Ontsluiting Zwanenburger - polder Fraiikforter Buchmesse: de beurs van de zeventigduizend boeken.... B. en W. van Warmond achten bezwaarschriften ongegrond 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Finse jaarbeurs toont weer vele produkten van bijzondere smaak Margriet is nog zo héérlijk jong, zo écht een blad van déze tijd..! Zeer gevarieerde expositie en tevens de plaatswaar talloze contracten worden gesloten Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 september 1960 Vierde blad no. 30159 Volgens B. en W. is het voor de toekomstige ontwikkeling van Warmond drin gend noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot herziening van het uitbreidingsplan voor het gebied van de Zwanenburgerpolder, en enkele nabijgelegen polders. In verband hiermede zal volgende week aan de raad ter vaststelling worden voorgelegd een herziening van het uitbreidingsplan in hoofd zaak genaamd: „Plan in hoofdzaak Zwanenburgerpolder, partiële herziening 1960". B. en W. wijzen erop. dat de ontslui- uitvalsweg via het Maredijkviaduct nog ting van de Zwanenburgerpolder van es sentieel belang is voor de gemeente, vooral om te voorzien in het. door het binnen afzienbare tijd uitgeput zijn van de nog beschikbare bouwgrond, nijpen de tekort aan bouwterrein voor de plaat selijke woningbehoefte, waarvoor elders in de gemeente geen reële ontsluitings mogelijkheden bestaan. De in deze ge meente nog aanwezige grond is of hoog waardige cultuurgrond, in gebruik voor bloembollenteelt, ten aanzien waarvan in het ontwerp streekplan „Bollengebied" gesteld wordt, dat goede bollengrond niet bebouwd moet worden, maar gespaard moet blijven, of een gebied beslaat, dat voor een enigszins verantwoorde bebou wing te klein en te ongunstig van vorm is of om landschappelijke redenen niet voor bebouwing in aanmerking komt. Bovendien menen B. en W. dat de ont sluiting van de Zwanenburgerpolder een conditio sine qua non vormt voor de ver betering van de bestaande structuur van "Warmond o.a. met betrekking tot de overbrenging van de in de bebouwde kom aanwezige boerderijen naar deze polder i.v.m. de volksgezondheid en t.b.v. een meer economische agrarische be drijfsvoering. De functie, welke deze ge meente bovendien in de randstad Hol land te vervullen heeft .maakt de ont sluiting van de Zwanenburgerpolder noodzakelijk. Geprojecteerd is een woon gebied ter grootte van ongeveer 500 wo ningen in de zuidwesthoek van de pol der en een stadsrecreatiegebied langs de zuidrand van een sterk verbrede Grote Sloot, alsmede 'n bescheiden recreatieve voorziening in de noordhoek van de pol der. Vijf bezwaarschriften Het was te voorzien dat tegen dit toch al omstreden plan verschillende bezwa ren zouden worden ingediend. Deze be zwaren kwamen o.a. van het bestuur van de Zwanenburgerpolder, dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland. S. van Schie te Warmond, J .v. d. Gevel namens de firma Schoonboom en Van der Gevel en B. en W. van Leiden. In strijd met structuurplan Naar de mening van laatstgenoemd college zijn drie van de vier hoofdpunten waarop het herzieningsplan is gebaseerd, strijdig met het in jannuari 1958 vastge stelde structuurplan III voor de Leidse agglomeratie, daar slechts één dezer vier hoofdpunten t.w. de projectie van een stadsrecreatiegebied langs de zuidrand van de te verbreden Grote Sloot in dat structuurplan III is opgenomen. Wat de projectie van een woonwijk van onge veer 500 woningen in de Zwanenburger polder betreft, menen adressanten aan de hand van een citaat uit de toelich ting op een in augustus 1958 ontworpen wijziging van het structuurplan III te kunnen aantonen, dat het onderhavige herzieningsplan niet voorbouwt op dat structuurplan. Ook maken zij bezwaar tegen het feit, dat in het herzienings plan geen rekening is gehouden met de door hen geschetste zienswijze en belan gen betreffende het zgn. Leidse Meren- plan. Verder maken adressanten bezwaar tegen het niet aangeven in het herzie ningsplan van de aansluiting van de uit valsweg via het Maredijk-viaduct op de geprojecteerde provinciale noordelijke randweg door de Broek en Simontjespol- der en tegen de bestemming „sportter reinen" in het stadsrecreatiegebied. daar deze vorm van stadsrecreatie dichter bij de stedelijke bebouwing verwezenlijkt dient te worden, weshalve adressanten verzoeken de bestemming „sportterrei nen" te wijzigen in „speelweiden". Het Warmondse standpunt B. en W. van Warmond stellen daar tegenover, dat het vraagstuk van de uit breiding van Warmond, oostelijk van de Leede, waaromtrent ten tijde van de voorbereidingsstadia van bedoeld struc tuurplan nog geen afgeronde voorstellen konden worden gedaan .steeds als een open te houden mogelijkheid werd be schouwd door de gezamenlijke adviseurs der betrokken gemeenten. Ook in het vastgestelde structuurplan III werd deze mogelijkheid opengehouden. De geciteer de passage uit de toelichting van augus tus 1958 op de ontworpen wijziging van het structuurplan III (welke wijziging overigens nimmer door de raden der be trokken gemeenten is vastgesteld) heeft slechts betrekking op de mate van uit gestrektheid van een uitbreiding dezer gemeente ten noorden langs de Grote Sloot. Volgens het onderhavige herzie ningsplan beslaat de geprojecteerde woonwijk in de zuidwesthoek van de Zwanenburgerpolder slechts een front breedte van 400 meter aan het westelijk einde van de Grote Sloot nabij de be bouwde kom der gemeente, waartegen over staat, dat het overgrote deel van de noordoever, zijnde het meest essen tiële deel in het landschapsbeeld, onge rept zal blijven. Bovendien zal bij de uit werking van deze woonwijk in details re kening worden gehouden met de wense lijkheid van het behoud van een lande lijk aspect van het waterfront van deze woonwijk. Terecht wordt dan ook in de toelichting op het herzieningsplan ge steld, dat dit plan voortbouwt op het structuurplan voor de Leidse agglomera tie. De door adressanten gewenste rela tie met het zgn. Leidse Merenplan is in middels door de ontwikkeling der feiten -chterhaald, daar Gedeputeerde Staten, op verzoek van het gemeentebestuur van Leiden om ontheffing krachtens de pro vinciale verordening op de ontgrondin gen, tot het graven van een meer in de Zwanenburgerpolder, afwijzend hebben beschikt, zulks op grond van de door Ge deputeerde Staten aanvaarde prevalentie der belangen van de landbouw en tegen welk besluit door het gemeentebestuur van Leiden geen beroep werd ingesteld. De hiervoor omschreven belangen be treffende de volkshuisvesting in deze ge meente en de noodzaak van een agrari sche reconstructie van de Zwanenbur gerpolder dienen te prevaleren boven de door adressanten vermeende voordelen van een zgn. Leids Merenplan. Bovendien kan men van een dergelijk Merenplan niet verwachten, dat hef de behoefte aan recreatie ruimte te water van de westelijke randstadbevolking ook maar enigermate zou kunnen dekken, omdat hiertoe slechts projecten van het formaat der Delta-meren kunnen die nen. Voorts staat de technische uitwer king van de verkeersaanslulting van de niet vast, zodat het weinig zin heeft hiervoor thans reeds in het herzienings plan een gedetailleerde tracé op te ne men, temeer ook omdat voor het aan sluitend gedeelte op Leids grondgebied evenmin nog bij uitbreidingsplan dier ge meente een tracé is vastgesteld. Overi gens is in het herzieningsplan het tref fen van nieuwe verkeersvoorzieningen bij voorbaat opengehouden daar de betrok ken gronden de bestemming voor agrari sche doeleinden zonder bebouwing heb ben verkregen, waardoor eveneens de de mogelijkheid bewaard blijft voor een wegaansluiting van het geprojec teerde recreatiegebied ten zuiden van de Grote Sloot op het Leidse wegennet. In principe bestaat er geen bezwaar tegen om de vorenbedoelde bestemming „sport terreinen" te wijzigen in „speelweiden", doch zulks behoeft niet bij de vaststel ling van het onderhavige herzienings plan te geschieden, doch kan gevoeglijk plaats vinden bij de nadere detaillering van dit plan bij een uitbreidingsplan in onderdelen. De bezwaren der 17 Het door jhr. mr. J. H. de Brauw na mens 17 personen c.q. bedrijven of ver enigingen ingediend bezwaarschrift heb ben wij in ons blad reeds uitvoerig uit eengezet. Deze bezwaren kwamen o.m. hierop neer dat bezwaar werd gemaakt tegen de ontworpen woonwijk en de brug over de Leede. Betrokken belanghebben den menen dat de recreatieve functie van Warmond geschaad wordt bij uit voering van het herzieningsplan en ver schillende belanghebbenden achten zich bovendien benadeeld, omdat door het stichten van de geprojecteerde woonwijk hun fraai uitzicht over het poldergebied zal worden bedorven en hun panden in waarde zullen dalen. Andere duchten schade voor hun bedrijven indien de ge projecteerde brug over de Leede tot stand wordt gebracht. Op deze bezwaren zeggen B. en W. dat de recreatieve functie van Warmond in de eerste plaats gericht is op de bevorde ring van de watersport, op welk doel het herzieningsplan mede is afgestemd. De baten van het vrije uitzicht welke het totnutoe onbebouwde gebied aan de overzijde van de Leede aan belangheb benden is ten deel gevallen, steunt niet op enig verkregen recht door eigendoms verwerving of de vestiging van erfdienst baarheden. Bovendien hebben verschil lende belanghebbenden hun percelen aangekocht nadat een voorbereidingsbe- sluit als bedoeld in de Woningwet, was afgekondigd, zodat het hun bekend kon zijn, dat een plan van uitbreiding voor het onderhavige gebied werd voorbereid. Het is overigens een normale ontwikke ling, dat in de nabijheid van een be bouwde kom gelegen gronden te eniger tijd voor bebouwing in aanmerking kun nen komen, zodat aan de omstandighe den, dat gronden eertijds nog niet wer den aangewezen om te worden bebouwd, geen blijvende rechten kunnen worden ontleend. Met betrekking tot de ver meende strijd met de belangen van het restaurantbedrijf „Meerrust" kan wor den vermeld, dat het, bij de uitwerking van het herzieningsplan in details, in de bedoeling ligt om de overzijde van de Leede een zodanige aantrekkelijk aspect te geven, dat daarmede ook de relatie met het toerisme en de watersport zal zijn gebaat. De aanleg van de geprojec teerde brug over de Leede moet worden gezien in samenhang met de verbreding van de Grote Sloot, waardoor de jacht- havenbedrijven van de belanghebbenden van een uitstekende verbinding met de zeilwateren van de Kagerplassen verze kerd kunnen zijn. Voorts is de grootte en het karakter van de ontworpen uitbreiding afgestemd op de plaatselijke woningbehoefte en het landelijk karakter dezer gemeente. Zulks zal niet tot een zodanige vermeer dering van het inwoneraantal aanlei ding geven, als voor belanghebbenden wordt gesteld. Resumerend: ongegrond! Resumerende stellen B. en W. voor de genoemde bezwaarschriften op de door hen aangegeven motivering ongegrond te verklaren. De raad zal zich derhalve moeten uitspreken of al de ingediende bezwaarschriften inderdaad geen grond opleveren om het voorstel van B. en W. hetzij in zijn geheel, hetzij in onderdelen te herzien. Afgezien van de mogelijkheid tot realisering van dit plan uit financieel oogpunt, komt nog de vraag naar voren of de Planalogische Dienst, die in dit ge val „de dienst uitmaakt" haar goedkeu ring aan het ontwerp zal verlenen. Loopt alles goed, dan zal het toch een plan op zeer lange termijn worden, want er zul len nog vele en grote moeilijkheden moe ten worden overwonnen. Het vermaarde berkehout is (tijdelijk) enigszins op de achtergrond geraakt Glas en aardewerk van grote distinctie (Van onze Scandinavische medewerker) De Finse jaarbeurs in Helsinki, die eens in de vier jaar wordt ge houden, geeft een goed beeld van de hoge standaard en de heden daagse veelzijdigheid van de Finse produktie. De Arabia-fabrieken en andere grote glas- en aardewerkfabrieken tonen glas van een bijzondere distinctie. De bouw van de stands der concerns (Finland telt ver scheidene wereldconcerns itiet een verbluffend omvangrijke en ge varieerde omzet!) verraadt archi tectonisch meesterschap. Talrijke metaalprodukten van grote gietstukken af tot kleine huishoudelijke artikelen vragen de aandacht. Alles ge heel Fins. Bouwmaterialen, transport- Het monument voor de beroemde Finse maarschalk Mannerheim met op de achtergrond hel parlements gebouw. werktuigen (het transport is in dit uit gestrekte wegenarme land uiteraard zeer belangrijk» zijn er als op de meeste beurzen. Het in licentie gemaakte ideale licht-beton van Zweedse origine ont breekt niet. Meubelen zijn er te kust en te keur. Toch heeft de meubelindustrie het moeilijk. Was het Finse meubel voor de oorlog gemaakt uit heerlijk ber kehout overal ter wereld zeer in trek, na 1945 hebben Denemarken en Zweden vooral een dominerende plaats gekregen. Zij fabriceren meubelen uit duur, ge ïmporteerd hout en vormden de smaak van het publiek in deze richting. Fin land aarzelde om die weg in te slaan. Het heeft het tenslotte toch moeten doen, maar kan de exportmarkt er niet mee veroveren Men is te duur en kwa litatief nog niet geheel aan het Deense en Zweedse produkt toe, wat heel jam mer is. Moge het berkehout spoedig in ere hersteld worden. En moge de mist optrekken over dit hardwerkende, sym pathieke volk. Spelende leerling veroorzaakte een mijnramp (Van onze correspondent in Bonn) De mijnramp, die op 17 juli in de mijn Hannoversche Treue te Salzgitter plaatsvond en 33 mijnwerkers het leven kostte wordt het werk geacht van een 17-jarige mijnwerkersleerling die letter lijk met vuur heeft gespeeld. Zijn on nadenkendheid leidde tot een ware ramp waarmee de politie zich twee maanden lang heeft bezig gehouden. Een opmerkzaam mijnwerker gaf de politie tenslotte het eerste feit in han den: de in mijnwerkerspak gestoken rechercheurs werden attent gemaakt op een smeulend stukje pakpapier dat op nieuw een kleine ramp had kunnen ver oorzaken. Daarna was het voor de po litie een kleine moeite om te combineren en te deduceren. Via korte verhoren kwam zij bij de 17-jarige leerling te recht die bekende dat hij met de warmte van zijn mijnwerkerslamp, als het ware spelende, het papier had aangestoken. Toen de jongen meende dat het papier uitgebrand was had hij het weggegooid. Het papier was toen evenwel nog lang niet opgebrand, het bleef nasmeulen, vatte opnieuw vlam toen de tocht er langs streek en stak al spoedig daarop als een loeiende vuurkolom de hele schacht in lichterlaaie: 33 mijnwerkers moesten dit geval van verschrikkelijke onnadenkendheid met hun leven beta len. Men stelt overigens niet alleen de jonge mijnwerkersleerling aansprakelijk, ook oudere mijnwerkers, chefs en de di rectie van Hannoversche Treue zullen nog wel meer over deze zaak moeten horen. Zij allen kunnen verantwoorde lijk worden gesteld voor het ergerlijke feit, dat op onverantwoordelijke wijze in de betreffende schacht voortdurend ge rookt werd. Men verbrandde er ook af val en papieren zakken waarin de mijn werkers brood hadden meegenomen, pa pier waarmee de jonge leerling tenslotte heeft gespeeld Pleidooi voor Europees ruimfe-onderzoek De raadgevende vergadering van de Raad van Europa besprak vandaag de wenselijkheid van Europese samenwer king op het gebied van ruimte-onderzoek, een geheel nieuwe kwestie voor de raad, die in april door een aantal afgevaar digden onder wie de Nederlanders Fens, Goedhart en Vos) is opgeworpen en waaraan de Britse conservatieve afge vaardigde Price een lijvig rapport heeft gewijd. Volgens Price zou men een Europees ruimtevaart program kunnen beginnen op basis van de Britse intercontinentale raket „Blue Streak" die een satelliet van circa een ton tot op een hoogte van 500 kilometer boven de aarde kan bren gen en waarmee men, als kleine nuttige ladingen van bijvoorbeeld vijftig kilo zouden worden gebruikt, tot 160.000 km. in de ruimte zou kunnen doordringen. Voortbouwend op de conclusie, dat Europa zelf aan het ruimteonderzoek zal moeten beginnen, stelt Price, dat dit onderzoek veel te duur is voor de kleine landen afzonderlijk. De Verenigde Staten geven per jaar ongeveer tien dollar per hoofd van de bevolking uit voor ruimte-onderzoek. De grote Euro pese landen als Engeland. Frankrijk en Duitsland zouden misschien nog wel in staat zijn een eigen program te ontwik kelen, doch de beschikbare fondsen voor het overige wetenschappelijke onderzoek zouden daar dan onontkoombaar onder lijden. Europese samenwerking, waarvan Price voorts een nuttige uitwisseling van ideëen verwacht, zoals hij bijvoor beeld reeds heeft geconstateerd in de CERN en de kernprojecten van de OEES, ligt dus voor de hand. We beschikken in Europa over de middelen en de in dustrie om er aan te beginnen, doch men zal snel tot besluiten moeten komen, want het ruimte-onderzoek ontwikkelt zich in zeer snel tempo, aldus het rap port van de Britse afgevaardigde. Advertentie MARGRIET Stadhouderskade 85, Ai Nederl. première van Goldwyns film Porgy and Bess" In het Amsterdamse Du Midi-theater aan de deftige Apollolaan komen van vandaag af de kleurrijke personages tot leven, die „Catfish Row" bevolken, de negerwijk, waarin Gershwins opera „Por- gy and Bess" speelt. De film, die Otto Preminger naar dit muziekdrama ver vaardigde, wijdt de eerste Todd-AO in stallatie van Amsterdam in, de derde van Nederland na het Haagse Asta- theater en de Paradebioscoop in Den Bosch. De weg van „Porgy and Bess" naar de filmroem is lang en gecompliceerd ge weest. De roman van Dubose Heyward werd door hemzelf en zijn vrouw Doro thy voor het toneel bewerkt. Ira Ger shwin bewerkte deze tekst tot een li- Een ideale vloer met VAST TAPIJT VERZET BOUCLÉ 16.90 WOL FRISÊ 21.50 TRETFORD 19.95. RONYFELT 20.75 LAN A - wol bouclé 23.50 (Prijzen per vierkante meter) BULTHUIS, Botermarkt 23 bretto, waarbij George Gershwin de muziek componeerde. Deze opera nu, die vier jaar geleden door een Amerikaans negerensemble ook in Nederland met zeer veel succes is opgevoerd, ligt ten grondslag aan de film. In 1957 verwierf Samuel Goldwyn de filmrechten en in de zomer van 1958 was men zo ver dat de opnamen konden beginnen. Op 2 juli van dat jaar verwoestte een hevige studiobrand het decor en alle kostuums. Maar nadat Goldwyn had vastgesteld, dat niemand verwondingen had opgelopen, gaf hij de opdracht on middellijk het decor te herbouwen en nieuwe kostuums te vervaardigen. Zo konden op 22 september de eerste scènes worden opgenomen. Een groot aantal prominente neger acteurs werd aangezocht voor de hoofd rollen: Sidney Poitier (uit „De ketenen van de haat") zou Porgy spelen, Dorothy Dandridge (uit „Carmen Jones") Bess, Sammy Davis jr.. de kwade genius Sportin. Life, Pearl Baily, Brock Peters, Leslie Scott (één van de Porgy's in de Nederlandse tournee), Diahann Carroll en Ruth Attaway de voornaamste be woners van „Catfish Row". De thans gereedgekomen film verheelt zijn toneelafkomst niet. Eén van de concessies, die Goldwyn moest doen om de filmrechten te verwerven, was trou wens, dat het stuk onvervormd op het doek diende te komen. Preminger heeft van de nood een deugd gemaakt en de camera zoveel mogelijk gebruikt als een objectief observerende toeschouwer. Daardoor maakt de film uiteraard een nogal statische indruk, waarbij grote scènes als de kleurrijke picnic en een tierende wervelstorrm voor de afwis seling moeten zorgen. Dat zal echter voor de vele minnaars van Gershwins muziek geen bezwaar zijn. Zij komen via zes geluidskanalen aan hun trekken! (Van onze correspondent in Bonn) De dinsdag geopende Frankforter Buchmesse de beurs der 70.000 boeken bereikte een dag later een hoogtepunt met de uitreiking van de vredesprijs van de Duitse boekhandel aan de Londense uitgever en publicist Victor Gollancz. Op deze wereldboekenjaarbeurs is ook ons land opnieuw buitengewoon goed vertegenwoordigd. De Frankforter Buchmesse heeft haar wortels tot in de 15de eeuw, maar toch eerst in de 17de eeuw werden hier de eerste echte boeken jaarbeurzen gehouden. Na de tweede wereldoorlog, in 1949, begonnen Duitse uitgevers op bescheiden voet in de Ruinen des Romers", waar bij nog slechts boekverkopers uitgevers opzochten. Sedertdien is dit kleine begin uitgegroeid tot de grote „Messe" van 17000 .vierkante meter expositieruimte, 70.000 titels en 1900 uitgevers van wie meer dan 1200 niet-Duitsers. waarbij het overkoepelend exportorgaan van de grafische industrie, de Stichting Grafisch Exportcentrum uit Amsterdam al oude rechten kan laten gelden. Ne derlands grafische export naar West- Duitsland had het vorig jaar een waarde van 14,28 miljoen gulden, na België en Luxemburg is West-Duitsland onze be langrijkste klant ten deze, onder meer met het afnemen van wetenschappelijke werken, tijdschriften en ook met het plaatsen van drukkersopdrachten in ons land. Nederland komt er goed voor de dag Hier ontmoeten elkaar niet slechts uit gevers en boekverkopers, maar ook agen ten en schrijvers. Hier worden niet slechts boeken bekeken maar ook talloze contracten gesloten. En de kleine kijker ziet hier wat de wereld te koop biedt op het gebied van de vele rubrieken van deze boekenbeurs: van de schone letteren tot de kunstboeken en van het kinder boek tot de wetenschappelijke werken. En dit alles zowel uit Amerika als uit Azië, uit Afrika als uit de communis tische landen. Nederland, al aanwezig in 1950, wordt vertegenwoordigd door veertig uitgevers Gevaar van vervlakking Wat de Westduitse literatuur aangaat, valt opnieuw de enorme toeneming van de pocketboek-uitgave op en waarin dan voornamelijk vertalingen uit de wereld literatuur. De moderne Westduitse let terkunde sluimert en komt op de boe kenbeurs van Frankfort nauwelijks aan haar trekken. Men maakte zich veel drukker over verzamelde werken van Thomas Mann, Ernst Jünger en derge lijke, als over Böll. Grass en andere mo derne Duitse schrijvers. Daarnaast wordt er steen en been geklaagd over het ver schijnen van steeds maar nieuwe grote reeksen waardoor het individuele boek maar moeizaam gedijen kan. Ook is de vrees uitgesproken dat de gigantische uitgeverijen en verzendhuizen, die uit zijn op een zeer breed publiek, een te grote invloed zullen krijgen en vervlak kend zullen gaan werken. Een reus als het boekenverzendhuis Bertelsmann, zo heeft dezer dagen het dagblad Die Welt opgemerkt, beheerst een markt waarop ten gevolge van de lage prijs geen nor male boekverkoper kan verschijnen. De gemiddelde winkelprijs van een boek in Duitsland steeg de laatste twee jaren van 10 tot 11,50 mark, maar daaraan hoeft een massabedrijf als Bertelsmann zich niet te storen. Rede van Liibke In de Paulskirche te Frankfort hoorde men deze pessimistische beschouwing in het geheel niet. President Liibke sprak hier de huldigingsrede op vredesprijs winnaar Victor Gollancz uit, een dank bare taak, want Gollancz een Brit en ook de zoon van een Poolse rabbijn is niet slechts een der belangrijkste Londense uitgevers, maar ook een publi cist op sociaal en politieke terrein van importantie. Hij is eveneens de man, die na de oorlog als een der eersten voor hulpverlening aan de Duitsers pleitte, onder meer met zijn actie „Save Europe now" Deze non-conformisfisrhe schrijver, socialist en pacifist en zaken man is de elfde vredespriiswinnaar van Frankfort. Tot zijn voorgangers behoor den illustere figuren als Albert Schweit zer, Romano Guardini. Martin Buber, Carl Gurckhardt, Hermann Hesse, Thomton Wilder, Karl Jaspers en prof. Heuss.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13