Kinderimpressies 3 - oktoberfeest lekker en gezond RYNBENDES Franse geest in Leidse Schouwburg Vernieu ivi ngen gevangenis wezen zullen 10 d 15 jaar cluren Stofzuigerenop Stationsplein VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 ^en ronde 'jonge' f 0S5 per literfits exclusief f'o Tentoonstelling Lakenhal Feike Asma opnieuw naar V.S. en Canada Veertig recitals jonge White Label dubbele klare Advertentie De organist Feike Asma is wederom uitgenodigd voor een toernee door Cana da en Noord-Amerika. waar hem in be langrijke centra de beste en grootste orgels ter beschikking zijn gesteld. Ge durende de periode van 18 oktober tot 5 december zal hij ongeveer 40 recitals moeten geven in steden als Toronto (St.- Paul's met het grootste orgel in Canada), Ottawa, Montreal (Notre Dame). Hamilton, Winnipeg, Edmonton, Lethbridge, Vancouver, New York, Ne wark (nj). Grand Rapids (Mich), Tope- ka (Texas) e.a. ook in een plaats als Fort William, gelegen in het hoge, barre noorden van Canada zal worden ge speeld. Van 6 tot 18 december zijn er speciale kerstconcerten georganiseerd, waarbij Feike Asma niet alleen als solist, maar ook als dirigent de gezamelijke plaatse lijke koren zal leiden in „hymn-slnging", met bewerking van hemzelf van Cana dese Christmas Carols. Gedurende deze tournee, waaraan ook diverse radiouit zendingen zijn verbonden, wordt een 19 cent per rol drietal programma's gebracht. Het eerste programma vermeldt werken van Vival di-Bach. Stanley. Handel. Mendelssohn. Guilmant, Boëllmann. Mudde en Zwart., het tweede brengt werken van Bach, Handel. Franck. Widor. Vieme. Andriessen en Zwart, het derde geeft uitsluitend werken van Nederlandse com ponisten Feike Asma zal in deze acht weken bijna 40.000 km. afleggen, voor het grootste deel per vliegtuig. Deze tournee wordt wederom georganiseerd door „The Feike Asma Organ Tour Committee" (gevestigd in Hamilton). K. en O. bracht Cyprienne Derde h'umanitas-societeit De derde Humanitas-sociëteit is gis termiddag geopend. Voortaan kunnen de bejaarden van Tuinstadwyk elke donderdagmiddag in het gebouwtje van de speeltuin-vereniging Zuiderkwartier naar hartelust kaarten, sjoelen, lezen enz. De sociëteit werd geopend door de provinciaal functionaris van „Humani- tas", de heer G. Strookappe. Deze hoop te, dat de oudjes de komende winter gezellig bij elkaar zullen kunnen komen. Hij vond dit zeer belangrijk voor het goede onderlinge contact. De heer Stroo kappe zette in het kort het doel van de bejaardensociëteit uiteen. Hij maakte melding van een vaag plan tot het komen van een vakantieweek voor ou- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik, zn van H. Laman en E. P. Schouten, Maria Geertruida, dr van L. Nagtegaal en C. van der Wiel. Johanna Catharina, dr van D. Bakker en J. C. van Klaveren. Ingrid Angelina, dr. van C. Kuijvenhoven en C. de Best, Willem, zn van H. Steenbeek en M. van Akooij. GETROUWD B. Oudshoorn en J. Haarland, K. van Beelen en J. G. van der Zeeuw. G. Visser en C. H. van Leeuwen. A. Ramak en J Spies. H. T. Hoogenboom en I. M. T. Ver- kuijlen. W. F. Mulder en E. Kluivers. H. Ie Febre en J. H. Rozler. J. P. B. Markus en F C. de Winter, T. H. Dlckhoff en C. G. van der Poel, L. H. Blegstraaten en A. W. Schouten. W. Oosterbeek en N. Mulder. J. Bekooy en C. Serller. C. J. van Duuren en S. A. J. van Galen, W. W. Heijns en M. G. Pot. OVERLEDEN H .Houwer, 73 Jaar. man. N Sira. 85 Jaar man, A. van den Berg. 67 laar, echtgen. van J VV. Franck, J, P. Smit. 68 Jaar, e.v. C. C. Verbrugge, J. Schering, 78 Jaar. wed van W. de Kooker. Officiële publikaties SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat. te be- innen op dinsdag 4 oktober 1960. krach- ens het bepaalde bij artikel 17 der Ver ordening op wegen, lanen, straten enz. en waterwegen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zijn en zonder ver hindering door of vanwege rechthebben den voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en Bloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende 6lulzen. duikers, buigen toegangskokers en derge lijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 23 september 1960. Burgemeester en Wethouders van Lelden, de Burgemeester de Secretaris H. VAN KINSCHOT J. BOOL Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage berichtten is de Hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken een onderzoek begonnen op het Leidse Stationsplein. Onder leiding van adjudant Brand is een groep van drie man met een z.g. „bom- locatoraan het werk gegaan om te kijken of er nog meer niet ont plofte bommen in de grond zijn achtergebleven na het bombarde ment, dat op 11 december 1944 deze omgeving teisterde. Zoals men zich zal herinneren werd maandag j.l. tijdens de graafwerkzaamheden een brisantbom van ongeveer 250 kilo naar boven gehaald. Adjudant Brand - die men op de foto met zijn vreemdsoortige „stof- zuiger"*aan het werk ziet, terwijl de uitvoerder van het bouwwerk, de heer D. van Eek vol belangstelling toekijkt - is begonnen in de reeds gegraven bouwput. Tot een diepte van ongeveer vierenhalve meter kan hij met dit apparaat bommen loca- liseren. Het overige gedeelte van het terrein moet eerst een metertje worden afgegraven - in die boven laag bevinden zich teveel stukken ijzer en beton - alvorens de „bom- locatordaar met succes kan wor den gebruikt. (Foto LIVHolvast) BREESTRAAT Geboren: Marijke J., dr. van G. Vlsscher en E J. van der Woerd, Nicolaas Th., zn van T. J. van Schle en T. M. W. van Nieuwkerk. Getrouwd: G. S. M. den Dubbelden, 25 Jaar en Th. E. C. Goddyn, 22 Jr. Kees van Bruggen 85 jaar - overleden Bekend romanschrijver (Van onze Amsterdamse correspondent) De journalist en schrijver Kees van Bruggen Is maandagmorgen in de Vale- riuskliniek te Amsterdam, waar hy werd verpleegd, op 85-jarige leeftijd overleden. Het was de wens van de overledene dat zijn overlijden zou worden bekend ge maakt na de crematie van het stoffelijk overschot. Deze heeft inmiddeld gister middag te VVesterveld in aanwezigheid van familie en intieme vrienden plaats gehad. Cornells Johannes Anthonius van Bruggen werd in 1874 in Den Helder geboren Als toneelrecensent en kunst redacteur was hij achtereenvolgens werkzaam bij het Algemeen Handels blad. Het Volk, de Delicourant en op nieuw het Handelsblad. Hij schreef een groot aantal romans waarvan sommigen zeer fantasierijk en grillig: „Het ver stoorde mierennest" (1916). en „als ge niet dan!" (1917). In andere boeken was hij ironisch en humoristisch: „De geschiedenis van het huis" (1929). „De droge koetjes" <1931) en „Plasland" (1932). Voorts schreef hy een aantal verzen o.a „Herrüzing" <1929), die in enkele bundels zijn uitgegeven. Zijn laatste roman was „Fontana" (1949). OINSHAG INTERPELLATIE PLANTA-AFFAIRE (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week dinsdag zal de heer Lamberts (P. v. d. A.) de regering in de Tweede Kamer interpelleren over de Planta-affaire. NAASTENLIEFDE (Speciale berichtgeving) In ziekenhuizen leert de verpleegster wat naastenliefde is! Dat bleek weer eens in het Meppeler Diaconessenhuis toen een tweede jaars leerling-verpleegster bericht kreeg van haar broer uit Canada, dat hy in het nieuwe land het meisje zijner dromen had gevonden, dat hij met haar was ondertrouwd en over enkele dagen in het huwelijksbootje zou stappen. Er werd in het Diaconessenhuis over gesproken cn dat leidde tenslotte tot een inzameling onder de verpleegsters. Een dag nadat de verpleegster het ver haal van haar broer had verteld werd haar een enve'onpe met inhoud (1.200,-) aangeboden. zuster zit nu op de boot, die haar naar Toronto zal brengen om het familiefeest bij te wonen. Geen tekenen van een voorbije tijd meer (Speciale berichtgeving) Nieuwe, gelijdeiyk gegroeide ideeën op het gebied van gevangeniswezen en terugvoering van gevangenen in de maatschappij beginnen op het ogenblik vorm te krijgen in de bouwplannen, die departementaal worden voorbereid. De bouw van een regionale gevangenis in westelijk Nederland (binnen 5 a 6 jaar) en de overbrenging van de bijzondere gevangenis voor jongemannen van Zutphen naar Vught (binnen 2 a 3 jaar) vormen de eerste fasen van de bouwkundige vernieu wing van het Nederlandse gevangeniswezen, die in zijn geheel 10 a 15 jaar zal duren en waarmee 36 miljoen gulden gemoeid is, gelijk wij reeds gisteren in een deel onzer oplage vermeldden. aan de individuele benadering van de delinquent, aandacht worden geschon ken aan de benadering via de groep. Dit hebben mr. E. A. M. Lamers, di recteur-generaal van het Gevangenis wezen en mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, voorzitter van de Vereni ging van Reclasseringsinstellingen, mee gedeeld ter gelegenheid van de nationale reclasseringsdag, die zaterdag 1 oktober a.s. de jaarlijkse, landelijke collecte als voornaamse actiepunt heeft. Flexibele gevangenissen De gevangenis van de toekomst zal flexibel zijn. De bouwkundige structuur mag niet dwingen tot het toepassen van behan delingsmethoden, die op het ogenblik aanvaard worden, maar over enkele tientallen jaren wellicht weer verouderd zijn. Maar al te veel zijn gevangenissen, die qua constructie de eeuwen trotseren lot versteende tekenen van een voorbije tijd geworden. De nieuwe gestichten zullen moeten beschikken over voldoende afzonderlijke verblijfsruimten en daarnaast over vol doende gemeenschapsverblijven, zodat steeds opnieuw aan de deskundigen de mogelijkheid wordt gelaten, dat punt van evenwicht tussen gemeenschap en afzondering te kiezen, dat het meest be vorderlijk is voor de wederaanpassing van de ingeslotenen. Men denkt in de richting van com plexen. die zoveel gebruiksmogelijkheden bieden, dat ze niet eens uitsluitend als gevangenis zouden hoeven te dienen. Ze zouden zonder moeite als bedrüf scom- plex gebruikt kunnen worden. Paviljoenbouw De elasticiteit zou te verzekeren zijn door elk gesticht uit een groot aantal paviljoens op te bouwen, waardoor een rijke schakering van differentiatie- en selectiemogelijkheden ter beschikking komt. De paviljoenbouw heeft naar het oordeel van de desundlgen nóg een voor deel: meer dan totnutoe kan, behalve Naast de arbeldsgroep en de recreatie groep komt de leefgroep als pedagogisch Instrument. Het gerichte groepswerk, al dus de heer Lamers. zal een stempel drukken op de toekomstige penitentiaire behandeling. De paviljoenbouw. het opbouwen van de gevangenissen uit leefeenheden van 25 30 man, gesteld onder dagelijkse lei ding van vaste functionarissen, zal het beeld van de penitentiaire behandeling Ingrijpend veranderen. „Open gestichten" Een belanrijke plaats zal worden in genomen door de zgn. „open gestichten", vanwaar uit de gevangenen in het kader van arbeid, recreatie e.d. vrü in de maatschappij kunnen verkeren. In het nieuwe bouwprogramma is voor zien in de bouw van een zodanig aantal open gestichten, dat daarin ongeveer 15 a 19% van het totaal aantal gedetineer den kan worden opgenomen. In totaal telt Nederland 2000 gestrafte gedetineerden waarvan In de toekomst 1500 een plaats krijgen in drie regionale centra. De overige 500 bestaan uit cate gorieën die een aparte behandeling krij gen (vrouwelijke gedetineerden, jeugdi gen, psychisch gestoorden e.d.) Een van de gestichten waarin een oud gebouw zoveel mogelijk voorzieningen worden getroffen om doorvoering van de nieuwe beginselen mogelijk te maken is de gevangenis in Hoorn. Vier catego rieën zjjn daar ondergebracht: 80 kort gestraften in een gesloten afdeling 77 gedetineerden in een open afdeling 15 politiek-criminele gevangenen ln een gesloten afdeling en 8 portiek-criminele gedetineerden in een open afdeling In de open afdeling wordt de gedetineerden bijgebracht, dat ze moeten leren zélf (weer) verantwoordelijkheid voor hun leven te gaan dragen. De ouderen worden er zelf weer jong bij Men herinnert zich ongetwijfeld de prijsvraag, die de 3 October- vereniging het vorig jaar voor de leerlingen der lagere scholen uit schreef om hun impressies van dit luisterrijke feest in tekening vast te leggen. Welaan: de resultaten van hun noeste arbeid zijn tot en met 5 oktober, te zien in het Museum De Lakenhal. Dat wil zeggeneen selectie van 175 der beste kleurige en fleurige tekeningen van de in totaal ongeveer 433 inzendingen. Het is merkwaardig te constateren, hoe uitermate verscheiden de visie der kinderen is op de veelheid van feestelijke gebeurtenissen, welke het aloude Drie- Octoberfeest telkenmale, en ditmaal in het bijzonder dat van 1959 bood. De prijzen zijn reeds uitgereikt, doch dat wil niet zeggen, dat ook daarnaast de on bekroonde tekeningen het bezichtigen niet ten volle waard zouden zijn. Men gaat de expositie rond en con- Advertentle TAPTOE „KUNST EN GENOEGEN" Zaterdag 24 september zal „Kunst en Genoegen" 's avonds om 8 uur in het kader van de gemeenteconcerten een taptoe verzorgen op de Kaasmarkt. Gespeeld worden o.a.; Hollandse en Russische taptoe, Eremars, Wilt heden nu treden, tweede stengelmars, Marche du Jabuté, Florida, „K. G" defileer- mars e.a. ZATERDAG 8 OKTOBER REÜNIE „ORANJEHOTEL" Op zaterdag 8 oktober wordt te Sche- veningen de jaarlijkse reünie van oud gevangenen en van nabestaanden van gevangenen van het „Oranjehotel" ge houden. Na de gebruikelijke herdenking in de ochtenduren op de binnenplaats van de gevangenis en de daarop vol gende stille gang langs de „Doden cel 601" verenigen de deelnemers zich in het Kurhaus voor het noenmaal. Des middags te half twee vangt de reünie in de grote zaal aan. De minis ter-president prof. dr. J. de Quay zal hier het woord voeren. Een der ge- stuursleden van de stichting „Oranje- hotel", Louis van Bunge sr., zal herin neringen uit het Oranjehotel ophalen. Het programma voor deze bijeen komst vermeldt verder vioolsoli van Adrienne de Smet, tweede concertmees ter van het Residentie-Orkest en optre den van het Conservatorium Blaas- kwintet, dat zich heeft voorbereid onder leiding van Louis Stotijn. Mej. Sebelia van Oosten zal gedichten voordragen, o.a. „Oranjehotel" van Den Doolaard en „Vrijheid" van Jan Engelman. stateert, dat hoe ouder de jeugd wordt, des te meer de impressies een persoon lijk cachet gaan dragen en tot indivi duele expressies aanleiding geven. Men bekommert zich vanzelfsprekend nog niet te zeer om de techniek, doch geeft vrü uiting aan zijn gevoel. Daarbij is het merkwaardig op te merken, dat het ge heugen de kinderen niet in de steek laat. Integendeel: er zijn opvallende details raak getroffen: men denke maar eens aan de martiale figuren der boksers in hun tent in het Lunapark. Maar er is nog zo veel mèèr! Er is b.v. een aller aardigst en werkelijk opvallend album vervaardigd door de leerlingen van de O.L. school aan de Oppenheimstraat, waarin alle Drie-Octoberevenementen Geen overeenstemming in de metaalindustrie De besprekingen tussen werkgevers organisaties en werknemersorganisaties in de metaalindustrie over de arbeids voorwaarden hebben niet tot overeen stemming geleid. Zij zullen volgende week woensdag worden voortgezet. zijn vastgelegd, met als cimax die felge kleurde uitbeelding van het vuurwerk, dat als expressief besluit van het feest mag gelden. Wat kinderen „zien": het wordt U voorgetoverd in velerlei vorm en gestalte. De historie viert hoogtij, waarbij de hutspot zich in uiteenlopende variaties gelden laat. En dan is er o.a. de Praal wagen, waarvan U hier een afbeelding ziet en waaraan twee leerlingen der zes de klasse van de school voor esthetische vorming aan de Havenstraat hun beste krachten wijdden. Wat er uit al deze jeugdige tekenaar tjes en tekenaresjes groeien mag: de toe komst zal het leren. Maar dat er onder hen al hèèl veel zijn, die vaardig met tekenstift of penseel weten om te gaan, bewijst deze vrolijke expositie onomsto telijk. Er is het „conservatieve", tot aan het moderne „finger-painting" toe, er is voor „elck wat wils" en hèèl dat 3-oktober- feest, gezien door het „kinderoog" her leeft in velerlei schakering, zoals het „leeft" in het hart der jongeren en jong- sten. Niet alleen de ouders mogen hier gaan zien, wat hun spruiten zagen. Ook vele anderen mogen deze tentoonstelling be zoeken. Zij worden er zélf weer „jong" bij! En is dat niet 't allerbeste, wat men een leder wensen kan? H. Ook de Nederlandse Comedie, optredend voor de groene kaarthouders van K. en O., zette het toneelseizoen in met een licht, Frans blijspel, greep nog iets verder terug dan de Haagsche Comedie een week geleden en bracht thans Victorien Sardou's „Divor?ons" onder de titel „Cyprienne", de vrouwelijke hoofdrol. Deze keuze is te verklaren, want Sardou (18311908) werd in zijn tijd mogelijk gewaardeerd om de technisch uitstekende opbouw van zijn toneelwerken, die, zy mogen dan merendeels getuigen van een oppervlakkige bewogenheid, niettemin duidelijk blijk geven van grote mensenkennis. Van zijn talrijke met groot succes ge speelde stukken behoeven wü slechts „Madam Sans-Gêne" (1893) te noemen, waarin Marie van Eysden-Vink triomfen vierde, om by stadgenoten, die de eer ste jeugd achter de rug hebben, blijde herinneringen op te wekken. Maar ook in Cypriënne laat Sardou zich van zijn beste zijde zien. In een van geest fonkelende en van milde humor doortrokken dialoog geeft de auteur ons een beeld van de onheilen, die het echt paar des Prunelles bedreigen. In een stormachtige jeugd is Henri des Prunel ies zijn wilde haren volkomen kwijtge raakt. Hij verkrijgt van Cypriënne, voor wie het leven nog een groot vraagteken en het huwelijk een droombeeld is, het jawoord en stapt met haar in het hu welijksbootje in de rotsvaste overtuiging een veilige en vooral rustige haven aan te lopen. Dit. blijkt een volledige misre kening te zijn. De schijnbaar ingetogen, doch naar romantiek hunkerende Cy priënne moet de aansluiting met de in dat opzicht verzadigde Henri wel missen en zoekt die tenslotte bij Adhémar, de neef van Henri. De juist te dezer tijd op de helling gebrachte echtscheidingswet zal voor haar de mogelijkheid openen om van haar man te scheiden en een nieuw leven met Adhémar te beginnen. Henri, die gezien zijn onweerlegbare uitingen van jaloezie zijn wederhelft niet wil verliezen, geeft grif, al te grif toe en houdt met haar enthousiaste besprekin gen over het herkrijgen van hun beider vrijheid. Dat hij daarbij een doel voor ogen heeft, dat zijn vrouw niet door grondt, wordt gaandeweg duideiyk en Sardou is er de man niet naar hem dit doel niet te laten bereiken! Mary Dresselhuys komt de eer toe een vertaling te hebben geleverd, waarbij niets van de oorspronkelijke geest en humor verloren ging en aan vlotheid niets te kort kwam. Voor Cypriënne en Henri kunnen wij ons moeilijk betere vertolkers indenken dan Mary Dresselhuys en Joan Rem- melts. Het succes van deze opvoering ls hoofdzakeiyk aan hen te danken. Zij ga ven belden een uitbeelding van formaat, leverden sluitend samenspel en troffen en onderhielden tot het einde de Juiste blljspeltoon. Allard van der Scheer be naderde dit niveau met een rake type ring van Adhémar. De kleinere rollen van Clavignue en Bafourdin waren bij Arthur Bom en Jan Blok ln goede handen, evenals me vrouw Brlonne en mevrouw de Valfon- taine bij Mies Versteeg en Elisabeth Hoytink. Van Wil van Seist memoreren wij een huisknecht, die zich op de grens van de klucht nog juist staande hield, van He- leen van Meurs een pittig dienstmeisje en van Pete Oosthoek een ervaren ober. Tot even na de pauze hebben wü geno ten van een in alle opzichten voortreffe lijke voorstelling en hadden wü slechts bewondering voor de fünzinnig afge stemde blüspeltoon en vakkundige mi me en scène van de regisseur Ko van Dük. Waarom hü. na de eerste scène in het derde bedrüf alle remmen los liet en met een niet te aanvaarden inspecteur van politie vergezeld door een onwaar- schünlüke diender gaandeweg in de klucht verzeild raakte, is ons een raad sel. Vreesde hü dat het derde bedrüf zou zakken en liet hü er daarom een schepje opgooien? Jammer: het middel was dan erger dan de (eventuele) kwaal. De zeer geslaagde decors werden ont worpen door Harry Mick, evenals de fraaie kostuums, waarvan die, gedragen door Mary Dresselhuys, door lün en kleur uitblonk. Namens het K. en O.-bestuur werden aan Mary Dresselhuys bloemen aange boden. Het dankbaar gestemde publiek bracht de spelers staande een welverdiende hulde. B.H. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND den van dagen ln plaats van het een- dagstochtje. Na deze openingstoespraak voerde de voorzitter van de bejaardensociëteit „Ons Centrum" het woord. Hü gaf en kele praktische wenken. Vervolgens spraken de heren Van den Heuvel, namens de Bond van Ouden van Dagen en F. Knaap, voorzitter van de speel tuinvereniging Zuiderkwartier, die zo welwillend het gebouwtje beschikbaar had gesteld, hun beste wensen voor de toekomst uit. Na het drinken van een kopje thee gaven de bejaarden zich vol toewyding over aan het kaartspel of andere spelen en werd er gezellig gepraat. TERUGKEER KAPITEIN R. J. SCHURINK Na een tournee van cira 5 maanden is de bevelv. officier van het Leidse Le ger des Heils weer in zün korps terugge keerd Ofschoon hem een rustperiode zou wachten, blijken de werkzaamheden van dien aard te zün, dat een directe aan pak van het Icorpswerk de aanwezigheid van de heer Schurink noodzakelijk maakt. Zondag a.s. zullen de samen komsten weer onder leiding van kapitein Schurink staan

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5