Fokkers legden grondslag voor een vee- en prod ukti everbetering Commissaris der Koningin sluit bouw van een veemarkthal niet uit BOLS Zeer goede prestaties van het blaarkopvee en zwartbont Vebo-kaastentoonstelliiig Waag Resultaten beter dan in 1959 Prof. dr. A. E. Cohen aanvaardt leerstoel voor Maediaevistiek „Vebo vatte koe bij de horens (Van onze deskundige medewerker) Was het nu 24 jaar of 25 sinds de oprichting van de V.E.B.O.? In ieder geval reeds een lange reeks van jaren en als we nagaan wat er t.a.v. de veeverbetering in Leiden's omgeving gebeurd is, dan blijkt dit niet gering te zijn. Die verbetering dan bedoeld voor zowel het rund- vee, zwartbont en zwart- en roodblaar als voor de varkens de schapen en de geiten. De rundveeverbetering heeft vooral opgang gevonden na de re organisatie van het Nederlands Rundvee Stamboek in het begin van deze eeuw en de gang van zaken daar heeft wel zeer inspirerend ge werkt t.a.v. de kleinere huisdieren waarvoor alom verbeteringsverenigin gen en stamboeken werden opgericht. Nu mag men tegenwoordig ietwat uit de hoogte neerzien op het werk der fok kers in de aanvang van deze eeuw ever 50 Jaar zal hetzelfde gelden voor de „zelfbewuste" werkers van thans een feit is dan toch maar dat ze de grondslag gelegd hebben voor een vee- en produktieverbetering, die er zijn mag. Zo kunnen we de botervetproduktie van thans (in Nederland) veilig stellen op het dubbele van 50 jaar geleden! En de vlees- en kaasproduktie zijn navenant toegenomen. Uiteraard ging deze veeverbetering het best in de z.g. weidegebieden en het spreekwoord: „hoe dichter bjj de (grote) stad hoe slechter boeren" deed opgeld. Ook in de randstad Holland. Tot het Vebo-bestuur de koe bjj de horens vatte en ook in onze omgeving veel goeds hielp tot stand brengen. Als we hier de vee tentoonstelling bezoeken krijgen we nog niet de voldoening die we krjjgen op dagen in bijv. Hoorn, Leeuwarden en Ommen, maar toch is de toestand hier enorm verbeterd, zowel t.a.v. het inte rieur der runderen als t.a.v. hun pro- duktie. Het toilet laat hier en daar nog wel eens wat te wensen over, doch de k.i. stieren en trouwens de gehele inzending fokstieren van beide veeslagen zijn wel dermate keurig getoiletteerd, dat het niet kan uitblijven dat t.z.t. ook alle vrouwelijke dieren op dezelfde keurige wijze zullen worden verzorgd. En dan komt de rest vanzelf. Want dan wordt de liefhebberij steeds groter. En de ont wikkeling der Jonge boeren en boerin nen speelt hierbij uiteraard een belang rijke rol. Fokstieren Terwijl we dit schrijven waren de keu ringen in volle gang; de oudere fok stieren zijn inmiddels de revue gepas seerd. Hierover het volgende: „De fokstieren vormen de halve kud de" in een gevleugeld gezegde. En de k.i. bedrijven beijveren zich om de beste fokstieren te veroveren. In dit opzicht is „Vita Nova" wel op de goede weg. De blaarkopstieren waren vertegen woordigd door drie zeer goede, om niet te zeggen beste ouderen, die terecht alle drie met een eerste prijs bekroond wer den. Bovenaan de 4-J. Reinard, V. Omu- to, van „Vita Nova", gefokt in Gronin gen, een heel mooi geheel met veel adel, evenredig gebouwd en met goede benen. 1 B Jochem van Meyenhorst van dezelfden, gefokt door J. Ruitenburg te Maarsbergen; een jonge Gustaaf, met veel adels, fraai gelijnd, praktisch even goed als 1 A. Als derde (1C) was daar dan de Groningse Marion, V. Ada's Court, van J. W. A. v. Niekerk te Al- phen a. d. Rijn, ook een zeer goed ge heel, haast iets minder edel en iets grover van botten. Maar toch heel goed! De twee-jarige stieren waren ook heel goed met vijf eersten en vier tweeden. Een harde strijd was er tussen de twee eerste roodblaarden: Sjoerd, V. Romko, f.e. T. v. Ingen te Woerden en Gandi, V. Adriaan, van J. G. Garritsen te Al phen a. d. Rijn: Sjoerd van beter type, meer omvang, doch rechts achter een niet fraai spronggewrlcht, Gandi edeler, doch in zijn achterbenen haast watsteil en met wat minder omvang in zijn voor ste ribben. Eerst stond Gandi voorop, doch na ampel beraad werd Sjoerd.IA, Gandi 1B. Dan volgde de toch ook heel goede Bert, V. Reinard. Groningse van „Vita Nova", de zwartblaar Heino, V Reinard, van W. v. Santen te Wasse naar, ook een heel goed geheel en de Groningse Enno, V. Alfons, van „Vita Nova", haast iets minder omvangrijk, doch edel en mooi gelijnd. Ook de vier tweeden waren goede stieren. In deze rubriek waren 5 zwart- en 4 roodblaar- koDpen. Trouwens, bij de koeien zijn ook verscheidene roden. Van de jongste stieren kreeg één een eerste prijs: de Groningse Gerrit, V Reinard, van Gebr. J. en C. Hoogeveen te Noordwijk, kregen twee een tweede en kreeg één een derüc prijs. De zwartbonte stieren telden ook drie ouderen, die alle drie en ook hier verdiend een eerste prils kregen Met als IA de 7,eer goede "^blokte en rterkr 41 -iKielewier^er Stilma. V ^"ia'.c Adema pref., Friese van „Vita Nova", echt een stier! 1B werd de Friese Feanster Eduard, V. Peanster Piet Ed - Südh. P. E.. van „Vita Nova", een mooi gelijnd geheel, goed recht en evenredig, dodh niet helemaal zo diep als de vo rige. IC werd de Friese Linse, V. Lutke Eduard, ook van „Vita Nova", minstens als goed type als de vorige, doch wat gevoelig in zijn achterbenen, waardoor zijn achterstel iets minder goed lijkt Twee-jarige stieren waren slechts twee stuks, maar dan goeden. Allebei een le prijs. 1 A de Friese Reinder, V. Eiferman, van „Vita Nova", een mooie, rechte, zeer goedsoortige zwartkop, IC de solide, geblokte Utrechtse Toontje's Willem, V. Südh. Willem Adema, van P. J. Markus te Noordwijk a. Zee. In zijn gang echter iets wijd en pijnlijk, waardoor ook diens achterstel iets min der goed uitkomt, maar van minstens zo goed type als IA. De enterstieren telden als eersten de Friese Arnold V. Cammingha Jacob Cats, van L. J. Splinter te Zevenhoven en als 1B de Friese Skydumer Aris, kleinzoon van Hiltje's Adema A, van „Vita Nova", de eerste van zeer goed 60ort met beöte romp, doch iets minder sterke achterbenen, 1B iets minder diep. Twe^ tweede prijzen en één derde. Onze eerste indruk van het rundvee op Vebo's veetentoonstelling is in de loop van het keuringsgebeuren beves tigd: het blaarkopvee was in doorsnee heel goed met hier en daar eigen lijk nog wel wat te vaak een bemer king op de ulervormhet zwartbonte was goed met ook nogal ietwat minder fraaie uiervormen. Als gezegd: het blaarkopvee was zeer goed en dat kwam wel vooral tot uiting bij de keuringen der vele groepen en om de kampioenschappen. De kampioen Kampioen der stieren werd terecht de eerste der oudere, de vierjarige Reinaard van K.I. „Vita Nova", kleinzoon van Knaap terwijl de IB van de zelfde ru briek, Jochem v. Meyenhorst v. Gustaaf, in Utrecht gefokt, reserve werd. Niet veel verschil tussen deze twee, beide van Vita Nova. De andere kampioenskandi daten waren trouwens ook heel goed, zo als de rode Sjoerd van V. Ingen te Woer den en de Reinard-zoon Gerrit van Gebr. Hoogeveen te Noordwijk. Uit een grote groep heel goede eersten der verschillende koeienrubrieken werd tot kampioene aangewezen de rode 5-J. Willy 13, v. Rikus, f.e. T. v. Ingen te Woerden, een beste brede en vlakke koe, goed evenredig en behangen met goede benen, kortom heel goed gebouwd, doch haar uier aan de linkerkant goed laat het rechts wat zitten: beide spenen wat klein en „stekend". Reserve werd de praktisch even goede zwarte 4-j. Madam 10, v. Reinder, f.e. mevr. M. J. M. Straat- hof-v. Blokland te Rijpwetering. Met deze stier Reinder en de fokker eigenaresse benaderen we een kernaan gelegenheid voor de blaarkoppen: de tel gen van deze stier werden IA als groep jongere afstammelingen van één stier, van welke groepen nog twee een eerste prijs kregen: het ook goede achttal van de K.I.-stier Knaap v. Alma en de even eens zeer goede vijf van Panda, van H. F. J. Mooren te Leimunden. De groep Reinder met de beste uiers hoewel ook de andere groepen daarmee gezien mochten worden. Met andere afstammelingen (2 eersten en 2 tweeden) zegevierde Gustaaf van Vita Nova; goede groep soortige koeien met redelijk goede uiers. Wij voor ons hadden de lB-groep, de vtff zeer goede roden van Rikus, van H. Angenent te Woubrugge nog wel zo lief op IA gezien. Kampioen van al deze groepen werd het beste vijftal van Reinder. Met jonge telgen (pinken) zegevierde Frits van Asinga van H. Angenent te Woubrugge: heel goed vijftal roden! Panda van H. F. J. Mooren had een bes te lB-groep, Alfred van A. v. Dorp te Hazerswoude had een zeer verdienste lijke lC-groep. Diverse dezer vaderdieren hebben als showstier nooit van zich doen spreken doch ze fokken best. Stellig omdat ze uit beste moeders stammen. Met dezelfde Reinder-groep behaalde mevr. Straathof-v.-Blokland de lA-prijs der 4- en 5-tallen van één eigenaar, als 1B gevolgd door de vijf van Angenent, voornamelijk de dieren uit de groep Ri kus (nu zonder de kampioene van Van Ingen). IC werd de ook mooie groep van L. Eikelboom te Rijnsaterwoude; een paar uiers enige bemerking. Ook drie tweede prijzen voor toch goede groepen. Van de grotere groepen werden IA de zes brede, vlakke zeer goede koeien van H. F. Mooren, 1B de zes van H. v. d. Lip te Hazerswoude, die eerst aan de spits stonden, maar na ampel beraad naar de tweede plaats moesten verhuizen. Maar de zes van A. H. Rotteveel te Oude-We- tering en die van W. v. Santen te Was senaar waren goed. Een tweede prijs. Kampioen van allemaal werd ook nu weer het beste vijftal van mevr. Straat hof-v. Blokland. Bij de zwartbonte runderen onder scheidde zich ook een stal in wel bij zondere mate: de Dr. Mr. W. v. d. Bergh-Stichting veroverde met 7 die ren 7 eerste prijzen, waarvan zes IA. Maar ook kreeg ze het kampioen schap der koeien met de heel mooie en beste Apke 56 K.S., v. Muiier Cri Cri, welke 0Y2-jarige in Rotterdam het kampioenschap van Zuid-Holand ook had veroverd: vrijwel ideale uier. Reserve-kampioene werd de 3^-jarige Leeuwarder 39, v. Willem, f.e. de V. d. Bergh-Stichting te Noordwijk, een even eens heel liefsoortig mooi geheel met goede uier. Naast deze waren er toch nog enkele heel goede liefsoortige koeien in de ring. En als de beste en fraaiste produktie- koe werd door de arbiter aangewezen de 5%-jarige Vermina van de Stichtings hoeve, v. Aaltjes Adema, f.ede Dr. Mr. v. d. Bergh-Stichting. In dit geval echter was de strijd erg zwaar en had den wij geprefereerd de 5-jarige Dina 30, vader Roosjes Juweel, Friese van H. J. Kompier te Leimuiden, wier uier wel zo mooi is. De voorkwartieren van Ver mina laten het nl. wat zitten. En we zijn er nog niet met de Stich ting: met haar collectie van vier, mooi uniforme groep beste liefsoortige koeien, werd ze IA der kleinere groepen 1B de goede vijf van W. Vonk te Leimuiden en IC de knappe vijf van G. P. Kuypers, De Kwakel en tevens kampioen van alle groepen tegen IA der grotere, het goede vijftal van H. J. Kompier te Lei muiden dat pas na zeer lange en harde strijd IA werd tegen de zeven van C. P. v. Wees te Aalsmeer, die 1B werden. Mis schien nog ja zo veel „soort" deze zeven beste gebruiksdieren. Kampioenstier werd ook hier IA der ouderen de bijna vijfjarige Kielerwier- ster Stilma, v. Anna's Adema pref. van Vita Nova en werd reserve-IB Peanster Eduard van dezelfde. Dit tegen de bijna tweejarige Arnold, Friese v. L. J. Splin ter te Zevenhoven, die ook opperbest reserve had kunnen zijn; heel goed ge heel. Het rundvee had zoveel tijd gevraagd dat, toen we na afloop naar de varkens, de schapen en de geiten wilden kijken, deze verdwenen waren. Maar het was een geslaagde veekeu ring! frambozen brandewijn p. fles 7.70 „DE MODE VOOR TEENAGERS" Sportieve Coats in de moderne „autumn-look". Prach tige mohairkwaliteit met heerlijk warme voering 12'aar 43.75 Nieuwe collectie Pantalons in jeugdige ruit- en streepdessins 12jaar 23.75 (kleine stijging p. maat) Gezien de vermindering van het aan tal zelf kazende bedrijven, viel het niet te verwonderen, dat het aantal ingezon den kazen op de Vebo-zuivelshow in het Waaggebouw iets lager ligt dan vorig jaar. Verheugend is echter, dat de resulta ten, zowel bij de Goudse als bij de Leidse kazen beter waren dan in 1959. Bij de Goudse waren zelfs een vooruit gang geboekt in het gemiddelde van ruim 2 punten, terwijl ook het aantal kazen in de 1ste soort steeg met ruim 15%. Bij de Leidse kazen steeg het ge middelde met'een halve punt en nam ook het percentage 1ste soort kaas sterk toe ten opzichte van 1959. Bij de kazen, ingezonden door oud-cursisten, waren de resultaten vrijwel gelijk aan die van vorig jaar. De totale uitslag bewijst, dat de in zenders ditmaal, mogelijk geholpen door de voor kaas was gunstiger weersom standigheden dan in 1959, erin geslaagd zijn een verbetering van het ingezonden produkt te bereiken. De keuring werd dit jaar verricht door de juryleden, de heren P. v. d. Sterre te Bodegraven, C. S. Lagerberg te Oegst- geest, L. van Vliet te Sassenheim. K. Adema te Den Haag, G. Elings en Joh. Nusselder te Gouda. Als arbiters fun geerden de heren ir. D. Rozeboom, riikszuivelconsiulent voor boerenkaas te Utrecht en N. J. Verkleij, kaashande laar te Alphen a. d. Rijn. „Nu staan wij nog in de regen, doch het is niet uitgesloten, dat dit défilé van bekroonde dieren straks zal plaats vinden in één van de enorme hal len, wflke in Leiden gebouwd moeten worden. liet plan moet eerst echter nog enkele belang rijke colleges passeren". Aldus sprak gister middag de Commisaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, toen hij op het niet. over dekte veemarktterrein het woord nam. nadat het bekroonde veebeslag aan hem voorbij was ge trokken. Mr. Klaasesz wees er verder op. dat Leiden in steeds sterkere mate bezig is een platte landsgemeente te worden. Men stelt pogingen in het werk om zich naar alle kanten uit te breiden. De Vebo is er het bewijs van". De Commissaris, die verder nog opmerkte „dat, men geen veemarkt hal bouwt, indien men niet de beschikking over agrarisch gebied heeft", zeide, dat de provincie deze ontwikkeling met grote belangstelling volgt. Op weg naar het défilé. Vanaf het Waaggebouw maakten de genodigden met een Leidse rondvaart boot de tocht naar het veemarktterrein. V.l.n.r mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees, de Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de Commandant van de Koksschool, luit.-kolonel Th. Wessels. Daarachter de burge meester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heer en mevr. J. Drijber-Halbertsma, het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer A. C. A. Dee- renberg (links) en de burgemeester van Nieuw koop, de heer. M, P, v. d. Weijden. Franse uitkeringen aan oudgedienden verhoogd (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft gisteren be sloten de oudgedienden uit de eerste wereldoorlog weer in hun financiële rechten te herstellen. Hun uitkeringen werden in 1958 door generaal De Gaulle aanzienlijk besnoeid in het kader van de algemene bezuinigingspolitiek, een offer dat door de oudstrijders echter on der zwaar protest werd gebracht. Op die toelage van ruim 100 gulden per jaar zullen ze in de toekomst nu dus weer kunnen rekenen. De militaire weduwenpensioenen wer den gelijktijdig wat verhoogd terwijl ook de invaliden een lichte verbetering in hun financiële situatie mogen ver wachten. De soldaten uit de laatste wereldoorlog zullen voor hun uitkerin gen daarentegen nog enig geduld uit moeten oefenen. Niettemin hoopt de Franse regering nu dat de ontevredenheid in de kringen der oudstrijders in de komende dagen snel zal kunnen worden opgeheven. Die ontevredenheid heeft er de laatste twee jaren verscheidene malen toe geleid dat de organisaties van oudstrijders weiger den deputaties te zenden naar militaire en nationale plechtigheden waarbij de president der republiek, generaal De Gaulle, of ministers tegenwoordig waren. De prijzen werden als volgt toegekend: Leidse kaas: (A-Jclasse tot 6 kg): Eervolle vermelding: N. P. Heemskerk, Oud-A de. (B-klasse boven 6 kg): 1ste pr: J. A. v. d. Hulst. Oud-Ade; 2de pr: idem; 3de pr: P. van Ruiten, De Kaag. eer volle vermelding: M. J. Heemskerk, Rijpwetering; P. H. v. d. Hulst, Voor hout; Th. P. Warmerdam, Warmond; A. Th. Straathof. Rijpwetering; J. P. v. d. Hulst, Oud-Ade; Th. P. Warmerdam, Warmond; Th. J. Heemskerk, Oud-Ade; idem. Goudse kaas: (A-klasse beneden 8 kg): 1ste pr; H. van Rijn, Cothen (U); 2de pr: C. N. v. d. Akker, Leimuiden; 2de pr: P. C. Boere, Alphen a. d. Rijn; 2de pr: C. J. Verhaar, Nieuwkoop; eer volle vermelding: T. W. F. v. d. Bas, Moordrecht; J. A. v. d. Salm, Hoogma- de; A. Hoogstraten. Ter Aar; G. v. d. Hulst, Voorschoten. (B-klasse 8-13 kg): 1ste pr: H. van Rijn, Cothen (U); 2de pr: G C. Kraan, Alphen a. d. Rijn/Koudekerk; 3de pr: C. van Walbeek, Rietveld post Woer den; 3de pr: H. v. d. Broek, Moordrecht; eervolle vermelding: P. C. Boere, Alphen d. Rijn; T. W. F. v. d. Bas, Moor drecht; D. Kwakernaak, Hoogmade; i China en Nepal hebben een „bevre- Gebr. v. d. Meer, Alphen a. d. Rijn; Q. i digende" overeenkomst bereikt over de be- H. Onderwater, Zoeterwoude; Th. Zwet sloot, Hoogmade; C. N. v. d. Akker, Leimuiden; A. D. Sol, Hazerswoude; W. de Jong, Aarlanderveen; L. C. v. d. Geest, Oud-Ade; Chr. Straathof, Zoe terwoude. (C-klasse zwaarder dan 13 kg): lste pr: J. J. v. d. Geest, Hoogmade; i 2de pr: N. v. d. Poel, Zoeterwoude; 2de pr: G. W. Versteegen, Zoeterwoude; 2de pr; C. N. v. d. Akker. Leimuiden; 2de pr: T. W. F. v. d. Bas, Moordrecht. Kazen bereid door oud-cursisten. Leidse kaas: (A-klasse): lste pr: mej. A. A. G. Straathof, Rijpwetering. Goudse kaas: (A-klasse): lste pr: N. d. Meer, Hoogmade; lste pr: E. v. d. Akker. Leimuiden. (B-klasse): lste pr: S. P. Zwetsloot, Hoogmade; 2de pr: L. Hillenaar, Hoog made; eervolle vermelding: W. Zwet sloot, Hoogmade; W. van Tol, Hoogma- re; A. D. Sol, Hazerswoude; C. Hoppen brouwer. Alphen a. d. Rijn; A. M Rot- t?veel. Rijpwetering; L. C. v. d. Geest. Oud-Ade; A. Onderwater. Zoeterwoude; E. v. d. Akker, Leimuiden. (C-klasse): lste pr: S. v. d. Geest, Hoogmade; lste pr: E. v. d. Akker, Lei muiden. ginselen ter oplossing van hun grensver- schillen, zo is donderdag in een commu niqué van de Nepalese regering meege deeld. Een gemeenschappelijke commissie heeft sedert vorige maand beraadslaagd over afbakening van de grens tussen Nepal en Tibet en regeling van kleine geschillen over het grensgebied. Probleem der con temporaine geschiedenis Prof. dr. A. E. Cohen, gewoon hoogleraar in de geschiedenis der Middeleeuwen en haar hulpwetenschappen aan de Leidse Universiteit heeft hedenmiddag zijn ambt aanvaard met een oratie over Otto van Freising als geschiedschrijver van zijn tijd. Professor Cohen, die gedurende veer tien jaar werkzaam is geweest bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie te Amsterdam, memoreerde allereerst het feit dat de beoefening van de con temporaine geschiedenis nog steeds, vooral in Engeland en Duitsland, op weerstand van de zijde van het publiek en van de historische wetenschap stuit. Er is hierover een vrij omvangrijke litteratuur ontstaan, waarin de verde digers zich bij herhaling beroepen op eminente oudere geschiedschrijvers, spe ciaal Thucydides, voor wie eveneens dat deel van het verleden dat zij zelf had den beleefd of waarover zij gegevens van levende getuigen konden krijgen, object van hun studie was geweest. Prof. Cohen stelde zich ten doel, in zicht te verwerven in het karakter van de eigentijdse geschiedschrijving. Uit gaand van hedendaagse anderer en eigen ervaringen, toetste hij deze aan het werk van Otto van Freising, die al gemeen als de grootste middeleeuwse geschiedschrijver wordt beschouwd. De spreker stelde het algemene ver schil in het licht tussen de moderne wetenschappelijke historiografie en die van bisschop Otto, voor wie de geschie denis tot na het heden, namelijk tot de ondergang van deze wereld, waarin het rijk van God en het aardse rijk ver strengeld zijn, doorloopt. Daarna be handelde en vergeleek hij achtereenvol gens het gebruik van schriftelijke bron nen, het ondervragen van getuigen, de wijze van benadering van het onder werp, het historisch perspectief, de in vloed van de vooringenomenheid en van de emotionaliteit van de contemporaine onderzoeker en tenslotte het zich in leven in het object. Professor Cohen eindigde zijn rede met de vaststelling dat de methode van Otto van Freising geen andere is ge weest dan die van de hedendaagse con temporaine historici. De verschillen tussen hen vloeien voort uit verschillen in tijd en omstandighe den, die mede tot een andere visie lel den. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4