mddelen om iets van zijn schulden te betalen of bezit hjj geen cent? De man verblijft al sinds 28 juli in het Bredase huis van bewaring als gijzelaar. Zijn vrouw en hij, met vakantie in Hil varenbeek, hebben daar de indruk ge wekt. dat zij ginds goed geboerd hebben, maar toen de schuldeisers om verhaal kwamen, werd er niet betaald. Daaruit is de gijzeling gevolgd op bevel van de president van de rechtbank in Breda. De zaak is vervolgens aanhangig ge maakt bij de rechtbank, maar er is non geen uitspraak Troef Geschorst Op 28 Juli is er al een kort geding ge weest met als resultaat, dat de gijzeling zou worden geschorst als de man dui zend gulden, paspoort en retourbiljet wilde deponeren op de griffie. Hij zou dan orde op zaken hebben kunnen stel len, maar dit heeft hij niet gewild. Het moet toch mogelijk zijn om via de ambassade een verklaring van onvermo gen te krijgen, maar ook die verklaring ontbreekt. De president vroeg aan mr. Lap wat de kinderen eigenlijk doen, omdat daar uit kan worden afgeleid of ze in staat zijn hun ouders een dergelijke dure reis te laten maken. Het bleek, dat drie zoons een aannemingsbedrijf hebben, één zoon leerling-bankwerker is en een meisje te lefoniste. De zoons verdienen samen 3600 Australische ponden per jaar. Maandag morgen of zo mogelijk eerder zal de pre sident uitspraak doen. De Australiër zelf kon niet gehoord worden, omdat hfj een maal buiten het huis van bewaring zon der meer kan wegwandelen aangezien dan elke wettelijke bevoegdheid om hem vast te houden ontbreekt. Inmiddels is nu door mr. Lap namens de gegijzelde een kort geding aanhangig gemaakt met als voornaamste troef dat de verdachte geen geld heeft. Gisteren speelde mr. Lap zijn troeven uit: een verklaring van het kadaster in de staat Victoria, waarin gegijzelde woont, dat deze geen stukje grond heeft. Een ver klaring van de Australische bank dat hij wel een rekening heeft, maar dat daar op slechts zestig gulden staan en een verklaring van zijn zoon, dat zijn vader geen grond, huizen, gebouwen of geld in Australië en elders heeft. Mr. Lap be toogde, dat de gijzeling nietig moest worden verklaard omdat tussen de be tekening van het bevel tot gijzelen en de gevangenneming niet de wettelijke voorgeschreven dag was verlopen. De man was direct opgepakt. Daarna kwam de zaak weer in de persoonlijke sfeer, want de raadsvrouwe, mevrouw mr. Kre- mer-De Menthon Bake wees erop. dat de vrouw van de gegijzelde in de bus van Tilburg naar Hilvarenbeek had verteld, dat alles op naam van de kinderen stond i ben als grotere burgerluchtvaartmaat- en men haar man niets meer kon ma-schappijen, zoals de K.L.M. Van nu af ken. Maar, zei pleitster, wie een reis naar aan zullen dus de passagiers van Mar- Naar wij vernemen heeft de N.V. Aannemingsmaatschappij Dikker- boom en Sybrandy te Voorschoten geen vergunning meer om nog langer zand te zuigen uit het Sweiland te Warmond. Zoals bekend wordt dit zand op het ogenblik gebruikt voor het bouwrijp maken van gronden in de Meefburgerpolder te Leiden. Andere hoeveelheden zand zijn reeds gebruikt voor de ophoging van terreinen in Leiden Zuidwest en Noord. Tot nu toe is er voor de Leidse woningbouw in de omgeving van Warmond 750.000 m3 zand weggehaald. Men zou in Leiden nog 130.000 m3 zand nodig hebben. De concessie, van het Rijk en de gemeente, loopt dezer dagen af. Voor de woningbouwplannen in Leiden is de huidige gang van za ken niet bevorderlijk, doch men hoopt eventueel zand te kunnen krijgen, dat vrijkomt bij het af graven van een nieuwe vuilnisstort plaats in de gemeente Noordwijk. Hoogoven-cementfabriek ENCI voltooid De bouw van de nieuwe hoogoven- cementfabriek ter uitbreiding van de produktiemogelijkheden van de eerste Nederlandse cementindustrie (Enci) te Maastricht is voltooid. In dit project is 17 miljoen gulden geïnvesteerd. Twee derde deel van de bouw is door Neder landse industrieën uitgevoerd. Slechts zeer bijzondere apparaten werden uit Duitsland, België en Denemarken be trokken. Op woensdag 28 september zal deze industriële nieuwbouw in tegenwoordig heid van rond 750 leidende figuren uit industriële, commerciële en overheids kringen door de commissaris der konin gin in Limburg, dr. F. Houben, officieel in gebruik worden gesteld. Doch de ver wachte produktie van 300.000 ton hoog- ovencement per jaar zal pas kunnen beginnen, als in oktober de tweede grote cementmolen van de nieuwe fabriek ook in gebruik gesteld kan worden. k-r*u-i-d-e*n cosmetica maken Uw huid weer „karngszond* •n jtralend mooil Heb» U moeilijkheden? iMeeèlerSm puistjes rimpeltjes, enzj Profileer don von de unieke gelegen- heideen gratis huid- 1 odvies Ie onlvon- f 9en- Stuur deze adver tentie zegel voor vragen-j lijst c Nasser in Madrid President Nasser van de V-A.R. en het Spaanse staatshoofd generaal Fran co hebben vandaag elkaar voor het eerst ontmoet toen president Nasser, op doorreis naar New York, vanmorgen in Madrid landde. De twee staatslieden schudden elkaar langdurig de hand en president Nasser zei, dat het hem een groot genoegen was generaal Franco te ontmoeten. In een vertrek van het gebouw van de V.A.R. en van Spanje, ontbeten de staatslieden en bespraken zij inter nationale aangelegenheden. Na een verblijf van twee uur op het Madrileense vliegveld zette president Nasser zijn reis naar New York voort. Mening kantonrechter te Hoofddorp In afwijking van de mening van de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, heeft de kantonrechter te Hoofddorp, mr. J. E. Goudsmid, gistermiddag tijdens een principieel proces over luchtfotografie vastgesteld, dat kleinere maatschappijen, zoals Martins Air Charter ten aanzien van luchtfotografie dezelfde rechten heb- ons land kan maken op het luxe schip „De Oldenbarnevelt" en nog enkele we ken in New York kan uitgaan, moet geld hebben. Bovendien is de man door de Australische regering genaturaliseerd en dit doet men niet met berooide emigran ten, die moeten leven van de welwillend heid van hun kinderen Sir Roy Welensky verbolgen over het rapport Monckton (Van onze Londense correspondent) Er dreigt volgens berichten uit Salis bury, de hoofdstad van de Centraal- Afrikaanse Federa tie (Zuid- en Noord- Rhodesië en Njassaland) een ernstige crisis tussen de Britse regering en de federale premier, Sir Roy Welensky, over de strekking van het door de commissie- Monckton uitgebrachte rapport inzake de toekomst van de federatie, hetwelk volgende maand zal worden gepubli ceerd. Sir Roy is er verbolgen over, dat het rapport de mogelijkheid wil open laten, dat Njassaland zich van de federatie afscheidt, hoewel het zulks niet aanbeveelt. Sir Roy is van mening, dat het rapport de eisen van de nationalisti sche beweging in Njassaland aanmoe digt. Zoals men weet zijn de moeilijkheden daar ontstaan doordat de nationalisten wilden dat Njassaland, waar het aantal blanke kolonisten slechts gering is, zich losmaken zal van de federatie, omdat zij vrezen, dat deze na verkrijging van de algehele zelfstandigheid in het vaar water van de Zuidafrikaanse rassen politiek zou terechtkomen. Feit is echter dat de federatie de Zuidafrikaanse op vattingen duidelijk verwerpt. Njassaland gaf destijds op het hoogtepunt van het conflict de voorkeur aan liberale be scherming door de Britse regering boven de onzekerheid welke een soevereine federatie zal kunnen meebrengen. Sinds de vrijlating van dr. Hastings Banda schijnt er echter meer kans te bestaan op de uitvoering van het Britse rege ringsplan. Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, bevindt zich op dit ogenblik in Salisbury. Het zou tot een felle botsing tussen hem en Welensky zijn gekomen. Het conflict is zó ernstig, dat Sandys zijn terugkeer naar Londen heeft moeten uitstellen. Sir Roy zou destijds van premier Macmillan zwart op wit de verzekering hebben ont vangen, dat de commissie-Monckton zich geheel buiten de kwestie van afscheiding van de federatie zou houden. Beweerd wordt thans, dat, indien de Britse regering het rapport aanvaardt, zulks een politieke catastrofe voor Welensky zou betekenen. tin's Air Charter naar hartelust opna men uit de raampjes mogen maken. In de Luchtvaartwet is een verbod tot fotograferen zonder speciale vergun ning van de minister van Defensie op genomen, maar daaraan is sinds twee jaar een bepaling toegevoegd, die in houdt, dat dit verbod niet geldt voor passagiers van luchtvaartuigen „die ge ëxploiteerd worden voor het vervoer van personen of goederen". Op grond van deze bepalingen ston den dus de grote luchtvaartmaatschap- Vrijspraak voor buschauffeur De 35-jarige Nederlandse buschauf feur G. Sprenger uit Groningen is gister voor de rechtbank te Ibbenburen (D.) vrijgesproken van schuld aan een auto busongeluk dat in juni van dit jaar gebeurd is. Zoals destijds gemeld, reed een Neder landse bus met grote snelheid van een helling omdat de remmen weigerden. Door de tegenwoordigheid van geest van de chauffeur van een tweede Nederland se bus, die er voor reed, kon een ramp worden voorkomen. Sprenger, die in de op hol geslagen bus zat, waarschuwde zijn collega met claxonsignalen, waarop deze snelheid minderde en de tweede bus opving. Bij het ongeluk werden 27 Nederlanders licht gewond. In het vonnis werd vermeld, dat de remslang van de verongelukte wagen reeds voor het begin van de reis defect was. SMALDEEL V 20 DECEMBER THUIS Het ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat het smaldeel V, dat Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" en Hr. Ms. jagers „Groningen" en „Lim burg" omvat, aan het einde van deze maand de thuisreis zal aanvaarden. Het vaarplan, tot besluit van de vlag- vertoonreis, is als volgt uitgestippeld. Van 7 tot 12 oktober is het smaldeel in de hoofdplaats van Caledonië, Nouema. Van 18 tot 22 oktober zal alleen de „Karei Doorman" in de haven van Sydney in Australië liggen. De „Gro ningen" en de „Limburg" blijven van 21 tot 25 oktober in Auckland. Het gehele smaldeel is van 11 tot 16 novem ber in Valparaiso (Chili) en van 28 november tot 3 december in Rio de Janairo. Let bezoek aan Rio de Janairo zal op verzoek van de Braziliaanse regering een officieel karakter dragen. De schepen worden op 20 december in Nederland terug verwacht. pijen hun passagiers het fotograferen uit de lucht toe. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst richtte zich echter, naar vandaag tijdens de zitting te Hoofddorp bleek, tot allerlei luchtvaartinstanties en maatschappijen, met de schriftelijke mededeling, dat het alleen aan de grote maatschappijen met geregelde lijnen was toegestaan uit de lucht te laten fotograferen. Naar zijn mening mochten rondvlucht-passagiers geen gebruik van hun camera's maken, al was het alleen al, omdat een rond vlucht volgens hem niet als een verkeers- vlucht kon worden beschouwd. Immers, de passagiers worden op dezelfde plaats teruggebracht, waar ze aan boord zijn gegaan. Op 15 mei J.l. lokte Martin's Air Charter een proefproces uit. Gistermiddag zei de Officier van Jus titie te Hoofddorp: „Volgens de mening van bepaalde ambtelijke instanties is hier een strafbaar feit gepleegd. Darom heb ik deze zaak moeten aanbrengen, maar naar mijn mening is daar geen bewijs voorhanden." „Het kan best zijn, dat men met de wet alleen het oog heeft gehad op de grote maatschappijen", sprak vervolgens de kantonrechter, „Maar dat blijkt niet uit de bepaling van deze wet". Overeenkomstig de eis ontsloeg hij de verdachte van rechtsvervolging. BEURSOVERZICHT Lichtelijk verdeelde markt Amsterdam 23 september. De lichtelijk verdeelde stemming voor de internationale waarden was vanmid dag min of meer het gevolg van de kwakkelende houding die Wall Street gisteren aannam en de iets zwakkere koersen op de Westduitse beurzen van vandaag. De omzetten in Amsterdam bleven, in verband met het naderende weekeinde, binnen zeer nauwe grenzen. Het publiek gaf er de voorkeur aan de orders tot volgende week te bewaren en de arbitrage kwam er internationaal vrijwel niet aan te pas. Van de geringe orders die vandaag moesten worden uit gevoerd, bestond het merendeel uitver kopen als gevolg van winstnemingen. Daardoor gaf de markt een licht ver deelde stemming te zien, die voor Phi lips, Unilever en Kon. Olie lagere koer sen aangaf,, terwijl Aku en Hoogovens zich zeer goed konden handhaven en iets boven de vorige slotkoers noteerden. Dat Philips gisteren het enige Neder landse fonds in Wall Street was dat hoger noteerde, viel aan de koers van de elektro-aandelen vanmiddag op het Damrak niet te merken. Immers op 1200 rond noteerden deze stukken circa 15 punten beneden het vorige slotniveau. Unilever op 800 min negen punten en Kon. Olies min 2 gulden of f 124,40. La ter op de middag werd in Kon. Olie f 125.gedaan. Aku's waren goed prijs houdend op de krachtige stijging van de inkomsten uit de buitenlandse dochter ondernemingen. Internationale Viscose, waarin Aku een meerderheidsbelang heeft, keert over 1959/60 een dividend van 15 procent uit, tegen 10 pet. over Sempre Avanti op tournee Het chr. mandoline- en toneelgezel schap „Sempre Avanti", met het be kende „Jong en Jolig" staat weer een druk seizoen te wachten. Het tournee begint 7 oktober in het wijkgebouw Le vendaal waar men optreedt voor de oud leden vereniging .Levendaal'. Op 12 ok tober gaat „Jong en Jolig" naar Vlaar- dingen, waar een uitvoering wordt ver zorgd voor de Ned. Chr. Bond van Hout en Bouwnijverheid. Achtereenvolgens worden uitvoeringen gegeven op 14 ok tober in het Lido-theater te Noordwijk (personeelsver. „Sikkes") en 18 oktober te Rijnsburg (Buurtver- Smidstraat). Op 26 oktober blijft men dicht bij huis, want dan wordt in de Stadsgehoorzaal de grote najaarsuitvoering gegeven. Vijf dagen later musiceert „Jong en Jolig" weer in Wassenaar voor de Alg. Bond van Ouden van Dagen. Voor november staan de volgende avonden op het pro gramma: 9 november Dordrecht (Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel), 16 november Rijswijk (Chr. Besturenbond), 18 november wederom oud-leden vereniging „Levendaal", 23 november Aalsmeer (Chr. Besturen bond) en 24 november Rotterdam (Chr. Besturenbond). Tenslotte gaat „Sempre Avanti" dit jaar (14 december) nog naar Leiderdorp (Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale). RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Het programma voor de a.s. lezingen cyclus van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde luidt als volgt: woensdag 26 oktober dr. J. Vasina over „Religieuze kunst bij de Kuba (Kongo-gebied)23 november de heer Gan Tiang Tek over „nieuwe archaeologische vondsten in China"; 11 Januari dr. G D. van Wen- gen „muziek van het Caraïbisch gebied" 15 februari dr. P. H. Pott „musea en technische hulpverlening"; 15 maart dr, A. C. van der Leeden „Tekenaars onder de Samarokana" en 12 april de heer H. H. Frese „Zeevaarders van de Zuidzee". BOND VAN GEPENSIONEERDEN SPOOR- EN TRAMPERSONEEL Gisteren hield de Bond van Gepen sioneerden Spoor- en Trampersoneel ,.De Oude Garde" afd. Leiden, een feestavond in de grote zaal van „Den Burcht". De voorzitter, de heer Jansen heette allen hartelijk welkom. Op vlotte wijze voerde de ontspanningsvereniging van de Ned. Spoorwegen het blijspel Vogel vlieg de wereld in op. Aan't slot dankte de voorzitter het gezelschap voor zijn medewerking en werden aan de da mes bloemen aangeboden. 1958/59. Hoogovens deden het beslist goed op 876, plus 6 punten. Later op de middag werd nog 879 voor deze stukken betaald. Na de zeer forse koersfluctuaties gedurende deze week zijn Philips vandaag op 1200, vergeleken met de slotkoers van vorige week vrij dag, circa 30 punten hoger. Kon. Olie steeg deze week f. 1.50, terwijl Unilevers 10 punten moesten prijsgeven. AKU en Hoogovens konden zich deze beursweek een paar punten verbeteren. De scheepvaartwaarden waren goed gedisponeerd en doorelkaar 2 tot 3 pun ten hoger. Evenals gisteren waren de omzetten zeer klein. Cultures eerder wat lager bij minimale handel. Staatsfond sen zeer stil en rond het vorige slotni veau. Op de overige beleggingsmarkt was de ondertoon zeer goed. In de lokale afdeling moesten de grootbanken 5 tot 10 punten van de gis teren behaalde koerswinsten afstaan. Overigens was het in al deze afdelin gen zeer stil met koersafwijkingen naar beide richtingen. WISSELKOERSEN Londen 10.60tt-10.61; New York 3.76% -3.77%; Montreal 3.86H-3.86H!Parijs 76.91 tt-76.96%; Brussel 7.55tt-7.56; Frankfort 90.39-90.44; Stockholm 73.05- 73.10 Zürich 87.55-87.60; Milaan 60.72%- 60.77%; Kopenhagen 54.83%-54.88%Os lo 52.96-53.01; Wenen 14.57%-14.59% Lissabon 13.2iy4-13.223/4. BEURS VAN AMSTERDAM Voorlichtingscampagne Verbond Veilig Verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer wil zijn verkeersvoorlichting zoveel moge lijk baseren op reële en meest voor komende gevaren in het verkeer. Aan gezien deze gevaren voor wat Neder land betreft op het ogenblik door ge brek aan research nog niet voldoende bekend en/of geanalyseerd zyn, zal het Verbond in het komende jaar een groot scheepse voorlichtingscampagne voeren die voor een deel gebaseerd is op gege vens, welk een in Duitsland gehouden onderzoek met betrekking tot de onge valsoorzaken aan het licht heeft ge bracht. In 1961 zal de veilig-verkeersvoor- lichting gebaseerd zijn op een aantal manoeuvres die in West-Duitsland- en naar voorlopig wordt aangenomen ook bij ons in 1957 de meeste en ern stigste verkeersongevallen veroorzaakten. In overleg met het Ned. Paedagogisch Instituut zullen achtereenvolgens aan de orde komen: inhalen, overste ken, richtingverandering, afstandhou- den, rechtshouden en onaangepaste snelheid. De acties zullen door middel van affiches, brochures en bioscoop reclame worden ondersteund en gericht zijn zowel tot de gemotoriseerde als de niet-gemotorlseerde verkeersdeel nemers. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 september. Kaasmarkt. Aangeoverd 24 partijen Goudse Kaas. Een partij Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwal. tot f2.33, Goudse le kwal. f2.16- 2.22, Goudse 2e kwal. f 2.10-2.15. Leidse kaas: geen notering. Handel kalm. Vrijdag 23 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100%GL ÏOO^GB Ned. '59 4% 100% ÏOO^GB Ned. '60-1 4% 100% 100,»,GB Ned. '60II 4% 100% 100&GB Ned. '59 4% 99 99ft Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 79%GB 80 Ned. '47 3% (3) 94A 94%GB Ned. '51 3% 97 B 97B Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 94% 94fi Ned '48 3% 87% 87% Ned. bel. cert. 3% 87% 87% Ned. '50 3y4 87% 87% Ned. '54 3% 89% 90 Ned. 55 I 3% 89% 89f3 Ned. '55-n 3% 92% Ned '37 3 on1'. Ned. doll. In. 47 3 89% 89% JJed. Inv. cert. 3 gsnGL 98V.GB »s 99% Indië '37 3 98 ïndlë 37 A 3 94 94 Ned. grtbk. '46 3 91% - Ned. won.b.l. '57 6 109%GB 109 Ned. won.bJ. '58 4% lOOiV 100^ ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30% 30% Nat. Handelsbank 195 195 Ned. Handelmij300 303 Amst. Rubber 110% 109%GB H.VA.147% 147GB Senembab 529 527 A.K.U500 502 Berkel's Patent (v.) 374 GB 367%GB Calvé Delft cert 790 GB 773 Dell Mjj.en (Ver.) 175% 174.— Kon. Pap. v. Gelder 328 GB 325 Hoogovens eert869% 876 MUller en Co. N.B 424% Ned. Kabelfabr635 635 Philips 1215% 1198 Philips pref 324 324 Unilever 809 796GB Wilton Feyenoord 201 200 Billton 2de r 444% 435 Dordtse Olie gew. 606% 596% Kon Olie (f20.— 128.60 127.60 idem (50 A f. 20.—) 126.35 124.80 Holl Amer. lijn 143 146% Java China Paket 150% 154GB K.L.M 104 103.50GL Kon Ned. Stmv My 186% 188% Kon. Paket Mij 136 139GL Stoomvaart My Ned 172 175 Nievelt Goudr eert 144% 145% v. OmmereD eert. 290 GB 296GB Kon. Rott. Lloyd 149 155% Ned Scheepv Unie 149 GL 151% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% Idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 98% ld. ld. '37 I-n (3%) 94% 95% Z.-Holland '56 (4%) 981> 104% 104jj Bank N. G. *58 (5%) id. N.W.B. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 Hl 2% Eindhoven '54 2% Enschede'54 2% Den Haag *52 I Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Vorige Slotkoers koers v heden 2% 101% 101% 80% 80% 89% L 89 89% 89 80% 80% 79% 79% 87% 88% 87% 86% 87 97'I 98% 92 92 94% 93% Robeco 237 Amst. Bank 418 H.B.U. eert235 Rott. Bank 364 Twentsche Bank 311 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy K N Edjnet A-AA Idem pref. wü Electrolasmy Kon Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur. v. Bouwnijv Internatlo Int. Kunststof! Ind Leidse Wolspinnery Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonm Van WUk en Heringa Zaalberg Spoorwegen 479% 65 105 104% 360 179% 547 264 154 68 515 653 910 339 110% 163 126 128% Dell Spoorweg My 5 Am e rik. fondsen Canadian Pacific R 22% Intern Nickel 49% Anaconda 47 Bethlehem Steel 40% Cities Service 44 General Motors 42A Kennecott 56 Republic 8tee) 56% Shell OU 70% Union Pacific 25 iV Un. States Steel 74% 237.50 428 235 355 312% 485 62 184 271 155 66% 510 655 925 340 111 161 125% 128 22% 49 46 40% 44%e.d. 42% 78% 56 %B 69% 25% 72%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9